Cees Boogaard^ '\Je bdjft ermee^ bezicj^ I ONCE UPON A HIDE SERGIO LEONE’S GRAND THEATER Vakantieplannen: denk eens aan de fiets! II J 15, s® ROBERT De NIRO 2J^ I 1 ft 1° weekblad voor zuid- en noord beveland Deze week 3 STOFFENSUCCESSEN Monument van de Cinematografie! O JAMES WOODS ELIZABETH McGOVERN JOE PESCI BURT YOUNG TUESDAY WELD TREAT WILLIAMS L 1 d^ket I ut. 36 42. Cf ^3 geproduceerd door ARNON MILCHAN (E/LAiRe- MU Woensdag 20 februari 1985 - 37e jaargang no. 8 \W t I Restauratie t l l I 1 50 cm. breed Ajour-stoffen, Jogging stoffen, Geruwde winter- katoen Lange Kerkstraat 44, Goes Stoffen-Fournituren-Knippatronen Op de rem Aantrekkingskracht Uit de praktijk U' ’’Haarfijn” Goes Tel. 01100-15165 21 t/m 27 februari Vrijwielen in eigen land X Ook in het buitenland Verfraaien ÜSloUSoN PAK Tn katoen met lïnnem, UÏT £>E fantastische Nieuwe KOLLEKTiE van i I - “V M I Cees Boogaard hanteert de kwast hij is bezig met het bijwerken van zijn levenswerk Nog volop winter. Maar de lente nadert. Vandaag zitten we er op de kop af nog 4 weken vandaan. Dat betekent de komst van een nieuwe mode. Adverteerders in De Beve lander kunnen U laten zien hoe die nieuwe lentemode er uit gaat zien. In dit numer verder weer de nodige infor matie uit stad en streek. Toneelclubs zijn aktief en ook op ander theatergbied is er het nodige te beleven. Donderdag-vrijdag Zaterdag-zondag Maandag-dinsdag-woensdag, 20.00 uur 20.00 uur 20.00 uur 12 jr. (Van een onzer redacteuren) KRUININGEN ”lk ben er ooit aan begonnen, maar het eind is ervan zoek. Je blijft ermee bezig. Eigenlijk komt het nooit klaar”. Het enorme veerpont-tafereel dateert uit 1966. Toen kwam het gezin Boogaard in de Duive- neestraat in Kruiningen wonen. Zonder wat aan iemand te vra gen ("Ik kon het gewoon niet laten, om ermee te beginnen") pakte hij de kwast en begon te schilderen. Niet op zijn eigen schuurtje: "Dat is vanuit de Welhoekstraat niet te zien. Dan had de gemeenschap er niks aan gehad". Sindsdien trapt iedere niet-Kruiningse voorbij ganger op de rem als hij de veerponten op de schuurtjes ziet varen. En talloze deelne mers aan wandeltochten blijven verwonderd staan, niet wetend dat de organisatoren van wan- woont, is de overeenkomst dui delijk: veerponten. deltochten met opzet de Wel hoekstraat wel eens in de route opnemen "Als dan in de zomermaanden alles weer netjes in de verf zit, kijk ik er soms wekenlang niet naar. En dan ineens, dan moet ik er tóch weer dagen aan wer ken. Dat kan ik dan gewoon niet laten. Ik weet niet, wat dat is. Je wordt er gewoon naar toe getrokken....” De grootste dubbeldekker op de afbeelding schilderde Cees Boogaard na vanaf een bedui melde ansichtkaart, die hij al die 19 jaar bewaard heeft. Het grootste probleem daarbij was, dat de veerpont in spiegel schrift moest worden getekend en geschilderd. Zoals gezegd, heeft de ama- teur-kunstschilder op diverse Zeeuwse veerponten gewerkt. Hij werd in 1912 in Koudekerke geboren. Hij leerde het sto- kerswerk op de veerdienst Vlis- singen-Breskens. Hij werkte ook op de dienst Zierikzee-Kat- i Hij schilderde ook een flink aantal schepen op glas. Voor MUZIEK ENNIO MORRICONE ORIGINAL SOUNDTRACK PHILIPS LP/MC/CD CONCORDE FIUVI SCENARIO SERGIO LEONE BOEKUITGAVE KADMOS Alle jaren heeft Cees Boogaard zijn "levenswerk” keurig on derhouden. Het werd op tijd bijgewerkt of opnieuw geverfd. Maar In de ogen van de maker was het allemaal nog niet per fect genoeg. Hij is op dit mo ment bezig, de afbeeldingen van de veerponten (twee dub beldekkers en een oude veer pont met zijlading) nog spre kender te maken. De voegen van de muurtjes worden opgevuld met porion en weer gladgeschuurd. Daarna komt er een nieuw laagje verf overheen. Het is monniken werk, maar Cees Boogaard ziet er niet tegenop. "Da’s geen punt, hoor. Ik heb tijd zat", zegt hij. Zijn bedoeling is vooral, dat de schepen wat mooier in het schilderij uitkomen. Voor het maken van fietstoch ten en voor een fietsvakantie blijkt het eigen land nog steeds hoge ogen te gooien. Het Ne derlandse landschap is zo ge varieerd en gemakkelijk be- fietsbaar en er is zo’n uitgebreid net van goede fietspaden, datje