Giant Sand vrijdag in ’t Beest Goes crco ode Harley Kindertheater Dodd speelt in Dorpshuis Wissenkerke Jan Schaap, cursusleider amateur-bierbrouwen: ’’Niks nieuws, de Batavieren deden het al” o Karate Kidn GRAND THEATER weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 8 oktober 1986 38e Jaargang no. 41 Nieuwe Kinderboekenweek in Goes PETER cursus in Kloetinge begint dezer dagen MODES SS k< iMm&ehuis vol Deel 11 Deze week: (Van een onzer redacteuren) 1 Goes Lange Kerkstraat 44 y A.L. Daniel en Miyagi keren terug 9 t/m 15 oktober Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag-Dinsdag-Woensdag 20.00 u. PAPEGAAISTRAAT17 GOES TEL 01100 16093 Moeilijk? presenteert de gezamenlijke grammofoonplatenin dustrie zich in ons land met een platentiendaagse. Van daag, woensdag begint-ie en de tiendaagse duurt tot en met 18 oktober. Wie een bescheiden bedrag in één van de vele, ook op de Bevelanden, aanwezige platenzaken besteedt, kan een aardige gelegenheidscasette of -plaat bemachti gen. Trouwens: ook op videogebied kunnen we nieuws melden. Maandag 11 oktober begint er - gelijk met de herfstvakantie - een kinder-video-week. Vrijdag.... 23.30 u Porno 18 jr. 'MEISJES VOOR IEDEREEN' WALT DISNEY presenteert Zondag.. 14.00 u. Maandag... 14.00 u. Dinsdag. 14.00 u. Woensdag. 14.00 u. Kindermatinee Toegang f 6,— A.L. ’t Vliegt weg.... Levenslang... Collega’s van Heineken GOES/KLOETINGE-”Eigenlijk is er niks gezonder dan zelf je bier brouwen. In de Middeleeuwen werden paters, kloosterlingen, bakkers en brouwers nooit het slachtoffer van de pest. Weet je waarom? Omdat ze voldoende gist binnenkregen. Ze proefden altijd hun eigen maaksels. Gist bevat een enorm gehalte vitamine B. Dus elke keer als die bakkers en brouwers uit de Middeleeuwen van hun eigen lekkernijen proefden, kregen ze een extra-shot vita mine B naar binnen”. en het verhaal gaat verder ’ll huis de specialist voor Italiaanse dames- en herenkleding Goes 01100-15165 Liefhebber? Schuimkragers b. Mi Fa i. KP f ft I 1ST HAPPEN IN JE EIGEN SCHUIMKRAAG view een Goes, *x-:- y .V De boekenweek wordt op vrij dagochtend 17 oktober afgeslo ten met de opvoering van het ’’Moluks Sprookje” voor kinde ren van 4 t/m 8 jaar door pop pentheater ’’Parabel”. Dit begint om 10.30 uur in de bibliotheek. Deelname aan alle aktiviteiten is gratis, met uitzondering van het optreden van theater "Kwinkel”. De entree hiervoor is twee gul den vijftig. bij Leo en in 't Beest a raison van f 7,50; vrijdagavond aan de zaal tien gulden. Giant Sand treedt op in het voetspoor van "Green on Red” en onlangs werd een wijd en zijd bejubelde LP in ons land uitge bracht vol gevarieerde country rock. Giant Sand toerde begin Op de vraag, wat er leuk is aan bierbrouwen èn of het moeilijk is, zegt hij: ”Nou, het wordt leu ker, naarmate je de techniek be ter onder de knie krijgt. Het wordt steeds fascinerender. Ja, wat wil je ook? Je gooit wat gra nen in een pannetje met water, je houdt het een tijdje op een constante temperatuur en het zetmeel zet zich ineens om in suiker. Ik vind dat een wonder tje, hoor”. ”En doe je d’r dan nog wat hop- bloemetjes bij en laat je het ko ken, dan wordt het plotseling bit ter. Gooi je d’r gist bij, dan krijg je zomaar