Wandelaars uit het hele land verdedigen Kruiningse organisator van Zeeuwse wandeldriedaagse SEX-PRET t STALLOKE COBRA DE! Reizende expositie uit Goes: ’’zegetocht” over de gehele aardbol ±4 Sneeuw arco EMPO MOND-OP-MOND BEADEMING REDT 225 KINDEREN PER JAAR 1 witje en de 9 GRAND THEATER weekblad voor zuid- en noord beveland Woensdag 16 juli 1986 - 38e Jaargang no. 29 1 DE TECHNIEK VAN HET BEADEMEN ZZZ- i Walt Disney's uwnwctehuis Deze week: 20.00 Porno 18 jr. Vrijdag 23.30 Exclusieve handgemaakte fietsen. Op de teentjes getrapt. (Van een onzer redacteuren) KRUININGEN - ”Zo af en toe doe ik mee. Ik doe mee om tot rust te komen van het jagende tempo in de bedrijven anno 1986. Ik praat met een boerin in Biezelinge, met een boer in Koudekerke. Ik mediteer tussen de bamboepijpen aan de boulevard in Vlissingen. Of ik maak een voettocht naar Veere tussen lange rijen meidoornhagen’’. kunnen we in De Bevelander weer de welbekende Goe- se Kadefeesten aankondigen. Donderdag, morgen, be ginnen de feestelijkheden en ze worden vrijdag en za terdag voortgezet. In dit nummer van uw weekblad ge detailleerde informatie over de Kadefeesten en het pro gramma dat de stichting Goese Kaden heeft te bieden. Verder in deze Bevelander weer nieuws over enkele nieuwe of heropende zaken in Goes en regio. de dolkomische avonturen van een versierder Erkend Rijwielhandel Wim den Boer, Marconistraat 7A Goes, tel. 01100-15565. Donderdag Vrijdag-Zaterdag Zondag19.00-21.30 Maandag-Dinsdag20.00 Woensdag14.00-20.00 Zuurstof: levensnoodzaak Mond-op-mond beademing Gegriefd Voorkomen beter dan genezen 30 Kunstwerken RB Geen massa-gekrioel ”Uit de voeten” RKEARMVAN DE WET Z,:;A„ Zondag14.00 Kindermatinee Toegang 6,— A.L. Onverstoorbaar Ten voeten uit Zeven Dwergen Buitenland - Goes 17 t/m 23 juli 01100-15165 GEHEEL NIEUWE NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN VERSIE! 1 z Jan v.d. Parel voelt zich voor de voeten gelopen *Jan van de Parel. "A Canada tentoon- Blijvend letsel kan hierdoor ont land Nagasaki Village. Vrijwel alle briefschrijvers na men het in felle of verfijnde be- Het is duidelijk: de wandelaars uit de rest van Nederland voel den zich door de Zeeuwse pers op hun teentjes getrapt en ze namen massaal de ver dediging op zich van Jan van de Parel. Zeg maar: van de fa milie Van de Parel. Plus verde re organisatoren. doodsoorzaken het verdrinken. Dat is Jan van de Parel. Ten voeten uit. Enige tijd geleden voelde hij zich verongelijkt. Dat gevoel is inmiddels wat gezakt, ook al heeft het heel wat ’voeten in de aarde” ge had. Maar ja, dat komt ervan, als je een sympathiek en er kend wandel-organisator voor de voeten loopt.... Technicolor® ©Will O’inay Production* Om te kunnen leven heeft elk mens zuurstof nodig. Bij bijna verdrinken is er altijd sprake van gebrek aan zuurstof. Dit kan ont staan doordat water in de lon gen komt of door een kramp in het strottenhoofd. In het eerste geval spreekt men wel van ’’nat te” verdrinking. De tweede si tuatie wordt "droge” verdrin king genoemd. Droge verdrin king komt vaak voor in ijskoud water en door de kramp komt er geen water in de longen. Omdat de hersenen niet 'lang zonder zuurstof kunnen, heeft elke drenkeling zeer snel hulp nodig. De manier om een drenkeling snel van zuurstof te voorzien is mond-op-mond beademing. Bij deze ademhaling blaast men uit geademde lucht in de mond van een drenkeling. Sommige men sen denken ten onrechte dat in de uitademing geen zuurstof zit. wS'i Jan van de Parel voelde zich duidelijk voor de voeten gelo pen. ”lk was gegriefd”, zegt hij zelf”. Al 35 jaar organiseren we de Luctor et Emergo- wandeltochten. En al 23 jaar de Zeeuwse Wandeldriedaagsse, vanuit Kruiningen. Dit jaar heb ben we een record-aantal deel- nemerss (44) het naar de zin kunnen maken. En dan zal een of andere steenezel je wel even vertellen wat er allemaal niet deugt. Nou, dan word ik