Mussengilde in Kats bestaat 100 jaar: 59 klaar! /V HONEN haarmode Koningstraat 8 - Goes 01100-14859 SLECHTS EEN WEEK! Hobbybeurs te Kortgene Twee grote uitvoeringen in één jaar! hans \ianden Bn voorhaah* ,7\MlNERJE, FISH CALLED ~WANDA UURFOTOSERVI post ^38™ 13I5 Van woensdag t/m dinsdag weekblad voor zuid- en noord beveland Voor 5e maal: HENI Chr. Oratoriumvereniging Goes 70 jaar Goes 01100-15165 9 T/m 15 maart INDE HOOFDROL J. P. A. Rossël tandprotheticus BRUINS tegel- sanitaircentram Woensdag 8 maart 1989 - 41e Jaargang no. 10 r 9 Langevorststraat 67 - Goes De verbouwing is achter de rug, de nieuwe voorjaarscollectie kunnen we nu nóg beter presenteren. volgende week donderdagmiddag tonen we u dat graag met een modeshow, maar u bent nu al van harte welkom. Rol 300 g -4^- NASHUA DISKETTES Dubbelzijdig 3.5” Per 10 stuks Knapperige volkorenbiskwies,vers uit onze oven. Dubbelzijdig 5.25” Per 10 stuks (Van een onzer redacteuren) KATS - Vier jaar geleden waren de bestuursleden van het Mussengilde van Kats erg onzeker over de toekomst van hun zeldzame vereniging. Zonder paarden Bescheiden kas Vorige eeuw dat| Kom vrijblijvend kijken in onze mooie showroom. Mussenkoning Gebraden mussen.... Zondag Maandag.. Dinsdag.... Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag... 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. Zond14.00 u. Kindermatinee A.L. Een film over moord, hebzucht, sex, wraak en verse vis. *- BLIJ MET EEN DOOIE MUS De huismussen: reden tot het ontstaan van het Mussengilde. KWALITEITSKLEURENFOTO’S KLAAR TERWUL JE WINKELT! ALTIJD BETER ALTIJD VOORDELIGER GRAND THEATER Drie bestuursleden van het Mussengilde van Kats, v.l.n.r. Kees van der Maas, Cees Schippers en Eduard Priester. Voor de vijfde maal wordt dit jaar de Hobby- en verzamel- beurs te Kortgene gehouden. De datum is zaterdag 11 maart, de plaats van handeling is dorpshuis De Pompweie. paarden, er werd gedorst. Je had klampen of stapels. Daar zat altijd een berg mussen in”, staat in de Katse Babbels. In vrijwel alle dorpen in Zeeland ontstonden mussengildes in de tweede helft van de vorige eeuw. Het oudste gilde in onze regio is dat van ’s-Heer Abtskerke (dat al 174 jaar oud is). Een goede tweede is het Mussengilde Kats, dat onlangs 100 jaar bestond. De leden maakten op de jubi- leumdag een uitstapje per bus naar Zoetermeer en Maarssen. De reis was voor hen uitgestip peld door Carin Wigmans van ”De Korenbeurs” in Kortgene. Bij terugkomst, 's avonds, werd de 100e officiële jaarvergadering gehouden, onder leiding van voorzitter Cees Schippers. De jaarvergadering werd beslo ten op een wijze zoals dat wel licht al 100 jaar gebeurt: met een speciaal spelletje biljart (’kur ken’), met een spelletje kaart (petoeten) en met een warme maaltijd. Ook het oudste lid van het Mussengilde Kats, de heer L.C. de Vos (81) uit Rustoord in Colijnsplaat, was daarbij aanwe zig. Voor de 54e keer.... de dag worden ’voor het goeie fatsoen' nog wat mussen of duiven ingeleverd. Want nog altijd zien boeren en tuinders ze niet graag vliegen.... Voorzitter Schippers is prag matischer in zijn standpunt: "We zijn uiteraard geen vrou wenhaters, maar we zijn ook geen emancipatiewerkers. De vrouwen hebben in onze maat schappij intussen genoeg in vloed verworven. Nergens in het huishoudelijk reglement wordt het toetreden van vrou wen verboden, maar ik denk toch, dat de leden in meerder heid een aanvraag tot lidmaat schap van een dame zouden afwijzen. De ongeschreven tra ditie van de Mussengildes wil nu eenmaal, dat uitsluitend mannen lid zijn. En tradities zijn er om in stand gehouden te worden”. GOES, Ganzepoortstraat 9 Nu zegt bestuurslid/commissa- ris Eduard Priester: ”Het is altijd machtig gezellig tijdens de jaar vergadering. Dat wordt minder als er vrouwen bij zijn, denk ik. Dan voelen veel mannen zich niet meer zo vrij, temeer omdat er vaak flink genuttigd wordt”. Het reglement uit 1889 van het Katse Mussengilde vermeldt nog altijd