SPIEGELGEVECHT EN ADMIRAALZEILEN 6e RONDE VAN HET VEERSE MEER VANAF DE SCHOTSMAN Kanovaren op Veerse Meer vanuit Kortgene I r F Woensdag 18 juni 1986 DE BEVELANDER 19 i «EX' ll|f Programma Veerse Meer dagen Land- u. I u. Land- Land- u. Rui- Vliegveld Land- u. Feestterrein u. t 'f Land- rieduel in kiellinie voor het eerst zelfs verder in de historie terug, cesvolle zeeslagen bij feestelijke gezamenlijke vuurkracht beter dat het varen in kiellinie discipli- door een aanzienlijk aantal klas- tot gelding konden brengen zon- Reeds in de vijftiende eeuw voe ren koopvaardijschepen veelal gezamenlijk uit en bleven dicht bijeen - in wat men later konvooi en zou gaan noemen - tot grotere wederzijdse bescherming tegen yijandelijke aanvallen. Immers, eendracht maakt macht! Zo'n konvooi stond onder leiding van één of meer admiraals. Het zei len in zo’n verband is als voorlo- kleine kanonnetjes afgevuurd als sein voor de uit te voeren ma noeuvres. Afgestoken vuurwerk zorgde voor nog meer geluidsef fecten. De admiraal zeilde voor op, de anderen volgden, indach tig de beginregels van een ze ventiende eeuws rijmpje: "In 't eerst vaert de Admiraal, En de anderen volgen al te mael. kleur te groeten. Het door de schepen gebrachte saluut wordt door de autoriteit die het saluut volgen tijdens het op te voeren spiegelgevecht en het te houden admiraalzeilen. ten van de tent ontvangt men onder het genot van een kopje koffie de eerste theoretische in- struktielessen over het kanova ren. Op zaterdagmorgen wordt er vroeg ontbeten. Daarna krijgt men de tweede instruktieles en aansluitend wordt met de kano geoefend in het zwembad van de camping. Zodra men het ka noën enigszins onder de knie heeft, verplaatst het gezelschap zich naar het Veerse Meer. De eerste tocht gaat van cam ping de Paardekreek te Kortge- ne naar het recreatiecentrum De Piet nabij Arnemuiden. Aldaar wordt de lunch gebruikt. De Junchpakketten alsook de waar devolle persoonlijke bezittingen van de arrangementsgasten zijn - veiligheidshalve - met een volg boot nagebracht. Na een korte rustpauze wordt de kanotocht vervolgd via het eiland De Ha- ringvreter in het Veerse Meer naar de camping Schotsman te Kamperland. In de namiddag is daar dan gelegenheid om de tent, die over land van Kortgene Surfcentrum Schotsman”, Bourgondisch feest met culinai re attrakties en muziek van het bekende orkest Coconuts en Nederlands top zang-duo Sas kia en Serge VEERE 10.00-17.00 u. Golsteinseweg 24 openstelling voor het publiek 13.00-18.00 e.o. optredens van Majorettenvere- niging Dauwendaele uit Middel burg en muziekvereniging Apol lo uit Wissenkerke 17.00-18.00 u. Veersteiger e.o. grote show admiraalzeilen door ongeveer 30 ronde- en platbo- demjachten; getoond worden o.a. het in eskader varen en het uitvoeren van manoeuvres, zo als het door elkaar "weven” van eskaders 19.00-20.00 u. Feesttent, Veer havenplein pantomimetheater door de Sa- battini’s uit Gent; met "aperitief tot de mime” en "de twee jo kers”; een ideale kennismaking met de mimekunst, uitlopend tot een 19e eeuws spel vol fratsen, deugden en ondeugden, opge voerd in de tijdgeest van toen, met prachtige kostumering! 