NATIONALE OKTOBER 9 o Bedmode wordt glanzend en zacht Aanpassing slaapkamer kost niet zoveel Kurkparket: om warm op te wonen Gordijnstoffen in de vele kleuren van zomerbloemen K ll i Ita Hoe verhuisbaar is uw interieur? Modern interieur vergt weinig onderhoud adkamerverbouwing soms onnodigduur /d Bi 70 hér ~f.f til DE BEVELANDER Woensdag 2 oktober 1985 l/a/7 soberheid naar volwaardig vertrek De Pool Dekbed en overtrek I I De tegel Slijtage De breedte in de hoogte Erop of eronder? Spijkervast hoort bij het huis Let op... Lakens, dekens, spreien Rek en krimp Deskundig advies Comfort Demontabel spaart de rug En verder Geluidsisolatie Omwenteling slaapkamergebeuren - Hoe. verhuistoar is uw interieur- I 2% 15% dons 85% Wz W I I I I I I I I I I Mocht je altijd gedacht hebben dat die lichte kleuren in het moderne interieur een hoop extra werk met zich mee brengen, dan heb je het dus mis. Meubels (en ook het eigentijds eiken en het eigentijdse klassieke stijlmeubel) vragen door hun geperfectioneerde lakafwerking veel min der onderhoud dan de meubels van vroeger. Bovendien zijn ze minder kolossaal en daardoor veel handzamer. Wandbekleding is vaak afwas- baar, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat je het af kunt schrobben. Vloerbedekking wordt minder snel vuil door toepassing van vuilwerende vezelfs of een vuilafstotende behandeling. En ook gordijnen en de bek leding van zitmeubels trekken door speciale behandeltechnieken minder vuil aan dan vroeger. Zo je ziet dus alle reden voor de bewoonsters van modern ingerichte huizen om er zo zorgeloos en zelfbewust bij te lopen. Overigens is er bij een groot aantal meubelzaken een praktisch boekje verkrijgbaar vol onderhoudsadviezen voor meubels. Dat boekje heet "Zo behandelt u meubels". Vraag er gerust naar bij uw woonadviseur. temperatuur tot een tegel ge perst. Daarbij smelt de natuur lijke hars van de kurk. Die hars vormt het bindmiddel tussen de kurkdeeltjes. Er wordt dus geen enkel kunstmatig bindmiddel gebruikt. Het eindprodukt blijft zuivere kurk. Het materiaal is daardoor bijzonder kleurecht. Toch is het in verschillende tin ten te krijgen, doordat we an dere soorten kurk gebruiken of de tegels bij een andere tempe ratuur vervaardigen”. Kurkparket is zelf te leggen. Moeilijk is dat niet. Kurkparket is zelf te lakken. En dat moet wel omdat de speciale kurkparket- lak de slijtvastheid nog ver hoogt en de kurkvloer absoluut waterafstotend maakt. Geschikt voor gebruik in keuken en bad kamer. Door het hele huis, kurk op de vloer. Er is de laatste 20 jaar veel ve randerd in de slaapkamer. Ook aan het bedtextiel zijn die ve randeringen niet ongemerkt voorbijgegaan. Was de slaapkamer vroeger een toonbeeld van degelijk heid, nu is het een volwaardig vertrek in het totale woonge- beuren, dat van tijd tot tijd mo dieuze aanpassing behoeft. En waarmee anders dan met bed textiel kunnen we ons slaapka merinterieur voor relatief weinig geld zo snel een totaal nieuw gezicht geven? De mode in bedtextiel is dit seizoen definitief de weg ingeslagen van glans en verfijning. De kleuren zijn zachter dan in voorgaande jaren. Dankzij verfijnde spintechnieken, zijn de gebruikte garens duurzamer en soepeler. De weefsels zijn dan ook mooier dan ooit! Wat dacht u bijvoorbeeld van een glanzend satijnen dekbedover trek? Weelderigheid ten top in de bedmode! Satijn heeft met suc ces zijn intrede gedaan in de bedmode en is niet langer voor filmsterren alleen. De dekbed-fans kunnen kiezen uit vullingen van dons, synthe tisch dons en andere materia len zoals wol. Fabrikanten van donzen dekbedden zijn verp licht op hun dekbed te vermel den hoe de vulling is samen gesteld. Hiervoor gelden mini mum voorgeschreven percen tages: zuiver dons 98% dons veertjes dons 65% dons - 35% veertjes verige dons 50% dons - 50% veertjes driekwart dons 30% dons - 70% veertjes halfdons veertjes Een donzen dekbed is