Ristvogels van Arie Goud zijn ware goudvinken GRAND THEATER GOES 01100-15165 DO dubbelop Afslag Bokkum: twee maal in de Goese schouwburg Afscheidsconcert en toneel in Waarde Op 4 1 UUR SERVICE Toneelavond De Vroone CBTB en CPJ Beveland 1 ü- I - FOTO Wr S3 E V De eerste^ de lekker, lekker, lekkerste! weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 5 februari 1992 - 44e Jaargang no. 6 immuun 2e WEEK 1e WEEK FILMPROGRAMMA VANAF 7 T/M 13 FEBRUARI CHRISTINA APPLEGATE THE BABYS QUEEN'S BURGER Try outs van Dubbel en Dwars: —Jo /Z*|L Een heel nieuw avontuur! T f k Family restaurant 41 Goes Tijdschrift ’’Zeeland” Jeugd kijkt ganzen Bij winst |M| FF FOTO ’Prijsrijp’ Lange Vorststraat 76 - Goes X iX-, M U- Schematisch <2 1 (Van een onzer redacteuren) OUDELANDE Arie Goud zit in spanning. Voor de derde keer doet hij mee aan een wereldkampioenschap. Nooit viel hij in de prijzen. Zal het misschien dit jaar gaan ge beuren? Geheim van de smid.... - >'Y ’’....Föhntje....” JTf KODAK EXPRESS KWALITEITS-KLEURENFOTO’S GEFLADDER OP WERELDNIVEAU Arie Goud tussen zijn vogels Rijstvogeltjes. Vrijdag Zaterdag... 19.00-21.30 u. 14.00 u. r .win tuoiim niPiiiniP -‘'I'S'".. Grote Markt Maar er is méér: "Als je als vo- gelkweker ooit kampioen van Nederland wilt worden, moet je om te beginnen niet lui zijn. De vogeltjes groeien natuurlijk van zelf wel, maar de kweker moet ontzaglijk veel aandacht beste den aan de juiste voeding en de juiste groei- en kweekmetho- den”. Eigenlijk is het niet juist om te schrijven, dat HIJ deelneemt aan het wereldkampioenschap. Feitelijk zijn het zijn tropische vo geltjes (t.w. rijstvogeltjes), die de kastanjes uit het vuur moeten halen. Hij geeft wat voorbeelden: ”De vogels moeten elke dag op het zelfde moment hun eten krijgen. In de kweektijd krijgen ze ook 's morgens wat extra’s, waaronder krachtvoer. Alleen al die regel maat in voeding vereist een aan passing in het gezinsleven en een goede discipline”. ’’Belangrijk is ook, dat je een plaatsvervanger hebt, die kun dig voor de vogels zorgt, als jij eens weg bent. Ik heb gelukkig mijn vader (de heer Guiljam Goud, 64 jaar - red.), die hier ook in het dorp woont. Hij helpt het hele jaar door. Hij geeft alle vogeltjes afzonderlijk hun flesje met vers water. Hij maakt ook de volières en de kooitjes schoon. En dat is écht niet het leukste werkje, hoor”. ”Als je iets doet, moet je het goed doen. Je moet een beetje een winnaarsmentaliteit heb ben. Dat had ik vroeger bij het voetballen (bij SVD). Dat heb ik nóg. Ik had een hekel aan ver- Mevrouw H. Verveer: 'Mij zullen ze niet hebben..." De volières en de kooitjes in de schuur achter Aries woning zijn in deze tijd van het jaar vrij leeg. In totaal ’wonen’ er slechts 70 vogels. Het kruisen zorgt in het voorjaar echter voor een ware geboortegolf. Dan explodeert Tijdens een expositie annex keu ring is het van belang, dat het dier in uitstekende conditie is. Hij moet fit en fier op zijn stok zit ten, zich goed presenteren, een parmantige indruk maken en opgewekt-nieuwsgierig de we reld in kijken. Dat willen de keur meesters zien. Dezer dagen is in Zeeland een nieuw tijdschrift verschenen. Het is uitgegeven door het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Dit tijd schrift (1600 abonnees) biedt aan belangstellenden artikelen van sociaal-historische, geogra fische, economische en alge meen culturele raad. Bovendien informeert het tijdschrift de le den over lezingen, activiteiten van