Vroeger had elk dorp zijn eigen zomertijd. PILAAR Urbanus OPEN DAG zaterdag 24 maart akfapparaten- en ketelfabriek akf bv den Hertog ^Stavibel GRAND THEATER «1 Videorecorders en films van de Hartstichting 4.50 GRATIS NIEUWE FILM! AUTO-WASSERETTE? u 'l, GRINTTEGELS weekblad voor zuid- en noord beveiand Woensdag 21 maart 1990 - 42e Jaargang no. 12 te Heinkenszand Postzegelmiddag Garage van Strien B.V. 'C’4 Goes - Yerseke TAFEL CASSETTES HALEN BETALEN 1 ,r Bespaar nu honderden guldens 's- VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES klaar terwijl je winkelt! ’’Oliver en Co” keren weer terug in de Paasvakantie FOTO Filmprogramma vanf vrijdag 23 t/m 29 maart Zie advertentie in dit blad op pagina 15 Man van de klok Nog nooit ’n metaal- of elektrotechnisch bedrijf van binnen gezien? Goes, Lange Kerkstraat 44 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag-Dinsdag Woensdag-Donderdag Op tijd naar bed BOUWMATERIALEN 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 14.00-19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. A.L. BeaVan der Maat - Willeke Van Ammelrooy terwijl je wir VERSCHOORE Vertikken Niet van plan Tegen! Tijdens koffieconcert Ons Genoegen presenteert nieuwe uniformen Bij inlevering van uw volle HlP kleurenrolletje voor ontwik- kelen en afdrukken een: ke - Oliecrisis 40x60 of 50x50 in diverse kleuren 2 vanaf per stuk incl. btw. kodak express kwaliteits kleurenfoto’s BbMRP w. Uitgewassen ’ec Mijnheer pastoor ging niet ’met de tijd mee’ V De strijd om de zomertijd in Ne- (M.m.v. de heer P.S.G. Raas te ’s-Heerenhoek). uur vooruit te zetten. Dan was het 's avonds een uur langer licht. En dat zou energie uit sparen. Toen in 1918 in de Tweede Ka mer werd voorgesteld om die zo mertijd het gehele jaar door in te voeren, sprongen de bewoners van het platteland als een bok op een haverkist. Volgens hen zou dat te veel nadeel opleveren voor de landbouw. Hij vond, dat de zomertijd de mensen in de stad in staat stelde, om ’s avonds langer uit te gaan en langer te feesten. ”Ze staan in de stad veel te laat op. Dat is een slechte ge woonte. Géén zomertijd invoe ren, dan gaan die mensen in GOES GROTE MARKT 7 01100 16159 de stad vanzelf wel op tijd naar bed", vond hij. Volgens hem was de zomertijd alleen maar gunstig voor boemelaars en klaplopers. Hoewel Boer Braat zijn 'tijdstrijd' in de Tweede Kamer op punten verloor, boekte hij winst op het platteland. In veel dorpen wei gerde men eenvoudig om de zo mertijd in te voeren. In 1946 kreeg het platteland zelfs gelijk: toen werd de zomertijd afge schaft (maar later in 1977 weder om ingevoerd). derland duurde dus van 1918 tot 1946. Daarover is een prachtig verhaal bekend van de pastoor van 's-Heerenhoek, die vierkant weigerde de klok van de toren te verzetten. De klok was van de kerk, dus de gemeente bleef daar met haar vingers af! De pastoor was zogezegd 'een man van de klok'. In dat dorp sprak men overigens niet van zomertijd, maar van nieuwe tijd, zodat al gauw de be grippen 'ouwen tied’ en 'nieu wen tied’ geboren waren. 9-persoons 60-delig 6-persoons 40-delig Kom nu kiezen, en haal uw voordeel binnen. aandacht geschonken. Men kan op deze middag zijn manko’s e.d. aanvullen door middel van ruilen. Ook kan men kopen uit de vele rondzendboekjes van de vereniging zelf. De toegang is geheel gratis. t V-'. In het Oosterscheldeziekenhuis te Goes vond vorige week de over dracht plaats van enkele videorecorders door de Nederlandse Hartstichting. Het gaat om materiaal dat kan worden gebruikt bij de voorlichting aan patiënten. Zowel het ziekenhuis te Goes als dat te Zierikzee zal