echter vrij pittig geprijsd en daardoor niet voor iedereen weggelegd. Gelukkig is er ook een ruime keus in de wat voordeliger ge- geeft de voorkeur aan de com binatie van dekens, lakens en sprei. trouwde 120 cm breedte. U kunt bij uw aankoop dus zeer effi ciënt te werk gaan. praktische aspekten - één ding niet uit het oog, wanneer u gor dijnstof uitzoekt en koopt: de was- en strijkvoorschriften. De ze moeten meegedrukt of -ge weven zijn in de zelfkant van de stof of op een andere manier duidelijk vermeld zijn. Deze voorschriften bevatten met na me belangrijke informatie met betrekking tot het chemisch reinigen. Voorschriften, die u behoeden voor vervelende ver rassingen, wanneer u de gor dijnen gaat of laat reinigen. Mocht u tóch nog twijfelen, raadpleeg dan uw leverancier. U weet natuurlijk dat gordijn stof winterse kou uitstekend buiten houdt, maar heeft u zich gerealiseerd, dat dat ook geldt voor ongenode blikken? Als u één dezer dagen toch aan het winkelen bent, stapt u dan eens binnen bij een woninginrichter. Ook al bent u honkvast dan nog is dit artikel de moeite waard om te lezen. Omdat u met de informatie uw voordeel kunt doen. Als u zorgt voor een verhuisbaar interieur, dan heeft u daar niet alleen voordeel van als u naar een andere woning verhuist. Ook als u wat meer honkvast van aard bent, komt zo'n interieur van pas. Want een verhuisbaar interieur is heel wat makkelijker opnieuw in te delen als de gezinssamenstelling verandert, dan een interieur met veel spijkervast of loodzwaar meubelwerk. l "Gemalen kurk wordt bij hoge "Een onderzoek dat het bouw- materialen-instituut van TNO heeft verricht, waarbij verschil lende typen van vloerbedek- kingsmaterialen aan een zand- straalproef werden onderwor pen, gaf kurktegels de gerings te volume-afname, dus de ge ringste slijtage...” Heeft kurk dan geen nadeel? Natuurlijk, alles heeft z’n voor en z’n tegen. Het nadeel van kurkpar ket is dat het op een absoluut vlakke vloer moet worden ge legd. Dat geeft misschien wat heisa. Maar iedere vloerbedek king ligt het beste en het lang ste op een goede vlakke onder grond. Nu we het toch over eigen voorkeur hebben: wist u dat niet alleen in vitrages allerhande stofbreedten voorkomen, maar ook in overgordijnstof? Bij gor dijnstof is algemeen 120 en in toenemende mate 140 of 150 cm verkrijgbaar. Maar er is ook een groot assortiment in, wat de vakman "kamerhoge” gordijn stoffen noemt. Gordijnstoffen, waarvan u de breedte (door gaans 240 tot 270 cm), net als bij vitrage, als hoogte kunt ge bruiken. Voordelen zijn natuur lijk, dat u geen naad meer heeft en dat het veel minder naai- problemen geeft. Bovendien is bij de meeste kwaliteiten aan één zijde een loodkoord inge weven, zodat het gordijn altijd mooi, in volle plooien hangt. Sommige fabrikanten bieden hetzelfde dessin aan in kamer- hoog (270 cm), vensterbank- hoog (220 cm) en op de ver- In het algemeen is een gordijn, dat de gehele raampartij van plafond tot vloer afdekt, het mooist. Het brengt rust in de kamer. Maar... er kunnen rede nen zijn om te kiezen voor kor tere oplossingen. Bijvoorbeeld omdat de verwarmingsradiator dan ongehinderd warmte kan afgeven. Als uw voorkeur uit gaat naar kort, laat u de gor dijnstof dan niet tot precies öp de vensterbank maken, maar 15 cm langer. U moet er niet aan denken te moeten verhuizen terwijl u enkele jaren terug fiks in uw beurs getast hebt voor de aanschaf van een massieve parketvloer. Die zult u mooi moeten laten liggen! Of het nu om een huur- of een eigen woning gaat. De voorschriften bepalen nu eenmaal dat alle spijkervaste zaken bij het huis horen. Met tapijt dat is gespannen of alleen op de naden met dubbelzijdig tape is vastgezet bent u dan natuurlijk beter af. U kunt het makkelijk loshalen, oprollen en in de verhuis wagen laden. Het voordeel van gespannen of op naden geplakt tapijt gaat ook op als u bijvoorbeeld in de woonkamer