Man en paard leveren prestatie om door een ringetje te halen: 11 DAnno-ooL JünvïE^ GRAND THEATER ^RGROTING&ervice hoore 1 a 32.50 SLECHTS EEN WEEK! rMAAK ’M ZELR Activiteiten E.M.M. in kader 110-jarig bestaan Karate Kid weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 6 september 1989 - 41e Jaargang no. 36 PARFUMEUEVA^ BIEMEN ij Manifestatie ’’Fotografie Zeeland 1989” Li ■IfwPj* Kies voor de kleuren^» van A. Maak gebruik van de Clinique service. Deze week: JONGENS VANAF 14 JAAR Vanaf 2 september starten er nieuwe gezellige danslesclubs. Sommige zijn al helemaal vol geboekt, andere hebben nog meisjes over. Jongens laat deze kans niet voorbijgaan en schrijf nog deze week in voor een winter lang dansplezier. Een "Supergift" van Clinique ligt op u te wachten, wanneer u gebruik maakt van de befaamde Clinique service. Vrijdag... 21.30 u. Zaterdag 21.30 u. Zondag.. 21.30 u. ALLEEN BIJ: Behoud Regels Pollepel een hele pagina Bevelander waarbij het bezoek van Ko ningin Beatrix aan onze regio in beeld wordt gebracht. De Koningin liet zich tijdens dat bezoek veelvuldig om ringen door de jeugd en vooral dié momenten werden door onze fotograaf vastgelegd. Verder aandacht voor Open Monumentendag en het Straat- en Bluesfestival te Ovezande dat binnen Zeeland is uitgegroeid tot een eve nement van betekenis. Jacob Valckeplein 4 4461 KV Goes Tel. 01100-20176 of 01180-38370 Goes, 01100-15165 8 t/m 14 sept. CASIO FX 82c Wetenschappelijke rekenmachine 1 Goes, Lange Kerkstraat 44 L CLINIQUE \V7 klokstraat 10 goes 01100 27473 annelies van der poel t/m 28 x 35 cm. uitvergroting 7 *goes -TEL.16159 ’Page’ (Van een onzer redacteuren) KAPELLE - ”Jan Besuijen steekt als eerste inwo ner van Zuid-Beveland 30 op 30 bij het rin grijden”. Een mededeling van deze aard zal de meeste le zers weinig zeggen. Maar ingewijden in de fol kloristische sport ringsteken herkennen in de melding een primeur. Vrijdag19.00 u. Zaterdag19.00 u. Zondag14.00-19.00 u. Ma.-Di.-Wo.-Do20.00 u. A.L ■Mn r 3 j Groot ding M lf r* 1 Topsporter Drie jaar 4111 Tournooispel Jan Besuijen steekt als eerste 30 op 30 TW Tb il i' 3 2 h. 4. het uit Wis- Tatsopoulos uit RALPH MACCHIO PAT MORITA ALTIJD BETER ALTIJD VOORDELIGER MIDDELHARNIS ZIERIKZEE De ringrijdersvereniging Zuid- Beveland is niet de enige vereni ging in haar soort in de regio. Wemeldinge heeft al 70 jaar een eigen, zeer actieve club. Daar wordt echter met de korte lans gereden. ’Zuid-Beveland’ werd in 1981 in een bovenzaaltje van manege De Braanjenhoek opge richt door toedoen van Jan Be suijen en Ad Schout, die vanuit Walcheren (het mekka van het ringrijden) hier kwamen wonen: Jan in Kapelle, Ad in Goes. Sindsdien ontwikkelde het le dental zich positief. Het staat nu op 50 leden. Er wordt voorname lijk ringgestoken op ongezadeld een ringrijder af. Integendeel. Op de vraag aan Jan Besuijen (33), wat het verschil is tussen 0 uit 30 en 30 uit 30, zegt hij: ’’Ja renlange intensieve training”. ”Als je nog nooit een baantje hebt gereden, zul je toch op zijn minst over een oefenbaantje moeten beschikken om de kunst ietwat onder de knie te krijgen. Om te beginnen zal toch je paard moeten begrijpen, wat de bedoeling is. Je zal ’m toch moeten duidelijk maken, dat hij bijvoorbeeld niet achterstevoren door de baan