in» ToosDirkse(74reisde vier maal naar India: GRAND THEATER QCCO HONEN haarmode Koningstraat 8 - Goes 01100-14859 4|\ JIR •y Koor uit Chicago concerteert te Goes UUR FOTOSERVICE Verschoorê grote markt 7, goes, tel 01100-16159 Zeeuwse landschep nader verkennen met boekje ”De Deltaroute” weekblad voor zuid- en noord beveland c hans'tanden rVÖLGENDÈ L WEEK! NEDFRLAND HEEFT 'N NIEUW SCHADE! Zeehond in Zeeland: thema van ontwerp- wedstrijdd affiche S') Woensdag 22 juni 1988 - 40e Jaargang no. 25 Voor jongelui van 9-18 jaar KOCMK EXPRES QUALITY CONTROL HEM ’n huis vol iM''ma)ehuis THE TIBETAN SOS CHILDRENS VILLAGE CHOGLAMSAR sos- Goes Lange Kerkstraat 44 Donderdag Vrijdag Zaterdag... Zondag Maandag.. Dinsdag.... Woensdag. GOES 01100-15165 23 t/m 29 juni Zondag.. 14.00 u. KindermatineeA.L. 20.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. A.L. KW ME Wij serveren tm -Xcuzcmcnu ^OQELBO^- Op bezoek Bidden Zwempromotie Hulp Netwerk T rektocht Huis vol voor fl.^9,50 Bellevue ~lac Vald^tr. l7,Stawnbrua, Goes tel. I4583 e BIBUOr^ Ontstaan Epilepsie Ti*"/ Kinderdorpen als hobby redac- onzer TOMSELLECK STEVE GUTTENBERG TEDDANSON b Op de vloer liggen kleding en kleine cadeautjes. Het zijn alle maal ’krijgertjes’. De kleding moet verstuurd worden. De ca deautjes zijn bedoeld als prijsjes voor bazars, verlotingen en ver kopingen. Bijvoorbeeld de Sin terklaasverkopen op de markt in Goes zijn bekend (elk jaar in no vember twee maal). In de keuken staat een emmer met dichtgeplakte lootjes. Drie duizend stuks, allemaal met de hand dichtgeplakt.... Het zijn overigens allemaal ’nieten’. De 400 prijswinnende lootjes moe ten er nog doorheen gemengd worden. Toos Dirkse kan urenlang vertel len over SOS-Kinderdorpen. Op bijeenkomsten van vrouwenver enigingen heeft ze dat ook vaak gedaan. Ze toonde dan dia’s en foto’s van haar reizen naar en kele Kinderdorpen in Noord- India, waar haar eigen adoptie kinderen wonen. Maar daarover straks. U blijft komende vakantie dicht bij huis? Of u wilt naast een zo mervakantie in zuidelijker regio nen, ’n weekendje, dag of mid dag ’t eigen Zeeland weer eens vanuit een andere hoek zien? Dan kan dat. Dezer dagen heeft de provinciale VVV het 32 pagi na’s tellende boekje ”De Delta route” uitgebracht. Het gaat om een gidsje waarin routes voor auto’s en fietsers langs markan te en mooie hoekjes in Zeeland staan vermeld. Daarbij ligt het in-natura op. En omdat toch ie mand die in ontvangst moet ne men, werd ze min of meer auto matisch ’provinciaal contactper soon’ in Zeeland voor de SOS- Kinderdorpen. Dat vergrootte de betrokkenheid bij het werk van de kinderhulporganisatie aan zienlijk. Inmiddels heeft ze 4 reizen naar India gemaakt. En vele malen heeft ze op bijeenkomsten op de Bevelanden als gaste mogen vertellen over de ’wasdom’ van de dorpen en de kinderen. uit Breskens maakte de omslag illustratie, Vincent v. Oosterhout verzorgde de lay-out, het groot ste deel van de opgenomen fo to’s werd gemaakt door Wim Riemens, terwijl de route werd gedrukt bij Drukkerij Vink in Axel in een oplage van 25.000 ex. Vanaf 1 mei is de route bij alle Zeeuwse VVV-kantoren te ver krijgen tegen de prijs van f 2,50. De totale lengte van de Delta route, met schakels, bedraagt 609 km. EEN KOMEDIE VOOR HET HELE GEZIN KUN ’’Kijk, en dat is nou een we zenlijke bijdrage tot de wereld vrede: accepteer eens wat een ander is en