Goes wil recreatie verder versterken 7.90 PILAAR GRAND THEATER berco O FLESH+BLOOD ÓSIA I r JAN BURGER s Kunstreisboek beschrijft monumenten van Zeeland 1 MELIESTE weekblad voor zuid- en noord beveland Yerseke, Paardenmarkt 8. Koop nu uw nieuwe Fiat met kenteken ’86 betalen januari ’87 (zie Fiat aktie). I I "bouwmaterialen! Albert Heijn Goes, Kolveniershof 44 en ff A TTENTIE: ’n huis vol mode c !EjWr/0/ /0/4/G/f/v/Q/s/ /77777T7 *81 Woensdag 4 december 1985 - 37e jaargang no.49 Lipjes Snuffelmarkt s Woensdags gesloten Oude Zeedijk Met de hand hejjn afoi 4 Voordelig voor uw auto I ,1 Autoshop Vierstraat 14 Yerseke tel. 01131-3073 Goes Tel. 01100-15165 5 t! m 11 december Ze zijn vrienden in de hel. Maar vijanden in het paradijs. I f Ambachtscentrum Goes r tf' pauV LICHT BELEGEN KAAS VERS VAN HET MES kl <Z° rsP h? C <zr 0, WAT PRET ZAL ’T ZIJN ik- S. •i MIMI V Deze week extra voordeel bouwen is nog maar een kwestie Porno 18 jaar per kilo van 11.90 voor Vrijdag 23.30 uur Meisjes die in brand staan Ad pakt een brandweerauto op. Beetje stoffig, beetje roestig. "Moet je kijken, hoe precies dit gemaakt is. Iedereen in de fa briek maakte een klein onder deeltje en als alle onderdeelt jes klaar waren, werd het stuk speelgoed mét de hand in el- op oud, blikken speelgoed van vóór 1950. En hoe werd dat speelgoed in die tijd gemaakt? Juist: met de hand, zoals zijn vader dat ook altijd deed Tegenwoordig zet hij vaak een kleine advertentie in de streek- pers om weer "nieuw” speel goed op te doen. En dan komen ook de sentimentele verhalen boven. Zoals het verhaal van een stoommachine, die een be hulpzame dame in Vlissingen van haar zolder haalde. Het pronkstuk was op 4 december 1929 in een Speelgoedzaak in Middelburg gekocht. Op 5 de cember brandde de winkel af.... Ria en Ad Wezemer hebben hun werkzame leven vroeger metterwoon doorgebracht in een ’’werkkeet". Ze woonden altijd op terreinen bij water bouwkundige werken, omdat Goes wil het recreatiegebied 'De Hollandsche Hoeve” ver der versterken door: de aanleg van een passan- ten-kampeerterrein, de vestiging van een am- bachtscentrum, de aanleg van een uitge breid parkeerterrein. want dan is het speelgoed niet origineel meer. Nieuwe verf op oud speelgoed: dat wordt een allegaartje. Dan is het niet echt meer”. Jeugdige bezoekertjes treffen het overigens slecht bij Ad, want als speelgoed heeft het speelgoed afgedaan. "D’r mag niemand mee spelen. Ik ben er verschrikkelijk zuinig op”. aan de de Ham- deel door 'Ad Wezemer bij een klein deel van zijn collectie blikken speelgoed Op de voorgrond een voetbalspel uit de jaren '50 Donderdag20.00 uur Vrijdag-zaterdag-zondag21.30 uur Maandag-diiisdag-woensdag 20.00 uur 16 jaar. AG MODE VOOR MANNEN korte kerkstraat 9 goes Willen de bezitters van kolenkachels en allesbranders, welke nog niet bevoorraad zijn, zich alsnog zo spoedig mogelijk melden be treffende de wintervoorraad vaste brandstoffen. Gaarne uw bes tellingen opgeven voor 10 DEC. 1985. Uw PARTNER in Fossiele en Vloeibare brandstoffen. WARMTECENTRUM ZEELAND Goes en MAAS TRANSPORT BERGEN OP ZOOM. Bestellingen worden dagelijks geaccepteerd telefonisch 01100 - 28052 of schriftelijk aan W.C.Z. Int. Westhavendijk 3 Goes. P.S. af halen van kolen en briketten is ook mogelijk. DANK UI Ook uw adres voor propaan- en butaangas en lichtpetroleum. Voor glad- heidsbestrijding: tevens uit voorraad leverbaar wegenzout a 15.