nijdig”. ”De meeste deelnemers zijn en thousiaste wandelaars, die hele maal voor hun sport leven. Ve len willen een kranteknipsel over een meerdaagsse tocht, voor hun plakboek. Die sturen we dus trouwhartig op. Als ik Natuurlijk geldt ook bij verdrin kingen: voorkomen is beter dan genezen. Want ook al is iemand weer bij bewustzijn gebracht, dan kunnen long- of hersenoe deem of een gebrekkig werken van de nieren, nog optreden. zwemmen zal zonder meer hét aantal verdrinkingen doen afne men. En het omheinen van met name particuliere zwembaden, is zeker voor kleine kinderen een noodzaak. Er zit altijd voldoende zuurstof in om iemand die bijna verdronken is, weer tot leven te wekken. De mond-op-mond beademing kan door iedereen gegeven worden. Hef verloop gaat eenvoudig. Overigens zit de Wandeldrie daagse met 440 deelnemers wèl aan haar plafond: "We kunnen d’r niet méér hebben. We kwamen nu al slaapplaat sen tekort. Tussen Rilland en Goes waren alle lege bedden bezet. Waren er maar méér aanbiedingen van particulie ren om ons te helpen”. De motor voor de Zeeuwse Wandeldriedaagse van volgend jaar is intussen alweer op gang gekomen. ”Ze zeggen wel eens, dat ik die motor ben. Dat kan best, maar zonder stuur en wie len rijdt die motor niet. De ande re organisatoren zijn mijn armen en benen. Zonder al die vrijwilli gers kan ik niets uitrichten”, zegt Jan van de Parel. wine aan boze brieven van de Driedaagse-deelnemers. ”Het valt me op, dat er ineens veel serieuzer onder dit onderwerp wordt geschreven. Kennelijk is men gaan begrijpen, dat een wandeldriedaagse iets anders is dan het massa-gekrioel bij de intocht van een avondvier daagse. Bij ons staat de spor tieve prestatie voorop”. HOOFD ACHTEROVER Het slachtoffer moet eerst op zijn rug op de grond gelegd worden. De hulpverlener knielt met beide knieën naast zijn hoofd. Zijn ene hand legt hij onder de nek en zijn andere op het voorhoofd van het slachtoffer. Van de drenkeling dient het hoofd altijd zo ver mo gelijk naar achteren gebracht te worden. Zijn mond valt daardoor open en de ademhalingsweg komt vrij. NEUS DICHTKNIJPEN Met de hand die op het voor hoofd rust wordt met duim en wijsvinger de neus van het slachtoffer dicht geknepen. En de hulpverlener haalt een keer diep in en uit. ADEM INBLAZEN EN KIJKEN Als hij opnieuw diep inademt, plaatst hij zijn mond wijd open om de mond van de drenkeling. Hij blaast zijn uitademing krach tig naar binnen en kijkt of de borst omhoog komt. Bij kleuters dient minder lucht en met minder kracht naar binnen geblazen te worden. LATEN UITADEMEN De hulpverlener haalt zijn mond weg en laait de neus van het slachtoffer vrij. De drenkeling ademt nu uit. Gekeken dient te worden of zijn borst weer terug veert. De neus van het slachtof fer wordt weer dichtgeknepen en de mond-op-mondbeademing begint opnieuw. Deze duurt net zo lang, totdat het slachtoffer weer zelf kan ademhalen. MEER INFORMATIE Over mond-op-mond-beademing heeft de 'Maatschappij tot red ding van drenkelingen’ een spe ciale sticker gemaakt. Deze stic ker is verkrijgbaar op het secre tariaat, Postbus 3530, 1001 AH te Amsterdam, tel. 020-241763. Op 16 juli besteedt Socutera (Nederland 1-20.28 uur) aan dacht aan het redden van dren kelingen. In opdracht van de ’Maatschappij tot redding van drenkelingen’ is een nieuwe film gemaakt over een van de meest j voorkomende bij kinderen: Jaarlijks verdrinken in Neder land 4 op de 100.000 kinderen tussen 0 en 15 jaar. Dat bete kent elk jaar ongeveer 76 kinde ren. In bad, wanneer het gaat om baby’s. Voor kinderen tot 2 jaar is een teil of emmer gevaar lijk speelterrein. En in zwemba den, open water en de zee, ver drinken de meeste kinderen die ouder dan 2 jaar zijn. Zou er geen mond-op-mond beade ming worden toegepast, dan zou het aantal verdrinkingen veel hoger zijn. Per jaar komt bij bijna 225 kinderen de redding nog net op tijd. Mr ”Zo