Raadsels rond de 101 linden van Zuid-Beveland: Mu Voor Zaterdag weer snuffelen in Veilinghallen Goes ZE ZIJN HIER GRAND THEATER Bazar van de v.v. Kapelle GHOSTBUSTERS HET BOVENNATUURLIJK SUPERSPEKTAKEL Deze week Onroerend goed: ■5 Natuurlijk DE BEVELANDER weekblad voor zuid- en noord beveland MEISJES LUSTEN Plattelands meisjes op het gghuine pad fffiSTY Kinderen kunnen gratis spullen kwijt Op 2 februari met véél prijzen Woensdag 23 januari 1985 - 37e jaargang no. 4 Godin Protest Stoffering I Vragen OM DE WERELD TE REDDEI Nieuwe aanplant Oudje LflDÏ 4®,.O Geneeskrachtig IbCoG Heel veel leuke fl EVEN EEN BOOM OPZETTEN De linden langs het kerkepad van Kloetinge. 4 In diverse dorpen in onze streek is de linde een regelrechte blik vanger. Als de boom zou ver dwijnen, zouden deze dorpen bijna letterlijk hun hart verlie zen. Met een variatie op het spreek woord ’aan de vruchten kent men de boom’, zou men kunnen zeggen: ’aan de linde kent men het dorp’. Neem bijvoorbeeld Wemeldin- ge, Oudelande en Colijnsplaat: de leilinden in hun respectieve dorpscentra zijn zo beeldbepa lend, dat de straten zichzelve niet zouden zijn zonder die sierlijke stoffering. Amateur-historicus J. de Ruiter uit Kloetinge heeft de Zuidbe- velandse linden ruim tien jaar geleden eens geteld. Hij kwam tot een aantal van 101. Opmer kelijk is, dat de boom verder in Zeeland nauwelijks voorkomt. de voor koelte. Ook op boerde- rij-erven komen ze daarom veel voor. Toevallig zijn over de grootbla- dige leilinden in de Dorpsstraat van Wemeldinge enige gege vens bekend. Ze zijn o.m. te vinden in het boekje ’Wemel dinge, een oud dorp’ van C. Philipse. dingen van de Dorpsstraat, die de situatie van 1743 weerge ven, zijn nog geen bomen te bekennen. In een parochiere- kening staat, dat er in het voor jaar van 1759 160 zachte olmen waren aangeplant. Ze waren geschonken door de ambacht sheer, Jacobus Coomans. werden voor 675 gulden ver kocht. In 1824 stonden er weer bo men, waarschijnlijk waren het linden. In elk geval was de Dorpsstraat van Wemeldinge in 1870 wel voorzien van linden, want toen werd door de ge meenteraad besloten, alle lin den te rooien. Uit de burgerij ging daartegen echter een he vig protest op. Daarom moch ten de bomen achteraf toch blijven staan. En ze staan er nog steeds. Enkele opmerkelijke vaststel lingen, die door de onderzoeker gedaan konden worden (die o.m. gepubliceerd werden in ze staan allemaal op een dijk of in het talud van een dijk. (Dat geldt ook voor de boom bij Kapelle en voor de boom op de grens Nisse/’s-Heer Abtskerke. Vroeger lagen daar dijken). ALLEEN VOOR VOLWASSENEN Gofilex film Het onderzoek, dat de heer J. Donderdag - vrijdag20.00 uur Zaterdag19.00-21.30 uur Zondag14.00-19.00-21.30 uur Maandag-dinsdag-woensdag20.00 uur A.L. Goes Tel. 01100-15165 24 tlm 30 januari l«VIU«MI V HAMMOIAMI» In ”De Vroone” te Kapelle wordt zaterdag 2 februari weer de grote jaarlijkse bazar van de voetbalvereniging Kapelle ge houden. Het is de tiende maal dat de bazar wordt gehouden en om dat tweede lustrum te vieren zal er niet minder dan 9000 gulden aan prijzen voor de bezoekers zijn te winnen. De Kapelse bazar mag worden gerekend tot één van de groot- *De linde ten westen van Kapelle, op de splitsing van de Kitskin- derscheweg en dé Weg naar het Stomme Kruis. *De linde op de vliedberg van Blaemskinderen, langs de 's- Gravenpolderseweg tussen Goes en ’s-Gravenpolder. Hoe oud die Wemedingse lin den zijn, is niet helemaal dui delijk. Op de bekende afbeel- Voor de derde keer is er ook een gratis ruimte voor kinderen die hun spulletjes willen verkopen. Met hun toegangskaartje van 1,50 kunnen zij zich melden en wordt hun een plaats toegewezen (om 9 uur). Voor