SPORT Bevelanden SPORT in ’t kort Goede wijn behoeft geen krans... maar wél een goed glas! De Echte Bakker Mattheus Passion op 14 april in Grote Kerk Goes DAF volgt Jan Raas- ploeg op de voet presenteert voor sporters jogging-brood Wielerkampioenschappen met sterk deelnemersveld w - Programma S.V. Robur TTV Goese Polder V.V. Goes Biljarttitels voor K. van Houte en P. Driedijk Woensdag 8 april 1987 DE BEVELANDER 23 ”De Kelder” Glazen voor speciale drankjes MAC De Bevelanden houdt PWG-rit Rommelmarkt Burgemeester Computers bij basisonderwijs Functioneel glas Brandwonden Prestatieloop Kapasi Disco DE PIT Police Vriendschap Culturele ochtenden voor bejaarden Police Geur van wijn is belangrijk Ontmoetingsavond Aerobic Dance Muziekleer Goes De Vrolijke Tippelaars DAF Trucks Op 10 april organiseertJeugd- soos ”De Kelder” te Kapelle een optreden van de Zeeuwse band ’’Feedback”. Deze groep, die uit 6 man bestaat, staat ga rant voor een succesvolle avond door moderne eigentijdse num mers te spelen die met een ou derwetse degelijkheid in elkaar gezet zijn. Ze waren al te horen op de radio in VARA’s Popkrant. Een attraktie uit Zeeland in Zee land en dat voor 4 gulden. Tot ziens om 21.30 uur in ”De Vroo- ne” te Kapelle. De vorm van het COGNAC-glas is zo verweven met de functio- Een SHERRY-glas is in zijn ge heel kleiner, maar naar verhou ding hoger en smaller dan een wijnglas. Een droge sherry, zo als een mooie Fino of Manzanil- la, is delicaat en heeft een ver fijnde geur. Eigenschappen die hoge eisen aan het glas stellen. Jan Raas uit ’s-Heerenhoek is ploegleider van het door Su- perConfex (Macintosh) Uitslagen N.T.T.B.: Goese Pol der 1 - MZ 8 9-1; Goese Polder 2 - Westerzicht 2 3-7; Slagvast 2 - Goese Polder 3 8-2; GoesePol der 4 - Oudelande 3 3-7; Kapelle 7 - Goese Polder 5 6-4. Jeugd: Wilno 5 - Goese Polder 1 0-10; Zand 7 - Goese Polder 2 4-6. Goese Polder 1 had weinig moeite met MZ 8, terwijl het 2e team het niet kon bolwerken te gen Westerzicht 2. Goese Pol der 3 moest met een invaller naar Slagvast 2 en kwam met een nederlaag thuis. Goese Pol der 4 redde het niet in de 4e klas en zal volgend jaar in de 5e klas moeten spelen. Ook het 5e team kon tegen Kapelle 5 geen vuist maken en staan op de onderste plaats. Bij de jeugd werd het 1e team kampioen door Wulno 3 met 10-0 te verslaan, terwijl Goese Polder 2 zich herstelde van de nederlaag van de vorige week. Komende week: 9/4 Goese Pol der 5 - Big Smash 5; 10/4 Aloy 1 - Goese Polder 1Big Smash 2 - Goese Polder 2; Wolno 3 - Goe se Polder 4. Jeugd zat. 11 april Robur A1-Wemeldinge A1 14.30 uur Robur B1-Apollo B1 12.45 uur Kruiningen C1-Robur C1 11.15 Rillandia D1-Robur D1 10.00 Robur E1-Volharding E1 10.00 Onze jeugd doet het voortreffe lijk. Alleen de allerkleinsten heb ben het moeilijk, hetgeen te ma ken heeft met het leeftijdsver schil. Dat komt de volgende competitie best in orde. Programma zondag 12 april Robur 1-Heinkenszand 1 14.30 Terneuzen 3-Robur 2 14.30 Robur 3-Goes 3 12.30 De laatste loodjes wegen het zwaarst. Toch is de uitgangspo sitie van Robur 1 nog altijd gunstig. Tegen Heinkenszand moeten er 2 punten worden ge pakt, willen we in de race blij ven. We hopen op een spannen de wedstrijd, veel publiek en mooi weer. In onze gezellige kantine zorgt Dick dat de koffie bruin is. Succes! Nieuwe