Ik De sneeuw wordt duur betaald KORTING 10-60% SHAWL’S ff De Ge- laarsde GRAND THEATER nieuwe cursussen t, 'X Spelontwerper uit Hoedekenskerke: werk alleen 's nachts op al onze 1 00% zijden DANSSCHOOL Deze week weekblad voor zuid- en noord beveland Ascot [nc cn Louise van Broekhoven Chloé LaSeta, Mantero, Galitzine. Against all odds "Wie met vuur speelt..." Ral PARFUMERIE VAN BIEMEN Ravensburger Dag en nacht Concentratie Kinderspel? Zegetocht Wij Rock Roll het Tapdansen z 2e. inlichtingen/ inschrijven tel:01100-23265 éls Cadeaux Klokstraat 8 geen enkele daarvan is ontworpen door een Ne derlander. Meer dan een ja ar gele- met het ontwerpen van spellen en het aanmaken van prototypes daarvan. Onderstaand een inter- gezelschapsspelletjes .wel. In Nederland zijn er naar schatting 200 tot 300 op de markt. Vrijwel vieuw met een Zuidbeve- lander, die dagelijks van alles op het spel zet. (Van een onzer redacteuren) HOEDEKENSKERKE Het wereldberoemde Monopoly- spel is niet echt origineel. Het is afgeleid van een ander spel, Landlord’s Game, dat in 1904 werd gemaakt. Dertig jaar later is daarop een variatie gemaakt, die over de hele wereld bekend zou worden als ’Monopoly’. Goes Tel. 01100-15165 17 t/m 23 jan. IbCoG HEEL veel leuke WARME V/iNTERKLE-DÏ HG Voor den zegde Rinus Marijs zijn baan als electrotech- nicus op. Vanaf dat mo ment is hij fulltime bezig oordelige vr/zemV Bescherming Stratego, Drie op een rij, Onderuit, Zeeslag, Dokter Bibber, Memory, Pim Pam Pet: u kent al die in doen het leger! Woensdag 16 januari 1985 - 37e jaargang no. 3 liiini'iiHÏiiiS 1 Stijldansen voor scholieren en echtparen Br of aan de zaai van dinsdag t/m zaterdag (y o? ft° U" |j s 1 op het spel Rinus Marijs de Copyright foto: T. Dingemanse. Overname streng verboden). Op televisie in het programma "Wissels" bij Dick Passchier k annelies van der poel klokstraat 10 goes OllOO 27473 F Rinus Marijs zet alles Door die radicale koerswijzi ging kreeg hij ’vrij spel’ om van zijn hobby zijn beroep te ma ken. Hij heeft inmiddels een succesje geboekt met een drie dimensionale puzzel van fluo rescerend materiaal en met een ander driedimensionaal spel, waarvan de produktierechten voor een bepaalde tijd werden opgekocht door een plasticfa- brikant. "D’r komt nu voor mij wat brood op de plank door de verkoop van de produktierechten van twee spellen. Voor de rest is het een kwestie van ’verdienen op termijn'. Mijn grote voordeel is natuurlijk, dat ik voor het ont werpen van de spellen nauwe lijks geld behoef te investeren. Ik heb dus weinig aanloopkos ten”. De magische kubus (ontworpen door de Hongaar Rubik) komt ter sprake. Een succesnummer, dai enkele jaren geleden, de hele wereld 'draaiende’ maak te. Er werden zelfs complete Zaterdag... Zondag Maandag Dinsdag Woensdag. handel komt, komt daar een percentage van de verkoop bij”. Soms is het spel van de’liefde het gevaarlijkst van alle- kampioenschappen georgani seerd. Sommige mensen kre gen de juiste draai nooit te pakken, sommigen voltooiden de kleurvakken binnen 30 tot 40 seconden. "Aanvankelijk zouden er van die kubus maar een paar dui zend stuks gemaakt worden, omdat niemand er veel van ver wachtte. Niettemin begon de kubus aan een zegetocht over de