NATIONALE WONINGINRICHTERS PRESENTEREN OKTOBER NATIONALE WOONMAAND KUNST VOOR HET RAAM I electra jllll i OKTOBER Kunststof in de bouw KLASSIEK EN MODERN GAAN STEEDS BETER SAMEN IN HET INTERIEUR H Compacte ventilator voor douche, toilet n 1 JU I I 1 Woensdag 30 september 1987 17 DE BEVELANDER Halogeen wandlamp 179,50 I i I i i I Nieuwste collecties in de winkel i Harmonieus in Sfeerlicht Verandering van smaak Combineren Tijdsbeeld Kwaliteitsbesef Computer helpt een handje Kamerhoog De modetinten Let op waarborg 4 0CCOOCCCOCCGOCCCCCCOOC t ’I n -y vinyls en ■MWHA Als het aan de ontwerpers ligt hebben we straks allemaal kunst voor het raam. Kunst gedrukt op gordijnstof. Er is keus uit artistie ke grafische dessins, fris getinte Mondriaan-look of romantische bloemdessins in de sfeer van Paul Cezanne. Waarom die winkeliers nu juist Oktober als ’’woonmaand” heb ben uitgekozen? Heel simpel. Dat komt omdat elk jaar op- Kunststof gaat in de bouw een steeds grotere rol spelen. Dat is ook te merken aan het aantal zaken dat zich met de verkoop en/of pro- duktie van kunststof-produkten, zoals deuren en kozijnen be zighoudt. Ook op de Bevelanden is dat het geval. Dekura uit 's-Gravenpolder is er een voorbeeld van. Dit bedrijf (de naam komt van Dekker Kunststof Ramen) houdt zich bezig met montage op maat van de be kende Belgische Deceunink profielen, waarbij PVC profielen en be- kledingsprofielen voor muren, dakgoten, plafonds, badkamers, keukens, garages, poorten en wanden worden verwerkt. Waarom neemt PVC in de bouw en interieur zo'n vlucht? Eén van de belang rijkste redenen is ongetwijfeld het feit dat PVC geen of nauwelijks on derhoud behoeft: geen schuur- en schilderwerk, geen regelmatige vervanging van slechte delen en bovendien is kunststof betaalbaar, indien men de onderhoudskosten van hout in aanmerking neemt, zo laten verwerkers en fabrikanten ons weten. Dekura in 's-Gravenpolder heeft zich speciaal toegelegd op de fabri cage van kunststof ramen. Nog even een tip. Als u de gor dijnrail meet om aan de hand van die lengte het aantal plooien vast te stellen en de ruimte te verde len over die plooien, doe dan net of uw rail ca. 10 cm langer is. U zult bij veel gordijnen nl. zien dat als ze worden gesloten, er boven bij de rail een klein stukje blijft wijken. De stof gaat wat in el kaar, de plooien bollen wat en het is net of u stof te kort had...! De 10 cm extra breedte maken uw gordijnen net even mooier, omdat ze dan royaal aansluiten. Uw woninginrichter weet dat na tuurlijk, maar soms is het toch goed om het nog even tegen hem te zeggen. Als u nog wat gordijnstof over hebt - zeker als het een mooi ge dessineerde stof is - koopt u dan eens een wissellijst met passe partout. Lijst daarmee nou eens precies één dessin van uw gor dijnstof in en hang dat aan de wand. Simpel, maar het staat echt heel leuk. Een kunstige col lage van uw gordijnstof met bij voorbeeld iets van uw tapijt doet het ook erg goed aan de wand. Vooral nu fabrikanten steeds meer met bij elkaar kleurende ta- Op de foto: Uit de collectie "Suspence" van De ja, een vuil- werende vloerbedekking. Nieuw op de markt en in 6 moderne kleuren uitgebracht. soms ook als een enkele baan in een dessin. in diverse kleuren ren Nederlandse en buitenland se fabrikanten en handelaren het nieuwste van het nieuwste en hopen zij erin te slagen de gunst van de winkeliers te win nen. Een "goede beurs", d.w.z. tonen de winkeliers flinke be langstelling voor de nieuwe pro- dukten, is voor die fabrikanten dan ook heel erg belangrijk. Want wordt het nieuwe bankstel of de nieuwe collectie tapijt, met zoveel zorg en aandacht samen gesteld, een top