Arie Jongejan (47) uit Kamperland wilde huurling worden bij Jungle Commando QCCO 1 JASMIN "Oh,mijn lievelingsbonbons.Van die grote zalige knoepers... eh... twee doosjes graag!" a 111 GRAND THEATER V Introduktiedag technika 10 Zeeland hobbyclubs voor meisjes FOTO Grote Markt 7, Goes I Verschoore Vijf jubilarissen bij ”Ons Genoegen” We hebben onze prijzen nog lekkerder gemaakt weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 25 februari 1987 - 39e Jaargang no. 9 Orgelconcert te Rilland KWALITEITS KLEURENFOTO’S KLAAR terwijl U winkelt uwnü&huis IbUiEUWE ’n huis vol ode Extra matinee Xatetdag Zat.... 21.30 u. J Zon.... 21.30 u. 3 16 Ir- J Deze week: 1 U.00 u- Goes Lange Kerkstraat 44 Gruwelijkheden Karnaval op de Bevelanden. Nadat vorige week in De Bevelander al uitvoering werd gemeld wat er in Goes met karnaval zal zijn te beleven, geven we ook een in druk van karnaval in de regio, waarbij vooral in de Zak van Zuid-Beveland weer 't nodige karnavalsgedruis zal zijn te horen en zien. Verder in deze Bevelander weer nieuws op onroerend goed en autogebied, theater- nieuws en zakelijke informatie van en over onze adver teerders. Veel vermisten MICKEY ROURKE KIM BASINGER Dodelijke wraak Kastanjes Grieks specialiteiten restaurant Magdalenastraat 5, Goes, tel. 01100-15715 geopend vanaf 17.00 uur. Stroom op Kodak 2001 hightech papier j Aspirant-huurling Op drift Vrij.... 21.30 u. S Kersen-, Brusselse, Antwerpse of Gentse bonbons. (Van een onzer redacteuren) KAMPERLAND - Het begin van het verhaal doet een beet- jee denken aan een liedje van Toon Hermans: ’’Vader gaat op stap’’. GOES 01100-15165 26 feb. t/m 4 maart S Vrijdag19.00 u. j Zaterdag14.00-19.00 u. 9 Zondag14.00-19.00 u. Maandag-Dinsdag20.00 u. S Woensdag14.00-20.00 u. OP BEZOEK BIJ BRONSWIJK Nieuwe collectie! 95 Een film van ADRIAN LYNE koLLEKVlE KWALiTEÏ Kleding en modebewuste 3once. vrouwen Op 28 februari a.s. organiseert de orgelcommissie van Rilland een concert t.b.v. de restaura tie der orgels in de Ned. Hervormde- en de Gerefor meerde kerk. Aan dit concert zullen meewer ken: Dick de Koning gitaar, Sjoerd Naura gitaar, Kora den Boer dwarsfluit, Anton den Boer Orgel. Dick de Koning studeer de gitaar aan het Rotterdams conservatorium bij Doek Hoge- veen. Als gitaar leraar is hij werkzaam in Goes en Zierikzee. Sjoerd Nauta studeert gitaar aan het Tilburgs conservatorium bij Sanderink. Kora den Boer studeerde dwars fluit bij Jan de Vente en Lilian Jooss. Anton den Boer studeerde orgel bij Theo Faber en sinds 1979 bij Folkert Grondsma. Hij werd in 1985 winnaar van het Adriaen Willaert concours in Roeselaere (België). Hij is organist in Her vormd Centrum ”Den Donck” in Ridderkerk. Zij zullen deze avond de volgen de werken spelen: Sonate voor fluit en orgel - Jean-Marie Le Clair. Partita voor orgel - Georg Böhm. Sonate voor fluit en gi taar - J.B. Loeillet de Gant. Duet voor twee gitaren - Carulli. So nate nr. 3 in A voor orgel - F. Mendelssohn Bartholdy, en vier bewerkingen voor twee gitaren van Zuid-Amerikaanse volkslie deren. Het concert begint om 20.00 u. in de Hervormde kerk te Rilland. Entree vrij en in de pau ze is er koffie. woon meegevochten. Dat maakt me niks uit. Ja, je loopt het risi co, dat je soldaten van Bouterse overhoop moet schieten. Jam mer natuurlijk, want het zijn ook maar jongens, die voor hun nummer in dienst moeten. Maar ja, je trekt partij en ik kies voor Brunswijk”. Arie Jongejan was in Saint Laurent (op de Franse oever van de Marowijne), toen aan de overkant van de rivier het dorp Albina door Bouterse- troepen in brand werd gesto ken. De bewoners werden ge dood, of ze ontkwamen in het oerwoud. Dagen later begon nen ze in Saint Laurent binnen te