A JD, v GRAND THEATER Sneeuw witje 14S; 119; I PILAAR iLr - u»/ 1 a I Ex-Goesenaar Frans de Munck 62alias de’’Zwarte Panter”: LM-- ■ra weekblad voor zuid- en noord beveland I I Angora-Jersey, i BEST* DEFENSE e» I I I I Voor College en Campus: DEZE WEEK: mH «il llife PARFUMERIEVAN BIEMEN Clinique: Woensdag 23 oktober 1985 - 37e jaargang no. 43] i** 0 c fc Abe Uitgewassen rei. Stoffen - A£, Fournituren - Knippatronen Lange Kerkstraat 44, Goes i V i 24 okt. tl m 30 okt. 01100-15165 Goes Natuurlijk bij: VXN WESTEN Bedrukte japonstof, 1 50 cm. breed een kwaliteitsstof, Donderd Vrijdag... Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag.. Dinsdag.... Woensdag Pringle Coxmoore Smedley's McGregor Daks Arrow 21.30 u. 21.30 u. 21.30 u. 20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. Rok in wollen tweedruït Topvorm GEHEEL NIEUWE NEDERLANDS GESPROKEN EN GEZONGEN VERSIE! Een onvergefelijke vrouw wordt uw intiemste vriendin Walt Disney’s Geen mens, geen wet geen oorlog houdt hem tegen. Dekkingggggüü! DUDLEY MOORE Schuld Deserteur 1 vanaf per stuk incl. btw. Reizen Uitgewassen ■grinttegels 40x60 of 50x50 4 in diverse kleuren I BOUWMATERIALEN I vér' Geblunderd nTroTTit Stoot Bitter per meter 28.50 Asbakje IJ Zondag15.00 u. Kindermatinee A.L. Toegang 5.- 20.00 u. 19.00 u. Zaterdag... 19.00 u. Zondag19.00 u. 7? - (Van een onzer redacteuren) ARNHEM/GOES - Eén ding is zeker: Frans de Munck, ’de zwarte panter’ van de jaren vijftig, legendarisch en specta culair doelman in zijn tijd, heeft zich, al dan niet met opzet, goed weten te verstoppen in een buitenwijk van Arnhem. zwart. Hij is op zijn hoede. Zegt dat hij niet over het heden wil praten, het verleden is okay. De telefoon gaat. De naam Abe valt meermalen. Vrijdag23.30 u. Porno 18 jr. A' i p KlokstraatW 4461 JK GOES 01100-27473 Een programma Voor een Goede Huid Weggeschreven, maar niet afgeschreven w**: N' De Munck bitter: ’’Maar niet T tl «SCMIOI VEST *N LAMftSWOOL Auto’s kunnen er niet komen, buurtbewoners die op méér dan twintig meter afstand van het hofje wonen hebben geen idee, waar het kan zijn. De 62-jarige vindt het best zo. Hij is. zal hij later zeggen, niet meer geïnte resseerd in publiciteit, ze heb ben hem stuk geschreven in België en in Nederland, de af gunst op de persoon-De Munck is groot geweest en nog steeds groot. Hem is wel onrecht aan gedaan, vindt hij. Als hij open doet zien we een op het oog goeie veertiger, de tan den blinkend wit, het haar pik- Frans de Munck is fysiek in topvorm. Hij is dik zestig, maar hij maakt dagelijks nog een bosloop, doet zijn oefeningen. "Sport”, zegt hij heeft mijn leven beheerst. In Zeeland, in Goes al, keepte hij al toen hij MMO «SS» M Wt» W SYLVESTtR S1AU.0NE Mta m w r RICHARD CR06A CHARlfS WtR SWN 8ERX0P “JLRRï GOBSO -C MAR» MSSM rt ANOAW *JNA ^SVIOR STA110NE n) JAMES ÜWROh -KEVR JtfK - DM) MQRRtU ~BUZZ FBW6 "TGEORGE P COSMflffi MODE VOOR MANNEN korte kerkstraat 9 4461 JE goes tel. 01100-31112 z/ zullen leden van het befaamde Goese showkorps "Excel sior" in de stad huis-aan-huis certificaat-loten te koop komen aanbieden. De loterij is onderdeel van de actie tot behoud van de Grote Kerk van Goes. Deze actie "Redt het Gezicht van Goes is opgezet om een half miljoen bijeen te krijgen om de kerk een meervoudige bestemming te kunnen geven. Men wil er een lévend monument van ma ken, waar regelmatig exposities, concerten e.d. kunnen worden gegeven. In dit nummer van De Bevelander leest u er méér over. ^^Grote Markt 6. Goes 1601 Het mysterie van defensie. 