Met het oog op de toekomst Wij maken chemicaliën voor: ZEEUWSE BEROEPEN MANIFESTATIE 1986 Vier dagen beroepen kijken in Goes CHEMICALS BV ZEKERHEID TROEF Enkele bedrijven jen beroepen in kort bestek Hoechst i® Ml TOTAL ’’Hoéchst doet mee in Zeeland” i F van 29 januari - 1 februari 1986 in de Zeelandhallen aan de Fruitlaan 4 te Goes - Beroepenmanifestatie Zeeland, Goes als tiet om üw toekomst gaat. - Aluminium, geavanceerd constructiemateriaal voor talloze toepassingen OPLEIDING TOT PSYCHIATRISCH VERPLEEGKUNDIGE B]9[anifeMe aangroeiwerende verf voor schepen gewasbescherming in de landbouw kunststoffen (stabilisatoren, katalysatoren, etc.) glascoating T>eroepen JLJeeland bfi BEVELANDER Woensdag 29 januari 1986 De Schelde P.Z.Z. dieselolie, LP G., 7 PECHINEK Van Cittershaven-Europa weg, Postbus 70, 4380 AB Vlissingen, telefoon 01196-12850 1 Hoechst Holland N.V. vestiging Vlissingen Zeeuwse Beroepenmanifestatie in Zeelandhallen 3 ’’Ruim 900 medewerkers(sters) zorgen voor produktie en export van onze produkten en hulpstoffen naar meer dan 50 landen. Wij besteden per jaar ongeveer f 125 miljoen in Midden-Zeeland” Welke eisen er worden gesteld De minimum leeftijd om te solliciteren is 17 jaar en 7 maanden, de maximum leeftijd is 30 jaar. De opleiding die u minimaal genoten heeft is IN TAS (2 jarig), MAVO-4 of gelijk waardig. Pechiney Nederland N. V. Quarleshaven Postbus 49 4380 AA Vlissingen Wanneer de opleiding start In maart 1986 start het psychiatrisch ziekenhuis met een nieuwe groep leerling-verpleegkundigen. Hoe kunt u solliciteren Heeft u interesse, schrijf dan een sollicitatiebrief, onder vermelding van het vakaturenummer 8.837.85.29 linksboven op de enveloppe, naar Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland, Postbus 253, 4460 AR Goes, t.a.v. de dienst personeelszaken. Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland Hoechst Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland te Goes is een algemeen psychiatrisch ziekenhuis, waarin ruimte is om te werken volgens eigentijdse inzichten in de psychiatrische hulpverlening. Het ziekenhuis beschikt over 200 klinische behandelplaatsen, een polikliniek, 24 plaatsen voor deeltijdbehan deling en 16 plaatsen in een resocialisatieafdeling te Middelburg. Het aantal klinische behandelplaatsen zal in de nabije toekomst worden uitgebreid tot 260, terwijl de oprichting van een resocialisatieafdeling en een afdeling voor deeltijdbehandeling in Terneuzen wordt voorbe reid. In het ziekenhuis zijn ongeveer 250 personeelsleden werkzaam. ’n Bestaan in de bouw? M T TOTAL Raffinaderij Nederland N V. is een Nederlandse vestiging van één der grote internationale oliemaatschappijen. Van oliewinning tot produkt-ontwikkeling, van raffinage tot distri butie, van technische begeleiding tot commerciële en publicitaire ondersteuning Zo werkt TOTAL energiek aarj^optimale produkten met een optimale service. TOTALvervaardigtvoorubenzineSjX^ verwarmingsbrandstoffen, stook-^y oliën en speciale produkten. Total Wat gaat u verdienen Deze inservice-opleiding begint met een introduktie- periode van 8 weken. Na de introduktieperiode ver dient u als le jaars leerlingverpleegkundige een salaris van 1.232,— bruto per maand. Bent u 23 jaar of ouder dan is het minimumloon 1.987,70 bruto per maand van toepassing. Deze salarissen zijn exclusief een toeslag voor onregelmatige diensten. 