NATIONALE OKTOBER Schep ’ns rust in interieur Blaas uw interieur nieuw leven in 1 Art Deco anno 1988 I uil 9 Interieurtips Behangen kun je best zelf Zelf je kamer opknappen ■M i 25 DE BEVELANDER r MM 1 Kamerbreed zitten? Kwestie van durven Doe ideeën op Stijlloos? Bewuste kleurkeus Oude pastels Vraag advies Laktinten t Ook bij een riante groep zitmeu belen kan een vraagteken wor den gezet. In veel gevallen biedt die permanent plaats voor veel meer personen dan het aantal bewoners dat er dagelijks ge bruik van maakt. De vertrouwde driezitsbank is vaak een ruimte- vreter, zeker wanneer die is ge combineerd met een tweezits- bank, een volumineuze fauteuil, een salontafel en een stel bijzet tafeltjes. Een beetje zonde van de ruimte eigenlijk, zo’n precies in principe is iedere tijd van het jaar natuurlijk geschikt om de sfeer in huis te vernieuwen, maar het najaar is toch wel de tijd bij uitstek! Tenslotte wordt het er buiten ook niet vrolijker op, hoog tijd om het binnen ex tra sfeervol en gezellig te ma ken. Het is trouwens ook nog Hebt u dat nou ook, als u thuis eens goed om u heen kijkt? Dat u denkt: het ziet er allemaal nog best goed uit en tóch... Het is net of de fut er uit is! De sfeer in huis mag eigenlijk best eens een flinke oppepper hebben. Maar hoe? Dat is niet zo moei lijk. Met behang en verf in één of enkele verfrissende, nieuwe tin ten. Daarmee blaast u uw inte rieur nieuw leven in. Bij de foto: zorgvuldig om springen met de beschikbare ruimte is belangrijk bij wo ninginrichting (foto Kader- collectie) Wat is zo kenmerkend voor deze "klassieke” woonstijl anno nu? In de eerste plaats schitterende laktechnieken, ontleend aan de Art Deco-stijl uit de jaren twintig. Rood, zwart en goud zijn kleu ren die niet alleen toen, maar ook nu weer volop worden ge bruikt. Ook kleuren als bruin, geel en wit passen in deze stijl. De bijzondere schilder- en lak technieken die kenmerkend zijn tot modern. En wat misschien vreemd klinkt, is dat er momen teel opvallend veel "stijlloze” behangsels zijn. Daarmee be doelen we behang-ontwerpen die zich prima lenen voor toe passingen in totaal verschillen de interieurstijlen. Behangsoor- ten die door een ingetogen kleurgebruik en door hun vrij tijdloze dessinering niet direkt stijlgebonden zijn. Maar wél ui terst stijlvol! Bij de foto: Veel woninginrich ters bieden eigentijdse varian ten op de Art Deco-meubelen uit de jaren twintig. wordt een sfeer van licht en ruimte gecreëerd. Kenmerken van de meubelen van toen zijn ook beeldbepalend voor een be langrijke stroming op meubelge- bied van dit moment: sober pompeus, stijlvol en kreatief, uit dagend in uitstraling. ties verenigd zijn, zouden wat dat betreft uitkomst kunnen bieden. pas zithoek. Met twee slanke tweezitsbankjes en eventueel een niet te pompeuze fauteuil, of een tweezitsbankje en twee fauteuiltjes zijn veel flexibeler en minder ruimteverslindende zit- combinaties denkbaar. Voor deel is dat er tenminste nog ruimte overblijft om de meube len ook eens anders te rang schikken wanneer u dat wenst. En doet zich een gelegenheid voor waarbij u meer zitplaatsen nodig hebt, dan kunnen enkele leuke klapstoelen, die tevens in de eethoek niet misstaan uit komst bieden. Ook kunnen com fortabele eetkamerstoelen een reserve vormen voor de zithoek. Er is overigens de laatste tijd een duidelijke tendens waar- Wist je dat behangen helemaal niet zo moeilijk is