Midden-Zeeland biedt staalkaart „TER WELLE" Vlissingen biedt zee(vis)vaarders een goede start van onderwijsmogelijkheden Onderwijs en Kursussen voor volwassenen Leerling A- verpleegkun- dige in de Oosterschel- de zieken- HET DELTA COLLEGE IN MIDDELBURG j)E BEVELANDER Woensdag 29 januari 1986 bij huis worden gegeven. ZACG Opleidingsmogelijkheden voor jongens en meisjes L.H.N.O.: a. L.E.A.O.: b. c. II MIDDELBAAR BEROEPSONDERWIJS M.B.O. a. b. a Scholengemeenschap voor LB.O. - (L.H.N.O. - L.E.A.O - I.H.N.O.) - M.H.N.O. - M.D.G.O. Mogelijkheden van de Mavo Buys Ballot College Chr. Scholengemeenschap voor Beroepsonderwijs Bessestraat 4, 4462 CM Goes Tel. 01100-28370 Het LBO is zó! Schoonheids- verzorging De Vakschool textielverwerkende beroepen verzorgende beroepen vrije afstudeerrichting kantoorpraktijk verkooppraktijk (stage in klas 4) Toelating voor beide afdelingen: voor klas 1: groep 8 basisschool hebben doorlopen voor klas 2: 1 of 2 jaar voortgezet onderwijs hebben doorlopen voor klas 3: (keuze zie onder a en b) 2 jaar voortgezet onderwijs hebben doorlopen V.Z. (verzorging) aanmelding voor 1 maart 1986 in het werkveld van de kraamverzorging de gezinsverzorging de bejaardenverzorging de lich. gehandicaptenverzorging Duur: 3 jaar waarvan een gedeelte stage. Toelating 1. Diploma L.B.O. met minimaal 2 vakken op C-niwau waaronder Nederlands 2. Diploma M.A.V.O. op C- of D-niveau 3. Een bewijs van overgang naar klas 4 H.A.V.O. of V.W.O. I.N.T.A.S. (interim algemene schakelopleiding) 2 jarige opleiding, waarbinnen een halfjaar stage. Deze opleiding is bestemd voor jongelui die zich willen voorbereiden op een beroep in de gezondheidszorg of welzijnssector. Éénjarige opleiding zonder stage is mogelijk in overleg met de school. Toelating 1. Diploma L.B.O. met minimaal 2 vakken op C-niveau, waarvan 1 theoretisch vak 2. M.A.V.O.-C of M.AVO.-D-diploma 3. Een bewijs van overgang naar klas 4 H.A.V.O. of V.W.O. A.G. (assistenten in de gezondheidszorg) aanmelding voor 1 maart 1986 apothekersassistent doktersassistent tandartsassistent Duur: 3 jaar waarvan een gedeelte stage. Toelating: 1. het diploma L.B.O. mits examen is afgelegd volgens C-programma in Nederlandse taal en twee andere vakken, waarvan één van de vakken moet zijn gekozen uit wiskunde, natuurkunde, scheikunde, kennis der natuur, biologie, gezondheidskunde, huishoudkunde en ten minste volgens B- programma in de overige drie examenvakken; 2. het diploma M.A.V.O., mits examen is afgelegd in één van de vakken natuurkunde, biologie, wiskunde, scheikunde; 3. een bewijs dat betrokkene de eerste drie leerjaren van een school voor V.W.O. of voor H.A.V.O. met gunstig gevolg heeft doorlopen. I.H.N.O.-INDIVIDUEEL HUISHOUD- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS (4-jarige opleiding). Speciaal geschikt voor meisjes en jongens die door verschillende omstandigheden individuele begeleiding nodig hebben. Toelatingen: 1e leerjaar: 8 jaar basisonderwijs, groep 7 hebben doorlopen 2e leerjaar: 1e leerjaar Ihno of ihno 3e leerjaar: 2e leerjaar Ihno of ihno 4e leerjaar: 3e leerjaar Ihno of ihno Afspraken voor rondleiding of informatie over: niveaus, begeleiding, afdelingen of informatica na telefonisch overleg altijd mogelijk. OPGAVE VOOR LEERLINGEN Dagelijks aan de school van 09.00 uur v.m. tot 17.00 uur n.m. of telefonisch 01100-28370. Na schooltijd 01100-13002 of 01193-286 of 01100-31641 of 01103-1888 of 01100-28194 Aanvraagformulieren voor studie- en