5 - be- 1 1 t 1 ■'I -■ olie. De bouw heeft aan gemid deld 100 man gedurende 3 jaar werk verschaft. Deze hydrocrac- ker wordt binnenkort in bedrijf gesteld. Het aantal werknemers naam als gevolg hiervantoe tot 340, waarvan 200 man in een volcontinue 4/5 ploegendienst lopen. De beroepenmanifestatie in de Zeelandhallen duurt tot en met zaterdag a.s. Woensdag, don derdag en vrijdag kunnen scho len overdag een kijkje nemen. Donderdagavond zijn overige belangstellenden tussen vijf en negen uur welkom, terwijl za terdag tussen negen en vijf de beroepenmanifestatie ook voor iedereen te bezoeken is. Op de beroepenmanifestatie wordt voor uiteenlopende oplei- dingsniveau’s een groot scala van beroepen getoond in onder meer de volgende sectoren: - electrotechnische-en electro- nicaberoepen - installatietechnische roepen - motorvoertuigtechnische be roepen - metaalbewerkende beroepen - grafische beroepen - bouw- en afwerkingsberoepen - nautische beroepen - chemische, procestechnische en laboratoriumberoepen - agrarische beroepen - consumptieve beroepen - verzorgende beroepen - handels-, administratieve- en toeristische beroepen - geüniformeerde beroepen - vliegtuigbouwtechnische be roepen TOTAL Raffinaderij Nederland N V. Postbus 210 4380 AE VLISSINGEN Telefoon 01196-13000 Op de Beroepenmanifestatie te Goes zal ook de Kon. Maatschap pij ”De Schelde” van de partij zijn. De KMS biedt in Zeeland werk aan zo’n 3850 mensen en heeft, naast de vestiging in Vlis singen, onder meer een dochter in de vorm van de Apparaten- en Ketelfabriek AKF te Goes. Scheepsbouw, scheepsreparatie, apparaten en machinebouw ma ken deel uit van de activiteiten van het concern, dat de laatste ja- ren nogal in het nieuws was. De KMS begon in de vorige eeuw (1875) met 19 werknemers en de eerste order omvatte de bouw van een houten zeilsloep. Inmid dels werden er 365 schepen ge bouwd, waaronder marinesche pen, waarvan er onlangs nog en kele werden afgeleverd. Maar naast scheepsbouw is de KMS zich in toenemende mate gaan toeleggen op andere industriële sectoren, hetgeen bij velen ei genlijk weinig bekend is. Zo lever de men aluminium vliesgevels voor grote bouwprojecten, meu bels, componenten voor pantser voertuigen, gietwerk voor com pressoren, water- en wegen bouw, matrijzen voor de electro- nische industrie, offshore- plat forms, pijpleidingen, onderhoud en reparatie van chemische be drijven enz. Alles bijeen een in teressant bedrijf, dat komende dagen in Goes wat meer van zich laat zien. nieuw omvangrijk energie besparing project begint, waar voor ongeveer 20 miljoen gulden zal worden geïnvesteerd. Het aantal personeelsleden van de Vlissingse vestiging van Hoechst Holland is in 1985 met enkele tientallen toegenomen. Er werken nu 951 personeelsleden. Naast deze directe werkgelegen heid zorgt het bedrijf ook nog eens voor ongeveer 600 indirec te arbeidsplaatsen. De Beroepenmanifestatie zal ou deren ongetwijfeld ihteresseren, maar is op de eerste plaats af gestemd op de studerende jeugd. Jeugd die keuzes moet gaan maken. Bij studie- en beroepskeuze gaat het niet om los van elkaar staan de beslissingsmomenten maar om een proces waarin naar keuze-momenten wordt toege groeid. Een beroepenmanifesta- tié is een van de middelen om dit proces te ondersteunen. Daarom leidt zo’n manifestatie niet rechtstreeks tot keuzes, maar is het een startpunt voor de beeld vorming over beroepen. De