Foto-expositie in museum Goes is nog twee maanden te bekijken: yy r Bodyguard Labyrinth NISSAN MICRA AUTO van het JAAR 1993 Meer service van NS bij Zeeuwse stations TLI“ n£ VOORDEELTOPPERS U VAN Hi weekblad voor zuid- en noord beveland Zeeuwse vakantieweken SUPERMARKT HOUWELING I» je moet ’t dan eerst zien- geloof J® Culturele Prijs Goes 1992 ”’t Beest” ’t pas! GRAND THEATER GOES 01100-15165 ESolsioi toegekend aan Woensdag 24 februari 1993 - 45e Jaargang no. 8 I GRAND PANIC (soul covers) JAN I Februari maand Spiegelmaand* ’’...Kinderen C A FF DIRK DRONKERSWEG 18, GOES, (01100) 50858 BEGINT BIJ JEZELF bij Voor alle inlijstwerk naar Elke week op pagina 4 V» NISSAN FILMPROGRAMMA VANAF 25 FEBR. T/M 3 MAART HEINKENSZAND Jaap van Zweden geeft concert in Het Gasthuis Vrijdag 26 februari LIVE Aanvang: 21.00 uur Papegaaistraat 7, Goes, tel. 33877 Bekroond met 2 Oscars 1 25-26-27 februari Zeelandhallen GOES L t -jjjfak i S GLASHANDEL S MELIESTE B V. Stuartweg 26, Goes 01100-27854 ■r Hadden ze in Oudelande dan óók water? 1 I t. Rolstoelen I nimaal. Op de panelen zijn Gehele maand 30% 1$ op je hoede. I T'- ■au Verlies haar niet uit het oog. PICTURES presenteert (Van een onzer redacteuren) GOES -- De meeste bezoe kers lopen ademloos langs de foto’s. Ze kijken zwij gend. Af en toe slaat een vrouw een hand voor haar mond. i De geluidsband uit het NOB- archief, met radio-interviews van 2 en 3 februari 1953, doet af en toe huiveringwekkend aan. Jan de Troye (die vergeefs probeer de, het rampgebied over de weo in te komen) vangt bij Rilland- Bath de toenmalig brandweer commandant Henk den Hartog op, die vertelt van zijn ijzige er varingen op de weg tussen Bath en Rilland. Bij een poging om in woners van Bath per bus te red den, verdronk burgemeester De Goffau. Den Hartog en twee an deren (J. Leendertse en P. van Hoek) zaten een hele nacht vast op het dak van de bus. In de kou, in de vliegende storm, omringd door kolkend water. Radioverslaggever De Troye ver onderstelt, dat Den Hartog wel Goes een expositie gehouden, waarbij radioreportages een we zenlijk onderdeel zijn van de ’voorstelling’. Geen voorzichtig geschuifel langs de panelen. Geen gedempte gesprekken. Nee, nu kan iedereen hardop vertellen wat hij ziet, wat hij her kent, wat hij voelt. 3. De hechte organisatie van bestuur, professionele staf en vrijwillige medewerkers, waar door constant culturele uitvoe ringen van hoog niveau worden gebracht. waterstaatkundig opzicht) pre cies is gebeurd. Kille cijfertjes, zonder menselijke warmte. Het geluid tijdens de expositie blijft intrigerend. Radioverslag gever Bob te Nuyl had zich in de dagen na de ramp geïnstalleerd 4. De jaarlijks stijgende lijn in de ontwikkeling van het muziek-, film- en podiumaanbod, waar van wij verwachten dat deze toe komst doorgetrokken wordt. 5. Het veelzijdige aanbod op een breed cultureel terrein. 6. De plannen die zijn ontwikkeld voor verruiming van de grote zaal, waardoor men aansluiting kan blijven behouden bij de lan delijke organisaties op podium- gebied. Tevens wordt hiermee een belangrijke voorziening op gebied van de podiumkunsten in de gemeente Goes en regio De Bevelanden gecreëerd. De Culturele Prijs Goes bestaat uit een zilveren legpenning en een "geschenk” ter waarde van f 1000,—. Dit ’’geschenk” zal in overleg met het bestuur van stichting ”’t Beest” worden be paald. De uitreiking van de on derscheiding zal eveneens in overleg met het bestuur op een nader te bepalen datum in de loop van dit jaar plaatsvinden. puttend is herdacht, vindt hij geen bezwaar: ”Op Neeltje Jans duurt de manifestatie de herdenking eigenlijk best over het hele jaar kan worden uitgesmeerd”. bij de technische