Een atleet zie je gaan, een kogel niet VERLAAGD a GRAND THEATER GRANDIOZE OPRUIMING PRIJZEN NOGMAALS 50 35,- Qrco B l LLLIP on GLASHANDEL MELIESTE Verschoore Jubileumconcert van Mozart Yerseke Toneelgroep PJZ voert ’n blondje ten tonele weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 27 januari 1988 - 40e Jaargang no. 4 in Dubbel glas Glas in lood Inbraakwerend glas Spiegels zilver/brons I hans \ian den HONEN haarmode Koningstraat 8 - Goes 01100-14859 Schietvereniging ’’Oranje Nassau” ’s-Gravenpolder grossiert in titels Landelijke dag voor ouders die hun kind verloren ’n huis vol uwnv&huis (I’ve had) the time of my We van BUI Medley JenniferWar^ Deze week: 5 J J J - rokken - pantalons 1 H Levering ook via uw schilder. T ~ii Grote Markt 6 Goes GOES Lange Kerkstraat 44 nogmaals in De Bevelander informatie over mogelijkhe den die onderwijsinstellingen en opleidingen in ’t Zeeuwse en daarbuiten bieden. We brengen enkele pa gina 's met Scholeninfo. Verder in dit nummer aandacht voor concerten en theateroptredens in stad en streek, veel actuele informatie in onze vaste rubriek Bevelan- den in 't Kort en nieuws van onze adverteerders. Daar onder bakker Jan Rijk die vertelt dat het goed lijnen is met het eten van brood. GOES 01100-15165 28 jan. t/m 3 feb. KWALITEITS KLEURENFOTO’S KLAAR terwijl U winkelt Wijngaardstraat 50 Goes - tel. 01100-27854 VANAF NU alle wintertruien Alle blouses PU I U tel 01100-16159 Prijsschieten Thuisfront (Van een onzer verslaggevers) ’S-GRAVENPOLER - ”Tja, de schietsport is voor het pu bliek minder spectaculair dan atletiek. Een atleet zie je gaan, een kogel niet”. DE OPWINDENDSTE TIJD VAN JE IFVEKL Lichtgeraakt Dudok van Heel 5 titels ’Personalia’ Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag14.00-19.00-21.30 u. Zondag14.00-19.00-21.30 u. Maandag-Dinsdag-Woensdag20.00 u. A.L. y.j O L 1 - 111 Bil I PATRICK SWAYZE JENNIFER GREY JERRY ORBACH CYNTHIA RHODES een film van EMILE ARDOLINO Kolveniershof '"WW 2 Kolveniershof Iedere week aanbiedingen (zie onze winkel) A Daar komen de schutters! Oranje den tijdens het 1 de muziekvereniging Mozart worden gehuldigd. En zoals ge- ie or oon IUIn7art.hal nol f b Kodak Express Quality control service 'De twee trefzekere kampioenen van schietvereniging Oranje Nas sau. Links Piet Eversdijk en rechts Martin de Kunder. Het stuk wordt gespeeld op don derdag 28 januari in gebouw Ire ne te ’s-Heer Abtskerke, aan vang 19.30 uur. En op vrijdag 29 januari in het Dorpshuis te Nisse; aanvang eveneens 19.30 uur. wilde worden van de jonge renafdeling van Oranje Nas sau, stond het thuisfront niet bepaald te juichen. Vooral zijn moeder vond (naar zijn zeg gen) het gedoe met wapens niet leuk. ”lk kon vroeger nogal eens hef tig uit de hoek komen, nogal drif tig. Ik denk dat ze bang was, dat ik een geweer zou gaan kopen. Maar dat kan niet, als je jeugdlid bent. Wapens van jeugdleden staan bovendien geregistreerd op de vergunning van de vereni ging. Daarom mag ik ze niet thuis bewaren”, aldus Martin, die overigens zijn toekomstige carrière al nauwkeurig heeft uit gestippeld: ”lk wil in het leger, ik wil schutter worden bij de lucht macht, in een heli op Woens- drecht...” Grote Markt 7. Goes Wie het zelf niet heeft meege maakt, beseft