A Griezelen hoort een beetje bij de laatste dagen van het jaar: GRAND THEATER mode arco 30-66®/® Beveland sterkst groeiende regio UUR FOTOSERVICE Vierschoore Ü^rHAAR+h^ 1 Alle medewerkers van wensen u een voorspoedig en swingend 1989 hans \ian den HONEN haarmode Koningstraat 8 - Goes 01100-14859 Woensdag 28 december 1988 - 40e Jaargang no. 52 WEER GULDENS KADO (GIGANT) GOES Zie pagina.... KODAK EXPRES QUALITY CONTROL VOORJAARS COLLECTIE ’89 ’n huis vol J.P.A. Rossël tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraak 01184-14533 Hobeinstraat 52 Vlissingen Pak die has... OP OF bij uw KAASGIGANT iMmc&huis I DAR55CI-OOL JARViER Jack’s Cotne» s-Heetenk^- Ook voor heren haarwerk o I 40 verdiepingen spanning en avontuur Do.. Vrij Za.. Zo.. Ma. Di.. Wo. Bloederig GOES, 01100-15165 29 dec. t/m 4 jan 21.30 u. 21.30 u. GESLOTEN 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. (Van een onzer redacteuren) GOES/YERSEKE - Verhalen vertellen: het was een populaire bezigheid in de tijd, dat het fami lieleven niet afhing van de vraag ”Wat is er op tv?”. Per regio F HD@ Ufinmn Elfjes.... GEHEEL NEDERLANDS GESPROKEN Abbekinderen W/AUTtnSK^^ TVtyVUL JL WINKjzU grote markt 7, goes, tel. OTIOO-16159 Do... 14.00-19.00 u. Vrij.. 14.00-19.00 u. ZaGESLOTEN Zo... 14.00-19.00 u. Ma.. 14.00-19.00 u. Di.... 14.00-19.00 u. Wo19.00 u. Mispelboom EEN FILM ALS GEEN ANDER Weer brand Een terugblik Heks urt°nze Wo14.00 u. Kindermatinee A.L. 1830 1850 1870 1890 1910 1930 1950 1970 1988 Wij wensen U een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1989 ctj C. SPOKEN NAMEN VURIG WRAAK Veel vertellingen uit vervlogen tijden waren pure bangmakerij.. V I. ZM m 95 ran Ned 350000 300000 - 250000 200000 150000 100000 50000 I Inwonertal Zeeland Zld in 95 van Ned ■fl- I spraakje met zijn meisje niet was nagekomen? Volgens de sagen werd bij de Mispelboom in Yerseke in de Franse tijd ook eens een soldaat van Napoleon getroffen door een bliksemstraal. De soldaat wilde ter plekke de geesten gaan verjagen, maar de blik semschicht trof hem op het glanzende metaal van zijn sa bel. De Fransman overleefde het niet Aldus de overlevering. voeren, komt ook terug in een verhaal, dat vroeger in KRUI- NINGEN en omgeving werd verteld. Ook hier waren twee boerenknechts op vrijersvoe ten in het geding. U ziet het: steeds komen dezelfde ele menten in een verhaal terug. Een bloederig verhaal is af komstig uit ’s-HEERENHOEK, waar op de gevel van de hof stede De Drie Klauwen bij een kelderluik drie geweldige han den waren gekalkt. De overlevering vertelt haar mensen zich in een jaar in Zeeland vestigt. Het vertrek uit Zeeland vertoont van jaar tot jaar minder grote schom melingen De vertrekover- schotten van de laatste jaren vinden hun oorzaak dan ook niet in het vertrek van veel in woners, maar in het geringe re aantal mensen dat in Zee land komt wonen. De pastoor van Kwadendamme liet zien niet door een heks van de wijs brengen, toen hij in zijn sjees door het dorp reed (De hier beschreven vertellingen zijn te vinden in het Zeeuws Sa genboek van Sinninghe. Ze wer den zo ’n 50 jaar geleden opgete kend door volkskunde-liefhebber G.D. van Oosten uit Yerseke. Het verhaal uit 's-Heerenhoek staat in het 53e Jaarverslag van de Breede Watering, naar een me dedeling van W. C. van Liere - red.) Inwónertal Zeeland 1830-1988 en aandeel in Nederlandse .bevolking 'iiH***^ truien - - broeken - rokken - 2-dlg. 3-dlg. pakken - blazers jacks jeans jurken - sets - sweaters - shirts overhemden collpulls enz... Regionaal bestaan er verschil len in de bevolkingsontwikke ling. Zuid-Beveland is de enige regio waar in de afgelopen jaren steeds sprake is geweest van een toenemende bevolking. Ook Schouwen-Duiveland kende de laatste jaren enige groei. In ne gatieve zin