reiskostenvergoeding worden door de school verstrekt. j Van oudsher heeft Midden-Zeeland een scala aan onder wijsmogelijkheden te bieden. In dit nummer van De Beve lander presenteren tal van onderwijsinstellingen zich mid dels advertenties. Daarin wordt in kort bestek aangegeven welke opleidingsmogelijkheden de verschillende scholen en instituten hebben te bieden. Pagina’s vol informatie dus. En ze kunnen helpen bij het doen van een goede on- derwijskeuze. Veel scholen houden er de gewoonte op na om in deze tijd van het jaar open dagen te houden. Die ge ven een indruk van de mogelijkheden die de leerlingen en studenten er hebben. Hieronder willen we een klein por tret schetsen van enkele van de vele opleidingen die er kort I LAGER BEROEPSONDERWIJS L.B.O. 4-jarige opleiding Middelbare Agrarische School Goes i SCHOLEN INFO 1986 (Leerling)verpleegkundige is een beroep waarbij tijdens de opleiding al intensief en per- Deze opleiding bereidt de leerling voor pp kaderfuncties in de com- verpleegkundige is de laatste ja- ren erg veranderd. Het is al lang niet meer zo dat de verpleegkun dige het verlengstuk is van de arts. Het beroep verandert nu ook nog voortdurend. Een verande ring die tot uiting komt in een heid voor een specifiek deel van de patiëntenzorg. gen een aantal cursussen. Wie daarover wat meer wil weten, kan trouwens folders daarover aan vragen bij het M.L "De Ruyter". Het gaat om de volgende moge lijkheden: HBO - maritiem officier hoofdrich ting navigatie maritiem officier hoofdinrichting scheepswerktuigkunde Goes. De school geeft onderwijs als voorbereiding op het onderne merschap in de landbouw en leidt tevens op voor diverse functies die met land- en tuinbouw te ma ken hebben. Genoemde Agrari sche School heeft een driejarige opleiding, die de weg vrijmaakt om diverse vormen van Hoger Agrarisch Onderwijs te gaan vol gen, alsmede kaderkursussen. Te denken valt daarbij aan spe cialisaties op gebied van bijvoor beeld rundvee-, varkens- en pluimveehouderij. De school in Goes wil de leerlingen een zo groot mogelijke algemene vor ming meegeven. En dat is van groot belang in een tijd van gro te en snelle veranderingen, zowel technisch als economisch ge zien. Er zijn aan de Rijks Middel bare Agrarische School twee richtingen: een 3-jarige leergang MAS -A. en een 2-jarige leergang MAS-B. Overigens is de laatste opleiding een afgeronde en kan er niet mee verder worden gestu deerd. Dat is wel met de driejari ge A-opleiding het geval. Sinds het midden van de zeventigerja ren heeft de Middelbare Agrari sche School te Goes de afdeling Tuinbouw, (fruit- en groenteteelt) wegens te weinig belangstelling moeten laten vervallen. Doch de 3e jaarsleerlingen krijgen de ge legenheid om bijvoorbeeld het vak veehouderij te laten vervallen en alsnog gedurende zes uren per week fruitteeltlessen te krij gen. Oud-leerlingen zijn niet al leen zelfstandig ondernemers ge worden of verder gaan studeren. Veel van ben zitten bij Landbou worganisaties, zijn in de ontwik kelingshulp terechtgekomen, bij haventechnoloog radio-officier/HTS electrotechniek MBO - stuurman-werktuigkundige zeevisvaart (SW-5) LBO - stuurman-werktuigkundige zeevisvaart (SW-6) Door het samengaan van het Christelijk Lyceum en de De Ca- sembrootmavo te Goes is de nieuwe Christelijke Scholenge meenschap Buys Ballot College ontstaan. Deze is gevestigd aan de Bergweg en de Beukenstraat in Goes en de scholengemeen schap biedt mogelijkheden tot het