doet. Jij weet het niet altijd het beste. Niet ieder hoeft jouw inzicht te delen. Dat is het belangrijkste, dat ik jgeleerd heb in de Kinder dorpen”. (Wie ’vriend’ wil worden van SOS-Kinderdorpen (f 25, p.j.), wie een dorp of een kind wil adopteren, of wie op andere wij ze hulp wil verlenen, kan met Toos Dirkse bellen voor een aan vraagformulier: tel. 01W0-28022. Ze verstrekt des gewenst ook nadere informatie). In dit SOS-Kinderdorp bij Leh (Noord-lndia) wonen 4 Tibetaanse 'adoptiekinderen' van Toos. Toos Dirkse had vorig jaar een ex-adoptiefkind op bezoek: de Tibe taanse Pema Yudon. Ze is nu een charmante volwassen vrouw ge worden, die tegenwoordig verpleegster is in India. een netwerk van (financieel) adoptie-ouders in het leven ge roepen. Zo werd Toos Dirkse voor 40 gulden per 'kind per maand ooit ’moeder’ van enkele kinderen in Ecuador. Tegenwoordig heeft ze een aan tal Tibetaanse adoptiefkinderen, die in Noord-lndia wonen. Ze zijn gevlucht voor het geweld, dat China over Tibet deed ko men, in 1959. Zo’n tien jaar geleden reisde Toos Dirkse kan zich helemaal in die woorden vinden. ’’Toen ik in Noord-lndia in een kinderdorp was, hoorde ik de kinderen ’s avonds bidden: dank u wel voor de slaap van straks, ik vraag ze óók voor morgen”. ”De kinderen in dat dorp had den allemaal een verschillende achtergrond. Toch hadden ze respect voor elkaar. Ze respec teerden eikaars anders-zijn”. Want Toos Dirkse laat er geen misverstand over bestaan, waar het haar allemaal om te doen is: de wereldvrede. Een klein stukje wereldvrede. Hermann Gmeiner overleed vo rig jaar en werd begraven bij zijn De Koninklijke Nederlandse Zwembond bestaat 100 jaar. In dat kader wordt er door een 100-tal zwembaden in ons land deelgenomen aan een zwem- RUUD VAN HEMERFS NIEUWE FILM ze samen met 20 andere be langstellende Nederlanders naar India en Nepal om daar SOS-Kinderdorpen te gaan be kijken. Uiteraard bezocht ze ook het dorp van haar’ kinde ren, op 4000 meter hoogte in de Himalaya. Het gaat om het kinderdorp Choglamsar, 8 km buiten de Noord-lndiase stad Leh, op een berghelling in de provincie Ladakh. kind, Pema Yudon, is inmiddels een volwassen vrouw van 22 jaar. Ze is verpleegster in Delhi. Ze is nu te oud om nog in een SOS-Kinderdorp te wonen, maar de contacten met haar ’moeder’ in Goes zijn gebleven. Vorig jaar was Pema enkele maanden op bezoek in Goes. Zo kreeg een klein stukje wereld vrede (tussen Tibet en Neder land) gestalte. ’’Toch ben ik nergens zonder hulp van anderen”, zegt ze. ”Het is wonderlijk om te zien, hoe aanstekelijk je eigen en thousiasme werkt. Ik heb die dorpen gezien, ik heb in enkele van die dorpen een paar weken gewoond en geleefd. Wat ik daar onderging en meemaakte, probeer ik altijd over te dragen op mensen, die er niet geweest zijn”. ”lk heb respect voor al die men sen, die nooit in een SOS- Kinderdorp geweest zijn, maar die tóch in een marktkraam gaan staan, die tóch een werk groepje vormen, die tóch spon sorlopen organiseren, en die daar jaaaren trouw mee dóórgaan”. ”Een belangrijke stimulans is natuurlijk ook de wetenschap, dat vrijwel alle giften (geld en anderszins) daadwerkelijk aan de hulpverlening ten goede ko men. SOS-Kinderdorpen maakt slechts 8% onkosten. De rest wordt rechtstreeks aan de kin deren besteed”. Het idee van de Kinderdorpen, voor Europese oorlogswezen en zwerfkinderen, werd in de jaren ’60 uitgebreid naar de Derde Wereld. De Kin derdorpen ontstonden (ook daar) in landstreken, die ge teisterd werden door oorlog, na tuurrampen of algemene armoe de. Ook daar werden thuisloze kinderen opgevangen, die al leen kwamen te staan. Om de Kinderdorpen in stand te houden werd in de rijke landen Dat zegt Toos Dirkse (74) uit 1 Goes, die 10 jaar lang op U duizend-en-één verschillende manieren geld inzamelde voor het levenswerk van de Oosten rijkse hoogleraar Hermann Gmeiner, grondlegger van het fenomeen "SOS- Kinderdorpen”. Overal in de westerse wereld worden geld, kleding en andere benodigdheden ingezameld voor de (inmiddels) 250 kinder dorpen in 90 landen Toos Dirk se is nu in Zeeland tien jaar lang provinciaal contactpersoon voor de Nederlandse afdeling van de ze organisatie. Dat ze haar leeftijd aanvoert als argument is op zijn minst op merkelijk. Ze heeft in die tien jaar weinig van haar daadkracht en energie verloren. Op het mo ment van het interview was ze juist terug van een kampeertrek- tocht door Turkije! "Daar blijf je gezond van”, zegt ze dankbaar en enthousiast. Niettemin wil ze gaan terugtre den. Op 9 juli a.s. zal ze in Wis senkerke nog het kraampje van SOS-Kinderdorpen be mannen tijdens de toeristi sche dagen. Verkoping, verlo ting: het is haar allemaal toe vertrouwd. Voor haar ideaal was en is haar niets teveel. De woning van Toos is één groot 'uithangbord’ voor de wereldorganisatie SOS- Kinderdorpen. Naast haar voordeur hangt buiten een le vensgroot affiche van SOS- Kinderdorpen. Binnen ligt de tafel in de huiskamer bezaaid met brieven, onder andere van haar buitenlandse adoptie kinderen. De Greater Chicago Youth Cho rale zal op haar concert-tour door Europa ook in Goes zin gen. De leden van het koor bestaan hoofdzakelijk uit high school, college en universiteit studenten. De meeste koorle den wonen in de dorpen ten noord-westen van Chicago, vlakbij de staat Wisconsin. Het programma bestaat uit een breed scala van zowel Europese als Amerikaanse liederen, klas siek, modern, gecombineerd met de emotionele Negro- Spiritual. Gedurende hun Euro- (Van een leuren) GOES - ”lk denk, dat ik de afgelopen tien jaar in totaal zo’n 100.000 gulden heb af gedragen aan de SOS- Kinderdorpen”. ’’Omdat ik nu al aardig op leef tijd begin te komen, meen ik te rug te moeten treden. Het werk mag niet lijden onder mijn leef tijd. Dat werk moet doorgaan, óók als ik het niet meer kan”. ”Dan zal het werk door anderen wel anders aangepakt worden, maar dat vind ik niet erg. Als het maar wordt voortgezet”. eerste Kinderdorp, in Imst (Oost). Drieduizend mensen woonden zijn begrafenis bij. De voorzitter van SOS- Kinderdorpen Nederland, dr. J.H. Meesters, zei bij Gmeiners overlijden: "In de Kinderdorpen worden de kinderen opgevoed in een religieuze sfeer: islami tisch, christelijk, boeddhistisch, hindoeistisch. In de Derde We reld konden vrouwen, dankzij Gmeiner, boven zichzelf uit groeien. Alleenstaande moslim vrouwen kregen als kinderdorp- moeder plotseling een nieuw so ciaal aanzien. Hindoeweduwen, die voordien werden verbrand, vonden plotseling een tweede nieuwe levensopdracht”. pesche concert geven ze con certen in Nederland, Frankrijk en Engeland. Dirigent is Mr. Da na Floor. Mr. Floor heeft gestu deerd aan de Western Illinois University. Hij is in het bezit van een bachelors en een masters degree in muziek. Hij heeft