C Debuut van Politie Mannenkoor Zeeland Hans Buteijn (opzichter Natuurmonumenten) laat geen traan bij het einde van de lange rijen populieren langs de Zuidbevelandse dijken: Gospelconcert in MTS Vlissingen I SERVICE Pi f'J UUR JUDGMENT DAM weekblad voor zuid- en noord beveiand GRAND THEATER GOES 01100-15165 FILMPROGRAMMA VANAF 22 T/M 20 NOVEMBER Met De Bevelander een andëre Tweede Kerstdag Deze week Woensdag 20 november 1991 43 Jaargang no. 47 cd TE Grabbelbakken...” i t VeROiE») I FOTO - Eens wat anders met de kerst? In samenwer king met Carlier Tours bieden we u een reis aan naar Het Land van Ooit op Tweede Kerstdag, waar u gepast winters wordt ontvangen. El ders in déze krant vindt u meer gegevens over deze unieke aanbieding. Overigens worden de komende maanden meer reizen georganiseerd waar u als lezer uw voor deel mee kunt doen. Elke maand brengen we een andere trip onder het motto 'voor elk wat wils'. Planmatig arriveert Sint Nicolaas op verschillende plaatsen op Be veiand. Hij doet dat met verschillende middelen van ver voer. In dit nummer van De Bevelander leest u er meer over. Tevens weer de maandelijkse Autokrant die boor devol informatie staat over de nieuwe modellen die de merkendealers van Goes en omstreken in huis hebben of die uitgebracht gaan worden. AANHANGWAGENS Variatie Kaprijp Poelbostrimloop Verloedering - X' lp Toch jammer Ml Meubelen, tapijt, gordijnen, binnen- zonwering. De juiste produkten tegen de juiste prijs. Kom nu naar onze zaken en overtuig uzelf. I 11 I R KODAK express PQJQ KWALITEITS KLEURENFOTO'S MB Beter: niet duurder! “I’M BACK!” Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Donderdag 19.00-21.45 u. 19.00-21.45 u. 14.00-19.00-21.45 u. 20.00 u. 14.00-20.00 u. 20.00 u. Grote Markt 7 Goes, Lange Geere 28 (naast ANWB) Middelburg SP* ESSO C^r. KRUININGEN ’’Bovendien: het is produktie- hout, dat bestemd is voor de fineer- en palletindustrie. Té oude bomen brengen niks op. Sterker nog: ze kosten geld. Na een flinke storm, moet je steeds stormhout opruimen. En in sommige gevallen knal len de bomen tijdens een storm zó uit de grond. Op de Slabbekoornsedijk gebeurde dat om de haverklap. Dat kon zéér riskant zijn. Anders ge zegd: de bomen waren ’econo misch gezien’ gewoon óp’’. Deze situatie heeft er in de jaren tachtig toe geleid, dat een kap- Een fors aantal populieren valt dit jaar ten prooi aan het elec- trisch zaaggeweld. Langs de vol gende dijken zijn (of worden) dit jaar de bomen ’omgelegd’: Gro te Reinoutsedijk, Schoondijkse- dijk, Poldersedijk, Ruigendijk en Brilletjesdijk. Met veel spijt in de stem wordt gereageerd op het kappen van de reusachtige populieren langs de dijken in het hart van de Zak van Zuid-Beveland. en beplantingsplan is opgesteld door een aantal verantwoordelij ke instanties: gemeente Borsele, Staatsbosbeheer en Natuurmo numenten. Besloten werd, dat de aftandse populieren dijk na dijk gekapt zouden worden en dat er nieuwe populieren, maar ook andere soorten bomen, voor teruggeplant zouden worden. In het verleden hebben de navol gende dijken al hun kapbeurt ge had: Siguitsedijk (Kwadendam- me), Oudekamersedijk (Nisse), variatie op, die over pakweg 10 tot 15 jaar een prachtig beeld geeft in de Zak. Er zal méér verscheidenheid zijn”. In Hans Buteijn’s vakjargon heet dat: ”We werken door naar een vorm, die landschappelijk inte ressant is”. ren aan de bevolking in Zeeland. Iedere belangstellende is dan ook van harte welkom. Toegangskaarten zijn verkrijg baar op de bureaus van de ge meentepolitie Goes, Vlissingen en Middelburg en op het dis trictsbureau van de rijkspolitie in Middelburg. Op de avond zelf is aan de zaal nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Het concert wordt gegeven in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg en begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open. En dan vertelt hij over de kleine dingen, die hem pijn doen. Om dat ze tonen, dat het publiek (en onder hen zelfs de inwoners van de Zak) het unieke landschap onteert. Hij wordt triestig van het storten van afval langs de dijken. Daarnaast zal het koor voor het eerst op de radio te beluisteren zijn en wel op zondag 24 novem ber bij Omroep Zeeland. Het koor is dan te gast in het