best wat dicht bij huis kunt blij ven, tenzij je natuurlijk een fer vente zonaanbidder bent. Maar wat dit laatste betreft is het Het 10 meter lange mammoet-schilderstuk, gezien vanuit de Wel hoekstraat. het stikleuk. Ze weten, dat het goed wordt onderhouden. Dat moet ook wel, met verfwerk op buitenmuren. De hele winter komt er geen zon bij. Dan gaat zich mos afzetten op de muur. Dat moet weggehaald worden en dan moet ook het verfwerk weer "gerestaureerd" worden. En zo blijf ik er altijd mee be zig”- seveer (later Kats) en vanaf 1965 op de dienst Kruiningen- Perkpolder. Toen de dubbel dekkers kwamen, in het begin van de jaren ’70, werd hij op wachtgeld gesteld. Sindsdien vult hij zijn dagen met allerhande handenarbeid. "Ik ben altijd bezig. Ik kan ge woon niet stilzitten”, zegt hij. Een kleine bloemlezing uit zijn bezigheden: schilderen, tim meren, metaalbewerken, textiel verwerken, spinnewielen ma ken, etc. Overigens heeft hij niet alleen zijn sporen getrokken in Krui ningen: toen hij in Zierikzee woonde (Nieuwe Haven 109) heeft hij ook daar de kelder van zijn woning volgeschilderd met schepen. De georganiseerde reiswereld in ons land houdt er rekening mee, dat er dit jaar erg veel rei zen "verkocht” zullen worden. Er zijn duidelijke verschuivin gen in het vakantiereispatroon merkbaar. De touringcar is de laatste jaren ineens weer erg in de belangstelling gekomen, va kantieland Spanje is wat minder in trek geraakt en Griekenland is op de voorgrond geschoven. Daarnaast is er een duidelijke tendens om tijdens de vakantie actief bezig te zijn en wie voor het laatste wat voelt, zou kun nen overwegen de fiets mee op vakantie te nemen. Hetzij op het dak van de auto, op rek of na tuurlijk van-huis-uit al fietsend. Fietstoerisme is trouwens ook in Zeeland razend populair ge worden en het aantal vakantie gangers dat de fiets meebrengt is groot. De stichting Fiets” reikt in zijn februari-bulletin een aantal mogelijkheden aan om in eigen land of buitenland een fietsva kantie te houden. Over de be hoefte om de fiets mee te ne men op reis zegt de stichting: ’Wie vele uren per dag op een stoel zittend zijn werk doet, wil in zijn vakantie wel eens wat extra beweging nemen. Dat is gezond ook en dat blijkt nog al tijd een belangrijk motief te zijn om het niet te gemakkelijk te nemen. Daarom ook zijn fiets vakanties zo ’in’ en nemen steeds meer vakantiegangers de fiets mee. Er zijn tegen woordig zoveel hulpmiddelen ■<het gebeurde in Amerika» Z j En de buren? Hoe vinden zij het, dat Cees Boogaard de achter gevels van hun schuurtjes heeft volgeschilderd? "Die vinden zelf je tempo kunt bepalen en dat je in plaatsen en streken komt en langs wegen rijdt die door andere vervoermiddelen meestal worden gemeden. Wie denkt dat het elders veel beter en veel mooier is, kan het over de grenzen gaan zoeken. Dat betekent niet dat je dan de fiets thuis moet laten. In heel veel landen is fietsen een ver rassende ervaring. Vooral in trek bij Nederlandse fietsers zijn België, Luxemburg, Frankrijk, Denemarken, Engeland en de Duitse Bondsrepubliek. Maar ook landen als Ierland, Noor wegen, Zweden, Oostenrijk en Zwitserland bieden goede mo gelijkheden. Informatie over dit alles is te vinden in het boekje 'Fietsvakantie in het buitenland’ van de ANWB en stichting: fiets! Verkrijgbaar bij de ANWB-kan- toren of door overmaking van 7,— op postgirorekening 234567 aan te vragen bij stich ting: fiets! in Amsterdam. Hierin wordt ook verteld hoe je je fiets op je vakantiebestemming krijgt, als je niet al meteen thuis op de fiets wilt stappen. Als je de cijfers van de laatste jaren bekijkt, zie je dat de fiets in de vakantie een steeds groter wordende rol gaat spelen. Ook het aantal arrangementen en. georganiseerde tochten neemt toe en de verwachtingen zijn voor dit jaar weer hoog ge spannen. Steeds meer mensen gebruiken de fiets in de vakan tie en wie dat een keer heeft gedaan, laat het in de daarop volgende jaren meestal niet meer afweten. Wellicht om bij het plannen maken ook eens na te denken. Vakantie met de fiets is gegarandeerd iets heel an ders. Grote Markt 6. Goes^^fl Veerponten: daar