20.00-24.00 u. Feesttent Veer- vanaf de oevers van het Veerse Meer bij Kortgene en Wol- phaartsdijk de verrichtingen van een groot aantal traditionele zeil- zeiljachten om Dit jaar vindt de 6e ronde van het Veerse Meer plaats en wordt georganiseerd tegelijk met de Veerse Meer Dagen op 20, 21 en 22 juni. Tijdens deze dagen zal er een gevarieerd programma op en rond het Veerse Meer plaatsvin den, met voor de surfers een groots spektakel bij surfcentrum de Schotsman in Kamperland. Hier organiseert windsurfvereni- ging Zuid-West-Zeven o.a. een tweedaags surffestijn met als hoogtepunt de 6e Ronde van het Veerse Meer waarin re creanten over 18 km. strijden om de Veerse Meer beker en de wedstrijdvaarders over 40 km. om de Schotsman bokaal. Op zaterdag een recreatie eve nement voor een ieder en op zondag is er dan voor de 6e maal de Ronde van het Veerse Meer voor plankzeilers. Dit eve nement waaraan maximaal 400 plankzeilers uit binnen- en bui tenland kunnen deelnemen is ieder jaar opnieuw een spekta kel voor deelnemers en publiek. In 1984 werd de Ronde van het Veerse Meer door de European Boardsailing Association zelfs uitgeroepen tot Europees eve nement. Het succes van de Ron de van het Veerse Meer ligt waarschijnlijk in het feit dat er geen beperkingen zijn aan de maten van plank en zeil zodat iedere deelnemer zelf mag be palen met welk materiaal hij gaat varen en daardoor de beste kansen denkt te hebben. De na tuurlijke V-vorm van het Veerse Meer zorgt ervoor dat iedere materiaalkeuze zijn voor- en na delen heeft. Voor de snelste deelnemers zijn er mooie bekers te winnen en el ke deelnemer ontvangt een her innering. Na de prijsuitreiking op zondag Spiegelgevechten en admiraal zeilen werden veelvuldig opge voerd op het IJ en op de Amstel in Amsterdam, waar het in vroe ger eeuwen een volksvermaak werd waarvan duizenden aan de kant genoten. De evenementen plachten plaats te vinden op een zaterdag en een zondag in de maand juli. Getuige de beschrij vingen uit die tijd van dergelijke gebeurtenissen en de afbeeldin gen op schilderijen en prenten moet het een indrukwekkend en feestelijk schouwspel zijn ge weest om grote aantallen speel jachten (Amsterdam had in de juni a.s. zullen toeschouwers zeventiende eeuw maar liefst drie jachthavens) versierd met vlaggen en wimpels te zien varen. Ook tegenwoodig wordt met na- schepen met eigen ogen kunnen me bij zeilsportevenementen het admiraalzeilen nog vaak beoe fend. Onder leiding van een voor optredens volksdansver. "Scal- dis” uit Hansweert 20.30- 22.00 u. Veerhavenplein muzikale show door verschillen de showkorpsen o.a. Excelsior uit Goes, Zierikzee en Juliana uit Middelburg en Rust Roest niet. 22.00-22.45 u. Veersteiger en omgeving optreden van "die Neulander Musikanten” op het water; de le den van het orkest zijn gekleed in "tiroler” kledij en brengen Egerlander blaasmuziek 22.30- 23.30 u. Veersteiger en omgeving opvoering zeeslag naar een au thentiek historisch gegeven uit de Kortgeense geschiedenis; deelname door een groot aantal ronde- en platbodemjachten; met vuurwerk en geluidsef- fekten 23.30- 02.00 u. Feesttent piratenfeest met culinaire attrak ties en muziek van het Hon- gaars/Weens zigeunerorkest Laci Lakatos en