volgen van Mavo, Havo en VWO. Elders in dit nummer van de Be velander kunt u lezen welke mo gelijkheden het Mavo-onderwijs in onze regio heeft te bieden en ook de Buys Ballot scholenge meenschap leidt op voor Mavo C en D. Genoemd College biedt met de Havo de mogelijkheid om over te stappen naar de 5e klas van het VWO en deze laatste onderwijs- richting maakt verdere studie mo gelijk aan universiteit of hoge school. Het vakkenpakket van het VWO is groot en we treffen er nog Latijn en Grieks in aan. Overi gens heeft genoemd College een uitstekend computerpracticum tot zijn beschikking gekregen en ook in de lagere klassen wordt daar middels projectonderwijs al nader kennis mee gemaakt. toekomst. Alle L.B.O. scholen op Zuid- Bevoland doen dan ook een drin gend beroep op de leerlingen, die de basisschool gaan verlaten en ook op hun ouders: Win eerst (een) goede informatie in naar de mogelijkheden die het L.B.O. biedt. bare Laboratonumschool en cur sussen voor vervolgonderwijs. Er zijn in onze regio meerdere instellingen die zich bezighouden met het opzetten van kursussen en lessen voor volwassenen. Dat kan zowel overdag als 's avonds. In dat verband wijzen we op het Regionaal Educatief Centrum. Dat centrum (afgekort REC) is gevestigd aan de Zusterstraat in Goes. Het biedt de mogelijkhe den tot het volgen van lessen aan de open school. Er is een scha- kelcursus en voor degenen die in het dagelijkse leven problemen hebben met schrijven en lezen, is er bovendien een speciale kur- sus. De Open School behandelt allerlei actuele aangelegenheden, er worden lessen gegeven in Nederlands, rekenen en Engels en Een belangrijke onderwijsvorm in ons land is het Lager Beroeps Onderwijs, ofwel afgekort: LBO. In april zullen alle LBO-scholen in Nederland zich presenteren tij dens een grote manifestatie in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Het motto daarvan is: ”Zó is 't LBO in Nederland”. Ook op de Bevelanden zijn ver schillende scholen voor Lager Beroepsonderwijs. We noemen in dat verband de Chr. Scholen gemeenschap "Ter Welle”, de s.g. ’iGroot Stelle” (beide te Goes), de al eerder genoemde ’’Groene School” te Kapelle en de Prinses Beatrixschool te Krui- ningen. Vooruitlopend op de lan delijke manifestatie willen de Be- velandse scholen nü al een in druk geven van de vele mogelijk heden die ze hebben te bieden. Het LBO wil daarmee laten zien: - dat het springlevend is - dat het energiek aan het werk is - dat het beschouwd moet wor den, als een onderwijskundig geheel met veel keuzemoge lijkheden - dat het een veelzijdige funktie heeft; Enerzijds verzorgt het basis vorming. Anderzijds verzorgt het be roepsvoorbereiding. Het bereidt voor op de ar beidsmarkt, maar biedt ook de mogelijkheid tot doorstroming naar het vervolgonderwijs. Wat betekenen al deze mooie woorden naar de ouders van de leerlingen toe? De mensen, werk zaam binnen het L.B.O., willen la ten zien, dat L.B.O. een volwaar dige vorm van onderwijs is, die aan duizenden jongens en meis jes veel mogelijkheden biedt. De meeste ouders zijn er nog niet van doordrongen, dat via het L.B.O. hun kinderen - mits zij op C of D niveau examen hebben gedaan - evenveel kansen heb ben in het Middelbaar Beroeps Onderwijs als Mavo leerlingen. De C- en D niveau’s voor Mavo en L.B.O. zijn gelijkgeschakeld. Binnen het L.B.O. wordt naast de theoretische vakken ook veel aandacht besteed aan beroeps gerichte vakken welke een welko me onderbreking zijn van de theorie. Het is zelfs zo, dat circa 80% van de gediplomeerde leerlingen doorstroomt naar het vervolgon derwijs. Op de arbeidsmarkt is de vraag naar gediplomeerde L.B.O.