moet”. paard, maar ook vanuit versier de sjeesjes. ”Het is folklore, het is traditie, het is sport”, zegt Mieke Loeve, zelf ex-ringrijdster. ”En we zijn er toegewijd mee bezig, om te voorkomen dat het ooit zal ver dwijnen. Want de concurrentie is natuurlijk groot”. ’’Vroeger was ringrijden een bezigheid voor ieder die een paard had. Maar tegenwoordig kun je -in een manege- zoveel andere din gen met een paard doen: sprin gen, dressuur, etc. En het aantal paarden is tegenwoordig minder dan vroeger. Ziedaar de voor- Eén geschenk per kjant, zolang de voorraad strekt. Van 5 t/m 9 september. Nog altijd rijden ringrijders on gezadeld, hoewel tegenwoordig in smatteloos witte technieken met oranje sjerpen. De baan is 36 meter lang, de breedte is over de grong gemeten 1 meter. De ring hangt op 2.20* meter bo ven de grond, gemeten tot de onderkant van de bus. De dia meter van de ring is 38 mm. Een normale wedstrijd bestaat uit 30 beurten. Eén ringrijdersgewoonte heeft de 200 jaar ongeschonden overleefd. Dat zijn de rituele gebruiken rondom de polle pel. Aanvankelijk gold de pol lepel als de pechprijs, maar de Galerie ”La Strada”: Willy de Houck uit Waterland- kerkje. Johan Klein uit Terneuzen. Gemeente-archief: Jos Brouwers uit vlissingen. Aan de manifestatie ’’Fotogra fie Zeeland 1989” die in de maand september in Goes wordt georganiseerd, nemen de volgende personen deel. Zij streden altijd schouder aan schouder. Dit gevecht moet hij alleen leveren... T i op allergie getest 100% parfumvri) De nieuwe tassenkollektie is weer kompleet. Lange Vorststraat 60 - Goes Tel 16672 CLINIQUE quick-dissolve makeup solvent «nwquiiiani express visage Up penal CLINIQUE i renïa>s araïw Laat door de Clinique Adviseuse een snelle, gratis huidanalyse maken met de Clinique Computer, waar door u uw huidtype leert kennen; uw sterkte en uw conditie. Tevens krijgt u advies op het gebied van huidverzorging en make-up. Voldoende informatie om uw levenlang plezier van te hebben* 'rf-st O.O£3.(3Ê>.C3 öo-aee asiEan aaoo Van woensdag dinsdag woning aan de Vroonlandseweg hangt er vol mee: ’’Voor elke tree een pollepel”. De Kapelse edelman-ringsteker heeft al jaren een eigen ’page’: de 11-jarige Vincent Bol, die hem op wedstrijddagen hand en spandiensten verleent. Voor al de zorg voor het paard vóór, tijdens en na de 30 wedstrijdrit- ten is erg belangrijk. Vaak ont wikkelen vaste paardehelpers zich tot vakkundige ringrijders. ”De kunst is om het paard in een constante, maar vlakke ga lop te krijgen”, aldus Jan. ”Het tempo, hard of zacht, is niet be langrijk. De galop moet constant zijn, anders raak je in onbalans en dan steek je geen ring GOES, Ganzepoortstraat 9 De Koninklijke Muziekvereniging ’’Eendracht Maakt Macht” te Kortgene bestaat dit jaar 110 jaar. Het bestuur heeft besloten aan dit jubileum geen groots op gezette festiviteiten te verbin den. Echter, geheel onopvallend zal niet aan één en ander voor bijgegaan worden. Een streven van het bestuur is binnen niet al te lange tijd het corps aan nieuwe uniformen te helpen en de talrijke nieuwe leerlingen aan goed bespeelba re instrumenten. In de loop van de afgelopen jaren zijn verschil lende acties gevoerd, die afwis selende financiële resultaten te zien gaven. Om aan de gestelde verwachtingen te voldoen, is