of een flop? Maar om terug te komen op ok tober: dan kunt u bij de meeste winkels dus de oogst vinden van de genoemde twee vakbeurzen. De winkelier heeft daar inge kocht en vervolgens is het üw beurt... Goes: Lange Vorststraat 89. tel. 01100-16070 Zierikzee: Dam 23,' tel. 01110-12119 Op de foto: Een mooie klassieke kast verdient aandacht. Ruim een half miljoen Nederlanders verruilen de komende twaalf maanden hun woning voor een groter, mooier of gezelliger huis. En even zoveel keren worden inboedels ingepakt, ingeladen, uitgela den en vervolgens in een nieuwe omgeving neergezet. Hoeveel meubelen zouden al deze Nederlanders naast de vuilnisbak zetten, overdoen aan toekomstige bewoners van het huis dat wordt achter gelaten, of schenken aan een liefdadige instelling? Het zijn er onge twijfeld veel, maar het overgrote deel gaat mee naar de nieuwe woonomgeving en wordt aangevuld met ander meubilair. Als je de woonsfeer in die nieuwe omgeving nu eens over een ande re boeg wilt gooien, hoe pak je dat dan aan? Is die fraaie antieke kast of zitgroep eigenlijk wel te combineren met iets eigentijds? U hoeft niet bang te zijn dat verschillende stijlen zich niet of nauwelijks laten combineren. Want juist op dit moment kondigt zich een woon- trend aan waarin diverse stijlen zonder schroom worden samenge bracht. In de woontijdschriften zien we steeds meer combinaties van modern en klassiek. Maar het is wél de kunst om er een harmo nieus geheel van te maken. Een mooie klassieke of zelfs antieke kast verdient aandacht. Die werp je niet in een concurrentiegevecht om de aandacht met een opvallende eigentijdse zitgroep. Wilt u dus een combinatie van "klassiek opbergen” en "modern zitten”, kies dan voor een zit groep met een sobere vormgeving. Handhaaft u de kast alleen maar tijdelijk (bijvoorbeeld om budgettaire redenen), pak het dan anders aan. Vraagt u zich in dat geval éérst af wat voor bergmeubel er tezij- nertijd voor in de plaats komt. Een aandachtvragend exemplaar, of juist een ranke, niet zo opvallende kast? In dat laatste geval mogen de zitmeubelen die u nü gaat vervangen, best wat uitdagender van vormgeving zijn. De oude kast kan met een kwastje witte verf in een bijrol worden ge zet. Want door het wit schilderen van meubelen zorgen we ervoor dat overdreven vormen een beetje worden gecamoufleerd. Hetzelf de bereiken we overigens door een meubel in een donkere tint af te werken. Een opvallende klassieke kast in combinatie met aandachtvragen- de, eigentijdse meubelen kan, maar dan moet wel voor een uiterst rustige omgeving worden gezorgd. Plaats een klassiek en modern meubel zo dicht mogelijk bij elkaar en probeer met planten en ac cessoires een "vloeiende” overgang de creëren. Wilt u de wat ou derwetse, of klassieke zitmeubelen houden en ze combineren met andere meubelen in een eigentijdse stijl, zorg er dan voor, dat die laatste niet teveel opvallen door hun kleur en/of vormgeving. Ouderwetse meubelen met behulp van verf en textiel voorzien van kleur, past in het tijdsbeeld. Want in het interieur van nu horen ge durfde combinaties van materialen, kleuren en dessins. De basis van het interieur kan bestaan uit de tinten wit, grijs en zwart. Daar mee worden krachtige kleuren en opvallende dessins gecombi neerd. Houd dat ook in gedachten als het om de vloeren, wanden en het plafond gaat. Een combinatie van verschillende stijlen komt pas goed tot zijn recht in een neutrale omgeving. Vergelijk het maar met een museum, waar vloeren en wanden zo neutraal zijn gehou den dat alle aandacht naar de tentoongestelde kunstvoorwerpen uitgaat. Eén van de belangrijkste aspekten die aan deze "combineertrend” ten