WAT EEN STREEK..WAT EEN STREEK .WAT EEN STREEK. Bevelanden delen mee in ton Anjerfonds Bevelanden in ’t kort Kerkeveiling Yerseke Ruimte voor 30 programma’s op Kabelnet gemeente Goes Bevolking van Bevelanden in 1984 licht gegroeid Ons Genoegen Kapelle geeft weer concert. Aanleg vergt ca. twee jaar Ondanks terugloop in Zeeland in algemeen Ar Vrijdag 8 februari Vrijdag 8 februari met ba! na Woensdag 30 januari 1985 DE BEVELANDER i Veel nieuwe vestigingen in Goes. Vestigings- en vertrekoverschot Café-avond Prima Donna Voorlichting over kanker Burg. Stand Gemeente Goes Prinses Beatrixschool houdt open dag. Karnavalsfeest gehandicapten OUWOEREVEND CONCERT ZEEUWS KOPERKWARTET Kinderatelier Belasting helpt s.v. Robur Ontwikkeling vrouw Zure regen Kursus Rekreatiesportleider-a Riverside Combo Ziekenomroep WARME HANDEN OP DE FIETS ’’Vrouwen bellen vrouwen” Kunstzinnige vorming Plus en min De regio’s Geboorten- en sterfteoverschot Milieucursus Onderwijsdebat In Goes Zeelanddag Horeca Fossiele schelpen Meidengroep was. legenheid om de te veilen goederen te bezichtigen, en uitreiking schot het hoogst: 636. Tholen In in zou Robur C1 in Vlissingen om Bij het gemeentebestuur van Goes zijn 3 offertes uitgebracht voor de aanleg en exploitatie van een kabelnet voor de ge meente Goes, inclusief de dor pen. De offertes zijn afkomstig van: Zekatel (onderdeel van de PZEM), Casema.en Onak. De gemeenteraad heeft zich eerder in principe uitgesproken voor de aanleg en exploitatie van een gemeentelijk kabelnet door een hierin gespecialiseerd bedrijf. Uit de nu binnengekomen of fertes blijkt dat ’t Kabelnet Goes De Anjerkollekte in Zeeland is vorig jaar in juni gehouden en bracht bijna 69.000,— gulden op. Daarvan is intussen ruim 17.000 gulden uitbetaald aan kulturele verenigingen, die aan de kollekte medewerking ver leenden. In 1983 werd de kol lekte voor het eerst in Zeeland gehouden en die was toen goed voor 75.000,—. van de vereniging en voor de liefhebbers is er bal na. Dat al les vindt plaats in de Vroone, aanvang acht uur. een lokale omroep. Volgens de nu geldende wetgeving kan zo’n lokale omroep in principe gebruik maken van een ge meentelijk kabelnet, als men aan de voorwaarden voldoet die door minister Brinkman zijn genoemd in de Mediawet. De vertegenwoordigers van de grootste Zeeuwse gemeenten zullen binnenkort overleggen over de mogelijkheid om samen te werken bij de totstandkoming van kabelnetten. Bij overleg is ook een vertegenwoordiger van de gemeente Goes aanwezig. Verder wordt aan dat overleg deelgenomen door Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. Wie wat meer wil weten over het lager beroepsonderwijs anno 1985, is donderdag 31 januari van harte welkom op de Prinses Beatrixschool te Kruiningen De school houdt dan open dag. De school is de enige in zijn soort in Zeeland die meedraait in het landelijke scholen-infor- matie-project, waarbij de leer lingen gebruik maken van 13 computers. De open dag begint om kwart over één 's middags. Ook jongelui van andere scho len worden die dag verwacht. ling heeft voor deze kursus kunt u een folder aanvragen bij het Regionaal Educatief Centrum, tel. 01100-31170. Karnaval nadert en de traditie wil dat voor de gehandicapten op de Bevelanden ook een feestmiddag in dat kader wordt gehouden. Zaterdag 9 februari is het weer zover en het feest wordt gehouden in de kantine van de Betho te