Zisi A bijeen in hun ’’stamdorp” Kloetinge te gek 49- erco redac Toorenaars uit de hele wereld SMELIESTEl 5 9 I 'hét HERTOG VAN BEIJERENGROEP OP INDIANENKAMP {DUBBELGLAS! GRAND THEATER -A I *1 weekblad voor zuid- en noord beveland Jongeren kiezen voor het avontuur van de Tienertoer! TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP VAN ALLE ZOMER- EN WINTERSTOFFEN! Woensdag 4 juni 1986 - 38e Jaargang no. 23 1 iM’nw&huis Bi: 21 ’n huis vol mode Jdi It. Deze week: jLoi/erAete( 2- 16,95.. 10,— vanaf 1 1 Zomer stoffen! LANGE KERKSTRAAT 44 GOES Cipiers? DAVID BOWIE PATSY KENSIT EDDIE O’CONNELL JAMES FOX RAY DAVIES SADE Zondag14.00 u. Kindermatinee Toegang 6.— A.L. Mousseline Wollen stoffen o.a. flannels Katoen- batist is John Book. Vier dagen voor veertig gulden Forse kortingen Zwitserse katoenen zomer stoffen 24,50, 22,50 Couture- stoffen Wereldwijd Vuile handen 9-K Nieuwe wollen stoffen herfst ’86 o.a. Prince de Galles, Pied-de-Poule, Visgraat; Prachtige stoffen nu spotgoedkoop Onderzoekend Harrison Ford Disney tekenfilm vol spanning en avontuur Bij de politie Commissaris Vrijdag21.30 u. Zaterdag.. 21.30 u. Zondag21.30 u. Maandag.. 20.00 u. Dinsdag.... 20.00 u. Woensdag 20.00 u. 12 jaar Donderdag 20.00 u. Vrijdag19.00 u. Zaterdag.. 19.00 u. Zondag19.00 u. A.L Vrijdag23.30 u. Porno 18 jaar. Goes 5 t/m 11 juni 01100-15165 De enige GLASHANDEL WITNESS 'PAKOE I I i I onzer dan moet ik nog even blijven leven de. Levering ook via uw schilder The Musical p.mtr. 150 br. 20,— 150 br. 15,— leuke hele leuke aanbiedingen in jacks en pantalons Wilhelminadorp was. Kees is ge trouwd met Pieternella Bosse- laar uit Oudelande (geb. 1949). De Toorenaars (van wie velen aan familieonderzoek doen) hebben zich in het verleden vaak het hoofd gebroken over de herkomst van hun familie naam. ”We weten het niet ze ker. Dus het blijft specule ren”, vertelt Kees in een boek je over het geslacht Toore- Dan beent hij snel bij het doopvont vandaan. Naar de kerktoren toe. Een echte Too- renaar wil Kloetinge immers óók wel eens uit de hoogte be kijken. Of eens hoog van de toren blazen. Verder werd er een vlot ge maakt, waarmee op een smal ri viertje gevaren werd, ’s Avonds was er een kampvuur, waarop de welpen zelf een stokbroodje bakten. Op de laatste dag van het kamp volgde er een ontmoe ting met het opperhoofd van de Wilde Dassenstam, die de strijd bijl wilde begraven en iedere welp ter herinnering aan het kamp een vredespijp uitreikte. Foto: Goese welpen peddelen op een riviertje. 90 cm. breed worden /'n Wemeldinge voor het derde jaar de Wemeldingse Dagen gehouden. In dit nummer van De Bevelander besteden we uitvoerig aandacht aan de festiviteiten, die tot en met ko mend weekeinde voor heel wat amusement in het dorp aan de Oosterschelde zullen zorgen. Er is onder meer een brade rie, ringrijderij, de Luchtmachtkapel zal een concert geven, er komt een bezoek van de Britse Marine en niet op de laatste plaats zijn er muziekfeesten. Want de Wemeldingse Dagen staan in het teken van het eeuwfeest van de muziekvereniging OKK. Het heetste vrijgezellenfeest ooit verfilmd! 