hele wereld”, vertelt Rinus. "Maar ik zit echt niet op zo’n klapper te wachten. Ik vind het gewoon fijn, om van alles te ontwerpen. Ik probeer er een boterham mee te verdienen, maar ik wil het zeker niet force ren. Ik hoef geen grof geld te verdienen. Het belangrijkste is voor mij, dat ik geen minuut met tegenzin werk. En wie zegt me dat na?” .19.00 u. .19.00 u. .20.00 u. 20.00 u. 20.00 u. AL. Vrijdag23.00 u. Porno 18 j. A TAYLOR HACKFORD FILM II. 20.00 u. ...21.30 u. 21.30 ti. AL. Donderdag...20.00 Vrijdag1 Zaterdag Zondag -A J HAIBO XT RA De driedimensionale uitneembare puzzel. Gemaakt van fluores cerend materiaal. (Copyright ontwerp: M Marijs. Copyright foto: T. Dingemanse. Overname streng verboden). Rinus Marijs is tegenwoordig dag en nacht bezig met spellet jes, sinds hij bijna een jaar ge leden zijn Eindhovense werk gever vaarwel zei en voor eigen rekening en risico een spellen- ontwerp-bedrijfje begon in zijn geboorteplaats. is het wederom koning Winter die regeert. Ook op de Bevelenden hebben we er alles mee van doen. Maar laten we eerlijk zijn: we raken er al wat aan gewend. En daarom wagen we het er op onze lezers en lezeressen er nog eens op te attenderen, dat er in deze tijd aardige aanbiedingen in de winkels voorhanden zijn. Onze adverteerders laten u er in dit nummer van De Bevelander weer meer over we ten. Verder natuurlijk binnen de redactiekolommen aan dacht voor activiteiten in stad en streek in de komende week. We hebben er afgelopen dagen allemaal last van ge had: sneeuwruimen. Je kunt er de Algemene Poli tieverordening op naslaan: Op dit moment onderzoekt de fameuze Duitse spellenfabri- kant Ravensburger 8 spellen op hun bruikbaarheid. Onder die 8 spellen is een strategisch bord spel met kubusjes, waarvan Ri nus grote verwachtingen heeft Over dat spel mocht hij in het NCRV-televisieprogramma Wissels' van Dick Passchier op 2 november j.l. het een en ander vertellen. Bovendien werd het spel in de AVRO-bode/Televi- ziervan 1 december j.l. bespro ken door Chriet Titulaer. Hij omschreef het kubus-kantel- spel als 'ingewikkeld, boeiend en fraai ogend’. "Je kunt thema-spellen maken (zoals het Monopoly), maar je kunt ook abstracte spelen ont werpen (zoals dammen en schaken). Ik ga voorlopig het liefst uit van het materiaal, waarvan het spel ooit gemaakt zal moeten worden. Ik moet me daarom noodgedwongen be perken tot plastic en gekarton neerd papier”, vertelt Rinus. "Hout valt voorlopig buiten de mogelijkheden, omdat dat als materiaal voor serieproduktie te duur is”. "Eigenlijk zijn er niet veel origi nele spellen op de markt”, con stateert spellen-ontwerper Ri nus Marijs (32) uit Hoedekens kerke. ”De meeste spelletjes zijn afgeleid van bestaande ge zelschapsspellen, zoals bij voorbeeld van dammen, scha ken, backgammon en go”. Op de vraag, waar hij de ideeen voor zijn spellenontwerpen vandaan haalt, zegt hij: "Ner gens. Ik laat me niet beïnvloe- Veelal worden de spellen eerst geregistreerd bij het Uitvin- derscentrum aan de Maurits- weg in Rotterdam. Daar wordt in eerste aanleg ook geadvi seerd omtrent bescherming en auteursrechten. Vandaaruit worden ook de contacten met de speelgoedfabrikanten ge legd. "Dat is voor mij de snelste weg", concludeert