Nieuw boek van Rien Poortvliet speelt zich af in Goes en Kloetinge: 99 SPAAPEN Sierhekwerken GRAND THEATER DE WERKWEEK BEGINT OP DONDERDAG. Van der Meij-Band speelt bij Brogum DAn^CI-OOL JÜRViET Robin Hood PRINCE OF THIFVFS o Ec weekblad voor zuid- en noord beveland De eerste, de beste, de lekker, lekker lekkerste! AUTO-WASSERETTE? Woensdag 4 september 1991 - 43e Jaargang no. 36 4e WEEK t QUEEN'S BURGER X W A A R D E B O l\l Goes, 01100-15165 Filmprogramma vanaf 6 t/m 12 sept. ^9 1 INSCHRIJVING NIEUWE CURSUS 01100-20176 01110-15425 01180-38370 /a J GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE - MIDDELHARNIS 13x18 of 20x28 of 28x35 cm Voortaan elke donderdag de nieuwste vacatures bij ASB. U vindt ze op pag. 13 van deze krant. Of u komt gewoon even langs. Family restaurant Grote Markt Goes Zoo met twee o’s Goes, Lange Kerkstraat 44 Bidden aan tafel Discipline >- .1 I I ESSO SELF SERVICE GARAGE VAN STRIEN B.V. Te weinig opa’s 3 UITVERGROTINGEN VOOR 25,-* VERSCHOORE Advies, ontwerp en realisatie van siersmeedwerk trapleuningen schoorsteenkappen klein constructiewerk Nooit geweest V" inbraakbeveiliging buitenlantaarns gevelletters onderdelen los verkrijgbaar Raadhuisstraat 15, Hoogerheide. Telefoon 01646-12716 KINDER- MATINEE TT- ’’“•.■John Waimin.FlnDinmiam'RkhaidILimn ;MvinRhmads i- -—- - w 1 Rien Poortvliet, met één van zijn honden. (Eigen foto). Uitzendbureau Goes, Grote Markt 7 Middelburg, Lange Geere 28 (naast ANWB) t jf ESSO Ik word gewoon geweldig verwend door de Almachtige - Ongeacht de maat - Klaar in 5 minuten - Geldig van 1-9 t/m 30-9-'91 Alleen bij gebruik van I kleinbeeld kleurennegatief FOTO Rien Poortvliet zelf is jaren gele den neergestreken in een prach tig huis, dat verscholen staat in de bossen bij Soest. De woning deelt hij met echtgenote Corrie (58). De kippen scharrelen in de omringende bossen, het paard Onderwerp is het leven en wer ken van Jacob Janszoon Poort vliet, die in het midden van de zestiende eeuw in Goes woon de. Hij wordt voor de eeuwigdu rende vergetelheid behoed door een geding, dat hij in 1566 voer de. Er was ruzie over een kastje, dat bij zijn schoonmoeder in Kloetinge in de schuur stond. ”Het voorname volk beklijft wel in de archieven, maar het simpe le volk niet. In Het Tuinpad heb ik hen rechtgedaan door hun le ven en werken te beschrijven, maar ook door de schijnbaar on interessante dingen uit hun le ven een plekje te geven. Een arreslee was altijd het bezit van de aanzienlijken. Maar waar is het houten garenklosje beschre ven? Wie weet hoe lang een landarbeider met een paar klom pen deed? Die eenvoudige din gen hebben óók het recht om geregistreerd te worden. Ze kun nen in belangrijkheid wedijveren met die arreslee”. keutelt in de wei, de honden hobbelen door de tuin. ”Och, ik geef niet veel om con tracten, niet om mooie kleren, niet om een mooie auto. Ik heb En het gaat nog altijd goed. ”Da’s een nette uitgeverij. Afge zien van het schilderen, ben ik nogal lui. Het boek De Tresoor ligt al bijna in de winkels en ik heb nog niet eens een contract getekend. D’r staat nog geen re gel op papier. Maar daar maken ze geen misbruik van. Dus zo lang Kok aan tafel blijft bidden, blijf ik daar”. ’’Overigens heb ik met opzet Goes nooit goed bekeken. Want wat ik er nu zie, is natuurlijk niet het decor waarin Jacob Jans zoon 4 eeuwen geleden leefde. Als ik door een oud straatje loop, dat ik in de stijl van 1550 moet schilderen, dan stoort het me enorm als ik daar een tekst te genkom: ’Videocassettes 2 ha len 1 betalen’. Ik kom dan niet meer los van dat beeld. Dat be klijft zich op mijn netvlies. Ik kan dat niet meer uit mijn geestes oog bannen. Daarom w i I d e ik Goes vooraf niet leren kennen