Kamperland Nieuwe ZWN-kustlijn Vlissingen-Spijkenisse met halte onder MENS, WAAROM LEEF JE? Prinses Margriet opende ziekenhuis te Goes r Met opening weg over Pijlerdam OVER HET GEBRUIK VAN REINIGINGS MIDDELEN zh; Trafassi speelt zaterdag in Goes Nieuw project van educatief centrum MHSb FMH Midcity Goes vierde feestelijk 1e lustrum Stormachtige toernee van Zeeuwse Koorschool door Engeland Kamagurka en Herr Seele vrijdag in ’t Beest Antiekbeurs in Hotel Goes Schilderijenexpositie in schouwburg Goes 11 SOPPEN OF VERVUILEN Zeeuwse Milieu Federatie My Fair Lady in De Stenge Heinkenszand 19 Woensdag 4 november 1987 DE BEVELANDER VVV-uitwisseling industrie rivieren rest Bron: Volkskrant, 27 juli 1985 Postbus 334 4460 AS Goes Tel 01100-28259 huishoudens excl. waspoeder Dat geeft beslist een opkikker in het Hollandse novemberweer!! Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar in: Oudhof etc. etc. Het Regionaal Educatief Centrum (REC) start op donderdag 12 no vember met een geheel nieuw projekt met als titel ’’mens waarom leef je?” Het betreft in de eerste plaats een open avond voor alle geïn teresseerden. Wie méér wil, kan in de weken die daarop volgen nog meedoen aan een kursus. De open avond wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes en begint om 19.30 uur. Een half jaar nadat het nieuwe ziekenhuis te Goes in gebruik werd genomen, vond de officiële opening plaats. Dat geschiedde vorige Week door Prinses Mar griet, die per helicopter naar Goes kwam gevlogen om er de officiële openingshandeling te verrichten. Alle patiënten in het ziekenhuis waren in de gelegen heid alles van nabij te volgen dankzij een rechtstreekse uitzen ding van het televisiecircuit bin nen het ziekenhuis. De aanvang is 21.00 uur en om 03.00 uur is het écht afgelopen. Medewekers en medewerksters bij de 32 Zeeuwse VVV-kantoren houden van 9-14 november een uitwisseling. Men gaat kijken hoe er op andere VVV-kantoren in de provincie wordt gewerkt. Een en ander maakt deel uit van een Prinses Margriet beperkte haar bezoek overigens niet tot de for mele zaken. Ze bracht onder meer een bezoek aan de kinder afdeling en sprak op de haemo- dialyse afdeling met meerdere patiënten. door de provinciale VVV opgezet plan om het VVV-personeel te gaan ondersteunen bij nieuwe toeristische activiteiten. Men wil onder meer een ruimer vrijwilli- gersnet opzetten van mensen die excursies en stadswandelingen kunnen begeleiden. Beveland al had in de richting Goes. Begrijpelijk. Want Goes blijft een belangrijke centrum plaats, zo is de laatste jaren steeds weer gebleken. De ZWN heeft goede verwachtin gen over de nieuwe lijn 104 die over een lang tracé loopt. De af stand Vlissingen-Spijkenisse be draagt ca. 100 km. Door een koppeling met een andere verbin ding kan er in Spijkenisse worden overgestapt en verder gereisd naar Vlaardingen. De enkele reis Spijkenisse-Vlissingen duurt twee uur en drie kwartier. Tussendoor zijn meerdere overstapmogelijk heden. De zeer drukke lijn 132 (Damaanzet-Neeltje Jans) komt te vervallen, maar lijn 104 neemt de taak van lijn 132 over en heeft een halte bij het Ir. Topshuis met de inpandige Delta-Expo. Na de Dammenweg is de eerste halte die bij de tunnel N-57 bij Kamper land. Na de rekonstruktie van het kruispunt bij Vrouwenpolder zal ook hier een definitieve halte ko men. Tot die tijd probeert ZWN om hier een tijdelijke halte te rea liseren. Door de week zal er ieder uur een bus rijden. Op zondag geldt een twee-uursdienst. Speciaal met het oog op de begintijden van de scholen in Vlissingen en Middel burg wordt de aankomst van de eerste rit tien minuten vervroegd. Verdere informatie vinden de passagiers in het speciaal ter ge legenheid van de instelling van de Kustlijn uitkomende busboek- je, dat gratis verkrijgbaar zal zijn bij alle ZWN-vestigingen in dit ge bied, de metrostations Spijkenis se en Zuidplein en ook