een schuimkraag. En daarna wordt het van een rede lijk troebele massa een glashel derde drank. Ik vind het elke keer weer een natuurwondertje, overdekt subtropisch zwembad met reuzenwatergtijbaan zwemlessen tennissen kinderpartijen en familiefeestjes midgetgolf SCHELDEOORD BAARLAND 01193-226 Ga mee op reis naar het land van je dromen (De cursus amateur-bierbrouwen van het gilde ’’Luctor et Fermen to’’ is afgelopen vrijdag 3 okto ber van start gegaan. Voor nieu we cursisten, die zich nu aan melden, wordt vrijdag 10 oktober a.s. een inhaalavond gehouden. Volgens Ad Schoenmakers haalt zijn bier vaak de kelder niet eens: ”lk ben er vaak in langstelling was goed, maar dit jaar is ze al tweemaal zo groot, getuige de vooraanmeldingen. Maar goed, terug nu naar de Middeleeuwse mens, die zich kennelijk ’’schuimbekkend” wapende tegen de nare gevol gen van de pest. Waarom zou iemand vandaag de dag zélf zijn bier gaan ma ken, als hij zijn pijpje Heine ken, Amstel of Stella pro bleemloos uit de koelkast kan trekken? Jan Schaap heeft zijn antwoord klaar. Dat hoeft zogezegd niet te gisten. "Je bent levenslang vrij gesteld van het betalen van ac cijns op bier", zegt hij. En er komt een raambiljet van de cur sus op tafel, waarin dezelfde lu dieke reden wordt genoemd.... "Trouwens, wat is er nieuw aan bierbrouwen? Het is een tech niek, die de Batavieren al ken den. Die hadden alleen mis schien wat méér tijd om het op te drinken. Bovendien werd tot voor de Tweede Wereldoorlog op vrijwel elke boerderij in Nederland bij tijd en wijle bier gebrouwen, van gerst en suiker”. "We hebben ons echter de techniek laten ont nemen door mijnheer Heineken en andere brouwers. Bierbrou wen is gewoon een natuurlijk ”De pest komt in de westerse wereld niet of nauwelijks meer voor, maar het bewijst, dat zelf bierbrouwen in beginsel erg ge zond is. Tenzij je natuurlijk té veel gaat proeven: dan wordt het weer anders”. Aan het woord is Jan Schaap, een 35-jarige Vlissinger, die in de komende maanden een cur sus amateur-bierbrouwen geeft in het verenigingsgebouw Ami- citia in Kloetinge. Daarvoor kun nen alle Bevelandse geïnteres seerden zich aanmelden. Mede- cursusleider is Ronald Francois uit ’s-Gravenpolder. Jan Schaap kan smakelijk (ja, wat wil je?) vertellen over het zelf maken van bier en wijn. Hij is keurmeester bier van de lan delijke federatie van wijn- en biermakers. Hij "deed” vorig jaar samen met Ronald een voorzichtig cursusje bierbrouwen op de Bevelanden. Dat gebeurde onder de vlag van het Zeeuwse wijnmakersgilde ’’Luctor et Fermento”. De be- Van woensdag 8 t/m vrijdag 17 oktober is het weer kinderboe kenweek. Ook dit jaar wordt hieraan in Goes volop aandacht ge schonken. De bibliotheek heeft, in samenwerking met het club- en buurthuiswerk, een gevarieerd programma rond het thema ’’Boeven” samengesteld. Op zeventien basisscholen worden door Wim Hofman en Gertie Evenhuis lezingen gehouden. heeft, maar zijn hond. Tobias heeft met zijn woeste geblaf twee bankovervallers klemge zet. Ben is stomverbaasd. Eef vol bewondering - en van peste rijen is geen sprake meer. Regie: Willem Huybreghs. Dekor: Lex Maes. Kostuums: Carla van Hoek. Muziek: Dies Ie Due. Ad Schoenmakers (links) en Jan Schaap (rechts) toosten op de nieuwe cursus bierbrouwen voor amateurs. Met een zelfgemaakt biertje uiteraard! een mum van tijd doorheen. Het vliegt soms de deur uit, want iedereen wil het proe ven. Ik kan het ook niet hel pen: het is nu eenmaal formi dabel lekker”. Jan Schaap verduidelijkt overi gens, dat een Heineken-imitator wél gedisciplineerd te werk moet gaan: "Bierbrouwen mag uitsluitend voor eigen gebruik. Als je je schuurtje in een inter- dit jaar al door Europa en maak te zoveel indruk dat ze enkele maanden later weer te zien zijn, in Nederland voor drie optre dens, waaronder 't Beest. Be zetting Giant Sand: Howe Gelb; gitaar en zang, Scott Garber; bas, Paula Jean Brown; gitaar en zang en Tom Larkins; drums. echt waar". "Bovendien: het is erg goedkoop en je kunt het in de keuken af. Je hebt er bijna niks voor nodig: een pan van 15 liter, 2 emmers zonder bodem, een pollepel, een stukje horre- gaas, een fles van 10 liter en een hooikist of een tempexbak, en dat is alles. De kunst is, je mengsels op temperatuur te houden. Alles draait om een goede temperatuur. Maar moei lijk is het niet. Je kunt het een opgebrande kaars nog leren”. COLUMBIA PICTURES Pr~.„u JERRY WEINTRAUB prooi cnos a JOHN G AV1LDSEN hu» THE KARATE KID PART II RALPH MACCHIO NORJYUKI "PAT" MORITA GEHEEL NEDfKLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN Met de stemmen van o.a Ted de Braak. Tetske van Ossewaarde. Johnny Kraaykamp sr.. Coen Flink, Laura Vlasblom en Jasper Krabbe als Peter Pan. dialogen en regie- Vivian Pieters De volgende cursusavonden zijn 17 okt., 7 en 28 nov. en 19 dec. Plaats: Amicitia, Kloetinge. In schrijfkosten 15 gulden. Het gil de kan zorgen voor een begin- nerspakket met materiaal (f 87,50). Het brouwen zelf ge beurt thuis. "Kwinkel” het stuk "Game over” op. Dit optreden, voor kin deren van 8 t/m 12 jaar, vindt plaats in ’De Spinne’ en begint om 14.00 uur. Ze ziet hem in een televisie show, in een piratenfilm - en steeds is hij de sterke man. Maar Ben is niet sterk. Hij is doodmoe van het zoeken naar de hond. En hij begrijpt er hele maal niets meer van als hij tot ereburger van de stad wordt uit geroepen. Uiteindelijk wordt dui delijk dat niet Ben dat verdiend mini-brouwerij" durft te noemen, staat onmiddellijk de douanerecherche (m.b.t. accijn zen) of de keuringsdienst van waren (m.b.t. kwaliteit) bij je op de stoep. Daar weet ik zelf alles van”. Vrijdagavond a.s. treedt vanaf tien uur in jongerencentrum 't Beest” te Goes de jonge Ameri kaanse band Giant Sand op. In het voorprogramma komen we de jonge Goese formatie "Brad- würst” tegen met garage-rock uit de zestiger jaren. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar Donderdagmiddag 16 oktober komt het kindertheater Dodd naar Wissenkerke. In het Dorpshuis wordt voor kinde ren van 6 tot en met 12 jaar ’’Slome van Boomen” opge voerd. De uitvoering staat on der auspiciën van Uit in Zee land en begint om half drie; entree één gulden. Iets over de inhoud: Ben van Boomen zou een tevreden mens zijn, als zijn haar bruin of blond was- en niet blauw. Hij wordt er mee gepest: op het postkantoor waar hij werkt, maar ook op straat. Van Boomen vertoont zich dus niet graag in het openbaar, maar hij moet wel