Goes, aanvang twee uur. Prins Freek de Eerste, Raad van Elf en de Artisjokkers luisteren 't feest op. Men hoopt er weer een leuke middag van te maken. Carnavalsstichting De Koeken- pot te 's-Heerenhoek organi seert op vrijdag 1 februari a.s. een ouwoerevend in café He- leen. Op deze avond kan ieder een die wat te vertellen heeft het spreekgestoelte betreden en zijn of haar zegje doen. Een jury zal beoordelen wie het be ste kan ouwe-oeren. Voor de winnaar is er naast de eerste prijs een wisselbeker beschik baar. De avond begint om 20.00 uur. Kandidaten kunnen zich aanmelden bij Prins Carnaval, Arman I, tel. 01105-2043. Het concert dat het Zeeuws Koperkwartet zaterdag 26 ja nuari a.s. zou geven in de Ned. OVERLEDEN 8 jan. '85 Corbijn, Cornelia, 48 jr, ev D. P. Ocké 8 jan. '85 de Bruijne, Cathe- lientje M., 71 jr, ev. J. Enter 9 jan. '85 Everse, Krina, 88 jr, wv J. Griep 10 jan. '85 Kooman, Willemina L., 91 jr, wv L. de Oude 11 jan. '85 Almekinders, Willem H., 86 jr, wv W. de Kunder 12 jan. ’85 Sandee, Dignus 89 jr, wv M. Hoogstraten 11 jan. ’85 van de Linde, Jaco bus P., 86 jr, wv J.A. de Mul 13 jan. ’85 Hoek, Cornelia H.N., 74 jr, ev E. Schregel 14 jan. '85 van Garderen, Dirk, 52 jr, ev A. Renssen 12 jan. '85 Vermeule, Willem J., 65 jr, ev A M. van Goudswaard 14 jan. ’85 de Looft, Maria C., 87 ir, 13 jan. ’85 Nieuwenhuize, Maria C„ 74 jr. 13 jan. '85 Paauwe, Albertus, 98 jr, wv C. Timmerman 16 jan. '85 van Koeveringe, Jo hannes J., 80 jr, wv J.E. Sinke 16 jan. '85 Moorman, Gerard T., 47 jr, wv N. Weststrate. 20 jan 85 Krijnsen, Krijn P., 61 jr. ev P B. Nijsse, 18 jan 85 Pries ter, Jan C., 52 jr., ev. J. Geel hoed, 18 jan 85 de Mol, Pieter J., 90 jr wv D. van Houte, 19 jan 85 Versee, Johannes, 82 jr., 19 jan 85 Steijnen, Elisabeth, M.J. 36 jr.22 jan 85 Jumelet, Klazina C., 74 jr wv L.H. Haeck, 22 jan 85 Baarends, Adriana C., 82 jr. ev P.A. Borgs, 22 jan 85 Voois, Neeltje, 90 jr wv J. Sinke. GEHUWD 28 dec. '84 Heuvelsland, Henri- cus W.M., en van Maris, Adria na C. 3 jan. '85 Reeders, Frans J., en Reinhoudt, Janna B.L., 11 jan. '85 van den Berg, Petr. J., en Hommersen, Ingrid J., 11 jan. ’85 Geleedst, Marinus A., en Joziasse, Gerdina P., 18 jan. van Kessel, Willem A., en: Beeke, Marian 18 jan. 85 Grutter, Hendrik K. en: Ver- sluijs, Tannetje H. Verder kunnen de bezoekers zich verheugen in een optreden van de "Cocktailprikkers”, een bandje dat is geformeerd door enthousiaste jeugdleden. Het programma staat borg voor veel variatie. In de pauze vindt er een verloting plaats en er zijn mooie prijzen te winnen. Met een gezellig bal na wordt de avond afgesloten. Donateurs hebben recht op één gratis toegangskaart. Er wordt veel belangstelling in "De Vroone” verwacht. De bevolking van Zeeland is in 1984 teruggelopen. Er was weliswaar een geboorteover schot van 1023 zielen, van de andere kant was er een vertre koverschot van 1190. We moe ten langer dan een halve eeuw in de geschiedenis teruggaan om een soortgelijke situatie aan te treffen. Overigens blij ken Noord- en Zuid-Beveland minder last te hebben gehad van vertrek dan de andere re gio’s. Zuid-Beveland groeide van 79.582 naar 80.064 inwo ners en met name Goes, Bor- sele en Kapelle "boerden” goed, terwijl Reimerswaal een vertrekoverschot kende. In 1984 liep de bevolking van Zeeland terug met 167 inwo ners. Woonden er op 13 de cember 1983 355.513 mensen, in onze provincie, een jaar