’Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord’ ’Piet Brengt Zus Beschuit Met Thee’ Traumatische herinneringen of nostalgie? Naar de Ardennen met De Bevelander Nieuw praktijk lesmodel voor Groot Stelle De Scholenge meenschap ’’Groot Stelle” heeft uiterst modern praktijk lesmateriaal ontvangen voor de scholing van de leerlingen afd. Landbouw Mechanisatie Techniek. Dit om hen de kneepjes in de verschillende toepassingen van elektronika in landbouw trekkers bij te brengen. UUR SERVICE ^*4' FOTO GRAND THEATER GOES 01100-15165 1 HEVEL IN HET WILDE WESTEN weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 29 januari 1992 - 44e Jaargang no. 5 DE NIEUWE TEKENFILM VAN STEVEN SPIELBERG f CHRISTINA APPLEGATE Deze week: O* 4 FOTO INEDERLANDSGESPROKENENGEZONGEN Beveland b.v. ■M MR Lange Vorststraat 76 - Goes The very special sales of Benetton! Alles met Filmprogramma vanaf 31 januari t/m 6 februari Cultuurgoed Aardrijkskunde Oproep Tegenwoordig Engels Goes Pas Op Jongens, Er Is Een Nieuwe Muis In De Stad! III f|| „zAO' ^1^/üTfJÜUU Vov'n Doel op zich l|FlD|?£ui¥ Kleinere beurs...” W ■^SmI »L ATi ULirillllilllllll^T KODAK EXPRESS KWALITEITS KLEURENFOTO’S i Rijtjes en ezels bruggetjes van vroeger. - de volgorde van onze planeten v» 'Ad Grote Markt 7 Goes, Lange Geere 28 (naast ANWB) Middelburg erco jam and bread That will bring us back to Do. Hij maakt terecht het voorbe houd, dat niet alle lezers positief zullen reageren op zijn boekje. Ze kunnen immers nare herinne ringen oproepen aan duffe uren in saaie schoolklassen, waar de jeugd ’ingestampte’ rijtjes klassi kaal moest opdreunen. ”Er zijn nog altijd Nederlanders, die alle kapen tussen de Noordkaap en Kaap de Goede Hoop van buiten kennen, maar absoluut niet we ten, waar ze te vinden zijn. Het- De hoofdletters MVDWOA had den eigenlijk niks te maken met mijnheer Van Dale. Ze gaven de volgorde aan, waarin rekenkun dige bewerkingen moesten wor den gedaan: Machtsverheffen, Vermenigvuldigen, Delen, Wor teltrekken, Optellen en Aftrek ken. Om te voorkómen dat dit cul tuurgoed in de vergetelheid zou geraken door het overlij den van de Nederlanders, die ze nog geleerd hebben, heeft de Rotterdamse journalist Pie ter Steinz op grote schaal po gingen in het werk gesteld om die ’ezelsbruggetjes' te achter halen. Hij heeft ze inmiddels te boek gesteld. Zijn boekje heet ’Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord'. Het kwam onlangs uit. In samenwerking met Carlier bv tekent De Bevelander voor de organisatie van een reis naar de Ardennen in de Kro kusvakantie. Voor de deelnemers aan die dagtocht is er dan van alles te beleven. Er is een vaartochtje op de Maas uitgestippeld en het alom bekende Euro Space Center wordt bezocht. Vooral dit ruimtevaartcentrum is interes sant voor de jeugd zodat we een dag in de Krokusvakantie hebben geprikt om u in de gelegenheid te stellen er een gezellige en leerzame dag van te maken, overigens tot in de puntjes verzorgd. Elders in deze krant treft u alle infor- Minstens één bekende zanger heeft zijn haat tegen de rijtjes en de ezelsbruggetjes op muziek gezet: wijlen Jacques Brel. Hij zong ooit het overbekende chan son ’Rosa’, waarin hij vernieti gend uithaalt (je hóórt het aan zijn stem) naar de saaie