VERBOUWINGS OPRUIMING 3000 BROEKEN 19,90 29,90 39,90 49,90 1000 SWEATSHIRTS 19,90 Oude landbouwhaventjes van Noord-en Zuid Beveland (1) LINNEN GRAND THEATER |melieste| ("Jut weekblad voor zuid- en noord beveland 24,50 p.mtr. w 1 SPOTKOOPJES! SPOTKOOPJES! EXAMEN-^ TIJD: CITIZEN TIJD 1 ,/OSSE gRQUjiS GEHEIME TR AVNE I Woensdag 29 mei 1985 - 37e jaargang no. 22 o lii Bi - WEER VOLOP Vrijdag 23.30 uur Porno 18 jaar. Dubbel glas Glas in lood Inbraak werend glas Spiegels zilver/brons Jansen Juweliers 1 s.v. Robur heeft nieuwe trainer Geul-monding Ter Valcke Goes Beurtschipper Kraaijert jGLASHANDEL fa--- Feiten en foto’s blazer I F 1 U^eeldïg lïnnen PAK, IN GEEL OF WÏT. Verrassende nog tot 1926 volgehouden. 'Een van de weinige foto's, die zijn overgebleven van de haven van de voormalige haven ben. Ihl f t V denim en modekleuren katoen/ polyester A-jeugd met speciale gasten uit Rotterdam. Het seizoen wordt ook nu weer besloten met het veteranen- tournooi. Hier komen o.a. Aeo lus uit Rotterdam, Heinkens- zand, Hulst, Ned. Spoorwegen, Robur. Hierna gaan we van een welverdiende rust genieten tot ongeveer eind juli waarna er weer een nieuw seizoen volgt. st. Adrlaanstraat 11, 4461JC GOES in kreukvrije kwaliteiten, in 1 2 modekleuren 1 50 cm. breed Lange Kerkstraat 40-4461 JJ Goes - telefoon 01100-28896 Lange Kerkstraat 44, Goes aG’.r* Geheel onverwachts, we waren al weer rond met de huidige trainer voor het nieuwe seizoen, toen toch werd besloten door de heer de Roo om te stoppen met trainen. 4 Jaar is de heer de Roo werkzaam geweest bij Ro bur. Het bestuur kwam voor een zeer moeilijke taak te staan, daar de meeste trainerswisse- lingen zich al vroeg in het jaar afspelen. Toch is het hen gelukt een goede plaatsvervanger te vinden in de heer ”Jan Kapelle” nu nog trainer bij G.P.C. in Vlis- singen. Het laatste bericht van dit sei zoen. We hebben in de maand juni nog wel tournooien en be ginnen op zondag 2 juni met een groot senioren tournooi pen in- en uitgeklaard. In 1953 werd de douanepost opgehe ven. Het haventje is nu door dijkversterkingen verdwenen. Binnendijks is nog een restantje te zien bij Ter Schelde. (Volgende week: deel II) ontdekking: foto's van de woord 'Kraaijert' voorkomt. De Zuid-Kraaijertpolder werd in 1700 ingedijkt. Het haventje werd in 1838 aangelegd. Het was iets meer dan een eeuw in gebruik als landbouwhaventje. Bij de bedijking van de Quar- lespolder (1949) in het stroom gebied van de Sloe werd het haventje 'opgeruimd’. Het haventje van Borssele da teert van 1860. Het werd aan gelegd op een plaats, waar vroeger een geul uitmondde in de Westerschelde. Vanuit deze haven onderhielden Kees en Ka Huyzen een beurtvaart op Rot terdam. Het haventje heeft veel te lijden gehad van de oorlogs handelingen in 1944. Het is nu verdwenen. De landbouwhaven van Baar land lag bij de buurtschap Ba kendorp. Het was een kleine, komvormige getijhaven, die di rect aan het diepe vaarwater van de Westerschelde lag. Bram Huyzen voer met een beurtschip op Rotterdam. Van het haventje zijn Tnaar weinig foto’s gemaakt. Na de ramp van 1953 verdween het haventje. De landbouwhaven van