de piratenband Los Primos o.l.v. John Caljouw VEERE 16.00-21.00 u. Steiger Camp- veersche Toren afvaart voor rondleidingen op het eiland "De Haringvreter” in het Veerse Meer verzorgd door de Dienst der Domeinen, over tocht met "bruine schepen” van de zeilvloot De Zeeuwse Stro men met afvaarten om 16.00-17.00-18.00-19.00-20.00- 21.00 u. VROUWENPOLDER/KAM- PERLAND 11.00-12.00 u. Veerse Gatdam herdenking 25 jaar Veerse Gat dam; opening tentoonstelling Stadhuis Veere is er onder de deelnemers aan de 18 en 40 km. tocht een gratis verloting met vele waardevolle prijzen. Voor de deelnemers is het dra gen van schoeisel en isolerende kleding verplicht. Het dragen van een zwemvest wordt aange raden en kan bij zwaar weer zelfs door de wedstrijdleiding verplicht worden. Vrijdag en zaterdag starten de aktiviteiten om +9.30 uur en gaan de gehele dag door. Zon dags is de start van de 40 km. gepland op 11.45 uur en de 18 km. op 12.45 uur. De start is bij het surfcentrum de Schotsman in Kamperland. De deelnemers aan de 18 km. va ren naar de Oranjeplaat bij Ar nemuiden keren hier en varen terug naar de Schotsman. De deelnemers aan de 40 km. va ren naar de camping de Paarde kreek in Kortgene keren hier en varen terug naar de Schotsman. INSCHRIJVEN Vóórinschrijving kon tot 14 juni. Indien het maximum aantal deelnemers per onderdeel door vóórinschrijving nog niet be haald is, kan er tijdens de dag zelf ook nog worden inge schreven. Dit betekent wel dat men de re- duktie van f 5.00 bij voorin schrijving mist. Vlakwater kanoën op het Veerse 1 Meer: een nieuwe tak van wa- i tersport. Het Veerse Meer, het I bekende watersportgebied in i het centrum van Zeeland is i sinds jaren bekend als een i uniek gebied voor watersport. i Motorbootvaren, zeilen, surfen, alle bekende vormen van wa- tersport worden hier op grote schaal beoefend. Sinds kort is i daar een nieuwe tak van wa- I tersport aan toegevoegd, het vlakwater kanoën. Het is een in- dividuele sport die een grote be hendigheid vereist en deiTialve veel voldoening biedt aan jong en oud. De uitdaging om in zo’n ranke boot peddelend het grote meer over te gaan, lokt steeds meer mensen. Om hieraan tege- moet te komen is een viertal kano-weekenden georgani seerd, waarbij men onder des kundige leiding alle behendig- heidstrucjes van deze speciale manier van kanovaren onder de knie kan krijgen. Tijdens dit weekend-arrangement, waarbij men overnacht in tenten op campings aan het Veerse Meer, vaart men zelf over het water en wordt de bagage óver land na gebracht. Het weekend begint op vrijdagavond, wanneer men arriveert op camping De Paarde kreek in Kortgene. Na het opzet- naar Kamperland is overge bracht, op te zetten, 's Avonds volgt in de restaurantzaal van de camping het gezamenlijk diner. Op zondagmorgen is er na het ontbijt gelegenheid voor een ka notocht die in onderling overleg wordt samengesteld. Eén van de mogelijkheden is om dan naar Middelburg te kanoën. De lunch wordt opnieuw geser veerd in de restaurantzaal van camping de Schotsman en op zondagmiddag omstreeks 15.00 uur wordt dit kanoweekend beëindigd. Tijdens dit kano weekend wordt gevaren in 1- en 2-pers. kano’s en vaart men steeds onder deskundige