leden zijn van harte welkom! Aanmel den: Jeugdleden bij de heer Tib- be tel. 14459, ouderen bij de heer J.J. Woord tel. 14654. De Motor- en Autoclub ”De Be velanden” uit Goes houdt zater dagavond 11 april een puzzelrit voor automobilisten en motorrij ders. Deze rit wordt verreden in de gemeente Borsele over Goes begaanbare wegen. De gemid delde snelheid is 24 km per uur. Het puzzelreglement Midden- Zeeland is van toepassing. Deelname is mogelijk voor leden en niet-leden in de A-klasse (voor ervaren rijders) of in de B- klasse (voor de overigen). De rit wordt uitgezet door de heer E. Meijering uit Goes. Van 18.30 tot 19.30 uur kan worden inge schreven bij PWG Bedrijfsveili- ge Kleding B.V., A. Plesmanweg 35 (Industrieterrein De Poel I) te Goes-Zuid. De eerste deelne mer start om 19.00 uur. De prijs uitreiking zal plaatsvinden in het Tenniscentrum te Goes-Zuid. coureurs. Hier gaan veel plaat selijke favorieten van start met o.a. de gebr. Slabbekoorn, Co Schrijver en Roel Slis. De Rogel- liploeg komt met niemand min der dan Marcel Verhagen en zijn stayer Tiest Rombouts. Tijdens de trainingsritten van T.M.Z. is Jan van 't Westende uit 's- Heerenhoek winnaar geworden van een klassement over 5 wedstrijden. De overige klasse ringen zien er als volgt uit: 1. Jan van ’t Westende 48 pnt.; 2. Frans v/d Berge 32 pnt.; 3. Kees v/d Dries 27 pnt.; 4. Co Schrijver 24 pnt.; 4. Wim Hoon- dert 24 pnt.; 6. Charl Mollet 23 pnt. glas voorgezet dat tot de rand toe gevuld is, dan kunt u de wijn met geen mogelijkheid laten walsen. Het resultaat is dat de wijn zijn geur vasthoudt en u een belangrijk onderdeel van het wijngenieten mist. Op zaterdag 11 april a.s. zal Blue Spirit Drum and Bugle Corps weer een grote rommel markt houden bij hun clubge bouw, de molen ”Ons Genoe gen” in Middelburg-Zuid van 8.00 tot 15.00 uur. Deze rom melmarkt staat in het teken van het 5-jarig bestaan van het Corps. Blue Spirit Drum and Bugle Corps is een vooruitstre vende vereniging die door aller lei acties voldoende financiële middelen probeert te verkrijgen voor de muzikale hobby voor jongeren van 12 tot en met 21 jaar. Donderdag 16 april vindt in de gemeente Reimerswaal de in stallatie plaats van de nieuwe burgemeester, de heer A. Ver- bree. Dat gebeurt tijdens een bijzondere raadszitting in”Ons Dorpshuis” te Kruiningen, wel ke rond kwart voor twee begint. Vanaf half vijf is er een algeme ne kennismakingsreceptie. Dinsdag 14 april a.s. is er in schouwburg De Prins van Oran je te Goes een bijeenkomst, waarbij computers worden over gedragen aan basisscholen in onze regio. De aanschaf ervan werd mogelijk gemaakt dankzij medewerking van de gemeen ten Goes, Borsele en de Rabo bank Goes G.A.. De bijeen komst begint ’s middags om half vijf. Een functioneel glas is aan de onderkant van de kelk voldoen de breed om de wijn in de gele genheid te stellen zijn geurige bouquet te ontvouwen. De rand van het glas mag daarentegen niet zo wijd zijn dat de geur on middellijk weer vervliegt. Een iets taps toelopende bovenkant draagt ertoe bij dat u lang van de heerlijke geur kunt genieten en dat verhoogt de smaak van de wijn. Bovendien moet het glas goed hanteerbaar zijn en dat betekent dat de steel lang genoeg moet zijn. Wijnglazen met lange stelen zijn momenteel veel gevraagd en dat is niet ver