115 cm. br. n grotestads smeris die teveel weet 'Toujours Tienertoer’ roept NS al weer geruime tijd tegen de Neder landse jongeren. Daarmee doelend op de voordelige Tienertoerkaart, waarmee jongeren t/m 18 jaar voor een tientje per dag 4 dagen lang (binnen een periode van 10 dagen) kris-kras met de trein door heel Nederland kunnen reizen. Vorig jaar gingen zo’n 150.000 jongeren met de succesvolle Tienertoerkaart op pad. NS verwacht dat dit aan tal dit jaar opnieuw overtroffen zal worden. Voor jongeren die hun vakantie in eigen land willen doorbrengen valt er in Nederland heel wat te beleven. De pretparken, musea en pop concerten liggen als het ware voor het oprapen. Met de Tienertoer kaart maakt NS een vakantie in eigen land voor jongeren heel voorde lig. De vier reisdagen mogen over een periode van tien dagen ver deeld worden, hetgeen volop mogelijkheden biedt om de vakantie naar eigen wens in te delen. Hoeveel geld er met de Tienertoerkaart wordt bespaard, blijkt uit het volgende voorbeeld. Iemand die in Maastricht woont en in Amsterdam een popconcert wil bijwonen, be taalt voor een dagretour 2e klas 52 gulden. Daarmee heeft hij zijn Tie nertoerkaart, die 40 gulden kost, er in één keer uit. Overigens: jonge ren die in plaats van vier dagen acht dagen willen reizen, krijgen de tweede Tienertoerkaart 5 gulden goedkoper. NS heeft de Tienertoerkaart nog aantrekkelijker gemaakt met de spe ciale Extra-Pas, die gratis bij elke kaart wordt uitgereikt. Een handig boekje dat vol kortingcoupons zit, waarmee voor minder geld leuke dingen bezocht kunnen worden. Daarnaast wordt korting gegeven op consumpties. Een kleine greep: f 3,50 korting op de toe gangsprijs van Ouwehands Dierenpark in Rhenen, per boot en stoomtram door West Friesland voor de helft van de prijs en een gra tis portie franse frietjes bij McDonalds. 150 br. 15,— 150 br. 10,— crêpe, jersey, enz. Eind mei, in ’’Amicitia” in Kloe tinge, is Jan Toorenaar de oudste reünie-ganger. Hij is zelfs de oudste nog in leven zijn de Toorenaar in Nederland. Nie mand ziet dat overigens aan hem af. Hij loopt weliswaar met een stok en hij is een beetje doof, maar waar de reüniedeel- nemers zijn, is hij ook. Hij volgt hen naar de kerk, hij neemt lachend deel aan de fa miliefoto, hij laat zich door fami lieleden rondtoeren door Kloe tinge, op zoek naar bekende plekjes uit het verleden. In het verenigingsgebouw Ami citia denkt hij nog even terug aan zijn profetische vaststelling in januari die het plotseling erg zinvol maakte, om het leven nog even te rekken: ”Ja, toen was ik erg ziek. Ik had vreselijke pijnen in mijn rug. Ik dacht echt, dat ik het niet lang meer zou maken. Maar toen ik dat bericht over die reünie hoorde, dacht ik: nog even adem houden, Jan. Ik heb veel pillen gehad van de dokter. Nu gaat gelukkig alles weer goed met me. Gelukkig wel”. De Toorenaars, die op die zater dag aan het eind van de maand naar Kloetinge zijn gekomen, om gezamenlijk te ervaren waar de wortels van hun bestaan lig gen, wonen door geheel Neder land. En daarbuiten. Ongeveer de helft van de aanwezigen is af- Een familiereünie van ’'Toore naars aller landen” mag uiter aard niet voorbijgaan zonder een bezoek aan de toren van Kloetinge. Vooral voor de kinde ren is het beklimmen van de kerktoren een belevenis. Ze grij pen de gelegenheid dankbaar aan, om met vuile handen en vuile kleren terug te komen. In het schip van de kerk staat Gerard Toorenaar (68) in ge dachten verzonken bij het doop vont. "Hier moet ik gedoopt zijn”, zegt hij half in het Neder lands, half in het Engels. Hij werd geboren in de buurtschap Eversdijk. Toen hij 6 jaar was, vertrok hij met pa en moe naar de Verenigde Staten. Hij heeft in Santa Rosa (Californië) een praktijk als psycholoog. ”lk ben sinds mijn jeugd nooit meer te ruggeweest in Nederland. Toen ik de uitnodiging (met alle daar bij behorende informatie) uit Ne derland kreeg, werd ik vreselijk nieuwgierig. Ik wilde graag eens weten, waar de wortels van mijn familie liggen. Eerlijk gezegd ben ik een beetje overweldigd door de historie van de familie en hun rol in het maatschappelij ke leven”, aldus Gerard Toore naar uit Amerika. in de langekerkstraat 21 goes "Mevrouw Adriaantje Toorenaar- Walrave (75) tegen de achtergrond van de Kloetingse kerktoren. Ze is de enige Toorenaar, die nog in Kloetinge woont. 