99 Op Contacta kunt u bouwen Armenzorg door de eeuwen heen brillen Pearle 29130 oktober 'I -J X Wie snel naar ogen te kort. h r DE DONDERDAG IS GEHEEL VAN DE BAAN. Te 28 oktober a Groeneveld gaat, komt straks misschien K 1 Jk. FOTO VAN DIA GRAND THEATER goes, 01100-15165 FILMPROGRAMMA VANAF 25 T/M 31 OKT. 4 weekblad voor zuid** en noord beveland Woensdag 23 oktober 1991 - 43e Jaargang no. 43 Vervolg pag. 7 3e WEEK 1e WEEK 5 Algemene Vakbeurs en Bedrijven Contactdagen voor Zuid West Nederland Heemkundige Kring De Bevelanden Gun uw ogen Groeneveld. Ook Honden Ti iH I I NIRRNDftG- MC -I 5 1 1 im Deze week: I: k IM M te ihsï grappen aait gemaakt. Goes, Kolveniershof 20 in de Zeelandliallen - Goes Als klant van Groeneveld opticiens heeft u nog tot 16 november a s. de kans om een fantastische vakantie reis te winnen. Bovendien krijgt u bij aankoop van ƒ75,- een film plus camera cadeau (zolang de voorraad strekt). Dus kom snel langs. Wie weet bent u dan een van de gelukkigen die ogen te kort komt. Voortaan elke donderdag de nieuwste vacatures bij ASB. U vindt ze op pag. 31 van deze krant. Of u komt gewoon even langs. Afschuiven MM fcapterlteiMw ’Geen stem’ IVERSCHOORE AANHANGWAGENS H(/UR T GROENEVELD OPTICIENS KINDERMATINEE Hét sprankelende en ontroerende verhaal over Anne-Marie en haar viervoetige vrienden Charlie en Itdiy (Van een onzer redacteuren) GOES ”Het is een trieste constatering, maar in het den ken over armenzorg is in de voorbije eeuwen nauwelijks iets veranderd. Overheid, kerken en particulieren denken nog precies als vroeger’’. Onwaardigen Sociaal gedrag pleziertje....” Actueel i I I DON BLUTH Nederlands gesproken Weinig nieuws onder de zon De onwaardigen waren de be- Uitzendbureau en Nieuw: CONTACTA 91 ESSO K«v»m ot HM» woensdag 14.00 u. 14.00 u. In een toelichting op de ge schiedschrijving van de armen zorg in Goes vertellen Allie Barth en Albert Kort, dat ze in hun historisch onderzoek exact de zelfde elementen zijn tegenge komen, als waarmee de bij standsverlening hedentendage gepaard gaat. "Door de eeuwen heen roepen de Burgerlijke Armbesturen, dat de bedeelde best wel wat terug kan doen voor de 'fooi’ die hij krijgt. De roep om werkverschaf fing is van alle tijden. Bovendien blijken de Armbesturen het echt op prijs te stellen, als de bedeel de de vereiste dankbaarheid en nederigheid opbrengt. Die gelui den horen we ook nu nog wel eens”. ”ln de onderzochte stukken ko men we ook veel klachten tegen van Armbestuurders, die vonden dat de bijstandstrekkers hun uit kering volkomen foutief gebrui ken. Daarover werd nogal eens geklikt bij die bestuurders. Als gevolg daarvan werd iemand wel eens gekort op zijn uitkering, hetgeen vaak grote woede ver oorzaakte bij de betrokkene”. "Anderzijds zijn we ook opmer kingen tegengekomen over het feit, dat de échte armen nooit bij de Armbesturen aankloppen. Ook in vroeger eeuwen was er dus kennelijk veel 'stille armoe’. Het lijkt wel, of je stukken uit de ze tijd leest”. Heel opmerkelijk in de beschrij ving van de geschiedenis van het Burgerlijk Armbestuur van Goes is, dat de particulieren, kerken en gemeenten de zorg voor de armen het liefst op el kaar afschoven. Ze hielden alle maal het liefst hun armenkas zo vol mogelijk. Toch hebben Allie Barth (ge meentearchivaris) en Albert Kort (leraar geschiedenis Goese Ly ceum) uit de bestudering van de stukken duidelijk de indruk ge kregen, dat de burgerlijke ar menzorg ’zoiets als een morele plicht op bijstand’ erkende: ”De burgerlijke armenzorg was een soort vangnet voor het geval de kerk of een andere instelling geen ondersteuning wensten te geven”. In de stukken uit de eerste helft van de 19e eeuw wemelt het overigens van de