een andere sfeer wenst. Het tapijt laat zich makkelijk verhuizen naar een slaapkamer waar het nog wel enige tijd dienst kan doen. Op de verhuisbaarheid van vitrages en overgordijnen hoeven we niet al te diep in te gaan. Ze zijn haast altijd weer te gebruiken, in een andere woning of elders in huis. Anders is het gesteld met wandbekleding. Eenmaal aangebracht zit dat muurvast, in de meest letterlijke betekening van het woord. Op zich is dat echter niet zo’n bezwaar. Behang is niet het meest kostbare onderdeel van het interieur. En nieuw behang is snel geplakt. Verlies - naast alle modische en Sliepen we de laatste jaren tus sen bloemetjes, geometrische figuren en grafische dessins, in pastel, primair en aarde kleu ren, nu kunnen we ons ook wentelen in een weelde van ro mantisch kant en broderie. Dat geldt voor de dekbedovertrek ken maar ook voor de lakens en slopen. Samen met een fraaie deken, gecombineerd met een eigentijdse sprei, bieden ook deze in de slaapkamer-anno-nu een luxueuze aanblik. Vorig jaar begon het allemaal. "Levend wit" en alle mogelijke gradaties tussen wit en zwart, met hier en daar een kleurac cent, maakten een definitief einde aan de golf van bruin in het interieur. Berbers worden blonder. De dikke weefstoffen werden aangevallen door een trend van kleurrijke drukstof- fen. Maar de strenge winter bracht evenwicht en de moder ne weeftechnieken maken het mogelijk heel decoratieve gor dijnen te weven, die het kunnen opnemen tegen de moderne gedrukte stoffen. De weefstof- hebben van nature al de eigen schap het interieur iets warms mee te geven, terwijl drukstof- fen daarvoor hun kleur nodig hebben. In die nog onbesliste strijd om het interieur, tussen modieuze drukstoffen en huis- elijk-warme berbers, heeft zich een derde "strijder" aange meld. Was tot voor kort gor- Onder invloed van warmte- en vochtwisseling wil gordijnstof nl. nog wel eens>wat rekken of krimpen. Wanneer u nu de onderzoom precies pas heeft op de vensterbank, dan kan het gebeuren, dat het gordijn na enige tijd hier en daar wat ver der van de vensterbank afwijkt dan u zelf voor mooi had ge houden. Dat komt nu eenmaal door die niet beïnvloedbare krimp. Het is daarom mooier, uw gordijnen die 15 cm extra te geven. Maakt u die over-lengte niet slechts 5 of 10 cm, anders gaat uw gordijn "wapperen” door de opstijgende warmte van de radiator en dat is niet de bedoeling. Het verbouwen van de badkamer is vaak een ingrijpend en kostbaar karwei Maar wie bij het ontwerp van zijn nieuwe badkamer de in deling van de oude als uitgangs punt neemt, kan voor veel minder geld een fantastisch resultaat be reiken. Het arbeidsintensieve hak en breekwerk wordt dan tot een minimum beperkt en er hoeven vrijwel geen leidingen verlegd te worden. tevoren met uw woninginrichter te bespreken. Het is nog niet zo lang geleden, dat er binnen het vak een geweldige discussie aan de gang was over de vraag, of het gordijn wel met de pool naar boven gericht mocht wor den toegepast, omdat de als een ”v” opstaande pool dan veel stof zou opvangen. Een idee dat stamt uit de tijd van stoffer-en-blik en kachels met schud-roosters. Bepaal rustig uw eigen voorkeur, het verschil is verbazingswekkend! Ook als u alléén maar even rond wilt kijken bent u van har te welkom! Misschien doet u wat ideeën op. U oriënteren op het gebied van de nieuwe woonmode is interessant en het verplicht u tot niets! Deskundig advies en een groot assortiment is te vinden bij de speciaal zaak (beddenzaak, woninginrichter met beddenaf deling enz.). Hij kan alles ver tellen over maten, kwaliteiten, dekbedvullingen en onderhoud van dekbedden zoals reinigen en bijvullen. dijnvelours een kwestie van ak- tierood, groen en bruin met wat gouden tussentinten, binnen kort zult u een verbazingwek kende ontdekking doen! Als u zich tenminste verdiept in de geweldige ommezwaai in kleur, die gordijnvelours heeft ge maakt. Ook