bij de VVV’s langs de route. Uiteraard zijn inlichtingen ook te verkrijgen via telefoonnummer 01110-19111 Of 010-4546890. ZINGEVING Uit een onderzoekje dat in het voorjaar is gehouden, is gebleken dat veel mensen belangstelling hebben voor vragen over zingeving. Op grond daarvan heeft de afdeling vormingswerk het idee ontwikkeld om daarover eerst een thema-avond te beleggen en daarna de mo gelijkheid te bieden om in een kursus van zes avonden dit onder werp verder uit te diepen. DRIE VISIES Op de thema-avond geven drie sprekers kort hun visie op de vraag naar de zin van het leven. Dhr. de Haan belicht dit vraagstuk vanuit de Oosterse levensfilosofie. De tweede is mevr. Vonk die op de vraag reageert vanuit een huma nistische kijk. De heer Bergwerff zal vanuit een Joods-Christelijke achtergrond ant woord geven. Na de drie inleidingen is er gelegenheid om in kleine groepen met twee van de drie inleiders van gedachten te wisselen. De inleiders sluiten de avond af met elk een korte reaktie op de gesprekken in de kleine groepen. KURSUS Wie zich verder wil verdiepen in deze materie kan meedoen aan een INFORMATIE Zowel over de thema-avond als over de kursus is een folder beschik baar. Deze zijn verkrijgbaar bij het REC. De entree voor de avond bedraagt f 5,— en voor de kursus zal f 40,— kosten. Hetty van Leur en Engel Reinhoudt geven graag alle verdere inlich tingen. Adres: R.E.C., Zusterstraat 11, 4461 JA Goes, tel. 01100-31170. dus van den Boom, die zijn werk neo-realistisch noemt. Wilfried van den Boorn is gebo ren in Venray, volgde zijn oplei ding aan de kunstacademie St. Joost in Breda en de Koninklijke academie voor Beeldende Kunst en Vormgeving in Den Bosch. Hij had zijn eerste expositie in 1973 in het Bonnefantenmuseum in Maastricht en daarop volgden talrijke tentoonstellingen in mu sea en galeries in binnen- en bui tenland. De expositie in ”De Prins van Oranje” is te bezichtigen tijdens de openingstijden van de schouwburg en duurt tot eind de cember. RESPECT De kursusleiding gaat er vanuit dat deelnemers op basis van weder zijds respect mee doen. Het belang van de kursus is gelegen in de informatie, bezinning en verdieping. Het is duidelijk niet de bedoeling propaganda te voeren voor welke levensbeschouwing dan ook. Bij de voorbereiding heeft het vorig jaar verschenen boek van de Ame rikaanse rabbi, A. Kushner, ’’Niets meer te wensen en toch niet ge lukkig” een belangrijke rol gespeeld. Veel mensen vragen zich volgens de schrijver af of het leven wel zin heeft. Traditionele opvat tingen verliezen hun greep en mensen gaan koortsachtig op zoek naar nieuwe, bevredigende antwoorden. Het idee dat het een boei ende, en leerzame bezigheid moet zijn om in een groep daar met elkaar over na te denken, deed het REC besluiten dit projekt te ont wikkelen. Herkomst van fosfaten in het Nederlandse opper vlaktewater Brasserie Midcity aan de Grote Markt in Goes is in normale doen al een gezellig ontmoetingspunt. Daar werd dezer dagen nog een schepje bovenop gedaan. Midcity bestond namelijk vijf jaar en dat was alle reden voor Kees Meijaard om dat eerste lustrum op gepaste wijze te vieren. Welnu, hij hoefde dat niet in z’n een tje te doen. De grote vrienden- en kennissenkring, die regelma tig bij Midcity is te vinden, liet zich niet onbetuigd. Donderdags- avonds werd het eerste lustrum gevierd in aanwezigheid van het Trio Kwatsch. Deze formatie kan enigermate worden gezien als het huisorkest van de brasserie. Verder werd er nog een ge zellig avondje - of moeten we van nachtje spreken? - belegd, waarbij ’Piano Paul’ al zijn registers liet horen en zien. Intussen blijft Midcity onder aanvoering van eigenaar Kees Meij aard zich naar de toekomst richten. ’Wë hebben ’n tijdje geleden getracht weer eens een nieuwe weg in te slaan. Ónze brasserie blijkt goed aan te slaan en we willen ook in de toekomst proberen tijdig in te