'Voorbereidingen voor het maken van de familiefoto. Ruim 100 Too renaars bijeen op de trappen van de Kloetingse toren. van, ja juist... de toren van Kloe tinge. De toren laat zich de Too renaars (en hun commentaren) onverstoorbaar aanleunen. naar. "Het ligt voor de hand, dat Toorenaar een beroeps naam is, zoals Molenaar, Wa- genaar, Bosselaar. Mogelijk houdt dat beroep verband met een vestingtoren of met een kerktoren. Misdadigers wer den vroeger ’’onder de toren” opgesloten. Ook de kerktoren van Kloetinge heeft zo’n ker ker. Een Toorenaar zou dan een soort cipier kunnen zijn. Maar het blijft gissen”. weest. De oudste van hen is Ge rard Toorenaar (61), die als recehrche-commissaris van de Amsterdamse politie landelijke bekendheid kreeg. Hij heeft nu een eigen recherchebureau. De jongste is Jan (54), ex-officier- vlieger bij de Koninklijke Marine, thans luchthavenmeester van de marinevliegbasis in Den Hel der. Beide zoons zijn ook aan wezig op de familiereünie in Kloetinge. Terwijl veel Toorenaars zich ver maken op de Kloetingse toren, zwermt een ander deel uit naar de Gasjeshoek, een doodlopend zijstraatje van de Oostmolen- weg. In het huis van de kersver se Goese wethouder G.R. Hee- rebout hebben vroeger talloze Toorenaars gewoond. Iedere reünieganger mag er gaan kij ken: het gezin Heerebout houdt open huis voor de Toorenaars. Op exact vijf uur in de middag staat een volgend hoogtepunt op het programma: het maken van een groepsfoto door de Goese fotograaf Wim Linden berg. En waar anders moet dat gebeuren dan op de trappen - De nieuwste QEHEEL NEDERLANDS GESPROKEN ’’Bovendien is het altijd een klein geslacht gebleven. De stamboom is vrij overzichtelijk. Als op dit moment 100 tot 200 mensen de naam Toorenaar dragen, hebben we het wel ge had”. aldus Kees Toorenaar, onderwijzer in Zaamslag. Hij is een zoon van wijlen Geerard Toorenaar, die chef, van het Proefstation voor de Fruitteelt in De maatschappelijke rol van de Toorenaars: daar is veel over te vertellen. Tot aan de laatste eeuwwisseling waren de meeste leden van het geslacht werk zaam in de landbouw: als kecht, maar ook als zelfstandig boer. Sommigen werden zeer welva rend, maar er zijn ook gevallen bekend van faillissementen. De Toorenaars woonden door gaans in het dorp Kloetinge of in de buurtschap Abbekinderen. Begin deze eeuw wordt dat beeld compleet anders. De Too renaars slaan hun vleugels uit buiten Kloetinge en ze beginnen ook beroepen uit te oefenen bui ten de agarische sector. Jan Toorenaar (uit het begin van dit verhaal, u weet wel: hij deed zijn uiterste best om levend de reü nie te ’’halen”) is daarvan een sprekend voorbeeld. Hij werkte als politieman bij de gemeenté- politie in Den Haag. In 1953 wordt hij gepensioneerd. Hij is dan brigadier van politie. Hij is dan nog maar 57 jaar en voelt er niets voor, hele dagen thuis te gaan zitten. Hij treedt in dienst bij de beveiligingsdienst van het kabinet van de minister president (toen Drees). Tot 1964 fungeert hij als bewaker tijdens de nachten en de weekeinden. Bij zijn afscheid wordt hij onder scheiden door de Koningin: uit handen van minister-president Jo Cals ontvangt hij de ereme daille in zilver, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Opa Jan Toorenaar merkt grin- nekend op, dat zijn zoons in het leven nóg succesvoller zijn