f Boek van dr. J.B.V. Welten (Colijnsplaat) over tucht en geloof in de Reformatietijd: Provinciale MARKT Intra-tip... intratuin Pi T G ROE N WA R E N H U l,S koudekerke Galgenweg 5, tel. 01185-1623 Ten Sing startavond informatiedag STEÖTEL UUR SERVICE I 1 GRAND THEATER goes, 01100-15165 ALS ELKE SECONDE TELT TE KOOP WISSENKERKE ZEELAND Rode Kruis oefent grootscheeps FOTO M 3^55^ JUDGMENT DAM c> weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 30 oktober 1991 - 43e Jaargang no. 44 y Filmprogramma vanaf 1 t/m 7 november TE ZATERDAG 2 NOV. FOTO Medicus Straffen Hoe en waarom Voor ouders van kinderen met verstandelijke handicap: AANHANGWAGENS ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B.V. Maak er verstandig gebruik van. Binnengewaaid DegezelhgsterommelmarW U y van Nederland Gewone mens Rechtlijnig 300 Vogels op show Vogelvrienden 10 sfeervolle kaarsen Ruim 80 uren 8 UJ I ÜJ S aTi.?: 1 - l-b XP 17.00 uur ’’Mijn reisgeld haal ik er dubbel en dwars uit...” KODAK EXPRESS KWALITEITS KLEURENFOTO’S “I’M BACK!” Hervormers aan de Oosterschelde ”lk zou dolgraag eens een uur- - soms werd de naam van de 09 om Grote Markt 7 Goes, Lange Geere 28 (naast ANWB) Middelburg Geldig t/m wo 6 november a.s ESSO 01640-5752t Beter: niet duurder! nwr SM Nu Dr. Welten is een Brabander van Het vertrek van de rondreizende ploeg bedijkers betekende in de praktijk de komst van de eerste pachters, op de voet gevolgd door de eerste bewoners. Mid dels een strenge opdracht van de Staten van Zeeland werd er slechts één kerk gevestigd: de gereformeerde kerk. Leer en praktijk stonden echter ver af van de gebruiken in de te- ”De ouderlingen van de kerk hadden zelfs van de synode de uitdrukkelijke, officiële opdracht In het jaar 1603 woonden in Co lijnsplaat slechts 60 inwoners die zich rekenden tot de gerefor meerde gezindte. De rest van de burgerij was katholiek, luthers, doopsgezind of heiden. Velen ’bekeerden’ zich echter uit eco nomische motieven tot de kerk van de reformatie: in het doodar me Noord-Beveland was de kerk zo’n beetje de enige instantie die (gesteund door de Staten van Zeeland) zodanige bezittingen had dat er uitkeringen aan de ar men werden gedaan. om de levenswandel en de ge dragingen van iedere lidmaat scherp in de gaten te houden. Beschuldigingen over ’zondig gedrag’ moesten in de kerke- raad worden besproken, maar een beschuldigde mocht nooit weten, wie achter zijn rug om ge klikt had of wie zijn levenswan del aan de kaak had gesteld. En dat veroorzaakte bij de ’gelovi gen’ ontzaglijk veel gevoelens van onmacht en irritatie”. Wie zich niet onderwierp aan de kerkelijke censuur (destijds werd onder ’censuur’ verstaan: de leer en de tucht waaraan iedere gelovige zich diende te onder werpen om lidmaat te mogen zijn en blijven) kon op beklem mende wijze worden gestraft: Een presentielijst van een kerkeraadsvergadering, met de handteke ningen van de kerkeraadsleden van Colijnsplaat. In de kerkeraadsver- gaderingen werden altijd de tuchtmaatregelen besproken, die genomen moesten worden tegen gelovigen, die zich ’niet-christelijk’ hadden gedragen. ”De Staten van Zeeland bestond in die tijd uit gedreven (en ver dreven) Geuzen-Vlamingen, die na de val van Antwerpen in 1585 naar Zeeland waren gekomen. Zij stonden een strakke en snelle schoning voor van de katholieke godsdienst en de rigoureuze vestiging van de nieuwe gerefor meerde leer”. Om te weten, hoe de kerk de ge lovigen controleerde en tuchtig de, onderzocht dr. Welten de afgelopen 10 jaar talloze ge schreven bronnen uit die tijd, die bewaard worden in het Alge meen Rijksarchief, het Rijksar- chief Zeeland, het archief van de hervormde kerk Colijnsplaat, en diverse gemeentearchieven. Sinds 1970 bezit hij een woning in Colijnsplaat, waar hij sinds 1983 permanent woont. Hij is nog altijd betrokken bij landelijke organisaties van en voor oude ren. In zijn vrije tijd houdt hij zich bezig met de historie van de re gio waarin hij woont, Noord- Beveland. Hij