spelen op nieuwe trends in de horeca. De ontwikkelingen gaan erg snel. Maar je moet ervoor zorgen tijdig daarop te reageren’, aldus Kees Meijaard. zijn. Immers: de nieuwe kustlijn raakt op het uiterste puntje Noord-Beveland en zal met name voor bewoners in dit deel van de regio nieuwe mogelijkheden scheppen. Uiteraard komt er geen verandering in de ver voersmogelijkheden die Noord- Zoals uit diverse publikaties de afgelopen weken is gebleken, ver trok de Zeeuwse Koorschool uit Goes met 35 jongens op 16 oktober jl. naar Cornwall (Engeland). Met slechts 4 uur vertraging hebben de jongens en hun begeleiders Truro zaterdag 17 oktober bereikt. Op weg naar hun reisbestemming hebben jongens en begeleiders met eigen ogen de ravage op sommige plaatsen die door de storm werd aangericht gezien: 4 uur vertraging op die afstand is gezien de weersomstandigheden zeker een prestatie te noemen. Op zondag hebben de jongens een zeer druk bezochte kerkdienst in de St. Paul’s Church of Truro verzorgd, waarna in de middaguren de Zeeuwse stemmen waren te horen in een zeer sfeervolle "even song” in de 12e eeuwse Church of St. Clemens. Maandag hebben de jongens een concert en een openbare les voor eind-examenkandidaten verzorgd in de muziekschool; de eindexa- minandi waren zonder uitzondering enthousiast aangaande de kwa liteit en de mogelijkheden van het jongenskoor. Met name het zeer brede repertoire staat waarborg voor de mogelijkheden van de Koorschool. Verder werd o.m. het typisch Engelse havenstadje Fo- wey bezocht. Dinsdag concerteerde de Koorschool in het door uit sluitend religieuzen (zusters) geleide meisjesinternaat Tremough Conventschool; leuke bijzonderheid is dat de aanwezige meisjes waren gekleed in zg. schoolkostuums, waarbij een schotse ruitrok stijl Macbeth werd gedragen. Op de terugweg bezocht men Penden nis Castle te Fallmouth: hier vindt men de grootste jachthaven van Zuid-Engeland, terwijl het genoemde kasteel werd'gebouwd door Hendrik VIII. Woensdag verzorgden de jongens de traditioneel dagelijkse muzi kale dagopening van de Archbishop Bensonschool; het programma omvatte een liturgische hymne, alsmede enkele klassieke werken. Er werd voorts gereisd door een typisch Cornish landschap (geken merkt door weidsheid en heuvels) naar Point Lizard, een pitoresque vissershaventje: als bijzonderheid van dit stadje valt te vermelden dat het geheel in de rotsen is uitgehakt. Via de Royal Navybase ’’Guildrose” vertrokken de jongens weer naar Truro: in Truro zijn al le jongens en reisbegeleiders gastvrij door pleegouders opgeno men. Donderdag verzorgden de jongens een lunchconcert in Truro Cathedral, alsmede een evensongservice en een eucharistieviering in de rk. Mariakerk. Gelijk met de opening van de nieuwe weg over de Stormvloed kering in de monding van de Oosterschelde, zal de ZWN een nieuwe buslijn openen. Ook voor onze regio kan die nieuwe bus verbinding tussen Vlissingen en Spijkenisse vice versa van belang Kamagurka en Herr Seele komen vrijdagavond a.s. de 'Groeten uit België’ doen in 't Beest te Goes. De voorstelling begint om negen uur. ’Uit in Zeeland' heeft in sa menwerking met 't Beest de or ganisatie in handen. Met hun vorige theaterprogram ma wisten ze steevast een wild enthousiast publiek aan zich te binden. Met de première van hun nieuwe programma werd de ma nifestatie 'groeten uit België’ in de Amsterdamse Meervaart, gie rend van het lachen afgesloten. Want gelachen kan er worden om de humor van de twee 'dwa ze Belgen’, die is neergelegd in sketches en liedjes. Het hoge tempo en de kompakte vorm van de TV-programma’s worden ook live aangehouden. Maar anders dan in de studio, waar ze het zonder publiek moeten doen, wordt in het theater gretig in gespeeld op de reaktie van het publiek en is die wisselwerking essentieel voor het verloop van het programma. Hoewel beide heren zelf een aar dig stukje muziek