Handelaar in lompen en oude metalen Le Papillon bracht sierlijke bruidsmede Vader I3IjL1[3@Gl] DANS WEDSTRIJD I en zoon Openneer ruiden andermans rommel op I i I I I 1 I I I I I I 4 VAN FRAASSEN dank moet Zijn,. Nooit verbaliseerd Stiefbeen en zoon Achternaam r k om de Grote Prijs van Zeeland op zaterdag 20 maart georganiseerd door Klubmatch voor rashonden in Goes (van een onzer redakteuren) GOES - Fienus Opennaar is één van die weinige Beve landers, die je bij wijze van spreken kunt uittekenen bij het verrichten van hun dage lijkse werkzaamheden. 'g „Wagenpark" DANSSCHOOL FRIE EN LOUISE YAN BROEKHOVEN m.m.v. Dansorkest Enterprise in de Prins van Oranje Goes Pa en opa óók OM Katoenen twill, Katoenen keper, Katoenen poplin. Katoenen chintz, Katoenen jersey. Katoenen ajour, effen kwaliteiten, elk in de goede modekleuren: groen, kobalt, fochsia, marine, wit en rood! Deze week staat voor de Hindoe in het teken van Holi Phagwa. Het feest wordt ook gevierd in Goes. Zondag aanstaande in De Spinne. 1 50 cm breed18.90 150 cm. breed....... 18.90 90 cm. breed.. 8.00 1 50 cm. breed. ,22.50 Katoenen crinckle, 150 cm. breed 18.90 1 50 cm. breed.. 19.50 150 cm breed..'.. .16.90 ze kennen me overal ze het daar voor me.” t’ TMMoon 01170 21C1 Ze V*. Naar zijn zeggen is hij e ijzerhandel gegaan en zijn zoon Wim (31) te he ooit Engelse ziekte en wi daarvan al sinds zijn 164 Wim koopt her en der/öi Fienus en Zoon scharrelen hun kostje op hun eigen manier bijeen. Vooral bij de diverse autodealerbedrijven zijn ze vaste klant. Alles wat oud is en tot de draad versleten, mogen ze meenemen. „Wat de garagehouders kwijt willen en wat afgeschreven is, krijgen we gratis. Overigens bestaan er binnen het gezin Openneer enige misverstanden over de juiste schrijfwijze van de achter- eigenaresse van bruids- boetiek Le Papillon, mevr. L Hack, vertelde zij ons, dat zij haar show in Goes gepresenteerd had, daar aanstaande bruidjes uit Zeeland vaak een kijkje kwamen nemen in haar boetiek in Roosendaal. naam. „Je weet niet eens, hoe je heer, zegt Fienus’ vrouw wel eens geksche rend tegen hem. Dat kan kloppen. Aan de telefoondienst heeft Fienus als achternaam opgegeven „Openeer”. Foto. Fienus en Zoon: met de „supersnelle" driewieler helen ze weg wet een ander rommel vindt. Hij staat dan ook als zodanig keurig in het telefoonboek genoteerd. De kapsels van de mannequins werden ver zorgd door Annee Coiffure uit Roosendaal De bruidsboeketten kwamen van bloemsierkunat Hen Meerhof uit Goes. De show werd gepresenteerd door lady- speaker mevr. L Uchtenvekit en de muzikale omlijsting werd verzorgd door Piet Demmers We slopen dat een beetje. Wat bruik baar ia, proberen we voor een paar cent te verkopen: een autoband, een start- motortje En wat overblijft, geef ik zélf gratis weg Aan Janus Rokven van het woonwagenkamp. Daar kom Ik al 40 De bruidsjaponnen hoofdzakelijk in het wit, waren bijzonder luchtig uitgevoerd en varieerden van eenvoudige, rustige, strak gelijnde japonnen tot weelderige jurken, sierlijk, bijna speels afgewerkt met kantstroken, ruches, pareltjes en zware borduursels. Ook de a-symetrische lijnen waren terug te vinden in de jurken, één kant zwaar geborduurd, en aan de andere zijde van de japon Ook vertelde zij ons dat buiten de internationale kollektie uit o.a. Italië, Frankrijk, Zwitserland en Indonesië, zij zelf jurken ontwerpt en deze ver vaardigt in haar eigen atelier. Vaak zijn dit eenvoudige modellen, zoals zij te zien waren in haar show, brede schouders, hoge pofmouwen, slanke taille en een rechte, strakke rok. Naast de bruidstoiletten verkoopt men er ook tasjes, schoenen, hoedjes, korsages en versiersels voor in het haar Ook voor de bruidsmoeders variatie genoeg van zuiver zijden 2-delige pakjes tot lange avondjaponnen. Fienus wordt niet warm of koud ven de dlskuMle over zijn achternaam: „Laat maar zitten. Ik