later waren dat er 355.346. De te ruggang zat in het aantal man nen: 176.735 eind 1983 tegen 176.508 eind 1984. Het aantal vrouwen nam iets toe en wel van 178.778 tot 178.838. De te ruggang met 167 inwoners was het resultaat van een geboorte noverschot van 1.023 en een vertrekoverschot van 1.190. Men moet teruggaan tot het einde van de jaren twintig en het begin van de jaren dertig van deze eeuw om een terug loop in het absolute inwonertal over een jaar te kunnen con stateren. Zo liep van 1928 op 1929 het bevolkingscijfer terug van 248.592 naar 247.910. Ook van 1929 op 1930 was er nog een kleine terugval en wel tot 247.606. Bij de vergelijking met voorheen zijn de extreme om standigheden van oorlog en watersnood (vele doden, grote aantal geëvacueerden) buiten beschouwing gelaten. In 1984 werden 4.317 kinderen geboren en overleden 3.294 mensen in Zeeland. Er vestig den zich 13.786 personen en er vertrokken 14.976 mensen. bij aanvang een aanbod kan krijgen van tussen de 10 en 16 televisieprogramma’s en tussen 18 en 20 radioprogramma’s (met inbegrip van de geluidslijn van de Tweede Kamer). De aanleg van een kabelnet in de gemeente Goes gaat naar schatting tussen 8 en 10 miljoen gulden kosten, de periode van aanleg ligt op ongeveer ander half tot twee jaar. Vrijdagavond 8 februari geeft de Kapelse muziekvereniging weer zijn jaarlijkse concert. Dat gebeurt door alle geledingen Binnenkort start er een Kinde ratelier in "de Pompweie” te Kortgene. Dit Kinderatelier be gint om 16.00 uur en duurt 1 14 uur. Dit Kinderatelier is voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Ge durende 14 weken, dus tot eind april, kunnen kinderen kennis maken met tekenen, schilde ren, boetseren en werken met gips en ijzerdraad. De kursus staat onder leiding van Jaap Heuvingh. Het atelier wordt in gericht als experimenteer-cen- trum voor de technieken. Aan het eind van de kursus wordt een tentoonstelling georgani seerd, om ouders de gelegen heid te geven kennis te maken met de werkstukken en de werkwijze van Jaap Heuvingh. Indien u belangstelling heeft voor deze kursus kunt u een folder aanvragen bij het Regio naal Educatief Centrum, tel. 01100-31170. De inspectie van de Directe Be lasting te Goes gaat de belas tingplichtigen op de Bevelan den ook komend voorjaar weer helpen met het invullen van het aangiftebiljet. Vorig jaar ge beurde dat ook en werd ”klas- gewijs” door de inspectie voor lichting gegeven over de wijze waarop men het biljet diende in te vullen. Daarvoor bestond grote belangstelling en daarom gaat men ermee door. Binnen kort komen we er in de Beve lander nader op terug en ver tellen we waar men terecht kan. Na weken van verplichte rust, is het heel goed mogelijk dat er a.s. zondag weer op beperkte schaal voetbal mogelijk is. Om met prognoses te werken is moeilijk. Alle ploegen zaten met de winterstop en wie komt daar het beste uit? Zo zal als het doorgaat Robur 1 - Domburg 1 thuis ontvangen. Elk seizoen spelen beide ploegen interes sante wedstrijden. Wie is dit keer de gelukkige? Aanvang 14.30 uur. Robur 2 speelt uit tegen Philippine 2 om half drie. Hier geldt uiteraard het zelfde voor als het 1ste elftal. Robur 3 ontvangt Zeeland Sport 3 om half één thuis. Bij de jeugd is Robur A1 vrij. Hetzelfde geldt voor Robur B1Het enige jeugdelftal dat zou moeten spelen is Robur C1 tegen G.P.C. C1 11.00 uur. Voor het voetbal zou het best