5 ZELF MODE MAKEN REKEN MAAR! het F H Waar een vakantie toe kan leiden MIIIIIHIIIIIIIHUIIIII1IIIIIIIM Voor contactlenzen natuurlijk naar Groeneveld. UITVOERING toneelvereniging O.V.U.l ■miiiiiiiiuiiiimiiiiii De Groeneveld ophetens rijn aangesloten bij het Optiek Gilde Kapelse zusjes gaven les over Nederland aan Zwitserse scholieren massee I SB H Dit jaar voor derde maal „tegen bezoek” zEkAXERftAK M*T &JAA1-KAAAC PUOOtWOK, VAN MAKKELK VASSMI KAéy.LWt fRKVfftA. I I I 1 Houdt Groene vejd voor ogen WER Exclusieve Loonbedrijf T [400.-! HOEKMAN-RIJK i Sjaals, Zuiver Zijde van Mantero, Grès, La seta Langani Kettingen Handwerk Studio null toilettassen Byouterie dozen en Beautycases VOOR ALLE VOORKOMENDE LOONWERKZAAMHEDEN BEL DAN NAAR, OVEZANDE TaH. 01155-235 «1103-1435 HOEDEKENSKERKE 01103-225 „In en uit" Enquete in bus Molens niet. «.▼arose ▼a* K1 UKf N ’’UNIEK VOOR ZEELAND” Tulpen, molens, klompen a- Niet volproppen (van een onzer rodaktouren) Kapalle - De Zwitserse scho- Her Matthias had het niet zo erg op Zeeland voorzien. MM Naast de kleurige modetinten zijn de pastelkleuren deze lente niet vergeten een fijne stoffencollectie met heel mooie dessins, in katoen, satin, diolen, jersey en vivolan. Nieuwsgierigheid Knippatronen: Burda, Simplicity en ’’Kijk en knip” Zotte zaken - I J I I Donderdag 25 Maart 1M2 - 34a jaargang na. 12 - landers die nog nooit in Zwitserland ove- lieren achteraf in het A Annaliaa van dar Poal wijzer gevraagd worden, we moesten vertellen wat we kwamen doen en het lesprogramma moest aan ons bezoek écht allemaal op klompen?”, „Is het in Amsterdam écht allemaal zo erg?" In de tweede week van maart kwem da Zwitserse onderwijzer alwaar voor do derde maal naar Kapelle mat aan klas van 15 kinderen. Ook nu was hot waar aan écht werkbe zoek. Da klndaran werden weer In 7 gastgezinnen In Kapalla an Bleze- In de vakanties lopen we (bij wijze van spreken) als Europeanen bij elkaar in en uit. Maar wat weten we van elkaar? Toch zijn mensen overal op de wereld even boeiend. Door de bezoeken van deze middelbare scholieren aan ons land worden er mensen blij gemaakt. Je merkt aan kleine dingen, dat er over en weer belangstelling voor el kaar begint te ontstaan”. De onderwijzer van de Zwitserse vor- mingsklas uit Oberwill, Klaus Burk- tergrond: veel van die jongelui zijn nog nooit van de berg afgeweest, waarop ze wonen. Onze wereld is erg groot (o.m. door buitenlandse vakan ties), hun wereld is dat niet. Boven dien worden de kinderen door de gastgezinnen elk jaar wéér geprezen om hun netheid en beleefdheid. Dat maakt het ook voor de gastgezinnen zo bijzonder plezierig". iingo ondergebracht. Ze reizen mat aan eigen bus. Tafereel in bot gastvrije Kapalle: v.l.n.r. Annelies Blok, chauffeur Jakob Ummol, onderwijzer Klaus Burkhalter, scholiere Patra Schopfar on BHao Blok. Grote Indruk maakte uiteraard do zee on do grote zeeschepen, die do Rot terdamse haven in- en uitvoeren. Vrij wel aHe kinderen zagen de zee on die grote schepen voor do eerste maal In hun leven. Opmerkelijk was. dat de molena paa achterin do rij voorkwa men. Onze nationale trots had kenne lijk weinig indruk gemaakt En de klompen? Eén van do Zwitserse kin- Wat de kinderen verder erg opviel, was de geringe afmetingen van de hulzen in Nederland. Zwitsers zijn gewond aan bijzonder grote hulzen, waarin vaak oen piaar generaties uit één familie bij elkaar wonen. „Hier zijn do meeste woningen (bedoeld wordt do ééngezinswoningen - red.) voor onze begrippen klein. Sommige kinderen vonden ze zó schattig, dat ze er wel verliefd op konden worden," aldus de heer Burkhalter, die ook de Nederlandse eetgewoonten door zijn leerlingen tor sprake gebracht zag. „Alle Zwitserse kinderen uit do berg dorpen eten hun brood met do han