Zuidbevelands meisje (20) moet 9 jaar Braziliaanse cel in yy DANSLES e Wanneer kan ik me opgeven? O crco 19 Tot en met 22 augustus Trimvierdaagse te Goes ’86 11 |melieste( EMPO I T ROOSJE I {DUBBELGLAS! GRAND THEATER (y£-l weekblad voor zuid- en noord beveland o uwnatehuis Orgelconcert Dirk J.Zwart in Kapelle Fietsen, hardlopen, zwemmen en wandelen NEGEN JAAR CEL VOOR SMOKKEL COCAINE Pr Woensdag 13 augustus 1986 38e Jaargang no. 33 Mentaal sterk Smokkel Gedichten 1 Hart onder de riem 01100-20176 01100-30428 01180-38370 Erin geluisd Dolblij Blijf schrijven IHEeliwe IHaoaars IMLode. Dat feETE.HE.NT DANK U WEL, EN BLIJF ALSTUBLIEFT SCHRIJVEN! Vanaf 15 augustus zijn onze telefoonnummers weer voor u beschikbaar voor informatie en om in te schrijven. f BLOEMENSHOP f ’n huis vol mode ”Met vakantie” HHBK 14 t/m 20 augustus GLASHANDEL Deze week: Goes Lange Kerkstraat 44 I M ATTHIJS VAN HEIJNINGEN presenteert een film vanGUIDO PIETERS Exclusieve handgemaakte fietsen. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag.... Maandag-dinsdag Woensdag voor de tweede maal een Nachtmarkt te Goes. Vrijda gavond om negen uur begint de markt. Hij duurt tot 's nachts twee. Verder begint deze week in Yerseke de Geveltjesweek. Het dorp zal feestelijk zijn versierd en er zijn een week lang tal van evenementen. De Geveltjes week wordt afgesloten met Mosseldag op zaterdag 23 augustus. Voor wie dit allemaal nog niet voldoende is, kunnen we het Volksfeest van Wolphaartsdijk onder de aandacht brengen. Het programma vindt u in ons blad. L. Vorststr. 9 GOES 01100-27166 Erkend Rijwielhandel Wim dën Boer, Marconistraat 7A Goes, tel. 01100-15565. met DANNY DE MUNK RENEE SOUTENDIJK HUUB STAPEL- RIJK DE GOOYER WILLEKEVAN AMMELROOY RAMSES SHAFFY en KITTY COURBOIS ALS KNIERTJE 7 20.00 u. 19.00-21.30 u. 19.00-21.30 u. 14.00-19.00 u. en 21.30 u. 20.00 u. 14.00-20.00 u. A.L Vrijdag23.30 u. ’’Leer de Taal der Liefde” Porno 18 jaar. (Van een onzer redacteuren) NIEUWDORP/GOES - Aan de muur van de ge vangeniscel is een langwerpige, grote sticker geplakt: ”lk hou van mijn Zeeuwse Landschap”. 0p veler verzoek nog 1 maal BEKENDMAKING grandioze zomer verkoop 50- tot 425- Goes 01100-15165 J Goes S ■X Ouders We staan ermee op en we gaan ermee naar bed Levering ook via uw schilder 1 Ze zit opgesloten in de gevange nis van Sao Paulo (Brazilië), om dat de rechter haar schuldig heeft bevonden aan een kapita le drugssmokkel. Volgens de Braziliaanse justitie heeft ze sa men met een gehuwde Middel burgse vriend, Adrie de B. (30), ruim 10 kilo cocaïne (waarde 1,2 miljoen gulden) uit Brazilië naar Nederland willen smokkelen. Ze werd in maart van dit jaar gearresteerd en in de loop van juli veroordeeld. Ook De B. kreeg 9 jaar gevangenisstraf. Een ander meisje uit Nieuw- dorp, Helen W., en haar Vlis- singse vriend ontsprongen de dans. Sandra blijft overigens ook in de gevangenis zichzelf. Ze heeft in vr 22 aug. wo 20 aug. chaamssignalen in de gaten houdt, kan jong en oud aan deze test deelnemen. Elke deelnemer ontvangt na af loop (op de afsluitingsavond) een diploma met de daarop zijn/haar gelopen afstand met de daarbij behorende conditie- klasse. ZWEMMEN kan men tijdens de derde avond (donderdagavond 21 aug.) Tijdens het zwemmen kan men Sien en Adrie Dommisse probe ren dapper te blijven. Dat lukt Het valt soms niet mee Hier te leven in een cel Dan moet ik soms ook huilen Maar ach, dat weten jullie wel een SIGMA FILM PRODUCTION een CONCORDE FILM RELEASE CF ”We hadden nooit verwacht, dat er zoveel medeleven zou zijn. Anders zou het voor ons ondraaglijk worden. En dat is geen gespeeld medeleven, maar echte menselijke belang stelling. Eerlijk, we zijn dolblij, dat we op Nieuwdorp wonen. In een grote stad zou je mis schien tussen de mensen ver drinken met je verdriet”, zegt Sandra’s moeder. "Natuurlijk zijn er op het dorp ook mensen, die