springen Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren eruit. In deze regio’s loopt het inwo nertal als gevolg van vergrijzing en vertrekoverschotten duidelijk terug. De inwonersaantallen van Noord-Beveland en Tholen/Sint Philipsland blijven de laatste ja ren tamelijk constant. Ook de toekomst laat een verschillend beeld zien. De oorzaken kunnen zowel in de natuurlijke aanwas als in de migratie zijn gelegen. Schouwen-Duiveland en de Be- velanden kunnen in beide va- over: ”ln vroeger tijden was de boerderij niet erg veilig. De hoe ve, eenzaam in de polder, werd vaak overvallen door roversben den. De bewoners verdedigden zich dapper. Na een bloedig ge vecht moesten de rovers zich te rugtrekken. Drie afgehouwen handen bleven op de kelder vloer achter..,.”. En zo hielden de Bevelanders elkaar in vroeger tijden bezig. Sidderverhalen bij gaslicht of kaarslicht: ze kwamen vooral tot leven tegen het eind van het jaar.... My little Pony Het fenomeen van de elfjes, Uitgebratht door Hungry hcturei b —ÜSEAN LENNON KELLIE PARKER BRANDON ADAMS-| JQE PESCii J STS BRUCE BROUGHTON .SS.'STSMICHAEL JACKSON Inwonertal Zeeland nr 400000 - in diverse tees- teViike BRUCE WILLIS DIE HARD In de laatste dagen van dit jaar sluiten we aan bij'die folklore uit grootvaders tijd. Dit artikel ver haalt van vertellingen uit onze regio, zoals die tot de jaren ’50 bij gas- of kaarslicht werden overgedragen van vader op zoon, van moeder op dochter. Kunt u zich voorstellen, dat kin deren en kleinkinderen in een mengeling van spanning en sid dering luisterden? Genieten en griezelen tegelijk... Ook de Mispelboom in YERSE KE was een bekende verblijf plaats van spoken. Een jonge man, op weg naar zijn meisje, werd er ooit opgewacht door 11 kleine gedaanten, in blinkend witte gewaden. Ze tilden hem op en zweefden met hem over een sloot naar een wei. In de wei be gonnen ze met hem te dansen, tot hij er uitgeput bij neerviel. De andere morgen zag hij aan het verkleurde gras precies, waar die iemand optillen en mee- de elfjes gedanst hadden Had de jongeman het verhaal misschien verzonnen als excuus voor het feit, dat hij het af- Vestigingsoverschotten zijn tamelijk uniek voor Zeeland. Alleen in 1946 en 1947 en in de periode van 1966 tot en met 1981 vestigden zich meer mensen in Zeeland dan er vertrokken. De vestigings overschotten in de jaren ze ventig hangen onder meer samen met de grote vlucht die de industrialisatie in Zee land in dat tijdvak nam. Van af 1982 is er weer sprake van jaarlijkse vertrekoverschot ten. Per saldo zijn in de laat ste honderd jaar ruim 120.000 personen uit Zee land vertrokken. Deze vertre koverschotten zijn de belang rijkste oorzaak van de naar verhouding geringe bevol kingsgroei van Zeeland. In de meeste optimistische prognoses werd ooit een in wonertal van 750.000 voor Zeeland in het jaar 2000 voorzien. Dat was in de Tweede Nota Ruimtelijke Or dening van 1967. In datzelf de jaar werden in de Zeeuw se ontwikkelingsschets in 2000 nog 600.000 inwoners voorspeld. Zes jaar later kwam het CBS met een ra ming die al flink lager lag. Spoken en vuur: ze werden vaak met elkaar in verband ge bracht. Zo ook in het verhaal van Peter Rouaan en zijn vrouw Kea, die in 1807 op een boerderij in YERSEKE woon den, vlak bij de kerk. Rouaan was een gemoedelijke baas, zijn vrouw was een feeks. Het paar had enkele nichtjes (die wees waren) in huis. De kin deren hadden een slecht leven. Ze moesten hard ploeteren. Ze stierven in 1807 aan de tering (tuberculose). Kea moest boeten voor haar tirannie. Na haar dood doolde haar geest rond de boerderij. Toen de hele boerderij afbrand- de verscheen haar schim tel kens bij de nieuwe woningen, die op die plaats werden gebouwd. Sommige bewoners van die hui zen beweerden bij hoog en bij