A \AN WESTEN GCCO ft Jzeren” Sam van Gurp (58): V Concert in Kloetinge Zeeuwse kerkendag op 7 juni te Goes JAN BURGER GRAND THEATER 29 mei t/m 4 juni 01100-15165 IWv weekblad voor zuid- en noord beveland Open Dag en Koffieconcert van ’Ons Genoegen’ in de Vroone 5 7 TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP VAN ALLE ZOMER- EN WINTERSTOFFEN! Woensdag 28 mei 1986 - 38e Jaargang no. 22 t» t' automatten en stoelhoezen t iMmiïehuis ‘-RerAeief ’n huis vol - mode \omo\ ^\n5:nn 1111111111111 111 mwww LANGE KERKSTRAAT 44 GOES Z Cn - Deze week: p.mtr..... 2, 1655. 10,— 150 br. 20 150 br. 15 15- Goes A - F Zomer stoffen! Veel wollen fantasie stoffen paden p.mtr... 10, Leuke oefening Vrijdag Porno Wollen stoffen o.a. flannels Wollen ruiten en strepen herfst '86 Ijzeren wil Zondag14.00 Kindermatinee Toegang f 6,- AL De nieuwste Disney tekenfilm vol spanning en avontuur Hardcore Super Girls Mousseline 90 cm. breed Katoen- batist 115 cm. br. 23.30 18 jr. m z co Autoshop Vierstraat 14 Yerseke tel. 01131-3073 2450, 2250 150 br. 10,— Couture- stoffen crêpe, jersey, enz. 150 br. 15,— Zwitserse katoenen zomer stoffen (Van een onzer redacteuren) NIEUWDORP/LEWEDORP ”De firma Van Gurp is een onorthodox pioniersbedrijf, dat in vele opzichten afwijkt van alle boekwijsheden, maar dat nog steeds groeit”. ’’Aangespoeld” Donderdag20.00 Vrijdag19.00-21.30 Zaterdag19.00-21.30 Zondag19.00-21.30 Maandag-dinsdag- woensdag20.00 12 jr. Trimkoers Niemand ’’Machinës leven” fjkteuiemotp'i vandaag klaar lalleen bij foto Verschoore Vkolyke Geleerden... ~7 S ■dB I T Adrie: "Ja, en pa heeft altijd van dat soort ideeën de zijn, anders gaan we aan de jaren niets aan die bedrijfsvesti- Om 11.00 uur vindt een openba nu enz. Dit alles heeft mede tot doel maar Wie is eigenlijk Sam van Gurp, die zich niets aantrekt van ge baande paden en tegen elke lo- is hoog nodig. Als je wilt draai en, frezen en walsen, heb je Eén van de walsen, die stalen pijpen uitbuigt tot er een platte staal plaat van overblijft. nu band de betekenis woord "onorthodox”). Het ’’onorthodoxe” ligt in het werk, dat machinefabriek Lewe- 1 In de praktijk is vader Sam de bedenker van de ideeën en zoon Adrie (hts-opleiding) de uitwer ker ervan. Ze hebben de dage lijkse leiding van het bedrijf. Maar van de 15 kinderen van va der Sam (11 jongens, 4 meisjes) staan nóg 4 zoons in de fabriek (Teun, Hans, Bram en Wim), als mede schoonzoon Geurt van den Bosse. In totaal werken 28 mensen bij Van Gurp. De anti-boekenwijsheden: waar uit bestaan die dan? ”lk weet eigenlijk niet precies, wat de zondag 1 juni. 'Ons Genoegen’, daar zit muziek in! demonstraties door kunnen er vragen worden gesteld, instru menten worden bespeeld, for- van oefening) op 5 atm. willen volpompen. Nou, en dat doen ze. Is bovendien een leuke oefe ning voor ze”, aldus Sam van Gurp Vader Sam: Uit die tanker kwa men enkele cementtanks. We hebben ze er vorige week uit gesneden. Ze waren bestemd voor de verkoop. Maar nu zijn wij toevallig op zoek naar een bunker voor straalgrit, omdat we in het klein wat willen gaan gritstralen. En ineens denk ik: zouden we die cementbunker daar voor kunnen gebruiken? Misschien past-ie. Dat moeten we nog uitmeten”. "Een ander zou zeggen: meten, tekenen en bouwen. Maar dan gaat er tien keer zoveel materiaal in. Wij zoeken altijd ongebruikelijke oplossingen bij heel gewone problemen”. heden. Ik ben op dit schip be gonnen als motor, toen was ik een hele tijd stuurman en nu wil ik nog een jaar of wat meevaren als ballast, om het schip in even wicht te houden”. Volgens hem hebben alle Van Gurpjes dezelfde eigenschap om een schip in goed vaarwater te houden. Dat blijkt wel. Vijf zoons werken (zoals gezegd) in de fabriek. Verder is zoon Jan melkboer op Nieuwdorp en 's- Heer Hendrikskinderen. Zoon Jos is timmerman/ metselaar, hij heeft sinds begin april een eigen klussenbedrijf. Vader Van Gurp: ”We hebben allemaal een ijzeren wil. Als