zeggen: eigen schuld, dikke bult. Ik kan hen dat niet kwalijk nemen. Sandra zit daar tenslotte niet voor niets vast. Maar het blijft wél ons kind. En het dorp reageert op dezelf de manier: ze blijft één van ons”. ”Nu er dagelijks talloze men- do 21 aug. dè de het een brief naar huis ooit geschre ven: ”lk ben erin geluisd. Ik zal nooit meer iemand kunnen ver trouwen”. Maar toch maakt ze ook in Brazilië even gemakkelijjk vrienden als in Nederland. ”ln het politiebureau, waar ze in voorarrest zat, was ze het zonnetje in huis, zegt vader Adrie Dommisse. ”Dat hebben we wel gemerkt, toen ik in juni voor een nieroperatie in het ziekenhuis lag. Toen kreeg ik zelfs kaarten van de politiea genten daar, met de medede ling dat ze goed voor Sandra zouden zorgen. Ze heeft bo vendien grote steun aan een Boliviaanse vriendin (Celina) van haar eigen leeftijd, die in dezelfde gevangenis zit. San dra leert nu Portugees, Celina leert nu Nederlands r ’’Kort na haar veroordeling tot 9 jaar gevangenisstraf, in juli, is ze vanuit de cel op een politie post (waar ze tot dan in voorar rest zat) overgebracht naar een echte gevangenis. Daar werd ze een paar dagen later 20 jaar. Ze heeft ook bij die gelegenheid in haar brieven weer gesmeekt: blijf alsjeblief schrijven, want dat is mijn enige contact met Neder land. En ik ben hier helemaal al leen als Nederlandse”. Talloze Nieuwdorpers geven al vanaf het begin van Sandra's hechtenis gehoor aan die nood kreet uit de Braziliaanse cel. De kinderen van de christelijke ba sisschool maakten mooie teke ningen en Sandra hing ze alle maal op in haar cel. Alle kinde ren kregen een bedankje. Maar er is méér. In de winkel van bakker Ten Hove in de Ring zwemmen. Na afloop (op de af sluitingsavond) ontvangt elke deelnemer een diploma met zijn/haar afgelegde afstand. De start en aanvangstijden zijn elke avond vanaf 18.30 tot en met 19.00 uur. Alleen bij het wandelen zijn de vertrektijden: voor de 11 km Wandeltocht om 18.30 uur; voor de 5 km Wandeltocht om 19.00 uur. Wij verzoeken u zoveel mogelijk van deze groepsstart gebruik te maken in verband met de uitrei king van de herinnering en di ploma’s in het Sportcentrum. Inschrijven: de eerste avond in het Sportcentrum aan de Zwem- badweg en op de andere avon den bij de startplaatsen. Kennelijk zijn Sandra’s ogen pas opengegaan, toen ze al lang en breed in Brazilië (en daarvóór in Bolivia) verbleef. Toen haar vader haar in februari j.l. in Goes afzette bij het huis, waar ze sinds kort woonde, had ze ver moedelijk geen enkel idee, dat ze ver op reis zóu gaan. Ze sprak van ”op vakantie gaan”, maar achteraf is gebleken, dat ze voor de reis vrijwel geen kle ren heeft meegenomen. Anderszijds had ze wèl ontslag genomen bij de boekenwinkel in de Lange Kerkstraat in Goes, waar ze in de tijdschriftenafde- t weer op de tijd aflezen op de digitale tijd klok, die aan de rand van het zwembad staat opgesteld. Vol gens de Trimwijzer van de Hartstichting zou men dan als recreatieve zwemmer 1 1/2 tot 2 minuten per 50 meter kunnen zwemmen, indien men driemaal per week een half uur zou niet altijd. Ze zijn óók maar men sen. Maar ze kunnen het hoofd niet laten hangen. Ze kunnen dat tegenover Sandra niet ma ken. Mevrouw Dommisse: "Schrijft zij in een brief, dat ze het rot heeft, dan hebben wij ook rotdagen. Soms ben ik bang om brieven open te maken. Ik denk dan: hoe zal ze het nü weer ma ken? Ze schrijft het nooit, maar ik vermoed dat ze als blond, Hol lands meisje vaak van zich af moet bijten”. Moeder en dochter wisselen vaak gedichten uit, om in een voudige bewoordingen hun ge voelens uit te wisselen. Eén van Sandra’s meest ontroerende ge dichten volgt hieronder: Elke dag denk ik aan jullie Elke dag een uur of vijf Wat zouden ze nu aan 't doen zijn? O, was ik ook maar thuis Foto-onderschrift: Knipsel uit de krant van eind juli. het voornemen