Home Alone 2 in Grand Goes in première 2000 Marianne van Meer: ”Je staat nergens dichter bij het leven dan aan het bed van een stervende Vanaf a.s. week staan wij voor U klaar iniratuin Echte sfeer- j brengen |j1 Dit kerststukje, in diverse kleuren, is echt iets om iemand mee te verwennen. ^Vooruit..., dan verwennen Eb wij u een beetje met de prijs: van GRAND THEATER GOES 01100-15165 Vroeger aanleveren van kopij advertenties en redactie De Bevelander weekblad voor zuid- en noord beveland ’’...Hebbes...” PARFU Woensdag 16 december 1992 - 44e Jaargang no. 51 Naderend einde Verdriet FILMPROGRAMMA VANAF 17 TIM 23 DECEMBER l.v.m. Kerstmis en Nieuwjaar Ultieme vragen Verhuisd (Van een onzer redacteuren) HANSWEERT Voor veel mensen is december ’de feest maand’. En uitgerekend in deze feestmaand wordt in Hansweert een huis geopend, waar stervende patiënten (desgewenst) hun laatste levensfase kunnen doorbren gen. het zoeken naar, het kiezen uit, het advies in, het inpakken door, het geven aan, het ontvangen van, het uitpakken tot, hét einde...! Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag 20.00 u. 19.00-21.30 u. 1/ A n flT ID" EEN BIOSKOOPBON VAN f 10,-, f 15,- OF V\nUU lila f 25,-, VERKRIJGBAAR AAN DE KASSA Wg’ Spreekbeurten 13.95 voor Vrijdag 18 december 14.30 uur I Life Oscar Harris brengt zijn nieuwste kerstsongs I i KT: Kan december tóch Huize Het Clarahofje in Hansweert: pas in gebruik genomen. Marianne van Meer. Een stervende heeft dezelfde S Z A N D Maar als het thuis niet kan en haard streek Ze vertelt het verhaal van het overlijden van haar man, 10 jaar geleden. Hij leed aan een ongeneeslijke vorm van kan ker. Hij kwam na een zieken huisperiode thuis en is ook Zijn dood heeft haar gesterkt in de gedachte, dat ze met het werk ten behoeve van de vrijwil lige terminale thuiszorg (d.w.z. hulp aan stervenden in hun ei gen woonsituatie) moest door gaan. ’’Mijn man had altijd een credo, dat luidde: 'als je niet alles doet Hansweert. Daar bouwde ze een ruim uitgevallen villa aan de rand van het dorp. Waarom Hansweert? "Die keus is niet willekeurig. Ik heb hier eind 1989 iemand tot aan zijn sterven mogen verzorgen. Dat was op verzoek van diens zuster, die in Brabant woonde. Tijdens dat verblijf hier in Hansweert ging ik vaak een luchtje schep pen. En de lucht ruikt hier prima. Ik ben een beetje aan dat dorp blijven plakken. Altijd als ik van uit Brabant op weg was naar Middelburg, ging ik in Hans weert bolussen kopen”. Maar ze zal in december toch ook veel thuis zijn, omdat ze uit ervaring weet, dat er in deze maand vaak telefoon komt. ”Wie dit jaar iemand is verloren, krijgt het in december erg moeilijk. Ik kan me dat goed voorstellen. Ik sta open voor iedereen, die met zijn of haar nood nergens heen kan of heen durft. Wie met le- Zowel in de week vóór Kerstmis als in de week tussen Kerst mis en Oud- en Nieuwjaar zal weekblad De Bevelander ver schijnen. In plaats van op woensdag, verschijnt het blad in genoemde weken op dinsdag 22 december en dinsdag 29 december a.s. Dat betekent dat er gewijzigde afsluittijden zijn voor het aanleveren van kopij. Advertentiekopij voor de Beve lander van dinsdag 29 december dient uiterlijk donderdag 24 december om 15.00 uur binnen te zijn. Kopij voor de redactie dient voor het nummer van 22 decem ber uiterlijk vrijdagochtend 18 december om 09.00 uur te zijn aangeleverd. Voor week 53 moet de redactiekopij woensdag 23 december om 16.00 uur binnen zijn. Wij hopen dat u hier mee rekening wilt houden. De