Bieze- linge bestond al in de 15e eeuw, maar door een snelle aanwas van de schorren in de Wester schelde, kon de verzanding van de lange buitendijkse toe- gangsgeul niet uitblijven. De haven werd reeds in 1717 afge damd. De vorm is echter lang herkenbaar gebleven in het lapdschap. Die herkenbaarheid verdween, toen de oude rijks- weg-58 werd aangelegd en toen Kapelle-Biezelinge zich in zuidelijke richting uitbreidde. De Zwarte Weel bij Biezelinge is nog een overblijfsel van het ou de havenkanaal. In Waarde verdween de oude waaraan verschillende vereni gingen mee doen zoals: Virtus uit Zevenbergen, de Jagers uit Den Haag, Ria uit Westdorpe, Kwadendamme, Graauw, Jong Ambon, Cortgene en 3 elftallen van Robur. Er wordt op drie velden tegelijk gespeeld. Het tournooi begint om 11 uur en eindigd om 5 uur. Toegang gratis. Op dinsdag 4 juni speelt Robur 1 tegen Wolphaartsdijk 1 in een nederlaagtournooi in Wolphaartsdijk. Zaterdag 8 juni is het grote ju- niorentournooi, met daarbij in de binnenstad een grote rom melmarkt. We staan weer voor café Baarends in de Voorstad. Er zijn weer vele goede koop jes. Óp zaterdag 15 juni is het pupillentournooi, met ’s avonds een grote feestavond in de kantine voor alle senioren en Goes Tel. 01100-15165 30 mei t/m 5 juni De expositie ging over de oude landbouwhaventjes, die Noord en Zuid-Beveland gekend heb ben in de loop van de afgelopen eeuwen. Sommige bestaan al sinds honderd jaar niet meer, sommige gingen pas verloren na de watersnoodramp van 1953. Weer andere zijn nog al tijd in gebruik. Ze werden/wor- den voornamelijk gebruikt voor de afvoer over water van land- bouwprodukten. De belangstelling van de Stich ting Zeilvaart Goes (en van de vele honderden mensen, die een bezoek aan de expositie 'brachten) ging daarbij overh gens niet alleen uit naar de ha ventjes zelf, maar vooral ook dam. Deze foto werd in febr. 1945 gemaakt. Het overzicht kan niet volledig zijn, omdat Noord- en Zuid-Be- veland bijzonder veel van dit soort kleine haventjes hebben geteld. Soms werd er met het woord ’haven’ al teveel gezegd: dan was er slechts sprake van een kade of aanlegsteiger langs de zeedijk. Donderdagavond 30 mei is er in Ter Valcke in Goes een infor matieavond, waarop gesproken wordt over de financiële romp slomp van een verpleeghuispa tiënt. De avond wordt gegeven in De Ark van Ter Valcke en be gint om kwart over zeven. Er kunnen aan de inleiders vragen worden gesteld. Donderdag20.00 uur Vrijdag19.00 - 21.30 uur Zaterdag19.00 - 21.30 uur Zondag14.00 - 19.00 - 21.30 uur Maandag - dinsdag woensdag20.00 uur A.L Lange Kerkstraat 22 'Een zeldzame foto van de voormalige haven van de Zuid-Kraaijert (bij Nieuwdorp aan het Sloe) De foto is waarschijnlijk gemaakt haven in 1847, toen daar een nieuwe sluis werd aangelegd. In de jaren 1860/61 werd voor 6500 gulden een nieuwe haven gemaakt. Nadat deze in 1953 nog enkele malen werd ge bruikt ten behoeve van het dijk herstel, werd ze in 1955 opge heven. Het haventje van de Zimmer- manpolder dateert van 1890 en is nog altijd zichtbaar. Het is echter volkomen dichtgeslibd. Afgezien van de nog aanwezige havendammen gaat