ver der gestudeerd bij Marjorie Law rence van de Metroplitan. Het concert begint om acht uur. De toegang is gratis. Een deur- kollekte, na aftrek van enkele kosten, zal bestemd zijn voor een diaconaal ontwikkelingspro ject in Sumba. ”De vrouwen vonden ook el- kaér: in Libanon bleven islamiti sche en christelijke kinderdorp- moeders ondanks alle drama’s van de burgeroorlog als gezwo ren kameraden bijeen. Samen kwamen ze op voor de kinderen. Datzelfde gebeurde ook in het door burgertwisten verscheurde Sri Lanka. SOS-Kinderdorpen zijn eilanden van vrede ge worden”. accent op nei leven met het wa ter en de strijd tegen het water. De Deltaroute is opgebouwd uit 7 rondgaande routes door de verschillende streken in Zee land: Schouwen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland, Wal cheren, Zuid-Beveland, Ooste lijk Zuid-Beveland, West Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze rondgaande routes werden met elkaar verbonden door "scha kels”, meestal gevormd door dammen, bruggen, veerponten of dijken. Door deze opzet is het mogelijk om niet alleen één rondrit in een bepaalde streek te maken, maar ook kan naar wens een eigen route worden samen gesteld door een segment van een rondgaande route te rijden, via een schakel aansluiting te zoeken op een andere rond gaande route, via een volgende schakel weer terecht te komen in een derde route enz.. De Deltaroute voert niet alleen langs de voltooide Deltawerken, zoals de Stormvloedkering in de Öosterschelde, de Veerse Gat- dam, de Zandkreekdam, de Oesterdam, de Philipsdam, de Zeelandbrug etc., maar gaat ook en vooral langs vliedbergen, muraltmuurtjes, inlagen, welen, kreken, karrevelden, dijkcoupu- res, vloedmerken, vissers- en havensteden, typerende wiedij zers en verdronken land. Met opzet is gekozen voor een route, die gaat over landschappelijk aantrekkelijke wegen, waardoor de route ook geschikt is voor fietsers. De Deltaroute is niet voorzien van bewegwijzering, maar is duidelijk beschreven en toegelicht in de vorm van een kaartje per route en korte stuk jes tekst met beschrijvingen van de elementen die men onder weg tegenkomt. De auteur Henri Arnolus verleende zijn mede werking bij het opstellen van de beschrijvingen en toelichtingen. Het Ministerie van Landbouw en Visserij/Openluchtrecreatie maakte het financieel mogelijk om de Deltaroute te ontwikkelen en uit te geven. De beeldende kunstenaar Gerard van Grieken SOS-Kinderdorpen heeft het imago van een hulporganisatie voor kinderen in de Derde We reld. Oorspronkelijk was SOS- Kinderdorpen echter een Euro pees (t.w. Oostenrijks) initiatief, ingegeven door de ellendige leefomstandigheden van kinde ren, die door de Tweede We reldoorlog hun ouders waren kwijtgeraakt. ”Na de oorlog was het in Europa een enorme chaos, vooral in Midden-Europa. Veel kinderen waren door deportaties of ande re verschrikkingen hun ouders kwijtgeraakt. Veel kinderen zwierven 'los' door Europa heen. Hermann Gmeiner zag de kinderen vaak ondersteboven in vuilnisvaten hangen, op zoek naar iets eetbaars. De kinderen hokten 's nachts bijeen in kel ders van ingestorte huizen”, vertelt mevrouw Dirkse. Gmeiner had (als sociaal- pedagoog) goed in de gaten, dat van deze kinderen eigenlijk niks kon terechtkomen. Hij richtte in 1949 een SOS- Kinderdorp op, waar de 'loslo pende' oorlogswezen in gezins verband konden leven. In zijn