echter véél geld nodig; om dui delijker te zeggen: duizenden guldens. Voor 9 september staat een sponsorloop op het programma, waar veel leden, en hopelijk an dere belangstellenden, acte de présence zullen geven. Mocht er een beroep op u worden gedaan om mede te sponsoren, laat E.M.M. dan niet in de kou staan. De hoogte van de door u te Een Clinique Supergift. Super produkten in reisver- pakking van: Mafte Beige Superpowder/ Double Face Powder Make-up en poeder in één. Dramatically Different Moisturizing Lotion Een moisturizer voor iedereen. Quick Dissolve Makeup Solvent Wanneer u snel uw make-up wilt verwijderen. Watermelon Re-Moisturizing Lipstick Houdt lang en loopt niet uit. Pink Tang Lip Pencil Corrigeert en perfectioneert uw liplijn. Lederwaren} Na een warme zomer nu weer warme herfstkleuren. '9, sponsoren bedragen kunt u zelf vaststellen, een dubbeltje, een kwartje, een gulden, een rijks- daalder per gelopen kilometer, leder bedrag is van harte welkom. Op 30 september concentreert E.M.M., onder leiding van diri gent Frank Meijer in ”De Pomp- weie” te Kortgene. Dit concert is gratis toegankelijk voor ieder een. De aanvang is 16 uur. 's Avonds is er in het kader van het 110-jarig bestaan een feeste lijke avond voor leden en part ners. Tijdens deze avond zullen door de voorzitter van de K.N.F. afdeling Zeeland, de heer C. Schout, aan een aantal werken de leden onderscheidingen wor den uitgereikt wegens hun trouwe lidmaatschap. documenten eigenlijk pas ruim 200 jaar. Vermoedelijk ontwik kelde het zich als een veiliger vorm van het tournooispel, zoals dat in de Middeleeuwen bloede rig werd bedreven door ridders en andere edelen. In de Zeeuw se geschiedenis werd in april 1767 pas voor het eerst het ringsteken beschreven. In Mid delburg kwamen toen 24 edelen samen op het Abdijplein om ring te steken. Het landvolk keek die kunfct kennelijk van de edelen af en stortte zich tijdens kermissen en andere dorpsfeesten óók op het fenomeen. Maar wèl onge zadeld, want het landvolk kon zich uiteraard geen zadels per mitteren. ’’Daarna zal je de handigheid moeten aanleren, om tijdens het rijden een lans vast te houden. Want het is verschrikkelijk moei lijk om op een galopperend paard zo’n groot ding op koers te houden. Anders val je van je paard of je steekt boven het touw”. ’’Maar als je de kunst van het ringsteken beheerst, ben je nog geen kampioen. Daarvoor is wedstrijdritme nodig, voor man en paard. Kijk, op dorps feesten en kampioenschap pen moet een paard leren wennen aan balonnen, lawaai, knallen, fanfarelrhuziek en ap plaus. Dan reageert een paard natuurlijk héél anders dan thuis in het achterweidje”. Openbare Bibliotheek: Jo Marinussen uit Middelburg. Peter Verdunnen uit IJ- zendijke. Part |]j meer”. ”De kunst is om je li chaam zo stil mogelijk te hou den. Dan kun je het best richten met de lans”. En zó stak Jan Be suijen - als eerste inwoner van Zuid-Beveland- bij het ringrijden 30 uit 30. Is de strekking van die mededeling nu duidelijk? (De ringrijders van de vereniging ’Zuid-Beveland’ zijn op zaterdag 9 september a.s. weer in actie te zien, en wel in Kloetinge tijdens de Nationale Monumentendag. Tussen 12.30 en 17.00 is daar rond de kerk en op het Markt veld een wedstrijd ringsteken vanuit versierde sjeesjes