wonderlijk als je ziet hoe elegant zo’n glas kan zijn. Een wijnglas wordt overigens uitsluitend aan de steel of de voet vastgehou den, nooit aan de kelk. Er mo gen namelijk geen vingerafdruk ken op het glas verschijnen en het is niet uitgesloten dat u uw hand ruikt (zeep, sigaretten, handcreme) in plaats van de wijn. In de week van 13 tot en met 19 april wordt door de Nederlandse Brandwondenstichting weer een landelijke collecte gehouden. Het collecte-comité Goes liet ons weten dat men inhaakt op de collecte. Er worden overi gens nog collectanten gezocht. Wie mee wil helpen, kan contact opnemen met mevrouw Elen- baas, tel. 01100-13141. Op tweede Paasdag(20 april) or ganiseert buurtvereniging Van Duyvenvoorde in samenwerking met Marathon Vlissingen een prestatieloop te Oost-Souburg. Afstanden: 2,5- 5- 10 en 16 km. Inschrijven vanaf kwart vóór tien, aanvang om kwart vóór elf. Er wordt gelopen op de buiten wegen van Oost-Souburg. In schrijven bij De Schuur aan de Middelburgsestraat 113. Programma 11 en 12 april: Cluzona 1-Goes 1 14.30 uur Goes 2-Vlissingen 3 12.30 uur Robur 3-Goes 3 12.30 uur Heinkenszand 3-Goes 5 12.30 uur Goes A1-Middelburg A1 14.30 uur Goes A2-Apollo A1 12.45 uur Krabbendijke B1-Goes B111.15 uur Volharding C1-Goes C1 11.15 uur Goes D1-Bruse Boys D1 10.00 uur VCK E2-Goes E2 10.00 uur Goes F1-Kapelle F3 10.00 uur Nieuwe leden zijn van harte wel kom: senioren: S. Dohmen 01108-1834, junioren: T. Hoe zen 01100-13921. Het persoonlijk kampioenschap Bejaardenbiljart zit er weer op. De kampioenen zijn bekend. In poule A is dat de heer K. van Houte uit Krabbendijke gewor den; in poule B de heer P. Drie dijk uit Lewedorp. Op 29 april spelen beiden nog een partij om de wisselbeker in het kader van het Bevelandse Bejaardenbil jart. Dat gebeurt 's middags om twee uur in de Erasmusflat te Goes. Overigens kan de BBCB terugzien op een geslaagde competitie, waarbij vooral het ontspannende element voorop stond, zo deelde de heer C. Co remans uit Rilland mee aan het slot van de kampioenschappen, waarbij alle medewerkers wer den bedankt voor hun inzet tij dens de kampioenschappen. Dat ontspannende element was gesponsord wielerteam, waar in behalve Kwantum en Yoko nog een zevental andere be- De vriendenkring ’’Kapasi” be legt zaterdagavond weer een bij eenkomst in café De Landbouw op de Grote Markt te Goes. Alle alleenstaanden uit Zeeland (tot 45 jaar) zijn daar van harte wel kom. Kapasi is een vrienden kring die de contacten tussen al leenstaanden wil bevorderen. De avond begint om negen uur. Wie informatie wil, kan bellen naar 01100-12316 of 01102-2709. Gewoon eens gaan kijken kan natuurlijk ook! Vrijdag 10 april a.s. organiseert buurthuis DE PIT in samenwer king met de jeugdraad van S.V. Volharding weer een disco- avond. Disc-jockey is de beken de Little Mark. Op deze laatste disco-avond van dit seizoen wordt ook nog een dans wedstrijd gehouden, waaraan leuke prijzen verbonden zijn. De disco is toegankelijk voor alle jeugd van 10 tot en met 15 jaar en begint om 19.30 uur. De en tree bedraagt één gulden. Vrijdagavond om 9 uur draait in 't Beest te Goes de film "Poli ce”. "Police” is een onversne den politiefilm van Maurice Pia- lat. De combinatie van ingre diënten stoerheid, sentiment, geweld en andere trekken leve ren geen t.v.