.WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK. Reis Sauerland 335,- J. van Rumste opent in Goes Intersportzaak BW rt 'i F Café-Brasserie Midcity breidt de service uit zw MBsS f Mm ZEELAND'COMBINATIE SERVICE ’t Beest brengt bands op Binnenstadsfeest ZOEK DE HEUVELS OP MET DE BEVELANDER ANJERFONDS STEUNDE KULTURELE LEVEN Zure Regen Opleiding voor de levensmiddelenhandel met kursus te Goes ►Uw waYQiS f 1 STEUTEL HERENMODE Woensdag 10 juni 1987 DE BEVELANDER 25 pp. Zeeuwse Milieu Federatie Pandabeer voor Judith o Bon inleveren bij uw reisbureau GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUI? IN DE GLASBAK! D De faam '4 - r «^4 Wie kregen een bijdrage «t 0 c Boekingen bij de Zeeuwse A.N.V.R.-reisburo’s: tel. 01184-19710 tel. 01180-16755 tel. 01100-27600 tel. 01180-15155 tel. 01150-17960 tel.01172- 1593 ”'1 Wvj “tl -'.ei r.el asjöfi__¥ sports snoes adldaa^k T V - is I X, 1 Want zure regen valt overal: op bossen en meren, planten en die ren, akkers, weiden, huizen en straten; overal in kleine beetjes, maar jaren achter elkaar. De schade is vaak pas later echt zichtbaar: bossen sterven mas saal, in meren gaat al het leven dood, gewassen in de landbouw ZURE REGEN IS SLECHT VOOR HET HELE MILIEU! Zwaveldioxide: afkomstig van raf finaderijen en industrie. Stikstofoxide: afkomstig van in dustrie en verkeer. Ammoniak: afkomstig uit de mest van koeien en varkens. Van 16 t/m 24 mei vindt dit jaar de "Internationale Zure Regenweek" plaats. In het hele land willen natuur- en milieuorganisaties door middel van lezingen, tentoonstel lingen, excursies en manifestaties het probleem van de steeds ver dergaande verzuring van ons mi lieu, nader toelichten. Ook in Zeeland zal in de Zure Re genweek aandacht aan de oorza ken en gevolgen van zure regen worden geschonken. In Zeeland dachten we tot nu toe geen last van zure regen te heb ben, omdat hier geen bossen zijn. Maar ook in Zeeland begint men de effecten van de verzuring te merken, al is dat minder dan in Drente en Limburg. WAT KUNNEN WE TEGEN ZU RE REGEN DOEN? Postbus 334 4460 AS Goes Tel 01100-28259 Vanaf kwart vóór twaalf zal ook op de Beestenmarkt volop mu ziek zijn te horen. Daarvoor zorgt ’t Beest. De Binnenstads- feesten worden dit jaar voor de vierde maal gehouden; voor de vierde maal ook zorgt 't Beest dat er die dag bands op de Beestenmarkt zijn. Aan de voor zijde van 't Jongerencentrum komt een podium. Verder biedt de Beestenmarkt terrassen met alle genoegens die erbij horen. Het programma van 't Beest ziet er voor zaterdag als volgt uit: Om 11.45 uur: Try-out: gelegen- heidsband. Spelen enkele co vers in het rockidioom. Sjol- mord: hardcore. Hun debuut. Misty Basement: een reggae- band die ook zijn debuut maakt. The End: brengt een mixture van verschillende stijlen. Wat ze terwijl ook de omgeving de moeite waard is (u kunt er bij voorbeeld prachtige wande lingen maken). Culinair ingestelde vakantie gangers kunnen hier ook aan hun trekken komen: de keuken heeft naast een "ge wone” kaart regionale speci aliteiten en ook de wijnkelder mag er zijn (de hotelbar is trouwens ook erg gezellig...) Zelfs de terugreis is de moei te waard: via een landelijke route rijdt de bus naar Keu len, waar u een paar uur kunt winkelen (of de Dom be kijken). In Breda wordt het afscheidsdiner gebruikt om nog even gezellig na te pra ten over de opgedane in drukken. tel. 01150-12251 tel. 01150-30251 tel. 01184-12322 tel. 01110-15036 tel. 01100-20280 