verbindings dienst van de rijkspolitie in Mid delburg. Vanuit zijn positie kan hij met veel moeite via een slechte zender contact leggen met burgemeester Schuit van Kortgene/Colijnsplaat, die op dat moment in Colijnsplaat verblijft. Het authentieke gesprek, ook af komstig uit het NOB-archief, komt slecht op gang, omdat de beide heren elkaar misverstaan. Maar daarna komt Schuit goed los. Hij vertelt, wat de problemen zijn op het geïsoleerde Noord- Beveland en hij vraagt ander maal om de jutezakken, 'waar we al eerder om hebben ge vraagd’. Een man en een vrouw zijn over duidelijk afkomstig uit Kruinin- gen. Ze kennen mensen die op de Kruiningse foto’s staan. Ze weten, wat die mensen in de rampdagen op het dorp hebben gedaan. ’’Kijk, daar heb je Sinke ook. Hij werkte toen bij de PTT”. Aan het eind krijgt Schuit een complimentje van de radio verslaggever voor zijn gloed volle uiteenzetting. Dat was 1953. Anno 1993 start mu- seummedewerker Jan Mulder tijdens de expositie elk half uur het bandje opnieuw. Opdat ieder het hore. De expositie duurt nog tot 24 april. Het museum aan de Sin- gelstraat 13 te Goes is geopend op dinsdag t/m vrijdag 13-17 uur en op zaterdag 13-16 uur. Het echtpaar uit Kruiningen steekt de zaal over naar de foto's van Oudelande. Mooie prenten, goede overzichten. Maar het echtpaar uit Kruiningen is gauw uitgekeken. ”Het spreekt niet zo aan, hè. Je kent er niks van. Je weet alles van j’n eigen, hè? Maar niks van Oudelande. Ik heb nooit geweten, dat ze daar ook water hebben gehad”. hulp zijn eens een fijne, ontspan nende, vrolijke vakantieweek te i Word nooit verliefd. "4^ Grote Markt 28 - Goes Telefoon (01100) 51640 bezorgen. De verpleegsters en begeleidsters staan er enthousi ast voor klaar. Inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij Vakantiecentrum "Bos en Duin”, Duinweg 82, 4356 GD Oostkapelle, tel. no.: 01188 - 3110. ETTEN-LEUR/GOES 45 OSMEcnM» IftM HM HWJJD- raocRuiM i w nu m npifl# aait HI.'UTWjU.DlXXESMI Tba Van oiiaay tomjinj De belangstelling voor het foto- overzicht van 'de ramp’ is niet overweldigend, maar wel posi tief. Er komen vooral veel schoolklassen kijken, vertelt mu seumdirecteur Frank de Klerk. In de hoek van de expositiezaal zit een grootvader aan een tafel tje te lezen in het boek van Kees Slager, ’De ramp, een recon structie’. Het boek zit met een touwtje vast, tegen diefstal. De man lijkt geen hinder te heb ben van het touwtje. Een half uur lang leest en bladert hij geboeid in het boek. Zijn kleinzoon zit naast hem aan het tafeltje. Ge duldig legt de opa af en toe uit, wat er op de foto’s staat. naar huis zal gaan, zodra de wa- I terstand dat toelaat. Maar de brandweercommandant wijst dat direct van de hand: ”lk ga mor gen wel naar Rilland toe, met de soldaten mee. Niet om naar huis te gaan, maar om nog méér mensen te gaan halen”. eens uit willen, enz. enz. Eigen hulpmiddelen zoals stokken of driepoten kunnen worden mee genomen. Rolstoelen zijn aanwezig. De vakantieweken worden ge houden in het Vakantie-centrum ”Bos en Duin” te Oostkapelle. Er wordt een gezellig program- ma samengesteld zoals film-, l voordracht-, bingo- en sjoelavon- den. Ook een bustocht wordt aangeboden. Kortom: het doel Op de grotere stations Vlissin- i van de Zeeuwse vakantieweken Donderdag20.00 uur Vrijdag20.00 uur Zaterdag19.00-21.30 uur Zondag20.00 uur Maandag, dinsdag20.00 uur Woensdag20.00 uur De foto-tentoonstelling heeft de watersnoodramp van 1953 als onderwerp. De gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland die door de ramp werden ge troffen, hebben veel fotomate riaal uit de archieven opge diept en het personeel van het museum heeft er een over zicht van gemaakt. Niet