leiding van instructeurs. Deze week ends worden gehouden van 20 tot 22 en 27 tot 29 juni 1986 en verder van 5 tot 7 en 12 tot 14 september 1986. De prijs be draagt f 107,50, inkl. het ge bruik van kano, overnachtingen en maaltijden. Ingeval meerdere arrangementsgasten in één tent overnachten geldt een reduktie van f 10,— per weekend. Voor verdere inlichtingen en reserve ringen voor dit weekend kan men zich wenden tot de Prov. VVV Zeeland, Postbus 123, 4330 AC Middelburg, tei. 01180 - 33051. noën/kayak; mogelijkheid tot deelname aan ludieke kanospel- letjes en kanomarathon; verhuur kano’s tegen zeer gereduceerde prijs 14.00-17.00 u. Oranjeplaatweg 1 opening surf- en catamarancen trum "Het Veerse Meer” met feestprogramma officiële opening door wethou der J. van Belzen en olympisch kampioen Stephan v.d. Berg, demonstraties van Stephan v.d. Berg en wereldkampioene Lili- anne Pepermans, demonstratie catamaranzeilen en demonstra tie free-style door Spaanse surf- kampioen Pieter van Driel, foto wedstrijd, prijsvraag, mode show, muziek In alle gemeenten: doorkomst en bezichtiging van oude motoren ZONDAG 22 JUNI 1986 KORTGENE 10.00-15.00 u. Camping ”De Paardekreek” van 20.000 m2 liefhebberstuin van de fam. Dekker; bosgedeel te, waterpartij en siertuin met gazon, rozenborders en borders op kleur 10.00-16.00 u. Manege ”De Eendracht”, Rijkebuurtweg 8 te Serooskerke open dag met aandacht voor vele facetten van de paardensport: springen, dressuur, voltige, recreatiesport en pony-paardrijden 11.00-18.00 u. Markt en Kaai programma Middenstandsver. Veere met o.a. volksspelen, boogschieten, ringsteken, scha pen scheren, kleinvee-markt, vispresentatie 14.00-15.00 u. Campveersche Toren, Oranjeplein opvoering van het spel "Tijl, to renwachter te Veere”, speciaal voor de Veerse Meer-dagen be werkt door de Vlaamse dichter Bert Peleman en uitgevoerd door een uitgelezen gezelschap Vlaamse acteurs 14.30-16.30 u. Resto Vrouwen polder Veerse Gatdam-loop - Vrouwen- polder/Kamperiand start en inschrijving vanaf 13.30 uur Resto Vrouwenpolder 12.00 u. Oranjeplein show van 70 old-time automo bielen uit België, Nederland en Engeland 20.00-22.00 u. Grote Kerk optreden van het Zeeuws Orkest structies en recreatietochten ka- o.l.v. Louis Stotijn 19.00-22.00 u. Strand Vrou wenpolder, overgangen Bree- zand en Zandput een nieuwe attraktie: zeilwagenrijden, een boeiende, bevrijdende, avon tuurlijke sport afkomstig uit De Panne (België). Demonstraties, en zelf zeilwagenpiloot spelen. Tevens demonstraties speed- sail, een soort "strandsurfen”, waaraan liefhebbers ook actief mogen meedoen! dan ook tot in den treure ge- de Lage Landen bij de zee in ma- oefend: het ’’admiraalzeilen”. ritiem opzicht nogal voor de wind Eigenlijk gaat het admiraalzeilen ging, werden de gevoerde, suc- In het kader van de Veerse Meer rend onderdeel van de vloot) hun toegepast. Het spreekt vanzelf, Dagen zal op vrijdg 20 juni a.s. ne, kunde en vooral geoefend- sieke zeilschepen van het type der in eikaars schootsveld te ko- heid vergde van de scheepsbe- per van het admiraalzeilen te be- rond- en platbodemjachten van men of elkaar de wind uit de zei- manningen. In vredestijd werd schouwen. 