de diverse werkgroepen en over andere evenementen van culturele en wetenschappelijke aard. Het tijdschrift zal vier maal per jaar verschijnen. Zaterdag is weer de maandelijk se ochtend van de jeugdgroep van de Natuurhistorische Ver eniging. Dit keer gaat men gan zen kijken in de Yerseke Moer. De excursie bestaat meest uit een zestal leden van 10 a 14 jaar. Als je belangstelling hebt om eens mee te gaan, dan kan dat. Bel i.v.m. het vervoer wel naar de leidster, mevr. Magda Kostense, (01100-1584). Vertrek om 10.00 van het Landbouw centrum in Goes (Westsingel 58). Daar worden de deelne mers verdeeld over de auto’s. Deze keer rijdt men eerst naar het sluiseiland in Wemeldinge om nog anderen op te pikken (10.20) en daar duikt de groep direct de Yerseke Moer in. 'vliegende WK-kandidaten’. "Ze moeten kooi in, kooi uit. Ze moe ten hier vervoerd worden van en naar Schiphol, en in Las Palmas van en naar de wereldexpositie. Ze moeten allemaal hun juiste voeding op het juiste moment krijgen”. liezen. In die vogeltjes kan ik al mijn energie kwijt, en boven dien ben ik op een aangename manier met de natuur bezig”. piloot door zijn hokje scheert, is hij niet te keuren door de keurmeester. Dan kun je het wel schudden. Het dier moet zich goed weten te showen. Dan heb je kans op succes. En al die eigenschappen moet je proberen aan te kweken door de juiste kruising te kiezen”. Op deze wijze sleepte Arie Goud de afgelopen jaren veel prijzen binnen. Op het Nederlands kam pioenschap was hij met zijn rijst vogeltjes succesvol in 1989 (1e), 1990 (2e) en 1992 (1e). Aan het wereldkampioenschap nam hij deel in 1988 en 1989, en nu in 1992. Op dit hoogste niveau brachten zijn rijstvogels nooit een prijsje mee naar huis. Maar, wie weet, loopt dat dit jaar anders... Klaar terwijl u winkelt ”Dat transport wordt verzorgd door de Algemene Bond van Vogelhouders, die daarin een grote ervaring heeft. Maar er kan onderweg veel verkeerd gaan, zonder dat ik dat kan voorkómen. Daarom zeg ik wel eens: als ik wat win, winnen de Bond en de KLM óók een beetje....”. Vrijdagavond a.s. houdt de CBTB en CPJ Zuid- en Noord-Beveland zijn jaarlijkse toneelavond. Die wordt gehouden in ”De Vroone” te Kapelle; aanvang 19.30 uur, zaal open vanaf 19.00 uur. Gespeeld wordt het toneelstuk ”De familie Bale... en de gestresste huisman”. Medespelenden zijn Jeannette Verhuist, Jan de Vos, Irna de Jager, Lianne Hoekman, Nella Mol, Linda Streefkerk, Hans Meu- lenberg en Rinus Welleman (dubbelrol). Regie voert Rinus Zandee, terzijde gestaan door Els Goudappel. Souffleuse is Helma op 't Hof die samen met Ina op ’t Hof ook de grime verzorgt. Na afloop van de voorstelling is er een gezellig samenzijn met mu ziek door "Ninetey Nine”. Wat komt er eigenlijk bij kijken om de rijstvogeltjes (Arie heeft overigens ook kanaries) zoda nig op een wedstrijd te kunnen presenteren, dat ze ’prijsrijp’ zijn? In de loop van het ge sprek noemt Arie daarvoor een aantal voorwaarden op. Kern daarvan is, dat de vogel- kweker de juiste feeling heeft voor het kweken en opvoeden van zijn gevederde vriendjes. erco Arie Goud kweekt al bijna zijn hele leven vogeltjes. Dat begon met een volière naast het schuurtje achter het ouderlijk huis en dat leidde uiteindelijk tot een relatief kleine, maar sche matisch opgezette eigen collec tie. Hij kweekt nu zelf kanaries en rijstvogels, maar vooral met zijn rijstvogels (’Indonesische mussen’) heeft hij veel succes, getuige de 150 bekers in