spec taculair, wel veelzeggend. gen, Middelburg en Goes kan is om diegenen die om de één of men zelfs een keuze bieden uit f andere reden afhankelijk van Al meer dan 25 jaar worden er jaarlijks vakantieweken georga niseerd voor Zeeuwse ouderen en lichtgehandicapten, die er graag eens op uit zouden willen, maar dat niet kunnen omdat zij niet zonder verpleging of bege leiding weg kunnen gaan. De vakanties zijn bedoeld voor personen met een zowel zicht- bare als onzichtbare handicap. Voor diegenen die b.v. een lichte hersenbloeding hebben gehad en hulp nodig hebben bij aan- en uitkleden, diabeten of anders zins dieet houdenden. Mensen Alle stations in Zeeland hebben een gedaantewisseling onder gaan. Vlissingen-Souburg was het laatste aan de beurt en is de zer dagen gereed gekomen. Zij zijn nu allemaal voorzien van de nieuwste verkoopapparatuur. Voor de installatie hiervan heeft NS de loketwanden vernieuwd en gemoderniseerd, waarbij te- do. 14-22 u. vr. 11-22 u. za. 11-18 u. Kapelle-Biezelinge, Kruiningen- Yerseke en Vlissingen-Souburg kunnen nu ook treinkaartjes ver kopen naar grensbestemmingen zoals Antwerpen, Keulen en Dusseldorf. MflD II NISSAN DEALER FlkJr IBaZN LEASE UR/GOES 114 WD SPECIALIST Twee keer per week brengt Mevrouw Disco een bezoek aan Jan Bruijns. Meestal samen met haar dochtertje (bijna 2 jaar) en wellicht over een tijdje met haar zoontje, die nog maar enkele maanden oud is. Een tevreden klant, die uitlegt waarom: ’’Mijn man en ik, hij misschien nog wel iets meer dan ik, zijn nogal prijsbewust. Aan teveel betalen, terwijl dat hier helemaal niet hoeft, hebben wij een afgrijselijke hekel. Daarom lezen we de advertenties altijd goed door en is er maar een conclusie: Jan Bruijns is de goedkoopste. Voor ons bovendien de beste, want voor een gezin als het onze met jonge kinderen, hebben ze alles in huis. Pampers, en die kunnen we af en toe niet aangesleept krijgen, zijn hier goedkoper dan elders. Zo ook de Frisolac babyvoeding. Kost hier maar 15,98 en bij een ander misschien wel twee gulden duurder. Ik denk dat het hier voor jonge gezinnen met jonge kinderen ideaal is. Er is veel keus, alles is altijd vers en zo goedkoop als hier vind je het ner gens. Daarom halen wij alles wat we nodig hebben gewoon hier, bij Jan Bruijns. Ik kan het dan ook alle ouders van opgroeiende kin deren aanbevelen. Als ze het ten minste belangrijk vinden om goed en goedkoop hun boodschappen Mevrouw Disco: "...zo goedkoop ais hier vind te doen!” je het nergens" kaartverkoop zijn de mogelijkhe den uitgebreid. De stations Zond14.00 u. Woensd.. 14.00 u. In de Waardesepolder bij Oostdijk werd P.A. Philipse (links) en B.M. Blok (rechts) gefotografeerd, toen ze met een bootje rondvoeren. (Fo to: gemeente Reimerswaal). Maar de geëxposeerde foto’s hebben niet uitsluitend betrek king op Kruiningen. Alle dorpen die in 1953 onder water hebben gestaan, komen aan de beurt: Oostdijk, Waarde, Baarland, Ou delande, Rilland-Bath, Wol- phaartsdijk, Oud-Sabbinge, Kortgene en Kats. De foto-expositie is sober en j eenvoudig van opzet. De foto’s vertellen hun eigen verhaal. De verklarende teksten zijn mi- R nimaal. Op de panelen zijn J passages aangebracht uit het B rampboek van Kees Slager. En onder glas op een tafel is per polder aangegeven, wat er (in korting op alle spiegels die nooit verder dan hun huis ko- EEN BETER MILIEU men omdat ze moeilijk kunnen lopen. Personen die afgewezen zijn door de Zonnebloem, Henri j Dunant of andere instellingen omdat hun handicap niet groot j genoeg is. Gezonden die er met hun gehandicapte partner er wel Tijdens de ramp stond ook Oudelande gedeeltelijk onder water. De foto geeft daarvan een beeld. De foto is vermoedelijk vanaf de kerkto ren genomen. (Foto: gemeente Borsele). 