.WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. Het Goese Sas: nieuw t Beest te Goes watersportcentrum met veel sfeer misS F MM i la pap Zwarte beweging in theatervorm in Bernadettegroep Goes start met groep voor kinderen lapa^ REALITEIT IN ZEELAND Gemeente Goes gegroeid met 215 inwoners in ’87 WINDENERGIE IS VANAF 1988 Berdien Stenberg in Dorpshuis Kortgene Jules Deelder met theatershow in Dorpshuis Kruiningen M P 7. LEDER CONFECTIE I Zeeuwse Milieu Federatie Schilderijen op expositie in PZZ Goes Schilderijen in|i De Stadsschuur te Goes Houtsnijwerk in galerie Kattendijke Woensdag 13 januari 1988 7 DE BEVELANDER !8 I 4 1 4 4 5 B Aktiviteiten Lidmaatschap INITIATIEF NEMERS IMPORTEUR CONTRAST SFEER De Vereniging w BH WBM i JHB tag 1 187 I 1 4 4 r. F k F Gemeenten kunnen op deze wijze bijvoorbeeld hun windenergiege- bruik verdelen over verschillende lokaties afhankelijk van de hoogte van het leenbedrag. Voor grote bedrijven (grootverbruikers) is dat afhankelijk van hun to tale elektriciteitsverbruik. leder lid ontvangt rente over het door hem/haar geleende bedrag. De eventuele winstdeling zal door de koöperatieve rechtsvorm van de Vereniging uitgekeerd worden aan de deelnemers, (afhankelijk van het leenbedrag). De lidmaatschapskosten zijn f 10,- per jaar. U zult dan als lid worden geïnformeerd over de verdere aktiviteiten van Zeeuwind via een informatieblad waarvan de eerste uitgave eind januari gereed zal zijn. Iedere elektriciteitsgebruiker met aansluiting op het PZEM-net kan lid zijn van de Vereniging en meeprofiteren van de geproduceerde windenergie. Bent u net zo enthousiast geworden als wij, dan kunt u zich aanmel den als lid, en wilt u meer informatie over Zeeuwind dan kunt u schrij ven naar: Vereniging Zeeuwind, Postbus 334, 4460 AS GOES. Bellen mag ook: 01100-28259 en vragen naar Mary Kroon. De vereniging Zeeuwind koopt molens met het geld dat de leden aan de Vereniging lenen. Deze windmolens hebben zoveel kapaciteit dat ze ongeveer een kwart van het elektriciteitsgebruik van de leden kunnen produceren. Als deelnemend lid, haalt u in de toekomst dus een vierde deel van uw stroom uit windenergie. Volgens een uniek kontrakt, dat Zeeuwind in oktober 1987 heeft gesloten met de NV. PZEM, wordt alle geproduceerde stroom gele verd aan het PZEM-net. Zodoende kunnen de leden de elektriciteit uit hun windmolens ontvangen via hun normale PZEM-aansluiting. Op dit moment telt de Vereniging ongeveer 300 deelnemers. Ook veel Gemeenten nemen als leden deel aan dit initiatief zoals: Goes, Reimerswaal, Duiveland, Oostburg, Kortgene, Hontenisse, Axel, Westkapelle en Valkenisse. Dit heeft ertoe geleid, dat er op dit moment voor Zeeuwind drie 75 kW-molens in aanbouw zijn bij Lager- wey, een windmolenfabrikant. Als de planning wordt gerealiseerd dan zullen deze molens om streeks april/mei van dit jaar in gebruik worden genomen. Zij worden geplaatst bij de spuikom in Bath. Voor de bevolking van Bath is hier over op 13 januari een voorlichtingsavond georganiseerd in het café van D. Binks (Bathsedijk 3) in Bath. De plannen voor een volgend projekt zijn in voorbereiding. Op dit mo ment wordt door middel van een haalbaarheidsonderzoek de plaat sing van een molen voorbereid in Oostburg. Het is duidelijk dat Zeeuwind een gezonde en florerende Vereniging is. U Investeert met het aan de Vereniging geleende geld in een mo len. De investering