inlichtingen of reserveringen: Org. Buro Linssen tel. 01640-35916 of 57521. De snuffelmarkt is open van 9.00-tot 17.00 uur. Zaterdag wordt in Goes de eerste ronde van de grote voorjaars schoonmaak afgewerkt. Althans, zo’n tweehonderd Zeeuwen kruipen dan een dag in de huid van ’n marktventer en proberen hun tweedehands spulletjes te verkopen. Dat gebeurt tijdens de Snuffelmarkt in de Veilinghallen aan de Fruitlaan. Ook voor een klein budget - Moeder die haar kinderwagen slijt, vader die z’n afgedankte schoenen aan een beloftevolle spits tracht te verkopen. Zo gaat dat in Goes. Nu al enkele jaren aan een stuk en telkens blijkt de "Goese Veilinghal’ bij zo’n evenement het ideale decor waartegen het spel tussen koper en verkoper maxi maal tot zijn recht komt. De formule van de markt is dus nog steeds springlevend. Niet omdat de marktlieden er ’gouden zaken’ zouden doen, niet omdat verenigingen hun clubkas er een nieuwe injectie kunnen gegeven, maar veel meer omdat de snuffelmarkt een uiterst gezellige hap pening is met als prettige bijkomstigheid het voordeel van een onverwacht en voordelig koopje. het Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland 1975 en in het Zeeuws Tijdschrift 24e jaargang) waren: de bomen komen tegen woordig uitsluitend voor op Zuid-Beveland en dan nog ten westen van het Kanaal door Zuid-Beveland. ze staan uitsluitend in pol ders, die vóór 1700 bedijkt werden. de meeste staan niet op een ambachtsheerlijke grens. (Van een onzer redacteuren) WEMELDINGE/OUDELANDE/COLIJNSPLAAT - Voor het aanzien van dorpen en landwegen is de linde één van de meest karakteristieke bomen. Wat kun je daar nu uit afleiden? Eigenlijk niets! De heer De Rui ter schreef het tien jaar geleden aldus: ’’Reeds jaren tracht ik gegevens te verzamelen over de lindebomen (in archieven, historische documenten en boomkundige boeken), overi gens met verrassend weinig resultaat”. huis Kapelle, Meijs Optiek, Per fecta Goes, Amrobank, garage Sjaak Sonke, Poppeliers, 2- Wielerspecialist Jan van Mal- degem en schoonheidsspecia liste mevr. De Maat-Stoof. On der de bezoekers van de bazar zullen er verder nog eens vier volle boodschappenmanden gratis worden verloot (waarde elk 75,—). De trekkingen van deze loterij zijn om 15,17,20 en 21.15 uur. Om 22.30 uur wordt er een half varken verloot, be schikbaar gesteld door Centra Kapelle. De huis-aan-huis tevo ren verspreide folder of de ad vertentie in de Bevelander kan worden ingeleverd om een gra tis lot te bemachtigen. Voor ieder 100e lot is er bovendien nog een gratis slagroomtaart beschikbaar De bazar is op 2 februari geopend van half twee tot half zes en van half zeven tot half elf. De meest onverwachte gebeurtenissen lopen als een rode draad door het verhaal van dit succesvolle evenement. De standhouder die bij z’n volledig onbekende ’buurman’ een plattebuiskachel aantrof. Dat vond ie een juweeltje. Over de prijs werden de heren het al snel eens en even later werd het misschien wel antieke exemplaar, voorzien van het opschrift ’verkocht’, een metertje of tien verplaats. Op de Goese snuffelmarkt worden handelaren geweerd. Organi sator Linssen: ’’Alleen particulieren zijn welkom en vandaar dat we één en ander nauwgezet controleren. Blijkt er toch één door het net te slippen, dan verwijderen we die ter plekke.” ”De snuffel markt is er voor de particulier, de voetbalvereniging en de student die z’n collegegeld terug wil verdienen. Voor handelaren zijn er voldoende mogelijkheden om elders hun brood te verdienen”. Hij komt daarom voorzichtig tot een volkomen andere gedachte dan die van grensafscheiding: ’’Wellicht moeten we de bete kenis van het planten van lin debomen zoeken in oude Ger maanse