Latijnse verbuigingen, die hij moest leren op een leeftijd, dat hij zoveel be ters te doen had. De refreintekst van zijn beroemde chanson: Rosa rosa rosam Rosae rosae rosa Rosae rosae rosas Rosarüm rosis rosis Maar de rijtjes (en dan vooral de ezelsbruggetjes) vertegen woordigen ook een brok nos talgie, die we met ons meedra gen. Peter Steinz begon jaren gele den met het verzamelen van rij tjes en ezelsbruggetjes, nadat hij in zijn krant (NRC Handelsblad, waar hij kunstredacteur is) een oproep deed om ze in te sturen. Hij werd overstelpt met reacties. Veel goed geconserveerde rijtjes waren afkomstig van bejaarde emigranten. Uit de brieven bleek vaak, dat de ’ezels’ hun ezelsbruggetjes in veel gevallen niet op school, maar thuis hadden geleerd. En uit de vaak gedane mededeling, dat ouders ze weer van hun grootouders hadden 'geërfd’, De zin ’Zijne Majesteit Beloont Nooit Luie Vlegels’ werd ge bruikt voor het onthouden van de plaatsnamen aan de Vecht, gerekend vanaf Utrecht: Zuilen, Maarssen, Breukelen, Nieuwer- sluis, Loenen, Vreeland. Een ander ezelsbruggetje: 'Ik Kan Wel Lopen Met Strevels, Geert Gast, Sprak Klaas’, be stemd om de belangrijkste Indo nesische vulkanen te onthou den: Idjen, Keloet, Willis, Lawoe, Merapi, Slamatan, Goentoer, Gedé, Salak, Krakatau. Verreweg de meeste ezelsbrug getjes zijn afkomstig uit de les sen aardrijkskunde, waar vooral de lagere-schoolleerlingen vroe ger eindeloze rijtjes in hun bol stampten met behulp van die ezelsbruggetjes. Mevrouw Verdult: "Dan is het fijn dat er iemand is zoals Jan Bruijns.” rijtjes zo nauw verbonden is), werd na 1806 pas op grote schaal ingevoerd. Daarnaast werden aardrijkskunde en ge schiedenis (belangrijke leve ranciers’ van rijtjes) pas in 1857 tot officieel schoolvak verheven. Tegenwoordig worden de rijtjes alleen nog aangetroffen in het vak Duits (voorzetsels, meervou den), Latijn (verbuigingen) en Grieks (stamtijden werkwoord). Maar vooral de oudere generatie draagt een waardevolle lading aan rijtjes met zich mee: en differentieelslot inschakeling. Met behulp van het bijgeleverde speciale M-F testgereedschap kunnen de leerlingen zich be kwamen in het testen en storing - ABC 3xS was bedoeld om de zes Antilliaanse eilanden van te onthouden: Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, Sint-Maarten, Sint-Eustatius. In het boekje van Steinz komen ook enkele ezelsbruggetjes voor uit het buitenland. We kunnen niet nalaten om een héél beken de hier weer te geven, omdat ie dereen de melodie en de woor den wel kent. (gerekend vanaf de zon) onthou den -zelfs tegenwoordig nog- met het ezelsbruggetje ’Mijn Va der At Meestal Spruitjes Uit Nieuwe Pekela’; Mercurius, Ve nus, Aarde, Mars, Jupiter, Satur- nus, Uranus, Neptunus, Pluto. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Donderdag (Het boekje van Pieter Steinz heet ’Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord’, uitgegeven bij Prometheus-Amsterdam, ISBN 90-5333-065-8, verkrijgbaar in de boekhandel, prijs f. 19,50). Lange Kerkstraat 44 Zondag... 14.00 u. Woensdag 14.