4 De tank met Eddie Murphy staat op springen en Dudley Moore is de enige die’m kan stoppen. STRATEGISCHE GASTROL: EDDIE MURPHY aan te pakken. We verliezen met 3-2. Wiens schuld? Frans de Munck!”. "We spelen Europa Cup tegen Ujpest Dosza. Winnen thuis met 5-2. Die laatste Hongaarse goal zint me niet. Ik zeg: die kan ons wel eens opbreken, straks. We gaan naar Hongarije, op slag van rust is het 2-0 voor hen en één van ons zegt tegen de arbi ter, meneer het is tijd, en hij krijgt rood. Eruit. Het wordt 3-0 na rust, en vlak voor tijd krijgt Rensenbrink een kans, niet te missen gewoon. Maar hij mist wel. Bij 3-1 zijn we in de vol gende ronde. Nu zijn we gewipt. Wie krijgt de schuld? De trainer! Meneer De Munck!” "We spelen tegen Waregem. Na afloop is er dopingcontrole. Positief twee van ons. En ik weet van niets. Ik en doping! Ik die altijd zo zuinig op het li chaam ben geweest. Ik die niet rook en niet drink. Maar wie is verantwoordelijk? Juist. Frans de Munck". "Toen ben ik nog bij Lierse te recht gekomen ook. We speel den er Europa Cup, we verlie zen thuis met 2-0 van Leeds. En uit zeg ik, jongens, maak er maar wat van, houdt de neder laag zo klein mogelijk. En dat gebeurt? We winnen met 4-0. We spelen ze weg daar. Heel Lierse nu Europa Cup-dol. De competitie wordt vergeten, we verliezen achter elkaar. Wiens schuld? De Munck”. Hij haalt de schouders op: "Ze wilden niet hoger. Omdat ze dan het hele land door moeten reizen. Dus daar ben ik nu ges topt. Want ik wil wél altijd voor uit”. Vertrouwelijk: "Je weet niet hoe moeilijk het is voor een prof- trainer bij zo’n amateurclub. Geen trainingsfaciliteiten. Alles gaat voor, familie, verjaarda gen, zaalvoetbal, feestjes. Het competitievoetbal komt op de vijfde plaats”. Hij vermant zich. Zegt dat het heden taboe is. Hij wil er niet over praten. Vraagt of we die foto van hem willen zien, ge maakt in de vijftiger jaren, de sportfoto van het jaar, waarop hij, de Zwarte Panter, gestrekt naar de hoek zweeft, het ge zicht tot in een grimas vertrok ken. De foto hangt boven het echte lijk bed, en op het rose bed- desprei staat een miniatuur- pantertje, zwart van top tot teen. "Een aandenken, zegt hij verlegen. Bovenstaand interview is de ver korte weergave van een artikel, dat eerder verscheen in de bladen van de Sijthoff Pers. Voor de overname is welwillend toestem ming verleend) 'Een kampioensfoto van v. v. Goes uit 1942. Op de foto staan van links naar rechts: Jan Westrate (bestuur), Rinus Korstanje (bestuur). Flip Paauwe, A Foudraine, Adrie van Sabben, Henk Wijs, Giet de Pan, Frans de Munck, Piet de Koster (bestuur). Jampie van der Sluis, Jo Bekenis, Frans Leijnse, Chiel de Kok, Jan Beuns, Dries Lockefeir, Piet Wijs, Anton Brusket en Sjaak van Zee. Dan moeten we in de Europa Cup tegen PSV, we hebben uit met 1-0 verloren, dus denk ik, dat redden we. Maar om mezelf