we iets in ons hoofd hebben, rusten we niet voordat het be reikt is. We hebben allemaal een hoofd met verstand gekre gen om ’t goed te gebruiken, niet om 't bij de eerste de bes te gelegenheid te buigen. Ten minste, niet tegenover de mensen Grote Markt 6, Goes ^Tel. 16015_^ GEHEEL NEDERLANDS GESPROKEN zal toch zoiets in je bed vinden! Shauna Grant Anna Ventura EEN BEATE UHSE FILM treft u bij uw weekblad De Bevelander extra veel informatie aan over alles wat met vakantie heeft te maken. De eerste zonnige dagen hebben we achter de rug en onze adverteer ders helpen u op weg om uw vakantie goed voor te bereiden. Bovendien ook redactioneel aandacht voor een vakantie, waarvan we met z’n allen hopen dat-ie zonnig zal zijn. Ik. Churn, Meester m de oosterse vechtsport Sinanju, tal jou Remo leren/e vuisten te gebruiken met verstand' in de vorm van een cabaret aller lei veranderingen in de kerk aan de orde stellen. A.s. zaterdagmorgen 31 mei is het open huis bij 'Ons Genoe gen’ uit Kapelle. Niet in het ver trouwde repetitielokaal van het oude sportgebouw, maar in 'de Vroone'. De muziekvereniging wil op deze morgen een indruk geven van het reilen en zeilen in ’Ons Genoegen'. Zo zullen er tussen 10.00-11.00 uur door ver schillende groepen doorlopende I demonstraties gegeven worden. Zoon Adrie (links) en vader Sam van Gurp (voorgrond) in de machi nefabriek. jen IO:OO\ Sam van Gurp is oorspronkelijk niet afkomstig van Zuid- of Noord-Beveland. Hij spoelde hier met de ramp aan (zoals hij zelf zegt) en begon aanvankelijk een kassenbouwbedrijf. Later startte hij in Lewedorp zijn ma chinefabriek: eerst draaiwerk voor derden, daarna machine- verspanning en (nu vooral) het vervormen van materialen. De zwaarste wals kan nu staal aan van 10 cm dik en 2,5 meter breed. moetpn op korte termijn be proefd worden. Volpompen duurt te lang. Daarom heb ik aan de brandweer gevraagd, of ze die tank voor ons (bij wijze van de machinefabriek aan de Frankrijkweg zijn enkele walsen,^ die met eigen handen van zéér zwaar materiaal zijn gemaakt. Vader Sam: "Die zwaarste wals is wel in de handel, maar dan kost-ie 4 miljoen gulden. Maar wie garandeert me genoeg werk voor een aantal jaren? Wij heb ben 'm nu zelf gebouwd in de onrendabele uren. Dat doen we met alles zo. Elke machine, die hier staat, is betaald. Al zou hij van nu af een jaar stilstaan, dan kost me dat geen cent”. ”De geleerden zullen wel zeg gen, dat we dat verkeerd doen. En misschien hebben ze nog gelijk ook. Maar ik zeg dan: laten ze het maar waar maken. De markt voor werk is schaars. Daartegen dekken wij ons op deze manier in”. Maar voorlopig is er werk ge noeg voor "het bedrijf van de onorthodoxe en de anti- boekenwijsheden”. Rondom de bedrijfshallen liggen de buizen huizenhoog opgestapeld. Er is voor zeker een jaar werk. ”lk heb nog nooit één telefoontje gepleegd om werk te krijgen. Ze kennen ons tóch wel”, zegt Sam van Gurp. ”De Nederlandse staalbedrijven en de offshore- industrie in Noorwegen en Schotland weten ons blindelings te vinden. We kopen de pijpen voor een bepaald bedrag in en we spreken met de eigenaar af, dat hij ze (voor 200 gulden per ton méér) als plaatstaal weer te rugkoopt. Dan blijven wij er ten minste nooit mee zitten”. Op zaterdag 31 mei zal te Wolp- haartsdijk weer de traditionele wielerwedstrijden worden ge houden voor trimmers die rijden onder auspiciën van de Stich ting Trimbelangen Midden- Zeeland. Zo zal ook het par cours weer als vanouds door de dorpskern voeren. Als Hoofd sponsors voor dit trimgebeuren staan garant Country Bar Ha ciënda en autobedrijf Katsman en natuurlijk de overige mid denstanders. De start is om 17.00 uur voor de C-categorie. 