leuk zijn, als de bal weer kan gaan rollen. Intellektuele en emotionele ontwikkeling van de vouw: dat thema staat centraal in een se rie van zes cursusbijeenkom sten welke worden belegd door de werkgroep Vrouwenactivi teiten Reimerswaal. De bijeen komsten zijn in het oude ge meentehuis van Krabbendijke, aanvang steeds om acht uur op woensdagavond. De eerste avond is woensdag 30 januari van acht tot tien. Opgave en in lichtingen: 01130-2715, Europ- astraat 7, 4417 BH Hansweert. Zure regen: in 1984 hebben we er het nodige via de medio over gehoord. En het probleem rond de verontreiniging van regen water met alle gevolgen van dien is nog lang niet opgelost. De statenfraktie van D'66 in Zeeland heeft in samenwerking met medewerkers van de Land- bouw-Hogeschool in Wagenin- gen het plan opgevat om ver spreid in ons land - ook op de Bevelanden - opvangappara- tuur te plaatsen voor regenwa ter, waarmee tevens de zuurg raad kan worden gemeten. Ko mend voorjaar worden de re sultaten bekend gemaakt. dengroep van 6 meiden. Omdat de groep bezig wil gaan met cabaret, informatieavonden enz.... zijn we op zoek naar meiden die mee willen doen. Als jij het ziet zitten om op een leuke manier bezig te zijn met onderwerpen die meiden be langrijk vinden (zoals vriendjes, vooroordelen, opleidingsmoge lijkheden voor meiden enz....) moet je eens langs komen. Inl. 01180-38318 (Yvonne).... Onder leiding van dirigent An ton Kempe treedt het moeder- korps op, de jeugdgroep speelt onder leiding van de heer Pilaet en de drumband onder aan voering van Peter Reijerse. M.L., dv i H.C.M. Wellicht zal vanaf maandag 25 februari voor het eerst een kur sus Rekreatiesportleider-a op Schouwen-Duiveland worden gehouden. Het Provinciaal Centrum voor Sportopleidingen van de Zeeuwse Sportraad heeft op dit moment bijna vol- "The Riverside Combo’ speelt zaterdag 2 en 16 februari a.s. in ”De Roompot” te Kamperland. Deze Zeeuwse formatie timmert de laatste tijd aardig aan de weg en het gevolg is dat men op verzoek van de vele fans een cassette gaat uitbrengen. Op namen daarvoor worden ge maakt in de eigen studio ”Ro- da” te Wemeldinge. De forma tie bestaat uit Piet Schot, Bram Copppoolse, Rob van Raalten, Janny van Raalten, Ron Dage- vos, en Henk Meijers. The Ri verside Combo” speelt een breed repertoire: van Zuid- Amerikaans, Rock tot Hollands. Voor een drietal brochures is in totaal 9.800,— uitgetrokken. Die betreffen natuur- en land schapswaarden op Walcheren, industrieel archeologische ob- jekten op Schouwen-Duiveland en een molenrestauratie in 's- Heer Arendskerke. Twee buurtverenigingen in Goes en Oost-Souburg tenslot te een bedrag van in totaal ƒ4.000,— voor een geluidsin stallatie en een toneelverlich- ting. De ziekenomroep ’’Radio No men Nescio” heeft zijn activi teiten op de Bevelanden verder uitgebreid. De omroep verzorgt regelmatig verzoekplatenpro gramma's en na een half jaar van proefuitzendingen is nu ook het bejaardentehuis "Schild en Hof” aan de Patijn- weg te Goes deel gaan uitma ken van de ziekenomroep. Het is het 13e tehuis dat er zich bij heeft aangesloten. Er lopen verder contacten met "Maria- Oord” te Hansweert voor aan sluiting bij deze omroep. Op woensdagavond 6 februari organiseert de afdeling Goes/Kloetinge van het Konin gin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding in de Ooster- kerk aan de Van Nellestraat te Goes een voorlichtingsbijeen komst over kanker, aanvang 20.00 uur. Tijdens deze bijeen komst wordt met betrekking tot de ziekte kanker in het alge meen en de vele verschillende soorten kanker zeer specifieke informatie gegeven. Ook wordt aandacht besteed aan het be lang van een vroege opsporing, het attent zijn op signalen die het lichaam geven kan en die mogelijk op kanker kunnen wij zen. Spreekster is mevr. Honing, so- ciaal-medisch voorlichtster van het K.W.F. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, indien gewenst ook schriftelijk en anoniem. Aan een tweetal lektuurtafels zullen gratis de voorlichtingsbrochu res verkrijgbaar zijn. Ze zijn er weer, de aloude handwarmers of moffen voor aan het fietsstuur. Nu in mo derne uitvoering, licht in ge wicht (amper 50 gram), van wa terdichte stof en voorzien van een nylon rits. Zo gevormd dat ze moeiteloos over rem, bel en versnellingshandels glijden en de bewegingen niet hinderen. Zo op te vouwen dat ze gemak kelijk in een jaszak zijn mee te nemen. In verschillende aan trekkelijke kleuren voor ruim dertig gulden bij de fietsenvak- man te koop. Voor warme han den op de fiets, ook op de Be velanden. De stichting "Vrouwen bellen Vrouwen” in Zeeland heeft sinds enige tijd een speciale in formatielijn onder telefoon nummer 01100-32233. Ge noemde organisatie is op zoek naar enkele vrijwilligsters om de informatielijn in stand te helpen houden. De lijn is bereikbaar op de volgende dagen: Maandag middag van 13.30-16.30 uur, dinsdag van 9.00-12.00 en van 19.30-22.30 uur en donderdag avond eveneens van 19.30-22.30 uur. In februari start de werkgroep Prima Donna voor le.sbiese vrouwen in Zeeland met kon- takt-avonden. Voortaan zal op de eerste vrijdag van de maand een gezellige café-avond met muziek worden gehouden. Op de derde zondagmiddag van elke maand blijft het thema middag. Vrijdagavond 1 februari is het lesbies café op en in Jet, Zus terstraat 17 te Goes. Alle vrou wen zijn welkom tussen 20 en 24 uur. Zowel in Geersdijk als Kruinin gen gaat een kennismakings- cursus Kunstzinnige Vorming van start. Deze wordt gegeven in resp. "Het Drentehuis” en Ons Dorpshuis. De kursus be staat uit 8 bijeenkomsten van 2 uur waarin 3 vakken worden gepresenteerd: tekenen, boet seren en spel. De bedoeling van deze kursus is om u de gele genheid te bieden, kennis te maken met de Kunstzinnige Vorming, en inzicht te geven in wat voor mogelijkheden de Kunstzinnige Vorming kan bie den en wat u eraan zou kunnen hebben, als hobby, als middel om kunst te genieten of als ont- moetingsmogelijkheid. Omdat dit een kennismakings- cursus is, is de kursusprijs laag gehouden. Indien u belangstel- De maandelijkse abonnement- sprijs zal op basis van de nu binnengekomen offertes bij een volledig aanbod van televisie- en radioprogramma’s tussen 18 I en 20 gulden per maand liggen. De totaal beschikbare capaci teit van het toekomstige kabel net zal nog aanzienlijk groter zijn dan het eerste aanbod, in totaal is ruimte beschikbaar voor zo’n 30 programma’s. In principe is ook een lokaal ge bruik van het kabelnet mogelijk, alle kandidaat-explojtaten heb ben hiermee op verzoek van het gemeentebestuur rekening ge houden. Zoals bekend wordt in Goes al langere tijd geijverd voor de totstandkoming van Zeeuwsch-Vlaanderen hadden alle gemeenten met een ver- treksaldo te kampen: Axel - 32, Hontenisse - 42, Hulst - 59 en Sas van Gent - 31. In