22.30 tot ca. 23.30 uur een HU 1 GOES 08.00-17.00 u. Zeelandhallen tentoonstelling rashonden door Kynologenclub Zeeland 14.00-21.30 u. Stadscentrum verschillende optredens van de muziekvereniging Advendo uit Wolphaartsdijk, Onda uit Mid delburg, O.K.K. uit Wemeldinge en Wilhelmina uit Colijnsplaat 10.00-17.00 u. Dorpsplein 25 te Nisse openstelling liefhebberstuin fam. Poley: ca. 8000 m2 kleine te Serooskerke wedstrijd NBVR-dressuur georganiseerd door ruiterver. Séros 10.00-14.00 u. Strand' Vrou wenpolder, overgangen Bree- zand en Zandpoort zeilwagen rijden en speedsail (als za terdag) men of elkaar de wind uit de zei- manningen. In vredestijd werd len te nemen. In de Vierdaagse het in kiellinie varen van de eska- "spiegelgevecht" worden opge- Zeeslag (juli 1666), een zeege- ders onder leiding van admiraals In de zeventiende eeuw, toen het voerd op het Veerse Meer vóór vecht tussen de .Hollands- Kortgene. Met het te houden Zeeuwse en de Britse vloot, spiegelgevecht, dat gepaard werd het leveren van een artille- gaat met het afsteken van vuur werk en geluidseffecten wordt een zeeslag ’’nagespeeld”. Eén dag later, op zaterdag 21 juni a.s., zal op dezelfde locatie met dezelfde traditionele jachten om 17.00 uur het "admiraalzeilen” worden beoefend. Beide evene menten - spiegelgevecht en ad miraalzeilen - zijn overblijfselen van oefeningen voor de oorlogs voering ter zee. Sinds onheugelijke tijden is er oorlog gevoerd, ook ter zee. Werd er aanvankelijk strijd gele verd van schip tegen schip, al lengs veranderde de tactiek en werd er in slagordes gestreden. In de klassieke oudheid trachtte men eikaars schepen lek te ram men. Het is uit dit oogpunt dan ook verklaarbaar, dat in die tijd oorlogsschepen in slagorde naast elkaar voeren, de boegen met de ram naar de vijandelijke vloot gericht. Met de intrede van het scheepsgeschut veranderde de tactiek in het zeegevecht. In de tweede helft van de zeven tiende eeuw voeren oorlogsvlo ten in kiellinie achter elkaar), waarin de schepen van een es kader een zelfstandig opere- waterskiën voor publiek (als za terdag) 10.00-15.00 u. Veerhavenplein droogwaterskimachine (als za terdag) 11.00-12.00 u. Veerhavenplein vendelzwaaien door Vendel- groep Urssel uit België 10.00-15.00 u. Camping ”De Paardekreek” gratis zeilen voor 9-12-jarigen en oudere jeugd (als vrijdag en zaterdag) 11.00-17.00 u. Camping ”De Paardekreek” catamaranwedstrijd, georgani seerd door surfvereniging ”Zuid-West-Zeven” 11.00-18.00 u. bouwhaven zeiltochten voor publiek op brui ne schepen (als vrijdag en za terdag) 12.00 u. Veersteiger demonstratie parasailing en wa terskiën achter waterscooters door het Bader-Para-Team 12.00-16.00 u. Veerhavenplein e.o. diverse optredens van volks dansvereniging Hava Naquilla uit Vogelwaarde 13.30- 18.00 u. Feesttent Veer havenplein akoetisch optreden van diverse artiesten voor jongeren 15-25 jaar 13.00-14.00 bouwhaven duikdemonstratie door het Scu ba Diving Team uit Oostende met o.a. show rondom het afzin ken van een zeemeermin vanaf 12 u. Spuikom springconcours org. tersportver. 