GOES school te Goes ANDERS Lezenswaardig prentenboekje over bestaande en verdwenen plaatsen in oostelijk Zuid-Beveland Fancy Fair bij ju bilerende Beatrix nu m m SAROUK gaat verhuizen 25% li ii ii ii h; i tl. Primafoon* JAN HOP I Boekenbeurs Koudekerke O NISSAN Straks studeren? korting op de gehele kollektie Op bezoek bij Hans van der Togt STEÜTEL f weekblad voor zuid- en noord beveland ETTEN-LEUR Hcirlftkino GRAND THEATER GOES 01100-15165 4e «EEK Woensdag 5 november 1992 - 44e Jaargang no. 45 EniHEMlRPHYISTERIG...E\HOE! BABY- EN KINDER KLEDING ’’...PRIJSSCHIETEN...” FILMPROGRAMMA VANAF 5 T/M 11 NOVEMBER 1: ftJIj||j J F) ETTEN-LEUR/GOES I (Van een onzer redacteuren) L pttltelecom Tenson Mei ka Bison ’Verloren’ HIJ SPUIT METIRIIIWEk. Ml tK lï:\ I RIH II NISSAN DEALER AZN LEASE 4 WD SPECIALIST WALT DISNEY’ KLASSIEKER I Leuke, lieve en stoere Ja, maar waar... Perzische Oosterse tapijten Nepal tapijten Berbers Kelims Dhurries 100% garantie - eigen import Magdalenastraat 4 Goes tel. 01100 - 27101 Tot dié tijd kinderkleding k Het oosten Dienstreis? REIMERSWAAL/KRABBENDIJKE -- De lelijkste afbeelding is tevens ook de meest intrigerende. Want waarom staat die grijze, wazige tekening in zo’n mooi boekje? Bestaand Curieus NU l/Oj’ HUMANITAS aktiviteitsgroepjes gevormd voor gelijkgezinde alleenstaanden DE WINKEL VAN PTT TELECOM St. Nicolaasactie De Zonnebloem op De Bevelanden Dirk Dronkersweg 18 Poel III Goes. Tel. 01100-50858 Maar de interessantste tekening ligt in Madrid Hogeschool Rotterdam Omstreken PRIMAFOON IS O.A GEVESTIGD IN GOES. LANGE VORSTSTRAAT 46. ■V.’ Kijk op pagina 14 Het vervallen tolhuis van Yersekeroord. Het lag ten zuidoosten van Yerseke, in de richting van het dorp Tolsende. Tijdens de vloeden van 1530 en 1532 verdronk het Land van Reimerswaal, inclusief Yerseker oord, inclusief tolhuis (FOTO: Gemeentearchief Goes). plattegrond (Jacob van Deven ter) uitgegaan van de verdedi gingswerken van de stad. Die zijn vrij nauwkeurig opgemeten en uitgetekend. De huizen en de andere gebouwen zijn daarna ingetekend. Opmerkelijk is, dat de tekening moet zijn gemaakt in de periode 1550-1560. Dat is twintig tot der tig jaar, nadat de stad door over stromingsrampen getroffen werd (te weten in 1530 en 1532). Toen het water was weggetrokken, werd de belangrijke handelsstad nog wel bewoond, maar de enor me schade en de slechte bereik baarheid over land verduister den haar toekomst. Reimers waal verviel tot een afbrokkelend eiland, dat in 1631 door de laat ste bewoners werd verlaten. Het intrigerende van de stads plattegrond van cartograaf Ja cob van Deventer is het feit, dat hij gemaakt werd in op dracht van de Spaanse koning Philips II, die destijds ons land overheerste. Hij liet -met mili taire doeleinden- topografi sche kaarten maken van alle steden in de Nederlandse ge westen. Zo ook van Reimers waal. moeite waard maakt om tussen alle duizenden boeken te snuffe len naar dat ene lang gezochte boek. De beurs wordt gehouden van 12.00 -17.00 uur; de toegang voor het publiek is als alle ande re keren gratis. Marianne Dekkers: nergens zo goedkoop als hier". Beveland in ons archief heb ben. Tenslotte hebben we van het college van b. en w. de op dracht om te publiceren, zodat de waardevolle inhoud van het archief wordt uitgedragen’’. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Zondag... 14.00 u. Woensd.. 