EI GOES Opmars van het ’natuurbeschermingsgeweld’ stuit Marien van Weele tegen de borst: 9 MOTOR 2000 labyrinth NOG 2 WEEKJES Optreden Zeeuwse koorschool te Nisse Kerstshow barbershop- koren in Schouwburg Goes Pink Panther Dweil- festival jn Goes Concert Elly en Rikkert in De Zaete te Yerseke -ik. TOM CRUISE NICOLE KIDMAN FAR OJ AWAY Gepast tweede kerst in circus met wereldacts ETTEN-LEUR GRAND THEATER GOES 01100-15165 VERBOUWINGS- OPRUIMING 'Hartakino JAN HOP I AZALEAS E ETTEN-LEUR/GOES 4 WD SPECIALIST weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 9 december 1992 - 44e Jaargang no. 50 Voor alle inlijstwerk naar SLECHTS 1 WEEK IEDERE AVOND 20.00 UUR GEDULD '«■14, Fiji! Zondag in Wallstreet Dancing LAATSTE WEEK FILMPROGRAMMA VANAF 10 T/M 16 DECEMBER «Min Goes Lange Kerkstraat 44 Papegaaistraat 7, Goes, tel. 33877 kinderkleding De nieuwe orde Aanbidden Kerstconcert van koor en muziek te Yerseke In de gordijnen Rijtje Vrijdagavond a.s. aanvang 19.00 uur 7 Domper 7 j 5- Dirk Dronkersweg 18 Poel III Goes. Tel. 01100-50858 J, Marien van Weele, fruitkweker te Waarde. 'X Zijn hartekreet in de pers. te weer van ’De Prins van Oranje’. HEINKENSZAND per ongeluk op het schor wan del”. Zaal open vanaf 14.00 uur. Toe gangskaarten aan de zaal. Aan de middag wordt medewerking verleend door het dameskoor ’’The Goose City Singers” en het herenkoor "The Gaggling Ganders Gang”. Beide koren hebben een druk jaar achter de rug. De barbershopdames heb ben een groeiend aantal leden en tijdens de conventie in juni 1993 hopen ze zich in nieuwe groeid) gebruik wil maken, loop je de kans dat je een bekeuring krijgt”, moppert de heer Van Weele. Maar het rijtje kan eindeloos worden aangevuld. Mosselen rapen is ook op veel plaatsen niet meer toegestaan (afge zien van het feit, dat de Wes- terschelde-mosselen bepaald ongezond zijn). Pieren steken is de sporthengelaars tegen woordig ook ontzegd. Krukels rapen mag op veel plaatsen niet meer. De dijken mogen niet betreden worden zonder toestemming van het water schap. In kreken is het vis recht vaak verpacht aan onbe kenden”. kleding te kunnen presenteren. Er is veel energie gestoken in het Kerstrepertoire, dat zondag 20 december ten gehore wordt gebracht. Het koor staat onder leiding van Leen Marijs uit Ka- pelle. Het herenkoor heeft even eens 'n druk jaar achter zich. de oogstopbrengst garandeert, ben ik de eerste die met bestrij dingsmiddelen stopt”. Maar de recente ervaring op het schor van Waarde, langs de Westerschelde, joeg Marien van Weele helemaal in de gordijnen. Hij liep te wandelen op het (mid delste) gedeelte van het schor, dat vroeger eigendom was van de familie Schwartz uit Krabben- dijke. Hij wist dat de buitenste gedeelten (vroeger van de fami lie Dees) al verkocht waren aan de Vereniging voor Natuurmonu menten. Maar dat het middelste deel intussen óók eigendom van Natuurmonumenten was gewor den, was hem niet bekend. gemoede af, waarom de natuur beschermers zich zo bezitterig en hebberig moeten gedragen. Want je ziet het overal: als ze een stuk natuurterrein hebben aangekocht, komen er direct pa len en prikkeldraad omheen. En hup, ook direct een bord 'Verbo den Toegang’. Dat betekent zo veel als: het is van ons, je komt er niet meer in”. ”lk noem de natuurbescher mers wel eens de nieuwe land adel. Ze worden politiek ge- ruggesteund. En ze kunnen ongemoeid hun gang gaan. Ze worden te weinig gecontro leerd. Ik vind dat ze doordra ven”. M. P. van Weele Kerktoeg 45a Waarde dweilband "The Pink Panthers”. Er wordt veel belangstelling ver wacht, ook van de kant van een wat ouder publiek. Het eerste festival, vorig jaar, werd een suc ces. Voor herhaling vatbaar dus. The Pink Panthers werden in 1984 opgericht en de band heeft thans een vaste bezetting van 13 leden. Elk jaar is