14.00-15.00 u. Veerhavenplein optreden Salford College of Technology Band (Engeland) o.l.v. Roy Newsome, top-klasse brassband Engelse stijl uit Man chester 15.30- 16.30 u. Veerhavenplein muziek en dans uit de Renais sance door D’Oude Kapel c^t Gent 16.30-17.30 bouwhaven demonstratie scheepmodellen door de Scheepmodelbouw Ver eniging Vlissingen; getoond worden formatievaren, slepen, brandblussers enz. 13.00, 15.00 en 17.00 u. Gras veld Delta Marina oplaten hete luchtbalonnen (als zaterdag) ARNEMUIDEN 11.00-17.00 u. Surf- en catama rancentrum ”Het Veerse Meer” Oranjeplaatweg 7 open dag surfcentrum 11.00-17.00 u. Surf- en catama rancentrum "Het Veerse Meer”, Oranjeplaatweg 7 cata- maranwedstrijden 11.00-17.00 u. Kanoverhuur- centrum De Piet open dag, demonstraties en re creatietochten kanoën (als za terdag) GOES 10.00-17.00 u. Dorpsplein 25 te Nisse openstelling liefhebberstuin fam. Poley (als zaterdag) 11.00 u. Clubgebouw WSV Wolphaartsdijk katerrace Wolphaartsdijk-Veere v.v. ’’Kristallenbol van Veere” 10.00-16.00 u. Informatie ter plaatse Diverse lokaties startmogelijkheden voor toer tocht van 60 km rondom het Veerse meer (alle gemeenten), gezinswandeltochten 5, 10 en 15 km (alle gemeenten) en puz- zelwandeltochten (alleen De Piet, Arnemuiden) VEERE 10.00-17.00 u. Golsteinseweg 24 openstelling liefhebberstuin fam. Dekker (als zaterdag) 11.00-18.00 u. Manege ”De Eendracht”, Rijkebuurtweg 8 DONDERDAG 19 JUNI 1986 13.30 u. Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg thema-bijeenkomst ”Aan elk eind weer een nieuw begin, 25 jaar Veerse Meer” met inleidin gen en de film van Bert Haanstra ’’Delta fase I” 16.15 u. Feesttent, Veerhaven plein, Kortgene opening Veerse Meer-dagen 1986 - mr. J.P. Boersma, voor zitter Recreatieschap Het Veer se Meer, biedt de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en de burgemeester van Veerse Meergemeenten 1e exemplaar jubileumboekje aan; optreden koperenensemble Paul van Belzen. Burgemeester mw. E.J. Hoogendijk-van Duijn opent fo totentoonstelling Dorpshuis ver zorgd door de Benev-Zeeland met fotowerk uit leper (o.a. Veerse Meer-dagen ’85) en de tentoonstelling "historisch Kort gene” in de Ned. Herv. kerk. 17.15-19.00 u. receptie voor ge nodigden met "Zeeuws brood- jesmaal” en optreden Romanti- cos Paraquaos 18.30 u. Granadabar, Kortgene (inschrijven) avondwandeltocht (inschrijven vanaf 18.00 uur Granada-bar); 20.30 uur prijsuitreiking in feesttent 20.00 u. Feesttent, Veerhaven plein, Kortgene openingsbal m.m.v. het Zuid- Amerikaans duo Romanticos Paraquaos en het River Side Combo; vele culinaire attrakties 20.00 u. Stadhuis, Goes beiaardluisterwedstrijd carillon 20.00-21.00 u. openings concerten en muzikale rond wandelingen door diverse fanfa res in alle Veerse Meer gemeenten (Kortgene, Wissen kerke, Veere, Arnemuiden en Goes) VRIJDAG 20 JUNI 1986 KORTGENE 11.00-16.00 bouwhaven zeiltochten voor het publiek op authentieke, historische sche pen van zeilvloot De Zeeuwse Stromen uit Zierikzee 16.00-21.00 u. Camping ”de Paardekreek” gratis zeilen voor 9-12-jarigen onder deskundige begeleiding in kleine bootjes (optimisten) verzorgd door BLOSO/Vlaamse Vereniging voor Watersport 16.00-21.00 u. Camping ”de Paardekreek” gratis zeilen voor jongeren vanaf 13 jaar onder deskundige bege leiding in kleine zeilboten (Fly- tours) en catamarans, verzorgd door de zeilscholen De Viking uit Wolphaartsdijk en Het Veer se Gat uit Veere en de Vlaamse Vereniging voor Watersport 16.00-21.00 u. Veerhavenplein presentatie Zeeland culinair: babbelaars bakken, garnalen pellen, oesterpresentatie en ver der netten boeten en presenta tie "vissen in de Zeeuwse wateren” 19.00-20.30 u. Feesttent kinderprogramma met o.a. bandparodist, disco en gezichts- beschildering in piratenstijl 19.00-21.30 u. Feestterein optredens volksdansver. ”De Babbelaars” uit Heinkenszand 20.00-21.00 u. Veersteiger demonstraties Kon. Zuid- Hollandse Mij tot Redding van drenkelingen 20.00-22.30 u. Feestterein zeiltochten voor het publiek op bruine schepen (als vrijdag) 11.00-21.00 u. Veerhavenplein Zeeland culinair (als vrijdag) 14.00-15.00 u. Feesttent, Veer havenplein pantomimetheater door de Sa- battini's uit Gent met het kinder programma ”Wie vaart er mee?” met mime, dans, mu ziek, zang, poppen en matro zen... veel matrozen. De kinde ren spelen zelf mee. 13.00, 15.00 en 17.00 u. Gras veld Delta Marina oplaten heteluchtballon 15.00-16.00 u. Feesttent Veer havenplein expressiegroep Exces uit Gent met ludiek spektakel van dans, mime, beweging, zang, toneel, poppen en lichtspel 16.00-17.00 u. Veersteiger e.o. spectaculaire waterski-show door het showteam Lommel (België); programma onderdelen zijn o.a. blootvoets- kiën, ballet, clowns, gogo girls, vlaggenparade, lachkabouters en pyramide tuinen, elk met een eigen karak teristieke beplanting, w.o. veel rozen, weide en een kasteelberg KAMPERLAND 11.00-17.00 u. Surfcentrum ”De Schotsman” open huis met o.a. surfruilbeurs (vrijdag tot 21.00 uur spullen in- leyeren), surfvideo, kennisma ken met surfen incl. .instruktie, surfspelletjes voor kinderen tot 10 jaar (onder begeleiding), test nieuwe surfmaterialen, enz. 11.30 u. Surfcentrum ”De Schotsman” funwedstrijd surfen 22.30 u. Landbouwhaven vuurwerk 14.30- 16.30 u. Resto Vrouwen polder Veerse Gatdam-loop (zie onder Veere) ARNEMUIDEN 13.30- 16.00 u. Midden-Zeeland groot vliegfeest met optreden Showgirls uit ’s-Heerenhoek, parachutespringen, zweefvlie gen, vliegtuigenmodelshow, de monstratie sproei- en reklame- vliegen, stuntvlieger Bert Hui zinga, crazy-flyin, formatievlie- gen Rijksluchtvaartschool, grasshopper Kon. Ned. Lucht macht, verloting rondvluchten. 11.00-18.00 u. Kanoverhuur- centrum De Piet open dag met demonstraties, in- ZATERDAG 21 JUNI 1986 KORTGENE 10.00-19.00 u. Feesttent, Hoofdstraat, Veerhavenplein, Camping ”De Paardekreek” kinderprogramma met teken films, Vlaamse volksspelen (o.a. gaaibollen, tonspel, pieren, ke gelen enz.) kinderspelen (bal- gooien, doelschieten, pijl- en boogschieten), ludieke sport wedstrijden (fietscross, water- hindernisloop), kinderplay- backshow, poppenspeler, goo chelaar 11.00-17.00 u. Camping ”De Paardekreek” wedstrijden Scouting Zeeland m.m. Jachtclub Veere a. zeilraces zeeverkenners en Wilde Vaart b. handicapraces zeeverken ners en Wilde Vaart c. presentatie Scouting op wal met diverse attrakties 11.00-18.00 u. Veersteiger publiekwaterskiën verzorgd door de Vlaamse Vereniging voor Watersport uit België; te gen een geringe vergoeding en onder deskundige