Prins Adriaan I te Kwadendamme: van wagenbouwer tot Prins Carnaval! Karate Valentijndag parfumdag GRAND THEATER 15, L I cadeaux jMELIESTE H' princess M Uleir ft WELKOM! ^DUBBELGLAS 1'fe V ft r. Deze week weekblad voor zuid- en noord beveland 3 STOFFENSUCCESSEN Valentijnsdag Cadeaudag 14 Februari PARFUM BIEMEN TE JONG OM TE STERVEN adverteren is bekend blijven w RIEVA1 1 J - Primeurlijst L 1 50 cm. breed 01100-27473 klokstraat 10 goes telefoon 01100 11730 klokstraat 8 goes V Woensdag 13 februari 1985 - 37e jaargang no. Ajour-stoffen, Jogging stoffen, Geruwde winter- katoen Geef Uw geliefde geur. Donderdag 14 februari. annelies van oer poel 4461 JK Lange Kerkstraat 44, Goes Stoffen-Fournituren-Knippatronen Goede smaak Goes Tel. 01100-15165 14 t/m 20 feb. ir de n’euwe kOLLEKri E TRi COTS VAH d>LAÏRE IMfoDE I Stukje historie Eerste prijs Niet grensoverschrijdend De representatieve verplichtin gen van de Prins van de Pik potters blijven echter elk jaar binnen de perken. Waar andere carnavalsverenigingen tradi tiegetrouw zoveel mogelijk op bezoek gaan bij zustervereni gingen, blijft de Kwadendamse prins vrijwel altijd binnen de dorpsgrenzen. Haar blauw bloed g schenkt vorstelijk? plezier F ,-! o I <4 „.Wj I* p De Raad van Elf DE VUAND HAD 1 23.30 18 jr. Vrijdag Porno Prins Adriaan I carnavalsver. De Pikpotters te Kwadendamme Piet de en treft u in De Bevelander weer veel streekinformatie aan. Verenigingen, clubs en organisaties die actuele informatie aan onze lezers hebben te bieden, kunnen onder meer gebruik maken van onze rubriek 'Bevelanden in 't Kort". Probeert u de berichten tijdig aan de redactie aan te bie den. Dat wil zeggen: bij voorkeur uiterlijk op vrijdag vóór de nieuwe verschijningsdatum, zodat de berichten de aandacht kunnen krijgen die ze verdienen. foto 4: Drie belangrijke figuren van het Kwadendamse carnaval: v.l.n.r. mevrouw Wouterse, de heer Traas en mevrouw Juliën. foto 3: Prins Adriaan met zijn hofda mes Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag dinsdag Woensdag. 20.00 .19.00 .19.00 .19.00 .20.00 .20.00 AL. Vrijdag Zaterdag Zondag... 21.30 21.30 21.30 16 jr. BEHALVE DE WOLVERINES! United Artists present a Valkyrie film Grote Markt 6, Goes h^Tel. 16015^^ Is het vreemd, dat Prins Adriaan I vooral dit jaar de smaak te pakken krijgt? "Tot op heden waren de geüniformeerde Pik- 2. DEUG De Boerenkapel De Pikpot is uiteraard ook aanwezig op het Kwadendamse car naval. Deze boerenkapel (die in de beginjaren optrad onder de naam De Erwten pikkers) is altijd present, als de plaatselijke carna valsvereniging uitrukt. De kapel bestaat uit leden van de muziekvereniging Con Affezzione. Pikpotters aan hun prins Car naval komen! In ons verre gaand gedemocratiseerde Vas- tenavond-bestel wordt overal in ons land de prins op passende wijze gekozen. Zo niet in Kwa dendamme! Piet Traas: 'Nee, onze prins wordt niet gekozen. Veel te veel rorhpslomp! We wijzen gewoon iemand aan en als hij accoord gaat, is hij de Prins. Het dorp moet dat maar goedvinden, hoor. Dat klinkt misschien allemaal wat boers, maar dat hoort nu eenmaal bij de carnaval en bij Kwadendam me”. foto 2: Prins Adriaan (Adriaan van de Swaluwj Prins bij de Pikpotters te wor den”. Overigens heeft Adriaan van de Swaluw als Prins Adriaan I dit jaar de smaak goed te pakken gekregen. Hij draaft inmiddels voor de derde maal op, dit jaar voor het eerst in gezelschap van twee charmante hofdames, Angelique Doene (14) en Belin- de Franse (15), beiden rasechte