A Eén van de laatste fulltime kosters neemt afscheid: GRAND THEATER erco HONEN haarmode Koningstraat 8 - Goes 01100-14859 T ig Gerard Hagenaar was ruim 43 jaar koster van RK-kerk geven concert AmëïücA hem M Gebr. Brouwer en Sander van Marion UUR FOTOSERVICE 1(11 Verschoore 4 V00R ”AAB hans Non den Woensdag 23 november 1988 - 40e Jaargang no. 47 FIDELIO Koopavonden in Goes dan een verfijnde geur uit de kollektie van PARFUMERIE VAN BIEMEN als een geschenk meer moet zijn dan een surprise alleen KODAK EXPRES QUALITY CONTROL wm&fhuis ’n huis vol mode Ook voor heren haarwerk BIOSCOPERA Goes, 01100-15165 24 t/m 30 nov. Zondagmorgen 11.00 u. 3 f ca Tip-top Voorbeeld De koffie staat weer op U te wachten <5 ca r p c Goesenaar Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag14.00-19.00 u. en21.30 u. Maan-dins-woens.. 20.00 u. KWALTTLHSKJ^^^ T&WJL JL W!NK£JJ grote markt 7, goes, tel 01100-16159 Weinig thuis O Vóórnamen 3 5 Oude stempel z: s: p* c 3 OQ P 3 EDDIE MURPHY WH WW* I Ik kon nooit met mijn vrouw naar de kerk (Van een onzer redacteuren) Afgelopen zondag nam Gerard Hagenaar afscheid. Ruim 43 jaar was hij koster van de rooms-katholieke kerk in Goes laatste fulltime kosters in de rk-kerk. Het werk van de heer Ha genaar wordt voortgezet door een groepje vrijwilli- De functie van de heer Ha genaar is tot een uitster vend beroep. Hij is (behou dens koster H. Fackler in Heinkenszand) één van de Q. De R.K. Heilige Maria Magdale- nakerk in Goes 'Ik ben dus wel een Goese Ha genaar, maar zeker geen Haag se Goesenaar’, legt hij lach- tend uit. Nu hij 65 jaar is geworden, breekt zijn pensioen aan. Niet minder dan 43 jaar diende hij de Goese parochie. Soms 40 uren per week, maar meestal zo’n 60 uren per week. Het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zal voor hem en zijn vrouw grote veranderingen te weegbrengen. ’We gingen nooit samen naar de kerk, en we gin gen ook nooit samen uit de kerk naar huis Behalve dan in de va kantie'. 'Ik zal dit jaar eens anders Kerst feest vieren. Voor het eerst sinds 43 jaar zal ik vaker thuis dan in de kerk zijn’. Uit alles blijkt, dat Gerard Hage naar een katholiek gelovige is van het oude slag. Modern in zijn da gelijkse gedachten, maar behou dend in zijn kerkelijke opvattin gen. Hij houdt niet zo erg van ver anderingen in het kerkelijk leven en in de kerkelijke praktijken. Hij hecht sterk aan de verworvenhe den van de oude tijd: 'Het is nog niet eens zo lang geleden, dat ik 7 dagen per week werkte. Altijd, van zondag tot zondag. Nu heb ik dan één dagje vrij in de week. Op woensdag. Ik noem die dag kosterszondagJa toch? Een ander heeft altijd op zondag vrij, ik op woensdag’ 'Ik heb mijn kosterswerk altijd met liefde gedaan, omdat ik enn ge loofde. Alles moet tip-top in orde zijn. Ik zou niet graag willen dat er tijdens een mis iets misliep. Ik wil de graag, dat alles netjes ging'. 'Ik heb het altijd leuk gevon den, om de boel op zondag morgen langzaam in beweging te zetten. Ik geniet van de rust, die er 's morgens vroeg in de kerk heerst. Dat geldt niet al leen voor de zondag. Ik kan de hele dag in de kerk dweilen, boenen, schrobben of zilver poetsen. Dat verveelt nooit. Ik voel me zeer beschermd in de kerk'. Ik heb er overigens geen en kel bezwaar tegen, dat de kerk heb - héél af en toe - wel eens overwogen om te stoppen en een ander baantje te zoeken. Maar ja, wie wil er een koster hebben? De enige referentie, die ik kan opgeven is de kerk'. Wat moet een nieuwe werkge ver daarmee aan?’ 