En Ans Schilders uit Kapelle kan het weten: GRAND THEATER GOES 01100-15165 br///e^ éé/zA Pearle X Wie binnenkort naar Groeneveld gaat, komt misschien ogen te kort. FOTO VAN DIA TURTLES H weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 9 oktober 1991 - 43e Jaargang no. 41 Filmprogramma vanaf 11 t/m 17 oktober 95 ct. 4 Gun uw ogen Groeneveld. i E STEÜTEL i Btw Deze week: ZATERDAG 14.00 U. VtNC«Nar XN IK ZONDAG 14.00 U. MAANDAG 14.00 U. Accsmy ftet Maar DINSDAG 14.00 U. f DONDERDAG 14.00 U. Goes, Kolveniershof 20 V •c. I Als klant van Groeneveld opticiens kunt u binnenkort een fantastische vakantiereis winnen. Bovendien krijgt u bij aankoop van 75,- een Konica film plus camera cadeau (zolang de voorraad strekt). Dus kom binnenkort eens langs. Wie weet bent u dan één van de gelukkigen die ogen te kort komt. Kindermatinee Woensdag 14.00 u. De zomer is over, ’t Theaterseizoen is gestart. Ook op Be veland. Met grote regelmaat worden de Zeeuwse podia bezet door beroepsacteurs. Maar ook door amateurs. Lief hebbers dus. gaan we in alle rust de Herfstvakantie tegemoet. Overi gens biedt die herfstvakantie in Goes en regio de nodige activiteiten. In dat verband noemen we graag de Herfst- sportweek die maandag a.s. te Goes begint. Verder is er in het Ambachtcentrum een Doe-Week, waar ieder een zijn creativiteit kwijt kan. Ook een gezinsbeurs komt in zicht. Het gaat om de beurs ’’Wonen en Wensen” die eveneens in de Herfstvakantie begint. van FILMBESCHRIJVING VAN ALLE FILMS VERKRIJGBAAR AAN DE KASSA KINDERFILM FESTIVAL TOEGANG f 7,50 ”De Kattebel” Karlsson Vlissingen, Lange Zelke 93- Middelburg, Lange Delft 24. Goes, Lange Vorststraat 106. Oostburg, Burchtstraat 13- ItW ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B V. AANHANGWAGENS De Amateur- theaterschool GROENEVELD Theaterschool ”De Ambitie” 8 th üi ffl I Theaterschool Trainen IVERSCHOORE Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag, dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. Donderdag20.00 u. It Mfflflt It MKU rwpai ook ÜimA. Het debuut - En dat voor die prijs” wmm immmi im Lange Kerkstraat 44 Het schrijven PAIGETURCO DAVIDWARNER KEVINOASH ^THOMASICGRAY, KIM DAW$ON«no DAVIDCHAN ■-MICHAEL PRESSMAN cGotten HtrveM Toneelspelen kun je leren ESSO RADICALLY NEW! IHI SMHl Hl ft AR L Op de foto: Ans Schilders en haar man Rini op de planken in het duo 'De Kattebel”. dig: geen speciale kleding, geen attributen of speciaal schoeisel, zoals bij sport vaak nog het ge val is. Dus uiteindelijk valt het nog wel mee. Mocht er op Beveland voldoen de belangstelling bestaan, dan is de kans groot dat de school ook een vestiging in Goes krijgt. De docenten hebben een profes sionele vakopleiding genoten. De artistieke leiding is in handen van de provinciale toneeladvi- HEI- REdiff Avontuurlijk is haar leventje wel, vindt ze. Want in de loop der ja- ren wordt ze vaak gevraagd voor verschillende projecten, mani festaties etc. De laatste vier jaar is Ans jaar lijks gastdocent op het Buys Bal lotcollege en zorgt daar mèt een collega, dat zeven klassen, do centen en leerlingen in twee da gen tijd een grandioze voorstel ling mak^n. Altijd weer hectisch, maar altijd komt het juist op tijd weer voor elkaar. Een andere keer wordt Ans ge- De Roodharige Sexbom Ze veranderde net zo vaak van man als van kleur haar Van der Spiegelstraat 92,4461 LN Goes. Tëlefoon 01100-148 40. Vanaf heden ook uw adres voor verhuur Voor grote of kleinere klussen Vanaf f 25,— Bent u als geachte lezer mis schien geïnteresseerd geraakt om in meer of mindere mate in de voetsporen van Ans Schil ders te treden? Dat kan. De Amateurtheaterschool waarover we het in eerste aanleg hadden, kan helpen om u verder te hel pen op het toneelpad. De Amateurtheaterschool is er voor jong en oud, mannen en vrouwen. Toneelervaring is ab soluut niet vereist, wél enthou siasme en doorzettingsvermo gen. En ook, helaas, een beetje geld. Daar valt niet aan te ontko men in deze tijd van bezuini gingen. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden: 170 gulden per blok je van 14 avonden voor de vol wassenen en 35 gulden per blokje van 9 weken voor de jon geren. Verder is er dan niets no- Een tweede Kitty Courbois te worden, of een tweede Peter Faber. Niet iedereen heeft zo veel talent hiervoor. Maar acte ren, de rol van je leven spelen, of om te beginnen een klein bijrolletje... wie droomt daar af en toe niet van? Onlangs speelde een bekende boekenclub daar handig op in. Een overstelpend aantal aan meldingen kwam er, ook uit Zeeland. En natuurlijk: beroemd worden is de stiekeme wens van heel velen, maar de weg er naar toe is moeilijk en de nuchtere mens beseft dat. Sommigen vinden hun weg naar de Zeeuwse toneelverenigingen en staan jaarlijks enkele malen in de schijnwerpers. Wie geluk heeft treft een vereniging die haar leden stimuleert om spel- verdieping en ervaring op te doen en komt zo bij de Ama- teurtheaterschool ”De Ambi tie” in Middelburg terecht. Toneelspelen is daar te leren. En wat 't aardige is: ’t is nog leuk OPTICIENS seurs, terwijl de zakelijke leiding bij het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel ligt. Inlichtingen en aanmeldingen bij: Ans Schilders, Kerkplein 55, Kapelle. Tel. 01102-43742 of op maandag en dinsdag van 10.00 tot 16.00 uur bij het Steunpunt voor Kunstzinnige vorming te Middelburg, tel. 01180-34880. Vragen naar Ron Lubbersen of Willem Huy- breghs, toneeladviseurs. bovendien. Als er iémand is die daarover kan meepraten is het Ans Schilders uit Kapelle. Ze spreekt uit ervaring. En vanuit die ervaring probeert ze jongere en oudere mensen over de drempel te trekken. De drempel om zélf te gaan acteren. ’’Want je fantasie wordt er enorm door geprikkeld, tot ontwikkeling ge bracht. Bij ’t acteren hoefje eens een keer niet rationaal te den ken, zoals in deze maatschappij al zo vaak als voorwaarde wordt gesteld”, aldus Ans Schilders. Ze is daarom ook één van dege nen die strijd voert om de Thea terschool voor amateurspelers en -speelsters overeind te hou den. Want nogmaal: acteren kun je leren, zo luidt haar stelling. We laten haar aan 't woord: Deze opleiding voor amateurs gaat haar derde jaar in. Ans was één van de achttien leerlingen die zich voor het eerste jaar aan meldden. Er werd begonnen met improvisatie en stem en be weging. Het tweede gedeelte van het eerste jaar volgde het voor acteurs onontbeerlijke blok: ’’dramaturgie” en het voor Ans zeer belangrijke blok: ’’elemen tair spel”. Ze geeft zelf toe dat ze door het enorme aantal trainingsuren een behoorlijke drempel had opge bouwd. ’’Vreemd genoeg was het voor mij eerder moeilijker ge worden om te doen wat een ac trice hoort te doen, namelijk: een rol van buiten leren en spé len, met anderen. Ik was in de loop der jaren zó op mezelf gaan vertrouwen en op m’n improvisa tievermogen, dat ik af en toe nachtmerries kreeg als ik eraan dacht met teksten te moeten werken. Die drempel ben ik ge lukkig overgekomen”. Maar ze verbindt er wel een conclusie aan: trainingen zijn belangrijk en nuttig, maar je kunt er teveel in blijven hangen. Op een gegeven moment moet je er gewoon eens mee ophouden. Op de foto: ’’Toneelspelen kun je leren....” vraagd om een personeelsfeest- je op te luisteren, niet met een voorstelling, nee, de mensen gaan zelf spelen, collega’s met elkaar. De directeur en de telefo niste maken samen een scène. Dat is lachen! De laatste tijd treedt ze regelma tig op, samen met haar man Ri ni, in het duo ”De Kattebel”. Omdat hun repertoire uit voor oorlogse liedjes bestaat is hun publiek voornamelijk te vinden in bejaardenhuizen. Ook onder psychiatrische patiënten is er veel belangstelling. De eerste keer vond Ans het wel griezelig: hoe zouden ze reageren? Maar het viel allemaal reuze mee, het is er zelfs verschrikkelijk ge zellig. 