-ers groter dan het aanbod. Duizenden jongens en meisjes gaan dagelijks met plezier naar het L.B.O. Een moderne school, die niet meer te verqeliiken is met de vroegere Ambachtsschool, Landbouwschool en Huishoud school. Jongens en meisjes gaan nu samen naar hetzelfde L.B.O. en werken daar aan beider steeds grotere verantwoordelijk- op kursus De Laboratoriumscnooi leidt op tot laboratoriummedewerker op hoger en middelbaar nivo, zowel voor chemisch, medisch als mi crobiologische laboratoria. De opleiding duurt 4 jaar, waarvan de eerste drie jaar theorie en het laatste jaar stage in meerdere be- drijven/instellingen. De opleiding tot milieudeskundige is gericht op bijscholing op milieugebied (che mie - biologie - ecologie en recht) van hoger opgeleiden uit de in dustrie en de rijksdiensten. Van ontslagen na diplomering zo als vroeger wel in de pers viel te lezen, is in ons ziekenhuis nooit sprake geweest. Voor de toe komst wordt landelijk zelfs een te kort aan verpleegkundigen voor zien. Naast een baan als ver pleegkundige komen er regelma tig funkties vrij die het mogelijk maken een specialistische vervol- gopleiding te volgen, zoals^ cle ^oorCj. en Zuid-Beveland opgezet door de Stichting Bevordering Onderwijs Volwassenen. De lessen worden veelal gegeven aan het Chr. Lyceum aan de Bergweg te Goes en regelmatig worden kinderaantekening of de aanteke ningen voor intensieve zorg of i(s_t vi(( ^y^u,,, haemod^alyse.^Het^beroep^an ^ursussen /n pn blad middels advertenties aangekondigd. Zo is onlangs de kursus schoonheidsverzorging van start gegaan. waterschappen, in de land- schapsveeverzorging, recreatie enz. Een veelheid aan mogelijk heden dus met deze ’’groene” opleiding. Hierop aansluitend kunnen we melding maken van een andere erg in trek zijnde ’’groene” school. Het gaat om dé Groene School. En deze is in Kapelle te vinden. In De Bevelander gingen we enkele weken geleden al uit voerig in op het programma dat deze Groene School heeft te bie den. De school heeft een afdeling Lager Agrarisch Onderwijs, waar de leerlingen algemene vorming krijgen, gericht op land- en tuin bouw Het vakkenpakket is ge varieerd en is zowel theoretisch als praktijkgericht. Jongens en meisjes die van de basisschool komen en zich interesseren voor alles wat groeit en bloeit en bo vendien graag met hun handen werken, hebben er een geschik te opleiding. De eerste twee jaren zijn brugjaren, daarna krijgen za ken als plantenteelt, het houden van dieren, aanleg en onderhoud van tuinen vooral aandacht. Het diploma geeft toegang tot de Middelbare Land- en Tuinbouw school, tot Vakscholen, Middel- Aan de J.P. Coenstraat te Goes staat de Vakschool. Deze school leidt - zoals de naam al aangeeft - op voor een specifieke beroeps richting. In dat verband is er een Opleiding Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorgonderwijs, Ander Mid delbaar Beroepsonderwijs en er is een BBO-afdeling aan de Vak school. Binnen de MDGO-opleiding kan men aan de Goese school wor den opgeleid voor beroepen als soonlijk met patiënten wordt merciële, administratieve, sekre- omgegaan. tariële en bestuurlijke sektor. - pen voor het bekleden van een lei dinggevende functie in de maat schappij. Naast genoemde opleidingen or- derwijs ligt in handen van een staf ganiseert het instituut