het ha ventje geheel op in het omrin gende schorrenlandschap. De haven van Bath mag nau welijks een echte haven ge noemd worden. Op de kop werd in 1907 een aanlegsteigertje gebouwd ten behoeve van de douane. Er werden veel sche- Voormalig schipper E. Bolier (99 jaar), nu woonachtig in be jaardentehuis 'De Kraaijert’ in Lewedorp weet zich nog te he rinneren, dat in de haven van de Zuid-Kraaijert landbouwpro- dukten werden verladen. Vader Bolier was vroeger beurtschipper. Hij voer vanuit de Zuid-Kraaijert op Rotterdam, aanvankelijk met de houten tjalk 'Vrouwe Neeltje’,Tater met de eenmastklipper ’Neeltje’. Tien jaar lang, van zijn 12e tot zijn 22e, heeft de heer E. Bolier de reizen naar Rotterdam mee gemaakt. De beurtvaart werd eenmaal per 14 dagen ge maakt. Vrijdags vertrok het beurtschip naar Rotterdam. Tij en wind bepaalden de route: soms ging de tocht via het Kanaal door Walcheren, soms ook via het Kanaal door Zuid-Beveland. De ene keer kwam men 's zater dags in Rotterdam aan, de an dere keer 's zondags. De beurt- Zuid-Kraayert H vaart werd in 1909 beëindigd, fl| de algemene vrachtvaart werd nnn tnt 1Q2A \znlaphm idon 'Een van de weinige foto 's, die zijn overgebleven van de haven van De heer E. Bolier (99 jaar) heeft rond de eeuwwisseling zo 'n tien jaar bij Baarland. De haven werd in 1949 al gesloten verklaard voor de z')n vader op de boot gevaren. Zijn vader was beurtschipper op Botter- scheepvaart, na de ramp van 1953 verdween ze geheel. De woning van AA. Huijzen vormde een sta-in-de-weg voor het dijkherstel. Daarom werd een stalen damwand geslagen/midden op de foto zichtbaar). (van een onzer redacteuren) NIEUWDORP/GOES - Tijdens de Paasdagen, begin april, hield de Stichting Zeilvaart Goes de jaarlijkse expositie. Dat gebeurde op de eigen klipper ’Avontuur’, waaraan nog altijd enthousiast wordt gesleuteld om het schip in de traditio nele staat terug te brengen. Stoffen - Knippatronen - Fournituren I Een van de verrassendste vondsten was, dat er nog enig fotomateriaal bleek te bestaan van het haventje ZUID-KRAAI JERT (destijds gelegen ten zuidwesten van Nieuwdorp, aan het Sloe). Het is genoemd naar de aangrenzende Zuid- Kraaijertpolder. Het woord 'kraaijert' komt in middeleeuwse geschriften no- k Wijngaardstraat 50 k Goes S Tel 01 100-27854 Levering ook via uw schilder naar de (zeil)schepen, die vroeger in de haventjes aanlie pen. Bij het verzamelen van fotoma teriaal en gegevens is met name gezocht naar de schippers, die regelmatig binnenvoeren, te weten de beurtschippers. Dat heeft verrassende resultaten opgeleverd. Om die reden zullen we in een tweetal artikelen nog eens te- gal eens voor. Uit het woordge- rugkomen op de 'oude land- bruik valt af te leiden, dat daar- bouwhaventjes’ van vroeger, mee kennelijk bedoeld wordt: We maken daarbij gebruik van een tamelijk hooggelegen, zan- het foto- en feitenmateriaal, dat derige grónd. de vrijwilligers van de Stichting Niet minder dan 6 polders in de Zeilvaart Goes verzameld heb- omgeving van Nieuwdorp heb ben. ben een naam, waarin het PLoo’RoK Grote Markt 6, Goes Tel isniF. u i f i

Bevelander | 1985 | | pagina 1