Jeannet Vermuë te ’s-Heer Arendskerke (van Prov. Waterstaat): Er is hier in vroeger eeuwen heel wat afgetobd... 1 GRAND THEATER 24.50 LINNEN in kreukvrije kwaliteiten, in 1 2 modekleuren 1 50 cm. breed tv SMOKER t weekblad voor zuid- en noord beveland I naar Liefde Gulzig 1 O IaIuItIoI Id]aIgIeIvIo[sI If]i'aIt] Dat 6e.te4e.nt korrektor (m/v) Bx Lietde iep |f Woensdag 27 februari 1985 - 37e jaargang no. 9 Onwezenlijk T WEER VOLOP r. i drukkerij phoenix-pitman b.v. beschikt onder meer over een moderne fotografische zetterij, met faciliteiten als data-kommunikatie en automatische invoer via tekstverwerking. door de stijgende vraag naar ons produkt, hebben wij plaats voor een Lange Kerkstraat 44, Goes Stoffen - Knippatronen - Fournituren ’’Enterprise” uit Goes op de TV en radio (Van een onzer redacteuren) GOES/’S-HEER ARENDSKERKE - Het nabootsen van het landschap, zoals dat er in de Middeleeuwen uitgezien moet hebben. drukkerij phoenix-pitman b.v. Rijkdom 1 meter hoger Moernering Verbod Fiat Aktie dealer Kuijperlaan 287 (bij T.V. toren). Tel. 01100-31280 f I in his first motion picture Goes Tel. 01100-15165 28 febr. t/m 6 maart p.mtr. ’Stoffering’ in part-time dienstverband 20 uur per week). vereisten: gedegen kennis van de nederlandse- en moderne vreemde talen flexibiliteit in werktijden goed kunnen werken in teamverband leeftijd tot 35 jaar schriftelijke sollicitaties te richten aan: drukkerij phoenix-pitman b.v. postbus 20 - 4460 aa goes Dragline W- 4* Zeldzaam Al die dijkjes.... - - ItJflEUV/E Mode RnM0AMIC0F15.3M,-. É2 s\\ J J J J Middeleeuws landschap nagebootst >4' langs de autosnelweg. A Fokker- straat S7 '■a °P Zoom 23.30 18 jr. 'Boven en links: Een overzichtje van één van de 'overhoeken Vrijdag Porno postbus 20 - 4460 aa goes voorstad 24 - 4461 kn goes telefoon 01100 -15502 Provinciale Waterstaat heeft (met succes) geprobeerd het s-Heer’ Hendriks- kinderen spoorlijn industrieterrein 0e Poel 'Jeannet Vermuë, aan de oever van het veenmoeras EEN 5-DEURS RITMO VOOR EEN ECHTE VRIENDENPRIJS "Eenmaal per jaar inventarise ren we alle vogels en planten. We hebben 28 verschillende soorten vogels waargenomen, waarvan er 14 soorten in dit veenmoeras broeden”, aldus Jeannet Vermuë. "Voor ons als biologen zijn enkele waarne mingen hier erg waardevol, zoals de grutto, de kluut, de pleviertjes, de watersnip, de zwarte ruiter, het visdiefje en de dodaars”. Daarna werd in de vier ’over hoeken’ een zelfstandige wa terhuishouding tot stand ge bracht. Het waterpeil staat ge middeld 1 meter hoger dan in de omringende polders. Met drie stuwtjes wordt het peil be heerst. Tot slot nog iets over het mid deleeuwse moer-neren, waar aan het nu gereconstrueerde landschap zijn vorm dankt. De moer-nering (ook wel: turfgra- vuren ingedampt, tot het zout overbleef. I Van de 11 e tot de 15e eeuw was de zoutwinning uit veen in Zee land een winstgevende nijver heid. Sinds de 13e eeuw pro- Grote Markt 6. Goes b-- Tel 1fini5 V K- Wat aan die ontwikkeling vooraf ging, is snel verteld. Toen de doorgetrokken weg Zierikzee- Goes aangesloten werd op de autosnelweg Vlissingen-Berg- en op Zoom (A 58) rees de vraag, of ook hier de z.g. over hoeken moesten worden ’ge- verij of darinkdelving) was in de late Middeleeuwen een van de belangrijkste industrieën op het platteland van Zeeland. Men moerde niet alleen om brandstof (turf) te krijgen, maar ook voor de zoutwinning. Na het verwijderen van de dekken de kleilaag werd het veen (der rie, darink) met een brede spa de in langwerpige