deed uitgebreid bronnenonderzoek. Vanaf heden ook uw adres voor verhuur Voor grote of kleinere klussen Vanaf f 25,— Van der Spiegelstraat 92, 4461 LN Goes. Thlefoon 01100-148 40. Over de hervormers aan de Oosterschelde, de hoofdperso nen van zijn boek, zegt hij afslui tend: ”lk heb veel ontzag gekregen voor de levensmoed en de overlevingszin van het in dividu van toen”. C0611 "Dikwijls waren de eerste gere formeerden geen mensen die uit overtuiging het nieuwe geloof aannamen”, aldus dr. Welten. ’’Vaak waren het arme immi granten, die na de herbedijking van overal waren ’binnenge waaid’. Ze werden uit armoe naar de kerkelijke diaconie ge dreven en ze moesten eerst lid maat worden, voordat ze geld of andere hulp kregen”. ”We leven nu in een tijd van col lectivisme: we hebben allemaal dezelfde wetten, we kijken naar dezelfde televisie, we hebben hetzelfde pensioen. Maar 300 tot 400 jaar geleden moest ieder een voor zichzelf opkomen. Nie mand deed ongevraagd wat voor jou, in die vreselijke Noord- bevelandse modderpoel, waar niets te verdienen viel”. Eerder beschreef dr. Welten in een spraakmakend boek, ’Pio niers aan de Oosterschelde’ (1988), het dagelijks leven en werken van de eerste inwoners van het dorpje Kats. Ze vestig den zich uit alle windstreken in de modderpoel, die in 1598 ont stond na de herbedijking van het oude Noord-Beveland, dat in 1530 dodelijk was overstroomd. Die zin komt voor in de irlleiding van het boek ’Hervormers aan de Oosterschelde’, dat vorige week uitkwam. Het is geschre ven door de Colijnsplaatse amateur-historicus dr. Jan Wel ten. Het eerste exemplaar werd vorige week aangeboden aan dr. C. Boertien, commissaris van de koningin. tje hebben willen rondlopen in het Colijnsplaat van 1600 of 1650”, bekent dr. Welten. ”Dan had ik de mens in zijn dagelijks leven nóg beter kunnen benade ren en beschrijven. Nu heb ik me moeten beperken tot wat uit schriftelijke stukken van toen naar voren komt. Maar het moet bijvoorbeeld vreselijk gestonken hebben in zo’n dorp, stel ik me voor. Het moet er een enorm gri buszootje zijn geweest. Boven dien denk ik, dat de mensen afgestompt waren door angst voor de zwarte dood: de pest”. (Van een onzer redacteuren) COLIJNSPLAAT ’’Behalve voedsel voor het lichaam, was voedsel voor de ziel van het grootste gewicht’’. genwoordige hervormde kerk, gereformeerde kerk of de gere formeerde gemeenten. ’Gerefor meerd’ was iedereen, die de leer van Calvijn aanhing. En dat wa ren niet bepaald veel gelovigen in het nieuwe Colijnsplaat dat vanaf 1598 werd herbouwd Voor een efficiënte huishouding. Nieuw te bouwen luxe vrijstaande bungalows op ruime percelen eigen grond vanaf fl. 185.000,-. Een uitgebreid informatiepakket ligt voor u klaar. Zaterdag 2 november OPEN DAG IN WISSENKERKE van 11.00 -15.00 uur (volg de bordjes). Roompot Vastgoed fe Ostrea 42, Q 4493 PJ Kamperland m Sophiahaven. Tel.: 01107-4220. Fax: 01107- 4223. geboorte, die 12 jaar huisarts was in Goes en daarna 20 jaar directielid van bejaarden- en ver pleeghuisorganisaties elders in den lande. Hij besloot zijn medi sche loopbaan als klinisch geria ter in een Haags ziekenhuis. In 1965 promoveerde hij in de stu dierichting geriatrie op het on derwerp 'Bejaarden in Zeeuwse ziekenhuizen’. "In deze geschiedschrijving heb ik willen vertellen, wat de reac ties van de gewone man (en vrouw) waren op de tuchtmaat regelen, waarmee de gerefor meerde kerk de gelovigen onder de duim hield en preste tot een godsvruchtig leven. De onderti tel van het boek is dan ook ’de praktijk van de godzaligheid’. De kerk van de reformatie wenste in die tijd een gesloten eenheid te zijn, die zich kenmerkte door een godzalig en een zondevrij leven”. Banning uit de kerk was een zware straf, die vooral in sociaal opzicht hard aankwam. In de praktijk betekende het, dat mede-gelovigen niet meer met je mochten spreken. Niet- gelovigen uit het dorp verkneu kelden zich om de uitstoting van de betrokkene. En de ’gewone mensen' die dr. Welten