14.00 u. 20.00 u. 19.00-21.30 u 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u Schuttershof 36, 4461 DZ Goes, Tel. 01100-23919 De Reis van de maand november brengt de lezers van De Faam, De Vlissinger en De Bevelander op woensdag 18 november bij een opname van Het Rad van Fortuin dat Hans van der Togt op werkdagen presenteert voor RTL4. Als voorafje hebben de bladen voor de meereizi- gers een bezoekje aan een marsepeinfabriekje in petto. De Reis van de Maand is een samenwerkingsverband tussen Carlier - met vestigingen in Middelburg en Goes - en de huis-aan-huis-bladen De Faam, De Vlissinger en De Bevelander. Elders in deze krant meer informatie. k Toch zou Leen de unieke teke ning best wel eens in het écht willen zien: "Ik zou er geen en kel bezwaar tegen hebben, als het gemeentebestuur me op dienstreis zou sturen om de ori ginele Reimerswaalse platte grond eens te gaan bekijken. Dan kan ik tegelijkertijd ook de kaart van Goes eens bekijken, want die wordt daar óók be waard”. steeds dezelfde zijn geweest. ”Dat denk ik ook”, zegt Leen Moerland. "Maar we weten het niet zeker. Daarom heb ik overal De Prinses Beatrix-school aan de Tomatestraat te Goes-Zuid viert zaterdag 7 november a.s. het 25-jarig bestaan met een groots opgezette fancy fair. Iedereen is daar welkom tussen 10.00 en 14.00 uur. De opbrengst van de fancy fair gaat naar een goed doel: het door mevr. Ashi- ne in Addis Abeba opgezette te huis voor 50 kinderen. Diverse attracties treft men op de Vlaam se kermis, zoals sjoelen, ballen gooien, schiettent, spijkerslaan, koemelken, rad van avontuur, hoela-hoep, gewicht raden, enz. Verder limonade en oliebollen voor de bezoekers. Er zijn mooie prijzen te winnen dankzij de me dewerking van vele sponsors. Iets over de geschiedenis van de 25-jarige school te Goes. Op 29 september 1967 vond de officië le opening plaats van het nog onvoltooide gebouw aan de To matestraat. Pas in 1969 konden de bewoners van Goes-Zuid de Het boekje ’Gevecht met het wa ter’ verscheen in de succesvolle serie van prentenboekjes, die het gemeentearchief van Goes uitgeeft. De uitgave van een prentenboekje elk jaar is een beetje traditie geworden. Vorig jaar werd het boekje ’De mooiste veren van de gans’ (van A. Blok) op de markt gebracht. Het werk was binnen 14 dagen volledig uitverkocht. Het boekje ”t Zelve Anders’ (van L. Moerland), met prenten van Midden- en West- Zuid-Beveland, mocht zich twee jaar geleden ook in grote be langstelling verheugen. ’’Over oostelijk Zuid-Beveland is echter in de loop der tijden slechts weinig verschenen. Daarom vonden we het pas send om dit keer een selectie te maken uit de tekeningen, die we over oostelijk Zuid- De plattegronden verdwenen re gelrecht naar Spanje en gingen daarmee voor de Nederlandse historici voorgoed ’verloren’. Leen Moerland vindt dat dood zonde: ”lk heb het origineel nooit gezien. We moeten het in Nederland doen met kopieën. Het origineel ligt veilig opgesla gen in de Bibliotheca Nacional in Madrid, als cultureel erfgoed van Philips II”. "Deze stadsplattegrond van Rei merswaal is dusdanig zeldzaam (er bestaat slechts 1 stuks van), dat hij nooit in Nederland te zien zal zijn. Het is kostbaar Spaans bezit en dat wordt niet afge staan. Ook niet tijdelijk”. moeten vermelden: tekenaar on- bèkend....” (Bron: ’Gevecht met het water’ door Leen Moerland. Uitgave: Gemeentearchief Goes. Ver krijgbaar bij het gemeentear chief, de boekhandels te Goes, boekhandel Van Velzen te Krabbendijke. Prijs f 18,50). Het verhaal, dat auteur Leen Moerland daarover vertelt, recht vaardigt de slechte kwaliteit van de afbeelding volledig: ”Het gaat om een kopie. Het origineel zullen wij nooit in handen krij gen. Die is onbereikbaar opge borgen in Madrid”. We spreken over het onlangs uit gekomen boekje ’Gevecht met het water’, dat in ruim 40 afbeel dingen een overzicht geeft van de bestaande en verdwenen plaatsen van oostelijk Zuid-Be veland. Omdat veel van die dorpen in de 16e eeuw door stormvloeden van de kaart werden geveegd, bestaan vrijwel alle afbeeldingen