begeleiding kan iedereen deze sport zelf ééns proberen 11.00-18.00 u. Veerhavenplein droogskimachine; een nieuwe attraktie met uitbundig plezier voor jong en oud 11.00-18.00 u. Camping ”De Paardekreek” gratis zeilen voor 9-12-jarigen j havenplein en oudere deugd (als vrijdag) 10.00-18.00 u. Hoofdstraat feestelijke dorpsmarkt, ten toonstelling landbouwwerktui gen, rodeostier, rad van avon tuur; verzorgd door mid- denstandsvereniging 11.00-20.00 u. bouwhaven gelegenheden met speeljachten die gelegenheid aangewezen nagespeeld en werd het "in ad- "admiraal” wordt dan met een miraalschap zeilen” beoefend, vloot van - meestal traditionele - waarbij, in navolging van de har- jachten langs een autoriteit ge- de werkelijkheid, op sein van de zeild aan wie een saluut wordt admiraal allerlei manoeuvres ten gebracht, hetzij door het afvuren uitvoer werden gebracht, onder van een saluutschot met een sig- meer om van ’’marsformatie” naalkanonnetje, hetzij door tij- (formatie in drie of meer eska- dens het voorbijvaren de fok te ders, waarin naast elkaar naar strijken of met de nationale drie- de tegenstander werd toegeva ren) naar ’’kiellinie” te komen. Om het geheel nog echter te la ten lijken, werden bij tijd en wijle in ontvangst neemt, beantwoord met het afvuren van een saluut schot. Bij deze evenementen vindt het admiraalzeilen overi gens niet in kiellinie plaats. Uit schepen van hetzelfde type wor den eskaders gevormd (bijvoor beeld van hoogaarzen, boeiers, 'Lemsteraken enz.) die naast el kaar varend proberen op één lijn te blijven. Dat het admiraalzeilen niet eenvoudig is, blijkt wel uit het feit, dat de meestentijds toch zeer ervaren bemanningen van klassieke jachten vaak de groot ste moeite hebben om in hun es kader op één lijn te blijven. Het respect voor de vaarkunde van onze voorouders, die - in vergelij king met de jachten - in zeer gro te schepen voeren en het zonder hulpmotor moesten stellen en desondanks hun plaats in de for matie van eskader of kiellinie konden handhaven met geen an dere middelen dan de zeilen van hun schepen, kan niet groot ge noeg zijn! Op vrijdag 20 juni en zaterdag 21 KAMPERLAND 11.00-17.00 u. ”De Schotsmanweg open dag surfcentrum (als za terdag) 11.00-17.00 u. Surfcentrum ”De Schotsman”, Schotsmanweg surfwedstrijd 40 km Veerse Meer-bokaal (start 11.45 uur) recreatiesurftocht 18 km Schotsman-bokaal (start 12.45 uur) prijsuitreiking 16.30 uur beide wedstrijden worden geor ganiseerd door Surfvereniging Zuid-West-Zeven Gedurende alle dagen: Tentoonstellingen in: Veere (Grote Kerk, Stadhuis, De Schotse Huizn) Kortgene (historisch Kortgene in N.H.-kerk; Veerse Meer- dagen ’85 in Dorpshuis Pompwei) Goes (Lunchcafé - expositie schilderwerken J. Mes; Grote Kerk, Singel - tentoonstelling beeldende kunstenaars Mu seum voor Noord- en Zuid- Beveland, tentoontelling ’’Goes in haar Sas” (geschiedenis ha ven en sluit, scheeps- en recrea- tievaart) en Ruigbrug, dagelijks om 9.00 uur, beurtvaartdienst Goes-Zierikzee) Verder: foto/video wedstrijd met prachti ge prijzen open podium op het feestterrein in Kortgene speciale Veerse Meer-hapjes en menu’s bij een groot aantal horeca-bed rijven

Bevelander | 1986 | | pagina 19