Nu het boek af is, ga ik er na tuurlijk graag heen, want ik ben natuurlijk niks te besodemieterd om eindelijk eens kennis te ma ken met de Goese binnenstad die ik beschreven en getekend heb”. welke hoek de zon er ’s morgens opkomt”. Terug op het terras: ’’Waar had den we het ook al weer over? O ja, over mijn geverf. Ik heb die gaven om niet van de goede God gekregen. Ik heb nog nooit een uur les gehad. Het zat er bij de geboorte al in. Als kind van drie jaar knipte ik een paard uit een krantepagina. Altijd zat ik te tekenen en te knippen. Ik word gewoon geweldig verwend door de Almachtige”. De telefoon gaat weer. Het Re formatorisch Dagblad. Wil ook een interview. Tegen ons: ”Ze schrijven weliswaar zoo met twee o’s, maar het zijn tenslot te'mijn broeders”. En tegen de broeders in de telefoon: "Mam kijkt even in de agenda. Die gaat over mijn tijd”. een gewoon Golfje. Die brengt me overal. Het rijdt, en je hoeft niet te trappen. Da’s voldoende voor mij. Voor het overige geniet ik maar van de talenten die de goede God me gegeven heeft. Hoe handig drukt een konijn zich, hoe mooi beweegt een ree zich, hoe gaat een man gebukt onder een zak aardappelen: dat is allemaal veel belangrijker dan te laten zien, hoe goed Rien Poortvliet te Soest kan verven. Ik vertel graag met mijn tekenin gen, ik vind dat heerlijk werk”. Staat er dan niet een nieuw boek in de steigers? ”Nee, zo werkt dat niet. Ik ben nu bezig met 13 olieverfschilde rijen voor de jaarlijkse kalender van Kok-Kampen. Daar heb ik nog even werk aan. En daarna ga ik eerst een flink aantal klus sen op mijn erf doen. Maar een niet missen. En de rest van de avond loop (of zit) ik te lumme len. Vóór 12 uur ga ik naar bed. Behoudend, hè?”. niet weten waar of wanneer ze in het water zullen springen. Zo ge draag ik me ook, als ik een nieuw boek moet gaan maken”. Waar blijven alle originelen van uw schilderwerken? ”Nou, een aantal series is in middels als wanddecoratie voor 15 jaar contractueel uitbesteed Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag, dinsdag Woensdag Donderdag (Het boek ’De Tresoor’ is met ingang van morgen in alle boekhandels verkrijgbaar) aan ziekenhuizen. En veel schil derijen zullen naar het toekom stige Rien Poortvliet Museum in Middelharnis gaan. Dat gaat on geveer met Pasen 1992 open. Bij de uitgever staan daartoe al 1700 verfsels in de kluis ge reed”. Tevreden onderuitgezakt in een stoel, op het terras achter de wo ning, vertelt hij over de totstand koming van zijn nieuwe boek. ”Het voorlaatste boek (Langs het tuinpad van mijn vaderen - red.) is me dierbaarder gewor den dan enig ander boek. Aan de hand van mijn voorzaten ben ik door een ver verleden gewan deld. Het waren landarbeiders en avonturiers, gewoon klootjes volk dus. Geen gestalte dat we ze begeerd zouden hebben. En toch hebben ze hun geschiede nis”. ”lk heb een gevoel, alsof ik met de handschoen getrouwd ben met Goes en Kloetinge en dat ik op 4 september mijn bruiden eindelijk van aangezicht tot aan gezicht zal zien”. De telefoon gaat. Een dame. Het onderwerp: niet te ontrafe len. ”lk vind het erg lief, dat u die moeite heeft willen nemen. De hemel zal het u lonen, hoor” zegt Rien. ”lk schilder dan ook elke dag. Trouw, regelmatig en gediscipli neerd. Ik ga bijvoorbeeld ook niet meer met vakantie. Ik ben gewoon een ouderwetse gere formeerde boer. Ik ben gehecht aan mijn eigen prak en mijn ei gen plee. Verkeerslawaai in een vreemde stad, niet kunnen sla pen in een vreemd hotelbed: het ergert me allemaal. Ik ben maar liever thuis. Ik mag graag dóór werken”. 