Bevelander. vensvragen zit naar aanleiding van een verlies, mag altijd bel len. In Het Clarahofje wordt de telefoon dag en nacht aangeno men”. ’’Aanvankelijk was Kruiningen (waar vrienden wonen) in beeld voor de vestiging van Het Clara hofje, maar door de combinatie van een rustige lokatie en een lage grondprijs is het uiteindelijk toch Hansweert geworden. En de naam 'Het Clarahofje’ ver wijst naar de eerste vrouwelijke volgelinge van de heilige Franci- scus van Assissi. Ze was dienst baar aan mens en omgeving, soms tegen de gevestigde orde in”. Let op de openingsadvertentie van 22 dec. en op ’t vliegveld is ’t rennen ge blazen. Kevin treuzelt, loopt ach ter de verkeerde vader aan en stapt nietsvermoedend het vlieg tuig in... naar New York! Daar belandt hij, moederziel alleen, maar wel met de creditcards en het geld van zijn vader! Zo erg vindt hij het niet om van zijn fa milie verlost te zijn. Hij neemt een kamer in New York’s mooiste hotel, het Plaza aan Central Park, ligt de hele dag op bed naar video’s te kijken en maakt danbaar misbruik van de roomservice. Het kakkerige ho telpersoneel vertrouwt 't niet he lemaal en probeert Kevin uit ’t thuis gebleven. Hij leefde nog zes weken. "Het mag raar klin ken, maar die december maand is voor ons écht een feestmaand geworden, tot in zijn diepste lagen”. Dat werk was overigens niet nieuw voor haar. Haar man was niet de eerste, die ze in de laat ste fase van zijn leven verzorg de. Dat vrijwilligerswerk deed ze eigenlijk al vanaf haar 24e le vensjaar, toen een collega- verpleegkundige in Breda aan haar vroeg: ”Zou je voor mijn stervende moeder willen zorgen, die bij jou in de flat op dezelfde trap woont?”. Grand Theater te Goes is één van de bioscopen in ons land waar deze week de film ’’Home Alone 2” in première gaat. De film is een vervolg op ’’Home Alone” die een sterke pu bliekstrekker was. Iets over de inhoud: In huize McCallister is ’t een drukte van jewelste. De kof fers worden gepakt en kinderen worden bij elkaar gezocht. De hele familie gaat de kerstvakan tie in Florida doorbrengen om van mooi weer verzekerd te zijn. Kevin wordt extra in het oogge- houden, want ze kunnen hem niet voor de tweede keer achter laten! De familie verslaapt zich De voorziening is in de eerste plaats bedoeld voor mensen die thuis niet alleen willen sterven. Er is ook plaats voor mensen in andere noodsituaties en er wordt ook onderdak geboden aan familieleden of kennissen van een stervende in de omge ving. De ruim uitgevallen woning aan de Maartenbroersweg in Hans weert (tegenover het woonwa genkampje) luistert naar de naam 'Het Clarahofje’. Ze vloeit voort uit de activiteiten van de Stichting Het Clarahofje, waar toe ook een groep Vrijwillige Ter minale Thuiszorg behoort. De bewoonster van Het Clara hofje is mevrouw Marianne van Meer (52). Voor haar levert het geen enkel probleem op, dat het opvanghuis voor stervenden uit gerekend in ’de feestmaand’ in gebruik genomen wordt. Ze heeft ervaren, dat december ook in het zicht van de dood een in tensief beleefde, en daardoor vreugdevolle maand kan zijn. ”We hebben nog ontzettend veel met elkaar kunnen bespre ken. We hebben elkaar alles kunnen vertellen, op elk moment dat we dat wilden. Ik ben dank baar, dat we zo intens afscheid hebben kunnen nemen. Hij is van vlak vóór Sinterklaas tot na Nieuwjaar thuis geweest. Toen is hij gestorven”. Mevrouw Van Meer is eraan ge wend, dat vrijwillige zorg voor stervenden vragen oproept. Schept ze op een ongezonde manier behagen