'Ik vind het triestig hoor, dat het roomse kerkelijk leven in Neder- Op de foto: organist Sander van Marion. Ludwig van Beethoven Met: GWYNETH JONES JAMES KING Koor en orkest van de Deutsche Oper Berlin - o.l.v. Karl Böhm Regie: Gustav Rudolf Sellner Gfl BS. 3' 3 3 O O. Het 12e en op één na laatste concert in de serie Kerkconcer- ten, die dit seizoen georgani seerd is door de Orgelcommis sie van de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, zal plaatsvinden op za terdag 26 november a s. aan vang 20.00 uur. In de oude, Mid deleeuwse kerk zijn de concert- gevers die avond de bekende trompettisten, de Gebr Brouwer en organist Sander van Marion, die het monumentale Batz- Witte-orgel zal bespelen. Er wordt een afwisselend program ma gebracht onder de titel 'Feest op Feest’ - muziek rond het Kerkelijk Jaar Er zullen wer ken klinken voor trompet en or gel, alsmede voor orgelsoli van J.S Bach (o.a. ’Wohl mir, dass ich Jesum habe’), G.F Handel (o.a. Allegro en 'U zij de glorie’), Th. Dubois (Grand Choeur; Mar che des Rois Mages), A. Guil- mant (Cantilène Pastorale in In tegenstelling tot wat zijn naam doet vermoeden, is hij een ras-echte Goesenaar. Hij werd in november 1923 gebo ren in het Rozemarijnstraatje. Oscar de la Renta Fendi Etienne Aigner voornaam noemen. ’Ik heb de pastoors Niveen van Dijkem, Holtkamp, Bastiaansen en (nu) Kempers meegemaakt. Ik hoor iedereen tegenwoordig ’Dirk’ te gen de pastoor zeggen. Ik kan dat maar slecht verdragen. Ik ge loof dat ik de enige ben, die nog pastoor’ zegt. Hij is toch de pastoor? Kijk, de dokter is de dokter, de burgemeester is de burgemeester. Dan moet je ze geen Piet of Klaas noemen. Dan gaat de romantiek van de per soonlijke verhoudingen af. Voor mijn kleinkinderen ben ik opa’. Stel je voor, dat ze me ineens Gérard’ gaan noemen. Ik moet er niet aan denken openstaat voor toeristen en andere belangstellenden. Als ze zich maar netjes gedragen. Het is en blijft tenslotte een kerk. Eerbied moet er blijven'. 'Veel mensen denken, dat de koster van een kerk veel thuis zit. Nou, daar heb ik nooit wat van gemerkt. Ik verzorgde de admi nistratie van de vrijwillige bijdrage (Kerkbalans) en van het rk- kerkhof Dat is het enige onder deel van mijn werk, dat ik altijd thuis deed’. 'De voorbereiding van de missen kun je niet thuis doen. Rouw - en trouwdiensten ook niet. Kerkon- derhoud kun je ook niet thuis doen. Ik haalde op 250 adressen de vrijwillige bijdragen op (per maand, kwartaal, half jaar of jaar). Dan moet je ook van huis’. Maar Gerard Hagenaar deed nog méér. Hij was ook grafdelver. 'Ik heb in mijn leven zo’n 600 graven gespit op het kerkhof aan de Zuidvlietstraat Je kan niet zeg gen, dat ik als koster een saai le ven heb gehad. Soms ging ik ’s morgens grafdelven in overall en op klompen. Daarna ging ik me verkleden voor de ochtendmis, daarna weer spitten op het kerk hof. Vervolgens stapte ik met mijn tasje op de fiets om kerkbijdragen te gaan ophalen, 's avonds was er dan weer lof. Nee, aan afwis seling geen gebrek. Af en toe voelde ik me nét prins Bernhard: 3 tot 4 maal verkleden op één dag 'Ik ben altijd erg gelukkig ge weest in het kosterschap. Ik Het 13e en tevens laatste kerk- concert in de Ned. Hervormde Kerk te Kapelle vindt plaats op 2e Kerstdag, 20.00 uur. Dan concerteert de Chr. Oratorium Vereniging te Goes o.l.v. Izaak Ruissen, m.m.v. John van den Beemt (cello) en de organisten Jannie Dieleman en Stoffel Gunst. CA C/3 B. 3’ o B a Ci land zo verwatert. Het is erg ver drietig voor vaders en moeders, dat hun kinderen niet meer naar de kerk willen. De meeste ouders gaven toch met de beste bedoe lingen het goede voorbeeld. Dan is het droevig, als dat voorbeeld niet wordt nagevolgd'. ’Maar daarin schuilt nog een an der gevaar. Kijk, Goes heeft nu alles nog. Je kunt hier nog elke dag naar de kerk. Elke dag