— per verpakking van 25 kg. Evt. ook thuisbezorgd. Rinus Steenhard. van een handomdraai kaar gezet. Dat zie je niet neer tegenwoordig. En vraag me nou niet, wat er mooi aan is, want het spul is niet mooi meer. Het is oud, het is blik én het boeit me. Dat is alles". Ad daar technisch toezicht houder was voor de bronbema- ling (Vlissingen, Antwerpen, Haarlem, Zeebrugge, Bruinis- se). Drie jaar geleden betrok ken ze hun huidige woning aan de Oude Noordweg bij Ovezan- de. Elk stuk blikken speelgoed, dat daar nu binnenkomt, wordt slechts mondjesmaat opgek napt: ”lk zet het in de autowas en ik ga op zoek naar gebruikte onderdelen. Ik schilder niks, baan van 400 meter aan te leg gen. De kosten van deze eerste fase liggen rond 100.000,—. Andere onderdelen van het af- rondingsplan die later dan nog zouden moeten worden uitge voerd zijn: Daaraan blijkt in de praktijk een grote behoefte te bestaan. Er zal onder meer een toiletge- bouwtje op het passanten kampeerterrein komen met 6 toiletten, 6 wasgelegenheden en 2 douches. Er wordt gedacht aan uitbreiding van de parkeer gelegenheid omdat de bes taande parkeerterreinen van "De Hollandsche Hoeve” on toereikend zijn om het groeiend aantal bezoekers op te kunnen vangen. Bij uitbreiding van de activiteiten in dit gebied zal het tekort aan parkeerruimte uiter aard nog groter worden. Er wordt gedacht aan een uitbrei ding van de parkeergelegen heid aan de zuidzijde van de toegangsweg naar de Kinder boerderij. Hier komen 42 extra parkeerplaatsen. Verder is een voorziening voor het parkeren van autobussen geprojecteerd. twee speelveldjes en een speelplaats voor de Ham- merskjöldstede, een boomweide westzijde van merskjöldstede. Het karakter van het kampeer terrein zal sterk verschillen van de bestaande campings te goes. Alleen passanten zullen hier een plaats kunnen vinden, er zullen geen vaste stand plaatsen komen. Het gaat om een kampeerterrein met een beperkt aantal plaatsen (65), terwijl de inrichting sober zal worden gehouden. Er wordt vooral gedacht aan fietskam- peerders, campers en derge lijke. Het terrein in ”De Hol landsche Hoeve” zal in de praktijk dan ook voornamelijk worden gebruikt door trekken de toeristen. Aantrekkelijk is daarbij dat men voor een korte re periode gebruik kan maken van een camping op korte af stand van het Gogse centrum. Ook de plannen voor de vesti ging van een ambachtscentrum in de grote schuur van het re creatiegebied "De Hollandsche Hoeve” vormen een deel van het uitbreidingsplan voor dit gebied. Er wordt momenteel nog gewerkt aan de voorberei dingen voor dit ambachtscen trum. Daarbij wordt nauw over leg gevoerd met de Stichting Ambachtscentrum Goes i.o. en de kandidaat-deelnemers van dit centrum, dat zowel een commerciële als een educatie ve functie zou moeten krijgen. Alle betrokkenen willen een zo gedegen mogelijke start van het Ambachtscentrum. Wanneer het nieuwe Ambachtscentrum Goes zal kunnen openen is op dit moment nog niet bekend. Wat is er nou leuk aan blikken speelgoed, dat veelal schuil gaat onder de roestplekken? Ad Wezemer weet het eigenlijk zelf niet zo goed. ”lk heb grote