650 buitenlandse bestemmin- I gen. Bovendien kan de klant hier een reservering laten ma ken voor internationale reizen en een reisverzekering afsluiten. Ook nieuw is dat men binnen- kort (vanaf mei) op deze stations kan boeken voor de au- I toslaaptrein. Al met al biedt NS hiermee meer 1 service dan in het verleden. Ser- i vice, die op dit moment geduren de 2 weken nog verder uitgebreid is voor jongeren tot 24 jaar. NS voert samen met ABN- AMRO een aktie, die inhoudt dat i jongeren op de stations Middel- burg en Goes de mogelijkheid hebben om aan het loket een jongerenrekening te openen. Zij ontvangen daarbij als leuke NS- attentie in de vorm van een rug- zak. NS hoopt dat een groot aan tal jongeren van dit aanbod gebruik maakt. geavanceerde apparatuur aan- I geschaft. NS kan hiermee de J klant veel beter van dienst zijn. Deze nieuwe apparatuur - loket- I baliesysteem genoemd - biedt veel meer mogelijkheden op het gebied van kaartverkoop en in formatieverstrekking. Op de treinkaartjes kan de hele reis af gedrukt worden met aankomst tijd en overstapstations. De lokettist kan voor de reiziger in formatie opvragen over voorzie ningen, die er zijn op het station van aankomst. Bijvoorbeeld of er een treintaxi is, of dat er een mo gelijkheid tot huren van een auto of fiets is. Op het gebied van Achter hen, in de andere hoek van de zaal, zitten drie oudere mensen op stoelen. Ze zeggen niets. Ze luisteren alleen maar. Naar een band met radioreporta ges uit 1953, uit de eerste dagen na de ramp. De stemmen van Jan de Troye en Bob te Nuyl schallen door de zaal. Voor het eerst sinds jaren wordt in het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland in De bekende violist Jaap van Zweden zal op donderdag 25 fe bruari samen met pianist Aldert Vermeulen een concert verzor gen in bejaardentehuis Het Gasthuis in Goes. Jaap van Zweden en de Verenig de Spaarbank hebben een ex clusieve afspraak, dat Nederlands meest aanspreken de violist in een beperkt aantal tehuizen een middagconcert verzorgt. Het programma dat de heren brengen, wordt op de dag zelf bepaald. Het concert wordt exclusief voor de bewoners van dit tehuis en enige omliggende tehuizen ge organiseerd. Dit houdt wel in dat voor dit concert verder geen kaarten verkocht kunnen worden. De Culturele Raad Goes heeft besloten de Culturele Prijs Goes 1992 toe te kennen aan stichting ”’t Beest”. De Beoordelings commissie Culturele Prijs was na een zorgvuldige afweging van alle argumenten met deze voordracht gekomen. De Raad is verheugd over het grote aantal genomineerde kandidaten in een breed scala van culturele sectoren. Dit is een indicatie dat het culturele leven in Goes volop in beweging is. De volgende argumenten heb ben geleid tot de keuze van ”’t Beest”. 1. De provinciale en landelijke uitstraling van podium ”’t Beest”. 2. Het gemeentelijk en provinci aal belang van de stichting. De vraag, waarom de expositie pas wordt gehouden na de her denking van de ramp, heeft te maken met (jawel) het toerisme. Er is gekeken naar de data van de schoolvakanties (krokus, pa sen) en daarop is de duur af gestemd. ”We denken, dat ook toeristen wel geïnteresseerd zijn in wat er veertig jaar geleden hier is gebeurd”. Dat de ramp op 1 februari uit- vens een voorziening is aange bracht voor slechthorenden. jans auuri ae maniresiaue over de ramp het hele jaar. En Vor'9 )aar IS NS gestart me het i moderniseren van de kaartver- de ramp heeft in 1953 zo n lan- ge nasleep gehad (begin no- noa^an^orrte annaratlllir aan. vember ging het laatste gat in de dijken pas dicht - red.), dat

Bevelander | 1993 | | pagina 1