in het nade rend einde van een mede mens? ”Nee, daar heeft het niets mee te maken natuurlijk. Ik kan een stervensproces niet veranderen. De vereniging Vrijwilligers Terminale Zorg wil alleen maar hulp bieden aan mensen, die thuis (of in een ’thuissituatie’) willen sterven, en bijvoorbeeld niet in een zie kenhuis. En voor de vrijwilli gers zélf is het een verrijking van hun persoonlijk leven. Want je staat nergens dichter bij het leven dan aan het bed van een stervende mens”. hotel te jagen. En er staat hem nog iets veel ergers te wach ten... Als Kevin kerstinkopen gaat doen, ontmoet hij zijn twee aartsvijanden, de bandieten Harry en Marv. Ze hebben zich zelf vrijgelaten uit de gevangenis en zijn vastbesloten wraak te ne men op de kleine Kevin. Kevin laat niet over zich heen lopen en lokt de boeven een verlaten pand in waar ze een warm wel kom krijgen. Maar bont en blauw als ze zijn krijgen ze hem toch tepakken. Het ziet er even slecht uit voor Kevin, tot zijn nieuwe vriendin, de Duivendame uit Central Park, op komt dagen.... mogelijkheden van Het Clara hofje zijn. Ze gaat ook kerkera- den en vrouwenorganisaties langs voor spreekbeurten. naaktheid als een pasgeboren baby. Het grote toneelstuk is ten einde. Je bent slechts jezelf. Het is een vorm van leven, die ner gens geëvenaard wordt. Het le ven wordt in de laatste fase belééfd, en niet gespeeld. Bij de geboorte van een kind zie je eenzelfde proces: de ouders zijn blij met hun baby, maar ze vra gen zich tegelijkertijd af, wat er van hun kleine zal worden als hij groot is. De belangrijkste vragen-des-levens worden gesteld bij de start en bij de fi nish van het leven”. En zo is het ooit begonnen. Ze stond de familie bij in het ’wa ken’. Ze sprak met de sterven den, die graag de ultieme vragen des levens beantwoord wilden zien. Toen ze later met weet eigenlijk niet, of wij wel zul- haar man naar Hoeven (NB) ver huisde, kreeg ze door haar werk in zijn accountantskantoor ook veel trieste ziektegeschiedenis sen te horen. ’’Hoewel ik bij mijn man op het kantoor werkte, be gon ik min of meer automatisch toch weer in sommige gezinnen te helpen. Ik rolde gewoon in datgene, wat later 'vrijwillige ter minale thuiszorg’ ging heten”. (Bereikbaarheid: stichting Het Clarahofje, tevens contacta dres van de Vrijwilligers Termi nale Zorg VTZ, mevrouw Marianne van Meer, Maarten broersweg 82, 4417 BL Hans weert, tel. 01130-83698, hulpaanvragen bij voorkeur tussen 9-10 en 14-15 uur). ke goede christenen waren. We waren christenen zonder een bepaald kerkpatroon. We pro beerden gewoon te leven vol gens het evangelie, méér niet”. In de afgelopen tien jaren, sinds de dood van haar man, is haar ervaring in (en haar be trokkenheid bij) de vrijwillige terminale thuiszorg alleen maar groter geworden. Maar de aanvragen aan de hulporga nisatie namen zodanig sterk toe, dat mevrouw Van Meer en kele jaren geleden op één mor gen maar liefst 4 hulpaanvragen wat in je vermogen ligt om je me demens te helpen, dan ben je niet waard, dat je je christen noemt'. Ik vond dat een mooi uit gangspunt. Daar wilde ik graag naar leven”. Maar ze zegt er ver ontschuldigend achter aan: "Ik Zoekt u dus het verdriet op? ’’Welnee, dat is niet aan de orde. We begeleiden slechts als de fa milie het niet (meer) kan of als de betrokkene er zelf om vraagt. Natuurlijk is er verdriet om een afscheid. Dat mag er zijn. Dat is 100% acceptabel. Maar vaak is er ook dankbaarheid over de manier waarop (via de terminale thuiszorg) het stervensproces is