in Vlissin- van 80 docenten. Voorts verle nen meer dan 20 personeelsleden hun medewerking. Naast een aantal leslokalen beschikt het in stituut over laboratoria voor na tuurkunde, scheikunde, elelectro- nica, elektrotechniek, computer- kunde en meet- en regeltechniek, een talenprakticum, radarsimula- tor. werkplaatsgebouw met ma gen en begeleiden van patiënten goed mogelijk. Na voltooien van de opleiding volgt plaatsing als verpleegkundig op een van de diploma geeft vestigingsbe- .verpleegafdelingeji. voegdheid voor nagenoeg alle detailhandelsbranches (±40). Het M.M.O.-BD (branchediffe- rentiatie) bereidt de leerling voor op het zelfstandig ondernemer schap en andere functies in een bepaalde branche van de detail handel, te weten, levensmiddelen en kleding. Het is een diepte- opleiding met veel praktische vorming. Alle opleidingen aan het Delta- College hebben relaties met het bedrijfsleven, overheidsinstellin gen en alle overige organisaties waar de leerlingen te werk gesteld kunnen worden en waar bij tijdens de opleidin stage gelo pen wordt. Wellicht is dat mede de oorzaak dat het vinden van werk voor gediplomeerden van het Delta-College geen groot pro bleem is. Een vijfde, zeer gewenste, oplei ding zal aan de bestaande vier worden toegevoegd, nl. het Mid delbaar Horeca Onderwijs (M.H.O.). Momenteel wordt hard gewerkt deze opleiding spoedig te realiseren, hopelijk in 1987. Deze opleiding zal creatieve on dernemers in de sektor recreatie, toerisme en horeca moeten leve ren, passend in het toekomstbe- leid van onze provincie. Tijdens de ’’Open Dagen” op 5 en 6 februari is de school voor al le belangstellenden open van 13.00-21.00 uur. U vindt daar het Delta-College in bedrijf. Velen staan klaar om U al le gewenste informatie te geven en nieuwe leerlingen kunnen wor den ingeschreven. Zij zijn dan ze ker van een plaats in de cursus 1986-1987. Daar de Mavo-school tot de ca tegorie algemeen voortgezet onderwijs behoort, leidt de school niet op voor een be paald beroep en kan ze even min als een school voor eind onderwijs worden beschouwd. Het Mavo-diploma geeft echter zonder toelatingsexamen toe gang tot het Middelbaar Be roeps Onderwijs (M.B.O.). Onder dit M.B.O. ressorteren o.a. de M.T.S., M.E.A.O., het M.M.O., het Middelbaar Nau tisch Onderwijs, de Middelba re Laboratoriumschool, het Middelbaar Agrarisch Onder wijs en het kort M.B.O. Toelating tot een bepaalde school voor M.B.O. is wel af hankelijk van de vakken die in het examenpakket zijn op genomen. Veel leerlingen met een Mavo- diploma studeren verder aan een school voor Havo, (lande lijk: 45%). Het Mavo-diploma geeft echter niet automatisch toelating tot de vierde klas van dit schooltype. Het niveau be haald op het Mavo-examen, als mede een gunstig advies van de afleverende school zijn be langrijke factoren voor deze toelating. Tevens bestaan er mogelijkhe den van bedrijfs- en vakoplei ding te volgen bij politie, defen sie of in de gezinszorg. Na een eerste theoretische oplei- De vierde en voorlopig laatste ding^ van 30 weken ^de zg« opleiding is het M.M.O. (Middelbaar Mid- denstandsonderwijs), voor de handel. Een middelbare ondernemero- pleiding, die evenals het M.E.A.O., 3 leerjaren telt. Men kan op het Delta-College twee M.M.O.-opleidingen volgen nl. het M.M.O.