een beetje te dekken wed ik met iemand van onze club, dat we het niet redden. Om hon derd francs, om vijf gulden. Die holt meteen naar het bestuur en zegt: De Munck is een des erteur”. Twee uur vóór de wedstrijd krijg ik een telefoontje van de voor zitter. Ik ben ontslagen. Toen ben ik nog even bij Vitesse ge weest en daarna, ja daarna heb ik eigenlijk nooit meer een ech te kans gekregen. Er zijn krachten aan het werk geweest, waar zelfs een De Munck niet tegenop kon. Ik heb nu de af gelopen vier jaar de amateurs van Arnhemse Boys getraind. Van de derde naar de eerste klas gebracht”. Albert Joachimikade 33 Goes tel .01100-1 5401-16402 Dorpsstraat 9 Krabbendijke tel 01 1 34-1441 "Ik heb ook wel eens geblun derd, 60.000 man op de tribune, alles is uitgedokterd, de taktiek, een van ons zal die levensge vaarlijke linksbuiten afstoppen, de scheidsrechter blaast af, die man krijgt de bal, en die loopt ineens zo door tot de achterlijn. Hij zet voor, ik wil op mijn ge mak die voorzet onderschep pen, een probleemloze bal want er is geen Dortmunder in de buurt. Hij kaatst tegen mijn hiel, zó de goal in. Voor 60.000 man. Heb je wel eens 60.000 man horen fluiten? Ik hoor ze nu nog...” "Bij Keulen heb ik geleerd wat het is om prof te zijn. Een prof voetballer kan er niets aan doen. Ik speelde daar in '53 in een film, het ideale bruidspaar. Interessant hoor. Ik kreeg vijf duizend mark, maar het ging wel ten koste van mijn spel, al dat reizen naar Berlijn en zo. In ’53 speelden we toen ook met de buitenlandse profs tegen Frankrijk ten bate van de slachtoffers van de watersnoo dramp. Mij als Zeeuw sprak dat natuurlijk enorm aan. En dat is toch wel een hoogtepunt in mijn carrière geweest. Die tienduizenden Nederlanders die 's avonds vanuit Nederland naar Parijs reden, de hele nacht door, want er was geen autoroute. De volgende dag naar de wedstrijd, dan weer in de auto, wéér de hele nacht rij den en de volgende morgen gewoon op het werk. Kom daar vandaag de dag maar eens om. "We waren natuurlijk op papier kansloos, maar we waren zo gemotiveerd. We waren de bui tenlanders, die in zekere zin in Nederland waren uitgestoten, en eigenlijk ook maar een sa mengeraapt zootje. 'Afijn, Kopa loopt al direct dwars door de defensie en langs mij, 0-1. Ik denk, dat wordt een debacle. Maar toen hebben we de kaken er eens echt goed ingezet. En gewon- nen. Ik durf best te stellen, dat die zege de eerste stoot is ge weest tot de invoering van het betaalde voetbal in Nederland. Ik ben toen nog een jaar bij Keulen geweest, ik heb daar de trainerscursus gevolgd en toen ben ik. naar Nederland geko men. Fortuna, DOS, Veendam, Cambuur, overal promoties of kampioenschappen en tenslot te ook Vitesse, weer gepromo veerd. Maar in Veendam zag ik het einde van mijn carrière na deren. Ik bel Lo Brunt en zeg, met Frans de Munck, ik wil graag trainer worden. Ja Frans, zegt hij, hoe kan dat nu, jij hebt toch geen diploma. Ik zeg, ik heb een Duits diploma, dat is overal geldig. Maar niet bij ons, zegt hij. Ik in beroep, ik ben tot bij Prins Bernhard geweest, maar zonder resultaat. Nou, toen kwam ik bij Vitesse, de trainer daar vloog eruit, en toen pas kreeg ik dispensatie. Als