n o -of Eli -ai Tei -3i Mi -at 4ö| 3< ne j ie -d WAT IS ZURE REGEN? Als regenwater 10 tot 100 keer zo zuur is als normaal, wordt dit zu re regen genoemd. Beter zouden we van verzurende en verontrei nigende stoffen uit de lucht kun nen spreken, want zure regen valt niet alleen als het regent maar ook als het hagelt en sneeuwt. Zelfs bij droog, zonnig weer regent het voortdurend schadelijke stofdeeltjes: dag in dag uit! Zure regen komt uit de lucht val len, maar is er ook eerst ingeko men, door mensenwerk. Door de uitstoot van chemische stoffen uit schoorstenen van industrie, elec- triciteitscentrales, auto-uitlaten en de mest van veehouderijen. Als we het over verzurende stof fen hebben, praten we over hoofdzakelijk drie soorten: Zure regen is mensenwerk, dus moeten we met z’n allen aan de slag. Met z'n allen betekent dat alle kleine beetjes helpen en ie der kan op zijn manier een bijdra ge leveren. Als bijvoorbeeld iedere auto iets minder van die schadelijke stikstofoxiden zou produceren dan zou de totale uitstoot aan zienlijk afnemen. De uitstoot per auto verschilt nogal en is afhan kelijk van grootte, gewicht en rij gedrag. En juist dat laatste hebben we letterlijk onder onze voeten. Met wat minder plankgas starten en in een rustiger tempo rijden, scheelt al bijna de helft in uitstoot: snelheid aanwezig, aangezien er achter de bestaande zaak nog een flin ke vloeroppervlakte beschikbaar is. De jury kwam tot de conclusie dat de ingezonden kleurplaat van Ju dith v.d. Vliet uit Goes een eer volle vermelding verdiende. Zij kreeg dan ook bij Auto Dage- vos een Panda Beertje van het Wereld Natuur Fonds. Alle an dere deelnemers kregen een troostprijs. trum steeds groter wordt. En wanneer je zo’n tendens merkt, is het van belang dat je daar op reageert”, zo stelt hij vast. Trou wens: een groot deel van de clientele die regelmatig naar de zaak in Yerseke kwam, was uit Goes afkomstig, aldus Joop van Rumste. Het pand waar Intersport Goes is te vinden, heeft een grondige verbouwing ondergaan. De zaak stond dan ook al enkele jaren leeg. Het punt is overigens erg aantrekkelijk en de heer van Rumste stelt vast dat er een gro te loop is naar en van de Kolve- niershof. Het accent bij zijn zaak ligt, zo als gezegd, op enkele meer gespecialiseerde takken van sport. Die hebben overigens alle wat gemeen: namelijk dat het vooral om individuele sporten gaat - ook in de meer recreatie ve sfeer. Lopen en trimmen ma ken er deel van uit, wintersport was altijd al een belangrijke pij ler voor van Rumste en ook op tennisgebied heeft men een compleet pakket te bieden. De Op de foto: de heropening van café-brasserie Midcity werd dezer dagen opgeluisterd door onder meer Dutch Dixie Machine. ”Wat is Nederland toch plat”, zult u denken als u uit Sauerland terugkomt. De Bevelander verzorgt nl. in augustus een heerlijke, luxe tussendoorreis naar dit bij zonder mooie natuurgebied in Duitsland. Vanuit uw comfortabele hotel maakt u busreizen door Sau erland. U ziet er alle hoeken van, zoals oude stadjes met de typische Duitse vakwerk- huizen, het Möhne-stuw- meer, de Kahler Asten-berg en het kuurplaatsje Frede burg. Dit is doorspekt met magnifieke uitzichten over Sauerland. ’s Avonds in uw hotel is het trouwens ook beslist niet saai: u kunt er op uw hotel kamer (met balkon en kleu- ren-tv) heerlijk relaxen of u verwent uzelf met een gang naar de sauna of het solari um. Voor de sportievelingen be schikt het hotel over