laag, dat ze af en toe een flinke tik op de vingers voelen, terwijl er toch niemand in huis is.... In de afgelopen 150 jaar nam de Zeeuwse bevolking toe van .on geveer 150.000 tot ruim 350.000. Dat lijkt veel, maar ver geleken met de toename van het aantal Nederlanders is de groei in Zeeland beperkt. Door de snellere groei in andere pro vincies, is het aandeel van Zee land in de totale bevolking van Nederland allengs kleiner ge- Over heksen deden vooral in de vorige eeuw veel kwaadaardige verhalen de ronde. Een populair verhaal werd in de Zak van Zuid- Beveland verteld over een heks, die in KWADENDAMME een ’bezoeking’ was. Denk overigens niet, dat het een legende was. Nee, het is waar gebeurd. Het verhaal werd door Adriaan Tramper uit Kwaden damme (die in de jaren ’20 in Yerseke in het huis van armen zorg werd verpleegd) hoogst persoonlijk verteld aan volksver halenverzamelaar G.D. van Oosten. En volgens Van Oosten geloofde Tramper heilig in het verhaal... Vooral in de laatste dagen van het jaar, als hele gezinnen bij el kaar groepten, kwamen de ver halen los. Legendes over ge beurtenissen, die nooit hadden plaatsgevonden, maar die ge makkelijk hadden kunnen ge beuren. En dan is het folklore, dat die verhalen worden door verteld. Van generatie op gene ratie. De televisie zat immers overlevering nog niet in de weg.... Opmerkelijk was, dat in de verhalen vaak brand, vuur en bliksemschichten voorkwamen. Geesten hielden zich op in don kere kelders, spoken waarden rond in de buurt van al leenstaande bomen. En dan was er bloed. Véél bloed. Met name kinderen luisterden graag naar de sagen, die hun ouders of grootouders hen ver telden. Ze griezelden er vaak van. Ze werden bang gemaakt. Maar wat is er spannender dan in de donkere dagen tussen Kerst en Nieuwjaar een beetje te Ridderen? Dat hoort toch bij die dagen. De bevolkingsgroei in Zeeland is er de laatste jaren wat uit. In 1987 kwamen er totaal zegge en schrijve 67 nieuwe inwoners bij. Het geboorteoverschot bedroeg weliswaar 999 zielen, aan de andere kant verlieten er 932 méér mensen onze provincie dan er zich vestigden. Alleen (Zuid)-Beveland ziet zijn bevolking nog gestaag groeien. En ook voor de komende jaren zijn de ver wachtingen voor deze regio een verdere bevolkingstoename. Aldus meldt het Bureau Voorlichting van de provincie in zijn in formatieblad van december 1988. Op 1 januari 1988 -nu dus een jaar geleden - telde Zeeland 355.501 inwoners. Er zijn door de provincie voor de komende jaren twee prognoses gemaakt. De zogenaamde nulvariant en de trendvariant. Volgens de eer ste zal tot het jaar 2000 de be volking jaarlijks met ongeveer 1000 mensen groeien, de trend variant gaat uit van een gemid delde bevolkingstoename van 200 per jaar. Als plaats van ves tiging heeft Zeeland de laatste decennia een zeer bescheiden rol gespeeld ten opzichte van andere delen van Nederland. Al leen rond de zeventiger jaren kwamen er meer mensen wonen dan er naar elders vertrokken. Dat had te maken met de in dustrialisatie die toen op gang kwam. Vanaf 1982 worden er echter weer vertrekoverschotten gesignaleerd. In 1967 werd nog de verwachting uitgesproken dat Zeeland rond de jaarwisse ling zo'n 600.000 inwoners zou hebben. Als we de thans bij gestelde prognoses volgen, dan komen we aan zo’n 365.000 uit. Niettemin ligt het gemiddelde geboortecijfer in onze provincie ten opzichte van de rest van Ne derland boven het gemiddelde. rianten een bevolkingstoename verwachten. Behalve de natuur lijke groei draagt vooral ook het vestigingsoverschot hiertoe bij. In de andere regio’s zijn er juist vertrekoverschotten. In vergelij king met Nederland is Zeeland meer vergrijsd. Landelijk is 12 procent van de bevolking 65 jaar of ouder, in Zeeland is dit 15 procent. In Zeeland wonen