muziek programma ’Op Deltahoogte’ dat tussen 11.00 en 13.00 uur wordt uitgezonden. Op de foto: het Politie Man nenkoor Zeeland, met op de voorgrond zittend van links naar rechts: Corrie Buijze (diri- gente), Andrien Smeels (be schermvrouwe) en Ineke Ma rijs (pianiste). ”En wat denk je van de prach tige iepen, die tot 1982 van het Langeweegje bij Kwadendam- me een soort groene tunnel maakten? Die bomen moesten ook tegen de vlakte. Dat was écht eeuwig zonde schonen van de taluds, dit soort zaken naar boven. Steeds vaker wordt er ook olievaten gedumpt in de weeltjes. Er wordt illegaal evist. De info-panelen worden soms vernield. En dan heb ik het nog niet eens over de té moder ne bouwstijl van nieuwe boerde- rijgebouwen, die vaak absoluut niet past in het karakter van de Zak”. ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B.V. Van der Spiegelstraat 92,4461 LN Goes. Tblefoon 01100-148 40. Vanaf heden ook uw adres voor verhuur Voor grote of kleinere klussen Vanaf f 25,— ’’Maar deze exemplaren zijn al lemaal tegelijk aangeplant na de ramp van 1953. Ze hebben daar om intussen allemaal ouder- domsverschijnselen gekregen. De toppen gaan splijten. Dan zijn ze écht kaprijp”. ”We zijn nu bezig aan de laatste fase van het kap- en beplan tingsplan, maar het is wel het meest in het oog lopende deel ervan. En het roept ook de meeste reacties op bij de voorbij gangers. Ze krijgen de indruk, dat we zowat de hele Zak van Zuid-Beveland kaal slaan. Maar die schijn bedriegt”, aldus Hans Buteijn. ’’Televisietoestellen, oude fiet sen: ze worden zomaar ge dumpt. Elk jaar halen we, bij het Tijdens een rondgang over de dijken, wordt zijn gelijk angstig snel onderstreept. Aannemer Van der Kelen (uit Axel), die de bomen kapt en rooit, beklaagt zich over de diefstal van een zwaailicht vanaf een tractor, die bij het werk aan de Grote Rei noutsedijk geparkeerd stond. Veel ooggetuigen kunnen een gevoel van triestheid niet onder drukken, als ze de ’stoffelijke overschotten’ in de berm zien liggen: kolossale, maar kale boomstammen. Klaar om afge voerd te worden naar de hout verwerkende industrie in België. Hans Buteijn: "Over tien tot vijftien jaar is er een prachtige variatie voor teruggekomen”. (Van een onzer redacteuren) HOEDEKENSKERKE KWADENDAMME ”Dat is toch eeuwig zonde!”. Hoe vaak zullen voorbijgangers deze uitroep al ge bruikt hebben? ’’Voor elke boom, die eruit gaat, komt een nieuwe boom terug. Dat varieert van een iep, een no- teboom en een eik tot een nieu we populier. En aan de Essendijk (in de driehoek Nisse- 's-Gravenpolder- Kwadendamme) zijn uiteraard essen teruggeplant”. ”Dat alles levert een grotere bekende Continental Singers behoren. De groepen van deze organisatie staan garant voor muziek van hoog niveau. Discipel treedt regelmatig op in binnen- en buitenland. De groep gaf concerten in de Jaap- Edenhal, de Flint en de Doelen en er waren toernees in o.a. Duitsland, Oostenrijk, Spanje en Hongarije. Discipel maakte ook al 4 cd’s. leder jaar heeft het koor een an dere samenstelling en een an der programma. De leden zijn afkomstig uit vele plaatsen en verschillende kerkgenootschap pen. Toch is de groep na de oe fenperiode weer een hechte eenheid die met aanstekelijk enthousiasme voor het voetlicht treedt. Aanvang concert om 20.00 uur. De toegang is gratis. De MTS is te vinden aan de Marconistraat 1 te Vlissingen. Zaterdag 23 november a.s. geeft het Gospelkoor "Discipel” een concert in de MTS te Vlissingen. Discipel is een Nederlandse groep, behorende tot de Continental-stal, waartoe ook de Op vrijdag 6 december treedt het Politie Mannenkoor Zeeland voor het eerst officieel naar bui ten. Het koor verzorgt een avondvullend concert met me dewerking van de Rijkspoli- tiekapel. De leden van het koor, dat een jaar geleden is opgericht, komen uit alle geledingen van gemeente- en rijkspolitie. Zij hebben zich inmiddels een uit gebreid repertoire eigen ge maakt onder de bezielende lei ding van dirigente Corry Buijze. Het koor wil zich graag presente- Opmerkelijk is, dat de grootste natuurbeschermingsorganistie in ons land, de Vereniging Na tuurmonumenten, geen enkele moeite heeft met de kap. ”Nee, dit gaat me niet aan het hart”, zegt Hans Buteijn (44) uit