onveilig in de vorige eeuw: Tinnen Kroese Goes GRAND THEATER pakt uit in kader actie Verkeerstuin Sneeuw witje Misdadigersbendes maakten platteland berco weekblad voor zuid- en noord beveland kif 1':! R R|]'I M HET GROTE ROCK ROLL DEZE WEEK: M Aktie Verkeerstuin Geen mens, geen wet, geen oorlog Jogging-sioffen ’n huis vol mode te#?- Woensdag 30 oktober 1985 - 37e jaargang no. 44 Zeven man sterk Drama 1 Zondag 14.00 u. Toegang 5.- A.L. LW6MF JUNtAlffiON Vrijdag 23.30 u. Porno 18 jr. <iZ&4 atcvete*f Goes 31 oktober t/m 6 november 01100-15165 Top-kwaliteit Stoffen - Fournituren - Knippa tronen Lange Kerkstraat 44, Goes Vrijdag... Zaterdag Zondag... Donderdag Vrijdag Zaterdag... Zondag Jan Catoen Vastgebonden GEHEEL NIEUWE NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN VERSIE! KAY PARKER JOANNA STORM Filmtrust 20.00 u. 19.00 u. 19.00 u. 19.00 u. A.L. Walt Disney’s La Matto Portobello Cavallo Versione Abital Reporter Natuurlijk bij: \AN WINSTEN Hij heeft de beat, hij heeft het ritme, hij heeft de sound. Vóór de dagen van de rock waren de nachten van de swing Maandag Dinsdag Woensdag... 20.00 u. A.L. Stijlvolle Italiaanse kleding van o.a.: 20.00 u. 20.00 u. Valse naam 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 12 jr. Geld en effecten Alle kleuren weer voorradig, 140-160 cm. breed,1 E Per meter wi 4 Nazaten wmc&huis t EEN ABSOLUUT TE GEKKE FILM! Jr GIJZELING IN BAARLAND Boerderij "De Oude Brouwerij" in de tegenwoordige staat. Concorde Fiurvn 'Zó moet de boerderij er ongeveer hebben uitgezien ten tijde van de laffe en geruchtmakende overvalgijzeling op 17 december 1891 Speciale aandacht in De Bevelander voor de vele moge lijkheden die Doe-het-Zelfzaken hebben te bieden en dan met name op gebied van creativiteit en zelfmaak-mode. Voor het zelf breien, borduren, naaien en andere vormen van creativiteit is de laatste tijd een toenemende belang stelling te constateren. En ook in onze regio zijn er tal van zaken te vinden die u op dat gebied goed kunnen adviseren en helpen. U vindt ze in dit nummer van De Bevelander en ook redactioneel besteden we er wat extra aandacht aan. Bende-leider Jan Catoen was van oorsprong een Brabander. Hij werd omstreeks 1765 gebo- offers verteld aan meester A. de Boo van Kwadendamme. MODE VOOR MANNEN korte kerkstraat 9 4461 JE goes tel. 01100-31112 De overval/gijzeling op De Ou de Brouwerij, gepleegd door de bende van Pier Zuidhof, deed zich voor op 17 december 1891. Op de boerderij woonden des tijds vier mensen: broer en zus Albrecht en Martine Remijn (resp. 73 en 72 jaar), de knecht Joannesje van Eikeren en de meid Bette van ’t Westeinde. De mot fMttaeK. Het geld en de effecten, die ze al in de woning hadden gevon den en voor zichzelf hadden klaargelegd, namen ze mee. Door die effecten vielen ze uit eindelijk door de mand: de waardepapieren waren genum merd en konden in België wor- bendeleden ramden de deur open met een boom en namen de vier bewoners in gijzeling. Albrecht werd op ruwe wijze bij zijn zus in de bedstee gegooid met de woorden ”Noe motte julder mèr is gezelling ’n nach- je deurbrienge bie mekare". De meid Bette werd op een bed vastgebonden, maar werd ver der met rust gelaten. Of ook de knecht werd vastgebonden, vertelt het verhaal niet. De bendeleden waren van plan, er een leuke nacht van te maken. Ze lieten zich vollopen met sterke drank en begonnen daarna spek en worst ie bak ken. Bendeleider Jan Catoen heeft BAARLAND-Ergens tussen Baarland en Oudelande, langs de spoorlijn van de stoomtram, staat een boer derij met de naam ”De Oude Brouwerij”. De boerderij stamt naar alle waarschijnlijkheid uit het jaar 1807, gezien de muurankers, die tot 1981 aan de kopgevel van de woning bevestigd wa ren. De