blijf er toch dezelfde onder? Gewoon Fienus. Zo kent Iedereen me". Samen zijn ze een vertrouwde verschij ning in de streek. „Ze spotten wel eens met ons. Dan noemen ze ons Stiefbeen en Zoon. Nou, dat interesseert me niks”, zegt Wim. „Als er maar leuke handel is”. Fienus zelf: de „JordaanDat was een kleine wijk met arbeiderswoningen op de hoek Westhavendflk/Ringbaan-West De laatste huisjes werden pas enkele jaren geleden afgebroken. Er staan nu drie gloednieuwe bedrijven: Saab-garage. Ford-garage en Pttmandruk Fienus Openneer kan er nog altijd gloedvol over spreken. Hij woonde er op het Pieter Jasperplein. Inmiddels is zijn oud-ijzer-residentie gevestigd op de hoek Evertsenstraat/Couwervestraat. Je verwacht er een autokerkhof of een puinhoop, zoals bij Sanford en Son. Maar dat is een vergissing: alles maakt een keurig opgeruimde indruk. Het kleine erf (met een oude friteswagen langs de straat) ziet er piekfijn uit. op, maakt ze mooi en biedt ze dan weer te koop aan. Elke zaterdag staan er wel een paar op de stoep vóór het huis. Fienus is de naam, en Aan de drukkerij, waar hij In een opwel ling van kommerciële representatie een stapel visitekaartjes'liet drukken, gaf hij ais naam op: „Opponeer”. Zijn zoon Rlnus weet echter te melden, dat de derde variant de enig juiste is: „Je schrijft het als Openneer Dus gewoon op-en-neer. Kijk maar In mijn rijbewijs. ok In de oud- pebleven om pen. Die had 'rkt als gevolg op de Betho. de brommers Foto. Het autootje draagt de naam Keetje. Het is de naam van Fienus' vrouw. „Ik heb mijn vrouw altijd bij me", zegt hij grinnikend. Onlangs werd door bruldsboetiek Le Papillon uit Roosendaal do nieuwe zomerkollektle bruidsjaponnen geshowd In de Prins van Oranje to Goes. Negen mannequins en één drossman zorgden voor een vlotte show. Ongeveer 150 bruidjes on bruidsmoeders waren aanwezig om zich do prachtige kreaties te laten welgevallen. Niet iedereen kent Fienus persoonlijk, maar volgens Fienus zélf is iedere in woner van Noord- en Zuid-Beveland hem ooit wel eens tegengekomen, als hij de streek afstroopte om lompen en oude metalen op de kop te tikken. Fienus rijdt tegenwoordig in een klein, driewielig Fiatje-bestel, waarin hij stap voets over 's Heeren wegen kruipt. Aan do achterzijde hangt een bordje „16 km”. Fienus heeft immers geen rijbe wijs. En hij is te oud om het nog te halen. Deze maand wordt er extra feest ge vierd in huize Openneer in Goes, want Fienus wordt op 21 maart zestig jaar. Hij werd destijds in de burgerlijke stand ingeschreven als Levinus Openneer, maar de meeste Bevelanders kennen hem uitsluitend als „Fienus". Zijn ach ternaam kennen velen niet eens. Fienus zit daar zelf waarschijnlijk het minste mee. Hij voelt zich op z'n best, als hij maar een praatje kan maken op allerhande uiteenlopende adressen, waar wat oude rommel is'op te halen. Fienus koopt niks. Hij geeft nooit er gens geld voor. Dat is tegen zijn prin cipes. Hij wil iedereen „verlossen” van oude auto’s, oude wasmachines, afge dankte koelkasten, verroeste brommers, maar hij beschouwt het als een dienst: geld betalen voor oud ijzer is er niet bij. ik nog nooit gehaald. Dat hoef ik niet. Ik scharrel dat dleetcentje wel bij mekaar met m’n handel. Dan heb ik tenminste het gevoel, dat ik mijn hand niet hoef op te houden", aldus Fienus. Die schrijfwijze is rechtstreeks overge nomen uft de burgerlijke stand". Er schiet ons nóg een vergelijking te binnen: Sandford en Son. Fienus irindt het niet To geslaagd: „Dat jaar. Ata mijn karretje kapot fa, maken moet jé maar niet zeggen. O, Ie dat ven de teWtéMe? Dver kijk Ik nooit naar. Ik mag alleen graag de politiek bekijken. De Tweede Kamer. Want dat Is altijd lachen. Ze staan daar aan één stuk door moeilijke woor den te verkopen. En wat doen ze nou eigenlijk? Vier jaar lang blijven ze zitten en maken al onze belasting centen op. En dan zeggen ze na