stukken ge stoken. Het afgestoken veen werd op luchtige stapels te drogen ge zet, totdat het als brandstof kon dienen De as werd later verza meld en (vermengd met zeewa ter) in grote pannen boven turf- 'Situatietekening van de kruising van autosnelwegen. De pijltjes onderin geven de situering van de 'overhoeken aan. Bij het afgraven van de 7 tot 10 cm dikke kleilaag werden be wijzen gevonden, dat in de Middeleeuwen het veen ge deeltelijk al was afgegraven. Ook werd het tracé van een met steen verhard weggetje gevon den. De afgegraven klei werd overi gens overgedragen aan rijks waterstaat, die het dringend nodig had voor dijkverzwarin gen in de buurt. Zo ontstond op het zoutige veen een lichtzilt, niet vervuild moerasmilieu. Het is het enige in zijn soort, dat ooit in de ’overhoeken’ van Nederlandse autosnelwegen tot stand kwam. Er ontwikkelde zich een groot aantal planten, die elders verlo ren dreigden te gaan. Ook de rijkdom aan fouragerende en/of broedende vogels is in middels erg groot. stoffeerd’ met struiken en jonge bomen. Uiteindelijk werd op voorspraak van de afdeling milieu van Pro vinciale Waterstaat gekozen voor een iets origineler aanpak, namelijk voor een nabootsing van het middeleeuwse land schap, dat destijds zo typerend was voor de streek. "Dat deed recht aan de ge schiedenis van het gebied, om dat op die plaats in vroeger eeuwen intensief aan moer-ne ring was gedaan. Bovendien kon het de variatie aan planten en dieren vergroten", vertelt Jeannet. "Een bijkomend voordeel is, dat een veenmoeras geen enkel onderhoud nodig heeft. Bomen moet je snoeien en gras moet je maaien, maar naar dit land schap hoeven we -qua onder houd- niet meer om te kijken". "Ook bij de planten werden ka rakteristieke soorten (in totaal 56) waargenomen. Voor ons zijn waardevol: de zoutwater- zannichellia, de snavelruppia en de spiraalruppia”. Naast alle biologische weten schappelijkheden spelen haar ook wel eens menselijke op wellingen door het hoofd. "Vooral als ik in de winter, in de regen en in de kou, hier mijn werk loop te doen, dan denk ik wel eens: wat hebben ze hier vroeger in de Middeleeuwen toch wat afgetobd". (ftAroo) A Hl M BY VERONIKA ROCKET STARRING SHARONMITCHEIL- JOANNA STORM DIANA SLOAN - IROYt LANE - JOHN LESLIE DAVID CHRISTOPHER ERIC EDWARDS 8SLS^ombuys’cGERRYGABWELLI Dat was de opzet van Provin ciale Waterstaat van Zeeland, toen enkele jaren geleden plannen werden gemaakt voor een originele uitmonstering van een paar ’dode hoeken’. Nu liggen de bewuste acht hectares grond erbij, alsof de middeleeuwse turfstekers er gisteren uit wegliepen. Er werd een stukje Poel herschapen van zo’n 500 tot 1000 jaar terug. Toch is de entourage van het nieuwe landschap niet erg mid deleeuws. Vroeger werd het schorren-achtige gebied con stant getroffen door overstro mingen vanuit de nog niet in- gepolderde zeearm de Zwake. Nu razen er van alle kanten de Donderdag20.00 Vrijdag19.00-21.30 Zaterdag19.30-21.30 Zondag14.00-19.00-21.30 Maandag-dinsdag-woensdag20.00 AL. vanaf f. 15.300,— Rijklaar f. 16.200 - incl. tectyl en benzine Ten behoeve van de aanleg werd een dragline ingezet, die alle klei ter plekke weggroef, tot op de veenlaag. Een flink aantal kleidammetjes werd uitge spaard, precies zoals dat ook in de Middeleeuwen gebeurde. De dammetjes dienden om het uit gestoken veen te kunnen af voeren. De Goese groep "Enterprise” is binnenkort op TV te zien, terwijl men op 9 maart live in het radioprogramma ”Los Vast” is te horen. Dat is te dan ken