kunnen spelen worden ze begeleid door Johan de Smet. De Goese Operette Vereniging presenteert vrijdag 6 november voor de laatste keer in Zuid- Beveland de beroemde musical My Fair Lady. Eerder werd dit stuk met veel succes gebracht in Goes en Kruiningen. De belevenissen van het bloe men meisje Eliza Doolittle wor den fantastisch in beeld gebracht door dit amateurge- zelschap, versterkt door be roepskrachten, waaronder het Belgisch Begeleidingsorkest en de Belgische zanger-akteur Will Ferdy, die de rol van Alfred Doolittle vertolkt. De regie is in handen van de beroepsregisseur J.F. D’hondt, terwijl de muzikale touwtjes in handen zijn van Hans Swinnen. Evenals vorig jaar, toen vele mensen in Heinkenszand de voorstelling van de G.O.V. van wege een volle zaal, niet kon den bijwonen, loopt de voorverkoop enorm goed en zijn er nog slechts enkele kaar ten te verkrijgen bij ontmoe tingscentrum ”De Stenge” en sportprijzenzaak ”Elma”, beide te Heinkenszand. wasmiddelen Geen enkel was- of reinigingsmiddel is goed voor het milieu. Als we milieuvriendelijk willen wassen of schoonmaken, kunnen we alleen maar ons best doen om de schade te beperken. Daarom geldt in de eerste plaats: gebruik zo weinig mogelijk van deze middelen. Dat is bovendien goed voor uw portemonnee. Een keuze voor 'allesreini- gers' en 'bontwasmiddelen' waarborgt daarnaast een geringere schadelijkheid. WASMIDDELEN De schadelijkheid voor het milieu verschilt per wasmiddel. Dit wordt bepaald door de stoffen die al dan niet aan het wasmidel zijn toege voegd. In het algemeen bestaat een wasmiddel uit verschillende on derdelen. Wasaktieve stoffen maken het vuil uit de kleding los. Water- ontharder zorgt ervoor dat het vuil niet weer op de kleding neerslaat. Het voorkomt ook kalkaanslag op het verwarmingselement van de wasmachine. Hiervoor worden meestal zeer fosfaatrijke stoffen ge bruikt. Dat deze stoffen slecht zijn voor het milieu, weten we inmid dels allang. Voor fosfaten zijn al jarenlang zeer goede vervangers op de markt. Voorbeelden hiervan zijn de wasmiddelen Akwarein, Albi fosfaatvrij, Driehoek builtjes, Hemax fosfaatvrij, Klok C5, Persil groen, Senzo groen en diverse uitvoeringen van Tricel. In elk wasmiddel zit ten ook bleekmiddelen. Bleekmiddelen zitten altijd in 'totaalwasmid- delen' en niet in 'bont wasmiddelen’. De meeste gebruiokte bleek middelen zijn slecht voor het milieu. Het is daarom de moeite van het proberen waard of de was ook schoon genoeg kan worden met een bontwasmiddel. U kan ook natuurlijk slechts zo-nu-en-dan met een totaalwasmiddel wassen. Een andere mogelijkheid is om losse vlek ken apart voor te behandelen met ossegalzeep, in plaats van de was in zijn geheel met bleekmiddel te behandelen. Hiermee voorkomt U bovendien dat de kleding onnodig wordt aangetast. Optische witmid- delen, tenslotte, maken de was als het ware helder wit. Het effekt hiervan op het milieu is onbekend. Wel is bekend dat ze allergische reakties van de huid kunnen veroorzaken. Met het oog op het milieu is het raadzaam om met een wasmiddel te wassen waarin géén fos faten en zo min mogelijk bleekmiddelen zitten. WASSEN Bijna alle electriciteit die een wasmachine verbruikt is nodig voor het verwarmen van het water. Een was op 90° C. kost twee en een half keer zoveel energie als een was op 40°C. Energiezuinig wassen be tekent dus. wassen op een lage temperatuur. Energiezuinig wassen betekent ook: kritisch koopgedrag bij de aanschaf van een wasma chine. De ene wasmachine verbruikt immers meer stroom dan de an dere. Het energiebedrijfof de Consumentenbond hebben hierover de nodige informatie. Een ander aandachtspunt is het waterverbruik: de ene machine verbruikt meer water dan de andere. Het laatste aan dachtspunt is de wasdag: was niet op maandag, de Nationale Was dag. Hiermee kan een piek in het waterverbruik worden voorkomen. SCHOONMAAKMIDDELEN Ook bij