Rinus. Kan iemand 'spelenderwijs' een boterham verdienen aan het ontwerpen van spellen? "De ontwerper krijgt na de accepta tie van een spel een bedrag in eens. Als het spel ooit in de ^^Grote Markt 6, Goes^^É ■L^^Tel 16015_^^B den door impulsen van buite naf. Ik begin telkens met niks. Ik gebruik uitsluitend mijn eigen ideeen en dan moeten ze nog nieuw zijn ook. Geen enkele fa brikant neemt iets in produktie, dat al bestaat. Ik moet dus (hoe gek het ook klinkt) iets maken, dat nergens naar lijkt”. Zijn de kinderen, die in Hoede kenskerke op straat spelen, geen dankbare inspiratiebron voor hem? Rinus Marijs: "Nee, dat niet. Ik verzin alles zelf”. Alle spellen worden, in de di verse fases van het ontwerp, uitgetekend en beschreven. De grootte wordt afgewogen, het materiaal, de uitvoering, de produktiekosten. Als het om een bordspel gaat, worden ook de ’stukken’, het ’speelveld’, de spelduur en de spelregels in die overweging betrokken. "Als dat gebeurt is, maak ik zelf een prototype van eenvoudig materiaal en dan ga ik het spel spelen. Doorgaans moeten spel en spelregels nog wat aange past worden. Daarna wordt het spel compleet aangeboden via daarvoor openstaande kana len”. Niettemin vergt het ontwerpen van spellen grote geestelijke inspanning. ”lk werk meestal 's avonds laat en 's nachts. Dan is de wereld een beetje tot rust gekomen. Pas dan kan ik me concentreren. Ik kan niet wer ken met mensen om me heen, of met een radio of t.v. aan. In mijn geest moet ik de ontwer pen visualiseren. Daar is een diepe concentratie voor nodig. Vandaar dat ik doorgaans 's nachts werk. De dia in mijn hoofd moet dan worden omge zet in een concreet stuk werk”. Voor Rinus Marijs staat er da gelijks veel op het spel... sneeuwruimen vóór de wo ning is verplicht. De wer kers van de gemeentedien sten hebben zich de afge lopen dagen flink moeten inspannen om straten en wegen sneeuwvrij te krijgen en te houden. Zo ook in Goes. Waar gewerkt wordt, vallen spaanders. Daarop werden we althans geatten deerd door een trouwe lezer van De Bevelander, die er zich over verwonderde, dat de betaalde parkeerterrei nen in de Goese binnenstad dagenlang een witte vlek op de sneeuwruimkaart bleken te zijn. Hoewel er betaald moet worden voor het par keren, bleek op enkele par keerterreinen het in- en uit stappen niet moeiteloos te gaan. Redenering van be trokkene: ”lk betaal voor het parkeren, dus mag ik verwachten dat de parkeer plaats ook in redelijk be gaan- en berijdbare staat verkeert”. Bijgaande foto van de "duur betaalde” sneeuw onthouden we u niet. "Andere bordspellen, zoals Galgje en Zeeslag, zijn ont staan uit spelletjes, waarmee de jeugd zich jarenlang op schoolpleinen vermaakte”. Het driedenmensiona/e strategische bordspel, dat op dit mo ment 'in optieis bij de wereldberoemde Duitse spellenfabriek Ravens burger. Het intelligentiespel wordt gespeeld door het kantelen van de kubussen. Daarbij moet op een bepaalde manier gebruik gemaakt wor den van de kleuren van de kubusvlakken. (Copyright ontwerp: M. Marijs. een film van MARLEEN GORRIS UNEKE RIJXMAN HENRIETTE TOL EDDA BARENDS COBYSTUNNENBERG MARIJKE VEUGELERS CARLA HARDY producent MATTHUS VAN HEIJNINGEN G^

Bevelander | 1985 | | pagina 1