beschrijft, komen uit zijn rapportage naar voren als men sen van vlees en bloed. Zo was daar Suzanneken Bierstekers, die gevlucht was voor de Spaan se Furie, een slachtpartij in Bre da. Schoolmeester Boudewijn Ingelsen de Bonte werd wegge pest door de dominee, omdat hij te veel invloed had. Meester- chirurgijn Adriaen Bleincvliet speelde een rol tijdens de Slag op het Slaak. De Engelse inge zetene Thomas Otterby bedreef bigamie met een vrouw in zijn geboorteland. En Neelken Tho- nis was een hoerachtig type, die haar man aanzette tot moord. Dr. Welten: ”Je mag wel stellen, dat de eerste gereformeerde do minees van Colijnsplaat (in de periode 1598-1653) de kerkelijke tucht met ijzeren hand doorvoer den en handhaafden. Ze waren daarin akelig rechtlijnig en angstig vasthoudend. Ze waren zodanig gegrepen door hun ge loof, dat ze iedere gelovige in het keurslijf van de kerkelijke tucht duwden. Een handjevol gerefor meerden legde in die periode gaandeweg een steeds groter deel van de burgerij zijn wil op. Het (kerkelijk) recht werd in ei gen hand genomen. Dat kon on gestraft gebeuren door de grote invloed van de dominees/voor- gangers en door de actieve steun daarbij van de Staten van Zeeland”. Op vrijdag 1 en zaterdag 2 no vember a.s. wordt in het Heer Hendrikshuis te ’s-Heer Hen- drikskinderen de onderlinge ex positie van ”De Vogelvrienden” gehouden. Er zijn totaal zo’n 300 vogels te zien, zo meldt ons het bestuur bij monde van voorzitter W. Schrijver en secretaris E. Boerhave. Diverse vogels zijn door de le den ingezonden, waaronder kleur-vorm- en postuurkanaries, bastaarden, tropische vogels en verschillende soorten gras - en grote parkieten. De vogels worden donderdag gekeurd door keurmeester van de Nederlandse Bond Vogellief hebbers. De openingstijden zijn vrijdag van 14 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. Om 16 uur za terdag vindt de prijsuitreiking plaats door voorzitter W. Schrij ver. De toegang is vrij. sfeervol licht. 1 (Titel: ’Hervormers aan de Oosterschelde’, Uitgeverij Van Soeren en Co te Amsterdam, ISBN 90.6881.013.8, ruim 200 pagina’s, prijs f 39,— verkrijg baar in de boekhandel). Een symbolische tekening in het boek van dr. Welten: een ploegen de boer en een spittende grafdelver. Het begin en het einde op één prent. In het Colijnsplaat van de 17e eeuw ’woonden’ leven en dood dicht bij elkaar. Ten sing is geen koor, geen thea ter, maar een mixture van zang, pop, dans en drama. Het idee is afkomstig van de YMCA en be doeld voor jongeren van 14 t/m 25 jaar. Zet met een paar men sen een lichtshow in elkaar; diri geer eens een groep zangers; oefen eens een Afrikaanse ca non; weet je een leuke jazzdans; neem je instrument mee en doe mee. Kom vrijdagavond 1 november 20.00 uur naar het Buys Ballot College, Bergweg 4 te Goes en zie een life-demonstratie en één op een jumbovideoscherm. We proberen daarna zelf ook al wat mee te doen. INFO LIJN 01640 35916 ”lk heb me in de documentatie- periode vooral gericht op men sen en hun gedragingen. Waarom handelden de kerke- raad en de dominee zoals ze handelden? Hoe reageerden de gelovigen op tuchtmaatregelen? Wat speelde zich zoal af in ker kelijke kring? De invloedrijke rol van de voorgangers was onmis kenbaar”. ”De voorgangers van het eerste uur waren echte pioniers, die vaak nog geen duidelijke lijn za gen in wat de nieuwe reformatie moest gaan worden. De eerste voorganger (Booms) was bij voorbeeld de zoon van een Vlaams prediker die naar Enge land was gevlucht. De tweede (Jansonius) was een man, die door de eigen gereformeerde gemeente niet getolereerd werd. De derde (Rotarius) was de zoon van een prediker die door de Spanjaarden was vermoord. Ook veel gewone mensen wisten ’waerachtigh niet wat te geloven, want er waren soveel geloven als mugghen in den so- mer’. Over de opvoeding van een kind met een verstandelijke handicap spreekt orthopeda goog J. van Loon op een pro vinciale informatiedag op 2 november 1991 te Goes. De