ik dat papiertje in Nederland als nog maar haalde. Heb ik toen gedaan”. Hij raakt nu in een echt bittere stemming. "Zo eert Nederland de grote sportmensen. In Ne derland ben je de dag, dat je stopt, vergeten”. >E kOM6i NATiE. HAAKT £>E MODE acht was. Ja, bij de grote jon gens. Daar hadden ze nog van die enorme ballen met zo’n ve ter. Dan werd ik af en toe bij kans door het net heengeknald met bal en al”. Daarnaast handbalde hij, korf balde hij, hij liep de honderd meter toen hij zestien was in 11,3 en in de avond, als de maan scheen, was hij nog aan het speerwerpen ook, 51 meter en dus een Zeeuws record in die jaren. Hij fietste ook graag, hij heeft nog wel eens geaar zeld of hij wielrenner of voet baller zou worden. ’’Weet je”, zegt Frans de Munck, "dat ik een goede mid- voor was. Eigenlijk had ik graag in de spits gespeeld. Ik scoorde bij Goes aan de lopende band, maar toen verdraaide ik mijn knie op een keer. Ij die jaren zei de dokter doorlopen jong, niets aan de hand, maar het blééf pijn doen. In de goal had ik er geen last van en daar ben ik toen blijven hangen. Kampioen ge worden met Goes, in de oorlog naar Sittardse Boys gegaan, snel bevrijd daar, bij de politie gewerkt, en lekker gespeeld”. Hij denkt even na, zegt dan: ”Óp mijn twaalfde wist ik al, dat ik in Oranje zou komen. Ik zag een wedstrijd van het Neder landse elftal, ik zag de keeper bezig en ik dacht, dat kan ik beter, daar kom ik te staan”. En hij kwam er te staan... In Duitsland, als hij nu nog bij Keulen komt, is hij eregast, zijn naam klinkt daar nog als een klaroenstoot. Maar De Munck, met zijn Duitse diploma, mocht in Nederland niet trainen. Ter wijl Cruijff en Bosveld zonder dat papiertje wel trainen”. Hij keert weer terug in het ver leden. Zegt dat hij tot zijn 44ste heeft gekeept, maar het best tot z’n vijftigste had kunnen vol houden. De Munck: "Maar ik werd toen trainer en ik zeg je, dat is een hard vak. Je bent zo afhankelijk van één of twee spelers. Bij Vitesse stonden we met nog zeven wedstrijden te spelen zeven punten vóór. Ik heb een jongen in de goal, fan tastisch, een talent. Hij krijgt verkering en pats, het is mis met hem. Dag en nacht is hij bezig in twee maanden is hij weg. De ene bal na de andere vliegt er in. Weg promotie. En wie krijgt de schuld? Frans de Munck. Ik ben naar België ge gaan. Club Brugge”. "Koop ik Henkie Houwaart van Enschede. Die jongen belde me iedere dag op of hij alsje blieft mocht komen. Ik koop hem voor 150.000 gulden, hij speelt leuk bij Brugge, maar dan spelen we tegen Standard thuis, we staan twee punten achter op Standard, dat aan de kop staat en Houwaart moet Van Moer dekken. We komen snel met 2-0 voor, daar raakt onze spits geblesseerd. Stan dard komt opzetten, en wat ge beurt, Houwaart ontpopt zich als een grote lafaard. Hij durft de grote vedette Van Moer niet voor lang. Tegen Frankrijk stond ik er in tegen de Franse profs, 4-1 voor ons. In '49, op 13 april. Mijn uittrappen waren in die jaren een sensatie. Ik weet niet of je dat allemaal nog weet, maar ik schopte de bal méér dan tachtig meter weg en mijn uitgooien, ha, de middenlijn of er voorbij. Nou, we spelen dus tegen die Franse profs, uit drie