verlopen. Veel hangt af van de gezamenlijke laatste herinnerin gen, want die zijn voor de na bestaanden vaak essentieel. Die laatste herinneringen zijn ook essentieel voor de manier, waar op de stervende en zijn na bestaanden afscheid nemen. Ze kunnen elkaar in de thuissituatie alles vertellen. Ze kunnen hun maskers laten vallen. Ze kunnen langdurige, eerlijke en diep gaande gesprekken voeren. Dat is in een ziekenhuis vaak onmo gelijk. Mede door de Vrijwilligers Terminale Zorg wordt -in voorko mende gevallen- die mogelijk heid thuis wél geschapen”. Enkele weken geleden ontmoetten we de heer Struijk bij de ingang van Jan Bruijns, druk doende met het bestuderen van een doos kerstlampjes. ’’Mijn vrouw doet bij ons altijd de boodschappen. Als ik het zou moeten doen, zou ik iedere keer teveel meebren gen. leder z’n vak, zeg ik altijd maar”, aldus deze spontane woordvoerder. Zijn opmerking roept bij ons echter de vraag op wat hem dan toch naar deze super markt doet afreizen. ’’Onze kerstlampjes zijn stuk. Toen las ik de advertentie in de krant. Een snoer kerst lampjes voor maar 4,98. Ik moest echt twee keer kijken, want ik dacht eerst dat ik het verkeerd gelezen had. Dat bleek echter niet zo te zijn. En daar moet ik dan wel even het mijne van weten. Zo gezegd dus en een feestmaand zijn? liefst tegelijkertijd binnenkreeg. En toen was haar besluit snel genomen: ”lk kan niet op méér plaatsen tegelijk zijn, maar ik kan wél méér mensen tegelijk in één huis verzorgen”. Ze verliet huis en haard in Noord- Brabant en streek neer in dat voor weinig geld, want je gaat je echt afvragen hoe dat kan. Ik geloof best dat Jan Bruijns weet wat hij doet, maar een snoer met 35 kerstlampjes voor nog geen vijf gulden is natuurlijk geen geld. Zo’n tij delijke aanbieding is volgens mij dan ook binnen een dag uitverkocht. Vandaar dat ik erover denk om 2 snoeren mee te nemen. Dat is extra veel kerstboom- plezier. Zo zie je dat gezelligheid bijna niets hoeft te klokstraat 8-10 goes 14.00-19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. Macaulay Culkin Joe Peso Daniel Stern kosten. Gewoon even de krant doorbladeren en heb- De ^eer Struijk: "En dat bes...!” voor weinig geld...’ RAAD EENS WIEER DEZE KERST als de betrokkene niet naar het ziekenhuis wil, kan Het Clara hofje in Hansweert een uit komst zijn. ”lk geef toe: het is een surrogaat, het blijft twee de keus. Maar als het niet an ders kan, hebben we hier mogelijkheden. Ze zijn zéér si tuatiegebonden, maar ze zijn er”. i- MO WW s. Het Clarahofje aan de Maarten broersweg aan de rand van Hansweert bestaat uit een grote woning met diverse slaapka mers en diverse badkamers. Er is ook een aparte aanbouw, waar zelfstandig verblijf van gasten mogelijk is. Ook kent het huis een apart aangebouwde meditatieruimte. Niets verraadt, dat de woning is ingericht op een ’vrijwilligersmanier’, name lijk met tweedehands spullen. Alles lijkt nieuw, ook de moderne inrichting van de ruime keuken. ”We hebben als stichting geen rijkdom. We doen het van onze armoe, maar gelukkig zie je het niet. We hebben veel handi- gerds onder onze vrijwilligers en hun familieleden. Ik ben er overi gens niet op berekend, dat we het ooit breed zullen krijgen, want we willen hier slechts kost- prijsdekkend werken. Er mag voor niemand een drempel zijn”. Sinds vorige maand is mevrouw Van Meer regelmatig op stap om bij de regionale hulpverleners (huisartsen, gezinszorg, wijkver pleging) uit te leggen, wat de KOUDEKERKS =4

Bevelander | 1992 | | pagina 1