die hiervoor nodig is bedraagt ongeveer f 750,- per huishouden of zakelijke kleingebruiker bij een volledige deelna me. Dit bedrag mag ook meer of minder zijn, met een minimum van f 150,-. Bijvoorbeeld: een leenbedrag van f 150,- tot f 250,- geldt dan voor 1/5 deelname. U kunt ook uw lening in termijnen betalen. In tegenstelling tot partikulieren, kunnen grootverbruikers en Ge meenten, op verschillende aansluitingen meer stroom afnemen. Op de luchtfoto: haven ”Het Goese Sas”. De gemeente Goes heeft volgens de voorlopige bevolkingscij fers per 1 januari 1988, 31712 inwoners; 215 meer dan per 1 ja nuari 1987. De groei van de gemeente in de laatste jaren zet zich gestaag door, vooral vanwege het feit dat zich jaarlijks meer personen in Goes vestigen dan er vertrekken. De werkgelegen heidssituatie en aantrekkelijke woningmarkt werken daar posi tief op in. In 1987 vestigden zich 1667 personen in Goes, terwijl er 1483 vertrokken. Tevens is er sprake van een klein geboorte overschot: in 1987 overleden 356 personen, terwijl er 387 wer den geboren. Het nieuwe aantal van 31712 inwoners is exclusief het aantal asielzoekers dat per 1 november 1987 in het voormalig Berg- zichtziekenhuis is gehuisvest. van noten tot eik en beuk. Ver der zijn er in de galerie gelijktij dig sieraden en half edelstenen geëxposeerd. De galerie is za terdag en zondag geopend van twee tot vijf. Postbus 334 4460 AS Goes Tel 01100-28259 tegroep completeert het geheel. Eventueel kan er als extra een blauwe baseballpet bij worden gedragen. Wilt U meer weten over deze nieuwe speltak of wilt U, Uw dochter of zoon mee laten doen met onze Bevers, bel dan naar een van de leiding: Jenny en Andy Martherus, tel. 32437 of Ria Janssens, tel. 31440. Van 17 januari tot en met 14 fe bruari exposeert Rien Quist houtsnijwerk in galerie Alie Be kenes aan de Dorpsstraat te Kattendijke. ”Van Boomschijf tot Kunst”: zo luidt het thema van de tentoonstelling waarbij de Goesenaar Rien Quist toont wat er zoal met bomen kan wor den gedaan. Hij laat daarbij de speling van de natuur, de grillige vormen soms ook, duidelijk meespreken, evenals de ver scheidenheid aan boomsoorten: Vorig jaar is tevens tegenover de nieuwe jachthaven een eigen parkeerplaats aangelegd. Er is verder rust te vinden, een mooi aangelegd wandel- en natuurge bied en het bij veel Goesenaren, en anderen, welbekende eta blissement ’t Loze Vissertje van Wim en Tanny van Gilst, waar watersporters en anderen elkaar Van 9 januari tot en met 13 fe bruari is er in ’De Stads schuur' aan 't Schuttershof te Goes een tentoonstelling van schilderijen van de uit Tilburg afkomstige kunstenaar Ber nard van Rijthoven. Het werk van Van Rijthoven bestaat uit olieverven en de door hem ge kozen onderwerpen hebben veelal betrekking op de natuur en dieren. Hij exposeerde eer der in het buitenland. Alle da gen is het werk te bezichtigen, zo wordt ons gemeld. Melted i.s.m. Cosmic Illusions. Dat laatste buro is bekend van- Desiree. Net als Desiree wordt ook de Meeting in het Engels gespeeld, maar dat hoeft voor mensen geen belemmering te zijn. The Meeting handelt over de twee vertegenwoordigers van de zwarte beweging in de zestiger jaren. De één wil op vreedzame wijze de samenleving verande ren, de ander schuwt het geweld niet om die veranderingen af te Nog de hele maand januari is er in het Psychiatrisch Zieken huis te Goes een schilderijen