informatiedag wordt georga niseerd door de Federatie van Ouderverenigingen, Provinciaal Samenwerkingsverband Zee land voor leden van de ouder verenigingen in de provincie Zeeland. Maar ook andere be langstellenden zijn welkom. Aansluitend aan het referaat van dhr. Van Loon is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Een forum zal proberen op de vragen een zo goed mogelijk antwoord te formuleren. Na een gezamenlijke lunch kan ieder deelnemen aan twee van de tien workshops. Heel de dag zal er ook een informatiemarkt zijn. Een "markt” met informatie en foldermateriaal over allerlei onderwerpen, aangaande men sen met een verstandelijke handicap. Ouders en verwanten kunnen de kinderen meenemen. Het team Recreatiesport Verenigde Spaarbanken zorgt deze dag voor een "neven’-programma. De provinciale informatiedag wordt gehouden in Het Goese Lyceum, Van Dusseldorpstraat 78 te Goes. Aanvang: 10.00 uur, sluiting: 16.30 uur. Aanmelden als volgt: Telefo nisch: Op telefoonnummer 01100 - 49387. Schriftelijk: Fede ratie van Ouderverenigingen) Provinciaal Samenwerkingsver band Zeeland, Postbus 2121, 4460 MC Goes. Op dit adres kunt u ook terecht voor meer in formatie. Op zaterdag 2 november a.s. houdt de afdeling Goes-Borsele van het Nederlandse Rode Kruis een oefening in het kader van de Rampenbestrijding. Deze oefe ning wordt gehouden op rekrea- tiegebied ”de Piet” bij de land- bouwhaven te Wolphaartsdijk. Het betreft hier een oefening waaraan mee zullen werken: - Gemeente Goes - Brandweer Goes - Colonne Rode Kruis af deling Goes-Borsele - Hulp dienst Belgisch Rode Kruis afde ling Veurne - Koninklijke Land macht Ossendrecht (Wilhelmi- nakazerne) - Ambulancedienst Noord- en Midden Zeeland - Bel gische Zeemacht (Reddingsbri gade Koksyde-België) L.O.T.U.S. groep Noord- en Mid den Zeeland - Rijkspolitie te Wa ter - Domburgse Reddingsbriga de - Dhr. van As - Vele vrijwil ligers. De oefening begint om 14.00 uur en zal tot ongeveer 16.00 uur du ren. Belangstellenden zijn van harte welkom. zondaar vanaf de kansel afge roepen en werd de zonde erbij verteld - soms werd de kerkelijke over treding wel genoemd, maar werd de naam (nog) verzwegen - verbod om aan het avondmaal deel te nemen - banning uit de kerk. 8 5 z CD LU 8 5 Mevrouw Hagens woont niet echt dichtbij. Ze moet zo’n 18 km rijden (enkele reis) bij Jan Bruijns te komen. Toch is ze al jaren vaste klant en gaat er geen week voorbij zonder een bezoek aan de supermarkt. ’’Vroeger woonde ik hier. Totdat we verhuisden. Toch ben ik altijd naar hier blijven komen voor de bood schappen. Voor de kosten hoef ik het beslist niet te la ten, want mijn reisgeld haal ik er dubbel en dwars uit. Wij hebben namelijk drie kinderen. Van die echte gro te eters. 15 liter melk per week is bij ons niks. Als je dan bedenkt dal het gauw een dubbeltje per liter scheelt, heb je al weer 1,50 uitgespaard op alleen al de melk. Zo pluis ik de advertenties iedere week uit. Ook die van andere supermarkten. En iedere keer opnieuw blijkt Jan Bruijns de goedkoopste. Als er aanbiedin gen zijn, zoals hier bij de toiletartikelen, neem ik ook altijd wat extra mee. Ik let er natuurlijk wel op dat het om producten gaat die niet kunnen bederven”, luidt de spontane reactie van mevrouw Hagens. Over de versartikelen blijkt onze prijsbewuste gesprekspartner overigens ook een heel eigen mening te hebben. ’’Brood, vlees, groente, kaas, fruit en ga zo maar door, alles wat ons gezin nodig heeft, komt hier van daan. En altijd vers en van goede kwaliteit. Weet U, veel mensen denken dat groente en fruit op de markt goedkoper zijn. Maar als je de prijzen vergelijkt, is Mevrouw Hagens: "Alles wat dat helemaal niet zo, want Jan Bruijns is goedkoper, ons gezin nodig heeft, komt Neemt U dat maar van mij aan!” hier vandaan". o 2 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag... Woensdag Donderdag 19.00-21.45 u. 19.00-21.45 u. 14.00-19.00-21.45 u. 20.00 u. 14.00-20.00 u. 20.00 u.

Bevelander | 1991 | | pagina 1