een zwembad en tennisbanen, Voor meer informatie kunt u bel len naar de Zeeuwse Milieufede ratie in Goes. Telefoon: 01100-28259. De prijs is, zoals u inmid dels wel al gewend zult zijn van de Zeeland Combinatie Service, beslist laag: voor de hele reis, all-in, betaalt u slechts f 335,- p.p. De hotelkamers zijn met bad, wc, telefoon, radio, kleu- ren-tv en balkon, de toe slag voor een eenper soonskamer bedraagt f 50,-. U kunt kiezen uit 2 reisdata: 18 t/m 20 augus tus en 20 t/m 22 augustus. Het is in dit geval verstan dig snel te boeken bij de ANVR-reisbureaus i.v.m. het beperkte aantal plaat sen. De Bevelander wenst u vast veel plezier! Door Fiat werd onlangs een grote kleurwedstrijd uitge schreven. Ook Fiat-dealer Auto Dagevos te Goes bood de mo gelijkheid om daaraan mee te doen. Het aantal inzendingen bij Auto Dagevos was groot en dezer dagen werden de win naars aangewezen. Ongeveer een zelfde bedrag - f 11.200,— - is beschikbaar gesteld aan het professioneel theater, met name voor het Solo- festival in Goes en een danspro- jekt in Zeeland. Een bedrag van f 23.650,— ging naar dorpshuizen en dergelijke centra in Goes, ’s-Gravenpolder, Kloetinge, Scharendijke en Wolp- haartsdijk voor de kulturele uit rusting. Met een vergelijkbaar be drag - f 26.500,zijn musea en andere verzamelingen in Axel (2), Oostkapelle en Westdorpe gesteund, f 17.050,is ten goe de gekomen aan verschillende vormen van monumentenzorg, waaronder de adoptie van drie oorlogs- of bevrijdingsmonumen- ten in Zeeland door scholen. Met garantiesubsidies van in totaal f 16.300,worden twee weten schappelijke publikaties mogelijk gemaakt. De lokale omroep in Tholen ontving tenslotte een bij drage van f 5.000,— voor de aanschaf van apparatuur. deze middag zullen spelen hangt van het weer en hun zelf af. Dig the Graves: naar verluidt speelden zij de zaal plat tijdens de voorrondes van ’’Hit’m or lo se” in Zierikzee. Dit wordt het debuut voor het Goese publiek. Ontstaan uit de gelederen van Bratwürst, Dehumanization en Car Trouble kreeëren ze een on doordringbare muur van noise en distortion Al deze bands komen uit Goes. Om 16.30: De Berini's uit Rotter dam. Zij spelen een repertoire van eigentijdse smartlappen op een humoristische manier. ’s Avonds speelt The Chicken Family. Een band rond Eric Goulden (Wreckless Eric/Len Bright Combo). Op de foto: Dig the Graves De verkoop van wintersportarti- kelen zal verder voor ’n groot deel op de eerste verdieping worden geconcentreerd. De heer van Rumste is blij met de samenwerking met Intersport. Het gaat immers om een grote Europese organisatie met alleen in Nederland al een 75-tal vesti gingen. De samenwerking maakt het mogelijk om kwaliteit te bieden tegen scherpe prijzen. Tot het pakket van de nieuwe sportzaak in Goes behoren de bekende merken K 2, Atomic en last but not least Tenson. Maar uiteraard was het ook no dig dat deze nieuwe vlag de la- ging dekt. Vandaar dat Midcity de keukenactiviteiten flink is gaan uitbreiden. ”We wilden ons dienstenpakket verder uit bouwen”, aldus de eigenaar. ”We merkten dat er steeds meer behoefte is aan een complete zaak: waar wat kan worden ge dronken, maar waar ook betaal baar gegeten kan worden. Met onze nieuwe opzet hopen we aan die behoefte te voldoen. Van twaalf ’s middags tot twaalf 's nachts is onze keuken open”. Er zijn in de zaak nieuwe tafeltjes bijgekomen, er is een extra man voor de keuken aangetrokken en verder voert Midcity als