181 1 41_j 5 z 5 s Tegen inlevering i van deze bon. I (geldig t/m 30 nov. 19' wel een kwartier lang achter een doek omdat ze inderdaad was omgetoverd tot een mooie, lan ge, slanke Dons, die zó stierlijk vervelend was, dat de kinderen schreeuwden om de kleine, mol lige, die uiteraard dan ook weer terugkwam”, zo vertelt Ans. Na zo'n veertigtal voorstellingen werd het stuk van het repertoire genomen en de groep ging zon der Ans door. Later zou zij nog vier kinderstukken schrijven en in een paar ervan een rol spelen. OPTICIENS dat serieus werd uitgegeven. Het werd echter niet vaak gespeeld. Waarom? Daar kwam ze later achter. De titel was niet commercieel. Volgens de uitge ver werd er zelfs verondersteld dat het iets met de SRV-man te maken had. Het was nog wel zo leuk bedacht van Ans: het ging namelijk over een toneelvereniging die (zeer origineel) de naam had: "Speel een rol en vermaak elkeen”, af gekort dus: Sereve. De titel is inmiddels veranderd Het stuk heet nu: "Is er een dienstmeisje in de zaal?” Of het geholpen heeft weet ze niet. Dat zal aan het eind van het jaar moeten blijken. Haar elfde geesteskind "Zuster schap”, een psychologische thriller, wordt in ieder geval hier en daar wel gespeeld. Dan krijgt Ans bijvoorbeeld een kranten knipsel uit Friesland toe gestuurd of een telefoontje van een kennis uit Hoek van Hol land: ik heb je stuk gezien. Enigszins verdrietig moet ze constateren dat het komende schooljaar er te weinig aanmel dingen binnenkomen. Zouden er dan geen toneelliefhebbers meer zijn die iets willen leren? Dat wil ze op voorhand niet aan nemen. Zolang er nog te weinig ruchtbaarheid aan gegeven is, zal het daar wel aan liggen. En heel optimistisch denkt ze daar bij dat een artikel in de Bevelan der kan helpen. Ze hadden me gevraagd een stuk te schrijven met als titel: ”je weet niet wat je ziet” en daar had ik voor mezelf ook een rol letje in bedacht: Donsje, een dromerig type, klein en mollig, die van bonbons hield en ervan droomde ”mooi-lang-slank” te zijn. En voor ik het wist zat ik in het aftandse busje, dat gevaar lijk langzaam door Zuid- Nederland reed en speelde ik in scholen, sporthallen en biblio theken. De kinderen vonden het prachtig en de organisatoren waren ook erg tevreden. Het stuk was ook aardig gelukt, maar achteraf gezien had de fi guur ’’Donsje” wel wat sterker gespeeld kunnen worden. Ge lukkig waren de drie medespe lers ’’oude rotten” in het vak. Die improviseerden wel een end weg. En Donsje deed haar best, zei op tijd wat er gezegd moest worden en genoot nèt als de kin deren van wat de anderen lieten zien. Of hóren, want ze stond "Natuurlijk is een dosis talent mooi meegenomen, maar zelfs dan ontkom je er niet aan, jezelf te trainen”, aldus Ans. "Wat dat betreft lijkt toneel gewoon op sport, alleen: je hebt geen spe ciale kleding of schoeisel nodig, geen attributen. Je moet het ge woon met jezelf doen. En met je medespelers natuurlijk. Iedereen die kan ping-pongen noemt zichzelf geen Bettine Vriesekoop. Zo ben je ook nog geen actrice als je in een to neelstuk staat”, zo vertelt ze. Ans heeft inmiddels zo’n twee duizend uren trainingen, kursus- sen en workshops achter de rug. Dat komt gewoon omdat ze het niet meer kon laten. En omdat je in dit vak altijd kunt blijven leren. Een kleine opsomming van wat ze allemaal op dit gebied heeft gedaan: kabaret workshops met Natasha Emanuëls; muziek- theaterweken met Fred Florus- se; Video-week met Nancy Gould; workshops tekstschrijven met Drs. P en Gerrit den Braber; Nu per afdruk 10x15 cm. (Geldig van 1-10 t/m 31-10-1991) commedia dell’arte met Juan Ta- jes plus een werkweek in Vlaan deren. Dat waren trainingen op lokatie. Later besloot Ans dat de berg maar naar Mohammed moest komen en ze zette de theaterspeelwinkel "MagaZijn” op. In de loop van drie jaar orga niseerde ze een twintigtal spel- weekenden, drempelkursussen, rolverdieping, clownerie etc. Er namen in totaal zo’n honderdvijf- tig