West Zeeuwsch-Vlaanderen had al leen Aardenburg een vesti gingsoverschot en wel van 3. Oostburg was negatief, evenals Sluis, respectievelijk 23 en 26. Op Walcheren zag Middelburg meer mensen vertrekken dan zich vestigen en wel 76. Zierik- zee had een vertrekoverschot van 45, Veere van 47. Op Noord-Beveland was sprake van een vestigingsoverschot: Kortgene +10, Wissenkerke 16. In Zuid-Beveland boekte alleen Reimerswaal een vertre koverschot: - 41. Goes "boer de” goed: een vestigingsover schot van 161. Borsele noteer de een vestigingssaldo van 18 en Kapelle van 32. Samenvattend: 12 van de 30 Zeeuwse gemeenten liepen in bevolkingsaantal vooruit: Brou wershaven, Duiveland, Arne- muiden, Mariekerke, Middel- GEBOREN 10 jan. ’85 Johanna S.G., dv. P. Berk en G.J. Hoogerland 9 jan. ’85 Robert F., zv. A.B. Krajenbrink en M.J. de Fouw 9 jan. ’85 Edwin L.P., zv. J.M.G.N. Bours en A.A.M. Fre derics 12 jan. '85 Remco, zv J. van Leeuwen en P.J.E. de Smit 12 jan. ’85 Kevin, zv L. Won- dergem en F.M.A. Hoogesteger 11 jan. ’85 Johanna E., dv J. Stout en E. Rozendaal 11 jan. ’85 Martinus W.A. zv I.W. Joziasse en F.T.J. van Tilburg 15 jan. ’85 Marinus J., zv C.M. Zoeteweij en W.A.G. Ooster- veer 11 jan. '85 Ingrid, dv A.P.R. de Kooning en M.J. L. Faes 16 jan. '85 Loes I P.N.T.M. Windt, en Scholten 17 jan 85, Ernst B., zv P.J. de Witte en J.A. Ventevogel, 17 jan 85 Abraham zv H. Benjert en S. Flipse, 18 jan 85 Leona J., dv L.J. Paauwe en J.J. Sinke, 20 jan 85 Jaimi D., zv R.O. van Aerde en J.S.L. de Jonge, 21 jan. 85 Petrus J., zv P.W. Oost hoek en C.B.J. van ’t Westende, 21 jan 85 Peter J., zv P.F.L. Wattel en P. Heron. mensen i vertrekken dan zich kwamen Roemeense kunst, en andere voorwerpen, maar ook aangeboden vestigen. In absolute cijfers lag doende aanmeldingen om een kursus van start te laten gaan. De kursus RSL-a heeft als doel de deelnemers op te leiden voor het leren leiding geven aan groepen/aktiviteiten op het ge bied van de rekreatiesport. Dit kan plaatsvinden bij onder meer sportverenigingen, loop groepen en buurthuiswerk, Sport Overdag, dag- en ver- blijfsrekreatie. De kursusduur is 70 uur 25 uur stage en de kosten zijn ƒ230,— alles inbe grepen. Aanmeldingen kunnen nog plaatsvinden bij het Provinciaal Centrum voor Sportopleidin gen, 01180-33024 of bij de Goese Sportraad, 01100-21212. De gegevens over 1984 zijn verstrekt door de 30 Zeeuwse gemeenten. Het zijn voorlopige cijfers: in de over enkele maan den verschijnende officiële ge gevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek kunnen zich afwijkingen voordoen. De praktijk leert echter dat dit niet meer dan enkele tientallen - omhoog of omlaag - betekent. Wanneer men de verschillende Zeeuwse regio’s bekijkt zal blij ken dat Schouwen-Duiveland in absolute zin is gegroeid van 29.381 tot 29.443. West Zeeuwsch-Vlaanderen liep te rug van 25.446 naar 25314. Dat was ook het geval voor Tholen en Sint Philipsland: 21.447 eind 1983, 21.340 eind 1984 Op Walcheren was een teruggang te constateren: 109.915 en 109.646. Ook Oost Zeeuwsch- Vlaanderen eindigde lager dan het begon: 82.999 en 82.769. Noord-Beveland liep iets voor uit en wel van 6.743 naar 6.770. Zuid-Beveland tenslotte boekte ook een vooruitgang: 79.582 en 80.064. Van de 30 gemeenten hadden er 20 een geboortenoverschot en 10 een sterfteoverschot, te weten Westerschouwen, Aar