be wondering voor de manier, waarop het destijds gemaakt werd. De techniek dus. Eerst moesten modellen geknipt worden en later werd het spul in elkaar gezet door die overbe kende lipjes om te buigen. Want dat is essentieel bij blikken speelgoed: de lipjes”. "Tegenwoordig wordt speel goed in massa gemaakt, met behulp van mallen en persen. Allemaal kunststof. D’r is geen geur of smaak aan. Ih de eerste helft van deze eeuw werden van elk stuk speelgoed misschien maar 1000 stuks per maand gemaakt, en allemaal met de hand”. "En weet je wat misschien wel het allerleukste van dit speel goed is? Je kunt niet bij een winkel naar binnen stappen en zeggen: geef s even 20 van die dingen mee”. ’’Maar er is ook een keerzijde aan de medaille. Soms denk ik wel eens: verdorie, je bent vol wassen en je staat nu al bijna een uur te emmeren over een blikken poppetje. Maar ja, Sin terklaas doet het hele jaar niet anders. En een ander heeft zijn Mercedes of zijn Ferrari. Mag ik dan oud blikken speelgoed leuk vinden?” Vrijdag-zaterdag zondag19.00 uur Alle leeftijden. Nu waarschijnlijk nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw van woningen aan de Hammerskjöldstede is hef zo wel voor dit gebied als voor de gehele Goese Polder van be lang dat het recreatiegebied ’’Oude Zeedijk” wordt afge rond. Bij deze afronding gaat het om een gebied van onge veer 5 ’/2 hectare. Het is de bedoeling dat van het totale plan nu de eerste fase wordt uitgevoerd, daarbij gaat het hoofdzakelijk om de aanleg van een ijsbaan, die -evenals in Goes-Zuid - ’s zomers als trap veld kan worden gebruikt. Het is mogelijk om hier een wedstrijd- De interesse voor de "oude rommel” onder het blikken speelgoed ontwikkelde zich een paar jaar geleden, toen op de Bevelanden de Snuffelmarkt furore begon te maken. ”lk stond af en toe ook met een stand op de Snuffelmarkt en daar heb ik toen eens een oude blikken brandweerauto ver kocht. Later had ik daarvan vreselijk spijt. Kort daarna kon ik een andere terugkopen en zó is het gekomen Nu behoren tot zijn collectie: auto’s, bootjes, vliegtuigjes, poppenhuis, poppetjes, voet balspel, stoommachine, stoom wals, molen, bromtol, trommels, etc. Als het maar van blik is.... risch-geografische en ar- chitectuur-historische ont wikkelingen, die voor de provincie in haar geheel ty perend of van belang zijn. In de toelichtingen op de plaatsen en in de beschrij vingen van de lotgevallen der opgenomen gebouwen tracht de tekst zo actueel mogelijk te zijn. De nood zaak om het karakter van een reisgids de handhaven, heeft gezien de groei van de omvang geleid tot een op splitsing in elf delen, één per provincie. Het Kunst-reisboek ver schijnt in opdracht van de Minister van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, wordt samengesteld onder redactie van de Rijkscom- missie voor de Monumen tenbeschrijving en de Rijks- dienst voor de Monumen tenzorg en wordt uitgege ven door P.N. van Kampen Zn. te Weesp. De auteur van de delen Zeeland en Zuid-Holland is de Amsterdamse architec- tuur-historicus Peter Don. De delen Noord-Holland, Utrecht en Drente verschij nen in 1986, Groningen, Friesland en Overijssel in 1987 en de delen Gelder land, Noord-Brabant en Limburg in 1988. Het Kunstreisboek over Zeeland telt 