men van de partij met carnaval, tal van bra derieën, jaarmarkten en festi vals, van Brabant tot Antwerpen. Het dweilfestival van komende zondag duurt tot circa 20.00 uur. maker, James Curnow en Alfred Burt. Dit concert is een voorproefje op de festiviteiten die de gemengde Zangvereniging ’’Excelsior” in 1993 zal organiseren t.g.v. het 100-jarig bestaan. Op 12 mei ’93 geeft het Seniorenorkest i.s.m. ’’Excelsior” een concert in de N.H. Kerk. Verder is er op 15 mei als er op hun eigen grond (Ho genwaard) een fazantenplaag is, mag er niet gejaagd worden. Dan moeten wij de schade maar pikken. En als er op hun grond (oevers Zoommeer) te veel dis tels groeien, dan weigeren ze te maaien. Dan mogen wij een paar maanden later allemaal distels gaan wieden tussen onze gewassen”. ’’Kijk, dat gaat er allemaal door me heen, als ik weer een bord ’Verboden Toegang’ tegenkom bij een natuurgebied. Of als ik een bon dreig te krijgen, als ik Voor het enige dat hij ooit wilde was hij bereid alles achter zich te laten. Om zijn gramschap daarover een keer van zich af te schrij ven, greep Marien onlangs naar de pen en schreef een brief-op-poten naar de PZC. Die drukte zijn brief integraal af. "Ik ben er niet op bere kend, dat het helpt, maar het lucht wel even op”, zegt hij realistisch. Het was even een mouvement de l’ame. Een har tekreet. Een mens moet soms even stoom af blazen”. Zondag.... 14.00 u. Woensd... 14.00 u. Kadotip: EEN BIOSKOOPBON van f 10,-, f 15,- of f 25,- verkrijgbaar aan de kassa Schuttershof 36, 4461 DZ Goes Tel. 01100-23919 Op zondag 13 december aanstaande verzorgt het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool een optreden in de Ned. Hervormde Kerk te Nisse. Het adventsconcert, dat onder leiding staat van dirigent- direkteur Evert Heijblok, begint om 15.00 uur en is gratis te bezoe- ■B RON H01VRD FILM De heren van de natuurbescher ming zijn er inmiddels in ge slaagd om - met geld van de ge meenschap veel land (en zee) in hun bezit te krijgen. (PZC 17 november) Gebieden waar vroeger de plaat selijke bevolking vrij mocht ko men. hebben zij nu voor zichzelf gereserveerd. Als je als inboor ling van je gewoonterecht door de eeuwen heen gegroeid gebruik wilt maken door deze plaatsen te betreden, loopje gro te kans een bekeuring te krijgen van een als agent verklede kod debeier! Opmerkelijk hierbij is dat het vooral de politici van de linker zijde zijn die zich hiervoor sterk maken. Het waren in het verle den immers de politici van de- zelfde signatuur, die zich ingezet I hebben voor het bestrijden van de landadel. En dat is gelukt! Nu werken ze volop mee om een I nieuwe orde in het zadel te hel- 1 pen! Onder leiding van Jo Flipse wer den veel concerten in eigen re gio en daarbuiten gegeven. Rond komende kersttijd zijn vier optredens gepland: Óp 19 de cember treedt het koor 's avonds op in de Kerk te Wilhelminadorp en op 20 december ’s avonds in de Ned. Herv. Kerk te Kamper land. Op tweede Kerstdag wordt een charitatief concert gegeven Op de vraag, of hijzelf dan zo’n heilig boontje is in milieuopzicht, zegt Marien van Weele eerlijk en volmondig, ’nee’. ”lk weet óók wel, dat de Nederlandse mens niet zo milieubewust bezig is. We hebben allemaal te veel che mische middelen in het aan rechtkastje staan. We zouden allemaal onze auto moeten opruimen. We zouden Schiphol moeten sluiten. En de vuilnis zakken die we elke week aan de weg zetten, zijn óók veel te vol. Maar we sussen ons geweten met geld voor de natuurbescher mers. Voor de ZMF, voor Natuur monumenten. Maar die organi saties maken daar misbruik van. Bij elke vierkante meter die ze aankopen, komt direct een bord te staan: Verboden Toegang. En Marien van Weele mag ineens niet meer met zijn dochter op het schor lopen. Belachelijk!”