als het lijkt? Misschien best een idee om je eigen kamer eens een opknap beurt te geven! Met een geinig behangetje en een lik verf kom je al een heel eind. Wedden dat je zelf op nog veel meer goede ideeën komt als je eenmaal bezig bent? Toegegeven, er is soms best een beetje durf voor nodig om het interieur eens ènders vorm te geven dan velen van ons ge wend zijn. Door hier en daar ge woon, helemaal niks neer te zet ten of op te hangen. Waarom persé die salontafel in het mid den? Waarom al die losse plan ten en plantjes, "hebbedinge tje”, overal waar je kijkt? En waarom een muur zó volgehan gen, dat niets dat eraan hangt nog de aandacht krijgt die 't ver dient? Probeer ook eens iets weg te laten, tenminste, als u waarde hecht aan ruimte en een rustige atmosfeer. Ruimte om te wonen, ruimte om te spelen en om je vrij in te kunnen bewegen. Is alles harmonieus ingedeeld, op logische plaatsen neergezet en op de juiste wijze aangelicht, dan zult u bemerken dat juist in een rustig en ruimtelijk interieur een hoop warmte en gezellig heid kan huizen. De nieuwe behangkleuren en - dessins passen perfekt binnen de totale interieurmode. Over kombinaties is goed nagedacht. U zult dan ook in bepaalde be- hangkollekties bijpassende gor dijnstoffen aantreffen en soms zelfs tapijt. Maar behalve dat is het ook heel goed mogelijk om bijvoorbeeld met een be- hangstaal of een stalenboek naar de woningstoffeerder te stappen en dan zult u zien, dat de behangmode prachtig aan sluit bij de mode in woningtex tiel. En andersom. Al kijkend doet u vanzelf ideeën op. In de behangmode zijn qua stijl uitersten verenigd Van klassiek - Kies voor woningtextiel één basistint, die in verschillen de nuances kan worden toe gepast. Combineer deze kleur met wit. Kleur spreekt pas - ook heel zachte pastels - in combinatie met wit. - Gebruik in krappe ruimtes niet te veel (verschillende) kleuren en niet te donkere. Die laten de kamer kleiner lijken. - Houd bij het maken van een inrichtingsplan rekening met de dagelijkse leefbe- hoeften en niet met uitzon derlijk gebruik van de ruim te, zoals die ene keer per jaar dat u met een feestje dertig man over de vloer heeft. - Nederland is een land met veel sombere luchten en duistere dagen. Laat zoveel mogelijk licht binnen en kies voor materialen, kleuren en dessins die door hun weer- neembaar naar slankere, ranke re en sobere meubelvormen, waarmee u de beschikbare ruimte in huis mooi kunt sparen. Zowel optisch (voor 't oog) als reëel (wat afmetingen en volume betreft). Doe daar dus uw voor deel mee, mocht u toevallig aan nieuwe meubelen toe zijn. Niets is zo persoonlijk als het kleurgebruik in huis. Maar ver geet niet dat neutrale tinten het minst aan mode onderhevig zijn en dus ook voor een zekere ma te van rust zorgen. Ga in elk ge val bewust en consequent te werk bij de toepassing van kleu ren. Zwicht niet te gauw voor een combinatie die nét accepta bel is - op de langere duur zult u zich daar juist aan gaan erge ren. De mode in interieurstoffen, tapijt en wandbekleding biedt talloze mogelijkheden om qua kleur en dessin een harmonieus "totaal-interieur” mee samen te stellen. Komt u er zelf niet uit, vraag dan het deskundige ad vies van een goede woningin richter. kaatsing een beeld van zon nigheid geven. - Houdt u van een strakke, zakelijke stijl, neem dan als raamdecoratie lamellen (ver ticaal, horizontaal), plissé of strakke en gladde