NATIONALE OKTOBER s s Ruijterlaan 35, Goes, teL oïlOO-31956~ Kunst van Mondriaan Onze adverteerders die Oktober: een uitstekende inhaken op de woonmaand oktober tijd voor de vaste plant voor op de vloer... dlii R Woensdag 2 oktober 1985 DE BEVELANDER p Al, /X r f Deze week hebben wij een speciale aanbieding in ledikanten in de maat 90 x 200, nor maal betaalt u daar voor 269,— nu compleet met lattenbodem 198,dat is goed koop en goed, want het is massief. Zoekt u een tweepersoons ledikant, die hebben wij in vele uitvoeringen en prijzen. Maar ook in matrassen zijn wij groot tegen speciale prijzen. Drakacel matrassen voor een gezonde nachtrust bij ons in voorraad. Grenen meubelen te kust en te keur. Het mooiste grenen. Wij importeren dat uit de Noorse landen. Wandmeubel van massief grenen, zoekt u maar bij ons. U koopt dat prachtige meubel voor 1.798, Bankstellen in alle uitvoeringen, in leder, lederlook of stof, zegt u maar wat u wenst en wij verzorgen het voor u. De klapper van de week. De fabriek moest ruimte maken en daarom kunnen wij u een aanbie ding doen in blank eiken eethoeken tafel met vier stoelen met stoffen zitting. Normaal kost u dat 1 695,— nu in de Trendmarkt betaalt u 895,compleet, haast u want de voorraad is beperkt. Verder hebben we ladenkastjes voor u in het massief grenen tegen betaalbare prijzen. Speciale kleerkasten in het wit met twee schuifdeuren nu voor 198, Dekbedden en dekbedovertrekken bij ons voor een speciale prijs. Wilt u zelf uw meubels stofferen, wij hebben voor u meubelstoffen vanaf 15,per mtr. Polyeter op maat gesneden, u vindt het in de Trendmarkt. U ziet mensen, het is de moeite om een bezoek te brengen aan ons. U bent van harte welkom en graag tot ziens. P.S. Zoekt u tapijt en/of gordijnen, die hebben wij voor u in ons Tapijtcentrum. Flexibele halogeen verlichting voor het interieur Bekleden van open trappen Wat zijn vaste planten? Blijvend mooi in wol Verrassende effecten Vaste planten: waar? Komt u eens kijken naar onze meubelen in het wit, grenen, grijs en wat u maar wilt. Bij ons kunt u terecht voor moderne meubelen en ook inruilmeubelen, tegen prijzen die er niet om liegen, leest u maar. Vasteplanten: wanneer? 1 U twijfelt of u uw open trap nou wel of niet met vloerbedekking zult bekleden? Niét bekleden heeft twee grote nadelen. Er zullen lelijke slijtageplekken ontstaan in het lak en verfwerk van de traptreden en u wordt dagelijks geconfronteerd met looplawaai. Ook uw buren zul- Het blijkt dat veel mensen er niet zeker van zijn wat precies onder het begrip 'vasteplanten' verstaan moet worden. Het is ook we! verklaar baar dat niet voor iedereen het verschil duidelijk is, want een struik is ook een plant en ook vast. Een heester noemen we een struik. Zo 'n struik heeft takken en twijgen, die verhouten en in de winter niet, of slechts gedeeltelijk, af sterven. Met het begrip 'vasteplanten' duidt men gewassen aan die in het voor jaar boven de grond komen, groeien, bloeien en tegen de winter bovengronds afsterven. Alleen de wortels overwinteren en lopen aan de groeiknoppen in het voorjaar opnieuw uit. Zoals vaker zijn ook hier weer randgevallen aan te wijzen. In de speciaalzaken op gebied van verlichting kan men u de vele mogelijkkeden tonen. Ook in de stad Goes en de regio zijn er goede zaken te vinden, waar men u vakkundig op dit gebied tapijthouders, die op vrijwel el ke trap passen en waar u ieder soort tapijt in kunt leggen; dus ook restanten van het tapijt dat u voor de woonkamer heeft ge kozen. Uw open trap vormt dan een fraai geheel met de woon- kamervloer. Bij de rubberen ta- pijthouder wordt een kartonnen sjabloon meegeleverd, met be hulp waarvan u de tapijtinleg De ultra-moderne karpetten Het najaar is een goede tijd voor de vaste plant. Wie vaste planten in het beplantingsplan van zijn tuin wil opnemen, kan daar rekening mee houden. Want als eenmaal de winter is gekomen en het vriest, dan dienen we met 't planten te wachten tot het voorjaar en hebben de vaste planten in het voorjaar al een voorsprong op de planten die na de winter in de tuin worden gezet. Ook op de Bevelanden (en in Zeeland in het algemeen) is een groot aantal zaken te vinden die inhaken op de tot woonmaand uitgeroepen maand oktober. Zij kunnen u deskundig adviseren omtrent de vele mogelijkheden om het woongenot te verhogen en het interieur en uw woonomgeving eens aan te passen. Hieronder een overzicht van de bedrijven in onze regio die u daarbij kunnen helpen