. Dan vallen termen als 'moeder natuur aanbidden’ en ’oogklep pen op’ en ’niets anders willen zien’. Volgens hem moeten na tuurbeschermers eens in ge dachten nemen, wat land- en tuinbouwers al eeuwenlang pro beren te praktizeren: Gij zult uw buurman geen overlast bezor gen. En dan noemt Marien van Weele drie stenen des aanstoots van de land- en tuinbouwers in oostelijk Zuid-Beveland: pere- vuur, fazanten en distels. ”lk word van het schor geweerd, waar ik als kind al ronddwaalde, maar als er perevuur wordt ge constateerd in de meidoorns van Natuurmonumenten, weigeren ze in hun houtopstand te zagen. Dus onze fruitbomen mogen ziek worden en doodgaan. En Op vrijdag 18 december zal de gemengde zangvereniging ’’Ex celsior” in samenwerking met de muziekver. ’’Mozart” weer een kerstconcert verzorgen in de R.K. Kerk aan de Langeville te Yerseke, de aanvang is om 20.00 uur. Het programma bestaat uit veel samenzang en verder muziek van Bach, W.A. Mozart, Kouse- I I 1 A l£ -1 (Van een onzer redacteuren) WAARDE - Vroeger mocht het allemaal wel. Nu is het alle maal verboden. En waarom eigenlijk? Marien van Weele is fruitkweker van beroep. In het dagelijks le ven heeft hij veel te maken met het aspect ’milieubescherming’. Hij probeert zo weinig mogelijk bestrijdingsmiddelen te gebrui ken, hij doet mee aan de z.g. mi lieubewuste teelten van het Centraal Bureau Tuinbouwveilin gen. Toch wordt het gebruik van bestrijdingsmiddelen de land en tuinbouw nog altijd sterk aan gerekend door de samenleving. ’’Volkomen ten onrechte”, vindt hij. ’‘Ze zijn nodig. Echt waar. Maar als er iemand is, die me er af helpt en me een gelijkblijven- Hij had onlangs een nare erva ring, toen hij samen met zijn dochter op het schor van Waar de wandelde, zich niet bewust van het feit, dat het schor tegen woordig als beschermd natuur gebied verboden territoir is. Zelfs voor goedwillende inwo ners van Waarde. In samenwerking met Carlier hebben de Midden-Zeeuwse huis-aan-huis-bladen De Faam, De Vlissinger en De Bevelander voor tweede kerstdag weer een motto topkwaliteit en niet duur worden de lezers van die bladen naar Rotterdam vervoerd om in Ahoy gepast te genieten van we reldacts. Elders in dit blad vindt u meer informatie. 5* ren uit alle eeuwen gezongen worden, waaronder Nederlandse kerstliederen en Christmas-Carols. Tevens zullen de jongens van de koorschool op handklokken spelen, het zogenaamde bell-ringing. De Zeeuwse Koorschool is een nationaal en internationaal bekend, wat ondermeer mag blijken uit de lange lijst van koncerten die men in Nederland, in andere landen van Europa en ook in Amerika heeft gegeven. Ook is het jongenskoor te beluisteren op LP’s en CD’s. Toen hij bij de dijk terugkwam, werd hij daarom opgewacht door (wat hij noemt) ’een als agent verklede koddebeier’, die hem op de bon wilde slin geren wegens het betreden van een natuurgebied. Slechts met veel praten, kon hij een boete voorkomen. Zondag 13 december a.s. zal voor de tweede maal in Goes het Pink Panther Dweilfestival wor den gehouden. Dat gebeurt in de Wallstreet Dancing. Een tien tal dweilbands uit Brabant en Zeeland neemt eraan deel, evenals de bekende Goese Ar- tisjokkers en het orkest Olé uit I Goes. Het festival begint zon- j dagmiddag om 14.30 uur. De or ganisatie is in handen van de ”lk vind, dat Nederland met zijn natuurbescherming een beetje doordraaft. Men is de grenzen van het redelijk een beetje uit het oog verloren”. ”Als bijvoorbeeld de Vereniging voor Natuurmonumenten ergens een natuurgebied aankooopt, wordt het gebied direct afgeslo ten. Vroeger kon je als inboor ling overal komen, nu zie je in je eigen woonomgeving op staats kosten ineens overal borden met ’Verboden Toegang’ verschij nen. Je wordt tegenwoordig ge weerd op plekken, waar je sinds je jeugd vrijelijk mocht komen”. Fruitkweker