tot een langduri ger afwezigheid. Voor vader Adrie Dommisse en zijn vrouw Sien zakte in maart de grond onder hun voeten weg, toen ze hoorden, dat Sandra in Brazilië was opgepakt op be schuldiging van drugssmokkel. Ze heeft overigens alle geluk van de wereld, dat ze uitgere kend in Sao Paulo vastzit, om dat de Nederlandse consul al daar, Olivier van de Schatte, zich het vuur uit de sloffen loopt voor haar. ’’Hij doet vreselijk veel voor haar”, zegt Sandra’s vader. "Hij regelt de bezorging van post en pakjes voortreffelijk en hij koopt voor haar allerhan de benodigdheden van het geld, dat wij haar maandelijks toestu ren. Hij betekent goud voor haar en voor ons’ Op zaterdag 16 augustus a.s. verzorgt Dirk Jansz. Zwart het 6e concert in de serie Kerkcon- certen die de Orgelcommissie der Nederlandse Hervormde Kerk te Kapelle dit seizoen orga niseert. Het programma is ge heel samengesteld uit verzoe ken welke door bezoekers van vorige concerten zijn ingediend. De organist speelt o.a. de vol gende werken: Fantasia et Fuga g-moll en het koraalvoorspel hangt een verzoekje om Sandra ling werkte. Dat wijst post te sturen. Daar is op grote schaal op gereageerd. De kaar ten en briefjes komen perfect aan in Sao Paulo, want inmid dels hangt er naast de oproep in de winkel al een dankbetuiging van Sandra. De ouders van Sandra Dom misse maken graag van de ze gelegenheid gebruik om via De Bevelander iedereen te bedanken, die Sandra brieven, kaarten en pakjes heeft gestuurd. Dat varieerde van inwoners van Nieuwdorp, tot oud- klassegenoten van de huis houdschool, en kennissen en collega’s uit Goes. Wie ook een briefje of kaart je wil sturen, kan dat doen via het consulaat-general in Sao Paulo. Dat consulaat zorgt, dat de post bij Sandra terechtkomt. Haar adres: Sandra Domisse, Consuiado Geral dos Paises Baixos, Caixa Postal 22.247, 01498 - Sao Paulo - SP (Brasil). Maar bedenkt u wel: hoe meer post Sandra ontvangt, des te moeilijker wordt het voor haar, om iedereen per soonlijk te antwoorden. Ze zeggen dat ik flink ben En dat ben ik wel misschien Omdat ik weet dat dit voorbijgaat in te houden. En dat lukt door- En dan jullie weer zal zien Zinspelen op het "voorbijgaan” van Sandra’s gevangenisstraf is voorlopig nog prematuur. Via is daardoor ook een evenement bij uitstek voor het hele gezin. Zo kunnen de ouders hun af standen aanpassen aan de kin deren. Of andersom natuurlijk. Het programma voor de trimvier- daagse ziet er als volgt uit: di 19 aug. ZWEMMEN 250, 500 of 1000 meter in het zwembad ”De Ganze” Het ziet er aan alle kanten naar uit, dat de beide meisjes door de mannen zijn misbruikt als koerier, zonder dat de meisjes dat vooraf zelf hebben geweten. ”lch ruf” zu dir, Herr Jesu Christ” van Johann Sebastian Bach, de 1e Sonate van Felix Mendelssohn-Bartholdy, Andan te cantabilé uit de 4e symfonie en de bekende Toccata uit de 5e Symfonie van Charles-Marie Wi- dor, de Toccata van P.D.. Para dies, alsmede verschillende werken van Feike Asma en Jan Zwart. De aanvang van het con cert is 20.00 uur. Maar Sandra heeft daar geen boodschap meer aan: zij slijt haar dagen momenteel in een Braziliaanse vrouwengevange nis. Haar sterke karakter én de overstelpende belangstelling uit Nieuwdorp en de rest van Zuid- Beveland houden haar tot op he den mentaal sterk. ”Aan die 9 jaar moeten we daar niet denken, want dan worden we gek”, zeggen haar ouders Adrie en Sien Dommisse in hun woning in Nieuwdorp. "Schuldig of niet schuldig: ze zit daar tóch. We proberen zoveel mogelijk haar verblijf daar dragelijk te maken. En bijna heel het dorp leeft daarin mee. Ze krijgt ge woonweg staaapels pakjes, kaarten en brieven, óók van mensen die ze helemaal niet kent. En als ze genoeg geld heeft om papier en pennen te kopen, schrijft ze ook iedereen terug”. sen naar Sandra vragen, heb je het gevoel, dat je het niet al lemaal