Mevrouw S. Dommisse bezocht haar dochter in gevangenis te Sao Paulo 99 50,- 35,- GRAND THEATER Qrco Avond-trimvierdaagse 18 t/m 21 augustus voor vierde maal te Goes pUi fA 1 AV’56, De Ganze, Red Geese en TCA 4 1 hans \ian den HCNEN haarmode Koningstraat 8 Goes 01100-14859 f| - „>10 FOTO Grote Markt 7 Goes \Verschoore weekblad voor zuid- en noord beveland n V~ uwniïehuis THEI.IVING F DAYLIGHTS ’n huis vol ode Woensdag 5 augustus 1987 - 39e Jaargang no. 32 1 je Alle blouses O L k GOES 01100-15165 6 t/m 12 aug. 79.50 49.50 LAATSTE DAGEN; alle zomertruien - jurkjes - rokken Dagboek Voorgeschiedenis Uitgerust GOES Lange Kerkstraat 44 Deze week: IEDERE AVOND 19.00 - 21.30 u. Alle prijzen nogmaals sterk verlaagd! KWALITEITS KLEURENFOTO’S KLAAR terwijl U winkelt n'- GEHEEL NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN. Walt Disney^ bambi IEDERE MIDDAG 14.00 A.L. Trimkoersen Vlissingen en Kruiningen afgelast Uitzonderingsposit ie Grieks specialiteiten restaurant Magdalenastraat 5, Goes, tel. 01100-15715 geopend vanaf 17.00 uur. Angst voor aids t ïs op Kodak 2001 hightech papier (r F teji F?# Ar* yr-.) Het is puur ellende luchthaven van Sao Paulo. J. (Van een onzer redacteuren) diepgeworteld, bij 4 Ze heeft tijdens haar verblijf in Brazilië een dagboekje bijgehou den. Dat maakt het voor haar ge makkelijker, om de emoties nu thuis in Nieuwdorp te verwerken. Al op de eerste dag schreef ze De voorgeschiedenis is bij de meeste lezers van De Bevelan der bekend. Sandra Dommisse (nu 21 jaar) werd in Brazilië door de politie betrapt bij het smokkelen van cocaïne. Het initiatief daartoe was welis waar niet van haar uitgegaan, maar onwetend was ze ook niet. Het leven van het Nieuwdorpse meisje, dat in Goes in een boek handel werkte, veranderde op slag. Ze werd veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf. Daarvan heeft ze nu ruim een jaar uit gezeten. Het Goese echtpaar Van Hoffen trok zich vooral het lot van San- dra’s ouders aan. Er werd een actie opgestart, waaraan de le zers van De Bevelander duizen den guldens schonken. Voor de vierde maal wordt er in Goes een avond-trimvier- daagse gehouden. Data: van dinsdag 18 tot en met vrijdag 21 augustus a.s. Vier sportver enigingen uit Goes e.o. orga niseren dit meerdaagse trim- evenement dat expres wordt gehouden in de week vóór veel scholen weer van start gaan. Deze avondtrimvierdaagse is vier jaar geleden opgezet door vier verenigingen uit 't Goese. Dat zijn AV ’56 (atletiek), De Ganze (zwem- en poloclub), The Red Geese (honk- en softbal) en de Toerclub Arendskerke. Doel ervan is om diverse takken van sport wat nader tot elkaar te brengen en er bovendien ieder een - van jong tpt oud - actief kennis mee te laten maken. Het organiserend comité bij monde van D. Mos zegt ervan: Elk jaar hebben wij ons kunnen verheugen op een groeiende be langstelling. Afgelopen jaar to taal 182 deelnemers. Ook dit jaar hopen en verwachten wij weer meer mensen. U kunt in- Het dagboek van mevrouw Dom misse verhaalt van de eerste be zoekdag: "Ik ben gisteren vroeg naar bed gegaan. Ik wil goed uitgerust zijn, als ik straks voor het eerst naar Sandra ga. ’s Morgens vroeg Ook dit jaar hebben wij ge meend om het overgebleven geld weer beschikbaar te stellen aan een goed doel. Bij het ter perse gaan was dit nog niet be kend. Op de sluitingsavond zal dit aan de deelnemers bekend worden gemaakt. Om mee te doen hoeft U geen topprestatie te leveren, U legt in Uw eigen tempo de afgesproken afstanden af”, aldus de organi satie. De deelnamekosten