-voer op, maar een film waar na 11/2 uur het gevoel van ademnood en aanranding achterblijft. Het is geen film waar de politie-inspekteur on kreukbaar is en altijd aan de goede kant van de zaak staat. Hoofdrolspeler Depardieu is lomp, sexistisch en geweldda dig. Zijn liefde voor het amorele gangstermeisje voert hem regel recht naar de andere kant van de scheiding tussen goed en kwaad. Spannende en qua per sonages een zeer boeiende film. Entree zes gulden. Op vrijdag 10 april a.s. houdt de C.P.J. Noord en Zuid Beveland een thema-avond over ’’vriend schap”. Deze avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Zwaantje, Kerkplein 47 te Kapelle. Alle jongeren, tussen 16 en 35 jaar die iets meer over vriend schap willen weten zijn welkom. Donderdag 16 april a.s. spreekt Ds. Ph. Kroes in "Ter Valcke” over Pasen. Het programma be gint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 11.30 uur. De toe gangsprijs is f 1,75 (met inbe grip van koffie). Bejaarden, die vervoer naar en van ”Ter Valcke” wensen, kun nen op maandag 13 april tussen 6 en 7 uur bellen naar mevr, van Meerten, telefoon 11750. Deze film draait zondagavond om negen uur in De Klomp te Ovezande. Het gaat om een Franse film van de regisseur Maurice Pialet uit 1985. In de hoofdrollen zien we onder meer Gerard Depardieu en Sophie Marceau. Kortom: een prachtige politiefilm die met grote vakman schap is gemaakt. Entree leden vier gulden; anderen zes. Waarom is het zo belangrijk om wijn uit het juiste glas te drin ken? Die vraag is snel beant woord. Omdat zelfs een goede wijn, in het verkeerde glas ge schonken, reukloos en smaak loos wordt. En om die geur en smaak gaat het uiteindelijk alle maal. Natuurlijk komen daar nog een aantal punten bij, zoals de temperatuur van de wijn, de helderheid van het glas en niet te vergeten de hoeveelheid wijn in het glas. Wat de temperatuur betreft kan in het algemeen vastgesteld worden dat witte wijn iets gekoeld gedronken wordt 10°C) en rode wijn op kamertemperatuur (variërend van 16 tot 20°C). Dat houdt in dat witte wijn nooit ijskoud mag zijn en nog minder dat er ijsblok jes in mogen om ongekoelde wijn snel op temperatuur te brengen. Er zijn overigens rode wijnen die evenals rose, licht ge koeld dienen te worden (bijvoor beeld Beaujolais-wijnen). Het oog wil echter ook wat, dus moet een glas helder en vooral neutraal van kleur zijn. De kleur van de wijn moet goed bekeken en beoordeeld kunnen worden, want deze openbaart veel over het type wijn dat u drinkt, zoals bijvoorbeeld zijn samenstelling, herkomst en leeftijd. De hoe veelheid wijn in het glas is een volgend belangrijk punt. Om het geurige bouquet van de wijn los te maken, moet de wijn even in het glas rondgedraaid worden. Walsen heet dat. Krijgt u nu een Woensdag 15 april is er in het Sociaal Centrum aan de Frans den Hollanderlaan te Goes weer een ontmoetingsavond voor mensen die met anderen kennis willen maken. De avond begint om acht uur en zal deze keer in het teken staan van hobby’s en verzamelingen, leder kan tij dens de avond 't een en ander van hobby of verzameling aan anderen laten zien. Bij de sportvereniging s.v. Atlas in Heinkenszand kun je nu niet alleen bezig zijn met gym nastiek, trimmen, jazzgym- nastiek en volleybal, maar vanaf heden is er ook de mogelijkheid tot aerobic dance. Elke vrijdag