waarvan u elders in deze bijlage in de vorm van adverten ties méér informatie kunt vinden. De Jager-Tolhoek, Goes, Fa. L. Weyts, Bergen op Zoom Zoetewey, Yerseke Tuincentrum Wagenaar, Goes Gabriëlse, Middelburg Fa. van Halst, Wissenkerke Zuidweg, Goes De Smidt, Goes Slabbekoorn, Goes Gabriëlse Goes Boot, Goes Gévier, Goes Katseveer, Wilhelminadorp Almiko, Wolphaartsdijk Verwalo, Goes Nonnekes, Goes Bouwisolatie, Goes van Belle, Middelburg Chris Goud, Yerseke Lagimex, Krabbendijke en Kloetinge Gebr. de Hond, 's Heerenhoek Mol Coloriet, Goes T.C. Nieuwenhuijse, Yerseke Tiemozon, Heinkenszand de Jonge-Hoek van Dijke, Heinkenszand Intraco, Bergen op Zoom, Goes, Kamperland, Kloosterzande, Oosterland, Sas van Gent, Middelburg, en Yerseke. Melieste, Goes, Pilaar, Goes, 't Hoekje, van Goes, Goes Verstraeten, Goes Bouwmarkt C. Rijk, Goes M.J. Sinke, Goes Prijstreffer, Goes van de Berg, 's Heer Arendskerke en Goes Alulight, Goes Sinke de Graag, Goes Renaissance, Goes. Fa. Pieterse, Wemeldinge, De Snuffelschuur, Kapelle, De Kam, Kamperland, 't Kadowinkeltje, Goes Matheuse de Wit, Bergen op Zoom, De Boomschors, Goes De Krijger, Borssele, 's-Gravenpolder van Maris, Kapelle Fa. Wiko, 's-Gravenpolder Electra, Goes. Trendmarkt, Goes Fa. Boone, Goes. Warmtecentrum Zeeland, Goes De Vlijt, Goes Paauwe, Goes Tuincentrum Beveland, Goes Verlichting is een aspect van het interieur dat vaak nog te weinig aandacht krijgt. De laat ste jaren is er op verlichtings- gebied erg veel nieuws op de markt gebracht. En dan hebben we het niet alleen over de vormgeving en de daarbij ge bruikte materialen, ook de soort verlichting biedt een gro te verscheidenheid aan moge lijkheden. Naast de traditionele 220-voltlamp zijn diverse TL en halogeenlampen een grote rol gaan spelen. precies op maat uit de tapij- trestanten kunt snijden. De ta pijthouders kleeft u met dub belzijdig plakband op de trap trede vast. Een bijkomend voordeel is dat het tapijt in de tapijthouder gemakkelijk ver wisseld kan worden. Daardoor kunt u uw open trap steeds weer aanpassen aan de rest van uw interieur. Eén van die nieuwe ontwik kelingen is de verwerking van verschillende wollen garens in één karpet. Dikke en dunnere garens worden weloverwogen samen in een kleed verwerkt om heel speciale effekten te verkrij gen. Een ander, zeer leven dig resultaat ontstaat door toepassing van hoogtever schillen in een karpet. Har monieus in elkaar overlo pende tinten spelen daarbij een niet te onderschatten rol. Bouclé-garens, speciaal gesneden polen of combi naties van beide maken het strukturen-pallet compleet. echter, voor het planten, enige tijd in een emmer met water gezet, zodat een goed doordrenkte kluit ontstaat. Rond de plant houden we een kuiltje om water te geven. De vraag of de plaats waar de planten moeten staan in de zon of in de schaduw ligt, is ook bepalend voor de keus die wij kunnen maken. Er is nog een aantal faktoren dat in overweging moet worden genomen bij het vaststellen van het beplantingsplan. Zo zal men in het algemeen een zo groot mogelijke spreiding van de bloeitijden wensen, zodat van het vroege voorjaar tot de late herfst steeds iets bloeit. Ook is het, om een bloeiend geheel te krijgen, nodig rekening te houden met de bloeivor- men. Een border met alleen schermbloemen, of met niets anders dan composieten (margrietachtige) zou erg saai worden. We zoeken dus naar afwisseling in bloemvorm: schermbloemen, composieten, tros vormige- en aarvormige btoeiwijzen worden met elkaar gecombineerd. Ook streven we naar afwisseling in bladvorm en bladkleur en naar verschillen in hoogte van de planten. Een fout die noga! eens gemaakt wordt is het maken van te kleine groepen. Afhankelijk van de grootte van de tuin en van de plant mag men per groep gerust eens 7, 9 of meer planten bij elkaar zetten. Bodembedekkende vasteplanten, in sterke vlakken bijeen geplant, brengen rust en tekening in de tuin. Sommige vasteplanten die door hun karakter ook solitair gebruikt kunnen worden, zullen in zo'n vlak bo dembedekkers bijzonder goed uitkomen. Heel belangrijk zijn ook de kontrasten in hoogte tussen de soorten die naast elkaar staan; dus niet de hoogste achterin en de laagste vooraan bij het pad, maar steeds afwisseling nastreven, zodat het doorzicht in de tuin bij iedere stap blijft bloeien. Om een goed beplantingsplan te kunnen maken is het dus nodig dat u zich een beeld kunt vormen van de planten die uw voorkeur genieten. Een bezoek aan een