als dekoratie. GRAND THEATER Het wonderlijke verhaal van een jeugdige inwoner van Nisse, die voor Napoleon in Rusland moest vechten: Zoeklicht Toogdag met Gert Hermien FOTO’S Verschoore I l Ideaal Wonen: beurs in de Zeelandhallen BBévier crco BBévier voor ’n sportieve of elegante japon I I JACK’S CORNER Radiatoren F ’Eruit met ’m!’ ’Goed idee, schat!’ uwmatebuis weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 8 november 1989 - 41e Jaargang no. 45 r Zaterdag a.s. te Goes Aquarellen van Diana Capello in schouwburg DEZE FILM MAG JE NIET MISSEN!! Kleurvergroting in 5 min: klaar.WAAR? ’t verschil, zit ’m in in de "details” s J Deze week: Zondag.. 14.00 u. Pa Meegenomen. (Van een onzer redac teuren) Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een super- zuinige Radson. Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOX®COMBI - en overal direkt warm water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. Bundel Mysterie Goes, 01100-15165 10 t/m 16 nov. Grote Markt 7 Goes tel. 16159 De Man Met De Hoe» Is Taixi En Deze Keer Hemt HjT L RADSON spaart u energie O NISSE ”lk hadde ge noegzaam dood be- hooren te zijn en dat ook konnen weezen”. Dat schrijft een 23-jarige inwoner van Nisse, die in de Napo leontische tijd zijn dorp moest verlaten en in de Franse legers moest vechten. Grenzen Weerzien? Goes, Lange Kerkstraat 44 Spanning ITALIAANS TOPMERK HERENKLEDING MODE voor HEM en HAAR TS-HEERENHOEK tel. 01105-1285 Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Ma.-Di20.00 u. Wo.-Do20.00 u. Js T Pieter Kousemaker zag Moskou branden Nisse, het dorp dat Pieter Kousemaker verlaten moest. X, WIE III GOES SPEELGOED WIL KOPEN */'a 7 KIJKT SNEL OP PAGINA 4 '<T I Elf-Elf. Voor de stichting Arti Carnaval te Goes ’t begin van een "jubileumjaar”. Arti bestaat vier maal elf jaar. Zaterdag worden de feestelijkheden ingeluid bij café Baarends aan de Voorstad. Iedereen die 'n voorproefje op carnaval 1990 wil hebben, is er welkom. Om elf mi nuten over elf stellen prins en raad van elf zich voor. De Artisjokken verzorgen de muziek. De brief van Pieter Kousemaker is een essentieel onderdeel van één van de verhalen in de nieuwste bundel van de Zeeuw se verteller/literator Jan Kou semaker. Bij de buitenwacht heeft nooit ie mand geweten van het bestaan van de brief. In de familie Kou semaker is de brief echter van generatie op generatie overge dragen. Zo kon enig inzicht ontstaan in de ontberingen die de legers van Napoleon in Rusland mee- Radson Line Design Radiatoren Open,ngli|den toonzaal Werkdagen Alleen bij Verschoore aan de Grote Markt in Goes maakt u zelf zo snel uw kleurvergrotin- nu, in 1989. ’’Generaties later werd er nóg over gesproken”. Pieter Kousemaker zélf keerde ten lange leste, na vele jaren Alleenvertegenwoordiging voor Z W Ned Levering uitsluitend via de installateur En zijn brief? Is die nog in fami liebezit? Ligt die in een museum of in een archief? We hadden hem graag hier af gedrukt, maar dat is niet moge lijk. De brief is verloren gegaan. Auteur Jan Kousemaker doet daar raadselachtig over: ”De brief is van hand tot hand ge gaan. Ontelbare malen. Open gevouwen en weer dichtgedaan. De vouwen werden scheurtjes en uiteindelijk was de brief ka- potgelezen. Alleen het verhaal bleef over. En ook dat ging van geslacht tot geslacht. Het ver haal van die teruggekeerde lote- ling en zijn avonturen. Door die brief uit de zomer van 1815 is nu nog bekend, welke verschrikkingen een bijna ano nieme jongeman uit de Zak van Zuid-Beveland meemaakte in dat verre, koude Kozakken-land 09 00-12 00 uur 13 00 1 7 00 uur Donderdagavond 19 00-21 00 uur Zaterdag 09 30 12 30 uur 99,— 2 voor 99,— 69.