van mijn uittrappen wordt ges coord en na afloop krijg ik mijn eerste asbakje van Karei Lotsy. Dat was wel een triomf, want die had altijd gezegd: De Munck komt nooit in Oranje, De Munck is gek. Hij schudde me de hand en zei: ’Nou Frans, je hebt het toch bereikt”. En toen ging hij ineens naar Keulen? De Munck: "Noodgedwongen. Ik wilde niet. Ik was bij Ajax gaan spelen. Zeiden ze bij de bond dat ik voor geld ging spe len en ook al gespeeld had voor geld. Was natuurlijk zo Ik kreeg 35 gulden in de week. Iedere goede speler kreeg geld in die tijd. Maar ik moest tot voorbeeld gesteld worden. Verklaarde de amateurcommissie me tot prof en schorste me een jaar. Daar mee, mijn jongen, werd Frans de Munck een groot onrecht aangedaan. Ik was Nederlan der, ik droomde van Oranje. En toen werd ik wel gedwongen bij Keulen te gaan spelen. In Duit se dienst, zo vlak na de oor log...”. "Jammer”, zegt Frans de Munck als hij heeft opgehan gen, "dat Abe dood is”. Hij heeft het altijd goed kunnen vinden met Abe. Intelligente voetballers hebben altijd een band. Daarom had hij ook goed contact met Cor van der Hart. Maar om op Abe terug te ko men, die heeft hem nog wel eens voor schut gezet bij een penalty. En dat terwijl hij penal ty’s goed wist te keren in zijn tijd. ”Nu nog”, zegt Frans de Munck, ”als ik op zondagavond voor de televisie zit en er wordt een strafschop gegeven, dan zeg ik tegen mijn vrouw, hij gaat hem in die hoek schieten”. Zij: ”En vier van de vijf keer heeft Frans gelijk, verbazing wekkend hè”. Hij: ”lk zie dat aan de houding, aan het loopje, aan tal van klei nigheden. Zelf zocht ik ook al tijd contact met de man die hem nam. Ik keek hem recht in de ogen, ik wik, ik weeg. En mees tal keek hij toch een fractie van een seconde richting de hoek die hij had uitgekozen. Nou, als De Munck de hóek eenmaal weet, dan moet men van goede huize komen om hem daar te passeren. Maar Abe die kon me passeren. Abe schoot pang, hangen, precies in de hoek waar ik hem niet verwachtte. En dat lachje dan van hem”... 'Ex-Goesenaar Frans de Munck in actie. Deze foto zou later uitge roepen worden tot sportfoto van het jaar. Enkele weken geleden was Frans de Munck (62) weer eens op televisie te zien. Nederlands meest legendarische doelman trad niet op als "Zwarte Panter", maar als promotor. Als ex-Zeeuw (en ex-doelman van v.v. Goes) probeerde hij de Zeeuwen aan te sporen, veel bloembollen te kopen ten bate van het Nationaal Revalidatie Fonds, dat 25 jaar bestond. Ria Bremer presenteerde het tv-programma. Frans de Munck heett na zijn Zeeuwse periode veel omzwervingen gemaakt als speler en als trainer, bij clubs in binnen- en buiten land. Door zijn temperament riep hij nogal eens conflicten op. "Onrecht”, zegt hij er zelf van. Maar zijn makkers uit het kampioenselftal van 1942 herinneren zich "de zwarten De Munck" als iemand, die nou niet bepaald het gemakkelijkste karakter had. In onderstaand interview praat De Zwarte Panter over zijn vorige voetballoopbaan. w iT a- - Dinsdag 22 oktober t/m zaterdag 26 oktober 1985 is de clinique-specialist aanwezig. Voor elke elinique-klant hebben wij een setje kado. annelies van der poel

Bevelander | 1985 | | pagina 1