paneel- gordijnen. - Wie van knus en behaaglijk houdt, geeft meestal de voorkeur aan geplooide gor dijnen, al dan niet gecombi neerd met vitrage, op rails dan wel aan roeden. Vouw- gordijnen - die men desge wenst zelf kan maken - ge ven het geheel een noncha lant karakter. - Heel apart en nonchalant kunt u gordijnen als volgt op hangen: wikkel een afge werkte lap stof één of meer malen om een roede en laat hem dan losjes omlaag val len tot op de grond, waar u het geheel een beetje dra peert. In een handomdraai gebeurd en later gemakke lijk te wijzigen. Uiteraard kunnen zulke gordijnen niet worden dicht gedaan. Com bineer ze dan met vitrage, lamellen of vouwgordijnen. - Gordijnen of lamellen tot op de grond maken een ruimte optisch groter. Lamellen kunt u gerust voor een radia tor hangen. Neem in zo'n geval voor gordijnen liefst een transparante - warmte- doorlatende - stof. - Soms ontstaat door de af metingen van een kamer bij toepassing van kamerbreed tapijt erg veel snijverlies. Neem dan liever tapijttegels. - Wit tapijt staat heel mooi, maar dat duurt meestal maar even. Als u toch wit wilt - het weerkaatst prachtig alle binnenvallend licht - waarom dan geen vinyl met een aar dig karpet in de zithoek! eens een leuke bezigheid om een nieuw interieurplan te ma ken, met behang en verf. Er zijn op dat gebied talloze mogelijk heden. Kant en klare ideeën lig gen voor het oprapen bij de be- hangspeciaalzaak. Kombinaties van kleur met kleur. Kombina ties van kleur en dessin. Kombi naties van behang, verf, gor dijnstof en... enfin, vult u zelf maar in. Er is zoveel mogelijk binnen dat veel omvattende kleurenpalet van de huidige in terieurmode. U kunt net zo ver gaan als u wilt, afhankelijk van de noodzakelijkheid en - niet te vergeten - van uw budget. In elk geval hóeft het niet veel geld te kosten. Zo kunt u al voor een paar honderd gulden een rond uit verbluffend resultaat be reiken. We zeiden het al: de behang- en verfmode sluit prachtig aan op de totale interieurmode. Dat be tekent dus ook hier een tendens naar warme, donkere kleuren en daarvan afgeleide pasteltinten. Bij die pasteltinten moet u zich heel zachte, verstilde, "oude” pastels voorstellen, zoals ze wel voorkomen in eeuwenoude muurschilderingen. Aan de vari atie in warme grijs-, brique/roze- en jade/mint-, lila- en geeltinten lijkt geen einde te komen. De schakering van deze hoofdtin ten levert trouwens ook vele aantrekkelijke kleurnuances op, die ergens tussenin zitten en die de kombinatiemogelijkheden met het overige interieur verrui men. Ook glans en verfijning in materiaal en dessin - evenals in de woningtextiel - vormen een heel belangrijk gegeven. Waren een tijdje geleden grove tot zeer grove strukturen grote mode, nu winnen de tamelijk vlakke be- hangsoorten in snel tempo aan populariteit. Daardoor krijgen speciale kleurstellingen, artistie ke dessins en een bijzonder ma teriaalgebruik alle aandacht. Voorafgaande aan de Woon- maand oktober, wordt er steeds in de Jaarbeurs te Utrecht de Vakbeurs "Inter Decor” gehouden. Zo ook dit jaar, toen Inter Decor '88 in de derde week van sep tember heel wat noviteiten liet zien. Interieurarchitect Peter Heuvelmans geniet in den lande bekendheid om zijn inzichten en hij be schouwt deze internationale vakbeurs als een goede graadmeter voor nieuwe woon-ontwikkelingen. Overi gens kan men in het inte rieur zelf heel aardig experi