van 9.00 - 10.00 uur kan je hier voor terecht in de Stenge; inl.: 01106 - 2267. Voor de gym nastieklessen wordt nog leiding gezocht. Wie hiervoor belang stelling heeft kan bellen naar 01106 - 2590. Het mandoline-orkestje is druk aan het repeteren, met 7 leden: een man, vier vrouwen en 2 jon gere meisjes. Er is nog plaats voor drie leerlin gen; er zijn nog 3 les instrumenten vrij. Ook zij die al eens mandoline of banjo gespeeld hebben en weer willen spelen in een orkest, zijn van harte welkom, met of zonder in strument. Er zijn nog twee nieu we instrumenten van de vereni ging beschikbaar. Inlichtingen op Zaagmolenstr. 8 te Goes op woensdag en don derdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur, of op zaterdagmor gen in het Wijkgebouw ”De Spinne” in de Goese-Polder van 10.30 tot 12.00 uur. Ook de rit- megroep. Onze Zeeuwse restaurateurs grijpen de lente aan om hun nieuwe menu’s te presenteren. En met Pasen maakt men er bo vendien een extra feestelijke dis van. Belangrijk onderdeel van feestelijk tafelen is de wijze waarop de tafel wordt gedekt. Glas speelt daarbij een broze, maar niet te onderschatten rol. Daarom leek ’t ons aardig om eens wat dieper in te gaan op de betekenis van 't glas en dan in het bijzonder het wijnglas. De bekende vinologe Carla van Vliet reikte ons daarbij informa tie aan. Ze stelt vast: ’’Goede wijn behoeft geen krans... maar wel een goed glas". Ze vertelt: ’’Glas heeft een hele lange geschiedenis. Uit opgra vingen is gebleken dat het al zo’n 1500 jaar vóór Christus door de Egyptenaren werd ver vaardigd. De glasblaaskunst be stond toen nog niet. Die werd veel later, zo rond onze jaartel ling, uitgevonden. De Romeinen namen de kunst van het glasbla zen over en brachten haar tot verdere ontwikkeling. De onder gang van het Romeinse Rijk en de Volksverhuizing zijn er oor zaak van geweest dat veel van de glastraditie weer verloren ging. Dat wil zeggen, in ons deel van de wereld. Want de glastra ditie werd wel bewaard in het Nabije Oosten, .waar een luxe- industrie ontstond. Men speciali seerde zich vooral in het ver vaardigen van het email en goud beschilderd glas voor de Islami tische vorstenhoven. Vanaf de elfde eeuw is er een opleving van de glasindustrie in Venetië. Het Venetiaanse glas beheerst tot het einde van de 17e eeuw de markt en in andere Europese landen wordt het Ve netiaanse voorbeeld zo goed mogelijk gevolgd. In Nederland en Noord-Frankrijk zijn, rond het jaar 1600, bijna alle glasmanu- facturen in handen van de broers Henri en Léonard Bon- homme, beroemd om de hoge kwaliteit van hun produkten. In Duitsland ontwikkelt men het beschilderen van drinkglazen met email. Uit Engeland komt een nieuwe versieringstechniek: graveren met een diamant. Maar uit Engeland en uit Bohe- men komt nog iets anders. Een nieuwe glassoort: kristal, dat een hogere helderheidsgraad heeft en zich daarbij uitstekend leent voor de vele versieringen die in de 17e en 18e eeuw in de wereld van het glas het mode beeld bepalen. De prachtig ver sierde, kostbare drinkglazen blij ven heel lang het voorrecht van Bij CHAMPAGNE, Spumante en andere mousserende wijnen heeft u in principe de keuze uit twee heel verschillende glazen: de flüte en de coupe. De gra cieuze flüte is natuurlijk heel feestelijk om te zien en heeft de eigenschap