afloop nóg, dat ze tekort kwamen. Dat weet ik allemaal niet, hoor. IK weet alléén, dat do politiekers d’r boter van worden, maar Fienus niet’’. AV,1 Kynologenklub Zeeland organi seert zaterdag 1 3 maart weer haar jaarlijkse klubmatch voor rashon den in ds Zaslandhallsn in Goes Zo'n 280 honden zullen deze dag aan do zes keurmeesters worden getoond, verdeeld in diverse groe pen waaruit de bosten 's middags tegen elkaar uitkomon. voor de ti tel „beste hond ven de klub match". Ook zal er weer een Kind-Hond-show worden gehouden een show waar - het kind ip kledij welke pest b<j het ras wat de hond vertegenwoordigt de hond aan de keurmeester en pu bliek kan tonen De gehele dag door zullen er Gedrag en Gehoorzaamheidswedstnjden worden gehouden om de wisseltro fee behorend btj beste G en G hond van de K.C Zeeland welke vorig jaar in handen was van de heer En gelbrecht uit Temeuzen was tule verwerkt of luchtig kant wat een speciaal effekt aan de jurk gaf. De rokken van de japonnen bestonden vaak uit 3 lagen en dit alles werd dan in model gehouden door de hoepel die er onder gedragen werd. Net als het „wit" valt ook de sluier niet weg te denken bij het huwelijksfeest. Ze werden dan ook in allerlei vormen getoond, vaak fraai gedekoreerd. In een interview met de 4 Zijn driewieler Fiat-bestel met laadbak is eigenlijk de trots van Fienus Open neer. Hij kocht het karretje twee jaar geleden van de gemeentereiniging in Goes. Vroeger sjouwde hij zijn klanten af met een bakfiets, later had hij een bakfiets-met-motor. Tegenwoordig rijdt Wim op een heuse traktor. Het duo is een vertrouwde verschijning geworden op Noord- en Zuid-Beveland. Al op 3-jarige leeftijd kwgm Fienus Openneer in Goes wonen. Niet minder dan 45 jaar lang woonde hij in een stukje Goes, dat nét zo historisch is als en grote demonstratie door RUUD VERMEY EN YVONNE VROLIJK. PROF. KAMPIOENEN LATIN AMERICAN DANSEN 1981. Aanvang 19.30 uur. Zsal open 19.00 uur. Deelnameprijs 12 50 p p. Sluitingsdatum inschrijving: 13 maart Inl. Wijngaardstraat 6 - Goes tel 01100-23265 of b.g.g. 01135-2134 Fienus Is trots op zijn handel. Vooral omdat iedereen weet, wie „Fienus” la. „Ja, ze kennen me overal In de streek, vooral bij de garages en bij do boeren. Ik ben Immers do enige In Goos on omstreken, die dit doet Zo kennen me overal on Ik bon nog nooit ergens weggestuurd. Dot komt, omdat Ik nog nooit mot do politie in aanraking bon geweest Den bon je overal gezien. Ik heb mijn hole leven nog niet één bon gehad we gens verkeerd paYékren, of zon. En io houdt Fienus zijn Image hoog van de brave oud-ijzer-handelaar, die overal welkom is en nergens kwaad kan doen. Tot zijn image behoort uiteraard ook zijn kleding. Fienus’ handelsmerk is eigenlijk zijn pet. Een groene legerpet, met een grote klep, die altijd enigszins naar rechts wijst. Onder zijn overall draagt hij altijd een zwarte, schippers trui en eroverheen een oud colbert jasje: Fienus is van verre te herkennen aan zijn tooi. Waarom zwerft hij eigenlijk al minstens 45 jaar kris-kras door de Bevelanden om er de ene dag bij een garage een autowrak op te halen en de andere dag bij de vrouw van de burgemeester een oude wasmachine? „Omdat mijn groot vader en mijn vader het óók al deden. Die maakten er hun hoofdberoep van. De» doe Willet. m bén altijd los watt man geweest. Maar elf Jaar geleden wmrd Ik afgekeurd en kwam Ik in de wao terecht. Mijn vrouw en ik zijn suiker patiënt en op grond daarvan hebben we bij het GAK recht opeen dleetcentje van een paar gulden. Nou, dat geld heb GOES Tel. 01100-20220 Voorstad 18 s Morgan» wordt bij deze wedstrijd het zgn.-landelijk programma gelo pen. waarna 's' middags diverse appél-oefenmgen zuilen worden uit gevoerd Het hele gebeuren begint 's morgens om 9 30 uur VW bieden u meer kous en meer aefcertieidL X. Grote Merkt 6, Goes ^X^TeL 16015^X f,

Bevelander | 1982 | | pagina 1