den op. Zo vertelden elkaar vaak grinnikend, dat Nederlandse leeftijds genootjes allemaal met mes on vork eten. Daar begrijpen zo niks van. Zo kunnen er hariolijk om lachon”. B Jaar garantie Parfumerie Schoonheidssalon van Biemen Klokvtraal 10-GOES-lel. 27471 De leerlingen van „lerares" Annelies behoorden tot de z.g. Weiterbildungs- klasse, een soort vormingsklas, die duidelijk gericht is op een toekomstig beroep. Annelies hield een praatje over Nederland, zoals dat wellicht ook halter, vertelt dat dia opgetogenheid wederzijds is. „Om het u wat gemak kelijk te méken, heb Ik in de bus een kleine enquête gehouden. Ik liet de kinderen op een klein briefje schrijven uitermate. In one land komt dat niet voor.Hot la voor ons dan ook oen unieke ervaring”. De heer J. Blok (hij Ie inderwljzer In zijn woonplaats): „Voor die paar scho lieren, die we hier met de hulp van de gastgezinnen uiteraard - kunnen ontvangen, Is Holland niet langer meer een blaadje in een aardrijks kundeboek. Ons land lééft nu voor zo. Klaus Burkhalter, was zó wild ent- Bovendien is er nog een sociale ach- housiast over Annelies' kollege, dat hij met beide handen het aanbod van het gezin Blok uit Kapelle aangreep, om het in Holland „allemaal zelf maar eens te komen bekijken”. worden aangepast. Uiteindelijk kwam Annelies had echter haar antwoordje klaar „Jullie vragen nu wel naar tul pen, molens en klompen. Maar Neder- Hij vertelt, dat zijn leerlingen rigons altijd uitstekend voorbereid naar Nederland komen. „Ik reis niet graag zomaar doelloos mot zo rond. Hot lijdt voor onderwijzer Klaua Burk halter overigens geen enkele twijfel, dat de kinderen thuis nog jarenlang over dit bezoek aan Holland denken: „Als ik mot oud-looriingen spreek, die In één van do voorgaande jaren zijn moegeweest, dat komt het gesprek doorgaans binnen 2 minuten op Hol land. Dat heeft allemaal een onuit wisbare Indruk gemaakt. Immer wieder riesige Begoiatorung. We zijn ooit ook eena naar do Provence in Frankrijk geweest. In oen hotel. Over die werkweek hoor fk nooit meer wat. Maar Holland: dat komt stééda weer terug". dmwn. Prtska Bchöpfw. haWT schouders op: „Die hebben we thuis óók". Hij had een bezoek gebracht aan hot werkeiland Neeltje Jans in de Ooster- schalde-monding en daar een film gezien óver de verschrikkingen van de watersnoodramp van 1953. Toen hij weer terugkwam In de wo ning van het gastgezin, had hij voor zichzelf besloten, dat ér snel voor zorgsmaatregelen genomen moesten worden. Je was immers in dat Zeeland je leven niet zeker, zolang die dam In de Oosterschelde nog niet was afge bouwd. Hij trok onmiddellijk zijn konklusies: vanaf dét moment sliep hij niet meer in pyama. Elke nacht trok hij zijn trainingspak en gymschoenen aan. Als het water dan wéér zou komen, kon hij tenminste niet verrast worden. Dan zou hij fluks uit bed springen en hard gaan lopen oni het water vóór te blijven Toen zijn Kapelse hospita erachter «Wam. hoe Matthias de bouw van de stormvloedkering had uitgelegd, was zijn verblijf in Kapelle al bijna achter de rug. Nederlanders en Zwitsers wonen eigenlijk niet zover uit elkaar. De afgelopen twintig jaar is West- Europa erg „klein" geworden. Toch Wijken wederzijdse bezoeken misver standen op te leveren. Kijk maar naar Matthias I er toestemming, maar ar was één voorwaarde: we moesten iets over Holland vertellen. Pat heb ik de avond tevoren voorbereid en de andere dag heb ik een les gevuld over Neder land”. Op .zaterdag 21 'maart aanstaande geeft de toneelvereniging O.V.U. te I Heinkenazand voor de tweede maal een uitvoering van hot toneelstuk t „Onze Lieve Vrouwe Bedstro” in de zaal van do plaatselijke muziek ver- omging Euterpe”, gelegen aan de’ Dorpsstraat te Heinkenazand De aan-1 vang van de uitvoering is om 20.00 1 uur Voorverkoop van do toeganga- kaarten vindt plaats bij modehuis Van Sluis on bloemisterij Wisse te Hein- kenezand. Ze zijn ook verkrijgbaar voor do aanvang van do uitvoering' aan do zaal vanaf half acht U bent1 alien van ha^te v,^rlk^jr^i Wij kunnen u alles over contactlenzen vertellen. Of bet nu harde, zachte of zuurstofdooriatende Z flex-lenzen zijn. Bovendien hebben wij een aanbod in zachte contactlenzen voor f 400.