184 pagina’s. Het is gebonden en voor zien van veel fotomateriaal. Het boekje is uitgegeven door Van Kampen en Zn. te Weesp. Het kost 26,50. De gemeente Goes wil op korte termijn de recreatiemogelijk heden gaan uitbreiden. Dit niet alleen ten gerieve van de toe risten, maar evenzeer in het belang van stad- en streekbe- woners. Een bijdrage dus aan verbetering van het woon- en leefklimaat. Een bedrag van 200.000 gulden is uitgetrokken voor uitbreiding van het re creatiegebied ”De Holland sche Hoeve” en van de "Oude Zeedijk”. (Albert Joachimikade 33 Goes! tel. 01 100-1 5401-16402 Dorpsstraat 9 Krabbendijke B tel. 01134-1441 TE SPELEN (xikirM; lichte bouwsteen: Dezer dagen is het deel Zeeland verschenen in de reeks Kunstreisboeken voor Nederland. Het Kunstreis boek is overigens een oude bekende in ons land. De eerste uitgave verscheen bijna een halve eeuw gele den. Het Kunstreisboek voor Nederland werd regel matig aangepast en thans is de achtste druk onderweg. Deze omvat elf delen en als éen van de eerst herziene delen is het boekwerkje over Zeeland dezer dagen gepresenteerd. Dit werd samengesteld drs. Peter Don. Het Kunstreisboek geeft een aardig beeld.van het monumentale erfgoed dat er in Zeeland is te vinden. Er wordt een bondig overzicht in gegeven van bouwwer ken, geografisch gerang schikt, kort beschreven en voorzien van gegevens over de architect, bouwdata, in- terieurbeschrijvingen e.d. De zevende druk diende als uitgangspunt, maar voor het eerst wordt nu ook rui me aandacht gegeven aan de woonhuizen, de boerde rijen en de bouwkunst van de 19de en 20ste eeuw. Een tijdgrens is in dit boek niet gesteld. Geheel nieuw is dat aan ieder deel per provincie in leidende hoofdstukken worden toegevoegd. De le zer treft hierin een kort, al- gemeen-historisch over zicht aan en vervolgens en kele schetsen van histo- (naar het gelijknamige boek, in Nederland uitgebracht door Uitgeverij J.H. Gottmer). □□DOUVSTtMO' co^co-o. ..-QT v xW 1 •- Aanbieding is geldig t/m zaterdag a.s. I Kuijperlaan 287 (bij T V. toren). Tel. 01100-31280 OVEZANDE Voor een ander is het misschien roestige rom mel, maar Ad Wezemer (35) kan er lyrisch over worden: oud blikken speelgoed. Speelgoed staat in deze dagen, kort voor de verjaardag van Sinterklaas, overal in de be langstelling. Een pop met vlechten in het haar, een snoe zig jurkje kant en klaar. Dat was het vroeger. Marklin-treinen en spelletjescomputers. Dat is het nu. Voor Ad Wezemer is 5 decem ber nooit een echt feest ge weest, wat nieuw speelgoed was voor hem in zijn jeugd niet weggelegd. ”Dat kon d’r thuis gewoon niet af. Mijn vader maakte het speelgoed voor zijn kinderen altijd zelf. Van hout. Maar omdat ik een oudere broer boven me heb, kreeg ik altijd zijn afdankertjes”, vertelt Ad. "Ik stond me op 4 decem ber ’s avonds altijd rot te zingen bij die peen in die schoen. En het resultaat was altijd hetzelf de: tweedehands zelfgemaakt speelgoed en een chocolade letter” En tochdie tic voor (of van?) zelfgemaakt speelgoed is hij nooit kwijtgeraakt. Want sinds een aantal jaren is de 35-jarige Ovezandenaar helemaal verzot MCE BLOESES Grote Markt 6. Goes ^^Tel 16015^^ Wijngaardstraat 50 Goes Tel 01 100-27854 ANTALON OT CAOCHO &ARDÏNE iLOr' ,W//z

Bevelander | 1985 | | pagina 1