zijn wo ning, waarvan er 125 betrekking hebben op de rijstvogeltjes. m ie*' 1 r Verder wordt het blijspel ’’Mar kus de Waterman” opgevoerd. De regie is in handen van Mari anne Karelse. De feestelijke avond kan met een dansje wor den afgesloten. De muziek wordt daarbij verzorgd door het Belgi sche ”Duo Fire”. Het concert be tekent het laatste optreden te Waarde van dirigent Frank Meijer. Men rekent op grote be langstelling voor deze bijzonde re afscheidsavond. De entree bedraagt f 5,per persoon. Aanvang precies half acht, aldus meldt ons secretaris A. Won- dergem. het bewonersaantal direct tot zo’n 170. Voor Arie breken dan ook drukke administratieve tij den aan. Zijn vogelstand is rede lijk kleinschalig, maar daarom moet zijn kweek erg schema tisch in zijn werk gaan. Daartoe is een waterdichte administratie nodig. Dan kan achteraf gecon troleerd worden of de kruising succesvol was. Bovendien kan inteelt worden voorkómen. Veel hangt volgens Arie (die in het dagelijks leven chef van de afdeling letselschade bij Verze keringen ZLM te Goes is) af van het vervoer per vliegtuig van de De beoordeling van zijn inzen ding is al geweest. De prijzen zijn al toegekend, maar de deel nemers worden pas dezer da gen op de hoogte gesteld van de resultaten. Arie Goud moet dus nog even in spanning zitten. tuuhiwuhp m iiuarn Wat is bij het kweken/kruisen van de rijstvogeltjes nu het ge heim van de smid? Arie Goud heeft geen enkele moeite om de geïnteresseerde leek daarin in zicht te verschaffen. ”Het is voornamelijk een kwestie van feeling. Een mooi vogeltje, dat een klein facet mist, kun je het best proberen te kruisen met een vogeltje, dat die eigenschap of tekening wèl heeft. Zodoende kun je de keuringsnormen bena deren: blinkende veren, kleur- diepte, formaat, houding, tekening van het vederdek, teke ning van het kopje. Bovendien moet bij de rijstvogel het witte bandje op zijn kop exact op de goede plaats zitten, op de milli meter nauwkeurig”. Arie Goud heeft een koppeltje van 4 vogels (een z.g. stam) in gezonden voor wereldexpositie van tropische vogels, die geor ganiseerd wordt door de Wereld bond van Vogelliefhebbers. Onlangs won de vogelhoudende inwoner van Oudelande de hoogste prijs in de categorie ’tro pische vogels’ op het Neder lands kampioenschap. Daarom kon hij inzenden voor het wereld kampioenschap in Las Palmas (Canarische Eilanden). tussen 15 en 16 uur worden ge reserveerd via tel. 01180-11500. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Dubbel Dwars gaat vanaf half februari echt op toernee. De Zeeuwse cabaretliefhebbers kunnen dus genieten van een voorproefje. Dubbel en Dwars toerde twee seizoenen in volle dan wel uit verkochte theaters met ”Er staat 1 k Bto- Zijn kampioen-rijstvogeltjes heb ben intussen een prachtige vliegreis naar de subtropische eilandengroep in de Atlantische Oceaan gemaakt en hebben daar keurig gepronkt in hun kooitjes, toen de keurmeesters langskwamen. En intussen wacht amateur-vogelkweker Arie Goud (34) thuis gespannen af, of het dit jaar wèl lukt. een gek om de hoek”, een voor stelling waarin Jack Spijkerman de nadruk legde op dwaashe den. Dit is zo goed bevallen dat Spijkerman het nog dwazer wil. Bovendien zal Dubbel en Dwars worden uitgebreid met een extra muzikant, waardoor de muzikali teit zal worden benadrukt. In ’’Afslag Dokkum” zal Jack Spijkerman weer met veel type ringen op het toneel verschijnen. En waar het programma over gaat? Ach, de afslag Dokkum