Pikpottertjes. Wouterse uit Goes, nichtjes van Marietje Wouterse, de eigena resse van café-restaurant De Kroon. De zusjes traden vorige week zaterdag voor het 8e jaar op tijdens het bejaardencarna val. ”Ze horen al bij de inventa ris van het Kwadendamse car naval”, aldus voorzitter Traas. Tot slot de namen van de 17 man, die dit jaar het carnaval in het Zak-dorp in elkaar steken en aanbieden aan de bevolking. Van de Raad van Elf zijn de eerstgenoemde vier leden al acht jaar lid van de Raad. Prins Carnaval: Adriaan (Adriaan van de Swaluw). Raad van Elf: Karei Bosman, Jan de Dreu, Jan de Jonge, Pe ter Maartense, Kees van de Swaluw, David de Keizer, Jan v.d. Dorpel, Paul van Balen, Lex Matthijssen, Jan Franse en Kees van ’1 Westeinde. Reser ves zijn: Mark de Jonge en Chris Raas. Het bestuur van de carnavals vereniging bestaat uit: Pet Traas (voorzitter), Geene (secretaris), Lau Winter (penningmeester) Marie Juliën (ons Moeke Car naval). Het carnavalsgebeuren in Kwa dendamme werd in het najaar van 1977 van de grond getild door de huidige voorzitter, caféhouder Piet Traas. De naam "De Pikpot” (voor Kwa dendamme) werd verzonnen door de nu gepensioneerde postbode Jaap Franse. De Pik pot is van oudsher een land- hoek langs de Fransjesweg, die zijn naam ontleend aan de pik- kige landbouwgrond aldaar. Met "pikkige grond” wordt zware kleigrond bedoeld. In dat najaar van 1977 werd ook met spoed een Raad van Elf geformeerd. Er werd ook con tact gelegd met Piet Geene. Hij wilde wel prins worden. Maar toen moesten er ook nog pakken gemaakt worden. Het moest snel gebeuren en het mocht (u kent het Kwaden damse carnaval inmiddels een beetje) niet teveel kosten. Ma rie Juliën hielp de Prins en de Raad van Elf ”in het pak”. Deze Rotterdamse stoffenverkoop- ster/naaister, die een huisje heeft op Kwadendamme, maakte tegen kostprijs prach tige pakken. Ze werd prompt gebombardeerd tot ”ons Moe ke Carnaval”. Ze is dat nog al tijd. Ze is ook bestuurslid. In de jaren 1977, 1978 en 1979 was Piet Geene carnavalsprins onder de naam Aernout I. Van 1980 tot en met 1982 deed An ton Vermin als zodanig dienst onder de naam Aernout II. In 1983 trad Adriaan van de Swa luw aan, als Prins Adriaan I. De Prinsenwagen voor de Kwa dendamse carnavalsoptocht werd altijd gebouwd bij het aannemingsbedrijf van Bertus Hoondert. De Pikpotters kon den daar altijd belangeloos te recht. Ook nu het bedrijf wordt bewoond door de familie Nico Vermue, is men daar welkom. De tractor van Adriaan Rijk fungeert al acht jaar als "voor trekker” van de Prinsenwagen. Twee andere, charmante "voortrekkers” op het Kwaden damse carnaval zijn de Zusjes Aan alle Pikpotters en andere Bevelanders, Het carnaval 1985 staat weer voor de deur. Voor de derde maal zwaai ik, Adriaan I, de scepter over de Pikpot en ik hoop dat nog een aantal jaren te kunnen blijven doen. Dit jaar hebben wij in Kwa dendamme de beschikking over een 12 man sterke echte Brabantse Zuid- West-Band met de drie-in- discotheek Hawai en niet te vergeten onze eigen Boe renkapel De Pikpot. Dit muzikaal geweld staat er borg voor, dat het in dan- J cing De Kroon, waar alle activiteiten plaatsvinden, gezellig en leutig zal wor- den. Het Kwadendamse carnavalsgebeuren heeft dit 1 jaar als motto: ”Me ae noe de smêêke te pakken”. i Afgelopen zaterdag 9 fe bruari vierden we het be- jaardencarnaval, met onder meer de Zusjes Wouterse. Op vrijdag 15 februari be- zoek ik de scholen, samen met de Raad van Elf. 