slogan voor de nieuwe activiteiten: ’’Eerlijkheid, kwaliteit, simpel heid”. Op de tafeltjes van zaak en terras zijn menukaarten ver schenen, waarin de verschillen de mogelijkheden worden aangereikt. Dezer dagen kwa men we daarop als speciale aanbieding Hollandse nieuwe met toast tegen. Dit alles naast een flink aanbod aan betaalbare hapjes en kleinere gerechten. Midcity hoopt hiermee een nog breder publiek te kunnen berei ken dan al het geval was. Overi gens heeft men voor de toekomst nog verdere uitbrei dingsplannen. De mogelijkhe den daartoe zijn ruimtelijk volop zaak heeft dankzij een ruime eerste verdieping een grote to- taaloppervlakte. Op de eerste verdieping komt binnenkort ten behoeve van lo pers een zogenaamde ’’running-band” te staan. Met behulp van video kunnen lopers daar adviezen krijgen en kan worden vastgesteld welk schoei sel het meest geschikt is. Verder gaat Intersport nauw samenwer ken met een pedicure voor voet- kundige begeleiding. In de vijf jaren dat café Midcity aan de Grote Markt te Goes is gevestigd, heeft de zaak onder leiding van eigenaar Kees Meij- aard in heel Midden-Zeeland ’n bekende klank gekregen. De zaak organiseerde in het verle den regelmatig activiteiten, op zonnige - en ook andere - dagen heeft Midcity een gezellig terras te bieden met veel sfeer. En ook als stamcafé is er veel sfeer te vinden. Niettemin vond Kees Meijaard de tijd gekomen om wat veranderingen in de zaak door te voeren. Vorige week her opende Midcity en voert vanaf dat ogenblik niet alleen de naam café, maar is tevens brasserie. Het front van Midcity heeft die naamsverandering duidelijk geannonceerd. Er is een nieuw logo op de ramen gekomen. f Dit jaar heeft het Anjerfonds al een bedrag van f 172.396,be schikbaar gesteld. Daarvan is f 37.930,bestemd voor de amateuristische muziek beoefening. Verenigingen en or ganisaties in Haamstede, Honte- nisse, Kloetinge, Middelburg (2), Oost-Souburg, Oostburg (2), Re- nesse, Sas van Gent, IJzendijke en Vlissingen (4) profiteren daar van. Verenigingen voor amateur toneel en -operette in Hulst en Oostburg ontvangen een bedrag van f 4.500,— in totaal. In vergelijking met andere jaren is een vrij hoog bedrag f 70.000,beschikbaar gesteld voor de professionele theater- en muziekbeoefening. Daarmee wordt de aanschaf van een clave- cimbel en de voorbereiding van een theaterproduktie voor kinde ren mogelijk gemaakt. Het fonds neemt ook de aanschaf van een vleugel en een geluids- en lich tinstallatie voor het jazzcafé Por gy Bess voor zijn rekening. Het is daartoe in staat gesteld door een bijzondere bijdrage van het Prins Bernhard Fonds voor dat doel. Musea en andere verzamelingen in Goes, Middelburg, Vlissingen en Westkapelle ontvingen bijdra gen tot een totaal van f 21.500,Daarin is een subsi die van f 10.000,— begrepen voor de aankoop van de beroem de Magirus brandweerwagen van Middelburg. Een bijna even groot bedrag - f 22.466,— - is bedoeld om een drietal historische publika ties mogelijk te maken. Het gaat om boeken over de ge schiedenis van Noord- Beveland en Sint-Philipsland en een belangrijke vondst van pelgrimstekens in Zeeland. Van 8 tot en met 21 juni a.s. wordt ook in Zeeland de jaarlijkse Anjerkollekte gehouden. De op brengst daarvan komt ten goede aan het Anjerfonds Zeeland, dat tot doel heeft om kulturele voor zieningen en aktiviteiten en ook het natuurbehoud in Zeeland fi nancieel te ondersteunen. Het Anjerfonds is belangrijk voor