de delicate geur van de wijn goed vast te houden, ter wijl de wijn lang blijft mousseren. Bijzonder feestelijk en lekker is bijvoorbeeld ’’pink champagne” (roze champagne). De coupe is vooral aan te bevelen voor "vin tage champagne” (fles met jaar tal). Door het wijde oppervlak van de coupe kunnen deze in drukwekkende champagnes sneller hun grote klasse tonen”. De trimwielerkampioenschap- pen die op zaterdag 11 april wor den gehouden in de Willem- Annapolder te Biezelinge tonen een sterk deelnemersveld in alle categorieën van de stichting Trimbelangen-Midden-Zeeland. In de eerste categorie die om 12.30 uur van start gaan vertrek ken diverse sterke C trimmers met o.a. de gebr. Zweedijk en de plaatselijke favoriet Ad Zuidweg. In de B-categorie die om 14.00 uur vertrekt, gaat de plaatselijke favoriet Daaf v/d Vliet van start. Om 14.02 gaan de Veteranen van start met als favorieten Adri Raas en Jan van Daalen. Om streeks 15.30 uur starten de A hoogwaardig eiwit zorgt. De on verzadigde vetzuren komen uit de zonnebloempitten. Daar naast is Jogging-brood rijk aan onverteerbare vezels van graan. De in het Jogging-brood voorko mende ballaststoffen zorgen voor een goede funktie van het spijsverteringskanaal. Mede hierdoor is het brood geschikt voor al die "afslankers” die me nen dat niet eten en veel joggen ’’ongestraft” kan worden beoe fend. O.a. voor deze groep fana tiekelingen is Jogging-brood een uitkomst. Het zorgt ervoor dat tekorten in de voeding voor komen of aangevuld worden. Gesteld kan worden dat Jogging-brood, vooral bij spor tieve inspanning, stoffen bevat die onontbeerlijk zijn bij sportie ve inspanning en zorgen voor een vitaal, gezond lichaam. Allweather Sports Nederland, een handelsonderneming op sportartikelengebied en alleen importeur van Puma voor Ne derland, ondersteunt de Jogging-broodaktie. Dit doen zij door middel van de medewer king van twee van haar kontrak- tanten, Hein Vergeer en Olga Commandeur, op topsportnivo. Hiermee laat Allweather Sports blijken dat zij zich zeer positief schaart achter deze broodaktie van de Echte Bakkers. Zoals we al eerder aankondigden in De Bevelander, staat Goes een opmerkelijke uitvoering te wachten van de Mattheus Pas sion van Bach. Dinsdagavond 14 april aanstaande wordt de Pas sion uitgevoerd in De Grote Kerk van Goes, aanvang zeven uur. De uitvoering is mogelijk dankzij medewerking van de Rotary- club. Deze hoopt met de unieke en integrale uitvoering - voor ’t eerst op de Bevelanden - gelden bijeen te krijgen om de actie ’’Polio de wereld uit” te kunnen ondersteunen. Een muziek avond dus die niet alleen kwalitatief veel heeft te bieden, maar die bovendien een charitatief doel heeft. Er wordt dan ook veel belangstelling verwacht. Hoewel de voor verkoop al enige tijd gaande is, zijn er nog kaarten beschikbaar. In dat geval raden we echter aan gebruik te maken van de voor verkoopmogelijkheden voor deze unieke uitvoering. Iets over de uitvoerenden. Algehele leiding: Jo Ivens Medewerkenden: Het Westvlaams Orkest; de Gentse Oratorium- vereniging; de Zeeuwse Koorschool (jongenskoor). Solisten: Günter Moderegger (DDR) Evangelist; Bernard Kruy- sen, Christus; Ellen van Lier, Sopraan; Loes van Langerak, Alt; Peter Kokkelmans, Tenor-aria’s; Alexander Offenberg, Bas aria’s; Hans Vervenne, Orgel. De