heeft men zo laag mogelijk gehouden. Men kan vier avonden meedoen voor totaal zes gulden (12 jaar en ouder) en jeugd beneden de twaalf betaalt vier gulden. Wie aan drie van de vier onderdelen meedoet, ontvangt op de slui tingsavond bovendien nog een blijvende herinnering. Het programma ziet er per dag als volgt uit: is één de grootste gebouwencomplexen van Zeeland in onze regio in gebruik gekomen. Het gaat om de nieuw bouw van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland. Dit complex, waarin 32 miljoen werd gestoken, is gele gen tussen de Vlaketunnel en De Caisson (Smokkel- hoek) onder Kapelle. We besteden er in deze Bevelan der aandacht aan. Verder kunnen onze lezers-via een reductiebon korting krijgen op de entreekaarten van Cir cus Holiday, dat binnenkort op Noord-Beveland voor stellingen geeft. De bon is terug te vinden in dit nummer van ons weekblad. Grote Markt 6. Goes Tel 16015 19 AUGUSTUS: Onder leiding van AV ’56 wordt er op de Atletiekbaan (Schenge) een Coopertest gehouden. Hier ook kunt U zich opgeven. Losse deelname is mogelijk. Aanmel den om 18.30 uur. Start 19.00 uur. De bedoeling is om op ei gen tempo een zo groot mogelij ke afstand af te leggen in 12 mi nuten. Via een schema krijgt men dan een diploma in welke categorie men is gevallen. Ook hier geldt: alles mag, niets moet. De ervaring, zeker bij de Coo- 18 AUGUSTUS: Door de tourclub Arendskerke zijn er 3 routes uitgezet te weten 15 km., 25 km., 50 km. Vertrek vanuit de sporthal waar ook de inschrijving is. De fietstocht voert langs alle leuke plekjes in de omgeving van Goes. Inschrij ven is mogelijk vanaf 18.00 uur. Start is tussen 18.30 en 19.00 uur. Afmelden tot uiterlijk 21.30 uur. Er is voldoende tijd om de route te kunnen voltooien. weert. Het programma ziet er als volgt uit: De C-categorie 13.00 uur. Veteranen 13.02 uur. B- categorie 14.30 uur en de A- categorie om 16.00 uur. Opgave is mogelijk via W.C. Hansweert of via de T.M.Z. info: 01102 - 3400. Nederlandse nasynchronisatie META Sound - Hilversum Nederlandse dialogen en regie - AART STAARTJES. Met de stemmen van o.a.: Ene van t Wout. Johan te Slaa, Loeki Knol. Trudy Libosan, Aart Staartjes. WALT DISNEY PRODUCTIONS Uitgebracht door UiP Netherlands) BV ZOMERJURKJES nu BLOESES nu De hoofdingang van de vrouwengevangenis van Sao Paulo. Er ver blijven 120 vrouwen en meisjes, onder wie Sandra Dommisse uit Nieuwdorp o DE N/El/WE JAMES BOND ZONDER GEVAAR KAN HIJ NIET LEVEN I ALBERT RBROCCOU Presents TIMOTHY DALTON k oslANFltMNGs JAMES BOND 007' schrijven op de avond zelf, maar U kunt ook als losse deelnemer aan een van de onderdelen deelnemen. De kosten hiervoor zijn f 2,—. Wij hopen dan ook dat dit evenement uit zal groeien tot ongeveer 1000 deelnemers in 1990. Moeder Dommisse was volbela den met cadeautjes in Sao Paulo gearriveerd. ”lk leek wel een vlie gend winkeltje. Ik had verschrik kelijk veel geschenkjes meege kregen van iedereen. Zeep, shampoo, boeken, borduurpak- ketten, postpakketjes”. "Sandra krijgt in de gevangenis uitsluitend rijst, bonen en droog brood te eten. Ik had wat nes- quick voor haar meegenomen, wat melk, limonadepoeder en opbrengst van de actie. De da mes genoten onderdak en gast vrijheid bij een Nederlands predi kantenechtpaar ter plekke. ’’Gewoonlijk is er in de vrou wengevangenis van Sao Paulo maar éénmaal per week be zoek: op zondagmiddag van 2 tot 4. De Nederlandse consul Olivier van der Schatten had voor ons echter een tijdelijke uitzonderingssituatie kunnen regelen. We mochten om de dag een uur op