onveranderd in arti kel 3: "leder lid moet inbren gen 30 musschien; zoo hij landbouwer buiten de ge meente is 120; zo hij landbou- mussen ingeleverd. Vandaag wer in de kom der gemeente is MW:,, den. Daardoor was het positieve saldo dit jaar maar liefst 325 gul den. Daar kun je echter geen busreis van betalen, daar kun je ook geen groot feest van bou wen. Dus de leden hebben zelf diep in de portemonnee gemoe ten. Maar we hebben een uiter mate plezierig uitstapje gehad bij het TOO-jarig bestaan”. Het succes van voorgaande beurzen, waaraan zowel deelne mers en bezoekers genoegen beleefden, is voor organisator dhr. Jan de Looff aanleiding met Uit het vorengaande zal duidelijk worden, dat de jaarlijkse boek houding van het Mussengilde niet al te ingewikkeld is. Ze past moeiteloos op twee velletjes van een schoolschrift. ’’Gewoonlijk beloopt de kas 75 tot 100 gul den. Vrijwel altijd werd het jaar afgesloten met een tekort. Dat werd ter plekke door de leden aangezuiverd”, vertelt secreta- ris/penningmeester Kees van der Maas. "Maar de afgelopen jaren is de jaaromzet als het ware ’geëxplo deerd'. In het zicht van het 100-jarig bestaan hebben we drie jaar geleden de contributie gigantisch verhoogd, met maar liefst 250%: van 2 naar 5 gul- dit evenement door te gaan. Ge zien de nu reeds gebleken be langstelling van deelnemers, waarbij weer nieuwe hobby’s getoond zullen worden, is het slagen weer bijna verzekerd. Vele mensen in Noord Beveland en omstreken hebben een hob by of verzameling die de moeite waard is ook het publiek hiervan kennis te laten nemen, ook al is deze nog zo kleinschalig. Een eenvoudige demonstratie wordt zeer op prijs gesteld. Hobby’s als diverse schilderstijlen, houtsnijwerk, Kortgene toen en nu, calligrafisch schrijven, tex tiel beschildering, haakwerk, spoortrein, eierschilderen, enz. Een en ander is op amateuristi sche grondslag. Commerciële instellingen zullen dan ook niet kunnen deelnemen. Wel is het mogelijk de getoonde spullen te ruilen of te verkopen. Deelname en toegang aan dit evenement zijn gratis. Geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. In lichtingen bij dhr. J. de Looff, Burg. Snellenstr. 5A, Kortgene, tel 01108-1496 of 2167. In het dorpsblad Katse Babbels vertelden ze mismoedig: ’’Mis schien bestaat het gilde nog tien jaar, maar daarna zien we niet meer zoveel mogelijkheden. D’r wonen bijna geen boeren en am bachtslieden meer in het dorp”. Daarin is nu radicaal verande ring gekomen. Het huidige bestuur heeft de afgelopen jaren actief leden geworven. Bij het 100-jarig bestaan, dat dezer da gen werd gevierd, had de vereni ging weer 26 leden. Dat was bijna evenveel als in het record jaar 1937: toen waren er 28 leden. De recente ledenwerving was vooral het werk van secreta- ris/penningmeester Kees van der Maas, die allerwege Katse- naars, ex-Katsenaars en andere Noordbevelanders aanzette om lid te worden van dat opmerkelij ke gilde. ”De opleving van de laatste jaren geeft veel hoop voor de toekomst. We moeten de 200 jaar nu wel kunnen halen”, zegt hij optimistisch. ’We zijn zeer gemotiveerd om het Mussengilde in stand te houden. Niet omdat het nodig is (er zijn immers veel minder mussen dan vroeger), maar omdat we een dorpstraditie overeind willen houden. Het zou zonde zijn, als een traditie van 100 jaar zou dood bloeden”. De Christelijke Oratorium Vere niging te Goes gaat dit jaar het 70-jarig jubileum vieren met een tweetal bijzondere concerten. Allereerst, volgens tweejaarlijk se traditie: De Johannes Passi on van J.S. Bach op zaterdag 18 maart a.s. in de Geerteskerk te Kloetinge. Medewerkenden: El len Schuring - sopraan, Lia Ligt- hart - alt, Marten Smeding - te nor, Alex Vermeulen - tenor, Jo sef Baert - bas, Hans Smout - bas. Het Dordts Kamerorkest: Janny Dieleman - continuo, Izaak Ruissen - dirigent. Aan vang: 20.00 uur. Toegangsbe wijzen a f 15,— te verkrijgen in voorverkoop bij Muziekcentrum Mussengildes hebben tot doel, vogels en dieren te