nauwelijks, hoe diep en verscheurend dat ver driet is. In deze tijd, waarin alles rondom doodgaan vrijwel uit on ze samenleving is uitgebannen, kennen de meeste mensen zo’n verdriet niet uit eigen ervaring. Het gevolg hiervan is, dat ouders, die een kind verliezen, zich eenzaam voelen in hun ver driet, onvoorbereid verloren. Waarom overkomt ons dit? De klap komt extra hard aan. Om dat de omgeving vaak niet weet, hoe men met zo’n situatie moet omgaan, er onbedoeld onbegrip is, voelen de ouders zich in de steek gelaten. Zeker, er is voor alle mogelijke lichamelijke en geestelijke kwalen professionele hulp; ook zijn er verdovende middelen, waardoor je tijdelijk even van je ellende verlost bent; maar is dat wat Ouders die een kind verloren zoeken? Verlies je je man of je vrouw, dan ben je weduwe of weduw naar. Verlies je je ouders, dan ben je wees of half-wees. Maar er bestaat geen woord, waar mee je kunt uitdrukken, dat je een kind hebt verloren; zo onna tuurlijk is de dood van een kind. Misschien dat ouders, die het zelfde meemaakten, een hel- Piet Eversdijk is boomkweker in het bedrijf van zijn vader. Hij kan als ’wapenbroeder’ plezierig, vlot en schotvaardig vertellen over zijn motieven en gevoe lens. "We wonen buiten het dorp aan de Postweg in Kapelle. Op de kwekerij van mijn vader mikte ik in mijn jeugd al vaak met de windbuks op mussen en spreeuwen. Die vogels zijn nu eenmaal niet geliefd in de fruit teelt”. ”Ook op kermissen en bazars raakte ik vanaf mijn 12e vaak de roos. Véél prijzen ge schoten. Soms kwam ik armen tekort om ze thuis te brengen”. "Van kindsbeen af ben ik dus opgegroeid met buksen en ge weren. Die wapens trekken me erg. Als je handiger wordt in het gebruik, zoek je het wedstrijde lement op. Nou, zo ben ik hier bij Oranje Nassau terecht geko men, op mijn 16e. Concurrentie en competitie: dat heb je nodig om jezelf te verbeteren”. "Schieten is natuurlijk geen pu- bliekssport. Het is zuiver indivi dueel. Maar niemand in mijn omgeving haalt er zijn neus voor op”, aldus nationaal kampioen Piet Eversdijk. Dat was wel even anders bij Martin de Kunder. Toen hij lid me met leden van dit kaliber steeds kleiner ga voelen. Ze zijn pas een paar jaar lid en halen dan al een landelijke of provin ciale titel binnen. Ik ben er al 26 jaar mee bezig en het is mij nog nooit gelukt....” de strijd van de Boeren tegen de Engelse veroveraars. De Boe ren bleken zeer goede scherp schutters te zijn. Dudok van Heel wilde ook in Nederland een netwerk van scherpschutters in het leven roepen, voor het geval dat... In 's-Gravenpolder hield infanteriekapitein P.J. Geill uit Middelburg een lezing over volksweerbaarheid. Dat gebeur de op 24 februari 1902 in café De vereniging "Ouders van een overleden kind” houdt zaterdag 27 februari een landelijke dag. Eén van de bijeenkomsten voor ouders uit de provincie Zeeland wordt gehouden in wijkcentrum '1 Anker” aan de Bonedijk- sestraat 163 te Vlissingen. Alle ouders die hun kind verloren zijn van harte welkom op deze infor matieve dag. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij mevr. Miep Haenen, Lewestraat 74, 4481 BG te Kloetinge. De bij eenkomst begint 's middags om half twee. Er zal gelegenheid zijn gedachten uit te wisselen met lotgenoten. Na afloop kan er worden gediscussieerd. Te vens wordt de videoband ’’Rouw” getoond. Waarom deze themadag? De organiserende vereniging zegt erover: Eén van de ergste dingen die je kunnen overkomen, is het verlies van een kind. Door ziekte, een onge val, bij de geboorte of door zelf doding. Snel en volslagen on verwacht of langzaam, na veel angst en pijn. Klein en nog zo af hankelijk van je, of groot en al heel zelfstandig. Je kind dood - zo’n verlies is haast niet te dra gen... Die pijn raak je nooit meer kwijt. Je leven verandert totaal. Je kunt nooit meer echt blij zijn. Het blijspel wordt geregisseerd door Jaan Harthoorn. De grime wordt verzorgd door Mattie Traas, Tina van de Vliet en Piet Minnaard die tevens de zorg draagt over het dekor. Toen later de belangstelling voor de weerbaarheid bij de autoriteiten terugliep, werden Volksweerbaarheid en schiet vereniging samengevoegd ('s- Gravenpolder 1909) onder de naam Oranje Nassau. Als schutterij bloeide de vereni ging als een roos.... De roos. Hoe vaak zou kampi oen Piet Eversdijk de roos al ge raakt hebben? ’’Geen flauw idee. Maar wel vaak. Toen ik als 16-jarige begon, schoot ik ge middeld 33 punten per kaart (5 schietschijven op 1 kaart; maxi maal te behalen aantal punten is dan 50 - red.). Nu schiet ik met een gemiddelde van 49,05 per kaart”. "Op een kampioen- Schietverenigingen zijn in ons land overigens een bijzonder fenomeen. Vele dateren uit het begin van deze eeuw. Ze werden niet opgericht voor de sport of de gezelligheid, maar als weerbaarheidskorpsen. Toenmalig luitenant-generaal Dudok van Heel van de Neder landse landmacht was om streeks de jaarwisseling zéér onder de indruk gekomen van Voorzitter Jan Moeleker van de schietvereniging Oranje Nassau schiet in de lach. Hij vindt het zelf wel een leuke vergelijking. "Aan de andere kant: een atleet zit maar 1x klaar voor het start schot Een schutter moet zich tij dens wedstrijden 60x voorberei den. Dat is wel even anders. Dat vergt opperste concentratie. En toch moet de schutter ontspan nen blijven liggen (of staan). D’r mag geen spier bewegen”. Is concentratie sport? Is het over halen van een trekker sport? "Nee, schieten niet, maar GOED schieten wel. Daarvoor is conditie, techniek en mentaliteit nodig. Net als bij andere spor ten. Scherpschieten is dus wel degelijk een sport”, vindt voor zitter Moeleker. "Oranje- Nassau” in ’s-Gravenpolder is een bijzondere schietvereniging op de Bevelanden. De club bestaat al sinds 1902 en bracht in het verleden heel wat trefze kere kampioenen voort. Drie jaar geleden werd Bram Houter- man Nederlands jeugdkampi oen op de 12 meter binnenbaan. Ex-lid Ben Snikkers (nu lid in Goes) werd geselecteerd voor de Olympische Spelen in Seoel. Ook vandaag de dag heeft Oranje Nassau twee leden, waar schot in zit. Bij de kampi oenswedstrijden blijven ze in elk geval niet buiten schot. De 100-jarige muziekvereniging Mozart uit Yerseke geeft vrij dagavond 29 januari a.s. een concert in Dorpshuis De Zaete, aanvang half acht. Er wordt aan meegewerkt door drumband, fanfare en blazers. Bovendien is er na afloop een jubileumbal, terwijl er in de pauzes loten worden verkocht waarmee een va kantiereis van f 1500,— is te winnen. Mozart wil met dit jubi- De Kolfbaan. Ter