hier heel zachte lathyrus-tinten, en volop keuze in grijzen, van zilvergrijs tot anthraciet. Denkt u er wel aan met uw woninginrichter te overleggen of u de veloursgor dijnen met de pool naar boven of naar beneden gericht te laten maken. Dat maakt namelijk veel uit in kleur en effekt. De geheel vernieuwde Welke-gids over badkamers staat boordevol met praktische suggesties. De gids legt stap voor stap uit hoe zelf een compleet ontwerp voor een badkamer te maken is, waar bij geen facet wordt overgesla gen. Naast uitgebreide produktin- formatie kan de lezer heel wat wetenswaardigheden opsteken over stroomvoorziening in de bad kamer, efficiënte indeling, con tacten met de vakmensen en het plannen van een volledige badka- merverbouwing Alles wordt bes proken, van vloertegel tot plafon dafwerking,, van luxe ligbad tot handdoekrek. Ook aan het financiële aspect wordt niet voorbij gegaan. De au teurs van de gids concluderen te recht dat de verbouwing van een badkamer nogal wat geld kost. Geld dat in een aantal gevallen geleend moet worden. De ver- Niet alleen aan het uiterlijk van het bedtextiel is veel aandacht besteed. Ook aan de eisen die de konsument stelt op het ge bied van comfort, komen de fa brikanten van bedtextiel ruim schoots tegemoet. Vrijwel al het betere beddegoed is vervaar digd van zuiver soepel en goed vocht absorberend katoen, dicht geweven en gelijkmatig gesponnen garens, kreukher- stellend en krimpvrij. In de was mag dergelijk bedtextiel dan ook niet meer dan 3% krimpen. Hadden lange mensen vroeger nogal eens het probleem dat hun voeten buiten bed en bed textiel staken, nu is dat niet meer nodig. Want al het betere beddegoed is verkrijgbaar in extra lengtematen. Ook de fa brikanten van ledikanten, ma trassen en matrasdragers hou den hiermee rekening. Koude voeten behoren in de moderne slaapkamer dus tot het verle den. Nog meer comfort bieden de rekbare badstof en jersey- stretch hoeslakens, die er voor zorgen dat het onderlaken keu rig glad om de matras blijft zit ten en het opmaken van het bed een stuk vereenvoudigen. prijsde synthetische dekbed den, die de laatste jaren overi gens een opmerkelijke kwali teitsverbetering hebben onder gaan. Bij het dekbed hoort een overtreksel: een hoes aange past aan de maat van het dek bed, voorzien van een ruime in- stopstrook en een bijpassend kussensloop. Vooral in de ho gere prijsklassen, waaronder de bekende Nederlandse mer ken, is de afwerking en dessi- nering uiterst verfijnd en tijd loos. Luxe uitvoeringen met broderie en sierranden maken er een chique artikel van, dat door het tijdloze karakter en de goede kwaliteit jarenlang een sieraad voor de slaapkamer be tekent. Minder tijdloze dessins die vooral de jeugd aanspreken, zoals grote afbeeldingen van stripfiguren, treffen we vooral aan in de goedkopere prijsklas sen. Kurk is de laatste jaren als vloerbedekker erg in de be langstelling gekomen. Ook op de Bevelanden zijn er de laatste jaren verscheidene speciaalza ken gekomen, waar parket - en dan met name kurkparket - warme belangstelling geniet. Kurk heeft veel voordelen te bieden: warm aan de voeten, slijtvast, weinig onderhoud en geluiddempend. Bovendien kunt u er een glas op laten val len zonder dat het persé aan diggelen hoeft te liggen. Hieronder wat meer bijzonder heden over kurk als parket. schillende leenvormen worddp daarom besproken en ook de sub sidiemogelijkheden komen aan Je orde. 2 Kortom, wie een kleine of gro^e verbouwing van zijn badkamer overweegt, doet met de aanschaf van deze kleurrijke badkamergids een verantwoorde eerste investe ring. =- Maar dat is meer van belang als u omkijkt naar een nieuwe vloer voor uw bedrijf (en velen zijn wat dat betreft met kurkparket al voorgegaan). Tenslotte: je ruikt niets van de kurkvloer. Maar dat heeft kurk dan gemeen met de meeste an dere vloerbedekkingen. Deze Weike-gids over badkameri, is bij de meeste