het kulturele leven in de provin cie. Van begin 1986 tot en met mei 1987 heeft het fonds om streeks een bedrag van f 400.000,— aan bijdragen ver leend. Die steun is verleend aan heel uiteenlopende initiatieven voor de hele provincie. Aanschaf van instrumenten voor vele mu ziekverenigingen, uitgave van boeken over de geschiedenis van Noord-Beveland en Sint- Philipsland, de aankoop van de beroemde Magirus brandweer auto van Middelburg, de aan schaf van een clavecimbel, de in richting van het jazzcafé Porgy Bess in Terneuzen en de adoptie van drie bevrijdingsmonumenten in Zeeland zijn maar enkele voor beelden waaruit blijkt dat het fonds niet eenkennig is. Die ruime steun van initiatieven op kultureel gebied is alleen mo gelijk wanneer Zeeland royaal geeft aan de Anjerkollekte. De opbrengst ervan - vorig jaar ruim f 77.000,komt niet alleen be schikbaar voor het anjerfonds, maar bepaalt mede welk bedrag het landelijke Prins Bernhard Fonds aan het Anjerfonds Zee land beschikbaar stelt. Geeft Zee land veel dan doet het Prins Bernhard Fonds ook veel, of om gekeerd. In 1986 heeft het Anjerfonds een bedrag van f 229.275,uit gekeerd. Bijna de helft van dit bedrag was bestemd voor de amateuristische muziekbeoefening en vooral voor de aanschaf van instrumenten en uniformen van harmonie en fan fares, drumbands, koren en dër- gelijke. In totaal is f 108.375,— beschikbaar gesteld aan vereni gingen in Breskens, Domburg, Dreischor, Goes (2), Heikant, Hulst, Kapelle (2), Kattendijke, Kloetinge, Kloosterzande, Krab- bendijke, Lamswaarde, Lewe- dorp, Middelburg (4), Oost- Souburg (3), Oostburg, Sas van Gent, Serooskerke, St. Jansteen, St. Philipsland, Terneuzen (3), Vlissingen (2), Westkapelle, Wis senkerke en Zierikzee (2). Aan het amateurtheater f 11.700,— ten goede gekomen. Daarmee is steun gegeven aan de aanschaf van een licht installatie voor West Zeeuws- Vlaanderen en van een bus voor het amateurtoneel in Zeeland. groeien langzamer en hebben la gere opbrengsten. De verzurende stoffen lossen kalk in natuursteen en specie op, ijzer in gewapend beton gaat roesten en dakgoten en andere onderdelen van onze gebouwen krijgen het zwaar te verduren. Maar zure regen tast ook de ge zondheid van mensen aan, veel ademhalingsmoeilijkheden en al lergische klachten worden door zure regen veroorzaakt. Goes heeft er wederom een ^sportzaak bij. Het gaat om In tersport Goes. Achter die naam staat overigens een bekende en vertrouwde naam op de Beve rlanden. De nieuwe Intersport- zaak werd opgezet door de heer n'Joop van Rumste, die tot voor kort een sportzaak in Yerseke had onder de naam Sportpoint. De heer van Rumste wil zich met de nieuwe zaak, welke is te vinden op de hoek Wijn- gaardstraat tegenover ingang '\Kolveniershof, vooral van de nfcspecialistische kant laten zien. Daarbij ligt het accent op tennis, ^running en wintersport. 3 Op alle drie deze terreinen heeft '4 Sportpoint in het verleden trou- wens al een brede cliëntenkring opgebouwd. Voor de heer van Rumste was dat ook reden om de sprong naar Goes te wagen. ”lk merkte de laatste jaren steeds sterker de grote zuig- ’’ckracht die Goes op het winke lende publiek had. Dat we naar Goes zijn gegaan, is gevolg van het feit dat ik geloof dat de bete- kenis van Goes als koopcen- -.1 3 •iV 3' AMZ-Reizen, Walstraat 32, Vlissingen AMZ-Reizen, Damplein, Middelburg AMZ-Reizen, Westwal 13, Goes ANWB, Lange Geere 26, Middelburg ANWB, Markt 11, Terneuzen Reisbureau