deel- Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland te Kloetinge bij Goes is een algemeen psychiatrisch zie kenhuis, waarin ruimte is om te werken volgens eigentijdse in zichten in de psychiatrische hulp verlening. Het ziekenhuis be schikt over 200 klinische behan- delplaatsen, een polikliniek, 24 plaatsen voor deeltijdbehande- ling en 16 plaatsen in een resocialisatie-afdeling te Mid delburg. Het aantal klinische behandel- plaatsen zal in de nabije toe komst worden uitgebreid tot 260, terwijl de oprichting van een resocialisatieafdeling en een af deling voor deeltijdbehandeling in Terneuzen wordt voorbereid. In het ziekenhuis zijn ongeveer 250 personeelsleden werkzaam. Het P.Z.Z. dat als volledig nieuw ziekenhuis vanaf 1981 een inservice-opleiding heeft, die de eerste jaren in het algemeen psy chiatrisch ziekenhuis ’’Vrede rust” werd gegeven en vanaf 1982 door de School voor Ver pleegkundigen te Goes, wijt wer- De Zeeuwse Beroepenmanifesta tie wordt al weer voor de derde maal gehouden. Het motto luidt: ’’Kijk op beroepen”. De organisa tie van de beroepenbeurs is in handen van de SKOA, ofwel het Samenwerkingsverband voor keuzebegeleiding en onderwijs- arbeidscontacten. Onderwijs, bedrijfsleven en over heid en Zeeland ondersteunen de manifestatie in ruime mate. Er wordt een breed scala aan beroe pen getoond. Het SKOA wil de af stand tussen onderwijs en be drijfsleven verkleinen. De contac ten tussen onderwijs en be drijfsleven poogt men te verste vigen. Er wordt donderdag, mor gen, zowel in de Zeelandhallen als in het Maritiem ’’Hotel Britan nia” te Vlissingen een symposi um belegd. Het thema daarvan 1 luidt: ”De ontwikkelingen in be- drijfsleven en arbeidsmarkt in re- 1 latie tot beroepsopleidingen”. Kort gezegd: Hoe kunnen be drijfsleven en onderwijs op elkaar worden afgestemd?” M&r Oost is het bedrijf M T Chemi cals gevestigd. Bij veel mensen in de regio staat dit bedrijf nog bekend als ”De Billiton”. In de opzet van het bedrijf is echter de laatste jaren veel veranderd. Er werkt een kleine 190 mensen en de verwachtingen zijn dat er in de toekomst verdere groeimogelijk heden zijn. Reden voor het bedrijf om zich in het nieuwe gezicht te presenteren op de beroepenma nifestatie. Het bedrijf houdt zich onder meer bezig met glascoa ting, met het produceren van ge- wasbeschermingmiddelen en al lerhande materialen ter bescher ming van metalen, glas e.d. Kor tom: een zeer veelzijdig en boei end bedrijf, dat véél meer te be tekenen heeft dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Wat er bij M T zoal gebeurt, wil men op de beroepenmanifestatie tonen. Een andere belangrijke industrie voor Zeeland is Hoechst, even eens te vinden aan de Van Cit tershaven in Vlissingen-Oost. Hoechst Holland N.V., een doch ter van het Duitse concern Hoechst A.G. met hoofdvestiging in Frankfurt, heeft een Hoofdkan toor in Amsterdam, waar de ver koopafdelingen en de centrale diensten zijn gevestigd. Voorts zijn er produktievestigingen in Weert en Vlissingen. In het in Vlissingen-Oost gevestigde be drijf werd in 1968 begonnen met de produktie van fosfor en fosfor- produkten. In 1972 werd de DMT-fabriek op gestart. D.M.T. is een grondstof voor polyesters. Sinds 1980 fabri ceert Hoechst in Vlissingen ook Alkaansulfonaat, een werkzaam bestanddeel voor vloeibare was en schuurmiddelen. De produk ten van de Vlissingse vestiging van