kaartverkoop voor dit unieke gebeuren, waarmee tevens een zeer goed doel wordt gesteund, bij: - de plaatselijke RABO-banken - Muziekcentrum Goes, Korte Kerkstraat 17 - de boekhandels in Goes - telefonisch 01100-20770 De prijs per plaats bedraagt f 32,50. Van dit bedrag komt f 10,00 ten goede aan het project ’’Polio de Wereld” uit”. Op zaterdag 11 april organiseert de wsv De Vrolijke Tippelaars haar voorjaarstocht te Vlissin gen. Deze tocht staat onder auspiciën van de K.N.B.L.O., W. Brabant/Zeeland. De start is bij clubhuis Zeeland Sport aan het Baskensburgplein, Vlissingen. Afstanden: 5, 10, 15, 25 en 40 km. Starttijden: 40 km. - 10.00 uur, 25 km. - tussen 10.00 en 12.00 uur, overige afstanden tussen 12.00 en 14.00 uur. Alle wandelroutes zijn dit jaar veranderd en bieden veel afwis seling. De wandelaars ontvan gen op elke afstand een fraaie medaille met lint. De wande laars op de 40 km. kunnen rusten in Middelburg, op de 25 km. kan worden gerust in Big- gekerke. Deelname aan de 40 km. kost evenveel dan deelname aan de andere afstanden. Men betaalt f 3,75 p.p., maar dient zelf voor lunch e.d. te zorgen. De medische verzorging is in handen van de EHBO, afdeling Vlissingen. De organisatie hoopt weer veel deelnemers op deze tocht te mogen verwelkomen. Nadere informatie verkrijgbaar bij: mw. A. Meerman- Haarbosch, Westerzicht 90, Vlissingen, telef. 01184 - 64753 of 18273”. Jogging-brood is vanaf heden het gezonde alternatief voor zo genoemde energie- voorzienende levensmiddelen. Jogging-brood is op initiatief van diverse voedseldeskundigen in- grediënteel samengesteld. Daarbij geniet het de ondersteu ning van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. Jogging- brood wordt op een ambachtelij ke wijze gebakken. Zo is niet al leen gezorgd voor een zeer smakelijk en goed ogend pro- dukt, maar is degelijk rekening gehouden met wat sportbeoefe naars, zowel rekreatieve als top atleten, nodig hebben om opti maal te funktioneren. Jogging- brood is daardoor een uitge kiend ’’energie voorzienend” brood geworden. Met eigen schappen die naast het voorzien van energie, ook de nodige in grediënten in zich heeft om een optimale gezondheid te kreëren. Zo bevat Jogging-brood kalium uit banaan en aardappel, dat voor de stofwisseling en celop- bouw een belangrijke funktie heeft, maar ook een stimuleren de werking heeft voor het ze nuwgestel en de hartspier. Voorts bevat Jogging-brood het nodige aandeel koolhydraten uit rogge en tarwe. Tarwe en rogge meel, sojabonen en zonne bloempitten, sojagries dat voor de rijken. Trouwens, de "gewo ne” man heeft die verschillende glazen ook niet nodig, want hij drinkt de veelal dure buitenland se drankjes niet waarvoor zij ge bruikt worden. Maar tijden en gewoonten veranderen. Eerst langzaam, maar al gauw sneller gaan vanaf 1960 meer mensen de drankjes van de rijken drin ken. De glasfabrieken zijn dan al begonnen drinkserviezen te ver vaardigen die betaalbaar zijn. In de 20e eeuw worden er gla zen ontwikkeld die qua vorm vooral op de functie van het glas zijn afgestemd. In Nederland is het Glasfabriek Leerdam die baanbrekend werk verricht en bekendheid krijgt, tot ver over de grenzen. A.D. Copier ont werpt in 1930 het Gilde- drinkservies. Nu, 57 jaar later, is het Gilde-glas, in al zijn eenvoud en zuiverheid van lijn, nog