er van gebruik gaan maken. De audiovisuele apparatuur met films is een schenking van de Hartstichting in verband met de viering van het 25-jarig bestaan van deze organisatie. Albert Joachimkade 33 Goes tel. 01100-15401-16402 J Dorpsstraat 9 Krabbendijke tel. 01134-1441 Van Strien staat z’n mannetje en laat deze week alle beige auto’s wassen van t 10,— voor f 5,— in de automatische wasserette! De kerktoren van 's-Heerenhoek. In de jaren '20 en '30 wees de to renklok in de zomer een afwijkende zomertijd aan.... Op zaterdag 24 maart a.s. houdt Delta-West” uit Middelburg een clubmiddag in gebouw „De Stenge”, Stengeplein te Hein kenszand, van 13.30 tot 16.30 uur. Aan de jeugd wordt de nodige In de nacht van zaterdag op zondag a.s. gaat de zomer tijd weer in. Dan wordt de klok 1 uur vooruit gezet. We zijn intussen redelijk gewend geraakt aan het gehan nes met 'een uurtje vooruit’ en 'een uurtje achteruit’. Maar er zijn tijden geweest, dat stad en platteland als kemphanen tegenover elkaar stonden vanwege de zo mertijd. In de jaren '20 en '30 weigerden de pastoors van Zuid- Beveland pertinent de klok vooruit te zetten. Ze werden vanuit 'Den Haag’ ter verantwoording geroepen, maar ze bleven halsstarrig weigeren. "Het mag niet van mijn parochianen”, zei de pastoor van ’s-Heerenhoek doodleuk. Het klokje van gehoorzaamheid tikte niet in Heerenhoek. Alle pastoors van de parochies op Zuid-Beveland lapten in 1920 de landswetten aan hun laars en "vertikten" het, de to renuurwerken té verzetten. Toen daarover in het avond blad van de Nieuwe Courant in houtkade 60 4463 ac goes tel. 01100-35911 "Zoekt u maar eens uit, hoe dat zit. En als er inderdaad in strijd wordt gehandeld met de wet, dan moet u maar zorgen voor een goede naleving ervan”, schreef de minister (8 april). De commissaris van de koningin schreef onmiddellijk een brief aan alle burgemeesters van de gewraakte gemeenten. Hij schoof de verantwoording losjes op de burgemeesters: "Wat hebt u gedaan om een richtige nale ving te bevorderen?”. (10 april). En de burgemeesters schreven direct een brief naar de pastoors: ”U handelt in strijd met de wet. Voer de zomertijd in en zet direct uw klokken voor uit!”. (12 april). Een deel van de brief van de burgemeester van 's-Heerenhoek aan de Commissaris der Koningin, waarin de burgemeester weinig fraaie woorden schrijft over mijnheer pastoor. Hij noemt hem ondermeer "een speelbal van zijn parochianen". ««x Lange Vorststraat 27 Goes tel. 21333 Toevallig is bewaard gebleven, wat pastoor Schellart van ’s- Heerenhoek aan zijn burge meester terugschreef: "Dat heb IK niet verzonnen. Mijn pa rochianen hebben mij daartoe aangespoord. En ik ben niet van plan om daarin verande ring te brengen”. (14 april). De burgemeester beklaagde zich weer bij de commissaris der koningin: "Die pastoor is een speelbal van zijn parochianen. Hij schijnt zich alléén aan zijn parochianen (voor 9/10e platte landsboeren) te storen en niet aan het koninklijk besluit. Ik stel voor, dat niet-naleving strafbaar wordt gesteld”. (15 april). De houding van de pastoor van 's-Heerenhoek ondervond overi gens veel bijval in heel Zuid- Beveland, óók in de protestantse dorpen. De starre houding van de pastoor werd uiteindelijk be loond. De man werd niet gestraft en de 'ouwen tied’ bleef gewoon bestaan. Tot in 1946. Toen werd de zomertijd afgeschaft. Vooral het Tweede Kamerlid Arend Braat uit Hekelingen (bij genaamd 'boer Braat’) maakte zich verschrikkelijk kwaad. Het vooruit zetten van de klok (en dus het vervroegen van de dag) zou 's morgens in de landbouw het verlies van 1 uur werk bete kenen: als