gebruiken”. ”De Germanen vereerden in de lindeboom hun godin Freija, die bekend stond als beschermster van geluk en van huiselijke vre de. Die verering is terug te vin den in het planten van twee lin den bij het toegangshek van boerderijen”. "Wellicht heeft men in vroeger tijden de góden gunstig willen stemmen, als bescherming tegen dijkdoorbraken en over stromingen. Misschien werden de linden daarom op of tegen de dijken geplant”. de Ruiter uit Kloetinge (uit pure persoonlijke interesse) instelde naar de aanwezigheid van lin den op Zuid-Beveland, leverde veel gegevens op. Drie vragen konden en kunnen echter niet met zekerheid beantwoord worden: 1. wie plantte de lin den, 2. waarom gebeurde dat, 3. wanneer gebeurde dat. *De leilinden in de Voorstraat van Colijnsplaat. (Tekening van Trees Verwilligen, eigendom van de PZEM-Middelburg) Overigens hebben niet alle lin den op Zuid-Beveland een leef tijd, die in eeuwen uitgedrukt kan worden. Door de ramp van 1953 verdwenen er vooral ron dom Baarland en Oudelande ettelijke bomen. Later werden er weer 12 nieuwe aangeplant, die door wijlen dokter Kole aan het gemeentebestuur van Baarland werden aangeboden, op voorwaarde dat ze paarsge wijze zouden worden geplant op de gemeentegrenzen van Baarland met resp. Oudelande, Hoedekenskerke en Ovezande. De linde (hij kan 250 tot 300 jaar oud worden), word in Noord- en Zuid-Beveland met name aangeplant van de 17e tot en met de 19e eeuw. De boom werd zelden als decoratie aan geplant. Doorgaans had hij een functie. Maar welke? De linde staat in de polders meestal op of aan een dijk. De weinige reizigers langs de we gen konden zich in vroeger eeuwen in het wijde polder landschap op die boom oriën teren. De lindeboom als wegw ijzer? Een markante linde staat ten westen van Kapelle, op de krui sing van de Kitskinderscheweg en de Weg naar het Stomme Kruis. Hij werd in 1972 door boomchirurgen gerestaureerd. Ook in de Zak van Zuid-Beve land staan enorme linden op talrijke splitsingen van wegen. Dit soort alleenstaande bomen worden "grenslinden” ge noemd. De boom deed langs de wegen wellicht dienst als een soort' grenspaal, mogelijk ter afscheiding van ambacht sheerlijkheden en (later) ge meenten. ste en gezelligste in Zeeland. Wat heeft de bazar te bieden? Schiettenten, ballengooien, ringgooien, grabbelton, piek- gooien, rad van avontuur en als bijzondere attractie een 20 me ter lange kegelbaan. Verschei dene sponsors zorgen ervoor dat het Rad van Avontuur een goed gevulde prijzenmand heeft te bieden. Sponsors zijn Rabobank, Jarinohal, Sport- JAMIE GILLIS TARA AIRE En als men door de bomen het bos niet meer zag, kon men de lindeboom nog altijd op een andere manier gebruiken: vol gens de mens uit vroeger tijd waren de bladeren van de linde geneeskrachtig. Velen maakten er thee van. Vrijdag 23.00 uur Porno 18 jaar. Zijn weduwe Maria Coomans gaf echter in 1782 al opdracht de bomen allemaal te rooien, omdat ze teveel wind wegna men voor de molen, die op de hoek van de Dorpsstraat en de Zandweg stond. De bomen De leilinden van Wemeldinge, Oudelande en Colijnsplaat zijn al ter sprake gekomen. Ze die nen, met hun geschoren krui nen, als ’straat-stoffering’. Bovendien hadden ze een functie als zonnewering. De linde komt laat in blad en ver liest na de zomer ook weer snel zijn bladeren. In het voor- en najaarhadden de bewoners van dé dorpsstraten dus altijd het zonnetje binnen, maar in de zomer zorgde de volbladige lin- SIGOURNEY WEAVER m «HIM MR*.I> **111 111». HAROLD RAMIS RICK MORANIS HMI» MlNMHN GHOStUMfl' «A» n»«»fl» >K BflNII MiusriiN IVANRIIIMA». w y A KT RA Grote Markt 6. Goes ^Tel. 16015^ WARME. WiNTERKLEDÏNG - i' L

Bevelander | 1985 | | pagina 1