denburg, Oostburg, Sluis, Val- kenisse, Axel, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, en Kortge ne. Opvallend was dat alle Zuidbevelandse gemeenten een geboortenoverschot boek ten en dat dit ook op Walcheren Het CNV-Zeeland organiseert voor leden en andere belang stellenden in samenwerking met de vereniging "Goed Rent meesterschap” een milieucur sus in de maand maart. Tijdens deze cursus van vier avonden wordt vooral de vraag behan deld hoe de Bijbelse opdracht: ’’Over de schepping te heersen en die te onderwerpen” in de praktijk kan worden gebracht. Kernvraag daarbij is hoe het ’’Rentmeesterschap” in de praktijk van bedrijf, fabriek of kantoor kan worden gebracht. Tenslotte wordt de vraag aan de orde gesteld hoe het CNV als vakcentrale goed "Rentmees terschap” in de praktijk kan brengen. De cursus wordt in Goes gehouden. Belangstel lenden kunnen informatie ver krijgen of zich aanmelden bij het CNV-dienstencentrum Goes. Tel.: 01100-20310. ”De JOVD-Zeeland organiseert vrijdag 1 februari een onder wijsdebat met een politiek fo rum met daarin vertegenwoor digers van de drie grote politie ke partijen. Het forum zal be staan uit: dhr. M. Beinema (CDA), dhr. J. Franssen (VVD), en dhr. G.A.Q. Niessen (PvdA). Besproken zal worden, aktuele problematiek m.b.t. het onder wijs. Het debat zal plaatsvinden in café "Baarends” Voorstad 17 in Goes. De aanvang is 20.30 uur en belangstellenden zijn van harte welkom”. burg, Valkenisse, Kortgene, Wissenkerke, Borsele, Goes, Kapelle, en Reimerswaal. De resterende 18 liepen terug, Vlissingen het meest, n.l. van 46.150 naar 45.742. Zoals we al vaststelden boekte met name de gemeente Goes een relatief sterke bevolkings groei. Er kwam hier 176 mensen bij. Op 31 december 1983 be droeg het aantal inwoners 31155 (15019 mannen en 16136 vrouwen). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 338 (dit zijn 163 mannen en 175 vrouwen) en door vestiging met 1499 (waarvan 735 mannen en 764 vrouwen). Het inwonertal verminderde door overlijden met 323 (160 mannen en 163 vrouwen), en door vertrek van 1338 (651 mannen en 68/ vrouwen). Op 31 december 1984 bedroeg het inwonertal dus 31331 (15106 mannen en 16225 vrouwen. Er werden 175 huwelijken voltrokken en 64 echtscheidingen ingeschreven. Voor een gemeente is het van groot belang te weten waaraan bevolkingsgroei is te danken. De grote teruggang in Vlissin gen is ongetwijfeld in verband te brengen met de verminde ring van de werkgelegenheid daar. In Goes liggen de kaarten naar alle waarschijnlijkheid juist andersom, want de groei kwam vooral ook voort uit een aanzienlijk vestigingsover schot. singen, voor apparatuur van een poppentheater in Sas van Gent en voor decors van een operettevereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar de professionele kunst beoefening gaat een bedrag van 7.500,—. Het is bestemd voor een demontabele vloer in Vlissingen en een projekt ter promotie van de beelende kunst in Zeeland. Burgemeester en wethouders zullen binnen afzienbare tijd een standpunt innemen over de offertes, die zijn uitgebracht. Het college wordt hierbij gead viseerd door de ambtelijke Werkgroep Kabeltelevisie, waarin ook een vertegenwoor diger van de Regionale Wo ningbouwvereniging. Samen werking zitting heeft. Maandag 4 maart wordt ter ge legenheid van de 22e Zeeuwse Horecabeurs te Goes een Zee landdag voor de Zeeuwse Ho- reca-ondernemers gehouden, aanvang half tien in de afmijn- hal