18.00 B-categorie en als laatste de kleppers van de A-categorie en wel om 19.00 uur. Vanaf 16.00 kunt u de rugnummers af- ren weg in Lewedorp) verplaatst zou moeten worden naar de hoofdvestiging aan de Frankrijk weg 9 in het industriegebied Vlissingen-Oost. De Frankrijk weg ligt op Nieuwdorps grond gebied. Volgens een vertrouwelijk rap- en buizen gemaakt uit plaatstaal. Bij Van Gurp doet men juist het omgekeerde: daar maakt men weer stalen platen Op zaterdag 7 juni a.s. zal in het Willibrord College in Goes (Fruitlaan 3) de derde Zeeuwse Kerkendag worden gehouden, voorbereid en georganiseerd door een werkgroep uit de Pro vinciale raad van kerken en de Goese raad van kerken. De dag (die voor ieder toegankelijk is) begint omstreeks kwart vóór 10 en eindigt (na een korte vesper dienst en een ’’kerkepad” met bezoeken aan de beide Maria Magdalenakerken in het cen trum van Goes) tussen half 5 en 5 uur. Voor deelneming aan de gesprekken kan men kiezen uit negen onderwerpen. Verbin dend thema is het beleven van het samen christen-zijn mede in het licht van veranderde en ver- Adrie: ’’Vader heeft geen hoge re school gehad, maar je kunt al tijd van anderen leren. Kwestie van goed om je heen kijken en bij een ander afkijken hoe het niet moet”. Vader Sam: ”En veel denken, hè? Véél denken. Vooral s avonds en aan het eind van de week, lig ik veel te denken, als ik eens niet slapen kan. Zo kom je op de gekste ideeën, die later goed bruikbaar blij ken. Ik zet mijn ideeën op pa pier en Adrie bekijkt dan meestal of het in de praktijk al lemaal te maken is. Soms zit ik er ook wel eens naast. Maar oefening baart kunst en slechts door schade en schan de word je wijs”. We lopen met vader Sam over het bedrijfsterrein en door de fa briekshallen. Hij raakt niet uitge praat over zijn onderneming, zijn werk, zijn ideeën. Zijn grote trots zijn enkele walsen, die gro te stalen pijpen uitbuigen, totdat er een platte lap staal van over blijft. ”Dat kan niemand in Ne derland”, zegt hij nog eens. Overigens kunnen van de staal platen weer nieuwe pijpen wor den gemaakt bij Van Gurp, bij voorbeeld met andere afmetin gen. Maar ook kunnen ronde pij pen vierkant gemaakt worden. Een bijzondere vorm van recyc ling dus. Maar voor vader Van Gurp is het allemaal nog niet genoeg: ”lk wil nog een nieuwe wals ontwer pen, die echt alles kan: walsen, strekken, zetten en profileren, op 4 meter lengte. Ik heb hem op tekening maar we moeten hem nog bouwen”. Zijn machines zijn ”z’n alles”. Hij spreekt er ook over alsof ze léven. ”lk kom uit een landbou wersgezin. Mijn vader had koei en. En die zei altijd: als je een kalfje goed verzorgt, komt dat er later altijd uit, als het een koe geworden is. Zo is het met ma chines ook. Als je ze zelf maakt, heb je er veel méér plezier van dan wanneer je ze panklaar koopt”. "Ik loop nu tegen de 60. Ik ben wat aan het afbouwen in de fabriek, zodat ik me helemaal kan gaan bezighouden met het bedenken van nieuwe mogelijk- vens zal het Engelse Mannen koor en het Zeeuws Mannen koor nog enkele nummers geza menlijk ten gehore brengen. Het is voor het eerst in de geschie- koor dat zij een Engels Mannen koor te gast hebben. Op 30 mei worden de Engelse gasten om 20.00 uur verwacht op de Grote Markt te Goes, vooraf gegaan door Jong Excelsior. Het Zeeuws Mannenkoor zal voor het Stadhuis het Engelse en Ne- i derlandse volkslied zingen en tevens zullen de Nationale vlag gen worden gehesen, daarna Afgedrukt op het beste papier en in de b jste chemicaliën ontwikkeld. I-Grote Markt 7, Goes, 01100-16159- Een ieder is tussen 10.00- en I denis van het Zeeuws Mannen- 12.00 uur van harte welkom voor alle vrijblijvende informatie. Zon dag 1 juni a.s. geven wij ons tra ditioneel 'Koffievoorjaarscon- cert’ in de Vroone. Er zullen nummers worden gebracht van o.a.: Matt, Clarke, Sparke, Waignein en John Miles De aanvang is 11.30 uur. De Vroo ne opent haar deuren om 11.00 uur. De toegang is gratis. Dus tot ziens zaterdag 31 mei en/of worden zij in het stadhuis ont- -1r.