grondslag ligt, is het kwaliteitsbesef dat bij steeds meer mensen leeft. Een waardevolle klassieke of antieke kast verdraagt een fraai eigentijds ontworpen zitgroep beter dan een "wegwerpbankje” waar de stuntprijs vanaf straalt. De combinatie van duurzame kwali teitsmeubelen uit verschillende periodes krijgt al heel snel iets tijd loos. De algemene verwachting is dan ook dat deze trend als opvol ger van de "jong-wonen-periode” zich vrij snel zal vestigen en op vrij ruime schaal het interieurbeeld van de komende jaren gaat bepalen. Die grote kieativiteit in gordijn- dessins - trouwens niet alleen in de bedrukte, maar ook in gewe ven stoffen - lijkt in een stroom versnelling te zijn gekomen door de verdergaande toepassing van computertechniek bij het ontwer pen. De dessinateurs kunnen hun ontwerpen met behulp de computer moeiteloos laten varië ren, kleurcombinaties wijzigen, dessins vergroten, verkleinen enz. Kortom: met "Computer Ai ded Design" (ontwerpen met de hulp van een computer) zijn de mogelijkheden schier onbeperkt. Maar de computer is en blijft een hulpmiddel. Voorwaarde is dus wel, dat er voldoende kunste naars zijn, die de nodige kreativi- teit aan de dag leggen, om de basis-ideeën te leveren. De krea- tiviteit wordt in ons land gewel dig gestimuleerd bij de Acade mies voor Beeldende Kunst, waar het ontwerpen van dessins een belangrijk onderdeel is van de opleiding textiel. Het leuke van deze tijd is dat vrij wel elk ontwerp en iedere kleur- wens door de moderne produk- tietechnieken gerealiseerd kan worden. Een extra glansje maak te vroeger de stoffen minder soe pel: dat is nu geheel ondervan gen. Een parelmoerdruk kan nu gerealiseerd worden zonder dat de gordijnstof meteen in de hoogste prijsklasse terecht komt. En was het vroeger nauwelijks mogelijk gordijnstoffen met hori zontale strepen keurig op pa troon aan elkaar te zetten, com- putercontrole op moderne weef getouwen maakt dat nu zonder bezwaar mogelijk. Op het gebied van kamerhoge gordijnen is er veel gebeurd. Ka merhoog wil zeggen: 270 cm hoog en dan net zo breed als u het wilt hebben. Bij die gor dijnstoffen hebt u alleen maar te maken met de bovennaad en de insteek-haken, want doorgaans is onder in de Stof een loodkoort- je meegeweven. Plooien maken, zijkanten afwerken en klaar is Kees. In "kamerhoog" zijn aller lei nieuwe dessins gekomen: niet alleen geweven strepen, maar ook veel frisse, leuke gedrukte dessins. Wie van plan is zijn huis nog vóór de winter knus en gezellig te maken moet binnenkort echt in aktie komen. Deze week begint immers alweer oktober. Dan komen ook de Nederlandse wo ninginrichters in aktie met hun "Oktober Nationale Woon maand”. In de feestelijk versierde winkels zult u een extra groot en aantrekkelijk aanbod vinden van meubelen, woning- en huis- houdtextiel, wandbekleding en alles wat verder in het interieur - van zitkamer tot de slaap- en de badkamer - zijn plaatsje heeft. Die winkels kunt u herkennen aan feestelijke posters en andere aandachttrekkende plakkaten op de winkelruiten. nieuw de maand oktober vooraf gegaan wordt (in de eerste helft van september) door twee grote vakbeurzen op het gebied van woninginrichting: de Internatio nale Meubelbeurs (voor meube len, dat spreekt) en Inter Decor (voor woningtextiel in de meest uitgebreide zin). Hier presente- Itho Schiedam heeft een nieuwe kanaalventilator ontwikkeld die C korte metten maakt met luchtjes en damp. Deze ventilator -type KVA- is klein van formaat, maar onderscheidt zich door een krachtige werking. Ook bij toe passing op lange ventilatiekana len blijft de KVA goed presteren. Bij de ontwikkeling van deze ka