Hoechst Holland worden naar meer dan vijftig landen over de gehele wereld geexporteerd. Het bedrijf is de laatste jaren vooral in de belangstelling geko men door de succesvolle energiebesparings-activiteiten. De daarmee geboekte resultaten waren zodanig dat het Ministerie van Economische Zaken in 1984 besloot de energiesbespa- ringstrofee aan Hoechst Vlissin gen toe te kennen. Onlangs werd bekend gemaakt dat het bedrijf binnenkort met een vingsproblematiek enerzijds aan het ongunstige beeld van de ve le ontslagen pas afgestudeerde verpleegkundigen in de intramu rale gezondheidszorg, anderzijds is het uitbouwen van het aantal dagopleidingen voor verpleeg kundigen (HBO-V en MBO-VP) hierin van belang. Bovendien speelt de onbekendheid met de opleiding en het werk een rol. Het P.Z.Z. wijkt met betrekking tot de ontslagen van pasgediplomeer den in gunstige zin af van het lan delijk beeld: tot op heden is nog geen enkele pas afgestudeerde verpleegkundige met gedwongen ontslag gegaan. Twee faktoren spelen hierbij een rol: a. de per soneelsformatie is parallel aan het patientenbestand geleidelijk ingevuld en b. in het gevoerde personeelsbeleid worden de vrij komende funkties als gevolg van natuurlijk verloop vakant gehou den tot er een groep leerlingen af studeert. Ook voor de toekomst ziet het er voor pas afgestudeer den van het P.Z.Z. zonnig uit, om dat in de nabije toekomst het aan tal klinische behandelplaatsen nog toeneemt en de oprichting van een resocialisatieafdeling ge- kombineerd met een afdeling voor deeltijdbehandeling in Ter neuzen wordt voorbereid. Daar naast wordt de arbeidsmarkt voor pas afgestudeerde verpleegkun digen gunstig beïinvloed door het te verwachten tekort aan ver pleegkundigen vanaf 1987, 2000 per jaar landelijk niveau. Al met al een reden te meer om een baan te kiezen in de gezond heidszorg en in het bijzonder in het P.Z.Z. De economische situatie in de bouwnijverheid is de laatste jaren verre van rooskleurig, waardoor de werkgelegenheid drastisch is afgenomen. Uiteraard had deze ontwikkeling ook z’n invloed op Vandaag, woensdag, is in Goes de Zeeuwse Beroepenma nifestatie geopend. Deze duurt tot en met zaterdag a.s. In de Zeelandhallen presenteert zich het Zeeuwse bedrijfsle ven, terwijl er ook ondernemingen uit overig Zuidwest- Nederland aan de manifestatie deelnemen. Scholieren wor den in de komende dagen in de gelegenheid gesteld om een kijkje te nemen bij het bedrijfsleven. Men wil leerlin gen van basis- en overige scholen laten zien wat er aan beroepsmogelijkheden zijn. Een kijkje in de keuken van het bedrijfsleven dus. nemer aan de manifestatie krijgt een zo natuurgetrouw mogelijk beeld van werkzaamheden die in diverse beroepen en functies worden verricht. De beroepenmanifestatie richt zich tot de volgende groepen: 5e en 6e klas basis- en speci aal onderwijs eerste fase voortgezet onder wijs (LBO, MAVO, HAVO EN VWO) schakel- en orientatiegroepen KMBO en vormingswerk jeugdige werklozen deelnemers Centrum Beroep soefening en Beroepso- rientatie ouders c.q. verzorgers van ge noemde groepen de vakopleiding van jongeren in de bouw. Steeds minder bedrij ven waren bereid of in staat jon geren op te leiden. Grootste strui kelblok om tot de opleiding van jongeren over te gaan, bleek de lange duur (twee jaar) van de leer-/arbeidsovereenkomst. Er is bijna geen bedrijf dat zekerheid heeft of er twee jaar werk is voor leerlingen. Dit betekende dat er veel te wei nig leerlingen voor de bouwbe- roepen werden opgeleid. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf, dit is het leerlingstelsel van de bouwberoepen, heeft zich gerealiseerd dat deze conjuctuur- gevoeligheid sterk belemmer- dend werkt op de vakopleiding van jongeren. Men heeft in 1983 het plan ’Vakopleiding op Middel lange Termijn’ geformuleerd. Dit plan beoogt binnen de hoofdlij nen van het huidige leerlingwe zen de vakopleiding zodanig te verbeteren dat de conjunctuurge voeligheid tot een minimum wordt beperkt en dat de jongeren de ga rantie krijgen dat zij hun eerste (primaire) opleiding zonder meer kunnen afmaken. Eén van de belangrijkste elemen ten uit het nieuwe beleidsplan is het tot stand brengen van samen werkingsverbanden tussen aan nemingsbedrijven in de regio. De gedachte hierachter is dat waar eén aannemer moeilijk een oplei ding van twee jaar kan garande ren, een groep van aannemers dat gezamenlijk wel kan. In Zeeland is inmiddels ook een samenwerkingsverband tot stand gekomen, met werkplaatsen in Vlissingen en Terneuzen. De samenwerkingsverbanden er kennen als grondslag het be leidsplan ’Vakopleiding op Mid dellange Termijn’. Het samen werkingsverband heeft als belan grijkste doelstellingen de be drijfstak te voorzien van voldoen de goed opgeleide vakmensen om in de toekomstige behoeften te kunnen voorzien, alsmede de opleiding van de leerlingen te ga randeren gedurende de totale duur van de primaire opleiding (gemiddeld twee jaar). Voluit heet het, Stichting Samenwerkings verband Praktijkopleiding Bouw Zeeland (roepnaam is BOZ, Bouw opleiding Zeeland) Aan de Europaweg te Vlissingen- (rA Op de Zeeuwse Beroepenmanifestatie zullen verscheidene bedrijven .en instellingen laten zien welke beroepsmogelijkheden ze hebben te ^bieden. En natuurlijk is het aardig om te weten wat een bedrijf doet. Vandaar dat we, vooruitlopend op de manifestatie in de Zeelandhal- 'Jen, al enkele bedrijven en instellingen in een bescheiden schijnwer- sper willen zetten. TOTAL Raffinaderij Nederland N.V., gevestigd op het industrie- terrein Vlissingen-Oost is een J dochteronderneming van TOTAL J Compagnie Franqaise des Pétro- les en The Dow Chemical Com pany. TOTAL Raffinaderij Neder- land N.V. is in 1973 begonnen j met het verwerken van ruwe olie, j De verwerkingscapaciteit van de raffinaderij bedraagt 6,5 miljoen J ton ruwe olie per jaar. Ook bezit de onderneming een ontzwave- j lingsfabriek, die ongeveer 10.000 5 ton zwavel per jaar aan de eind- produkten onttrekt. De ruwe olie- aanvoer geschiedt door een 137 km. lange pijpleiding (met een di- ameter van 60 cm) vanaf de J Maasvlakte Olie Terminal in Rot- terdam. Tankers met een laadca- paciteit tot 300.000 ton kunnen J daar worden gelost. I De investering voor de raffinaderij bedroeg destijds 400 miljoen gulden. Er waren 250 werkne- mers, waarvan het grootste deel in continu-dienst werkt. Hiernaast werken er vrijwel permanent nog een 80-tal mensen in dienst van aannemers. Om de waarde van de eindpro- i dükten te maximaliseren is in i 1983 besloten een hydrocracker te bouwen ter waarde van onge- j veer 3/4 miljard gulden, die stook- olie (ongeveer 40% van het eind- 1 produktenvolume) gedeeltelijk omzet in meer waardevolle, lich- j tere fracties zoals nafta en gas- IBBKaaazasaaga 4 f

Bevelander | 1986 | | pagina 29