voorbeelden van ’afschuiven’. De Armbestu ren in ons land gaven slechts on dersteuning aan burgers, die in de eigen gemeente geboren wa ren. In 1817 werd in Hoorn een bedelaar aangehouden, Gerrit Krieger, van wie men in Hoorn In 1870 werd die situatie anders. Toen behoefden de uitkeringen niet meer gedaan te worden in de geboorteplaats, maar in de verblijfplaats. Het gevolg: veel dacht dat hij in Goes was gebo ren. Hij werd dan ook onmiddel lijk overgebracht naar Goes. De man was echter niet Goes gebo ren en werd linea recta terugge bracht naar Hoorn... Volgens voorzitter J.A. Hoste lijdt de Heemkundige Kring enigszins onder haar onbe kendheid. ”De kring is bij ve len niet bekend. Maar als je vertelt wat we doen, dan raakt men enthousiast en wil men graag lid worden”. In de vier jaren studie kon de heer Kort ook brieven lezen van steuntrekkers, die zich onrede lijk behandeld voelden. ”Dat gaf de gelegenheid om het door de bril van de armen te zien. In de periode vóór 1880 kom je dat soort brieven nergens tegen. Toen hadden armen geen stem”. Volgens Allie Barth gaf de heer Den Herder de stoot tot het nu De zorg voor de wezen was ook een vorm van armenzorg. Op de foto het weeshuis aan de Singelstraat. In het gebouw links is nu het museum gevestigd. roepsbedelaars, de luiaards en de verkwisters. Kort gezegd: zij die misbruik maakten van de so ciale voorzieningen (waar ken nen we die term ook al weer van?). Waardige armen moesten zeker geholpen worden: wezen, leprozen, zieken, bejaarden, we duwen. Het onderzoek van Allie Barth en Albert Kort viel organisato risch in twee delen uiteen: de heer Barth ’deed’ de periode 1449-1820 en de heer Kort de periode 1820-heden. De eerste had een manco-probleem: geen primaire bronnen, weinig schrif telijke bronnen, dus een wanho pig tekort aan volledigheid en overzicht. De tweede had een luxe-probleem: zoveel geschre ven bronnen, dat het moeilijk was de meest relevante informa tie te selecteren. oktober 14 00-22 00 uur Organisatiebureau Delooze 's Gravenweg 44 2911 CG Nieuwerkerk a/d IJssel Tel. 01803-15588, Fax 01803-16814 Middelburg Vlissingen Vanaf heden ook uw adres voor verhuur Voor grote of kleinere klussen Vanaf f 25,— Ook dit jaar weer onder auspiciën van DE DELTA BEDRIJVEN Uitgever van het op deze pa gina besproken boek is de Heemkundige Kring De Be velanden. De kring bestaat sinds 1975 en telt nu 640 le den. maandag 19 00-22 00 uur Vlissingen, Lange Zelke 93. Middelburg, Lange Delft 24. Goes, Lange Vorststraat 106. Oostburg, Burchtstraat 13. Zondag Woensdag Gaan Naar De Hemel All Dogs go to Heaven» ‘.set s' ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B.V. Van tier Spiegelstraat 92, 4461 LN Goes. Tblefoon 01100-148 40. Nu per afdruk 10x15 cm. 95 ct. (Geldig van 1-10 t/m 31-10-1991) CONCORDE FILM V plattelandsgemeenten probeer den hun armenzorg af te wente len op grotere gemeenten. De gemeente Goes liet in 1911 nog weten, dat ze armbesturen uit omliggende gemeenten ervan verdacht, de armen stiekem naar Goes te sturen en daar zelfs voor één jaar de huur voor hen te betalen. Opvallend veel ’immigranten’ deden pas na één jaar een beroep op het Burgerlijk Armbestuur.... Kunnen we in De Bevelander een grote Najaarsactie in Krabbendijke aankondigen. Er is in enkele weken tijds totaal 10.000 gulden aan cadeaucheques mee te win nen. Verder in dit nummer veel informatie op het auto- front. Het wordt gegeven via onze maandelijkse autokrant die in samenwerking met de merkendealers van Goes en omstreken wordt uitgebracht. De Heemkundige Kring De Bevelanden is bereikbaar via het gemeentearchief van Goes, tel. 01100-21212, tst 605 (dhr Barth). voltooide historisch onderzoek en het boek