19.00-21.45 u. 19.00-21.45 u. 19.00-21.45 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. "Die Jacob Janszoon is geen verdere opa van me, maar hij is wèl familie. En dat ene berichtje uit het rijksarchief heeft me drie jaar lang beziggehouden. Dat zo’n knullig verhaaltje al 430 jaar lang zwart op wit staat! Daar heb ik nachten van wakker gelegen, knorrig omdat ik de slaap niet kon vatten. Ik heb die Jacob Janszoon vaak verketterd: jij met je geouwehoer over je tresoor, op de dag vóór Kerst, in het honger- en rampjaar 1566. Had je toen niks beters te doen? Het heeft me niet meer losgelaten. Hoe leefde die man eigenlijk destijds, hoe zag Goes er toen uit?” Van der Spiegelstraat 92.4461 <LN Goes. Telefoon 01100-148 40. ”lk heb het gemeentearchief van Goes om hulp gevraagd, ik heb ze bestookt met vragen om informatie en illustratiemateri aal, ze moeten zowat zot van me geworden zijn. Maar niemand heeft een kik gegeven. Ik moet de heren Abelmann, De Klerk en Barth uiterst dankbaar zijn. Maar ik ben ook boeken gaan aanschaffen over die tijd: anti quarisch of nieuw. Ik heb twee nieuwe boekenplanken in huis gehaald. Op de strijkkamer van mijn vrouw staat nu 2 meter boe ken over Goes en Goesenaren in 1566”. "Dat ’optrekken met mijn voorvaderen’ heeft me zo be koord, dat ik graag nóg een opa verder terug in de historie zou gaan. Maar dat lukt niet, omdat de moffen in 1940 Mid delburg gebombardeerd heb ben en daarbij het rijksarchief hebben vernietigd. Het enige, dat te vinden was (door genea loog A.J. Witte te Kapelle - red.) was een berichtje van 24 december 1566 over ene Ja cob Janszoon Poortvliet uit Goes, die voor schepen Mat- thijssen te Goes bewijst, dat de tresoor die bij zijn schoon moeder in Kloetinge in de schuur staat, van hèm is”. ”Het ellendige is alleen, dat het leven zo vlug gaat. Voor mijn ge voel moet ik elke drie maanden de kerstversieringen van de zol der halen. Een leuke avond is zó om. Maar een kwartiertje bij de tandarts gaat tergend langzaam. Juist omdat mijn leven vrijwel uitsluitend plezierige dingen kent, kom ik tijd tekort. Ik moet nog zó veel doen. Hoe zei ds. Okke Jager dat ook al weer? Ik ben zwanger van veel méér din gen dan ik baar. Zo voel ik het óók”. Het nieuwe boek van Rien Poort vliet (59) is een rechtstreeks uit vloeisel van zijn vorige werk, ’Langs het tuinpad van mijn va deren’. Daarin vertelt hij onder meer van zijn verre voorzaten, die in de zeventiende eeuw op Noord-Beveland woonden. Van uit Colijnsplaat verhuisde één hunner naar Goeree- Overflakkee. Daar wonen tot op de dag van vandaag veel Poort vlieten. Terug naar het boek De Tresoor. Het wordt uitgegeven door Kok in Kampen, een christelijk be drijf. Niet altijd zat de Soestse te kenaar bij deze uitgeverij. Ooit gaf Uniekboek zijn werken uit. Maar toen deze onderneming in andere handen overging, werd hij ’meeverkocht’. Die koehandel verdriette hem zeer. Toen hij dan ook tijdens de Frankfurter Buch- messe van nabij meemaakte, dat het personeel van Kok- Kampen groepsgewijs de han den vouwde vóór het eten, was het hem gauw duidelijk: ”Déér moet ik heen”. Zaterdag 7 september is het weer zover. Jongerencentrum Brogum start het seizoen ’91/’92. Als eerste band van dit seizoen is de Nederlandstalige Jan Paul van der Meij Band ge programmeerd. Zaal open 21.00 uur. Aanvang 23.00 uur. Toegang f 10,00. Jan Paul v.d. Meij wordt in de pop-encyclopedie van Muziek- krant ”Oor” gemakshalve on dergebracht in de kategorie ’zonderlingen’, omdat deze veel zijdige muzikant in geen ander vakje zou passen. Hij timmert al een poosje aan de weg en stond vorig jaar in de top-20 met de single De tijd/Sil- via. Hij deed optredens voor zo’n beetje alle omroepen. Van KRO via RTL tot de VPRO en won "Mijn dag ziet er dan ook bijna altijd hetzelfde uit. Ik ben vroeg op. Na het ontbijt verzorg ik de