herstelt zich de spankracht woordingen op voor de leider en en ben ik daarna weer bereid om m’n werk op een grote chi rurgische intensive care afde ling van een Academisch Zie kenhuis op te nemen. Ben ik weer bereid om het School bestuur te leiden. Ben ik weer bereid om te werken voor een orgel in de kerk, waar Nicolaas Beets dominee was”. Zó beschrijft Piet Graaff zijn er varingen in de Zeeuwse Wan deldriedaagse, die ook dit voor jaar weer is gehouden. Piet Graaff is internist/hartchirurg in het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam. Als hij even tijd heeft, reist hij rondom Hemel vaartsdag af naar Zeeland om daar deel te nemen aan de Wan deldriedaagse. Doorgaans (J.v.d. Bos, Zoetermeer). brengt hij dan een collega uit Groningen mee. Maar dit jaar was de Zeeuwse Wandeldrie daagse (in internationale wan- delsportkringen bekend als de "Wandeldriedaagse van Jan van de Parel”) anders dan an ders. Ten eerste waren er veel meer deelnemers dan ooit te vo ren. En dat was plezierig. Maar ten tweede was de nasleep van de driedaagse tocht nogal stormachtig. En dat was minder plezierig. In een regionale krant werd over de Wandeldriedaagse (de 23ste) nogal laagdunkend geschreven. En dat joeg grote groepen deelnemers hevig in het harnas. Er volgde een ware stortvloed van ingezonden stuk ken. Een kettingreactie in pro- testvorm. Vrijwel alle protest brieven kwamen varubuiten Zee land.Er lopen nu eenmaal min der Zeeuwen dan niet-Zeeuwen mee in de Zeeuwse wandeldrie daagse... De tekeningen en aquarellen werden oorspronkelijk door Pitman-illustrator Rino Visser gemaakt ten behoeve van het Zeeuws Platenboek, dat eind 1983 verscheen als een geza menlijke uitgave van Pitman- Goes en Fanoy-Middelburg. Het Platenboek zelf bevat enkele honderden honderden grote en kleine afbeeldingen in kleur en in zwart-wit. De reizende exposi tie bestaat uit 30 groot uitge voerde tekeningen en aqua rellen. het organisatiecomité van de enige overdag- wandelmeerdaagse die Zeeland kent: Jan van de Parel (58) uit Kruiningen. Er werden uitlatin gen gebruikt als "Fraai parcours en perfecte organisatie vanuit Kruiningen. Onze waardering: Uitmuntend” (fam. Van Hoorn, Delft), "Fantastische verzorging van de familie Van de Parel” (fam. Adema, Emmeloord), ’’Goede verzorging, goed uitge zette routes, goed gekozen rust punten” (J. van Honk, Ouden- bosch) en ’’Zeeland mag blij zijn met zo’n wandel-evenement. Zeer goed georganiseerd. Alle hulde aan de heer Van de Parel en zijn staf van medewerkers” Volgens de kruiningse wandel-enthousiast (in het da gelijks leven werkvoorberei der bij Philips Roosendaal) hebben de Zeeuwse kranten tóch lering getrokken uit de la- een buitenlandse tocht loop, vraag ik hetzelfde. Zo werkt dat nu eenmaal. Tja, in die situatie kun je als krant boze brieven verwachten, als de wandelaars zich in de berichtgeving geklei neerd voelen”. De Zeeuwse Driedaagse Wan deltochten (de officiële bena ming) wordt elk jaar op Hemel vaartsdag én op de twee daar opvolgende dagen gehouden. Afstanden 30, 40 en 50 km. Deelnemers: uit h^l Nederland, maar dit jaar ook uit Amerika, Noorwegen, België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. Slaapplaatsen: in scholen, in ho tels, op campings, bij particulie ren in de wijde omgeving van Kruiningen. De geroutineerde wandelaars (want dat zijn ze zonder uitzondering) maken zich elk jaar, op min of meer de zelfde manier, "uit de voeten”. De eerste dag stappen ze altijd rond in de gemeente Reimers- waal. Jan van de Parel kiest daarvoor graag ook ongebruike lijke paadjes, die niet altijd even goed begaanbaar zijn. De twee de dag is ’’verrassingsdag”. Dan lopen de deelnemers buiten Zuid-Beveland: Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen of Schou wen. Op de derde dag wordt al tijd gekozen voor een bloesem rijke omgeving: Kapelle, Bieze linge, ’s-Gravenpolder. Organi