is er een mis. Zaterdagavond is er een Nederlandse mis, zondagmorgen is er een stille mis, daarna een Latijnse hoogmis. Er is een prachtig mannen- en jongens koor, in mei en oktober is er altijd lof, in de vastentijd is er de kruis weg. Kortom: nü is het er nog. Dat moet zo blijven. Maar daar voor is daadwerkelijk medeleven nodig Aan één ding heeft Gerard Hage naar (drager van de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje Nassau en de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifi- ce) nooit kunnen wennen. Dat is het ’moderne’ verschijnsel, dat parochianen hun pastoor bij de CA P Cartier Chanel Christian Dior Hermes Estée Lauder Gianni Versace Aramis O c q co o 2- r* 3 n a a> 3 •3 2. CA GOES - Kunt u zich een kerk zonder koster voorstellen? Ik niet. En toch zijn er kerken, die géén koster hebben'. Voor Gerard Hagenaar bestaat er geen twijfel: koster is een héél oud beroep. Daarom moet je een functie, die de eeuwen heeft over leefd, niet zomaar overboord zetten. ’In het Oude Testament is er al sprake van akolieten en ordebe waarders. De naam doet er ei genlijk niet zoveel toe. Het waren in elk geval helpers van de priester'. 'Ik vind het daarom erg jammer, dat er geen koster voor mij in de plaats komt. Maar ja, dat is de keus van de parochie. Daar heb ik me bij neer te leggen Toch is het wel jammer, dat in onze gehe le regio nu nog maar één vaste koster over is in de rk-kerk: Fac kler in Heinkenszand’. Afgelopen zondag stond de H. Mis in de Heilige Maria Magdale- nakerk in Goes in het teken van het afscheid van koster Ha genaar. Bes gr. terts), J Knecht (Die Au- ferstehung Jesu, een klankschil dering voor orgel), L. Boëlmann (Toccata uit ’Suite Gothique’), alsmede enkele composities en improvisaties van Sander van Marion. De kerk, die verwarmd is, is ge opend vanaf 19.30 uur en de en tree bedraagt: f6,—; CJP en 65+ f4,50 en kinderen t/m 12 jaar f3, Gerard Hagenaar in de kerk, waarin hij vanaf 1945 ’diende’ als fulltime koster Zoals al eerder gezegd: Gerard Hagenaar is een katholiek van de oude stempel. En hij komt daar graag voor uit. ’Helaas zie je veel katholieken alleen maar in de kerk als ze trouwen en als ze een kind laten dopen. Maar als ze doodgaan, is Leiden ineens in last. Dan moet hij/zij ineens rooms begraven worden. Ik vind dat droevig. Onze Lieve Heer moet niet in je gedachten schie ten in tijden van nood. Je moet al tijd zijn nabijheid zoeken’. 'Maar helaas is het rijke roomse leven de laatste jaren sterk afge kalfd Wat wij hier in Nederland in onze kerk de afgelopen 20 jaar hebben afgebroken, dat heeft het communisme in Rusland nog niet in 40 jaar voor mekaar gekregen. En toch: in Rusland blijft de kerk zichzelf. Ze behoudt haar oude waarden Tegen alle verdrukking in’. P 8 75 P er p 3 3 O) 75 O 3* P CA Genny Gucci Armani Dunhill Boss Hij zoekt een En, als het eten 'vrouw die zijn kan, nog wat intellect kan anders ook. Met ’t oog op Sinterklaas worden er komende week koopavonden in stad en streek gehouden. Vorige week maakten we daar voor wat Goes betreft al melding van. Voor alle dui delijkheid geven we nog even aan op welke dagen er in Goes koopavonden zijn. De eerste is op dinsdag 29 november. Vervolgens zijn de winkels tot negen uur *s avonds geopend op woensdag 30 november, donderdag 1 en vrijdag 2 december. Tijdens de koop avonden loopt men alle kans Zwarte Piet op straat tegen te komen, zo laat de Goese Middenstands Cen trale ons weten. Ook zater dagmiddag 3 december lopen ze rond door de Goe se binnenstad. gers. Een stukje traditie gaat daarmee verloren. De beroepskoster verdwijnt. Het kosterloze tijdperk breekt aan

Bevelander | 1988 | | pagina 1