dieren, daarna een bakje koffie en dan ga ik tot de boterham aan de slag. Tussen de middag pak ik 10 minuten om te eten. Daar na weer volaan dóór tot half zes. Dan steek ik een pijp op. Om half zeven de warme prak. Geen uitlandse trouvailles, maar ge woon een prak met een bal ge hakt. Voer van betrouwbare signatuur. En ’s winters een warm nagerecht. Griesmeelpud ding met saus of zo. Daarna strompel ik met mijn vingers wat gericht idee over een nieuw over het orgel. Dat heet orgelles, maar het is aan mij niet besteed. Om acht uur wil ik het Journaal (Van een onzer redacteuren) SOEST GOES ”lk heb ontzaglijk veel plezier beleefd aan het schrijven en schilderen voor dit boek. Ik heb het gevoel, dat ik recht gedaan heb aan de onbeduidende lie den, die mijn voorvaderen waren”. De omslag van het nieuwe boek De Tresoor. Maar Rien Poortvliets leven telt ook nare momenten. Het ge- kwispel met de penselen zorgt ook wel eens voor verdrietige ogenblikken. "Weinig momen ten zijn zo triest, als wanneer het boek af is. De uitgever komt alle (waterverf)schilderijen halen en neemt ze mee. Dat is als het af scheid van een dierbare. Drie jaar ben ik met De Tresoor bezig geweest. Ik heb het niet ’effe’ op papier gesmeten. Dat deed ik vroeger. Ik heb nu consciëntieus onderzoek gedaan naar de waarheidsgetrouwheid van alles wat ik geschilderd en geschre ven heb”. Na de bolussen komt wat kritiek aan de orde. Kritiek op de schil- der/tekenaar omdat uit een PZC- artikel van twee weken geleden bleek, dat hij wèl een boek over Goes en Kloetinge schreef en te kende, maar de beide plaatsen nog nooit gezien had. Hij be grijpt die aanmerkingen niet: ”lk ken Goes héél goed, ook al ben ik er nog nooit geweest. Ik heb me zo intensief verdiept in alles wat ik wilde tekenen, dat ik bij voorbeeld van elk venster van het stadhuis precies weet, onder En danis er thee. Met bo lussen. Na een paar flinke hap pen veegt de gastheer zijn stroperige handen af aan zijn broek. ’’Daar heb je toch een broek voor? Werken in de tuin, het paard verzorgen: dan heb je een goeie broek nodig om je handen aan af te vegen. Ik draag nooit een net pak. Ja, behalve als ik naar de kerk ga. Maar ik voel me altijd doodon gelukkig in pakje deftig”. Van Strien staat z’n mannetje en laat deze week alle rode auto’s wassen van f 10,- voor f 5,- in de automatische auto- wasserette! meerdere keren de door de VPRO uitgeschreven cover- wedstrijden en werd door Lou Reed zelf gekomplimenteerd voor zijn bewerking van Lou’s ’Fly into the sun’. De band werkt vanaf 1990 hard om een live-reputatie op te bouwen. boeknee. Je kent die mensen wel, die eerst een aantal keren om een zwembad heenlopen en Dat zegt schilder/tekenaar/ schrijver Rien Poortvliet over zijn nieuwe boek ’De Tresoor’, dat vandaag (4 september) in Goes officieel wordt gepresenteerd in het Lunchcafé Stadhuis. Het repertoire van de band bevat naast ludieke songs als ’Silvia’ (ben jij al aan de pilvia) steviger werk (Scratch me) waarin Jaap Castricum duidelijk maakt nog steeds tot de beste gitaristen van Nederland te behoren. Het idee dat Nederlandstalige muziek per definitie kinderachtig is wordt door de JP v.d. Meij- band volstrekt belachelijk gemaakt. Vechtend voor zijn volk en liet hart van zijn geliefde, lapt hij alle wetten aan zijn laars. K1VIN COSTM R Zondag16.00 u. Woensdag. 16.00 u. James g «mimon nummougan cmu .KfusHttMdDSin. KfWNCojTNa "Ho»ixHooO PUNCfOfÏHIlW MOUGWflIHMAN CHRISTUS M UfR Alan Riciman am>Mü» üi/.akth Masimmvmo TMKHAfl KAMtvL^XfDr«i*ifLfeMt.I« •S’SjOHNGAAtWAlUl ..rntilimi ..MkhaiHUan S& James G Ioiimon «n David Nkisa) t Gam Iamf S h v IN mham Fin Dinsii am a va Gedistribueerd door Warner Bros

Bevelander | 1991 | | pagina 1