-C met als doel het opleiden tot het uitoefenen van middenkaderfuncties in de han del en dienstverlenende sektor en het voorbereiden op het College voor de opleiding. M.E.A.O. (Middelbaar Econo misch i Administratief On- derwijs). ZACG: deze letters staan voor Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg. Dit instituut ;is in Goes gevestigd en heeft twee afdelingen: een laboratori- 'umschool en een opleiding HBO- yerpleegkunde. Het hoofdge bouw staat aan de Rommerswa- 'lestraat 1 te Goes. .'Naast de dagopleidingen HBO-V, HLO, MLO en KMLO verzorgt de akademie een aantal part-time opleidingen. De HBO-V leidt op „tot verpleegkundige voor alle vel- ;den van de gezondheidszorg, zo wel intra- als extramuraal (zieken huizen, psychiatrische inrichtin gen, verpleeghuizen, zwakzinni genzorg instituten, maatschappe lijke gezondheid). De opleiding duurt 4 jaar, waarvan de eerste twee jaar theorie en de laatste twee jaar praktijk. Er wordt stage gelopen in alle velden van de ge zondheidszorg. ;De praktijkopleiderscursus leidt op tot bijscholing van praktijk- en werkbegeleiders. 4 Een andere instelling die zich bezighoudt met onderwijs aan vol wassenen is de ZDASG. (Zeeuwse dag- en avondscholengemeen schap). Deze is eveneens in Goes te vinden en wel aan de J.D. van Mellestraat 61. Dit instituut heeft een school voor volwasse nen (vanaf 16 jaar) en tevens een opleiding voor beroepsonder wijs, alsmde een opleiding MEAO (Middelbaar Economisch en Ad ministratief Onderwijs). Er worden zowel overdag als 's avonds lessen gegeven en men kan een compleet vakkenpakket nemen, ofwel per vak studeren. De lessen worden door bevoegde docen ten gegeven en men kan kiezen uit de niveaus Mavo, Havo en VWO. Verder worden er voor volwassenen regelmatig kursussen op Overigens houdt het Maritiem In stituut te Vlissingen regelmatig open dagen. Deze week is er weer zo'n dag en wel zaterdag a.s. Deelname aan een opendag kan telefonisch of schriftelijk worden opgegeven bij de administratie van het instituut, waarna een uit nodiging zal worden toege zonden. Ontvangst 10.30-11.00 uur. Adres: Boulevard Bankert 130, Vlissingen. Aan de achterzijde van het insti tuut bevindt zich voldoende par keergelegenheid. Het programma omvat onder meer voorlichting met film en een lunch op het in ternaat. Voor de lunch wordt f 7,50 per persoon in rekening ge bracht. Dichtbij huis - in Vlissingen - zijn chinelaboratorium. er goede toekomstmogelijkheden Veel aandacht wordt besteed aan voor degenen die in de visserij of veiligheidsaspecten aan boord, de zeevaart terecht willen. Daar Hiertoe beschikt het instituut over zijn immers twee opleidingsinsti- een uitgebreide brandbestrijdings- tuten gevestigd. Het gaat om de en overlevingsuitrusting. Naast bo- tuten gevestigd. Het gaat om de en overlevingsuitrusting.Naast bo- Zeeuwse school voor de Zeevis- vengenoemde opleidingen wordt vaart en om het Maritiem Instituut aan het Maritiem Instituut 'De "De Ruyter”, die overigens nauw Ruyter” opgeleid voor a//e hoge- met elkaar zijn verbonden. Z"' re officiersrangen, alsmede voor de diploma 's radarwaarnemer en Het Maritiem Instituut De Ruyter radarnavigator. Een deel van de verzorgt onder meer de oplei- opleiding bestaat uit de vorming dingen: voor het beroep en de ontwikke- - stuurman kleine handelsvaart ling van de karaktereigenschap- (SIV); - scheepswerktuigbouwkundige kleine handelsvaart (WIV). De verzorging van het gehele on- introductie-periode wordt de rest van de opleiding gegeven in kom- binatie met een betaalde werkk ring in het ziekenhuis. Naast de praktijk die vooral tijdens het werk op de afdeling aandacht