Zeelandia Run met uuB GRAND THEATER GCCO gehandicapten in zijspan van de motor I Dit jaar hernieuwde belangstelling voor middeleeuws dorp in de modder: DUNDEE FOTO Grote Markt 7, Goes \Verschoore r divrïna L 1 Uil weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 22 april 1987 - 39e Jaargang no. 17 Hij is thuis in de wildernis! Maar overleeft hij één week New York? Voor uw totale schoenreparatie Fy KWALITEITS KLEURENFOTO’S KLAAR terwijl U winkelt uwrnxtehuis 38 /«44 ’n huis vol Deze week: 1 Goes Lange Kerkstraat 44 y. op Kodak 2001 hightech papier GOES (Van een onzer redacteuren) .19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. .19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 20.00 u. 011000-15165 23 t/m 28 april Don Vrij. Zat. Zon. Open haarden Welgesteld Speciale aandacht in De Bevelander voor veel zaken die met wonen en interieur hebben te maken. De Interieur- beurs in de RAI staat namelijk voor de deur, terwijl in Amsterdam ongeveer tezelfdertijd de huishoudbeurs wordt gehouden. Onze adverteerders op de Bevelanden reiken u woonsuggesties aan en dat wordt bovendien redactioneel ondersteund. Verder aandacht voor de Ex po Heinkenszand. Deze begint morgen, donderdag, en duurt tot en met zaterdag. KRABBENDIJKE/OOST- DIJK - De plek, waar vroe ger het dorp Nieuwlande lag, ligt nu bezaaid met stenen. ó,/b Don Vrij. Zat. Zon. Maan.-dins.... A.l. Inpoldering Restanten Moer-nering .14.00 u. .14.00 u. .14.00 u. 14.00 u. Matinee. Toegang f 7,50 A.l. Opleving Uw Diepvries winkel aan Huis ’’Schatgravers” Van: I 1 q§)oep£L Vallende 3uRkên en dafjes schatgravers rVT- >9i£= Verdronken dorp Nieuwlande werd 1 grondig verwoest door amateur- Het kruisje geeft aan, waar de restanten van het verzwolgen dorp Nieuwlande te vinden zijn in het Verdronken Land van Zuid- Beveland. Eén van de weinige serieuze ’’schatgravers”. Regelmatig is hij met zijn zéér hoogwaardige metaaldetector te vinden op en bij de funda menten van Nieuwlande: de heer Fellows uit Rilland-Bath. Al zijn vondsten gaan naar het museum in Goes. Zijn meest recente vondst was een ring met een gegraveerde afbeelding van de Heilige Christoffel. Nieuwlande oefent al van ouds her sterke aantrekkingskracht uit op dagjesmensen en ama- Zij namen in de 11e-13e eeuw veel inpoldering voor hun reke ning in Zuid-West-Nederland. De inwoners van Nieuwlande kennen we niet of nauwelijks uit de bewaard gebleven mid deleeuwse documenten. Er is echter alle reden om aan te ne men, dat veel inwoners nogal het niet mag, maar in de praktijk schiet je daar maar weinig mee op”. De omgeving van het door de zee verzwolgen dorp Nieuw lande moet tienduizenden ja- ren geleden al bewoonbaar zijn geweest. Onder de zg. middellandafzettingen zijn bij bodemonderzoek immers ook zg. oudlandafzettingen gevon den. Daaruit wordt afgeleid, dat het gehele gebied (ten westen van Yerseke en ten noorden van Krabbendijke) al heel oud is. Slechts van de dorpen Nieuw lande en Tolsende komen bij laag water de fundamenten nog boven water. Vooral de restan ten van Nieuwlande zijn in de modder goed terug te vinden. De fundamenten van de kerkto ren vallen bij eb droog. Ook de plattegrond van de kerk zelf is eenvoudig terug te vinden. Dat geldt ook voor veel woningen en voor de donjon van het kasteel. Op een bepaalde plaats steekt zelfs nog een lijnrechte rij boomstronken boven het zand uit. Waar stonden ze? Langs een weg of pad? Dienden ze als afrastering? De jaarringen zijn nog duidelijk te herken nen. Bomen van 700 jaar oud.... PRODUCED BY JOHN CORNELL DIRECTED BY PETER FAIMAN «r~l PANAVISION’ lijks groter worden en bij ouders en gehandicapten aan belang stelling winnen. De organisatie en vormgeving van deze run’s staan model voor wat in 1987 in Zeeland, door de initiatiefne mers onder de noemer Zeelandia-Run, van start moet gaan. Op dit moment is de orga nisatie rond zodat de kinderen een fijne en verzorgde dag aan geboden kan worden. Veel geld moet de burgerij van het dorp ook verdiend hebben aan het moer-neren (het winnen van zout uit veengronden). Ver moedelijk bloeide de moer- nering al vóórdat de polder Nieuwlande werd ingedijkt. Overigens waren de gevolgen van de moer-nering desastreus voor het schorrenlandschap ter plekke. Het centrum van het Land van Reimerswaal werd daardoor