woning moest na de oorlog ingrijpend worden ver bouwd en hersteld, omdat ze tijdens de frontliniegevechten tussen Duitsers en geallieerden in de nadagen van de oorlog te lijden had onder een voltreffer. Het is nooit duidelijk geworden, of de vernietigende granaat door de bezetters of door de bevrijders is afgevuurd. Op merkelijk is overigens, dat ook de herkomst van de naam van de boerderij, De Oude Brouwe rij, niet meer is te achterhalen. Ongetwijfeld zal er in vroeger tijden wel iets "gebrouwen” zijn. Naar alle waarschijnlijk heid zal dat reeds vóór 1807 gebeurd zijn. De Oude Brou werij is namelijk veel ouder dan de muurankers doen vermoe den. Bovendien was de schuur aan de westelijke zijde ooit veel groter dan tegenwoordig. leven van een nette landarbei der, maar 's nachts ging hij met een aantal bende— leden op pad. Ze kregen bekendheid als "de voetenbranders”. Ze over vielen boerderijen en dwongen de bewoners te vertellen waar ze hun geld bewaarden, door hen vast te binden en hen de voeten te roosteren. Ze deins den niet terug voor moord en ernstige mishandelingen. Ze werden dan ook al gauw de schrik van het gewest. Touch kunnen we warm aan bevelen. Al was het alleen maar om er eens rond te kijken. De trekking van de loterij van de 7 race fietsen vindt plaats op 4 december a.s. den onderschept. Pier Zuidhof liep voor deze overval/gijzeling een paar jaar gevangenisstraf op Negen jaar later was hij echter in Kwadendamme wéér op roof. Toen pleegde hij daar in 1900, een inbraak in de kerk. Hij had de ampullen en de of ferblokken al buitgemaakt, toen hij in de kerk geluid hoorde en zich verraden achtte. Hij maak te zich uit de voeten met de ampullen en de offerblokken, die later in een gerstveld leeg werden teruggevonden. De ta bernakeldeur had Pier nog niet kunnen forceren. Hij werd overigens pas jaren later ont maskerd als dader van deze in braak. De knecht Joannesje van Eike ren zag op een goed moment echter kans, de boerderij te ontvluchten en een buurman - Pier Vermue - te alarmeren. Deze pakte zijn geweer en na derde De Oude Brouwerij via de boomgaard. Hij zag de boom, waarmee de voordeur was ge ramd, echter voor een bende lid aan en schoot erop. De boomstam verroerde niet, maar de bendeleden des te méér: ze hoorden de schoten en vlucht ten één voor één de hoeve uit. Mevrouw Nieuwenbroek uit Nieuwdorp mag zich de geluk kige hoofdprijswinnares noe men van de derde puzzelpagi- na-actie van de Stichting Ver keerstuin. Bij de Tinnen Kroese aan de Lange Vorststraat te Goes nam zij vorige week de prijs in ontvangst: een fraaie tinnen klok, die overigens aan zienlijk duurder was dan de in het vooruitzicht gestelde prijs... Met de derde puzzelpagina van de Stichting Verkeerstuin was als eerste prijs door De Tinnen Kroese voor 750 gulden aan sieraden of een klok te beste den, in het vooruitzicht gesteld. Toen mevrouw Nieuwenbroek de winkel binnenstapte om de prijs in ontvangst te nemen, viel haar oog al meteen op ge noemde fraaie klok. Maar die kostte wél even wat meer, na melijk bijna duizend gulden. De heer Nooy van De Tinnen Kroese maakte’daarop een erg ren in Etten-Leur. Toen hem in zijn geboortestreek de bodem wat te heet onder de voeten werd, week hij uit naar Zuid- Beveland. Hij heeft enige jaren gewoond in Kwadendamme, in een huisje aan het Langeweeg- je' dat later eigendom werd van Arjaan Thijsse. Het huisje werd in 1954 afgebroken De huidige bewoners van De Oude Brouwerij, Rinus en Jo Smits (47 en 45 jaar) zijn via de vrouwelijke lijn verre nazaten van de slachtoffers van de gij zeling uit 1891, Albrecht en Martine Remijn. De heer Smits interesseert zich niet zo erg voor de historische gebeurte nissen op de boerderij, zijn vrouw echter des te