krijgt, wordt theorieles gegevenin zg. lesblokken op de School voor Verpleegkundigen in Goes. De totale opleiding duurt 3 jaar en 10 maanden. De kombinatie le ren en werken in een beroep met grote verantwoording is niet een- voudig. Maar voor mensen die w zelfstandig ondernemerschap, gemotiveerd zijn voor het verzor- ef worclen ondersteunende excursies opgezet. De Schakelcursus Het is een brede opleiding met de 9©n en begeleiden van patiënten /e/Q(f op v00r ^ef /y//cycye/t)aar Beroepsonderwijs en aan het eino nadruk op bedrijfseconomische 9oed mogelijk. Nla vO”O°J®n_Vf,? van de kursus is er een afsluitend examen. en commerciële kennis, zowpl theoretisch als practisch en het schoonheidsverzorging, voetver zorging en haarverzorging, als mede dames- als herenkappen. De opleiding duurt driejaar en in het eerste jaar kunnen de leerlin gen zich oriënteren, waarna ze een specifieke beroepsrichting kiezen. Na drie jaren heeft men het niveau van volledige vakbe kwaamheid en wordt men in de gelegenheid gesteld zonodig het ondernemersdiploma te behalen. Aan dezelfde Vakschool is er een Intas-opleiding in de vorm van da gonderwijs. Deze opleiding is ge richt op jongeren die belangstel ling hebben voor gezondheids zorg en welzijnswerk en na deze algemeen oriënterende opleiding kunnen ze een vervolgkursus vol gen. Zoals we al zeiden, kan aan de Vakschool ook een Vooroplei ding Hoger Beroepsonderwijs worden genoten. Het niveau is gelijk aan dat van de Havo, waar bij overigens in het examenpak ket een praktijkvak is opgeno men, eventueel in de meer krea- tieve sfeer. Het is niet verwonderlijk dat zo wel Noord- als Zuid-Beveland sterke binding hebben met het agrarisch onderwijs. De Groene School in Kapelle is een begrip en ook de Rijks Middelbare Agra rische School is een tastbaar be wijs van de grote betekenis die in onze regio moet worden gegeven aan land- en tuinbouw. Laatstge noemde school is te vinden aan Ravelijn de Groene Jager te -Het Middelburgse Delta-College ;is een scholengemeenschap, die zijn leerlingen uit geheel Zeeland ziet komen. Dat komt omdat er opleidingen gegeven worden, die of ’schaars” zijn in onze provin cie of verder in onze regio niet voorkomen. De S.G. begon in 1959 als Lagere Detailhandels- vakschool voor Zeeland met 52 leerlingen. Thans telt het Delta college ruim 1250 leerlingen die de 4 onderwijstypen bezoeken waaruit de S.G. is opgebouwd. ;Te weten: :Het Lager Middenstandsonder- jwijs (L.M.O.) voor de handel, jHet L.E.A.O., het Lager Econo misch en Administratief Onder wijs, dat leerlingen theoretisch en praktisch voorbereidt op functies in de dienstverlenende sektor zo als banken, verzekeringsbedrij ven, het grootwinkelbedrijf of in administratieve functies. Op het niveau van Middelbaar Beroep sonderwijs kunnen gediplomeer den van L.B.O., M.A.V.O. of H.A.V.O. terecht op het Delta- huizen. volwassenen in onze regio ver zorgen is het SBOV. Binnenkort gaat er een kursus schoonheids verzorging van start en die wordt gegeven in het Chr. Lyceum aan de Bergweg in Goes. In acht le savonden krijgt men te maken met manicuren, huid-en haarver- Eén van de opleidingsinstituten zorging, make-up, voetverzorging die regelmatig kursussen voor enz. Deelname kost f 148,.In dat bedrag is een pakket produk- ten ter waarde van f 73,opge nomen, alsmede een cursus boekje. Ini. SBOV, Sr. Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voor schoten, tel. 01717-2010.

Bevelander | 1986 | | pagina 27