tentoonstelling ingericht van de uit Lewedorp afkomstige Nelly van Nieuwenhuijzen. De expositie van aquarellen en olieverf is tijdens de kantoor uren voor iedereen toeganke lijk en kan daarnaast via mel ding bij de portier worden bezocht. Nelly van Nieuwenhuijzen over haar schilderen: ’Soms begin ik bij het krieken van de dag en vaak ben ik nog aan het werk als ieder weldenkend mens allang onder de wol ligt. Er zijn zo van die dagen dat ik zo'n zeven tot acht uur met mijn werk bezig ben, want schilderen is niet al leen een vak. Het is, als je het wel beschouwt, ook een vorm van verslaving. Die einder waar lucht en aarde, wolken en water elkaar ontmoeten fascineert me, evenals de bonte kleurenpracht van een boeket bloemen’. Voor Nelly van Nieuwenhuijzen vormen deze twee uitersten in de natuur een onuitputtelijke bron van inspiratie. Een aquarel van Nelly is een stukje van haar zelf, of het nu een landschap of een bloemenaquarel is. Door haar tomeloze energie om de moeilijke technieken van het aquarellen eigen te maken, maar vooral ook door haar on miskenbare talent heeft Nelly van Nieuwenhuijzen snel naam gemaakt. Er zijn werken van haar in de vaste kollektie opgenomen van: Galerie Esprit, Clinge; Galerie op de deel (uitwijk) Woudri- chem; Kunsthandel de Ark (M Jas) Breda; en er zijn werken van haar in het bezit van onder andere Zeeuwse Stichting voor School- en Beroepskeuze, PZEM Middelburg; PZEM Goes; Bouwfonds Ned. Gemeente; Ra- bobanken; S.B.K. Zeeland, Mid delburg en S.B.K. Kennemer- land, Haarlem. De initiatiefnemers van dit wa- tersportcentrum zijn de heren A.W. Blankenburgh en J.B van Opbergen. Onder de naam HANSA B.V. exploiteren zij "Het Goese Sas”. Naast de ligplaat sen verzorgen zij bemiddeling, taxatie en verzekering. Bemid deling en taxatie in samenwer king met het bedrijf Scheepko- pers uit Lelystad. Tesamen bie den zij ca. 300 schepen te koop aan en hebben een bestand dat schommelt tussen de 1500 en 2000 potentiële kopers. Per jaar worden meer dan 200 gebruikte boten verkocht. Sinds de zomer van 1985 biedt Scouting Nederland spelpro- gramma’s voor jongens en meisjes tussen vijf en zeven jaar. De groepen zijn actief on der de naam Bevers. Ook op de Bevelanden zijn de Bevers ac tief en bij de Goese Bernadette- groep wordt binnenkort gestart met een Bevergroep. De eerste bijeenkomst is op zaterdag 16 januari a.s. in het clubgebouw aan de Willem Barentszstraat 1a, nabij De Torro. Daar komt de groep tussen half tien en elf uur bijeen en wie belangstelling heeft, is van harte welkom. Het spelprogramma van De Bevers is speciaal voor genoemde leef tijdsgroep geschreven en draagt de titel: ”De wereld van de lan ge doener”. Het gaat om een wereld vol fantasie, waar jon gens en meisjes zich thuis kun nen voelen, waar verhalen wor den verteld. En waar kan wor den geknutseld e.d. Leiding speelt bij de Bevers een belangrijke rol. De leiders, die de rollen spelen van de hiervoor geschetste bewoners van het huis, bepalen de wijze waarop gespeeld wordt. Enthousiasme, veel aandacht voor de kinderen en flexibiliteit zijn sleutelwoor den voor hen. Natuurlijk hebben de Bevers ook een uniform. Het bestaat uit een rood sweatshirt met de afbeelding van Lange Doener. Dit rood wordt gecombi neerd met een donkerblauwe spijkerbroek. De blauw, gele groepsdas van de St. Bernadet- Woensdagavond 27 januari treedt Berdien Stenberg op in Het