van het Goese Veilingterrein aan de Fruitlaan. Bovendien is er ’s middags vanaf vijf uur een informele ontvangst van de Zeeuwse Horecakringen. "Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland”: onder deze naam wordt de komende maanden een interessante ex positie gehouden in het Zeeuws Biologisch Museum te Dom burg. Zeeland is de belang rijkste vindplaats in ons land van miljoenen jaren oude fos siele schelpen en de expositie geeft daarvan een goed beeld. De werkgroep Geologie in onze provincie heeft de expositie be geleid. De opening wordt zater dag 2 februari verricht door de heer A.W. Janssen, conserva tor afd. Mollusken aan het Rijksmuseum te Leiden. Het gebouw van de Hervormde Gemeente te Yerseke heeft geld nodig. De glas- in-loodramen van het kerkgebouw zijn aan res- L21'nUS Va kenisse het 9eval tauratie toe. Daartoe wordt er vrijdag 8 februari a.s. te Yerseke een zogenaamde Kerkeveiling gehouden en de Kerkvoogdij heeft zich bij die veiling verzekerd van de medewerking van notaris Gmelich Meijling uit Kapelle, onder wiens toeziende oog heel wat spullen aan de man gebracht zullen gaan worden. Overigens gaat het om Tien gemeenten hadden vorig goederen en diensten van zeer uiteenlopende aard en dat zal er jaar een vestigingsoverschot, deze kerkeveiling alleen nog maar attractiever om maken. Op twintig zagen meer mensen deze veiling zullen niet alleen waardevolle goederen zoals antiek, diensten zoals b.v. het spitten van uw tuin, een volledig verzorgde Vlissingen met het vertrekover- rondvaart op een mosselkotter enz. onder de hamer komen. Ge- crhnt hof hr>r>gct- rqr Thoioq legenheid om de te veilen goederen te bezichtigen, en uitreiking volgde met een mincijfer van van katalogus vindt op de zelfde avond plaats vanaf. 19.00 uur. De 227. Derde in dit rijtje was Ter- aanvang van de veiling is gepland om 20.00 uur in het gebouw "De neuzen met 113. In Oost Haven” op de Dreef te Yerseke. Hervormde Kerk te Kattendijke, is verplaatst naar zaterdag 9 fe bruari a.s. om 20.00 u. Het Kwartet, bestaande uit René Passenier, Henk Kramer, Huug Steketee en Ab Brouwer zal op dit concert werken ten gehore brengen van o.a. Gabrieli, Bach, Schostakovitsch en Frackenpohl. De Jongerenbeweging FNV heeft op het moment een mei- Het Anjerfonds Zeeland heeft bijna een ton 96.950,— be schikbaar gesteld voor kultu rele voorzieningen en aktivitei- ten in de hele provincie, waar onder De Bevelanden. Ook dit keer komt het grootste deel van dit bedrag ten goede aan de amateuristische kunst beoefening. Voor de aanschaf van instrumenten en uniformen is in totaal 50.650,— beschik baar gesteld aan verenigingen voor amateuristische muziek beoefening in Biezelinge, Brouwershaven, Clinge, Graauw, 's-Heer Arendskerke, Kattendijke, Middelburg (3x), Nieuw Namen, Oosterland (2x), Oud-Vossemeer, St. Maartens dijk, Vlissingen (3x), Wemeldin ge, Yerseke, Zaamslag, Zierik- zee en Zoutelande. Daarnaast gaat er een bijdrage van 3.000,— naar een 150 jaar be staande muziekvereniging in Middelburg. Voor de aanschaf van appara tuur en kostuums door volks dansverenigingen in Goes, Heinkenszand en Vogelwaarde en een kulturele vereniging in Middelburg is in totaal 8.000,— uitgetrokken. 14.000,— is beschikbaar ge steld voor het inrichten en ver beteren van twee theaters - voornamelijk voor het amateur- tonee1 - in Middelburg en Vlis-

Bevelander | 1985 | | pagina 4