tijdschnftenwinj kels te koop voor f4.95. Loodzware meubels als kolossale driezitsbanken en zware kasten hebben tijdens verhuizingen al voor enige rugblessures gezorgd. Die horen dus niet in een gemakkelijk verhuisbaar interieur. Aan veel lichtere meubels die soms ook nog demontabel zijn, beleeft u bij verhuizing meer plezier. Kiest u een wandmeubel dat uit losse delen is opgebouwd, dan kan een complete wand worden opgé- bouwd die toch verplaatst kan worden. Al was het alleen maar om eens te bekijken of er een andere interieuropstelling mogelijk is. Stellingen, wandplanken, en demontabele kasten zijn bovendien eenvoudig te verhuizen naar een andere woning, of bijvoorbeeld een ander vertrek. Voor de eetkamer bent u beter af met een rechthoekige of vier kante eethoek dan een ronde, als u tenminste 'verhuisbaar’ wilt wonen. Een ronde tafel kan nooit tegen de wand worden geplaatst Dat betekent dat er rondom altijd voldoende vrije ruimte om de taf^l moet zijn, ook als er iemand aanzit. En het is maar de vraag of een ander huis die ruimte biedt. Voor de slaapkamer is een lekker ruien tweepersoonsbed uit één stuk natuurlijk heel knus. Maar vorjr verhuizing komt het nauwelijks in aanmerking. Tenzij het demon tabel is, of bijvoorbeeld het brede matras op twee afzonderlijke bedbodems ligt Gaat uw voorkeur voor de kinderkamer uit naar een hoogslaper, ga dan wel na of er een laagslaper van te maken is als de gebruiker het huis uitgaat of het hoogslapen niet meer zo aantrekkelijk vindt. Hoogslapers van goede kwaliteit en een gerenommeerd merk bie den meestal wel deze mogelijkheid. Bij de foto: Naast de bekende geweven streepdessins nu fraaie drukstof fen in allerhande zachte lathyrus tinten, fantasie-diagonalen en bijna abstracte bloemdessins. Batik-achtige bedrukking op sa tijn, enz. enz. En verder is het warmteisole- rend vermogen van kurk alge meen bekend. Het voelt echt lekker warm aan onder de blote voeten. Wat die blote voeten betreft, u hoeft niet bang te zijn voor splinters. Kurk kan niet splinteren. Bovendien is een* vloer van kurktegels een zeer goede elektrische isolator. Een vloer van kurk isoleert het geluid. Dat komt omdat kurk op zichzelf een zacht materiaal is. Het dempt. Maar een vloer van kurktegels heeft niet de nade len van een zachte vloerbedek king. De bovenkant waar u op leeft is hard. Door de veerkracht is een vloer van kurkparket een stille vloer. In een ruimte waar mensen samen leven, waar kin deren spelen en volwassenen wel eens rustig willen lezen is dat van belang. Houdt u maar eens een flink gordijnvelours-staal beurte lings met de pool naar boven en naar beneden gericht. Dan zult u zien dat als de pool naar boven wijst, de kleur veel dieper wordt. Het is goed dit effekt van De mode wordt gekenmerkt door een grote verscheiden heid aan kleuren en dessins. In De Bevelander van enkele we ken geleden konden we dat al melden. Welnu, deze trend is eveneens terug te vinden in het interieur. Er is met name in de gordijnstoffen een nieuwe kleurgolf te vinden. Zachte, maar ook naar donker der tinten oplopende kleuren beheersen de nieuwe gordijn- stpfkollekties. Zachte lavendel- tinten, sering-lila al of niet in combinatie met rose en room wit. Pioenroos-rose, wat naar bruin verlopend, gecombineerd, fen, veelal in lichte roomtinten, met grijs in verschillende corh- binaties. Tere tinten als cham pagne vindt u samen met een warme abrikooskleur versmol ten tot werkelijk heel mooie kleurcombinaties. Dat is de nieuwe gordijnstofmode. Een mode die volledig aansluit bij de enorme kleuromwenteling in tapijt. De grote omwenteling in het slaapkamergebeuren vond plaats in de 2e helft van de 70-er jaren. De slaapkamer werd leefkamer, mede onder invloed van de opkomende dek bed overtrek-cultuur. Nu slaapt ongeveer tweederde deel van de Nederlanders onder een dekbed. De rest l Hi JSs® '/Ml z

Bevelander | 1985 | | pagina 53