zó moerassig, dat in dat gebied (de ’’wilde moeren”) geen parochies meer werden gesticht: niemand wilde er nog wonen. Maar Nieuwlande heft zich al tijd in een grote belangstelling mogen verheugen. Tot op de dag van vandaag.... De tocht wordt, met colonne- voorrang, begeleid door Rijks en/of Gemeentepolitie en voert over Walcheren en Zuid- Beveland. Er wordt gereden met een snelheid van 30 a 40 km/u met om de anderhalf a twee uur een pauze, waarvan de eerste op de Kinderboerderij ”De Hol- landsche Hoeve” te Goes. Hier krijgt iedere deelnemer aan de Run een lunchpakket aangebo- De nieuwe grote familiefilm van Walt Disney PICTURES presenteert Dit zijn de restanten van de kerktoren van Nieuwlande. Ze vallen bij eb droog in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Op de plaats van de verlaging in de fundamenten (rechts) bevond zich waarschijn lijk de ingang van de toren. echter al vóór geweest. Want de restanten van Nieuwlande (voor zover ze bij eb droogvallen) zijn al jaren een trekpleister voor ge lukszoekers, een paradijsje voor bodemgravers. ”De afgelopen tien tot vijftien jaar hebben grote horden schatgravers het hele dorp omgewoeld. Tot op zekere diepte is de plaats, waar het dorp vroeger lag, volkomen vernield. Nieuwlande is gron dig verwoest. Ik kan het niet anders uitdrukken”, stelt de provinciaal archeoloog van het ROB, drs. R.M. van Kerin gen. Hij is sinds een jaar werk zaam in Zeeland. ’’Formeel is het (op grond van de Monumentenwet) in ons land verboden om doelbewust te gra ven naar schatten en oudheden. Maar ja, daar heeft nog nooit ie mand zich aan gestoord”. ”Het gebied is bij laag water be reikbaar voor iedereen, die er niet tegenop ziet om een lange wandeling door de modder te maken. Je kan wel zeggen, dat ST ADRAANSTRAAT 5 4461JC GOES TELOtlOO-14879 Met de stemmen van: Paul van Gorcum Hugo Koolschijn Paul Haenen Marlijn Pel Harry Geelen Tonny Huurdeman Guido de Moor nnt QOfv STERK) I* 1986 The Watt Disney Company LMgetxadrt door UU» (Netherlands) 87 welgesteld waren. Dat wordt afgeleid uit de vondst van tal loze zg. pelgrimsinsignes. De middeleeuwse welgestelden, die op pelgrimstocht gingen naar de bekende Europese pel grimsoorden, brachten van daaruit prachtige pelgrimsinsig nes mee. In de Reimerswaalse moddervlakte zijn veel van die kleinoden gevonden. De Nieuw- landers waren dus niet bepaald een arme bevolkingsgroep. teurgravers. Eigenlijk hoef je niet eens te graven. De mense lijke en dierlijke beenderen lig gen voor het oprapen, de mod der ligt bezaaid met aardewerk- scherven, de kloostermoppen kleuren de zeebodem rood. Overigens zijn die kloostermop pen (gebakken stenen) zeer in trek bij de inwoners van Krab bendijke, Oostdijk en Gawege. Velen hebben er een prachtige open haard van gemaakt. Open haarden van 700 jaar oud.... Het behoeft dus ook geen ver wondering te wekken, dat Nieu- welande in de Krabbendijkse volksmond ”Oud-Krabbendijke” heet. Dat is opmerkelijk, omdat in bewaard gebleven stukken uit omstreeks 1200 vrij consequent wordt gesproken van "Nieuw- Kruiningen”. (De verklaring daarvoor is, dat de ambachtshe ren van Kruiningen eigenaren waren van de polder Nieuwlan de en dat de parochiekerk van Nieuwlande een ’’filiaal” was van de katholieke kerk van Krui ningen). den, terwijl een dansgroepje van gehandicapten in de ’’Oude Am bachtenloods” een klein optre den zal verzorgen. Hierna kan een ieder een paar uur genieten van de faciliteiten die de kinder boerderij biedt. De duur van de totale tocht zal'ongeveer 7 uur zijn. De aanvang is net als het einde gepland op het Stad huisplein te Vlissingen resp. 10.00 en 17.30 uur. De tocht be gint na een uitgebreide ken nismaking van de zijspanrijders en begeleiders met hun pupil en ouders. Dat gebeurt te Bachten- komme Vlissingen. Hier zal ook de burgemeester van Vlissingen een kleine toespraak houden en het "startschot” geven voor de ze eersteling. Er is gezorgd voor begeleiding door Politie, Medische Dienst (rode kruis) pechwagens en overige volgwagens die nodig geacht worden. Van het gehele gebeuren worden video- opnames gemaakt door o.a. me dewerkers van de Klimopschool te Middelburg. De motorrijders komen, zoals al eerder geme moreerd, uit het gehele land en ook uit het buitenland (voorn. België) bij elkaar de dag