uit tekeningen. De fotografie moest in die tijd immers nog uit gevonden worden. Verder zijn enkele plattegronden opgeno men. Deze kopergravure toont het z.g. rechtshuis te Kruiningen. Later werd het herberg. Nu is op deze plaats café-restaurant De Koren beurs gevestigd (FOTO: Gemeentearchief Goes). Het Dorpsplein van Krabbendijke in de 18e eeuw. Rechts is de vae- te. De naam ’Dorpsplein’ bestaat nog steeds, maar slechts weinig herinnert nog aan het plein van twee eeuwen geleden (FOTO: Ge meentearchief Goes). Zaterdag 7 november a.s. kun nen alle Zeeuwse boekenlief hebbers en -verzamelaars hun hart weer ophalen in Koudeker ke, waar in de beide grote zalen van Hotel Walcheren opnieuw een grote tweedehands boeken beurs zal plaatsvinden. Het is in middels al voor de vijfde maal dat deze beurs wordt gehouden; naar de overtuiging van de orga nisatoren blijkt hieruit dat er ook in Midden-Zeeland plaats is voor een boekenbeurs van enig ni veau. Op deze beurs, die beslist geen rommelmarkt genoemd kan worden, zullen ruim 15 standhouders uit Zeeland en daarbuiten een veelheid van boeken aanbieden. Naast het al dan niet literaire boek is er ook weer een ruime plaats inge ruimd voor Zeeuwse boeken, terwijl men ook strips, prenten e.d. kan vinden. Verder hebben de meeste standhouders een ei gen specialiteit, bijzonder assor timent of interessegebied, wat het voor liefhebbers zeker de In het voorwoord erkent Leen Moerland, dat de meeste teke ningen dateren uit een periode (veelal de 18e eeuw), waarin de afgebeelde dorpen en steden al lang verdwenen waren. Verzwol gen door het water, dat in 1530 en 1532 verwoestend toesloeg. In het Verdronken Land van Rei merswaal liggen de restanten nu verborgen onder blubber en zand. ”We mogen veronderstel len, dat de in dit boekje opgeno men tekeningen de destijds bestaande situaties NIET weer geven”, geeft hij eerlijk toe in het voorwoord. Zo is in het boekje een tekening te zien van de stad Reimerswaal (de kunstenaar noemt het ’Rom- merswael’). Een tekening die eigenlijk ’helemaal niet kan’, want de illustratie dateert uit 1696, terwijl het afbrokkelende eiland Reimerswaal in 1631 defi nitief door zijn laatste bewoners werd verlaten. Hoe kon de teke naar dan weten, dat er een bre de kantelenmuur om de stad stond, met daarin niet minder dan 10 dikke torens? Het ant woord is, dat hij het helemaal niet kón weten. Want Reimers waal zag er heel anders uit. An dermaal moet auteur Moerland daarom vaststellen, dat de teke ning ’kennelijk met veel fantasie’ is gemaakt. Het boekje laat echter niet uit sluitend verdwenen plaatsen zien, maar bevat ook oude prenten van dorpen die heden ten dage nog steeds bestaan, zoals Krabbendijke, Rilland, Kruiningen, Yerseke en Waar de. De platen tonen duidelijk, hoe een dorp in de loop der eeuwen kan veranderen. Maar opmerkelijk genoeg laat een kopergravure uit 1743 een beeld van Yerseke zien, dat be kend voorkomt: de in de 16e eeuw afgebroken hervormde kerk lijkt verdacht veel op de kerk die er nu staat. Voor de geïnteresseerde lezer is de plattegrond van de verdron ken stad Reimerswaal één van de meest curieuze. Volgens auteur Leen Moerland (werk zaam op het stadsarchief van de gemeente Goes) geeft het kaart je een vrij betrouwbaar beeld van de middeleeuwse vormen van de stad Reimerswaal. Kennelijk is de tekenaar van de Boston® 200. Handzaam vorm gegeven draadloze telefoon. Maximaal bereik binnenshuis 50 meter en buitenshuis 150 meter. Geheugen voor 12 telefoonnum mers en een ingebouwde antenne. In wit. O Een soortgelijke ervaring heeft de lezer als hij de tekeningen van het 18e eeuwse Kruiningen opslaat. Daarop staat het z.g. rechtshuis afgebeeld (kopie van een kopergravure). Het