bezoek bij San dra, gedurende bijna twee weken”. Wat Sien Dommisse zag en hoorde over de levensomstan digheden van haar dochter deed haar moederhart omke ren in haar lichaam. De gevan genisgebouwen zijn een soort paviljoens van twee etages. Beneden zijn de werkruimten, boven de cellenblokken. ”De ramen van de cellen heb ben geen glas meer,' alleen maar tralies. De gedetineerden hebben maar twee dekens. Als het er ’s nachts koud is (dat is met name in regen achtige tijden), dan moet één van die dekens voor het raam om de kou buiten te houden, 's Winters slaapt Sandra in een nachthemd, 1 paar wanten, 2 paar sokken, een lange broek en een paar truien. Het is puur ellende”. maak ik nog een wandelingetje in de straten rond het huis van de fam. Van den Berg. Het is prach tig weer, 29 graden. Onderweg zie ik een vrij vogeltje: een kolibri, die honing uit een bloemkelkje haalt. Hij is vrij om te vliegen waar hij wil”. ’We gaan eerst naar het consu laat. Koffie drinken. Dan naar de gevangenis. We moeten alles at- geven. Het duurt lang, voordat we verder mogen. Maar wat zijn we blij, als we elkaar eindelijk zien! We huilen van blijdschap. Zestien maanden hebben we el kaar niet gezien. Dit gevoel is met geen pen te beschrijven! Het hele uur heb ik Sandra ’s hand vastge houden”. "Voor mijn gevoel zag ze er goed uit. We hebben ook nog een poos met z’n tweetjes gepraat. We hebben niet over pa gesproken. Daar kan ze niet tegen. Als ze aan pa denkt, moet ze huilen, had ze vooraf geschreven. En ze wil niet huilen, als ik er ben”. ”lk merk, dat ze het moeilijk heeft. Het schiet door me heen: hier moet wat gebeuren. Dit houdt ze geen jaren meer vol. Als ik straks weg ben, valt ze weer in een diep gat. Het gevangenisle ven is streng, en altijd hetzelfde”. De Trimkoersen op 22 augustus te Vlissingen en 29 augustus te Kruiningen die op de trimkoers- kalender van T.M.Z. stonden kunnen door organisatorische problemen geen doorgang vin den. De Stichting Trimbelangen Midden-Zeeland hoopt dat deze wedstrijden in 1988 wel weer kunnen worden gereden. Hier door krijgen de trimmers nog maar één wedstrijd waar zij pun ten kunnen scoren voor de T.M.Z.-klassementen: 5 septem ber te Middelburg. Op zaterdag 12 september kunnen alle T.M.Z.-leden, dus ook de Bra bantse courreurs strijden om het Zeeuws Kampioenschap dat ge houden zal worden te Hans- Mede door medewerking van reisbureau Van Fraassen Holland International te Goes kon een be zoek worden voorbereid van va der en moeder. Dommisse aan hun gevangen zittende dochter in Brazilië. Vader overleed echter vóórdat hij Sandra kon terugzien. Mevrouw Dommisse reisde daar om in gezelschap van een (zelf betalende) tante naar Sao Paulo. Het vliegticket van mevrouw Dommisse werd betaald van de over de "zware” emotionele la ding van haar bezoeken aan Sandra: ”lk denk nu al: wat zal het af scheid moeilijk zijn. Daar moet ik nu nog maar niet aan denken. Ik kan de komende twee weken zo vaak op bezoek”. Maar toch kwam dat afscheid, on afwendbaar. Mevrouw Dommis se: ”We hadden met elkaar af gesproken: we huilen niet, als we de laatste keer samen zijn. Bo vendien zei Sandra: je komt toch nóg wel een keer. Dan houd ik het misschien wel uit”. ”We hebben, geloof ik, wel vijf keer afscheid genomen. Ik weet het niet precies meer. Zij moest alleen terug naar haar cel, of naar het brei-atelier. Ik ging de vrijheid in, terug naar buiten. Het was bik kelhard. We hebben onszelf ge woon emotioneel van elkaar moe ten losscheuren”. pertest is dat onbekend, onbe mind maakt. 