vasteplanten- kwekerij of aan een tuincentrum kan in dit opzicht heel leerzaam zijn. len u dat niet in dank afnemen. Wél bekleden zou dus de op lossing zijn, maar bekleden is vaak een nauwkeurig, tijdro vend en duur karwei. Sinds kort is er een nieuw trapbekle- dingssysteem op de markt dat èn vriendelijk is voor lak, verf en buren èn vriendelijk voor uw portemonnee. Dat systeem bestaat uit slijtvaste, rubberen met Mondriaan-achtige dessins vallen op door hun vaak gewaagde kleurstel lingen. Fris rood, helder geel en diep blauw doen het in een rustig en licht inte rieur uitstekend. Bij een in richting die van zichzelf al vrij kleurrijk is, komt een karpet met rustiger kleur combinaties - verschillende grijstinten of zacht grijs met warme pasteltinten - beter tot zijn recht. Duidelijk, is in ieder geval, dat kleuren de karpetten maken, of er nu twee of maar liefst acht ver schillende tinten aan te pas komen. En daarbij legt zui ver scheerwol de basis voor verfijnde nuanceringen die blijvend mooi zijn. In elkaar overlopende structuren en de uitgekien de kleurcombinaties zijn in een gedrukt medium moei lijk weer te geven. Dus als u meer wilt weten over kunst op uw vloer, is een bezoek aan de tapijtspeciaalzaak aan te bevelen. Daar kunt u rustig zowel de traditionele als de splinternieuwe mo gelijkheden van karpetten bekijken en ....voelen. kan adviseren. Een systeem dat we tegenkwamen is het Trolli- systeem. Het gaat om een flexi bel laagspanningssysteem in- terieurverlichting, waarvan bij gaande foto een indruk geeft. Langs het plafond leiden twee strakgespannen draden de 12 volts-spanning rechtstreeks naar de lichtpunten. Deze kap jes zijn voorzien van 20 watts halogeenlpen. De kappen kun nen vrij over de kabel worden verschoven. Dat betekent, dat men het licht kan projecteren op de plaats waar men het heb ben wil. Zowel indirecte als di recte verlichting is hierbij mo gelijk. Tevens is het spanme chanisme dusdanig van op bouw, dat het zowel een rechte als diagonale overspanning mogelijk maakt. Het basispak ket van dit systeem bestaat uit een overspanning van twee maal vijf meter draad, een trafo van 100 watt, terwijl de lampen of lampjes in diverse modellen los leverbaar zijn. Steeds meer mensen, zo blijkt uit de nieuwste collec ties van de ontwerpers, hebben grote belangstelling voor kunst op de vloer. Voor karpetten in prachtige nieu we kleuren en vooral, zeer verrassende dessins. Van klassiek tot heel modern. De liefhebber van Mondriaan kan nu op diens kleurvlak ken lopen (of liggen), maar ook voor rustiger naturen zijn er tal van mooie - aan de schilderkunst ontleende - ontwerpen. Goed gecombi neerd met de ondergrond van uw vloer, doen ze pre cies wat mensen van kar petten willen: afwisseling brengen en zeker als het materiaal zuiver scheerwol is - warmte geven. Temidden van al het nieuws blijft de vraag naar berbers en karpetten met klassieke, oosterse dessins op een constant hoog peil. De vooruitstrevende technie ken van met name een aan tal belangrijke fabrikanten in de Benelux, maken het vandaag de dag mogelijk schitterende karpetten te weven die niet te onder scheiden zijn van hun handgeknoopte familiele den uit het Oosten. De oud heid in een nieuw jasje, speciaal voor de ware lief hebber van het mystieke! Maar daarnaast speelt zich een ware revolutie in des sins en structuren af. De nieuwe technieken en toe nemende mogelijkheden om diepe kleurschakerin gen optimaal in zuiver scheerwol over te brengen hebben ontwerpers geïn spireerd nieuwe wegen in te slaan. De liefhebber van Mon driaan kan nu op diens kleurvakken - van zuiver scheerwol - lopen of...lig gen! (Uit de serie Arti van K.V.T.). Nu de containerweek hand over hand toeneemt kunnen we zeggen dat het hele jaar door geplant kan worden, mits het niet vriest. Oktober- november is er evenwel de beste tijd voor. De planten kunnen dan nog wortels maken voor de vorst invalt, zodat ze in het voorjaar al een voorsprong hebben op planten die in die periode geplant wordep. Op natte gronden, vooral op vette klei, kan men echter het beste na de winter planten, want in een natte bodem is de kans op kapot vriezen aanwezig. In containers gekweekte vasteplanten kunnen, ook terwijl ze in bloei staan, geplant worden, m ue zomer ecnter liever met bij telle zon, maar tegen de avond. De grond in het plantgat wordt daarbij flink nat gemaakt en de containerkluit stevig aangedrukt. Als de kluit te droog is wordt hij

Bevelander | 1985 | | pagina 55