gebouw is weliswaar verdwenen, maar de lokatie niet: daar staat nu café-restaurant De Korenbeurs. Van een groot aantal tekeningen is de maker niet bekend. Maar wie de afbeeldingen bekijkt van de verdronken kerkjes van Tols ende, Steenvliet, Schoudee, Nieuwerkerk, alsmede het ver dwenen tolhuis van Yerseker oord en het afgebroken kapel letje van Gawege, ziet legio over eenkomsten. De tekenaar moet Marianne Dekkers-Mol treffen we "snuffelende" aan. In de bakken die bij de in gang van iedere Jan Bruijns Supermarkt te vinden zijn. "Ik raak hier nooit uitge keken, weet U. Ik kom hier nu al een paar jaar wekelijks, maar iedere keer opnieuw is het een verrassing wat ze nu weer in de aanbieding hebben. Deze poloshirts bijvoorbeeld. Slechts f 7,98. Daar kun je ze echt zelf niet voor maken. Kleuren genoeg, dus neem ik er twee mee voor mijn zoon! Én mezelf tracteer ik vandaag op een shopper. Altijd handig, vindt U niet? En dat voor nog geen vier gulden! Hoe ze het hier steeds opnieuw voor elkaar krijgen, is me wel eens een raadsel. Maar ja, voorlopig mag het van mij zo blijven...”, legt onze spontane gesprekspartner uit. Als we haar vragen naar haar mening over de levensmiddelen, is ze al even bespraakt. "De levensmiddelen? Ja, daar kom je uiteindelijk voor. Die zijn natuurlijk nergens zo goedkoop als hier. Hebben andere supermarkten van tijd tot tijd ook wel eens aan biedingen, hier is het constant prijsschieten. Neem nu de waspoeders. Zijn hier door de bank genomen altijd goedkoper. Soms scheelt het zelfs enkele guldens per pak. Er is keuze genoeg, dus ook dat zit wel snor. En als je dan bij de kassa komt, valt het altijd weer reuze mee. Nee, geef mij maar Jan Bruijns, dan krijg je pas echt waar voor je geld!” Op zondag 8 november worden door de afdeling De Bevelanden van (b.v. lees-praat-wandel-fiets-handwerkgroepjes enz.) voor personen tussen dertig en vijftig jaar. Eenmalige entree f 2,50. Men kan zich melden tussen drie en vier uur in hotel-restaurant Terminus, Stationsplein 1 te Goes. Inlichtingen tel. 01100-27013. complete Prinses Beatrixschool bewonderen. In de jaren 70 puil de de school met ongeveer 280 leerlingen verdeeld over 8 loka len werkelijk uit de muren, terwijl er op de kleuterschool ”De Kleu- terpoel” 120 kinderen zaten. In mei 1985 kwam de integratie tot stand van De Kleuterpoel en de Prinses Beatrixschool, waardoor de basisschool ontstond. Eind jaren 80 was dit aantal, door de vergrijzing van de wijk Goes- Zuid, gezakt tot 69 leerlingen. Nu er weer volop gebouwd wordt in deze wijk zitten er weer meer dan 120 kinderen op school. Bin nen de school wordt er naar een hechte samenleving gestreefd. De betrokkenheid van de ouders wordt zeer op prijs gesteld en er worden dan ook verschillende activiteiten gehouden waarbij de ouders nadrukkelijk in de school aanwezig zijn, lees- en zwemou- ders, krea-middagen, projekt- week, tafeltenniscompetitie enz. m 8 8 s o o LU LU V) UI cc w Ook dit jaar houdt De Zonne bloem op de Bevelanden de Sint Nicolaasactie onder het motto: ”De zon in de Schoorsteen”. De Zonnebloem vraagt men sen die bereid zijn een zieke, gehandicapte of eenzame oudere te verrassen met een surprise. De aktie is bedoeld voor diegene die geen familie of andere relaties hebben, juist op deze dag eens extra te verwennen. U kunt zich tot 10 november opgeven bij bijgaande tele foonnummers: In Goes 01100-28967 - 01100-13758. Borsele 01105 - 1875. Kapelle 01102 - 42770. Reimerswaal 01130 - 81882. Na 15 november wordt u een adres toegezon den en kunt u uw surprise rond St. Nicolaasdag persoon lijk bij het uw verstrekte adres afgeven (per post kan ook). De Zonnebloem hoopt op vele reacties.

Bevelander | 1992 | | pagina 1