Dorpshuis te Kortgene. De theatershow waarin muziek cen traal staat, begint om acht uur. Ze wordt begeleid door orkest en de voorstelling staat onder auspiciën van "Uit in Zeeland”. Haar programma heet "Pi rouette”. Berdien Stenberg - inmiddels de beroemdste en populairste flui tiste van Europa - heeft er, sinds de start van haar carrière in 1983 (met ’’Rondo Russo”) steeds blijk van gegeven geen platgetreden paden te willen be wandelen. Haar nieuwe LP "Pi rouette”, die inmiddels de ’’gou den status” al weer heeft be reikt, is daarvan opnieuw het be wijs. Maar van een musicienne, die het aandurft om een echte muziekshow te brengen, wordt natuurlijk steeds meer verwacht. Berdien Stenberg maakt dat he lemaal waar. Haar show ademt een sfeer, die het best omschre ven kan worden als: een "com binatie van verfijning en gezel ligheid”. Berdien durft het aan om een klassiek-gearrangeerde reeks Beatle-melodieën te bren- dwingen. De beide hoofdrolspe lers zijn professionele Ameri kaanse akteurs: Frank Shep- pars en Gylain Kain (Last Poets) die op overtuigende wijze gestalte weten te geven aan de rollen. De regie is in handen van John van Leerdam, en jonge An tilliaanse regisseur die bij ver schillende instituten (o.a. in New York) stage heeft gelopen. Plaats: 't Beest, Goes, adres: Beestenmarkt 3, tel. voor reser veren: 28142. Entree: f 7,50. In jongerencentrum 't Beest te Goes wordt donderdag een theateravond gehouden, waarbij het stuk "The Meeting” van Jeff Stetson centraal staat. De voor stelling begint om negen uur. De regie is in handen van John van Leerdam. "The Meeting” is een thea terstuk van Jeff Stetson en is ge baseerd op de fictieve ontmoe ting tussen malcolm X em Mar tin Luther King. Het theaterstuk is een produktie van Orange Hansa B.V. heeft tevens de im- porteursrechten van CON TRAST Zeiljachten uit Zweden voor de Benelux. Van deze snelle en comfortabe le zeiljachten varen er al 18 in Nederland. Hansa heeft deze razendsnelle verkoop mede kunnen realise ren door haar financieringsbe middeling en door het unieke zelfbouwpakket, waarin een "contrast” óók leverbaar is. in het verleden al goed wisten te vinden. De Hansa-directie vertelt over het nieuwe complex met zijn historische achtergrond: ”De haven biedt plaats voor 300 ligplaatsen, welke geen proble men opleveren voor schepen met een lengte van 14 meter en een diepgang van 3 meter. In middels zijn al een 200-tal lig plaatsen gereed gekomen. De ligplaatsen zijn te vinden aan beide kanten van het oude mu- seumsluisje. In de sluiskom zelf is plaats voor 16 ligplaatsen voor passanten. Een trailerhelling en de beschik baarheid over een hydraulische wagen kan schepen tot een ge wicht van ca. 8 ton een lengte van 11 meter en een diepgang van 180 cm direct uit het water trekken.” Het watersportcentrum zal ver der gaan bestaan uit een haven gebouw, een beveiligd parkeer terrein en een tankstation voor dieselolie. In het havengebouw zullen de douche-Ztoiletvoorzieningen en een wasserette worden onder gebracht en tevens de (wa- tersport)winkel en het verkoop kantoor. Een aparte berging biedt ruimte voor opslag van af valcontainers. Kortom, watersportcentrum ”Het Goese Sas” biedt in de toekomst alles wat een wa tersporter zich kan wensen. Nabij het watersportcentrum is het al eerder genoemde gezelli ge café gelegen, waar elke wa tersporter zijn verhaal kwijt kan. Een bekend Zeeuws