vooraf gaande aan de rit. De kosten voor dit vervoer en de toertocht worden betaald door de zijspan rijders. De verblijfskosten (kam peergelegenheid en maaltijden) zijn voor rekening van de organi serende instantie. Aangezien het hier gaat om een eerste toertocht die zijn bestaansrecht nog moet bewij zen, zijn de organisatoren van de Zeelandia-Run en de VOGG Walcheren aangewezen op o.m. financiële ondersteuning van Provincie en Gemeenten, spon sors uit het bedrijfsleven en ver enigingen enz. Dit probleem is tot nog toe naar tevredenheid opgelost dankzij de medewer king van de instanties, bedrijven e.d. Zij hopen uiteraard dat zij ook in volgende jaren van de partij zullen zijn. Zaterdag 25 april wordt voor het eerst de Zeelandia Run ge houden. De route daarbij voert ook door Beveland. Het gaat om een rit waarbij geestelijk gehandicapten als passagier meerijden in de zijspan van de motor. Uit het hele land zullen motorrijders naar Zeeland ko men om hun medewerking te geven. Deze zogeheten Moto-Run’s, waarbij zijspanrijders uit het ge hele land en tevens het buiten land met begeleiders hun voer tuigen beschikbaar stellen voor een rekreatieve toertocht voor de gehandicapten, werden reeds op enkele plaatsen geor ganiseerd. Doch nog niet in Zee land. Naar het er nu uitziet zul len voor deze eerste rit in Zee land circa 50 zijspanrijders met begeleiders intekenen. Het idee voor een toertocht voor geestelijk gehandicapten is on geveer 25 jaar geleden ontstaan in Engeland en werd overgeno men door diverse organisaties in de meeste westerse landen. Een van de hoofddoelstellingen van deze aktiviteit is een verde re integratie van de gehandicap ten in onze samenleving te be vorderen, waarbij het samen brengen van motorrijders en ge handicapten op zich al iets aparts is. De bekendste en tot op heden meest succesvolle Moto-Run’s in Nederland zijn de Jumbo-Run te Nijmegen 250 zijspannen) en de Beatrix-Run in Pijnacker (bij Veronica op TV geweest in ’86); tochten die jaar- De belangstelling voor het ver dronken dorp Nieuwlande on dergaat dit jaar een opleving. In Bergen op Zoom werd zo juist een expositie afgesloten van ’’Schatten uit de Schel de”. Daarbij kregen ook de bodemvondsten uit het over spoelde Land van Reimers waal alle belangstelling. Later dit jaar, in november, wordt in Middelburg in het Zeeuws Museum een expositie gehouden van zg. pelgrimsin signes, die in redelijk grote hoe veelheden zijn gevonden in de slijkerige bodem van het ver dronken Nieuwlande. De ten toonstelling krijgt het motto "Heiligen uit de modder”. (Daarover verderop méér). Tenslotte krijgt Nieuwlande op nieuw ’’hoog” wetenschappelijk bezoek. Tientallen jaren gele den werd de kerk al eens opge meten. In 1973 deed de Univer- siteit van Leiden een summier antropologisch onderzoek op het "onderwater-kerkhofje” rond de kerk. Onder supervisie van de rijks- dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek (ROB) wordt dit jaar gepoogd, de archeologi sche waarden van het verdron ken Nieuwlande alsnog vast te leggen. Met behulp van vaste meetpunten wordt getracht, de toenmalige "lay-out” van het dorp op schaal vast te leggen. Ondeskundige schatgravers zijn de professionele archeologen De kans is groot, dat het dorp Nieuwlande op het schorren landschap al bestond, vóórdat de omgeving werd ingepolderd. Het indijken van Nieuwlande ge schiedde met de allergrootste inpoldering, die Oost-Zuid- Beveland ooit kende: 3250 gemeten. De indijking moet kort vóór 1187 verricht zijn. Dat gebeurde door de kloosterbroeders van de Cisterciënzerabdijen van Ter Doest en Ter Duinen (in België). Rode stenen (z.g. kloostermop pen) die zo’n 700 jaar geleden gebakken werden om het kasteel, de huizen, de bak-keten en de schuren te bouwen. De bewoners van Nieuwlande hadden echter niet lang profijt van hun noeste arbeid. Het dorp ontstond omstreeks 1200. Het verdronk tijdens de verwoesten de stormen van 1530 en 1532, die het Land van Reimerswaal overspoelden. Ruim 15 uit de kluiten gewassen dorpen werden van de aardbo dem weggevaagd door het kol kende water. Het Land van Rei merswaal verloor zijn status. Het buitendijkse gebied devalueer de tot (wat nu heet) het "Ver dronken Land van Zuid- Beveland”. Grote Markt 6, Goes lel PAUL HOGAN

Bevelander | 1987 | | pagina 1