Hoe- dekenskerke met een stalen ge zicht. Hij is opzichter van Natuurmonumenten op Noord en Zuid-Beveland. Natuurmonu menten is zelfs opdrachtgever tot het kappen.... ”Het is dringend noodzakelijk, dat de bomen tegen de grond gaan”, legt Hans Buteijn uit. ”De bomen zijn oud, véél te oud. Ge woonlijk staan populieren maar 20 jaar. Dan worden ze gekapt”. Hans Buteijn’s conclusie is: ”Je ziet het. Je houdt je bezig met landschapsverbetering en je komt direct in aanraking met die verloedering. Het is niet te gelo ven”. Op zaterdag 23 november orga niseert AV’56 de Poelbostrim loop. Deze trimloop gaat geheel door het fraaie rekreatiegebied ’de Poel' nabij ’s-Heer Hendriks- kinderen. De start is om 14.00 uur op de parkeerplaats aan de Theuniswegeling. Genoemde parkeerplaats is te bereiken als men komend vanuit Goes na Motel Goes de tweede afslag rechts en hierna de eerste afslag links neemt (bordjes AV-56 volgen). Voor de te lopen afstand kan worden gekozen tussen 2,3 - 6,8 of 11,4 kilometer. Alle afstanden bestaan uit een ronde over pa den van asfalt of houtsnippers. De kosten van deelname bedra gen f 3,50. Voor kinderen t/m 12 jaar en KNAU-leden is het in schrijfgeld f 2,50. Na afloop krijgt iedere deelnemer een her innering. langs de Zuidbevelandse bloem- dijken sterk verschillende bo men die sterk verschillende ouderdommen kunnen halen: van 20 tot 40 jaar. In vaktermen spreekt men dan van ’kort hout’ en ’lang hout’. Dat maakt het mcgelijk, dat het onderhoud en (te zijner tijd) het kappen beter gespreid kunnen worden. ’’Nooit zal het meer vóórkomen, dat we zo groots moeten gaan kappen als nu”, aldus Hans Bu teijn. Terwijl hij op de stronk van een verdwenen populier gaat zit ten, proeft hij nog even aan zijn eerdere opmerking, dat het kappen van de groengebla- derde 'ouden van dagen' hem geen pijn doet. ’’Weet je wat me wél aan het hart gaat?”, zegt hij, bijna dreigend. ”De kleine verloedering in de Zak van Zuid-Beveland”. Toos Bles woont sedert enige tijd in België. Voor haar boodschappen wipt ze we kelijks de grens over. Naar Jan Bruijns. We vroegen haar waarom. ’’Voor ik naar België verhuisde kwam ik hier al. Toen woonde ik zelfs nog verder weg. Daar was wel een supermarkt, maar na verloop van tijd kreeg ik in de gaten dat alles er veel duurder was. En dat terwijl het om precies dezelfde producten en artikelen ging. Dan wil je wel...!” Toos maakt ons nieuwsgierig. Vandaar de vraag of ze enkele prijsverschillen weet te noemen. ’’Neem nu bijvoorbeeld de toastjes. Die zijn een kwartje goedkoper in vergelijking met andere supermark ten. Koffie, toiletartikelen, wattips en dergelijke schelen ook allemaal in prijs. Het meest frappan te maakte ik enige tijd geleden mee. Een pak Ro bijn waspoeder was maar liefst twee gulden goedkoper. Moet je kijken wat dat scheelt. Daar heb je weer andere boodschappen voor!” Kom je hier voor al je boodschappen of ga je ook nog naar andere winkels? ”In principe haal ik hier alles vandaag wat in ons gezin nodig is. Wat ik ook altijd zo leuk vind zijn de ’grabbelbakken’ als je binnen komt. Er ligt altijd van alles en nog wat bij. Ik kan het nooit laten om er even te kij ken. Laatst hadden ze twee T-shirts voor slechts 4,98. Ik kon het eerst niet geloven. Die heb ik na tuurlijk mooi meegenomen voor m’n zoon. Nee, Toos Bles: ’’Moetje kijken wat geef mij maar Jan Bruijns. Dan weet je tenminste dat scheelt, daar heb je weer an- zeker dat het goed en goedkoop is!” dere boodschappen voor!” -■ '■’"fi En nu we toch aan het ’jamme ren’ zijn, heeft hij tóch nog wel een spijtpuntje: ’’Weet je wat óók echt jammer was? Dat we de zieke iepen op de Oudeka-i mersedijk bij de schaapskooi hebben moeten kappen”. zz>** WW De populieren lang de Grote Reinoutsedijk gaan tegen de grond. Jammer? dit doet geen pijn” MOpI EN BETAALBAAR EEN PUZZEL OP ZlCtdf I n l^lll I CouwCTvesrraat 51 !_j I J Tel 01100-13525 Korendijk 34 IfJÜIiaii'IAIVl HSUiWL'J Tel. OII8O-23632 Als de al eerder genoemde dij ken óók ontdaan zijn van hun ’populierenpopulatie', staan ”Nee, Quistkostsedijk (Kwadendam- me), Grotedijk (Heinkenszand), Boomdijk (Heinkenszand), Vlaandersedijk gedeeltelijk (Heinkenszand/Borssele) en de Koedijk ('s-Gravenpolder).

Bevelander | 1991 | | pagina 1