alléén hoeft op te knap pen. Daar komt natuurlijk ook nog bij, dat Sandra een schat van een meid is. Ook de bui tenwacht kent haar als een leuke, sportieve en vlotte meid. D’r is nooit wat op haar aan te merken geweest. Het was een net meisje, met een goede baan. Ze heeft die ’’vriend” ontmoet in een fit nesscentrum in Goes, leder die haar kent, gaat ervan uit, dat ze er gewoon ingetuind is. Ze heeft er geen erg in gehad, dat ze in ongure zaakjes werd betrokken”. Maar dat is niet het enige levensteken, dat aan Zeeland herinnert. De muur is bijna helemaal onzichtbaar geworden door de talloze kaarten. En dwars door de celruimte zijn een paar touwjes gespannen, waaraan óók nog eens dikke rij en brieven in kaarten met pa perclips zijn bevestigd. Het lijkt veel op het enveloppenspel, zo als we dat van bazars kennen... Zoals het er nu naar uitziet, zal het Nieuwdorpse meisje Sandra Dommisse (20) in deze cel niet minder dan 9 jaar moeten door brengen. WANDELTOCHT 5 of 11 kilometer; ver trek nabij Sport centrum DE COOPERTEST, dè conditie- test voor jong en oud! Deze test, die de tweede avond wordt gehouden (woensdaga vond 20 aug.) is een proeve van uithoudingsvermogen waarbij zij/hij 12 minuten in eigen tempo over de baan loopt om een zo groot mogelijke afstand af te leg gen. Raakt men vermoeid of bui ten adem, dan gaat men ge woon een stukje wandelen. In dien men maar zijn eigen li- Iedereen is welkom op de Trimvierdaagse die van dins dag 19 tot en met 22 augustus aanstaande te Goes wordt aangehouden. Vrijwel ieder een kan er ook aan meedoen, aangezien hij in de avonduren wordt gehouden. Vier Goese verenigingen weken eraan mee en de eventuele op brengst van de trimvierdaagse is bestemd voor de Nederland se Hartstichting. Overigens zijn de deelname kosten bescheiden gehouden. Men kan per avond deelnemen. Dat kost in dat geval twee gul den per avond. Ook kan men zich aanmelden voor alle vier de avonden. In dat geval betalen kinderen tot en met twaalf jaar vier gulden, ouderen zes gul den. Wie op minstens drie van de vier sportavonden van de partij is, komt in aanmerking voor een herinnering. De vier verenigingen die mede werking verlenen zijn de atle tiekvereniging AV ’56, zwemver eniging De Ganze, de Toerclub ’s-Heer Arendskerke en The Red Geese. Doel is om alle deel nemers - jong en oud - op een plezierige manier nader kennis te laten maken met de verschil lende vormen van trimmen, of het nu gaat om wandelen, fiet sen, zwemmen of hardlopen. Zowel ongetrainde als geoefen de deelnemers zijn welkom. Het Slechts 1 dag. Toegang vrij. Uitsluitend a.s. zaterdag 16 aug. van 10.00 tot 16.00 uur. van olieverfschilderijen van div. schilders. Prijzen compleet met mooie zware lijsten vanaf met certificaat. Gratis kopje koffie. In de Prins van Oranje Nieuwstraat 14 Goes E.N SPAANKELEb DE. koLLEKTÏE KV/ALlTElis Kleding Voor PRrs_... EN MODEBEWUSTE./ ^7 Jonge vrouwen/ Y Grote Markt 6, Goes^^fl gaans wel. Zo helpen we elkaar. Hoop doet leven. En: moed ver loren, alles verloren”. Haar moeder tot slot: ”We een hoger beroep of een nieuw staan ermee op en we gaan er- proces wil ze de rechter in Sao mee naar bed. We denken al- Paulo ervan overtuigen, dat ze tijd aan haar... COOPERTEST conditietest op sintelbaan van ’’Schenge” In veel brieven schrijft ze regel matig, dat ze ’’gauw uitgewezen zal worden” en ook dat ze haar 21e verjaardag ’’niet meer hier zal vieren”. Haar vader: ”lk denk, dat ze probeert om bij ons de moed er- FIETSTOERTOCHT 15, 25 of 50 km; ver trek nabij Sport centrum I geen gewetenloze cocaï nesmokkelaarster is, maar een slachtoffer, dat er door anderen is ’’bijgelapt”. ®K^^Detwee Zeeuwen die afgelopen voorjaar wegens smokkel van zijn aangehouden, hebl^^J^iden een gevangenis^ Sandra S Wijngaardstraat 50 K J Tel 01 100-27854 9 Levering ook via uw schilder

Bevelander | 1986 | | pagina 1