als zijn hond Tobias het huis uitglipt en zijn vrouw Eef hem opdracht geeft te zoeken. Ook Eef zou graag zien dat haar Ben wat meer van zich afbeet. Terwijl hij op speurtocht is naar Tobias, kijkt zij naar de televisie en in haar fantasie ziet ze voort durend haar 'held met de blau we haren’ in beeld verschijnen. Beiden zijn bekende schrijvers van kinderboeken. Daarnaast kunnen kinderen van 8 t/m 15 oktober meedoen aan een boeven-puzzeltocht. Hieraan werken ook de Goese boekhan dels mee. Deelnameformulieren hiervoor zijn verkrijgbaar in de bibliotheek. In de herfstvakantie draait er in de dorps- en buurt huizen een bekende jeugdfilm. Op woensdagmiddag kunnen kinderen vanaf 14.00 uur kijkdo zen maken op de jeugdafdeling van de bibliotheek. Tenslotte tre den er in de kinderboekenweek twee kindertheaters op. Maan dag 13 oktober voert theater "Wie vandaag naar de cursus gaat, kan over 4 a 5 weken zijn eigen biertje drinken”, aldus Jan Schaap. Toen uw verslag gever in dit verband sprak over "proosten met je eigen pilsje” werd hij overigens terechtgewe zen. ”We maken niet alleen pils, maar alle soorten bier. Pils is wel een bier, maar alle bier is geen pils, sprak meester Schaap bestraffend. Op de cursusavonden wordt de aanmaak van bijv, trappist, stout en alt onderwezen. ”Je kunt ook uitstekende bewaarbieren ma ken, maar persoonlijk maak ik geen bier om te bewaren”, al dus Jan Schaap, tikkend op zijn bierbuikje. "Misschien had ik ooit aandelen Heineken moeten nemen”. procédé, dat de laatste jaren in Nederland opnieuw ontdekt wordt”. ”Wat de Nederlandse amateur-bierbrouwers maken, komt overeen met het kloosterbier uit de Middel eeuwen. Natuurlijk spul dus, dat kwalitatief gemakkelijk kan tippen aan wat mijnheer Heineken maakt. Die gooit (in uiterst minieme hoeveelheden overigens) ook erg onplezieri ge stoffen in zijn bier. Bij ons komen er geen synthetische of chemische middelen aan te pas Het gesprek met ’’bieroloog" Jan Schaap vindt plaats ten hui ze van de familie Schoenmakers in Goes. Mede-cursuleider Ro nald Francois kan vandaag niet aanwezig zijn. Ad Schoenmakers was vorig jaar één van de cursisten en hij fungeert nu als contactadres voor de cursus-aanmeldingen. Hij heeft altijd graag een blond- gekuifde gouden jongen achter in het keelgat mogen kiepen. Toch zegt hij: "Als cursist hoef je niet eens bierliefhebber te zijn. Dat word je vanzelf wel. Vroeger mocht ik graag eens va riëren: van een trappist tot een kriekenbier, maar tegenwoordig drink ik alleen mijn eigen bier”. "Mijn vrouw was niet bepaald een liefhebber, maar nu ik het zelf maak, mag ze óók graag eens een flesje leegschenken”, aldus Ad Schoenmakers. Informatie en/of aanmelding: fam. A. Schoenmakers, Konin ginneweg 2, Goes, tel. (01100-12744). Op de amateur- bierbrouwerscursus van "Luctor et Fermento” leren de kandidaat-schuimkragers het geestrijk vocht te brouwen op de natuurlijke, ambachtelijke ma nier. Een technische term: het gaat om bovengistende bieren van mout, hop, gist en water. Grote Markt 6, Goes Tel 16015^ MOOIE. Blazer uït de kollektIe van Claïre Mode. .A®»*- ^^^^XXXX-^ V Xxx^xxxx^SsxXx^ $^XXvW^XXX»ssxx^sv«XX^X-»«»««^XXx~ ,^SS ™xvxx^^^ SI ÜP** V'1 plï

Bevelander | 1986 | | pagina 1