sociaal-pedagogische kliniek vroeg Gmeiner enkele wedu wen, om daar 'moeder’ te spelen. ”Hij had in de gaten, dat die vrouwen hun moederliefde weer kwijt moesten. En de kin deren hadden nestwarmte no dig. Die vraag- en-aanbod bracht hij bij elkaar. Het eerste huisje verrees in Imst (Oosten rijk). Daaruit groeide aldaar een compleet kinderdorp, het eerste ter wereld”. ”De kinderen (6 a 10 in getal) le ven in normaal gezinsverband bij elkaar. Ze lopen in leeftijd uit een van 4 tot 12 jaar. Zodoende beschouwen ze elkaar als broers en zusters. De dame in huis noemen ze 'moeder'. Ze blijft er altijd wonen. De kinde ren blijven het huis als hun 'ou derlijk huis’ beschouwen. Ook als ze eenmaal zijn vertrokken. Ze komen later nog vaak op be zoek met hun kinderen....”, al dus Toos Dirkse. promotieweek. In Midden- Zeeland heeft het Sportfondsen- bad te Vlissingen enkele bijzon dere activiteiten op stapel staan worensdagavond 27 juni is er om 18.30 een ballonnen wedstrijd en donderdagavond 28 juni is er tussen kwart vóór zeven en kwart vóór acht spon- sorzwemmen ten bate van Unicef. In de week van 27 juni tot en met 3 juli a.s. wordt de landelijke epilepsie-collecte gehouden. Ook op de Bevelanden gaan collectanten op pad. Het thema van de actie luidt dit jaar: Epilep sie en Werk. "Eén op de 150 Nederlanders lijdt aan epi lepsie" De drie initiatiefnemers van het voorlichtingsproject ’Zeehonden in de Zeeuwse wateren’ - provincie Zee land, rijkswaterstaat directie Zeeland en directie NMF van het ministerie van land bouw en visserij - hebben een prijsvraag uitgeschre ven. Deze sluit aan bij het doel van de actie, nl. ieder een weer vertrouwd te ma ken met het voorkomen van zeehonden in de Zeeuwse wateren en hen de noodza kelijke rust te gunnen. Het maken van een affiche waar mee mensen tot dit laatste worden aangespoord, is het onderwerp van de prijsvraag. Iedereen in de leeftijd van 9 tot en met 18 jaar kan aan de prijsvraag deelnemen. De beoordeling vindt plaats in drie leeftijdscategorieën: 9-12 jaar, 13-15 jaar en 16-18 jaar. In elke leeftijds categorie worden voor de beste inzendingen 3 twee daagse reizen naar het zee hondencentrum Pieterburen uitgeloofd. Verder wordt een Na haar eerste reis vertelde ze haar ervaringen in de Goese Vrouwenraad, waarvan ze toen lid was. Haar verhaal ging als een lopend vuurtje door (vooral) Wereldvrsds vrouwenverenigingen. Dat le verde dan weer aanbiedingen Haar eerste Tibetaanse adoptie- aantal boeken over zeehon den ter beschikking gesteld. Elke inzender krijgt boven dien een leuke attentie. De inzendingen worden beoor deeld door een jury, be staande uit L. Snelders, gra fisch ontwerper Pitman Goes, S. van der Linde bu reau voorlichting provincie Zeeland, B. Bouwman con- sulentschap NMF in Zeeland en M. Wedts de Zwart edu catieve dienst Zeeuws Mu seum Natuurhistorie. Een selectie van de inzending zal waarschijnlijk dit najaar wor den tentoonsgesteld. Wie mee wil doen zal zijn of haar affiche vóór 1 oktober stgu- ren naar Bureau voorlichting provincie Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Een formulier met meer in formatie over de prijsvraag kan op hetzelfde adres wor den aangevraagd, tel. 01180-31394 Dit formulier is ook verkrijgbaar op de plaat sen waar de tentoonstelling ’Zeehonden in de Zeeuwse wateren’ in de komende maanden is opgesteld. w

Bevelander | 1988 | | pagina 1