Brugge, Spuiplein 35, Breskens i_»i j ii i -7 Mijj-ik Holland International, Kreukelmarkt 4, Goes Holland International van Fraassen, Paul Krugerstraat 21, Vlissingen tel. 01184-17710 Holland International van Fraassen, Voorstad 18, Goes tel. 01100-20220 Holland International van Fraassen, Londensekaai 19, Middelburg tel. 01180-27758 Holland International van Fraassen, Westkolkstraat 36. Terneuzen Interver Reizen, Axelsestraat 15, Terneuzen Reisburo Muller Co, Boulevard de Ruyter 16, Vlissingen Reisburo Van Oeveren, Dam 3, Zierikzee Carlier Tours, Opril Grote Markt 2, Goes COL en OMZ geven diverse avondcursussen voor de le vensmiddelendetailhandel. De volledige ondernemersopleiding duurt drie jaar. Voor bezitters van een Middenstandsdiploma bestaat de mogelijkheid een ver korte studie te volgen. Tijdens het derde studiejaar specialiseert de cursist zich in de grootschalige le vensmiddelenhandel (dat zijn de supermarkt, discountzaken, etc.) of in de kleinschalige levensmid delenhandel (dat zijn de buurtwin- kel, rijdende winkel, speciaal zaak, etc.). Vanwege het grote aantal cur sisten dat bij COL en OMZ stu deert, wordt de cursus in 35 plaatsen gegeven. Dus altijd wel in de buurt. Ook in Goes start half september een cursus. Boven dien is de cursusprijs -ten gevol ge van Overheidssubsidie- laag. Nadere inlichtingen kunt u krij gen bij: COL - Postbus 142 - 3970 AC Driebergen. Telefoon 03438 - 13494 en OMZ - Postbus 148 - 3970 AC Driebergen. Telefoon 03438 - 13474. gram stikstofoxi den per afgelegde kilometer met de met de auto: trein: 80 km/uur 2.8 gram 0.2 gram 100 km/uur 4.0 gram 0.2 gram 120 km/uur 5.2 gram 0.2 gram Als u aan een andere auto toe bent, neem dan in overweging een auto met katalysator te ko pen. Miljoenen autorijders in Ja pan en Amerika rijden al in auto’s met katalysator. En laat de auto eens vaker staan als u ook met het openbaar ver voer kunt reizen; het komt uw ei gen gezondheid en die van het milieu ten goede. Natuurlijk ligt er ook een grote en zware taak bij het bedrijfsleven want de uitstoot van duizenden schoorstenen is goed voor ton nen aan schadelijke stoffen. -IE Ac Zoals uit recente onderzoeken en mediaberichten blijkt, is er momenteel een tekort aan goed opgeleide mensen in de r>v levensmiddelensector. Er is voor diegenen die als zelfstan dig ondernemer willen starten ^qf een baan willen zoeken in de levensmiddelenbranche, een goede toekomst weggelegd. Als men een eigen zaak wil be ginnen moet men aan de vesti gingseisen voldoen. Men zal een vergunning aan moeten vragen bij de Kamer van Koophandel. Om die vestigingsvergunning te krijgen moet men in het bezit zijn van het ’’Ondernemersdiploma -Kvoor de Detailhandel”. Het Cen- i traal Onderwijsinstituut voor de i Levensmiddelenbranche (COL) Ij en de Stichting Ondernemersop- leiding Melk- en Zuiveldetailhan- i del (OMZ) hebben hun onderwijs- activiteiten gebundeld en geven gezamenlijk een cursus die 9 opleidt voor het betreffende diplo- ig ma. Om misverstanden te voor- a komen: het Middenstandsdiplo- n ma geeft géén vestigingsrecht nL meer voor de detailhandel. ii m r5ri i1111 i r~] r Holland International, Langeviele 7, Middelburg tel. 01180-27855 tel. 01100-27427 TV! '4'! te! ''“1 a Als een jack net even iets anders moet zijn, van een betere kwaliteit stof bijvoorbeeld, dan vindt je het bij Sleutel Herenmode Goes. -it rit o LANGE KERKSTRAAT 41, GOES,TEL.01100-16415 S- Ml 1

Bevelander | 1987 | | pagina 25