ge- De welpen van de Zilverslang- horde van de Hertog van Beije- rengroep uit Goes hebben hun jaarlijkse kamp gehouden op landgoed ’’Dassenberg” in Steenbergen. Dit jaar stond het kamp in het teken var indianen. Al op de eerste avond vonden de welpen een verenspoor dat hen naar het gebied van de ’’Wilde Dassenstam” leidde. De volgende morgen werden er verentooien, strijdbijlen, speren en echte pijl en bogen gemaakt. In de buurt van het indianenre servaat bouwden de welpen wigwamachtige hutten. "Overigens hoeft de naam niet per se een beroep aan te dui den. Men kan bijvoorbeeld ook bij de toren hebben gewoond of aan de bouw ervan hebben meegewerkt”. Ook de schrijfwij zen Torenaar en Thorenaar ko men voor. (Van een teuren) De organisator van de reünie, Kees Toorenaar (37), legt dat uit: ’’Waar je ook in Nederland mensen aantreft met de naam Toorenaar, hun voorvaderen zijn altijd afkomstig uit Kloetin ge. Er is namelijk in Nederland maar één geslacht Toorenaar in stand gebleven en dat geslacht vindt zijn wortels in Kloetinge. De ’’aartsvader” is Jacob Too renaar, die omstreeks 1.625 in Kloetinge is geboren. In 1790 verhuisde een Toorenaar naar het (toenmalige) eiland Wol- phaartsdijk en in 1910 bleef er één in Venlo hangen na zijn mili taire dienst, maar hoe je het ook wendt of keert: alle Toorenaars komen oorspronkelijk uit Kloe tinge. 1. Er is aantoonbare fami lieverwantschap. Daarom is Kloetinge gekozen als plaats voor deze familiereünie. KLOETINGE - Begin dit jaar hoorde de 90-jarige Jan Toorenaar, dat een achter neef van hem een familie reünie aan het voorberei den was. Hij moet toen de gedenkwaardige woorden hebben gesproken: ”Een reünie? O, da’s leuk! Dan moet ik nog even blijven leven”. ÉÉN GROTE HARTKLOPPING. DE FILM VAN JULIEN TEMPLE "Opa Jan Toorenaar met zijn beide zoons. Gerard (links) kreeg lande lijke bekendheid als commissaris van de Amsterdamse politie. Zoon jan (rechts) was officier-vlieger bij de marine en is nu luchthaven meester van de marinevliegbasis Den Helder. komstig van Zuid-Beveland. Ve len komen ook uit de Randstad. Er is een Amerikaanse Toore naar (met vrouw en kind) er is een Canadese vrouwelijke Too- renaar (ongehuwd). Maar waarom komen Toore naars uit binnen- en buiten land op het idee, om uitgere kend in Kloetinge een familie reünie te houden? Wat zijn de banden met het Zuidbeveland- se dorp, waar op dit moment (in Abbekinderen) nog maar één dame woont, die de naam Toorenaar draagt? Ze herinnert nog even aan haar man Kees, die vorig jaar december op 78-jarige leeftijd overleed: ”Hij zou dit vreselijk graag meegemaakt hebben. Hij zou vast en zeker enorm genoten hebben, met al die Toorenaars om zich heen. Maar ja, het heeft niet zo mo gen zijn...”. Mevrouw Adriaantje Toorenaar- Walrave (75) verkeert tijdens de Toorenaar-reünie in een bijzon dere positie: ze is de enige Too renaar, die nog in Kloetinge woont (aan de Abbekinderense- zandweg). Als ze overlijdt, zal de naam in Kloetinge uitsterven. ”Het is jammer, maar het geslacht gaat niet verder.lk heb maar één dochter en die is ge trouwd met Bert Soeters. Einde dus van de Toorenaars in Kloetinge”. Een reünie? 0, Wijngaardstraat 50 K J Goes S S Tel. 01100-27854 Levering ook via uw schilder De 8-iarige Samuel de enige getuige van een moord Dne moordenaars die nergens voor terugdeinzen Een smeris die zijn leven waagt om nem te redden DE OOGGETUIGE DIRECTED BY PETER WEIR PRODUCED BY EDWARD S FELDMAN A PARAMOUNT PICTURE osrweurtDB’ u» O Grote Markt 6, Goes Tel 16015^^ IN TYNE LÏNNENLOOK C>^[kTUELE prVs jit. I

Bevelander | 1986 | | pagina 1