's Avonds is er gekostumeerd biljarten tussen OHGL (Kwadendamme) en ABIM (Oudelande). Op zaterdag 16 februari om 14 uur begint een groot kin dercarnaval met optocht. Na afloop is er kinderbal met traktaties, 's Avonds is het grote carnavalsbal bij Piet Traas en Marietje Wou- terse in De Kroon. Aanvang 20 uur. Als Prins laat ik me dit jaar voor het eerst verwennen door twee charmante hof dames (Angelique Doene en Belinda Franse) en ik laat me vermaken door een nar 1 (Gerard Doene). De nieuwe 1 kleding is geheel verzorgd door Marie Juliën. Mijn hof- dames werden gekapt door 1 Coiffures Chic: Charel en Magret Roelands. Mijn har- i' telijke dank hiervoor! 1J Ik hoop van harte, dat alle Pikpotters en de inwoners van omliggende dorpen de komende dagen de smêêke 1 goed te pakken zullen krij- gen! De eer viel dit jaar (weer) te beurt aan Adriaan van de Swa luw, van beroep gemeentewer ker. Hij presenteert zich dit jaar voor de 3e maal als Prins Adriaan I. De 47-jarige Prins Adriaan I heeft in zijn woonplaats overi gens al een lange carnavalstra- ditie achter de rug. Vanaf het eerste jaar van de Kwaden damse carnavalseizoen 1977/1978) is hij deelnemer aan de optocht, met een ge- zinswagen. Eerst met een handkarretje, later met een tractor. Een paar keer won hij de eerste prijs met zijn gezin- sinschrijving. Maar drie jaar geleden veran derde plotseling het leven van de enthousiaste wagenbouwer. Toen werd hij aangezocht als Prins Carnaval. Na enig naden ken zei hij ”ja”. De wagenbou wer, die Prins werd! De ge beurtenis lijkt een beetje op het verhaal van de krantenbezor ger, die directeur van een kran tenuitgeverij werd potters uitsluitend mannen. Maar elders heeft men ook hof dames, dus wij wilden ze ook. Het kleedt je carnaval een beetje méér aan en het geeft een charmant tintje", aldus de Prins. Het is dan ook niet ver wonderlijk, dat hij het Kwaden damse carnaval van 1985 als motto heeft meegegeven: "Me ae noe de smêêke te pakken”. Pikpotters ae noe de smêêke te pakken Je houdt er het zelfde gevoel aan over als bij E.T.” (Het parool) <4 ALLES ONDER CONIROLE... Wijngaardstraat 50 3 Goes S J Tel 01 100-27854 Levering ook via uw schilder ”HETUUR VAN DE WAARHEID” RALPH MACCHIO NORIYUKI “PAT" MORITA ELISABETH SHUE ■-SJOHNG AVILDSEN -^gJERRY WEINTRAUB Q IQww»!* 13 (Van een onzer redacteuren) KWADENDAMME - Het is een héél bijzonder carnaval, daar in Kwadendamme. Voorzitter Piet Traas (37) van de carnavalsvereniging beaamt dat grif: Het carnaval van de Pikpotters is anders dan ande re. De carnavalsvereniging is dan ook geen echte vereniging. Het is gewoon een club van vrijgevochten jongens, die aan de bevolking van het dorp een fijn carnaval aanbieden”. "Bovendien is het carnaval van Kwadendamme altijd volkomen selfsupporting geweest. We hebben nooit een cent subsidie gevraagd. Van niemand. Het complete feest wordt betaald uit één loterijtje. We verkopen 3000 loten en op de grote avond vragen we 5 gulden en treegeld. En daaruit bekostigen wij een plezierig, boers feest”. En dan de manier, waarop De "We gaan elk jaar maar één maal de dorpsgrenzen over voor een bezoek bij een andere carnavalsvereniging”, aldus voorzitter Piet Traas. ’’Maar dat soort bezoekjes kosten de prins en de vereniging nogal wat geld. Als we aan die uit wisselingen te vaak zouden meedoen, zouden we de Prins aan de bedelstaf brengen. En dan is over een paar jaar nie mand meer bereid, om nog rPP<4t>4>PP^4<4<< i I <4 <4 <4 <4 <4 <4 <4 <4 <4 3 <4 I I <4 'EN BEELD VAN EEN PAK. wié

Bevelander | 1985 | | pagina 1