is altijd al een moeilijke afslag geweest. Denk hierbij aan de Elfsteden tocht of aan Bonifacius. Kortom de vraag is: welke afslag neem je en welke kun je beter voorbij rijden. ’’Waarheen leidt de weg?” vroeg Mieke Telkamp. Jack Spij kerman en Dubbel en Dwars ge ven het antwoord. Die weg leidt naar Dokkum. Twee avonden dus met Dubbel Dwars in de Goese schouwburg. "Bovendien moet het dier een betrekkelijke rust uitstralen”, legt Arie verder uit. ”Als het beestje als een kamikaze- Grote Markt 7 Goes, Lange Geere 28 (naast ANWB) Middelburg Muziekvereniging ’’Vooruit” uit Waarde geeft vrijdag 14 februari a.s. een concert. Het zal in het teken staan van het afscheid van dirigent Frank Meijer. Tevens is er die avond een uitvoering door de Waardse toneelgroep. Gespeeld wordt het blijspel ’’Markus de Waterman”. De avond begint om half acht in Het Dorpshuis. De scheidende dirigent, drum- instructeur Dries Weber en de leden van de muziekvereniging hebben hard gewerkt om er een sfeervolle en fijne muziekavond van te maken. 711 Arie van der Wulp, Jack Spij kerman en Joop van Dijk in hun nieuwe programma. (foto: Joris van Bennekom) Bij de afdeling groenten en fruit ont moeten we mevrouw H. Verveer. Ze is druk doende en weegt een zak appels af. Als we haar aanspreken, blijkt ze een regelmatige Jan Bruijns be zoekster te zijn. "Ik ben op de fiets aan gewezen. Dus komen we gewoon een paar keer per week. Je moet er iets voor over hebben als je persé hier je boodschappen wilt doen...,” zegt ze la chend. Wij op onze beurt zijn natuurlijk benieuwd naar haar motieven. ’’Kijk, het leven wordt al steeds duurder. Ik zeg dan altijd maar zo; mij zullen ze niet hebben! Daaorm lees ik altijd de advertenties. Als je dat een tijdje doet, weet je precies waar je zijn moet. Hier! Neem nou bijvoorbeeld de groenten. Altijd vers. Mij zien ze dan ook nooit op de markt, want wat heb ik daar te zoe ken als ze hier alles hebben. Dat is in één en dezelfde moeite: goed en goedkoop!” Dat onze prijsbewuste gesprekspartner alles afweet van aanbiedingen en acties, spreekt voor zich. "De aanbiedingen? Die zijn gewoonweg ideaal. En niet alleen wat de le vensmiddelen betreft. Neem nu dit föhntje, een ’op-is-op’ reclame. Slechts 9,98. Daar kun je toch echt niet voor sukkelen. Vanaf nu föhn ik zelfs m’n haar met Jan Bruijns...” In de ’overdekte vliegvelden’ van de Goud-vogels wordt eens te meer duidelijk, hoe een krant multifunctioneel gebruikt kan worden. Het papier van uw weekblad De Bevelander is vol gens de Oudelandse vogelkwe- ker van zodanige kwaliteit, dat het uitstekend geschikt is als bo- dembedekking van zijn volières. Je kunt ook zaagsel of krullen op de grond strooien, maar daarin ontstaan vaak bacteriën. Boven dien wordt zaagsel gauw té nat. Krantepapier kent dat bacterie- bezwaar niet, en het iets dikkere, kwalitatief goede papier van De Bevelander neemt het vogel- vocht toch ruimschoots op f T 40 ri® ’V* Het cabaret Dubbel Dwars geeft twee try outvoorstellingen in de Goese schouwburg van zijn nieuwe programma "Afslag Dokkum! De voorstellingen wor den gegeven op woensdag 12 en donderdag 13 februari a.s. ”Uit in Zeeland” meldt dat voor de woensdagvoorstelling nog slechts een zeer beperkt aantal kaarten aanwezig is. Die kunnen op de dag van de voorstelling Woensdag. 14.00 u. Tv' Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Donderdag 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. 1

Bevelander | 1992 | | pagina 1