- ’’Ideaal wonen”: dat is de naam van een grote consumenten beurs die deze maand in de Zeelandhallen te Goes wordt gehou den. De beursdagen zijn donderdag 23, vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 november a.s. Het motto van de beurs luidt: ’’Al les voor in en aan uw woning”. De organisatoren gaan ervan uit dat juist in dit jaargetijde de belangstelling voor het begrip ’’wo nen” groot is. Daarom is de beurs in het late najaar gepland. Men zal er nieuwe trends op gebied van interieur en wonen brengen, traditionele mogelijkheden op gebied van woning bouw en ideeën op gebied van interieurverzorging. De beschik bare beursruimte is 6000 vierkante meter. De indeling omvat drie hoofdthema’s: ”Aan de woning”, ”ln de woning” en ’’Rond de woning”. Bij dat laatste thema wordt aandacht be steed aan tuinarchitectuur, zonweringen, luxe tuinmeubelen e.d. Binnenkort komen we gedetailleerder op deze woonbeurs terug in De Bevelander. Zuidvlietstraat 75. Goe». Tel 01100-12420 Lange Vorststraat 76 - Goes. Goes Zuidvhetstraat 75 telefoon 01100 12420 De in lompen gehulde Hollandse deserteurs op de terugtocht naar huis. brief onderweg was, is niet meer na te gaan. ’’Maar de blijdschap moet onmeetbaar zijn ge weest”, zegt Jan Kousemaker konden het niet meer aanzien. Met honderd man deserteerden zij. Vrijwel ieder kwam om. Ver moord door de vijand of door het klimaat. Vijf mannen bleven uit eindelijk over. Te voet gingen ze door het besneeuwde land- schap westwaarts, terug naar huis. Ze proberen een ha venstad te bereiken, maar ze kennen de weg niet. Ze bereiken de havenstad dan ook niet.... Brouwershaven aan. In zijn een tje. Er was geen Ewa bij hem. Het bleek een gevoelig punt. Hij boekhandel. Prijs T25,—.) van omzwervingen, óók terug in zijn dorpje Nisse. Hij kwam met een schip vanuit Hamburg in ("De beroerdste niet", door Jan Kousemaker. Uitg. Van der Peijl, Kruiningen. Verkrijgbaar in de maakten in de jaren 1812 en 1813. De veldtocht naar Rus land leidde de val van de kleine keizer in. Want de veldtocht werd gesmoord in een ijzige vrieskou, toen de legers ver geefs probeerden de rivier de Berezina over te trekken. De onschuldige jongeman Pie ter Kousemaker werd op 23-jarige leeftijd gevorderd voor de dienstplicht in het leger van Napoleon. In de zomer van 1815, na zijn desertie, zette de jongeman uit Nisse met veel moeite wat ontboezemingen aan zijn ouders op papier. Dat kostte veel moeite: ’’Want hier op de hoeve is pen ne, noch pampier, noch ink. Ik hebbe mijne penne zelver ge- sneeden van eenen kloeken ganzeveder, zoals Meester Daa- ne ons dat onderrichtte’. Hij laat overigens vrijuit weten, dat hij het goed kan vinden met de oudste dochter van het boe rengezin, Ewa. Zij is volgens Pieter een knappe, fikse en felle meid. En hij voegt er vertrouwe lijk aan toe: "Onder ons gezeyd: de meyden hebben hier meer doeken om In de Chr. Ge- ref. Maranatha- kerk aan Bergweg gen t/m 28 x 35 cm De mooiste stukken uit uw foto uitver groten kan ook. De jongeman maakte de veld tocht naar Rusland mee en was daar deelgenoot van alle ver schrikkingen, die het leger van de overmoedige Franse keizer er kreeg te doorstaan: ”lk hebbe Smolensk overleefd. Ik hebbe Moskou zien branden. Ik hebbe de Berezina over kruist”. Maar de jeugdige Nissenaar, Pieter Kousemaker, kreeg schoon genoeg van het drama, dat zich in Rusland voltrok. Hij wilde niet langer soldaat zijn in een verwoestend leger van een eerzuchtige gewetenloze schurk, die zich keizer noemt. Kort gezegd: hij deserteerde. ”En eenige maats hebben my vergezelschapt, toen wy onszel- ven afscheyden van de Grande Armee”, zegt hij in zijn brief. Hij schrijft het epistel (gericht aan zijn ouders) ergens vanuit Polen, op een moment dat hij na zijn desertie uit het leger van Napoleon is opgenomen in een Pools boerengezin. Maar hij weet niet precies waar hij op dat moment eigenlijk woont. ”lk ben in de buurt van de stad Statow. Moogelyk hebbe ze in Ternisse (Nisse - red.) bij Meester Daane eene kaart of at las. Ik weete niet waaromtrent het ligt”. was volkomen gesloten over Ewa. Had hij haar met of zonder kinderen in Polen achter gelaten? Pieter Kousemaker werd gebo ren in Nisse op 20 augustus 1789. Zijn vader moet Jacobus geheten hebben en zijn moeder Janna. Toen hij naar Rusland werd gestuurd, was hij 23 jaar oud. de te Goes vindt za terdag 11 no vember een re gionale Zoek