verschillende toneelliefheb bers aan deel. Een aantal daar van is nog steeds actief en heeft inmiddels zijn weg gevonden naar de verenigingen. Sommigen hebben voor zichzelf iets opgestart of zijn beschik baar voor ad-hoc formaties. De theaterspeelwinkel is drie jaar geleden door Ans opge- doekt en haar initiatief werd voortgezet in de amateurtheater- school ”De Ambitie” in Mid delburg. De Itille’Jongen Op school deed hq aan toneelspelen werkte hq met een verborgen camera schreef hq m geheimtaal en tokte hq luistervinkjes. Speciale aanbieding: laat uw favoriete kleinbeelddia's afdrukken op FOTO KODAK fotopapier. Goes Middelburg Vlissingen De Hooldcommisaris van Politie Hq hield vol dat hq onschuldig was Hq wilde alleen maar dat schaap door net hek duwen ’’April 1991, vrijdag de negen tiende. Ik zal het nooit meer ver geten, m’n debuut als actrice, solo nog wel, tijdens het éénak- terfestival te Zierikzee, met een eigen-geschreven stuk: "Stof op de yucca”. Had Ans Schilders uit Kapelle dan nooit eerder op de planken gestaan? ’’Eerlijk gezegd wel, zo’n jaar of twaalf geleden, met het toenmalig geheten kinder theater ’’Deurtje Open Deurtje Dicht”. In het winkelwagentje van Theo en Melinda Schilling liggen diverse artikelen: on der andere luiers, bier en... een opvallend aantal bruine broden. Melinda: ”Als je met een grote eter getrouwd bent moet je wei het nodige in huis hebben. Vandaar dat ik veel brood insla. Voor een hele week. Alles in de diepvries en klaar is Kees. En weet je wat nog het mooiste is van alles? Een bruin brood kost hier bij Jan Bruijns maar 1,29. Krakend vers en dat voor die prijs. Moet je eens bij een (andere, red.) bakker gan kijken. Be taal je misschien wel het dubbele!” Theo, op zijn beurt, blijkt niet zo’n fanatieke bood schapper te zijn: ”Ik heb eigenlijk een afgrijselijke hekel aan boodschappen doen. In een gereed schapswinkel kan ik uren rondkijken, maar inkopen doen voor het huishouden is niet mijn favoriete be zigheid.” ’’Hoewel...” onderbreekt Melinda hem, ”als hij er eenmaal is, is hij juist degene die de lekkere dingen weet te vinden. Chips, bier en dergelijke zijn hem wel toevertrouwd!” Als we over de luiers beginnen, blijkt de familie Schilling uit nog een persoontje te bestaan: dochtertje Esmeralda van anderhalf. Waar Theo steeds gedrevener blijkt te raken in het verwis- Melinda Schilling: "Moet je eens selen van die dingen, weel Melinda er alles over te bij'een ander gaan kijken, betaal vertellen: ”Ik koop nooit zomaar iets. Luiers ver- je misschien wel het dubbele!" schillen nogal in prijs. Bij Jan Bruijns zijn de luiers goed en veel voordeliger. Dan hoef ik echt niet verder meer te zoeken!” In de gratis bril gaan normale, blanke i glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. •Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide Drillen 1 jaar garantie. Pearle Express winkels in heel Nederland. I - ..'■j Het schrijven heeft ze geleerd van Hugo Heinen, de bekende dramaturg/schrijver uit Amster dam, die momenteel furore maakt als scenarioschrijver van de film ”de Provincie” en één van de schrijvers van de schitte rende T.V.-serie: ”de zomer van ’45". In 1979 startte hij, met toneelad- viseuse Leni Hendriks een schrijversproject in Zeeland. Ans was de enige die daadwerkelijk een stuk afmaakte: ”De heks van Kwadamme”, gebaseerd op Zeeuwse sagen en legenden en gespeeld door de Zeeuwse Komedie. Het jaar daarop werd ze weer begeleid tijdens het schrijven van ”de beautyfarm” voor de Plattelandsvrouwen in Kortgene en daarna volgde "Sereve” voor "Heer Hendrik”. ’’Sereve” werd het eerste stuk THE SECRET OF THE OOZE CANNON TUSCHINSKIFILM DISTRIBUTION De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel i betaalt mag niet goedkoper zijn dan J Het montuur van de gratis bril komt’ uit de collectie monturen met het rode labeltje. I Deze bon is geldig bij alle Pearle en >8 te

Bevelander | 1991 | | pagina 1