dat daarover ver schijnt. ”De heer Den Herder vroeg zich een aantal jaren gele den af, waarom er zo weinig wordt gedaan met het mooie ar chiefmateriaal, dat in ons ge meentearchief voorhanden is over het sociale gedrag van on ze voorouders”. Dat is de conclusie, die de Goe se historici Allie Barth en Albert Kort trekken uit een onderzoek, dat ze hebben ingesteld naar de armenzorg in Goes vanaf 1400 tot nu. Hun onderzoek duurde vier jaar. Begin volgende maand verschijnt het boek, waarin hun bevindingen zijn opgetekend. Activiteiten van de Heem kundige Kring zijn: excur sies, lezingen, stadswande lingen, uitgave van een jaar boek, uitgave van een eigen periodiek (De Spuije) en ten toonstellingen. Binnen de vereniging bestaat een werk groep veldnamen en een werkgroep monumenten. men armoede een misstand vond, die met kracht bestreden moest worden. Eerder was het tegendeel waar: de middeleeu wer had de arme nodig. Hoe zou het anders mogelijk zijn, de ze ven werken van barmhartigheid te verrichten en na de dood de hemel te beërven? Door armen te helpen, kwam men op aarde Gods wil na en zo kon men het eigen zieleheil bevorderen....” Toch kwam niet elke arme in aanmerking voor een uitkering van de overheid. In 1575 wilden de Staten van Holland tot een zodanige armenzorg komen, dat het geld niet langer verspild zou worden. Er werd onderscheid gemaakt in ’waardige’ en ’on waardige' armen. Ze schreven het boek op ver zoek van de Stichting Maat schappelijke Belangen. Het bestaan van deze stichting vloeit rechtstreeks voort uit het Burger lijk Armbestuur van vroeger. De huidige stichting wilde graag 0 P T C E n s dinsdag 14 00-22 00 uur ■w’««ro.w,wss De kring is daarom een le denwerfcampagne begon nen, die het ledental binnen 1 tot 2 jaar op 1000 moet brengen. ”Dat moet kun nen”, aldus de voorzitter. I Tegen inlevering 1 van deze bon. I (geldig t/m 30 nov. 19< Hoewelin het boek van Barth en Kort komt een saillant voorbeeld voor (uit 1936) van een cafébaas, die tijdens de ver gadering van het Burgerlijk Arm bestuur op hoge poten kwam eisen, dat één van zijn vaste klanten diens stopgezette bijstandsuitkering weer zou te rugkrijgen. Volgens de notulen van die vergadering gedroeg de kroegbaas zich 'uiterst onbe schoft’. De politie moest zelfs ko men om de man af te voeren. Het was kennelijk niet de eerste keer, dat armen op hoge toon een uitkering eisten, of daarvoor een kennis (een kroegbaas naar de vergadering stuurden. De voorzitter kon deze ellende niet meer met droge ogen aan zien. Hij legde ter plekke zijn functie neer. Zijn motivatie vol gens de notulen: ”De ondervin ding van dezen avond heeft zeker de beker doen overloopen, daar het geen aangename ge waarwording is om door paupers beledigd te worden”. De genoemde voorzitter was een voorganger van de huidige voorzitter van de (wat nu heet) Stichting Maatschappelijke Be langen, de heer W.F. den Her der. haar geschiedenis te boek gesteld zien. De Heemkundige Kring verzorgt de uitgave daar van. Speciale aanbieding: laat uw favoriete kleinbeelddia's afdrukken op FOTO KODAK fotopapierGoes Het bestuur is momenteel actief op zoek naar (actieve!) leden, die willen deelnemen aan het schrijven van de ge schiedenis 1940-1990 van de regio. "Prijsbewust? Neen, ik ben niet iemand die alle advertenties met elkaar vergelijkt!” zegt Gerda Hopstaken. Als we haar vragen waarom, komt de aap uit de mouw. "Ik ga al lange tijd naar Jan Bruijns. Wekelijks. Soms zelfs twee keer per week. Kijk, boodschap pen moet je toch doen. Zeker als je een gezin met twee kinderen hebt. Voor mij gaat het dan ook veel meer om de gezelligheid. En hier is het gewoon gezellig!” Maar maakt het dan helemaal niet uit wat