druppelen. Nu zijn ze met duizenden. Die vluchtelingen brachten ook aangrijpende verhalen mee over terreur van Bouterse-troepen in andere dorpen. In Jongejan’s dagboek staat te lezen: ”Van een lid van het Jungle Comman do vernam ik, dat er zondag bij Moengo 28 vrouwen en kinde ren (allen boslandccreolen) zijn doodgeschoten door soldaten van Bouterse”. "Het moet een afschuwelijke moordpartij zijn geweest. Een vrouw die in ver wachting was, riep aan de solda ten ’’niet schieten, ik ben in ver wachting”. Ze werd toen in haar buik geschoten. Een andere vrouw stond met een klein kind op haar arm. Ze werden beiden gedood, doordat de soldaten het kind in de mond schoten”. mitief hutje aan de haven en op een bed heb ik al die weken niet geslapen”. Aanbieding geldt van 25 t/m 28 februari, zolang de voorraad strekt. En hoe moet dat nu verder met Suriname? De avontuurlijke Noordbevelander voorziet nog veel strijd en veel menselijk leed: ”Er zijn ontzettend veel vermisten. Pas na de guerilla, als dictator Bouterse is ver dreven, zal blijken, wat er met hen gebeurd is. Ik vrees, dat er in het geheim veel moord partijen en mishandelingen plaatsvinden. Maar later zal de waarheid wel uitkomen. Nu krijgt niemand er een vinger achter”. Tot slot nog een paar passages uit Jongejans dagboek, dat hij in één ruk achtereen op papier zet te, toen hij eenmaal thuis was. "Als ik alles nog eens op een rijtje zet, de tijd dat ik hier ge weest ben, dan kom ik tot de vol gende conclusie: de boslandcre olen worden onderdrukt en ze vechten voor een eerlijke zaak, n.l. de democratie. De bosland creolen, met wie ik kennis heb gemaakt (vluchtelingen in Saint Laurent - red.) zijn allemaal aar dige, gastvrije mensen. Ze wil len allemaal graag naar hun land terug, wanneer de oorlog over is. Alleen is de vraag: wie moet die democratische rege ring vormen?” een huurwoning in het dorp ge vonden. Grote Markt 6. Goes Tel 1R015 Zij spelen een gevaarlijk spel, balancerend op de grens tussen hartstochten haat. derdrukken. Dat leeft sterk bij ze”. Opwindende muziek oa van John Taylor Joe Cocker. Bryan Ferry. Eurythmics EN SPRANKELEN DE. VOOR Pr/s_... Arie Jongejan: "Het zijn altijd de bewoners van de jungle, de bosland-creolen, die het slacht offer worden van de terreur van Bouterse. De boslandcreolen hebben openlijk partij gekozen voor Brunswijk. Ze moeten het dodelijk bezuren. Al maanden”. "Boslandcreolen hebben een groot gevoel voor rechtvaar digheid. Ze zullen Bouterse nooit meer steunen. Ze heb ben altij tegen mij gezegd: we zijn eeuwen geleden in Surina me aangevoerd als slaven. We laten ons nooit meer knech ten, we laten ons niet meer on- ’’Ronnie Brunswijk en zijn aanhangers, die de kastanjes uit het vuur halen, kunnen het land niet regeren. Dat willen ze ook niet. Dus zullen er alle maal mensen van buitenaf, met name uit Nederland, naar hier moeten komen en op een belangrijke post azen, maar valt men dan niet in herha ling....?” De reden, dat de Kamperlandse ex-aannemer uiteindelijk nog een week eerder terugkeerde dan zijn vliegticket toestond, was een toevallige ontmoeting met ’’luitenant” Michel van Rey, de uit Nederland overgekomen "coming man” van het Jungle Commando. Op de dag, dat Arie Jongejan met een korjaal over de Marowijne naar Langetabbet- Zonder boe of bah te zeggen, verliet Arie Jongejan (47) zijn ge zin in Kamperland. Een paar da gen later zat hij in de bushbush. In het grensgebied van Surina me en Frans-Guyana dacht hij een paar weken niet aan de pro blemen in Holland. Hij wilde zich aanmelden als lid van het Jung le Commando van Ronnie Brunswijk. Wekenlang ging hij vriendschappelijk om met de krijgers van Brunswijk, die in Frans Gyana kwamen