-vangen door pe Burgemeester van Goes, Mr W. Blanken. ZOMER BLOESES öypasseHde Bermudas en Rokken Voor een PERFEKT GEHEEL provincie daarmee bedoelt. Als daarmee gesuggereerd wordt, dat we voor bepaalde proble men ongebruikelijke oplossin gen verzinnen, dan kan dat klop pen. D’r ligt hier bijvoorbeeld een cementtanker achter het be drijf in de haven. Daar moeten we druktanks inbouwen. Die anderende normen en waarden. De onderwerpen (die met ge bruikmaking van verschillende methoden worden behandeld) zijn: "Christelijk geloven doe je niet op je eentje”, "Gehoor zaamheid en vrijheid, geweten en gezag van de kerk”, "Gewe tensvorming in een technologi sche wereld”, ”De invloed van vrije tijd op waarden en nor- men”, "Pastoraat door Jezus”, i halen in Country-Bar Haciënda. ’’Gezag van kerk en staat en on gehoorzaamheid”, "Pluriforme samenleving”, "Het joodse leer huis”, "Vrouwenemancipatie en kerk”. Een groep leerlingen van het l Buys Ballot College in Goes zal Op 30, 31 mei en 1 juni 1986 brengt het South Woodham Ferrers Mannenkoor een be zoek aan het Zeeuws Mannen koor te Goes. ONGEWAPEND maar BLOEDLINK ^7 Als het fout gaat, Dat staat in een vertrouwelijk port zouden de provincie Zee- rapport van het Economisch land en de gemeente Borsele in Technologisch Instituut voor de buidel willen tasten om een Zeeland (ETI) over het levens- groot deel van die verhuizing te werk van vader Sam van Gurp bekostigen. (58), de Machinefabriek Le- De directie van het bedrijf wacht wedorp. maar geduldig af. "Die verhui- Een buitenstaander bespeurt zing moet vóór de vakantie in or- een complimenterende onder toon in de kwalificaties van het Korenweg renoveren. D’r is al ETI, maar vader Van Gurp en zijn zoon Adrie (30) hebben zich ging gedaarj. Vernieuwing daar nogal opgewonden over die woordkeus. Immers, het gezin Van Gurp (vader, moeder en 15 goede ruimte en goede appara- kinderen) is in zijn geheel lid- tuur nodig”, zegt vader Van maat van de Gereformeerde Ge- Gurp. meente en in die strenggelovi- gén kringen is het woord ”onor- Geen gebaande thodox” niet bepaald een com pliment. Het klinkt daar als een vloek, een scheldwoord, dat je gebruikt voor iemand die afwijkt van de rechte leer. De opmerking, dat het bedrijf gica in, een onderneming op- ”in vele opzichten afwijkt van al- bouwde? (Want dat is in dit ver- le boekenwijsheden” is in band de betekenis van het Nieuwdorp/Lewedorp ook niet zo positief ontvangen. ”Er zijn bekenden, die die term in de krant hadden gelezen, en die dorp in de loop der jaren is gaan daaruit afleidden, dat wij in de doen voor de offshore- en boeken gerotzooid hadden, constructiee-industrie. Gewoon- Nou, dat gebeurt hier niet. Hand lijk worden in die branche pijpen op het hart”, aldus vader Sam *-•’-■-* van Gurp. Machinefabriek Lewedorp is in het nieuws, omdat een deel van het bedrijf (gevestigd aan de Ko- van buizen en pijpen. ”Een dat kan niemandd anders in Neder land”, zegt Adrie van Gurp, die samen met zijn vader de leiding van het bedrijf voert. "Bovendien doen we dat werk met machines, die we zélf heb ben ontworpen en gemaakt. We maken alles zelf: machines en gebouwen. Maar op een bijzon dere manier. We zoeken niet het materiaal bij de ontwerpen, maar we gaan eerst kijken, of er geschikt materiaal is dan gaan we tekenen en dan gaan we bouwen. In de omgekeerde volgorde dus. We zijn een self made bedrijf. Eigen baas, dus als het fout gaat, hoef je alleen maar op jezelf te foeteren. Nooit op een ander”. De belangrijkste pronkstukken Bij deze gelegenheid geven zij op 31 mei een concert in de Ned.Herv. Kerk te Kloetinge. Aanvang 20.00 uur. Dit koor staat onder leiding van Alan Arnot en verder werken I mee: Paula Pilling - Alt en aan re repetitie plaats. Tussen de pe piano: Clive Smith. Zij bren- I gen een gevarieerd programma op deze avond. Het Zeeuws Mannenkoor zingt op dit concert mulieren worden verkregen enz. ook nOg enkele nummers. Te- enz. Dit alles heeft mede tot doel nieuwe (jeugd)leden te interes seren voor de fanfare of de drumband van onze vereniging.

Bevelander | 1986 | | pagina 1