doden, die schadelijk zijn voor de gewas sen. Behalve mussen, zijn dat ook eksters, kraaien en duiven. ’’Vroeger waren er véél meer mussen dan tegenwoordig. Toen was de noodzaak om ze af te schieten ook groter. Elke boerde rij had een mesthoop, er waren Nieuwe kunstgebitten en reparaties Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten. Spoedig klaar. Tel afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen. 70; zo hij landbouwer zonder paarden is 30 stuks". (Met een 'landbouwer zonder paarden’ werd doorgaans een am bachtsman bedoeld - red.). Artikel 4 van het reglement stelt een straf op het inleveren van te weinig mussen. De boete was destijds 3 cent per te weinig in geleverde mus. Nu is de afkoop som f 2,Veel leden leveren al lang geen mussen meer in. Dat leidt nu tot de opmerkelijke si tuatie, dat de kas van het Katse Mussengilde jaarlijks het meest wordt gespekt door de boetes, die betaald moeten worden door de leden die geen (of te weinig) dode mussen inleveren. Juist het NIET voldoen aan de doelstellingen houdt het gilde in leven.... De mussen moeten van oudsher worden ingeleverd bij de com missaris van de vereniging. Die functie wordt behartigd door één van de bestuursleden. Al 20 jaar is dat Eduard Priester. Hij hield in de jaren '60 en '70 nog weke lijks zitting voor leden, die mus sen wilden inleveren. Die zitting viel samen met 'de beurs’, het wekelijkse praatuurtje van de boeren uit de omgeving, in De Korenbeurs te Kortgene. Daar liet de heer Priester zich altijd blij maken met een dode mus.... Een topjaar voor het Mussen gilde van Kats was het jaar 1951. Toen werden 2295 dode "Goes”, Korte Kerkstraat 17, Goes en op de avond van het concert in de Geerteskerk. In de maand november volgt het officiële jubileumconcert: Messi ah van G.F. Handel. Behalve de gemeentelijke- en provinciale overheid tonen ook het be drijfsleven en een aantal parti culieren dat zij het muzikaal/kul- turele gebeuren in deze regio van bijzonder groot belang achten. De spontane financiële steun in velerlei vorm betekent voor het koor een enorme stimulans tot het voortzetten en hopelijk uit breiden van de aktiviteiten op de Bevelanden. Vogelzangsweg/hoek Zonnebloemstraat Goes, tel. 01100-14049 De mooiste collecties wand- en vloertegels. BETTE EGROHE Villeroy en Boch sphinx hllibeb^k UCa5an masR Op die jaarvergadering werd ook weer voldaan aan artikel 13 van het handgeschreven huishoudelijk reglement uit 1889 (dat nog bewaard is ge bleven). Daarin staat: "Wie het grootste aantal musschen in levert boven zijn verplichte aantal, is koning voor dat jaar. Hij krijgt 1 gulden premie, ter wijl hij die hem in opbrengst opvolgt, 50 cent premie krijgt”. De titel ’mussenkoning’ bestaat nog altijd. De beloningen zijn in de loop der jaren enigszins aan gepast: f 7,50 en f 5,—. Dit jaar werd Rinus de Regt 'mussenko ning’. Hij had in 1988 nogal wat mussen geschoten, zelfs zoveel dat hij niet alles hoefde in te le veren. Toch werd hij ’koning’. Daarmee kwam een einde aan de heerschappij van Pim van Oeveren, die daarvóór drie jaar achtereen ’mussenkoning’ was geweest. "Het is voor de kampioen- inleveraar eigenlijk een ramp, als hij mussenkoning wordt. Hij krijgt een beloning van f 7,50, maar het kost hem wél een rond je. Per saldo sta je dus als ko ning altijd op verlies”, aldus voorzitter Schippers. "Maar ja, er moeten nu eenmaal mussen (of andere schadelijke vogels) worden ingeleverd, anders kan het mussengilde niet functione ren. En we willen toch allemaal, dat het gilde 200 jaar wordt....”. Bij dat jubileum waren dames overigens niet welkom, afgezien dan van ’reisleidster’ Carin Wig- man. Het Mussengilde is van oudsher een mannenzaak. Tot voor kort zeiden sommige man nen zelfs tot hun vrouw, dat zij niet mee mocht, omdat op de jaarvergadering broodjes met gebraden mussen werden gegeten.... nboerlaHosgesprokbx. Z N G*tae«rtof>lietboH«BfflMHIE KEULS kwalrterts controle p_

Bevelander | 1989 | | pagina 1