ontmoe tingspunt van watersportliefheb bers. Een vaste gast is al jaren de Vlaamse Vereniging voor Watersport uit Antwerpen. Dit café heeft dan ook een uitge breid assortiment Belgische Bie ren in huis. Windmolens, een schone en rendabele energiebron, toegepast door partikulieren (huishoudens), kleine en grote bedrijven. Deze slogan, gevoerd door Zeeuwind bij de presentatie van deze Vereniging begin 1987, wordt nu realiteit! Begin 1987, is op initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie, de Vere niging Zeeuwind opgericht. Deze Vereniging wil windmolens plaatsen die door middel van wind kracht op rendabele wijze schone energie produceren, wat gebruikt kan worden door partikulieren, kleine en grote bedrijven. Dit heeft als doel het bevorderen van energiebesparing door gebruik van windenergie. In de tweede helft van vorig jaar heeft het watersportcentrum Het Goese Sas steeds meel gezicht gekregen. Nabij de histori sche sluis is door Hansa b.v. een riante jachthaven gebouwd die straks plaats zal bieden aan 300 jachten. Momenteel zijn er 200 ligplaatsen klaar. De belangstelling voor de jachthaven, welke in aanleg werd genomen door de heren A.W. Blankenburgh en J.b. van Opbergen van Hansa, geniet grote belangstelling. En dat is begrijpelijk gezien de riante ligging, direct achter de nieu we sluis die toegang biedt tot de Oosterschelde en met binnen bereik het Veerse Meer. gen. Met haar concertmeester, de eerste violist van haar orkest, speelt ze in een schitterend duet haar "Ode aan Amadeus”. Wolfgang Amadeus Mozart speelt traditiegetrouw een be langrijke rol in deze show van Berdien. De zwierige romantiek van Wenen krijgt gestalte in de prachtige wals ’’Rosen aus dem Süden” van Johann Strauss en op haar allerbest is Berdien in de melancholieke "Danzas Espanolas” van de Spaanse komponist Enrique Granados y Campina. De fluitiste voorziet haar show ’’Pirouette” van eigen teksten. Ze heeft geen gebruik willen ma ken van tekstschrijvers. "Ik heb een speciale, persoonlijke band met mijn publiek” zegt ze, ”en die wil ik in deze show nog ver stevigen”. Berdien is er op nieuw in geslaagd een absolute verrassing te presenteren. "Pi rouette” in het theater is een hartverwarmende, vertederende en ontroerende muzikale show, met als belangrijkste leidraad nog steeds het parelende fluitspel van Berdien Stenberg zelf... ”Ja Deelder”: dat is de titel, van de theatershow waarmee de be kende Rotterdammer Jules Deel der door het land trekt. Zaterdag 30 januari komt hij in Ons Dorps huis te Kruiningen. Het gaat om zijn tweede theatershow. De voorstelling begint 's avonds om acht uur. In een niets en niemand ont ziend razend tempo brengt de acteur J.A. Deelder, scherp van de tongriem gesneden, zijn ver halen voor het voetlicht. Deci der’s personal manager en di- rekteur van de Deelder B.V. dhr. R.P. Vallentgoed zal samen met Ger-sax-van Voorden zorg dra gen voor onverwachte wendin gen en jazz. Humor is het illustere drietal ook niet te ontzeggen, of, om af te sluiten met Decider’s eigen woorden: "Men lacht om mij, maar ik vlei mezelf toch met de gedachte dat er van een ernsti ge ondertoon sprake is. Entréeprijs: f 12,50. Vóórver- koop kaarten: -gemeentehuis te Kruiningen; -V.V.V. -kantoren Yerseke en Bergen op Zoom; te lefonische reserveringen: 01130 - 5000 of 1401. (Foto: AMC Fok). Lr. S— >n, :a or 3. L, w I

Bevelander | 1988 | | pagina 7