het kost? Gerda; "Zeker wel! Kwarkproducten bij voorbeeld kosten bij een ander gauw 0,70 meer. Als je al die dubbeltjes en kwartjes bij elkaar op zou tellen, scheelt het aanmerkelijk. Met dat voorbeeld heb ik overigens een vriendin van me overgehaald om ook hier haar boodschappen te doen. Vrouwen onder elkaar willen nog wel eens spontaan prijzen vergelijken...” Dus je maakt reclame voor Jan Bruijns? Het is toch geen geheim dat het hier goedkoper mÜ goal het veel is en waarom zou ik Jan Bruijns ook niet eens gezelligheid." een pleziertje doen?” Armoe was in het 'Goes van toen’ echter geen onveranderlijk gegeven. Als het het land en het volk voor de wind ging, was er weinig armoe. Maar helaas, het lot van de massa werd altijd be paald door incidentele factoren. Een epidemie, een strenge win ter, een nat seizoen, een misluk te aardappeloogst, een gewasziekte konden vérstrek kende gevolgen hebben en het leven van velen plotseling ruïne ren. "Dat sloot goed aan bij de wens, die ik altijd gekoesterd heb om de geschiedenis van het Burger lijk Armbestuur op schrift te stel len, want daarover is in ons archief prachtig materiaal voor handen. De Stichting Maat schappelijke Belangen en de Heemkundige Kring hebben daarna het onderzoek én het boek mogelijk gemaakt”. De actualiteitswaarde van de Armbestuur-historie is groot, vol gens Albert Kort. "Vergeet niet, dat je spreekt over 50 tot 60% van de toenmalige burgerij, die aangewezen was op armenzorg: wezen, zieken, bejaarden, ar men. Een kleine bovenlaag (ook toen al) besliste over het lot van een grote onderlaag. Een bur gerlijk armbestuurder had in de toenmalige samenleving een grotere invloed dan een ge meenteraadslid, want de Burger lijke Armbesturen in ons land waren zeer vermogend. Ze be schikten over veel onroerend goed, waaruit ze inkomsten haalden. Dat onroerend goed kregen ze meestal via schenkin gen en legaten”. In het boek van Barth en Kort (getiteld ’Een troostelijk woord is der armen spijs’) wordt in de in leiding ook aangegeven, waar om zoveel burgers in de Middeleeuwen en de late Mid deleeuwen aalmoezen gaven aan de armen of soms hun hele bezit overmaakten aan het Bur gerlijk Armbestuur: ’’Niet, omdat W tk... De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) I bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode labeltje. I Deze bon is geldig bij alle Pearle p De auteurs van het boek over de armenzorg in Goes: Albert Kort (links) en Allie Barth (rechts). Feiten: Zonder onderbreking voor het 7e jaar Onbetwist het zakelijke hoogtepunt met 4.000 topbezoekers Exposanten uit alle delen van Nederland Aantoonbaar meer dan 300 standhouders van 1985 tot 1991 met name genoemd in de brochure 1991 Zeven jaar consequente kwaliteit Jaarlijks gegroeid Van Bedrijven Contactdagen tot alom gerespecteerde algemene vakbeurs voor handel, industrie, instellingen, overheden en dienstverlening Eenvoudige deelname, kant-en-klaar stands, lage standhuur Nog meer technologie en beursintroducties Toenemende belangstelling uit Brabant en andere delen van Nederland Deelnemers en en bezoekers-activiteiten gericht op België Evenementen: Zakelijke recepties, starterspromenade, oester-bar "Waarom niet. Ik ben nog steeds erg tevreden. Gerda Hopstaken: "Voor I meer om de gezelligheid.” Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag, dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. Donderdag20.00 u. In de gratis bril gaan normale, blanke i glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. .Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Pearle Express winkels in heel Nederland. I 181 1 41_j EEN FILM VAN LX II OOLBV STIRtO 1 Technccxor®

Bevelander | 1991 | | pagina 1