sator Jan van de Parel (hij was tot 1974 ook 20 jaar secretaris van de Zeeuwse Wandelsport- bond) durft best een provoce rende opmerking te laten vallen: ”De verzorging in onze Wandel driedaagse is uniek voor ons land. We beginnen elke morgen De tekeningen en aquarellen uit het Zeeuws Platenboek be ginnen een soort ’’zegetocht” over de wereld. De kunststukjes uit Goes wer den de afgelopen maanden door toedoen van het ministerie van buitenlandse zaken op diverse lokaties in gesteld. Inmiddels heeft de Nederlandse ambassade in Parijs laten we ten, dat er ook in Frankrijk grote belangstelling bestaat voor de tekeningen en aquarellen, die een beeld geven van het leven en werken van de Zeeuwse mens. In oktober a.s. zal de expositie te zien zijn in de "Ecole supé rieure estienne des arts et in dustries graphiques” in Parijs. Ook het stadhuis van de weste lijke voorstad Reuil-Malmaison heeft om de reizende ten- toonstelling van de Zeeuwse af beeldingen gevraagd. Inmiddels heeft het ministerie van buitenlandse zaken aan de eigenaar van de tekeningen en aquarellen (t.w. Pitman in Goes) gevraagd, of de reizende expo ook aangeboden mag worden aan de diverse consultaten- generaal van Nederland in Frankrijk. met soep. Dat is hoogst onge bruikelijk. Maar die 70 a 80 liter soep gaat elke morgen schoon op. Gedurende de rest van de dag bieden we elke 6 km iets te eten of te drinken aan. Dat wordt nergens vertoond”. ”En dan het Rode Kruis. De hulptroepen uit Reimerswaal. Die zijn uniek in Europa. Dat staat na 23 jaar wel vast. Als er iemand op een onbegaanbaar pad stilvalt, nemen ze de puk kel op de schouder en dan stiefelen ze d’r onverstoor baar op af. Kan niet bommen hoe ver het is: ze gaan. Dat heb ik nog nooit ergens mee gemaakt. En ik heb in mijn le ven al wel duizend wandel tochten gelopen”. De aanwezigheid van de Rode Kruis kolonne is onvoorwaarde lijk vereist, omdat er met de Zeeuwse wandeldriedaagse Hij gaat eens verzitten in zijn tuinstoel, neemt een slokje fris uit het glas dat naast zijn stoel op de tegels staat en kijkt min zaam lachend naar mijn nu dichtgeslagen aantekenbloc. ”lk kan lange afstanden lopen maar ik kan ook urenlang stilzit ten en zomaar wat voor me uit kijken. Roerloos ben ik dan. Maar mijn gedachten staan nooit stil. Nooit”. Het Zeeuws Platenboek werd destijds in het Nederlands op de markt gebracht, maar ook vanuit het buitenland was de belang stelling zo groot, dat kort daarop ook een Engelstalige uitgave het licht zag. Overigens gaat de reizende expositie volgend jaar maart op transport naar Japan. Ze is dan te bezichtigen in het Hol land Nagasaki Village. S|aan Als a||e kinderen kunnen een zeedijk of een stuk strand. Een échte wandeldriedaagse mag nooit vanuit een auto uitge zet worden. Dan komt er vol gend jaar geen hond meer terug”. FOTO: Pitman-illustrator Rino Visser aan het werk tijdens het maken van de afbeeldingen voor het Zeeuws Platenboek (ar chieffoto). doorgaans nogal veel ouderen en gehandicapten meedoen. Over de laatste categorie zegt Jan van de Parel: "Gehandicap ten zijn doorgaans bij geen en kele teamsport welkom tussen de niet-gehandicapten. Maar in een lange wandeltocht (tot 50 km per dag) leveren ze door gaans een formidabele indivi duele prestatie”. ”ln wezen geldt dat voor iedere deelnemer. De één komt voor zijn ontspanning, de tweede voor de sportieve prestatie, de derde voor de natuur. Iedereen moet daarin aan zijn trekken ko men. Daarom zet ik altijd een parcours uit, dat Zeeland op zijn mooist laat zien. Ik ben nét een soort reisbureau, dat zijn klan ten op plaatsen brengt, waar an deren nooit komen. Soms over een boeren-erf, dan dwars door een boomgaard, dan weer over MISDAAD IS EEN ZIEKTE. HIER IS HET MEDICIJN. L. Vorststr. 9 GOES 01100-27166 Grote Markt 6, Goes Tel 1R015 MET DE STEMMEN VAN O A ROBERT LONG. COEN FUNK EN JULES CROtSET

Bevelander | 1986 | | pagina 1