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. Nieuwe Rijksweg 2b - Goes/'s-Heer Hendrikskinderen Telefoon 01100-15395 Telefax 01100-31232 -*■» 4 50% uitgezonderd een aantal restanten Nu 25-— p. stuk’ smssrEKK w®r LM IDIICÏ DOT HMB "?STCT0i SDK “zS.c'Xë.Tr-jj.w’. zoeken van de trekker elektroni- ka. Daarnaast kan het model ook gebruikt worden om andere landbouwmachines aan te drij ven of hydraulisch te bedienen. Van de verkeerslessen op de la gere school resteert nóg zo’n ezelsbruggetje: ’Piet Brengt Zus Beschuit Met Thee’. Daarmee leerde de nu volwassen genera tie op de lagere school, wat in het verkeer de voorrangsvolgor- de was: Politie, Brandweer, Ziekenauto, Militaire colonne, Tram. Een Bevelander met veel auto-informatie. Dezer dagen begint in Amsterdam immers de Bedrijfsauto-RAI. Daar op vooruitlopend is er contact geweest met de verschil lende importeurs in ons land en die hebben een indruk gegeven van de noviteiten waarmee ze op de Rai zullen staan. In dezelfde autokrant ook het nodige personenauto-nieuws. Verder natuurlijk onze gebruike lijke actuele info via Beveland Kort en de streek- pagina’s. - ’Hol Heen Bij Boer Oost’ werd aangewend om de achtereenvol gende stamhuizen van buiten te leren, die vanaf de 10e eeuw de grafelijke regeringen in Neder land vormden: Hollandse, Hene gouwse, Beierse, Bourgondi sche en Oostenrijkse huis. Wie Oranje ook nog meerekent komt tot de eenvoudige afkorting: HHBBOO. Het liedje hieronder is afkomstig uit de musical The Sound of Mu sic (in 1965 verfilmd met Julie Andrews in de hoofdrol) en het is bedoeld om een klein kind op een speelse manier de muziek noten do-re-mi-fa-so-la-ti-do bij te brengen, alsmede het feit dat elke zin aan het begin één noot omhoog gaat: Doe - a deer, a female deer Ray - a drop of golden sun Me - a name I call myself Far - a long long way to run Sew - a needle pulling thread La - a note to follow so Tea - a drink with De 1e klas van de Christelijke School voor Lager Onderwijs (1925), Westwal 25 te Goes. Achter in de klas staat onderwijzeres mevrouw De Schrijver. De juffrouw rechts is niet bekend. De kinderen zitten net jes ’in de vouw’ voor de fotograaf. In dezelfde houding dreunden ze destijds ellenlange rijtje en ezelsbruggetjes op. (FOTO: Gemeentear chief Goes). De namen van de zijrivieren van de Rijn in Duitsland (Neckar, Main, Lahn, Sieg, Wupper, Ruhr, Lippe) werden vroeger onthou den met de zin ’Nu Moeten Lan ge Stromende Wateren Rechts Liggen’. Voor velen is het overbekende zinnetje ’Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord’ het enige dat hen is bijgebleven van enke le jaren wiskunde op de middel bare school. STEVEN SPIELBERG POSTHUI Vreemd vindt hij dat niet: ”Het opdreunen van leerstof was al in de oudheid de gewoonste zaak van de wereld. Immers, boeken waren er (nog) niet óf de boeken waren onbetaal baar”. Steinz vindt het aanne melijk, dat de rijtjes uit onze schoolklassen dateren van ruim 100 jaar terug. Het klassi kaal onderwijs (waarmee het gezamenlijk opdreunen van Vooral mensen van de oudere generaties kennen uit hun schooltijd legio rijtjes, die in vroeger tijden gemeengoed wa ren in het onderwijs. Ze werden te pas en te onpas gebruikt bij vrijwel elk schoolvak. leidt Steinz af, dat veel school- rijtjes en ezelsbruggetjes al méér dan een eeuw oud moeten zijn. Lvx CLE pv "Niet iedereen heeft goede her inneringen aan de oude school- rijtjes. Sommige leraren of