aan het succes dat ’’Enter prise” heeft met zijn eerste single ”Wat ga je doen, Koen”, een cover van Ray Charles’ welbekende ’’Hit the Road, Jack”. De Nederlandse versie is afkomstig van Margriet Wouterse. De single wordt in Hilversum veelvuldig gedraaid. De opnamen voor het TV-pro- gramma ”Op Volle Toeren” vinden plaats op vrijdag 1 maart a.s. van zeven tot acht ’s avonds en ze gaan live de ether in. Overigens heeft ’’Enterpri se” het die avond druk. Want om elf uur dient men terug op eigen Bevelandse bodem te zijn voor een optreden in We- meldinge. J landschap na te maken, zoals dat er destijds in de Poel uitzag, toen de turfstekers er hun werk hadden gedaan. Als je vandaag de dag over die 8 hectares middeleeuws Zuid- Beveland uitkijkt, geeft dat een onwezenlijk gevoel. Het lijkt wel of het drassige gebied door de middeleeuwse mens abrupt in de steek werd gelaten. In ge dachten zie je de laatste turf steker met de spade over de schouder vertrekken. Maar tegelijkertijd proberen, enkele tientallen meters verde rop, de gemotoriseerde zege ningen van deze eeuw die illu sie constant te verstoren: de auto’s jakkeren gierend en grommend voorbij. De geluiden passen niet bij el kaar: die stilte van de herscha pen Middeleeuwen en dat ein deloze geraas van het 20e eeuwse snelverkeer. vierwielige stalen monsters voorbij. Want het middeleeuw se landschap ligt in de dode hoeken (in vaktaal: ’overhoe ken’) van de autosnelwegen kruising A-58/S-7. Saar, ten zuidwesten van Goes, waar de doorgetrokken autos nelweg Zierikzee-Goes aansluit op de autosnelweg Vlissingen- Bergen op Zoom, is door men senhanden de situatie uit de Middeleeuwen nagemaakt. Dat gebeurde twee jaar geleden. Toch is Provinciale Waterstaat blij, dat ze twee jaar geleden de sprong in de historie aandurf de. Een van de beweegredenen was, de zeldzame natuurlijke milieus in ons land eens een kans te geven. Biologisch medewerkster, Jeannet Vermuë (25) uit 's-Heer Arendskerke, die werkzaam is bij Provinciale Waterstaat (op de onderafdeling water en bio logie van de hoofdafdeling mi lieu) zegt: "De planten en de vogels blijken geen enkele aantoonbare overlast te heb ben van het snelverkeer. Dat was voor ons toch wel verras send. Maar voor het overige is de ontwikkeling van het moer- neringslandschap gegaan, zoals we dat verwacht had den”. Overigens begrijpen niet alle passerende automobilisten wat de bedoeling is van 'al die dijk jes in het water’. Zo krijgen de mensen van Provinciale Water staat wel eens de vraag voor gelegd: "Zeg, dat onverzorgde gebied langs de snelweg: doen jullie daar nog wat aan?”. Jeannet daarover: ”De opmer king is volkomen begrijpelijk, hoor. Maar als we het dan uit leggen, vindt men het geweldig interessant. En dat is het ook”. beerde de overheid er paal en perk aan te stellen, omdat het turfsteken risico’s opleverde voor de dijken (buitendijks) en voor de vruchtbaarheid van de grond (binnendijks). In 1515 werd het verboden door Karei V. De moer-nering veroorzaakte grote verschillen in hoogte en vochtigheid van de grond, waardoor landschappelijk unieke gebieden ontstonden. De Poel was zo’n gebied. Door ruilverkavelingen en waterpeil- verlagingen verloor het zijn toenmalige aanzien. Een heel klein stukje ervan is nu weer in de oorspronkelijke, Midde leeuwse staat teruggebracht.... (iillit 4S« Bergen W’-’ nieuwe weg S7 en de aansluitingen EN SPRANKELENDE. koLLEKTlE KWALlTE*! ITS Kleding voor pr/s EN MODEBEWUSTE Jonge vrouwen ,’S,: i ab

Bevelander | 1985 | | pagina 1