ruim 11.500 personen met een buitenlandse nationaliteit, tesamen iets meer dan 3 procent van de Zeeuwse bevolking. Landelijk ligt dit per centage iets hoger, namelijk op bijna vier. Bijna de helft van de buitenlanders in Zeeland is Belg Daarna volgen op afstand achtereenvolgens de Turken, Marokkanen, Britten, Westduit- sers, Joegoslaven, Italianen en Amerikanen. Tramper vertelde, dat in zijn ge boortedorp Kwadendamme in zijn jeugd een gevaarlijke heks woonde. Ze had vooral de pik op voertuigen. Ze liet soms een kar verderrijden op 2 wielen, soms liep er een wiel af, soms liet ze hem kantelen, soms ook liet ze een boerenkar ’steil van den diek' afrijden. Ooit wilde ze de pastoor van Kwadendamme te grazen ne men. Maar die kende de zwarte kunst nog beter dan zij. De sjees van de pastoor verloor géén wiel. Integendeel, de heks werd naar het wiel toegezogen. Ze moest (of ze wilde of niet) hij gend en zwetend meedraven tot aan de pastorie. En de’pastoor had alléén maar gemompeld: "Hou vast, zeg ik je....!”. Eén van de meest vertelde ver halen is afkomstig uit de buurt schap ABBEKINDEREN (bij Kloetinge), waar volgens de overleveringen een leegstaande boerderij de 'woning’ was van een spook. Het was er niet pluis. Toen een landloper daar ooit lag te slapen, zweefde om midder nacht het spook binnen. Hij be tastte de zwerver, maar deze hield zich slapende. De geest ging daarop naar de schouw in de huiskamer en haalde daaruit een tegel weg. De zwerver hoorde gerammel van geld, dat in een kistje zat. Daarna zette het spook het kistje weer op zijn plaats in de schouw, met de te gel ervoor. De landloper was op een prima idee gebracht. Hij nam de ande re morgen de buit mee. Het spook voelde zich bestolen. De volgende nacht ging de boerde rij in vlammen op. De wraak van de geest! Willem Biersteker en Marinus Sinke hadden verkering op de zelfde hoeve, ’s Zaterdags avonds trokken ze hun werkkle- ren uit, deden hun beste spul aan en gingen samen op pad. Naar hun meisjes, op de hoeve buiten het dorp. Op een keer zagen ze in de buurt van de Kruiningse Vliet tal rijke lichtjes. Ze leken over het water te zweven. Plotseling wer den de twee stevige boeren knechts door onzichtbare han den van de grond getild en par does tussen de lichtjes in het water geplonst. Ze stonden tot hun middel in het water van de Vliet Of ze op tijd op hun af spraakje kwamen, vermeldt de story niet.... 1 nieuw® coiiectj® worden. In anderhalve eeuw liep dit terug van ruim vijf procent tot minder dan 2,5 procent nu. Pie ken in de bevolkingsgroei in Zeeland deden zich voor rond de eeuwwisseling, in het begin van de jaren dertig, de eerste ja ren na de Tweede Wereldoorlog en gedurende de jaren zeventig. De laatste jaren daalt het inwo nertal van Zeeland. Dit is in de geschiedenis van deze provin cie eerder gebeurd. Ook in de tweede helft van de jaren twintig van deze eeuw, gedurende de Tweede Wereldoorlog en in 1953 (het jaar van de waters noodramp) liep het aantal inwo ners van Zeeland terug. Of de bevolking groeit of niet hangt af van: - de natuurlijke aanwas (fret saldo van geboorte en sterf te) en - de migratie (het saldo van vestiging en vertrek). Het grillige migratiesaldo door de jaren heen heeft in hoofdzaak de schommelin gen in de bevolkingsontwik keling van Zeeland bepaald. Bovendien drukt het migra tiesaldo een steeds grotere Stempel op de bevolkingsont wikkeling omdat de natuurlij ke aanwas steeds kleiner wordt. De natuurlijke aanwas loopt al jaren terug. In 1950 wer den er nog 3.000 mensen meer geboren dat er stier ven; in 1987 was dit gedaald tot minder dan 1.000. Het grillige verloop van het mi gratiesaldo hangt in de eer ste plaats samen met de gro te verschillen van het aantal iiiiiiiiiIIIHIII 6 1' Üjl

Bevelander | 1988 | | pagina 29