onderwijzers verhieven immers het opdreunen van rijtjes en ezelsbruggetjes tot doel op zich. Ik heb zelfs een melding binnen gekregen omtrent een school hoofd in Assen, die de onhebbe lijkheid had, op de duur slechts ezelsbruggetjes te overhoren en niet de dingen die daardoor ont houden moesten worden”. (Van een onzer redacteuren) NOORD- EN ZUID-BEVE- LAND Allemaal hebben we schoolgegaan. En alle maal hebben we het ge leerd: ’Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord’. zelfde geldt voor de plaatsna men van Groningen”, aldus Steinz. Uit dit liedje wordt duidelijk, dat niet alle rijtjes en ezelsbrugge tjes betrekking hebben op schoolse situaties. Vaak waren ze meer speels dan serieus. Tot slot daarom nog een ezels bruggetje, ’Kurhaus’, dat in ge bruik is bij mensen die pas leren bridgen. Het woord moet eigen lijk geschreven worden als ’KuR- HauS’. De hoofdletters KRHS geven aan, dat de kleurvolgorde bij het bieden als volgt is: Klaver, Ruiten, Harten, Schoppen. Als u als lezer óók een origineel rijtje kent, dat u vroeger op een Noord- of Zuidbevelandse school hebt geleerd, dan willen we dat graag van u horen. Een kort briefje (met rijtje of ezels bruggetje) verwachten we graag op het volgende adres: Week blad De Bevelander, t.a.v. redac tie voorpagina, postbus 5, 4460 AA Goes. S* w "Als je net als ik al leenstaand bent, heeft win kelen ook een sociale functie. Je bent eruit en je komt in contact met andere mensen. Die hier werken kennen me dan ook. En ik ken hen,” zegt mevrouw W. Verdult. "Maar dat is niet het enige. Ik moet ook zien rond te komen van een kleinere beurs. Dat is wel eens pas sen en meten. Dan is het fijn dat er iemand is zoals Jan Bruijns!” Prijsbewust dus, vragen we? "Dat kun je wel zeggen ja. Ik lees alle advertenties en weet precies wat er in de aanbieding is-. Kijk, deze lampjes kosten maar 1,69. Dat scheelt bijna een gulden met andere winkels. En hier, deze gewone lamp (grote fitting, red.) kost maar 99 cent. Mijn lakens en dekbedovertrekken zijn ook van hier. Echt goede kwaliteit en dat voor een schijntje. Laatst hadden ze trouwens magnetronschaaltjes in de aanbie ding. 2,50 Per stuk. Nou, ik heb er 8 meegenomen. Op die manier kun je zelfs wat cadeau doen! Dat is toch grandioos, vindt u niet?" We knikken instemmend en laten mevrouw Verdult haar verhaal afmaken. "Voor de gewone boodschap pen geldt precies hetzelfde. Goed en goedkoop. Voor iemand als ik, die toch een beetje op geld moet letten, is dat een uitkomst. Je kunt zeggen wat je wilt, maar Jan Bruijns is de goedkoopste!" Er moesl zelfs een liedje bestaan (op de wijs van De Zil vervloot), waarin alle zijrivieren van de Donau verwerkt zijn. In Steinz’ boekje komt wel een tekst voor, maar die is niet wa terdicht. Rh. w*. Het lesmodel, dat gebaseerd is op de Massey Ferguson 3000-serie trekkers, bezit vrijwel alle elektronische funkties, wel ke ook op de trekker zelf voorko men, zoals een ’’ELECTRO NIC” 3-punts hefinrichting met trekkrachtregeling, een ”DATA- TRONIC” boordcomputer met elektronische wielslipregeling, een "AUTOTRONIC” elektroni sche transmissieregeling en een elektronisch aangestuurde, hy draulische 4 snelheden aftakas 1 Beter: niet duurder! matie aan.

Bevelander | 1992 | | pagina 1