licht Toogdag plaats. Het the ma van de dag luidt: "Als in de dagen van No- ach”. Medewer king wordt on der meer ver leend door het bekende duo Gert en Hermien. Verder door het Gemengd Koor ’’Halleluja”, onder leiding van P. v.d. Klooster, Janny van Campen en Peter Kits. Aan het orgel Maar ten de Groot. De toegang tot de dag is gratis en de aanvang is om half elf en om twee uur. Sprekers zijn Ds. P. Vermaat, Ds. A. v.d. Wetering en evangelist H. Blok. "Het Zoeklicht” bestaat 70 jaar en stelt zich tot doel de ver kondiging van het evangelie, daarbij de nadruk leggend op de teke nen der tijden en wederkomst van Christus, onafhankelijk van kerk of kring. Er is tijdens de dag een kindercrèche. In de maanden november en de cember zijn er aquarellen te zien in de "Prins van Oranje” te Goes, welke recentelijk zijn ge maakt door Diana Capello- Stevens uit Driewegen. Haar werk hangt in hal en foyer van de Goese schouwburg en kan daar tijdens evenementen en voorstellingen worden be zichtigd. De aquarellen beelden de na tuur uit in een sfeer, die rust uit straalt. Diana geeft die rust bij voorkeur weer in landschappen, bloemen en dieren. Ook de Zeeuwse kust en het portret hebben voor haar een grote aantrekkingskracht. De meeste schilderijen zijn het afgelopen jaar vervaardigd. Diana is vaak te vinden op kunstmarkten, waar zij het aqua relleren demonstreert. Doodmoe zeulen ze onwetend verder. Kilometer na kilometer. Ze zijn de grenzen van hun uit houdingsvermogen al gena derd. "Waar doen we het voor? We kunnen ons toch zeker veel beter laten doodvriezen?”, kreunt één hunner uitgeput. Maar een ander weet er nog even de moed in te houden: ”l let leven... het leven betekent nooit veel. Nooit. Het gaat veel meer om de moed, die je erin legt, ’t Gaat om de courage...,!” En dan sjokken ze toch maar weer verder. De vijf worden echter op een kwaad moment ontdekt door een legertje Kozakken, dat hen in opdracht van een plaatselijk landheer achtervolgt. Pieter Kousemaker heeft het geluk, dat een jonge, rijke officier vlak voor zijn neus met paard-en-al in een valkuil tuimelt. Pieter steekt hem dood met zijn bajonet, steelt 's mans geld en gaat er op zijn paard vandoor. Of de vier overi ge deserteurs de Kozakken- aanval overleven, wordt niet dui delijk. Pieter Kousemaker ziet kans om - zonder dat hij het zelf beseft - Polen te halen met ’zijn’ zwarte Russische paard. Dat was in de winter van 1813/1814. Pas in de zomer van 1815 schrijft hij de brief aan zijn ouders. De brief, waarin hij optekent: ’’Mocht dezen brief u in wel stand bereiken! Maar hoe kryg ik hem in Ternisse? Ik wete niet of hy er ooit komt. Noch ook of ik u en myn dorp ooit zal weerzien”. Maar de brief bereikte uiteinde lijk Nisse wel degelijk, ondanks het feit dat er nog geen officiële posterijen waren. Hoe lang de hunne hoofden dan broeken aan hunne konten! Wat hadden wy een plaisir in het hooy”. In zijn bundel ”De beroerdste niet” doet Jan Kousemaker (in 1910 geboren in ’s-Heer Hen- drikskinderen, nu woonachtig in Middelburg) het beangstigende avontuur van zijn voorzaat uit voerig uit de doeken. Fictie, ver moedens, echte documentatie en een familieverhaal worden daarin 'aaneengebreid' tot een spannend verhaal. De vertelling gaat over vijf Ne derlandse soldaten, die ge dwongen werden de Napoleonti sche veldtocht tegen de Russen mee te maken. De vijf (onder wie Pieter Kousemaker) zijn gede serteerd uit het leger, na de gru welen bij de Berezina. Ze heb ben hun maats zien sterven. Er was geen ravitaillering, naar zie ken of zwakken werd niet omge keken. Wie kwam te vallen, vroor dood. Wie gewond was, kon ervan verzekerd zijn, dat vroeg of laat de maden in zijn wonden zouden vreten.... De opstandige Nederlanders COLBERTS 290" OVERHEMDEN 1^- 59,- p.st. DAMESJEANS div. kleuren en vele andere aanbiedingen voor aames en heren Wijngaardstraat 22 Pottenmarkt 8 (achter C&A) (tegenover Plein 40) Goes Middelburg WAHNtRHHiS*. \W[7/ «M. Ml*’ I M I9H9 IX (,nii« s (n< «3 O) -o 1*^

Bevelander | 1989 | | pagina 1