schoonmaakmiddelen verschilt de schadelijkheid voor het mi lieu per middel. De meeste allesreinigers, bijvoorbeeld, bevatten gifti ge stoffen. Hierdoor zijn zij ook schadelijk voor kinderen. Alles reinigers bevatten voornamelijk wasaktieve stoffen, waarmee zij ont vetten. Dit kan in het milieu minder kwaad. Bij alle middelen geldt steeds dat de aanbevolen concentratie te hoog is: probeer het eens met minder! Voor een aantal middelen bestaan eenvoudige alterna tieven. Ruiten laten zich uitstekend reinigen met water dat aange lengd is meteen scheutje azijn of spiritus. In plaats van WC’s schoon te maken met bleekmiddelen kan een nachtje weken in (schoon- maakjazijn, ook het gewenste effekt te weeg brengen. Bovendien kan een sopje van zeep of afwasmiddelen ook al wonderen verrich ten. Voor informatie, waaronder ook over een cursus milieu en huis houden (voorjaar ’88): Zeeuwse Milieufederatie Postbus 334, 4460 AS Goes, tel. 01100-28259. Op vrijdag 6 november a.s. om 16.00 uur opent het Hotel Goes aan de A. Fokkerstraat 100 te Goes voor de derde maal haar deuren voor een gezellige en mooie antiekbeurs. Aan deze antiekbeurs zullen een twaalftal antiquairs deelnemen uit het gehele land. Een keur van an tiquiteiten zal worden aangebo den. Dit maal zal er een grote collectie kleingoed op de antiek beurs te bewonderen zijn. Dit zal variëren van zilveren broodman- den tot en met olielampen. Voor het eerste zal antiekhandel van Vuren uit Eist (Gelderland) aan deze antiekbeurs deelne men. Zijn collectie bestaat o.a. uit koperen hanglampen/olielampen etc. Vromans Antiek is eveneens ver tegenwoordigd. Dit maal met een uitzonderlijk stuk artdeco, n.l. een bronzen vrouwenfiguur gelegen in een koperen cirkel. Bedoeld beeld is gesigneerd en is vervaar digd in de periode 1920-1930. De kunst en antiekbeurs is ge opend op: Vrijdag 6 november van 16.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 7 november van 11.00 tot 18.00 uur. Zondag 8 november van 11.00 tot 17.00 uur. serie van zes avonden die volgen op de genoemde thema-avond. Elke inleider komt dan nog een keer een avond terug om zijn of haar visie verder toe te lichten en in te gaan op vragen van de deelnemers. Twee avonden zijn gereserveerd om eigen visies en vragen te verhelde ren en uit te wisselen. De kursus wordt afgesloten met een film of bezoek aan een toneelstuk waarin de vraag naar de zin van het leven ook weer centraal staat. En nu dan in Goes, op zaterdag 7 november worden*alle Beve landers die van dansen houden aangeraden naar ”De Spinne” te komen. Niet minder dan 5 uur lang kan er gedanst worden op de tropische klanken van Trafassi. Ter gelegenheid van de opening van de verbouwde schouwburg van Goes, ”De Prins van Oran je” is een expositie ingericht van schilderijen van Wilfried van den Boorn (36) uit Vlissingen. De ten toonstelling bestaat uit 21 schil derijen in verschillende technieken, zoals olie op doek, acryl op doek en acryl op papier. De onderwerpen variëren van in dustrie tot stillevens en interieurs. Trafassi kreeg twee jaar gele den landelijke bekendheid via de zomerhit ”De Wasma- schien”. Hierna heeft de be kendheid van Trafassi zelfs in ternationale vormen aangeno men. Tot in Tunesië hebben er optredens plaatsgevonden. Te zien zijn onder meer vijf wer ken, die hij maakte ter gelegen heid van een expositie bij Dow Chemical in Terneuzen in 1984, een doorkijkje in een parkeerga rage, maar ook ramen, deuren of een stopcontact, fotografisch uit vergroot en met vrijwel dezelfde precisie afgebeeld. "Vaak zijn mijn onderwerpen de tails van een groter geheel”, al- Na een geslaagde dansavond met een Hindoestaans orkest in het voorjaar, heeft de Stichting Welzijnswerk Surinamers en An- tillianen Zuid-Beveland voor za terdag 7 november de beste Su rinaamse band van Nederland op het programma staan: Trafassi. o. F

Bevelander | 1987 | | pagina 19