passagie ren of inkopen kwamen doen. Maar de guerilla-bases van Brunswijk, in het Surinaamse oerwoud, bereikte hij nooit. ”Als ik Langetabbetje of Stoelmans- eiland had kunnen bereiken, had ik me best willen aansluiten. Als ze me een wapen in de han den hadden geduwd, had ik ge- Kom eens gezellig bij ons eten, wij bieden u graag uw eerste glaasje ouzo aan. (Reservering is mogelijk.) i """i Als hij zijn vier weken in de jungle (waarin hij voornamelijk verbleef in Saint Laurent aan de Marowijne-rivier, tussen de aanzwellende stroom van vluchtelingen uit Suriname) nog eens overziet, zegt hij: "Het was een hele ervaring, maar ik kan niet veel voor de opstandelingen doen. Ze heb ben massale steun uit Neder- Arie Jongejan, gefailleerd aan nemer in Kamperland, onbezol digd aspirant-huurling in Surina me, is inmiddels weer terug op Noord-Beveland. Het leven heeft weer een beetje zijn ouwe gangetje hernomen. De zakelij ke ellende is nog niet voorbij. Maar hij is inmiddels weer aan het werk in zijn oude vak, in Vlis- singen. Nu niet als baas, maar als arbeider. Het maakt hem niet veel uit. Als hij maar niet hoeft stil te zitten. Technika 10 Eindhoven. Het tweede gedeelte zal besteed worden aan diskussie, het con tacten leggen tussen belangstel lenden en het mogelijk sa menstellen van regionale en/of plaatselijke Technika groepen die het idee Technika 10 in hun omgeving verder zullen uitwer ken. Technika 10 is een landelijk initiatief van de N.F.J.J., Y.W.C.A. en M.V.M.; in Zeeland overgenomen door het Service bureau Zeeland en Z.O.O.S.. Het doel is meisjes van 10 tot 12 jaar te stimuleren zich in hun vrije tijd meer met technische hobbies bezig te houden, op een leeftijd die gunstig is in verband met de schoolkeuze en de keu ze van een vakkenpakket in het voortgezet onderwijs. Het uitein delijke doel is dat meisjes daar door geïnteresseerd raken in technische beroepen c.q. be roepsopleidingen, in en om het huis zelfstandigheid kunnen ont wikkelen en mee kunnen praten over technische problemen. Door middel van korte cursus sen, geleid door vrouwen geïn teresseerd in technische hob bies, kunnen meisjes met Tech nika 10 bezig zijn. Technika 10 kan bijvoorbeeld in buurt- en clubhuizen of scholen plaatsvin den, maar ook op elk particulier initiatief. Voor de introductiedag Technika 10 Zeeland worden mensen uitgenodigd die geïnte resseerd zijn in het idee, zin hebben een hobbyclub voor meisjes te leiden (na een trai ning) en/of willen meehelpen met project Technika 10 in Zee land meer gestalte te geven. Kosten van de bijeenkomst zijn f 7,50 inclusief lunch, brood maaltijd. Na opgave en overmaking van de deelnamekosten wordt een uitgebreide documentatiemap toegestuurd. Na de introductie dag zal deze documentatiemap te bestellen zijn voor f 10,bij het contactadres Technika 10 Zeeland. Deelneemsters/ers kunnen zich opgeven bij con tactadres Technika 10 Zeeland, p.a. Roozenburglaan 89a, Mid delburg. Telefoon: 01180-23475. Hoe komt een Noordbeveland- se ex-aannemer, getrouwd, vader van 5 kinderen, op de onwaarschijnlijke gedachte het guerilla-leger van Ronnie Brunswijk in Suriname te gaan versterken? ”Ons Genoegen” zette afgelopen vrijdag 20 februari vijf trouwe leden in het zonnetje. De huldigingen vonden plaats tijdens de jaaruitvoering. De jubilarissen zijn: Jan de Wijze (40 jaar lid), Henk Snoep (35 jaar lid), Cees Burger, Ab Brouwer en Chris Nijssen (allen 25 jaar lid). Zij ontvingen van de voorzitter van de K.N.F. Zeeland, Cees Schout, hun welverdiende speldjes met bijbehorende oorkondes. Hij dankte de leden namens de vereni ging voor hun getoonde inzet en sprak de hoop uit met hen nog vele muzikale jaren te kunnen samenwerken. ”Ons