naalventilator heeft Itho als eer ste gebruik gemaakt van een voor dergelijke ventilatoren gloednieuw principe, de zoge naamde stator-rotor-stator constructie. Hierdoor behoudt de KVA ook bij hoge tegendrukken een grote capaciteit. Vrijblazend is de luchtverplaatsing ca. 100 m3/uur, bij een tegendruk van 25 Pa ongeveer 75 m3/uur. De kanaalventilator is eenvoudig te monteren in kanalen van 100 tot 120 mm diameter. De motor waaier verdwijnt in het - horizontale of verticale- ventila tiekanaal. Alleen de fraaie sier plaat is zichtbaar. De KVA is ver vaardigd van een extra kwaliteit ABS (kunststof) in de kleur wit. Het opgenomen vermogen van de motor is slechts 10 watt. De motor is dubbel geïsoleerd. Ver der is de motor voorzien van een thermische beveiliging, zodat geen brandgevaar kan ontstaan bij onverhoopt blokkeren van de waaier. Een extra veilig gevoel. Tenslotte nog iets over de nieu we kleuren. Dat zijn bijvoorbeeld khaki-groen, roodkoper- en zalmroze-tinten. Grijs blijft na tuurlijk. Vooral de nieuwe, vollere pastels als mint en diepgeel combineren daarmee fan tastisch. Glans blijft in; soms als satijn, soms als chintz, maar Zou u besluiten het ijzer te sme den als het heet is en wilt u de komende maand uw licht opste ken bij de woninginrichters die u aanspreken, denk dan ook even aan het onderwerp "garantie”. Vraag er uitdrukkelijk naar, vóórdat u tot aankoop overgaat. Bij wie u in ieder geval "goed zit"? Dat zijn de winkeliers die (blijkens een speciaal, W-vormig vignet op hun winkeldeur) de z.g. "Interieurwaarborg” geven. Dat is een garantieregeling die kort samengevat de volgende elementen bevat: A. drie jaar kwaliteitsgarantie. B. een regeling waarbij een eventueel door u gedane aanbe taling (maximaal 25 procent) ook bij een eventueel faillissement van de winkelier niet verloren gaat. De aanbetaling is dus volstrekt veilig. C. Onpartijdige behandeling van geschillen door de Geschillen commissie Woninginrichting. De Interieurwaarborg-winkeliers geven u graag een informatief foldertje over deze garantiere geling mee. In oktober wensen wij u veel energie op uw weg langs de woninginrichters. De goede woonideeën komen dan vanzelf naar boven. Oktober is weer uitgeroepen tot Nationale Woonmaand. De Nederlandse Woninginrichters doen dat inmiddels voor de vierde achtereenvolgende maal. Dat men okto ber heeft gekozen als woonmaand is verklaarbaar. De grote nationale en internationale beursen op gebied van woninginrichting zitten er juist op, de winter staat voor de deur en voor veel mensen is dat een sein om weer eens te gaan denken aan veranderingen van interieur, de woonomgeving, aanpassingen en dergelijke. Dit jaar ook weer veel nieuws op interieurgebied. Nieuwe trends ook. De kort geleden in de Nederlandse Jaarbeurs gehouden vakbeurs Inter Decor toonde dat nog eens aan. Wie niet de gelegenheid heeft of had deze specifieke beurzen te bezoeken, wordt tijdens de woonmaand nog eens de kans geboden om zich zo goed mogelijk te oriën teren bij de woninginrichters in eigen omgeving. Reden ook voor deze extra bijlage van De Bevelander. Opmerke lijk signaal is, dat de consument anno 1987 kiest voor be tere kwaliteit. Deze opwaardering zet zich in versneld tempo door, aldus signaleren de woningrichters. De om zet in de Nederlandse detailhandel in woninginrichting (inclusief tapijt) steeg vorig jaar met 6,3 procent. In de eerste zes maanden van dit jaar werd er een verdere groei met nog eens bijna zeven procent gesignaleerd. pijten, gordijnen uitkomen. en messing 199,50 Ook staand model verkrijgbaar. Gratis ophangen. (bij besteding boven f 100,-) Uil

Bevelander | 1987 | | pagina 17