de dag te vroeg be gon, zouden de gewassen en velden nog niet droog zijn, als de boer met werken begon. Het gebruik van dorsmachines op de natte velden zou bovendien schade opleveren aan de ge wassen. Veeboeren kwamen volgens hem in de problemen met het tijdstip van melken, omdat ze re kening moesten houden met de melkvoorziening in de steden en met de dienstregeling van trei nen en boten. Den Haag op 6 april 1920 een bericht verscheen (waarin werd gesuggereerd, dat de pastoors de aanstokers van de burgerlijke ongehoorzaamheid waren), kreeg de commissaris van de koningin in Zeeland twee dagen later post van de minister van Binnenlandse Zaken. (Van een onzer redacteuren) ’S-HEERENHOEK - We spreken vaak van de ’goeie ouwe tijd’. Maar over welke tijd hebben we het dan? Vroeger hadden vrijwel alle dorpen op Noord- en Zuid- Beveland hun eigen tijd... Als aanstaande zondagmorgen vroeg de klok in Nederland weer een uur vooruit wordt gezet, hebben we daar hooguit zondag even problemen mee. Sommige mensen vergeten de klok te verzetten. Anderen verbazen zich er zon dagavond over, dat het zo lang licht blijft. Maar verder is het verschil tus sen zomertijd en wintertijd (dat nu weer al 13 jaar bestaat) door iedereen geaccepteerd. En gelukkig maar.... We moeten er toch niet aan denken, dat het (bijvoorbeeld) in ’s-Heerenhoek nog 10 uur is, als het in Goes al 11 uur is. En toch was dat zo'n zestig jaar geleden het geval. In de jaren '20 en ’30 was de zo mertijd een twistappel onder de Nederlanders. De discussie kwam op gang als gevolg van energieschaarste, maar mondde uiteindelijk uit in een knallende ruzie tussen ’de stad’ en 'het platteland’. Wettelijk was de tijd in Neder land pas geregeld in 1908. Vóór die tijd had iedere plaats zijn eigen tijd. In 1916 vond de regering, dat de vaste tijd niet meer ’klonk als een klok’. In de Eerste Wereldoorlog kreeg Nederland namelijk te maken met kolenschaarste. Dat bracht de regering op het idee, de klok tussen maart en september één Lange Geere 22, Middelburg r— Telefoon 01180 39052 Zondag 25 maart a.s. concer teert muziekvereniging "Ons Genoegen” uit Kapelle in 'De Vroone’. Elk voor- en najaar wordt hier een koffieconcert ten gehore gebracht. Naast enkele nieuwe muziekstuk ken, is er een primeur van de nieuwe uniformen van de ver eniging. Men was letterlijk uit het jasje gegroeid! De fanfare o.l.v. Peter de Rooij brengt werken van o.a. Philip Sparke, Randy Beck, Kees Vlak en Freddie Mercury. De slagwerkgroep staat o.l.v. Ro nald de Roo. De toegang is gratis, aanvang 11.30 uur. "Ons Genoegen”, daar zit mu ziek in! R i (alleen de goede foto’s betaalt u) Tot 1977 bleef het stil rond het prangende vraagstuk van zomer- en wintertijd. Als nawee van de oliecrisis van 1973 kwam de discussie opnieuw op gang. "Positief voor de openluchtre creatie en voor de economie (vooral het grensverkeer)”, vond d^ rijksoverheid toen. Invoering van de zomertijd zou volgens de regering echter uit sluitend zin hebben, als de om ringende landen meededen. Nederland besloot met België, Luxemburg en Frankrijk tot in voering van de zomertijd in 1977. Duitsland en Denemarken volg den in 1978. Echt ’boerenverzet’ was er niet. Niemand hing al thans zijn bezwaren aan de gro te klok. Dat was ook niet vreemd. De kloof tussen stad en platteland was veel kleiner geworden. Daarnaast kunnen agrariërs zich door de technische vooruit gang gemakkelijker aanpassen aan het verzetten van de klok. Maar of de zomertijd altijd zal blijven? De tijd zal het leren.... w WZMffp,. WZZZWZZ'ZZZ '■zzzzwzzzz/. 'ZZZZZZZZZZZz ■z -/ - -

Bevelander | 1990 | | pagina 1