te zien). Nog nooit slaagde een ringrijder van Noord- of Zuid-Beveland er in, om op één dag 30 keer op de ring af te stuiven en die ring ook 30 keer af te steken. Voor de kenners en de liefhebbers van het ringrijden op de Bevelanden heeft het succesvolle optreden van Jan Besuijen een diepere achtergrond. Het resultaat staat model voor de opkomst van het Bevelandse ringrijden. Die op komst blijkt op topniveau (Jan Besuijen rijdt in de eerste klas), maar het blijkt ook op op het ni veau van de ’onderafdelingen’. Het Bevelandse drietal Lenie van de Guchte, Hans van de Vrie en Ronald Korstanje pro moveerde immers dit jaar vanuit klasse 4 (beginners) naar klasse 3. Prestaties om - letterlijk - door een ringetje te halen.... Het Be velandse ringrijden zit dus in de lift. Niet langer wordt het paard achter de wagen gespannen. In tegendeel, het paard wordt bij de manen gevat en steeds vaker ’doeltreffend’ in de richting van de 38 mm brede ring gestuurd. De hoefslag wordt een suc cesslag! ”Jan is de eerste in onze vere niging, die 30 uit 30 heeft gestoken. En daar zijn we bij zonder trots op”, zegt Mieke Loeve (32) uit Goes, voor zitster van de Ringrijdersvere niging Zuid-Beveland. "Het is een prestatie, waarvoor een ringrijder jaren van concen tratie en discipline moet opbren gen. Een ring van 38 mm door snede lijkt groot, maar de schijn bedriegt. Ik zeg altijd maar: d'r is méér ruimte naast de ring dan erin”. ”Een ringrijder is op de betrokken wedstrijddag niets meer of minder dan een topsporter: hij moet zijn zenu wen in bedwang houden en exact op de juiste seconde presteren". Het succes komt niet in galop op 4$ afgelopen tientallen jaren werd het een soort ereprijs. Aan de strijd om de pollepel mo gen tijdens een wedstrijd alle ringrijders meeedoen, die in de laatste 2 (van de 30) ritten op een dag raak steken. Ook een onfortuinlijk rijder kan dus de pollepel verschalken. Via een ’barrage’ met steeds kleinere ringen blijft uiteindelijk de pollepel-winnaar over. Vroeger werd de pollepel uitgereikt als blanke houten lepel, maar te genwoordig is het kleinood voor zien van fraaie versieringen. De pollepel gaat bij de prijsuitrei king onder de deelnemers van hand tot hand, gevuld met bes senjenever. Jan Besuijen heeft in zijn carrière al veel pollepels gewonnen. Het trapgat van zijn Actie! Ada Steketee (Kapelle) tijdens een Kapelse Dag. Stadhuis: Sophia van den Heuvel (time, light, reality) uit Middelburg. Rob Marinussen uit Mid delburg. Ed Reebergen senkerke. Catharine Parijs. Ringrijder Jan Besuijen bereidt zich voor op een wedstrijd. Hier wordt de staart van zijn paard Tacha (spreek uit: Tasja) ingevlochten. naamste bedreiging van ring rijden”. "Een probleem is vooral het bereiken van de jeugd. Op een dorpsfeest kunnen we moeite loos de jeugd voor onze sport interesseren. Er is belangstel ling genoeg. Maar de meeste kinderen hebben geen paard. En een paard huren blijkt in de praktijk moeilijk, 't Is tenslotte geen fiets”. Het ringsteken kent overigens in Zeeland nog niet zo’n lange tra ditie. Het folkloristisch gebruik bestaat volgens de historische GOES MIDDELBURG Eén van de tradities rondom het ringrijden: het jonassen van de winnaar. Het ’slachtoffer’ is Leo Wabeke uit Wemeldinge.

Bevelander | 1989 | | pagina 1