menteren. Ten behoeve van onze lezers zette de heer Heuvelmans een aantal tips op papier, waarbij uitgangs punt is het verwerken en toe passen van woningtextiel. Zijn tips zijn: helemaal zelf kunt uitmaken welke kombinatie van behang en stof het volgens jou uiteinde lijk moet worden. Die stoffen kan je natuurlijk ook gebruiken om leuke zitkussens of sierkussen- tjes van te (laten) maken, of mis schien zelfs een dekbed overtrek! Als je dan toch aan de slag gaat met een behangkwast, vergeet dan ook de verfkwast niet. Be halve allerlei kleuren lak die je zo, kant-en-klaar uit het rek haalt, zou je ook de kleur van je keuze speciaal kunnen laten aanmaken. Dat doen ze zo voor je, met een speciale verf- mengmachine in de winkel. Dat kan bijvoorbeeld een kleur zijn die ook in je behang of in de gor dijnstof voorkomt, zodat je je ka merdeur, de plinten langs de vloer en/of meubelen qua kleur precies kunt afstemmen op de rest van je kamer. Van sommige kant-en-klare verfkleuren kan je eerst een klein probeerpotje ko pen, zodat je op je gemak thuis kan uitproberen hoe een bepaal de kleur uitvalt. Kostbaar hoeft het allemaal niet te zijn, je kamer opknappen. Maar het kost je hoe dan ook geld. Reden genoeg om een beetje doordacht te werk te gaan. Anders zit je straks met een kater, omdat het allemaal mislukt. En dan ben je ook nog je geld kwijt. Dat kan je voorko men door gewoon even rustig advies te vragen in de winkel. Met alle plezier geven ze je een paar goede tips en uitgebreide uitleg over hoe je het best te werk kunt gaan als je zelf wilt gaan behangen en schilderen. Als je op een verloren moment eens even binnenstapt bij een speciaalzaak voor verf en be hang, zal je zien dat er een hele boel eenvoudige mogelijkheden zijn om je kamer leuk in te rich ten. Vooral in de kleuren mint, rood, blauw, stro-geel, zalmro ze, zwart, grijs en wit zijn leuke behangen te vinden. De motie ven zijn speciaal ontworpen voor mensen als jij, die een he kel hebben aan truttigheid. Naast unikleuren, zal je vooral veel streepjes, spettertjes, gek ke krassen en vegen vinden, maar bijvoorbeeld ook panter- vlekken of bloemen (en daarbij moet je je dan wel even iets an ders voorstellen dan het bloe- metjesbehang van oma). Vaak zie je verschillende behangdes- sins in dezelfde kleurstelling, zo dat je per wand een beetje kunt afwisselen. Dan kan je bijvoor beeld kiezen uit behang met streepjes, spettertjes of bloe men in precies dezelfde mint- kleur, zodat ze allemaal bij el kaar passen. Ook zou je eens kunnen kijken naar behangran- den.’ Wel eens van gehoord? Dat zijn stroken gedessineerd behang van 'n centimeter of vijf tien breed, die je net als gewoon behang per rol koopt die je kunt gebruiken voor speciale ef- fekten En als je 't helemaal perfekt wilt hebben, zoek je meteen nieuwe gordijnen uit. Ook daarvoor kun je terecht bij de behangspeciaal- zaak. In sommige behangkollek- ties zijn bijpassende stoffen op genomen, zodat je zelfs niet meer hoeft te zoeken. Maar daarnaast vind je in bepaalde doe-het-zelf-winkels ook een heel skala losse stoffen, zodat je feer wordt onder andere bereikt door kritisch te werk te gaan bij de keuze van meubelen. Vooral als de woning toch al niet zo ruim is bemeten, is dit heel be langrijk. Vaak zorgt zowel de hoeveelheid meubelen als de omvang daarvan voor een onno dig ruimteverslindend effekt. De hoeveelheid meubelen kan meestal aanzienlijk