meer. Het verhaal over de gijzeling komt in haar verzameling voor. Ze doet ook aan genealogie voorouderonderzoek) en ze verzamelt oude bidprintjes van overleden voorouders. Ze heeft zelfs bidprentjes van de gegij zelden uit 1891, broer en zus Remijn. Daaruit blijkt het op merkelijke feit, dat ze kort na elkaar overleden: daar zat slechts één dag tussen. Al brecht Remijn overleed op 31 december 1897 en zijn zus Martine op 2 januari 1898. Overvallen, inbraken, diefstal len, gijzelingen en zelfs moor den deden zich gedurende de vorige eeuw met grote regel maat voor op het platteland van Zuid-Beveland. Gedurende be paalde jaren opereerden com plete roversbendes in de regio, veelal ongestraft. Het over heidsapparaat was volstrekt onbekwaam om aan de activi teiten van deze rovers en moordenaars een einde te ma ken. Wat wil je ook, met één koddebeier per dorp....Beruch te bendes waren die van Jan Catoen (tussen 1790 en 1800), die van Pier Zuidhof (tussen 1880 en 1900) en die van "de Bevelander”, die opereerde vanuit de molen van Yerseke. Van de overvallen/gijzelin- gen/inbraken/diefstallen door de bende van Jan Catoen (waaraan nu nog de zegswijze herinnert "Geef hem van ka toen”) zijn geen gedetailleerde verslagen bekend. Dat is an ders met de misdrijven van de bende van Pier Zuidhof (Pier Zuud'of). Zoals gezegd werd circa dertig jaar geleden een vrij nauwkeurig relaas van één van die overvallen annex gijze ling opgetekend uit de mond van de toen (in 1954) 75-jarige mevrouw Magdalena Boon man-van 't Westeinde. De ben de bestond uit Pier Zuidhof zelf (afkomstig uit de buurtschap Ouweland bij Heinkenszand), zijn zus Cóó Zuidhof, Klaas Westdorp, diens zus Joane, een zekere Luuk en nog twee on bekende anderen. De Westdor- pen hadden in die tijd de bij naam "Laeze” (laars). Opmer kelijk is, dat de man die uit eindelijk de concurrerende bende van ”de Bevelander” verraadde, óók de naam "Laar- ze” droeg een tijdje gevangen gezeten in de gevangenis in het stadhuis van Goes, maar hij wist daar te ontsnappen voor een raampje van het privaat. Hij werd gear resteerd op de schorren van Hoedekenskerke tijdens een achtervolging. Na zijn ontsnap ping leefde hij daar weer enige tijd in de buurt onder de valse naam Jan Coenraads, landar beider. Toen hij voor de tweede keer Jan Catoen leidde overdag het werd gearresteerd voor een se rie overvallen, was het voor Jan goed fout: hij werd veroordeeld tot de dood door ophanging. In 1802 werd hij in Middelburg te rechtgesteld met de strop. royaal gebaar. ”’t Is voor het goeie doel en dan kijken we niet zo nauw", zo stelde hij vast. En daarmee kwam mevrouw Nieu wenbroek in het bezit van de fraaie klok. De Tinnen Kroese is in Goes en wijde omgeving een begrip ge worden. Maar was 't u bekend, dat er in de aangrenzende zaak een pracht aan sieraden is te vinden? Het gaat om ’’The Fi nishing Touch”, die onder de zelfde directie de toplijn van Dior-sieraden uitbrengt. Het gaat om exclusieve sieraden, eenmalig van vorm en met een grote reputatie. Trouwens, ook de tin-kollektie mag zonder meer exclusief worden ge noemd. Die omvat zowel klei noden als letterbakfiguurtjes, als lampen e.d. Beide zaken zijn van maandagmiddag 13.00 uur tot zaterdagmiddag 17.00 uur geopend. Een bezoek aan De Tinnen Kroese en The Finishing Op deze boerderij De Oude Brouwerij speelde zich bijna 100 jaar geleden een gijze lingsdrama af, waarvan de toe dracht door een wonderlijke speling van het lot bewaard is gebleven. Die toedracht is na melijk in 1954 door een fami lielid van één van de slacht- 1 THE GREAT ROCK ROLL SWINDLE IN LAM&SV/OOL ICHT LEUKE kOMBiNATÏES ■rr'é Grote Markt 6, Goes ^^Tel. mms Wollen “Flannel Geheel gevoerd MM*

Bevelander | 1985 | | pagina 1