steeds het meest verkochte glas. bleek steeds opnieuw dat de DAF V 400 zich ontpopte als een snel en probleemloos transport middel. Volgens Jan Raas "win je per dag twee uur met die wa gen”. Dat komt door de grote brandstoftank (100 I) en door het gunstig brandstofverbruik, waar door zo’n 700 km aan een stuk kon worden afgelegd zonder brandstofstop. Afgezien van dit opmerkelijk gegeven, stelt Jan Raas vast dat er ’’geen enkel slecht punt voor de kleinste DAF viel te melden. Wij hebben er absoluut geen enkel gedonder mee gehad, terwijl alleen al tij dens de Ruta del Sol over een afstand van +1400 kilometer door vaak bergachtig terrein en met niet altijd even goede we gen de ’’Benjamin onder de DAF’s” zich gedroeg als een doordouwer met Ausdauer”. Dat was ook het geval tijdens de andere verreden wedstrijden. Voor hij het wist zag De Groene in Goes de wagen terug voor de eerste 10.000 km beurt, inmid dels spoedig daarop gevolgd door, de 20.000 km controle. Bij de foto: Joop Zoetemelk bij de DAF VH 400 tijdens de klassieker Parijs-Nice. naliteit ervan, dat niemand daar meer bij stilstaat. Door de korte steel en brede onderkant past het glas precies in de handpalm. Cognac vereist dat u het glas iets verwarmt met de hand, zo dat het prachtige aroma los kan komen, terwijl u de drank in het glas laat ronddraaien. In Enge land wordt zo’n glas ook wel ’’snifter” genoemd (een glas om aan te snuiven dus). De zeer taps toelopende bovenkant van het glas zorgt ervoor dat de heerlijke geur niet vervliegt. Het PORT-glas is meestal een gewoon, klein wijnglas. Vooral rode port heeft dikwijls een bij zonder aangenaam bouquet en verdient een glas waarin dit tot zijn recht komt. Omdat een ver sterkte wijn zoveel zwaarder is dan gewone wijn, drinkt u er veel minder van en hoeft het glas niet groot te zijn, terwijl het niet speciaal taps hoeft te lopen. Rode port behoort overigens al leen na de maaltijd gedronken te worden. Zoet vóór de maaltijd vermindert niet alleen de eet lust, maar laat zoet in de mond achter waardoor de smaak van gerechten en wijn die op het aperatief volgen, beïnvloed wordt. trouwens ook van toepassing voor de team-competitie. Daarin kwamen vijftien ploegen uit. In drijven als medesponsors hun de finale A plaatsten zich K. van stenen bijdragen aan de uit 21 Houte, J. Sonke uit Yerseke, G. wielrenners bestaande ploeg. Stobbelaar en P. Bink, beiden SuperConfex is de keten van Goes. In poul B: P. Driedijk, J. 130 modewarenhuizen in Ne- Landman uit Kapelle, J. van derland, België, Spanje en Stee uit Heinkenszand en A. Portugal. Verschuure uit Goes. De ploeg van Jan Raas beschikt over een nieuwe DAF- volgwagen voor het vervoer van reservefietsen en reserve onderdelen, voedsel en alle an dere zaken die zo’n wielerteam tijdens de koersen in binnen- en buitenland maar nodig kan heb ben. Deze nieuwe bestelwagen een DAF V 400 met verhoogd dak, is geleverd door DAF- dealer De Groene in Goes. De ploeg vertrok in februari jl. met deze wagen naar Spanje voor deelname aan de Ruta del Sol en de ronde langs de Cata laanse kust (La Vuelta de Cata- luna), dezelfde maand en in maart nog gevolgd door koersen in Frankrijk, Italië, Nederland en België. Daarna kwam de wed strijd Parijs-Nice en inmiddels w.v Joësè S>~polder -i waar

Bevelander | 1987 | | pagina 23