20 AUGUSTUS: De Ganze heeft de supervisie op het zwemmen. Hier wordt ge bruik gemaakt van het binnen bad. De afstanden zijn 250/500 of 1000 meter. Dit alles in eigen tempo. Tussenafstanden mogen natuurlijk ook. U moet wel in het bezit zijn van minimaal een A di ploma. Vanaf 18.30 uur starten tot uiterlijk 20.00 uur. Ook als losse deelnemer bent U welkom. 21 AUGUSTUS: Wandelen over 5 of 10.7 km. vanuit de sporthal is opgezet door ’’The Red Geese”. Start van de 5 km. vanaf 19.00 uur en de 10.7 km. vanaf 18.30 uur. Om ongeveer 20.30 uur wordt iedereen terugverwacht in de sporthal. Dan volgt de prijsuitrei king. Hier ontvangen de deelne mers dan hun herinnering, Coo- pertestdiploma en zwemafstan den. VWMKi Kom eens gezellig bij ons eten, wij bieden u graag uw eerste glaasje ouzo aan. (Reservering is mogelijk.) Hollandse koekjes. Dat fleurt haar grauwe leven even wat op”. De behandeling van de vrouwen en meisjes in de vrouwengevan genis is niet zo best, zo vertelt mevrouw Dommisse. "Bovendien heeft onder de meisjes de angst voor aids toegeslagen. In de keu ken werken enkele gevangenen, die aids hebben. Eén van hen heeft zich in een vlaag van ver standsverbijstering in de armen gesneden en het besmette bloed over het eten laten druppelen. Al le gevangenen moesten op aids onderzocht worden. Sandra was gelukkig niet positief, maar de doods angst zit iedereen”. Nu zit Sien Dommisse weer thuis, in Nieuwdorp. Er gaat geen uur voorbij, zonder dat ze aan haar dochter denkt. ”IK heb constant de stille hoop, dat er een verlos send telefoontje komt van het mi nisterie van buitenlandse zaken: mevrouw, uw dochter staat op Schiphol. Het is onwaarschijnlijk, maar zo houd ik mezelf op de been". ”lk doe boodschappen in het dorp, ik ga ook wel naar Goes. Maar verder durf ik niet weg. Geen vakantie dus. Want als dat telefoontje komt, en ik zit toevallig ver weg, wat dan? Nee, ik blijf in de buurt van Nieuwdorp Maar die kortstondige hereniging van moeder en dochter is weer voorbij. Beiden zijn weer terugge worpen op hun eigen bestaan. Duizenden kilometers van elkaar verwijderd. "Elke keer als het be zoekuur ten einde was, gingen we ieder een andere kant op. Dat was hard, hoor. En erg zielig voor Sandra. Op zulke momenten dacht ik steeds: ze hóórt hier niet. Ze hóórt haar jonge leven hier niet te slijten. Het is vreselijk. Ik had haar wel méé willen nemen". ”lk heb tijdens de bezoeken ge vochten tegen de tranen, maar ja, dat lukte natuurlijk niet. We heb ben dan ook veel gehuild samen. Maar we hebben gelukkig ook veel samen gelachen. Om stom me dingen”, aldus mevrouw Dommisse achteraf. NIEUWDORP/GOES -- "Het was een verschrikkelijk moei lijke reis. Maar ik had het voor geen goud willen missen”. ”lk ben zo ontzaglijk blij. Ik heb mijn kind kunnen vasthouden. Ik heb haar kunnen omhelzen. Ik heb haar stem weer gehoord, ik heb met haar kunnen praten”. ”Nu wacht ik vol spanning weer op haar eerste brief. Ik vraag me elke uur van de dag af (nóg inten ser dan vóór de reis), hoe ze het maakt. Zou ze geen terugslag hebben gehad, na mijn vertrek?”. Sien Dommisse-Verschrage (51) is gelukkig en verslagen tegelijk. Ze wordt heen en weer geslin gerd tussen twee emoties. Ze heeft haar dochter Sandra kun nen bezoeken in de gevangenis in Sao Paulo. Dat maakt haar ge lukkig. De Boeing 747, waarmee de reis werd gemaakt, is geland op de /<■,- hi^hihauan uan Qan Dauln t -4 ffiBBaEHEHBfgSffiB nSHfflWH BEU <A Uitgebracht door UiP (Netherlands) BV -Tot***'* L»ng« v i'.\ A i t 'f V

Bevelander | 1987 | | pagina 1