Marien van Weele (55) uit Waarde is verontwaar digd. En hij staat daarin niet al leen. Veel inwoners van Noord en Zuid-Beveland kunnen niet bevatten, waarom ze vroeger op buitendijkse schorren lamsoren en zeekraal mochten snijden, terwijl dat nu op veel plaatsen een soort doodzonde lijkt te zijn geworden. Immers, veel schor- rengebieden zijn tot natuurge bied verklaard. En met verworven rechten wordt geen rekening meer gehouden. Integendeel. ’’Gebieden waar vroeger de plaatselijke bevolking vrij mocht komen, hebben de na tuurbeschermers nu voor zich zelf gereserveerd. Als je als ’inboorling’ van je gewoonte recht (door de eeuwen heen ge- ken. Tijdens het optreden zullen bekende en onbekende kerstliede- ik vraag me daarom in goeden Te weinig lamsoren en te veel ’Verboden Toegang De Prins” weer voor het horen op de LP’s ’’Maskers af” en "Jarenlang”. Zeeuwse publiek hun j Elke week zingen ze in zalen en kerken en trek- Barbershop-songs en hun Kerst- ken door hun ongedwongen wijze van optreden repertoire ten gehore te bren- steeds volle huizen. Ze begeleiden zichzelf op gen. In het programma treedt j gitaar, mandoline, bouzouki en andere instru- voor de eerste maal op het kort i menten. Sinds 1987 is hun vaste "derde man” geleden opgerichte, uit heren I Peter van Essen, op viool en synthesizer, bestaande, Goese Barbershop I Hun publiek bestaat uit kinderen (er zijn 6 LP’s Harmony Quartet ’Joint Venture’. speciaal met kinderliedjes verschenen) en vol- De prijs van de toegangskaarten wassenen bijelkaar. Ook verzorgen zij aparte is op f 3,50 gesteld. Donateurs i kindervoorstellingen. hebben gratis entree. Na het op- Buitenlandse optredens zijn er behalve in België treden is er voor iedereen nog ook geweest in Duitsland, Zwitserland en diver- de bij Barbershopsinging over- se Oostbloklanden. bekende ’’Afterglow” in de foyer Entree vrijdagavond in De Zaete voor volwasse nen f 5,-, kinderen f tweeguldenvijftig. in de Kapel van Oosterschelde-Ziekenhuis Goes om 15.00 uur. Ook de Gan- De laatste paar jaar beslaan hun liedjes ders verheugen zich er al op om een wijder scala van onderwerpen, zoals b.v. te in ”De Prins” weer voor het horen op de LP’s ’’Maskers af” en "Jarenlang”. Hij kan er nóg kwaad om wor den. ”Dat was een domper! Het is een eeuwenoud gewoonte recht, dat mensen van Waarde op het schor mogen lopen: om lamsoren of zeekraal te snijden of om eieren te zoeken. En plot seling mag dat niet meer. Het is alsof de banden met je jeugd worden doorgesneden. En wat kan je op het schor nou voor i kwaad doen? Wat is er nou zo waardevol op het schor? Die lamsoren die niet meer te eten zijn? Die zeekraal die ongezond is door dat vieze Westerschelde- j water? Die paar meeuweneie- ren, die je kapot kunt trappen?” ”En hoeveel mensen komen er nou eigenlijk op dat schor? Als de bezoekersfrequentie gemid deld één per dag is, is het veel. aardige trip in petto. Onder het n.l I. IXKzIIX. VGIUGI lO X7I 111X71 ’93 een Zangers Manifest geor- ganiseerd door de Zeeuwse Zangersbond, waaraan vele ko ren uit Zeeland zullen deelnemen. Onder het motto "heel Zeeland zingt op 15 mei '93 in Yerseke” moet dat een succes worden, alsdus de werkgroep 1090-jaar ’’Excelsior”. ”ln dorpshuis ”De Zaete” te Yerseke treden vrij dagavond 11 december Elly en Rikkert Zuidervelt-Nieman op. Het concert begint om I 19.00 uur. Hun liedjes over de gewone en minder het gewone dingen des levens zijn bekend in heel Nederland en België. De twee Bevelandse barbershop-koren verzorgen zondag 20 december a.s. voor de vierde maal een Kerstcon cert. Dat gebeurt in schouwburg ”De Prins van Oranje” te Goes. De middag begint om 14.30 uur. NISSAN «ss x-'wrsf- ■N< W -Xx^SSxx sW-"ÏSSSS «SSSS5R? y «W ,x ,xxxxx ,\WS WW «sWWB' SWS xxn KLASSIEKER

Bevelander | 1992 | | pagina 1