worden be perkt. Om een voorbeeld te noe men: verschillende opbergfunk- ties zouden misschien beter kunnen worden verenigd in een uitgekiend, multifunktioneel kastsysteem, dan allerlei losse meubelen voor verschillende doeleinden in gebruik te heb ben. Zoals een kastje voor ge luidsapparatuur, een los TV/video-meubel, een telefoon- tafel, een boekenkast, een ser- vieskast, een barmeubel, een lektuurbak, enzovoort. Zeker als 't ook nog meubelen in verschil- lende hout- en lakkleuren of stij len zijn, geeft zo’n verzameling al gauw een tamelijk chaotische aanblik. Multifunktionele bergmeubelen, waarin al die verschillende funk- Bij het inrichten van de wo ning is het niet alleen de kunst meubelen, stoffering en deko- ratieve elementen op smaak volle wijze aan te brengen; minstens zo belangrijk is het om bewust zaken weg te laten. En dat is iets waar velen van ons wel eens moeite mee hebben. Gezelligheidsdieren als we zijn, rusten we niet voordat ieder plekje in huis rijkelijk is gestof feerd, gemeubileerd en gedeko- reerd. Meesters zijn we in het opvullen van woonruimte; "kale plekken” zijn uit den boze. En zo kan het gebeuren dat het in terieur na een aantal jaren uit z'n voegen barst. Wat als knus en gezellig was bedoeld, wordt dan benauwend. Een overdaad aan verschillende meubels en meubeltjes, ditjes en datjes, stoffering in verschillende kleu ren en dessins, zorgt voor een onrustige, rommelige woon sfeer. Iedere harmonie tussen de beschikbare ruimte en de manier waarop die is ingedeeld, is zoek. Een rustiger, ruimtelijke atmos- voor de Art Deco stijl, werden in het begin van de jaren twintig door enkele Franse kunste naars, geïnspireerd door het werk van Japanse kunstenaars uit die tijd, herontdekt. Meubilair in zeer lichte of juist donkere houtsoorten, muren en gordijnen in egaal crème en vloerbedekking geheel in neu trale tinten waren in die tijd po pulair. Het interieurbeeld van nu vertoont duidelijk verwantschap. Met dergelijke ingrediënten Als u eenmaal behang hebt uit gekozen, is het beslist de moeite waard meteen het houtwerk e.d. "mee te nemen”. Daarvoor kunt u kiezen uit vele modieuze lak tinten. Zo voorkomt u dat deu ren, kozijnen en plinten straks detoneren: uit de toon vallen. Aan de hand van een behang- of bijvoorbeeld een gordijnstaal kunt u een bijpassende, be staande laktint kiezen of speci aal laten mengen. Dan bent u verzekerd van een optimaal eindresultaat. Bij de foto: nieuw behang brengt nieuwe sfeer in huis De huizen waarin we wonen zijn steeds meer op elkaar gaan lij ken: zelfde indelingen, materia len, ramen en deuren. Toch kun je ook in een dergelij ke situatie je interieur een heel persoonlijk tintje geven. Ontwer pers van meubelen en wo- ningstoffering zoeken steeds meer naar vormen en kleuren, waarmee de eigenzinnige woon- konsument zich kan onderschei den. Dat het daarbij niet altijd om nieuwe vormen, kleuren en dessins gaat, blijkt wel uit de nog steeds grote populariteit van meubelen en accessoires in de Art Deco-stijl die aan het be gin van deze eeuw opkwam. De konsument die het zich kan per mitteren, snuffelt rommelmark ten af op zoek naar originele stukken. Maar de meeste wonin ginrichters bieden op dit mo ment eigentijdse varianten aan, die wat sfeer betreft niet onder doen voor de oorspronkelijke Art Deco-exemplaren, maar kwalita tief aan eisen van deze tijd voldoen.

Bevelander | 1988 | | pagina 50