-. WW Goes, Lange Vorststraat 106, W? Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobastraat 14 Maar wie komt er nu op het idee, om in zijn (gf haar) vakantie naar school te willen? In elk geval Annelies en Elise Blok (nu 20 en 17 jaar), die al voor de vierde maai op zomervakantie waren In het gehucht Oberwill in het Berner Oberland. Annelies: „We huurden daar altijd een deel van een chalet, dat door een gehele familie wordt in elke encyclopedie is terug te vin den. Kortom: ze maakte duidelijk, dat zijn geweest, komen óók niet verder Nederland méér Is dan tulpen, molens dan associaties met koeiebeilen en en klompen. koekoeksklokken”. Nou, zulke malle Maar wat wilden de Zwitserse scho- dingen hadden de scholieren nog - -vragenuurtje nooit over hun land gehoord. Ze lagen Hot bezoek van Matthias aan Zee land was overleent bot gevolg van oen betook, dat twee zusjes uit Kapelle,/samen met oen vriendin uit Colijntplaat, enkele jaren geleden brachten aan een Zwitserse school. Zo waren zélf tcholleret en ze wil den boet wel eens wet weten over het lesprogramma op Zwitserse scholen. Mevrouw J. M. Blok-Dek: „Er zitten elk jaar talloze Nederlanders in het buitenland, maar toch worden er ken- wat ze tot op heden het leukst hadden nelijk weinig essentiële kontakten gevonden. BI) allemaal stond boven met de plaatselijke bevolking gelegd. aan: de gastvrijheid In de Nederland se gastgezinnen. Die werd door hen het meest gewaardeerd" Overigens kan de heer Burkhalter daar een goede verklaring voor geven: Wij kennen dat verschijnsel niet in Zwitserland. In onze ogen ia het vol strekt onbestaanbaar, dat je zomaar vijf dagen lang gastvrij wordt opge nomen In een gezin, dat jou nog nooit gezien heeft. Zoleta verbaast ons bewoond. We waren goede maatjes met de dochter des huizes, Barbara, en Ik wilde graag eens met haar mee naar school”. „Dat ging overigens niet zo gemak kelijk. Het moest eerst aan de onder- weten? Juist: „Hebben jullie écht zo- slap van het lachen?... Dat wa8 in 1979 Sindsdien zijn ette lijke tientallen jongelui uit Zwelaim- men (waar de school staat) die stereo type beelden over Nederland goed deels kwijtgeraakt. Want hun leraar. Er wordt uiteraard veel plezier ge maakt, maar het blijft natuurlijk toch een werk/studleweek. We behande len in de klaa vooraf Nederland In het algemeen, grote steden, staatsvorm, koningshuis, aktuaHtolton, kuituur, (speciaal Van Gogh) on do Deltawer ken. Dan weten zo in elk geval, wat zo te wachten staat Ais je ze In Neder land In de bus onderweg volstopt met informatie, ia het niet leuk meer. De bedoeling ia, dat ze hier indrukken opdoen over wat ze op school geleerd hebben”, aldus tenslotte de heer Burkhalter, die intussen al weer in Oberwill voor de schoolbanken staat en vrijwel dagelijks nog samen met zijn leerlingen napraat over oen ge weldige Nedorland-week. Enkele van do kinderen bobben overigens nog altijd problemen met zulke zotte zaken als „eb on vloed". 4 Het water staat 's morgens op hetl strand, ’s middags Is bet weg. on| *s avonds is bet weer terug op bet strand. Daar snappen zo nou werke lijk helemaal niks ven. Maar hoe log je dét uit aan oen kind, dot do see nog nooit hooft gezien.7 Dr. A. F. Pnmpeetraat 11 Goes, telefoon 21822 Uw partner voor aanbouwkeukens IjQ

Bevelander | 1982 | | pagina 1