Genoegen” daar zit muziek in!” Het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk en Z.O.O.S. Zeeuwse Organi satie ter Ondersteuning van het Sociaal Cultureel Werk, willen in een tweetal bijeen komsten het project Technika 10 introduceren. Er is gekozen voor twee bijeenkomsten om de bereikbaarheid voor ieder een zo goed mogelijk te ma ken en een keuzemogelijkheid te geven aangepast aan per soonlijke omstandigheden. je gevaren zou worden, ver scheen Van Rey ten tonele in Saint Laurent, samen met enke le medestanders. Hij schopte Jongejan bij wijze van spreken de korjaal uit en eiste het vaar tuig voor zichzelf op. Voor Arie Jongejan was de lol er toen af, hij keerde terug naar Nederland. In Kamperland was zijn stamca fé Havenzicht de eerste pleister plaats: "Weten jullie, waar mijn vrouw en kinderen intussen wo nen?” Ze hadden inderdaad Arie Jongejan wil er best wel wat over zeggen, maar niet teveel. Uit zijn verhaal komt naar voren, dat hij min of meer uit vrije wil aan het zwerven is geraakt. Zijn aannemersbedrijfje kwam in de problemen door plotselinge belasting- en btw-schulden uit 1983. Het bedrijfje ging failliet, zijn woning aan de Veerweg moest hij verlaten omdat er beslag op was gelegd. "Als ex- zelfstandige kun je in Nederland vrijwel geen huurwoning krijgen in de sociale sector. Ik heb het overal geprobeerd, het lukte niet. Toen heb ik tegen mijn vrouw gezegd: ik ga maar een tijdje weg, naar het buitenland. Een vrouw met 5 kinderen, die door haar man in de steek wordt gelaten, helpen ze misschien eerder. En daarin kreeg ik gelijk”. land nodig, maar ja, van onze overheid hebben ze niks te verwachten”. "Het legertje van Brunswijk is goed georganiseerd en goed ge motiveerd. Ik heb de bevoorra ding 's avonds en 's nachts, goed kunnen observeren. Als ze geschikte wapens zouden heb ben (bijvoorbeeld anti-tank- wapens, met name bazooka’s) dan was het binnen 2 tot 4 we ken gedaan. Dan was het Bouterse-regiem snel verdre ven”. Op de vraag waarom hij in de weinig uitnodigende Zuida- merikaanse jungle op bezoek ging en bijvoorbeeld niet koos voor de blonde stranden van de Canarische Eilanden, zegt hij: ”lk had veel over de situatie in Suriname gelezen. Ik dacht: daar kan ik me wellicht nuttig maken. Maar dat valt tegen. De mensen zullen er allervriende lijkst, maar voor de rest is het er- een armoedig zootje”. "De mensen van Brunswijk moeten in de jungle de eindjes aan el kaar knopen. Ik heb steeds wel wat eten en drinken van ze ge had, maar ik woonde in een pri- -De introductie-bijeenkomst Sas van Gent, 12 maart van 10.00 uur tot 14.00 uur is in de Rose- laer, Noordstraat 5, Sas van Gent, telefoon: 01158-1844. -De introductie-bijeenkomst Middelburg, 12 maart van 18.00 uur tot 22.00 uur is op het Servi cebureau, Roozenburglaan 89a, te Middelburg, telefoon: 01180-23475. Het programma van de twee bijeenkomsten is hetzelfde. Het eerste gedeelte bestaat uit een lezing van de coördinator van het landelijk ini tiatief Technika 10 en een lezing van een lid van de Stuurgroep I I BELGISCHE BONBONS 4 Ronnie Brunswijk, leider van het jungle commando, de gewa pende opstandelingen in Su riname. *Arie Jongejan, bij zijn houten hutje in Saint Laurent. Hij was enkele weken als sympathisant te gast bij Brunswijk’s jungle commando (Foto: De Tijd). Arie Jongejan, terug in Kamperland. Aan de oever van het Veerse Meer, zoals hij in de jungle ook vaak aan de oever van de Marowijne stond. L I CANNON GROUP INC m GOLAN-GLOBUS «o. n.»<<BOAZ DAVIDSON ..m DUTCH TREAT THE DOLLY DOTS DAVID LANDSBERG LORIN DREYFUSS wwmNH> LORIN DRfYFUSS ™ll«ill».MENAHEM GOLAN»»YORAM GLOBUS non. BOAZ DAVIDSON CANNON TVSCHINSKI Mt IV ft

Bevelander | 1987 | | pagina 1