plekke werd een afdeling Volksweerbaarheid opgericht, onder voorzitter schap van burgemeester J. Ris- seeuw. Er waren 42 leden. Te gelijkertijd werd (als onderafde ling) de schietvereniging Oranje Nassau opgericht, met 36 leden. Voorzitter werd Arend Kievit. De contributie was 10 cent per maand. Wapens en munitie wer den van rijkswege verstrekt. schap kun je maximaal 600 pun ten schieten, op de 12 meter baan. Op het laatste Ned. kam pioenschap in Helmond schoot ik 578 punten. Dat was nét on der het Nederlands record, dat op 580 punten staat. Ja, dat was jammer....”. De schietvereniging Nassau telt op dit moment 56 le den (junioren en senioren) en 10 jeugdleden (van 10-16 jaar). De vereniging is al 7 jaar gevestigd in een loods van aannemer J. den Dekker aan de vroegere In dustrieweg. Schietbaan en bar hebben de leden zelf gebouwd. Er wordt geschoten met luchtge weer, .22 geweer, pistool en zwaar kaliber. Piet Eversdijk (20), woonachtig in Kapelle, is al 3 jaar Neder lands juniorkampioen op diverse onderdelen. Hij heeft 5 titels,hij schiet met een .22 geweer. Op 1 januari j.l. raakte hij zijn juni orstatus kwijt, omdat hij dit jaar 21 wordt. Martin de Kunder (16) uit 's-Gravenpolder is regerend Zeeuws jeugdkampioen (met het luchtgeweer) op de 12 meter binnenbaan. Tweede daarbij werd Oranje Nassau-lid Kees Rovers, met eenzelfde aantal punten. ”Het is zeldzaam, dat zo’n kleine vereniging zoveel kampioenen onder de wapenen heeft”, bevestigt voorzitter Moe leker. "Ik moet zeggen, dat ik de weg, die afgelegd moet wor- rlan tiiHanc hof TOUWprOCeS, waar je doorheen moet na de dood van een geliefd persoon. Zij begrijpen, waar je doorheen moet en wat je voelt. Het tonen van verdriet wordt door hen niet als onaangepast gedrag ver klaard. Praten met iemand, die hetzelfde meemaakte, kan een opluchting betekenen”, aldus de vereniging. wa« JOHN M0RRI5 lhohogw*' KENNY ORTEGA originele soundtrack nc/1 «ccufos Concorde film prenSSra LMt GOTTLIEB leumconcert laten zien dat men ondanks de hoge leeftijd nog I bruist van vitaliteit. Het repertoire voor het concert on- j derstreept dat trouwens. Want het is samengesteld uit goed in het gehoor liggende melodieën uit films en musicals. Aan het concert wordt medewerking gegeven door dirigent Stefan Kre- kelberg,instructeur Jan van der Weijde, tamboer-maitre Karei van Boven en de jazzgymnastiekvereniging ’’Release" zal tij dens de avond ook nog een solo-optreden voor z’n rekening ne men. Hoewel het concert om half acht begint, is de zaal al vanaf zeven uur open. Kaarten kosten vijf gulden. Donateurs hebben gratis toegang. Tijdens de avond zullen enkele jubilarissen van rta mi I7ioi/waranirtinn MatoH u/nrrlon ohi ilHirtri Cr> fnnle zegd is er een Mozart-bal na! Met de Hitsingle f. pende hand kunnen bieden op ’Het Blondje uit het Kurhotel’: dat is de titel van de klucht die donderdag- en vrijdagavond wordt opgevoerd door de To neelgroep PJZ ’s Heer Abtsker ke en Nisse en omstreken. Het gaat om de jaarlijkse uitvoe ring van de jongerenvereniging. Dit jaar spelen mee: Herman Hannewijk, Adrina Smulder, Martin Nijsse, Anne- marie Kopmels, Lidy Bostelaar, Charl de Koster, Rene Lokerse, Matthy Traas, Erik Bostelaar. 's. 2 3 2 5 4 2. 3

Bevelander | 1988 | | pagina 1