draait het om, op het mammoetschilderij. Daar draaide ook het leven van Cees Boogaard om. Hij is zijn leven lang stoker en machinist geweest op diverse Zeeuwse veerponten. En toen hij in 1966 de achterzijde van de schuurt jes van de buren wat wilde ver fraaien: was het onderwerp gauw gevonden. Als je Cees Boogaard heet en in Kruiningen voorlopig nog afwachten. Wie weet wat de zon dit jaar voor Nederland in petto heeft. Vrij wielen in eigen land raakt ieder jaar meer in. Een samenwer kingsverband van organisaties - stichting: fiets!, het Neder lands Bureau voor Toerisme, de ANWB, de Nederlandse Hart stichting, de Nederlandse Spoorwegen en de N.R.T.U. - komen dan ook weer met de voorlichtingsbrochure 'Vrijwie len in eigen land’ met uitvoerige informatie over fietsmogelijk- heden of het nu gaat om een tochtje op een mooie avond, een weekendfietstocht, een zelf te organiseren fietsvakantie of een geheel verzorgd fietsarran- gement. Vooral het fietskampe- ren raakt steeds meer in en daar weten de ruim tachtig Gastvrije Fietscampings in ons land van mee te praten. Daar worden speciaal plaatsen voor fietsers gereserveerd met de nodige fa ciliteiten. Wie aan fietskampe- ren denkt, vindt hierover de no dige goede raad in het door Paul Aandewiel geschreven boekje 'Fietskamperen?, dat in de boekhandel te koop is of door overmaking van 8,50 op postgirorekening 234567 kan worden aangevraagd bij stich ting: fiets! in Amsterdam. Daar kan men ook terecht voor het boekje 'Goede raad voor fiet stochten' (door overmaking van 6,40 op genoemd gironum mer). Het prettige van een fiets vakantie is dat je aktief en sportief bezig bent, dat het ver voer je vrijwel niets kost, dat je om fietsen met de eigen auto te vervoeren (rekken voor op het dak, op de achterbumper of op de trekhaak) dat het niet moei lijk is om de fiets mee te nemen. Een voordeel dan dat je je ei gen, precies passende fiets bij de hand hebt en dat is wat an ders dan een willekeurige huurfiets. Op deze behoefte wordt ook ingespeeld door or ganisaties die fietsbussen laten rijden, waarin de eigen fiets naar de vakantiebestemming kan worden meegenomen. Nieuw is de fiets-slaapbus die door OAD-reizen in Holten dit jaar wordt ingezet: een bus met ligplaatsen en een aanhanger voor het fietsvervoer. De fiets-slaapbussen rijden op populaire fietsgebieden zoals de Dordogne in Frankrijk en Denemarken. De poging, vorig jaar, met een fietsvliegtuig is de mist ingegaan; er was te weinig belangstelling, maar wat niet is kan komen" het aanbrengen van de scheepsdraden ontwikkelde hij een bijzondere methode: hij trok gewoon een hoofdhaar uit zijn haardos, doopte deze in de verf en ’’trok” zo de lijntjes van het fijnere werk Op de vraag, hoe hij zich die artistieke bekwaamheden heeft aangeleerd, lacht hij een beetje schamper en haalt de schou ders op: ”1k heb niks geleerd. Ik ben d’r gewoon aan begon nen. Daar heb je maar één ding voor nodig: een flinke dosis goede wil. Als je maar wil, kan je zoveel. Daar heb je geen idee van”. Grootste openluchtschilderij krijgt weer een opknapbeurt Dat zegt de maker van het mooiste en grootste openlucht schilderstuk op de Bevelanden over zijn al 19 jaar oude creatie. Cees Boogaard is onlangs be gonnen met een "opknap beurt” van zijn 10 meter lange en ruim 2 meter hoge schilder stuk, dat hij aan het eind van de jaren zestig kwistig kwastend op de achterzijde van de schuurtjes van zijn buren aan bracht. Het prachtig uitgevoerde kunstwerk (in heldere kleuren wit, zwart, blauw, geel, rood en groen) is voor de inwoners van Kruiningen al geen nieuws meer. Het hoort bij de inventaris van het dorp. De mensen van buiten Kruiningen krijgen het kleurrijke openluchtschilderij helaas niet zo gauw te zien, omdat het ietwat "uit de route" ligt. Een kleine handleiding voor wie op zoek wil gaan: als u lang zaam door de Welhoekstraat rijdt en goed links en rechts om u heen kijkt, dan ziet het op cir ca 10 meter afstand van de straat vanzelf. De veerboten varen u (bij wijze van spreken) vanaf de schuurgevels tege moet. ORIGINELE BIOSCOOPVERSIE 3uur 45 minuten TECHNICOLOR® ’Z OB

Bevelander | 1985 | | pagina 1